Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


Faqe: (12) [1] 2 3 ... E fundit »  ( Kalo tek postimi i parė i palexuar ) Reply to this topicStart new topicStart Poll

> PSE BDI-ja E KA PARTIZUAR USHT-ne
Ben_i
  Postuar nė: 29.04.2006, 13:44
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 77
Antari Nr: 1073
Bashkangjitur: 23.04.2006Duke u nisur nga fakti se USHT-ja e tashme nga nje institucion i larte arsimor eshte bere bastion i partise me te dobet qe kane patur shqiptaret keto 10 vitet e fundit, pra BDI-se.
Une nuk kisha dashur ta hepe kete teme, por problemete me te cilat ballafaqohen shoket e mi te cilet studiojne ne kete "institucion te larte arsimor" (enti i punesimeve me libreza te kalterta) dita e dites sa vine e shtohen problemet. Edhe pse me vjen shume keq qe do t'i perdor disa fjali per kete universitet ku edhe eshte derdhur gjak, por ne cdo here duhet ta flasim dhe ta mbrojme te drejten apo realietin.
USHT-ja mund te thuhet se eshte cfaredo institucioni tjeter, por jo universitet. Pse e them kete: ata te cilet e udheheqin kete institucion ne vend qe te kujdesen per mirevajtjen e puneve ashtu si e meriton nje isntitucion i larte arsimor, ata merren me politike ditore. Ne kete universitet jane larguar shume profesor cilesor vecse pse nuk kane lireza te kalterta, ata ne universitet kane sjelle profesoret me te dobte edhe ate maqedonas, ata kane punesuar referente me shkolla te mesme a ne kemi shume te rinje te cilet e kane kryer fakultetin dhe bredhin rrugeve me diploma ne dor dhe cka eshte me keqja ata e kane punesuar si referente vajzen e Tomisllav Stojanovskit-BOMBAJ, i cili cdo dite i shante shqiptaret, ne kete universitet studente qe jane anetare te BDI-se provimet i marrin me lista qe ua dergon shtabi i BDI-se profesoreve, dikush brenda nates behet me diplome etj.
Ky fenomen te nderuar studente eshte problem kryesor i te gjithe neve dhe kjo ceshtje duhet te diskutohet.
Zgjohuni studente sa seshte bere vone dhe ne duhet t'i themi stop kesaj politike te keqe qe eshte ne dem te shoqerise shqiptare.
PM
Top
Ben_i
Postuar nė: 29.04.2006, 13:58
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 77
Antari Nr: 1073
Bashkangjitur: 23.04.2006PRES PERGJIGJET TUAJA QE TA SHTJELLOJME KETE TEME.
PM
Top
Maxi
Postuar nė: 29.04.2006, 16:14
Quote Post


Mundohem tė kyqem nė bisedė
**

Posti: Antarė
Postime: 10
Antari Nr: 1061
Bashkangjitur: 21.04.2006Nese kerkon pergjigje, nuk besoj se ndonjeri do te te kundershtone ne lidhje me kete teme te cilen e keni hapur ju zotri. Pasi qe te gjithe jemi deshmitar te gjalle te cilet e shohim realitetin ne USHT, atje ka vetem banda ka vetem profesor te cilet ende nuk kan diplomuar, kemi asistent te cilet jan me provime ne vit te II apo te III, por ja qe jane asistent, atje ka vetem nje emer e ai eshte BDI e cila nuk lejon qe te kete mbarvajtje te rregullt te ketij institucioni me vlera Kombetare, "Te cilat i kishte ne nje koh, por tani ajo eshte vetem nje vegel per mashtrimin e popullates nga ana e ketyre qe naj moren me te miret e ketij vendi, Vllezrit, Baballaret tane". Nuk di nese duhet qe te shtoj dic me teper ne lidhje per kete problem kaq madhor... por student te nderuar ju jeni ata te cilet duhet qe te beni reforma radikale ne kete Universitet, nese edhe ju ja doni te miren keti Institucioni, nese jo ateher vazhdoni me kete avaz, por besoj se do te behet vone. Pasi jam i mendimit se tek kjo, nuk vlen thenja e vjeter popullore "Me mire vone se kurre".
Ju pershendes...
PM
Top
Happy_Soldier
Postuar nė: 29.04.2006, 18:14
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 5797
Antari Nr: 643
Bashkangjitur: 03.04.2006Bem_i

Me duket qe me teper ke fillu teme per te bere propagande anti BDI. Me keto fjale nuk dua te them qe jam ne BDI por dije qe jam asnjenes.

Nuk eshte puna vetem te BDI sepse kur u be UT-ja kjo BDI nuk ishte e ata qe ishin e tradhtuan. konretisht PDSH me ardhjen ne pushtet permes UT-s beri dicka te pabesueshme duke tradhtuar UT-n mirpo nuk mundet ti lehet faji krejt PDSH-s sepse edhe udheheqesia e UT ka qene shkaktare per keto gjera.

Dua te them qe UT ka qene e dobet dhe do mbetet e dobet deri sa ka student qe duan te marin nota me dy pyetje dhe derisa duan te marin nota duke sjell student te tjer e duke hyr ne vend te tyre e duke i ndru fotot e indeksave.... Mjerim eshte kjo


----------------------------------------
In Search of a Character....
Ėndrra e njė nate vere....
PMMSN
Top
Ben_i
Postuar nė: 29.04.2006, 23:28
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 77
Antari Nr: 1073
Bashkangjitur: 23.04.2006Jo Happy_Soldier e ke gabim.

Une nuk jam as PDSH, as BDI, por jam student. Une e hapa kete teme rastesisht duke biseduar me shoket e mi lidhur me problemet me te cilat ballafaqohen studentet cdo dite. Ne jemi ardhmeria e popullit shqiptar dhe nese ne nuk i themi stop kesaj pune qe po ndodh ne univerzitet, ne do ta paguajme shume shtrejte ne te ardhmen dhe ne si studente pa marre parasysh se cila parti qofte ne opozite apo ne pushtet vepron ne menyre te gabuar ne duhet ta ngreme zerin dhe ti stop asaj pune. Udheheqesia e USHT-se dita dites nderon ligje, vepron sipas urdherave qe i vjen nga BDI-ja, administrate joefikase ne nuk mund ta durojme kete. Dikush shkon kater vjet na fakultet kurse dikudh brenda kater muajve behet jurist i diplomuar ne nuk mund ta durojme kete te keqe te madhe qe na ndjek cdo dite.
Ky eshte realiteti dhe mua me vjen shume keq qe eshte keshtu. me mire eshte ta marrim masa vone se sa kurre sepse viktime e ketyre lojerave te flliqta politike jane vete studentet dhe ne nuk duhet ta lejojme kete.
PM
Top
akrasniqi
  Postuar nė: 30.04.2006, 12:35
Quote Post


Miku i ri
*

Posti: Antarė
Postime: 7
Antari Nr: 446
Bashkangjitur: 19.12.2005pershendetje te gjitheve ndjeva obligom te replikoj pak rreth temes qe e ka hape kolegu une jam student i UT apo USHT qe po thojn tash kjo qka ka potencu kolegu me lart mendoj eshte vetem qereku i realitetit te keq ne kete universitet UT koheve te fundit flas per gjendjen pas luftes eshte bastardu me te madhe si nga maqedonet ashtu edhe nga shqipetaret bile nga shqiptaret me shume politizimi i universitetit te tetoves do te thote vdekje per kete universitet dhe ky eshte nje realitet dhe lista e te kqijave veq po zgjerohet :
poletizimi joprofesionaliteti emrimi i kuadrit te dobet korrupcioni etj etj jane dukuri qe e karakterizojne kete universitet kys eshte realiteti deshetem apo sdeshtem ta pranojme ky universitet eshte i njejte me ate te bugarise qe leshon diploma me procedure sumare ,
dhe mendoj se studnentet e gjdo fakulteti duhet te hapin tema te tilla dhe ti nxjerrin ne shesh problemet qe jane pasoj postive e politizimit dhe dukurive tjera te ngjashme
PM
Top
akrasniqi
  Postuar nė: 30.04.2006, 13:07
Quote Post


Miku i ri
*

Posti: Antarė
Postime: 7
Antari Nr: 446
Bashkangjitur: 19.12.2005Mendoj se kure dikush nxjerre ne shesh diqka duhet ta argumentoj se ekzistojne gjerate e tilla e jo vetem te japim fjale dhe kure thash se ka kuader te dobet mendova ne nje realitet ja nje shembull ne fakultetin juridik
ekonomisti i diplomuar eshte ligjerues i te drejtes nderkombetare
teologu i sociologjise juridike
juristi eshte prodekan etj etj
dhe qka do te presim nga njerezite qe stodjojne atje nje gjysem produkt me te cilin do ta mbushim"" hendekun akademik ""
Dhe tani po shkoj pak me larg edhe pse ndoshta po e teproj mendimi im eshte se te gjithe" kuadrot" e dyshimte per diplomat doktorratat dhe titujt tjere te dyshuar jane petagog ne kete universitet ose kan qene nuk e mohoj faktin se ka nga ata te pergaditur por jane shume pak dhe larg politikes praktikish nuk kane duar te bejne ndryhsime
Eshte llogjike e thjeshte ta kuptosh se ne kete universitet ka korrupcin aty vuhen nota ne rruge nder shkalle ne dhoma hoteli ne shtepi te duket vetja se po jeton si nje vasal i mesjetes duke e ndjekur profesorin per noten qe e ke marre.
Ndersa per parregullsite ne probvime mos te flasim atje mbahet provimi me 500 vete nje ARMATE e tere futet ne provim dhe beje qka te duash aty brenda mund te gjesh qka te duash duke fillu prej shizofreneve e deri tek idiotet e analfabetet une kam bindje dhe kjo eshte e sakte se UT ka edhe analfabet brenda bile me te madhe .
nuk me pelqen te permend emra por aty ka njerez qe kane marre diploma dhe nuk e dine ku eshte UT dhe dhe kjo eshte nje"" monstruozitet akademik ""ose patollogji qdo universitet ka politikat e veta te punes dhe ka njerez qe jane te obliguar qe ti praktikojne dhe ti ndjekin keto politika .ndersa aty sdihet se kush esht i pari e i fundit
Me te vertete eshte shume veshtire te jesh student i ketij universiteti icili se ka as sensin me te vogel per ti quar gjerat para dhe per te kriju nje rend te mire brenda .
ne njefare kohe e dini se UT i ngjante me teper nje kazerme ushtarake sesa nje universiteti kamerat sigurimi qeck pointi etj etj.


Pershendetje te gjithve shkruani me teper te pakten mos te heshtim
PM
Top
Lediani
Postuar nė: 30.04.2006, 16:57
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 165
Antari Nr: 592
Bashkangjitur: 31.03.2006Per mendimin tim eshte gjunah, qe USHT, eshte mbuluar nga perdja e erret e Politikes te felliqur Shqiptare, e cila z'ben gje tjeter per vec se e ul karakterin e Studentit..dhe e stimulon ate qe mos te eci me hapin e kohes....
Nga popullarizimi i Politikes ne USHT, rrjedhin edhe ngjarjet qe nje Universitet si UT,sot te quhet Universiteti Shteteror i Tetoves te kete emrin me Pseudonimin Politika e BDI-sė, Pse? Sepse na e ka bere BDI-ja....hahahah Kete e bene studentet qe kane rene deshmore te keti Universiteti e jo Ali Ahmeti me shok, qe vetem beri nje luft sportive ne tetove.
Shpresoj se ne do te jemi ata te cilet do tja nxime fytyren politikaneve te felliqur shqiptar...qe ne menyre te menjhershme te heqin dore nga Manipulimet mbi studentin...dhe institucionet shtetrore....
Ju pershendes te gjitheve
PM
Top
swety_85
Postuar nė: 30.04.2006, 20:48
Quote Post


Mundohem tė kyqem nė bisedė
**

Posti: Antarė
Postime: 24
Antari Nr: 951
Bashkangjitur: 08.04.2006Me nje keqardhje te madhe cdo mengjes kaloj andej edhe shiqoj objektin si dhe studentet qe pine kafe anesh. e mendoj me vehte: cfare i ngjane kjo? Mundohem te krijoj nje fotografi qe te me jep nje domethenie se cka eshte duke ndodh atje.

Si qe permenden shumica, duhet vrapuar pas profesorit per te mar noten qe veq e keni mar ne provim, duhet nencmuar vehten qe profesoret edhe asistentet ti qojn te qeshen koleget e vet, e te tregojn se si jane duke u knaqur me ate qe i malltretojn studentet. Pastaj degjoj nga anesh, se shume profesor deri ne maksimum keqperdorin postin, duke be abuzime te cdo lloji, pastaj kur vin per te kontrollu testet e provimit, kur arin 'kvoten' (prej 10-20 student qe kalojn) nuk vazhdojn me tutje se aq eshte kriteri i tij, aq student mundet ta kalojn lenden e tij. Kjo te ngjane sikur gjat cdo provimi je duke luajtur ne loto. Nuk e ke gajlen a do te vlersoje sa ke mesu, po e ke gajlen a je ti me fat qe fleta e testit tende te kontrollohet e te vlersohet.

Se di besa, veq mjerim i madh eshte, bile me i madh sa i edhe vet Migjenit. Ka Zot, shpresoj qe ai do ti denoj te gjithe ato qe e mbytin vizionin e cdo studenti.
PM
Top
Ben_i
Postuar nė: 01.05.2006, 13:08
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 77
Antari Nr: 1073
Bashkangjitur: 23.04.2006Te nderuar studente me te vertet duhet bere dicka qe te ndrsyhohet gjendja me USHT-ne. Nuk mund me te durojme se problemet perserite nne vend qe te zgjidhen. Prandaj te gjithe duhet ti mbledhim forcat dhe te gjejme ndonje modus dhe te dalim nga kjo situate se keta te BDI-se qe jane aty nuk mund te merresh vesh. E kane marre veten ne qef.

S'ka problem edhe ata te BDI-se sivjet do ta paguajne shtrenjte keto qe po e bejen me studentet ne USHT.
PM
Top
Happy_Soldier
Postuar nė: 01.05.2006, 19:51
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 5797
Antari Nr: 643
Bashkangjitur: 03.04.2006O Beni dhe ju te tjeret

Nje fjal thot " Kembanat bien per ata qe kane vesh "

Kembanat kane rene, e une po ju them qe shume probleme kam pare me syte e mi. Un tash pres te mar diplomen dhe te vazhdoj me magjistratur ne Prishtine (kuptohet nese do arrij te perballoj shpenzimet)..dhe shume nga punet e kqija qe i kame pare i kame dokumentuar dhe i kame dorzuar ne zyren e Unionit te Studentve Shqiptar sepse deri sot ata qe jane ne udhehqesi te unionit te studnetve ne USHT (djali i Naser Ademit&CO) si dhe shume te tjer para tij...cdo her kane qene nen sherbim te tjerve. USSH-n e kam par ne Tv kur ka dal dhe me dokumenta konkret ka folur per flliqsirat qe behen brenda ne USHT...Andaj po ju them qe kembana e USSH ka rene e per shum te kqija qe dini e verejtje edhe ju sikurse une drejtohuni tek ata te jeni te sigurt se do te mbeteni te knaqur.

SUksese te gjithve


----------------------------------------
In Search of a Character....
Ėndrra e njė nate vere....
PMMSN
Top
Lediani
Postuar nė: 02.05.2006, 00:32
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 165
Antari Nr: 592
Bashkangjitur: 31.03.2006A ja fusim nai protest per studentet,me moton: Larg duart e Politikes nga Studentet, hahahahaha He si thoni?
PM
Top
Ben_i
Postuar nė: 02.05.2006, 11:52
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 77
Antari Nr: 1073
Bashkangjitur: 23.04.2006Ledian e ke shume mire.

Eshte koha qe tani studentet ta cojne zerin e tyre. Ne duhet te organizojme nje proteste te madhe. Kete duhet ta beje USSH-ja. Ok.
Ne duhet te themi stop politikes se BDI-se ne UT.
PM
Top
Happy_Soldier
Postuar nė: 02.05.2006, 19:11
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 5797
Antari Nr: 643
Bashkangjitur: 03.04.2006Ben_i

Nuk behen lehte protestat. Ne radh te pare duhet te dokumentohen faktet e pastaj duhet te veprosh me fakte konkrete.

Keshtuqe USSH ka nevoj per perkrahje dhe fakte konkrete e jo vetem gojore

tung


----------------------------------------
In Search of a Character....
Ėndrra e njė nate vere....
PMMSN
Top
Lediani
Postuar nė: 03.05.2006, 02:53
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 165
Antari Nr: 592
Bashkangjitur: 31.03.2006Une gati jam,vetem te jena te bashkuar...dhe ja krisim... smil3dbd4d6422f04.gif
PM
Top

Topic Options Faqe: (12) [1] 2 3 ... E fundit » Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio