Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Nga Ditari I Nje Prostitute
INDEXI
Postuar nė: 29.03.2007, 23:18
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 569
Antari Nr: 3362
Bashkangjitur: 15.10.2006Nga Ditari i njė Prostitute
Hamdi Nuhiju


27 dhjetor 1994

Quhem Mirela . Kam lindur ne fror te vitit 1986 nė qytetin e Vlorės. Shoqėt mė thėrrasin me emra tė ndryshėm. Familja ime ėshtė e varfur dhe pa edukatė fetare . Atdhetarizmi ėshtė i mbjellur nė zemrėn e saj. Babain ma quajnė Sotir. Ai ka nė shpirt Enver Hoxhėn ku pjesėt mė tė lumtura tė rinisė i ka kaluar pėr tė.Nėna Elena ka tė kryer shkollėn e mesme dhe punon si njė rrobaqepėse nė njė dyqan. Momentalisht ajo pėrkujdeset pėr krejt familjen. Motra ime Era studion medicinėn nė Tiranė , ndėrsa vėllaun Indritin e kam kitarist profesional. Por , paratė qė i fiton ai , nuk i sjellė nė shtėpi. Tė gjitha i harxhon me shokėt e tij nėpėr diskotekat e Shqipėrisė dhe jeton njė jetė boemi. Kam njė hallė Xhevahire dhe dy teze Hanėn dhe Mjellmėn. Halla ime ėshtė profesoresh e gjuhės shqipe nė gjimnaz , ajo me babin nuk shkojnė mirė . Me 27 dhjetor tė vitit 1994 babi im u kthye i dehur nė shtėpi. Mysafire tek ne ishte edhe halla e cila u prek shumė kur e pa vėllaun e tij nė kėtė gjendje. Babi filloi karshi tė hallės dhe mua ta rrah mamin dhe nė njė ndėrhyrje nga halla edhe ajo hėngri disa shuplaka fytyrės. Prej atij momenti mė hallėn nuk e kam takuar tek ne. Edhe unė kam mbetur me disa trauma pasiqė u ndjeva keq dhe e pafuqishme pėr t`i ndihmuar hallės dhe nėnės sė mjerė. Nė atė kohė isha vajzė e zgjuar, nė shkollė kisha tė gjitha notat e mira dhe fitoja nėpėr shumė gara nė matematikė.

7 janar 1995

Ėshtė ditė me diell. Sot u zgjova herėt nė mėngjes me njė lehtėsi tė ēuditshme. U pastrova dhe u bėra gati pėr nė shkollė. Rrugės pėr nė shkollė takova Rinėn dhe Arbenin shokėt e mi tė klasės . Arbeni ėshtė njė djal shumė simpatik , por kam frik t`ia them se ėshtė edhe euforik. Ndėrsa Rina rrjedh prej njė familje tė pasur. Por pasuria e tyre ėshtė e fėlliqt. Pata lexuar nė gazetė pėr babain e saj se e kanė burgosur nė Itali. Por , nuk e kam ndėrmend t`ia them kėtė se mund tė mė idhnohet. Nėna e saj dhe fėmijėt e dijnė se ai ka shkuar pėr tė punuar nė Itali , nė fakt edhe pse gazeta ka dalur nė Shqipėri dhe e kanė lexuar , ato ende nuk i besojnė se familjari i tyre gjendet nė burg. Kėtij mosbesimi i priu njė kob i zi kur njė ditė njė i panjohur trokiti nė derė dhe sjelli amanetet e fundit tė babait tė saj. Ai ishte mbytur nga ana e mafias italiane. Nuk mund ta paramendoj atė ditė kur Rina hyri nė klas e ēaraveshur e syėnjtur ku e gjithė klasa bashkė me mėsuesin tonė u cuditėm nga njė pamje e kėtillė.

17 janar 1997

Ditari im tė paska rėnė pluhuri. Moti kohė nuk kam shkruar nė tė. Motrės sime i ka mbetur vetėm edhe njė provim pėr tė diplomuar. Shpresoj qė do tė na bėhet njė mjeke e famshme nė Shqipėri. Edhe pėrskaj kėtij lajmi tė kėndshėm familja ime ėshtė nė kaos si e gjithė Shqipėria. Babi u mashtrua keq nga skemat piramidale nė Vlorė dhe e humbėm tėrė pasurinė. Njė errėsirė e rėndė goditi fort familjen time. Motra edhe pse kishte edhe njė provim para diplomimit u detyrua tė martohet nė Tiranė me tė vetmin qėllim qė t`ia lehtėsoj familjes dhe ta vazhdoj karrierėn e saj. U martua pėr Belushin njė djalosh tė ri dhe sykaltrosh. Edhe ai studion medicinėn bashkė mė motrėn time. Shpresoj se do tė kalojnė lumtur dhe bukur nė kėtė vend tė shkatėrruar dhe pa perspektivė.


20 shkurt 1998

Sinqerisht nuk di se c`ndodhi. U rrėzua pushteti i Sali Berishės dhe Shqipėria filloi tė frymoj errėsueshėm. Procesi i vjedhjeve qė fazėn e saj fillestare kishte pasur nė vitin 1997 tashmė kishte arritur zenitin. Vėllau im nė atė periudhė iku nė Amerikė pa na treguar fare, ndėrsa unė u detyrova ta lė shkollėn pėr shkaqe financiare. Kėrkova punė nė njė agjencion italian , qėllimi im i vetėm ishte qė ta shpėtoj familjen nga shkatėrrimi total. Familja edhe pse me vėshtirėsi mė nė fund pranuan qė unė tė punoj nė Itali si kameriere nė njė restorant afėr Regjinas. Kjo ėshtė periudha ma e frikshme e jetės sime. Ishim 42 vajza tė reja qė hypėm nė njė autobus tė gjitha tė pėrcjellura me lotė nga nėnat tona dhe baballarėt. Arritėm nė kufi tė Italisė. Aty filluan tė ndodhin shumė gjėra tė ēuditshme. Tė gjitha vajzat u fshehėm nė njė vend dhe ashtu fshehurazi kaluam kufirin. Nė fillim i vendosėm nė njė motel tė cuditshėm nate. Filluan tė sjellen me agresivitet me ne. Fillimisht na morėn pasaportat , pastaj na hudhėn tė gjitha vajzave nė njė vend. Hyri tek ne njė njeri trup madh dhe kryecullak dhe na sugjeroi qė tė bashkėpunojmė pėrndryshe do tė na mbytnin. Ne tė mjerat nuk dinim asgjė. U frikuam nė palc kur filluan tė na thirrnin njė nga njė nė njė dhomė tjetėr ku na priste njė njeri i panjohur. Nė atė dhomė kishte dy roje qė rrinin nė derė vazhdimisht dhe kujdesėshin mos po ndodh dic e papritur. Me erdhi rradha edhe mua qė tė hy nė atė dhomė tė ēuditshme. Filloi qė tė mė pėrdhunoi , u mundova tė ikė , fillova tė qajė e tė bėrtas , por kotė askush nuk mė ndėgjonte. Kjo ėshtė dita ime e parė nė zanatin mė tė vjetėr nė botė....


13 mars 1999

Gjendem nė Milano. Gjatė kėsaj periudhe isha me barrė njė herė ku u detyrova qė tė abortoj. Trupi im ėshtė shėndėrruar nė mall ku pėr cdo ditė shitem nėpėr dhomat e ndryshme nė Milano. Kam pasur punė mė shumė njerėz , arabė , shqiptar , italian , francez , tė cilėt mė kanė dhunuar. Pėr shėrbimet e mia seksuale gjithmonė para kanė marrur bosat e mi. Mua ma kanė gjetur njė banes dhe njė shumė shumė tė vogėl parash. Ato para qė i mirrja ua dėrgoja gjithmonė tė gjitha familjes sime nė Vlorė. Mė ka marrė malli pėr Vlorėn. Ka kohė qė s`kam qenė aty.


4 maj 2001

Ėshtė njė ditė e frikshme. Familja jonė tradicionalisht ka qenė ateiste dhe nuk kam besuar asnjėherė nė Zot. Zot i ynė i vetėm ka qenė Enver Hoxha. Rastėsisht nė televizon pashė dicka qė se kisha pritur asnjėherė. Nė luftėn e Maqedonisė nė rradhėt e UCK pashė vėllaun tim Indritin i cili u vra duke ra nė sexhde. Fillova tė qaj me zė , bota mė rrokullisej. Vėllau im i cili me vite nuk e kisha pa tash , tash bie dėshmor nė luftėn ēlirimtare kombėtare. Kishte ndryshuar fizionomia e tij , ishte shėndėrruar nė njė dritė qė sundonte nė cdo anė tė luftės. Por , prej nga ai nė sexhde , prej nga???
Ma vonė kuptova se ai nė Amerik ishte martuar me njė amerikankė e cila kishte pranuar Islamin dhe bashkė me atė amerikankėn ishin nisur nė luftė pėr nė Maqedoni.

7 maj 2001

Pashė njė ėndėrr tė frikshme. Vėllau im thirrke ezanin e sabahut dhe me kapi pėrdore e mė tregoi se si tė marrė abdes. Oh , Zot , ti je i Madh... U zgjova herėt ndryshova rrobat dhe fillova tė marr abdes ashtu sic mė mėsonte vėllau im nė ėndėrr.Fillova pėr tė parėn herė ta ndiej lehtėsin e zemrės dhe brengės. Sexhdeja ime e parė ishte momenti mė i bukur gjatė gjithė jetės sime.... Vendosa qė tė ikė. I hypa trenit dhe u nisa pėr nė Romė. Nė xhami nė Romė mėsova se si duhet tė falem dhe vendova edhe mbulesėn islame. I fala dy rekat pėr hir tė nisjes sime nė luftėn e Maqedonisė. Vendosa o gjallė o vdekur t`i shėrbej Zotit tim...


.................................................

... me 22 qershor tė vitit 2001 Mirela bie shehid nė luftėn e Maqedonisė , duke mbrojtur nderin e familjes , dashurinė ndaj popullit tė saj dhe mirėsinė ndaj All-llahut xh.sh. ...........PM
Top
andej
Postuar nė: 30.03.2007, 05:43
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 80
Antari Nr: 5498
Bashkangjitur: 27.01.2007Kush ka ndonje informate se ka vdekur ndonje prej Amerike i ardhur ne luften tone ..plus edhe nje femer shqiptare se une sjam i informuar mire ...qe te demantojme kete shkrimin ne fjale...
PM
Top
Uskana2006
Postuar nė: 30.03.2007, 09:30
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2765
Antari Nr: 1800
Bashkangjitur: 21.07.2006
Bravo, bravo islami e paska shpetuar te ngraten, si me ate si pa te, orientimi ju paska humbur. Nuk e keni vrrejtur se eshte rast social, nuk ka fare te beje me besimin ketu.
E prostitutat krishtere kush i shtyn me e be ate gje,,,,, varferia zogi, kurgje tjeter,
PM
Top
fato1
Postuar nė: 30.03.2007, 09:36
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 5435
Antari Nr: 5088
Bashkangjitur: 04.01.2007Ti o Usakana nuk ka shansa me shkruj dikush dicka per fene ti ske fjale tjeter vec kundershtim....ishalla ti e gjen orientimin pa fene !!!!!
kaloni bukur
respekte
PM
Top
Mehasi
Postuar nė: 30.03.2007, 11:11
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 191
Antari Nr: 64
Bashkangjitur: 30.12.2004I nderuari INDEX,

Eshte bukur te shkruash, madje edhe me mire kur ia qellon me subjektin e temes.
Ketu nuk ka nevoje te kritikojme temen, ky eshte nje shkrim letrar dhe vleresimet duhet te jepen nga aspekti letrare.

Eshte i mire me disa leshime teknike.

M. Alija


----------------------------------------
Breziiri.com - Ura lidhese ndermjet te se kaluares dhe te ardhmes!
PMEmail PosterUsers Website
Top
burimi_ch
Postuar nė: 30.03.2007, 11:24
Quote Post


Mundohem tė kyqem nė bisedė
**

Posti: Antarė
Postime: 19
Antari Nr: 5210
Bashkangjitur: 13.01.2007fato-sh ,kjo uskana2006 e ka humbur rrugen midis oborrit prandaj nuk mund ta gjeje shtepine e saj,un jetoj ne Zvicer e ketu gati se cdo üpo hyjne njerzit e sidomos femrat ne Islam dhe thone se nuk ka ma te madhe fe se islami e ndrsa muslimanet tone ne Ballkan kane rene ne Humnere dhe nuk mund ta gjejne veten kah tja mbajne a kah Lindja a Perendimi (Evropa).Mos u ngutni se vjen Evropa vete te ne , cka e keni marr kete hov te madh."Die zukunft von Europa ist der Islam"=Ardhmeria e Evropes eshte Islami= kete parulle e sheh shpesh neper vendet publike dhe televizionet e Evropes.
Kaloni bukur se shkova ne Xhuma
PM
Top
zeshkani
Postuar nė: 30.03.2007, 13:48
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 777
Antari Nr: 3657
Bashkangjitur: 28.10.2006nje histori shum prekse
PMUsers WebsiteYahooMSN
Top
Uskana2006
Postuar nė: 30.03.2007, 17:42
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2765
Antari Nr: 1800
Bashkangjitur: 21.07.2006 Citim (fato-sh @ 30.03.2007, 09:36)
Ti o Usakana nuk ka shansa me shkruj dikush dicka per fene ti ske fjale tjeter vec kundershtim....ishalla ti  e gjen orientimin pa fene !!!!!
kaloni bukur
respekte

Fato moj, pse ti vete nuk jep nje koment rreth tekstit po i percjell intervenimet e mija. Duhet te jesh naiv dhe i paskrupullte ta arsyetosh rolin e islamit ne kete rast.
Kur te analizohen kesi raste sociale dhe kur perdoret islami si shpetimtare ne raste te ketille shihet fytyra dhe identiteti e vertete i islamit. Ketu thjesht islamin e shohim arrogant, malverzues, mashtrues dhe te paskrupullte.
Shpetohet viktima nga prostitucioni ( zanat me vjetre siē deklaron edhe vete viktima ) dhe vritet si shehid ne lufte ne Maqedoni ( 22 qershor tė vitit 2001 Mirela bie shehid nė luftėn e Maqedonisė , duke mbrojtur nderin e familjes , dashurinė ndaj popullit tė saj dhe mirėsinė ndaj All-llahut xh.sh.) autori i tekstit...edhe ne emer te Allahut.
Zonjushe ketu shihet roli negativ e fese islame sepse ne realitet sipas meje viktima duheshte te jete ne jete edhe sot e kesaj dite.Islami duheshte ta shpetoj nga situata e jo ta dergoj ne lufte. Lufta pikesepari i takonte popullit Shqipetare ne Maqedoni e jo tjereve. a po Shqipetaret e Maqedonise qendronin para sporteleve per pasaporta dhe per te hikur sa me shpejt. Ju keni nje problem zonjushe,,,, une ndjehem mire dhe kesi lloj tragjedishe me dhimben dhe nuk i arsyetoj,,, e vlersoj jeten se sa ideologjine. [COLOR=blue][COLOR=blue]
PM
Top
fato1
Postuar nė: 30.03.2007, 19:37
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 5435
Antari Nr: 5088
Bashkangjitur: 04.01.2007 Citim (Uskana2006 @ 30.03.2007, 17:42)
Fato moj, pse ti vete nuk jep nje koment  rreth tekstit po i percjell intervenimet e mija.  Duhet te jesh naiv dhe i paskrupullte ta arsyetosh rolin e islamit ne kete rast.
  Kur te analizohen kesi raste sociale dhe kur perdoret islami si shpetimtare ne raste te ketille shihet fytyra dhe identiteti e vertete i islamit. Ketu thjesht islamin e shohim arrogant, malverzues, mashtrues dhe te paskrupullte.
  Shpetohet viktima nga prostitucioni (  zanat me vjetre siē deklaron edhe vete viktima ) dhe vritet  si shehid ne lufte ne Maqedoni ( 22 qershor tė vitit 2001 Mirela bie shehid nė luftėn e Maqedonisė , duke mbrojtur nderin e familjes , dashurinė ndaj popullit tė saj dhe mirėsinė ndaj All-llahut xh.sh.) autori i tekstit...edhe ne emer te Allahut.
  Zonjushe ketu shihet roli negativ e fese islame sepse ne realitet sipas meje viktima duheshte te jete ne jete edhe sot e kesaj dite.Islami duheshte ta shpetoj nga situata e jo ta dergoj ne lufte.  Lufta pikesepari i takonte popullit Shqipetare ne Maqedoni  e jo tjereve. a po Shqipetaret e Maqedonise qendronin para sporteleve per pasaporta dhe per te hikur sa me shpejt. Ju keni nje problem zonjushe,,,, une ndjehem mire dhe kesi lloj tragjedishe me dhimben dhe nuk i arsyetoj,,, e vlersoj jeten se sa ideologjine. [COLOR=blue][COLOR=blue]

Po per ty kurr nuk ka arsyetim islami me sa shoh ketu une ....ketu e sheh ti rolin negativ te fese jo se eshte ashtu...
Vec populit shqipetare ne maqedoni i takonte ajo lufte aaa!!???nuk jam shum e bindur gabim e ki i nderuar !
hajde hajde un paskam problem !!!!!!ku te kem fatin te vdes shehid un !!!!!
po nejse me vjen keq sinqerisht te them qe ke keto mendime dhe dhasht zoti te drejtohesh aty ku duhet ..(pa ofendime)

respekte kaloni bukur
PM
Top
Senatori_TeT
Postuar nė: 30.03.2007, 20:27
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2032
Antari Nr: 5504
Bashkangjitur: 28.01.2007pergezime...mjaft shkrim i bukur!se paku tregon se nje musliman i sinqerte kur eshte ne pyetje mbrojtja e tokave te tije dhe mbrojtja e kombit,nuk e kursen as jeten e vet.gje qe idealistet europian mundohen qe sa me shume t'a largojne nga vetja(kam fjalen per vdekjen)...


----------------------------------------
Perparesia e te mencurit qendron aty se cdohere mundet te shtiret si i marre!

I'm just a soul whose intentions are good,oh Lord please don't let me be misunderstood.(Yusuf Islam)

Duke shkuar dit' e net,
E duke ndėrruarė moti,
Vemi si lumi nė det,
Nga Zoti,prapė tek Zoti.(Naim Frashėri)

Njeri i zoti nuk eshte ai qe s ka te meta, po ai qe i pranon te metat e tij.(Sami Frashėri)

Nje Shqiptar vlen sa 1000 njerez,2 shqiptare nuk vlejne asgje.(Faik Konica)
PM
Top
ndeshkuesi
Postuar nė: 31.03.2007, 01:17
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 1151
Antari Nr: 4817
Bashkangjitur: 21.12.2006Pershendetje tgjithve zoti e bekoft kete vajz...........
Ti uskana mendo pak ato qe flet......
Ne kete rast duhet te kuptosh se nuk te ofron ndime kush tjeter pos zotit jeta e saj ne toke dhe si ateiste ishte vetem shkatrim i dinjitetit te saj dhe perbuzje per vete ate si qenje dhe me ne fund ia vlejti sakrifica e saj vdiq si shehid ne emer te zotit dhe mburi familjen dhe kombin e saj......
Skam tjeter vec te pergezoj ate per ate qe beri me ne fund ndoshta edhe ajo e kuptoj se jeta ne toke eshte nje sakrifice.......
kaloni mire por ti kujdes uksana se zoti te sprovaon aq shume saqe edhe ti vete neser per zotitn edhe ne irak apo palistine mund te shkosh ne lufte.....
PM
Top
Lanti_987
Postuar nė: 31.03.2007, 01:29
Quote Post


Miku i ri
*

Posti: Antarė
Postime: 5
Antari Nr: 6580
Bashkangjitur: 26.03.2007Uskana2006 kam nje sygjerim per ty.
Shife bussullen se me duket se e ke humb rrugen!
Edhe mjaft me ato komentet e tua injorante OK!

PM
Top
Uskana2006
Postuar nė: 31.03.2007, 08:40
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2765
Antari Nr: 1800
Bashkangjitur: 21.07.2006
jo se nuk duhet te prekeni, ne rast se logjikoni del se Islami e ka shpetuar nga prostitucioni kete vajze te mjere dhe njekohesisht ja ka treguar rrugen e xhehnetit kurse autori i ketyre vargjeve ala jeton ne kete bote, kjo thirret shperlarje truri,,
PM
Top
sweetgirl
Postuar nė: 15.01.2008, 09:31
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 724
Antari Nr: 12756
Bashkangjitur: 13.01.2008shum prekese


----------------------------------------
Scared of my comeback here?hihi who cares
PMMSN
Top
Head_Strug
Postuar nė: 15.01.2008, 17:04
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 410
Antari Nr: 11683
Bashkangjitur: 01.12.2007verte shum prekes,nuk di sa se a e vertet mund te jet ky tekst


----------------------------------------
Hadith: "... Namazi ėshtė dritė (e zemres)...." Transmeton Muslimi
PMMSN
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio