Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Pilaf me mish dhe vezė
Shqipe1
  Postuar nė: 15.02.2009, 16:16
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 9463
Antari Nr: 6919
Bashkangjitur: 14.04.2007Pilaf me mish dhe vezė

Pėrbėrėsit:

* Oriz (100 gram )
* Mish viēi
* 2 kokrra vezė
* Domate
* Erėza (sipas dėshirės)
* Kripė, piper

Pėrgatitja:

Zihet mishi dhe me lėngun e mishit pėrgatitet dhe pilafi (pilafi i ka masat 1 me 2, dmth. 1 gotė oriz donė 2 gota ujė tė ngrohtė. Nė fillim vihet pak gjalpė apo vaj ulliri dhe pėrzihet orizi gjeri sa tė marr njė ngjyrė tjetėr (dmth tė lyhet n’vaj) dhe i hidhet uji. Nė rast se nuk doni tė pėrdorni vajra, atėherė mund ta bėni me verė tė bardhė.

Ndėrkohė qė pilafi zien me zjarr tė ulėt pėr 20 minuta, mishi vihet pėr t’u skuqur.
Pasi tė kenė mbaruar tė gjitha kėto, pilafi hidhet nė njė pjatė tė gjerė. Rrihen vezėt dhe mund t’i hidhni erėza dhe barishte, dhe pėrzihet me orizin.
Hahet sa mė shpejt, sepse ėshtė mė e shijshme.----------------------------------------
Don't dream your life, live your dream...
PMUsers Website
Top
New_Democrats
Postuar nė: 15.02.2009, 16:27
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 4064
Antari Nr: 9712
Bashkangjitur: 22.09.2007
Shume mire,specialitet i kendshem,po sme tregove me heret,se u ngopa mo.


Shkruje specialitetin e shqiptarve te Shqiperise aty(ate cka e konsumojne me shpesh)

"Mish gici me salce kosi"
"Pajdhaqe me nje teke raki"
"Salcice te skuqura me veze te ferguara"

Dhe specialiteti i njohur i plazhit(e dijne ata qe kane qene ne Durres)
-KASATA ME ARRA....


----------------------------------------
Idealistėt fillojn luftėn, trimat luftojnė, tė pa merituarit marrin pushtetin.
PM
Top
Shqipe1
Postuar nė: 15.02.2009, 16:33
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 9463
Antari Nr: 6919
Bashkangjitur: 14.04.2007hehehe une veq si idhe e dhash kete recept huhu ama ti qe i ke permend ushqimet qe shpesh jane ne menyn ditore neper shume restorante te Shqiperise ofofff bre ma mire se muk me gjize nuk ka edhe caj smil3dbd4e4c2e742.gif


----------------------------------------
Don't dream your life, live your dream...
PMUsers Website
Top
Genius.D
Postuar nė: 15.02.2009, 17:57
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 1643
Antari Nr: 18720
Bashkangjitur: 26.11.2008specialitet shume i mire ......... smil3dbd4e398ff7b.gif


----------------------------------------
Kur te kthehesh ne shtepi nese me gjen duke studiuar te lutem me zgjo nga gjumi
( v ) PRIZREN ( v )
MANCHESTER UNITED BEST TEAM
PM
Top
StartBismi
Postuar nė: 16.02.2009, 16:57
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2537
Antari Nr: 17814
Bashkangjitur: 09.10.2008Me pelqeu shume...
FLM..

Ky postim ėshtė ndryshuar nga StartBismi nė 16.02.2009, 16:57
PM
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio