Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      AktivitetFaqe: (2) [1] 2   ( Kalo tek postimi i parė i palexuar ) Reply to this topicStart new topicStart Poll

> A ėshtė Ky Shembull I Njė Muslimani !?
LirimShabani
Postuar nė: 04.04.2007, 10:05
Quote Post


Happy Soldier
*****

Posti: Antarė
Postime: 1858
Antari Nr: 2935
Bashkangjitur: 25.09.2006Te nderuar student.

Para ca kohesh kishim nje teme rreth nje Unioni Islam Shqiptar ne Maqedoni ku personi me nofke Mehazi kerkoi nga ne nje mendim rreth kesaj teme. Ne lidhje me kete un dhash disa mendime te miat ku nuk kundershtova dicka por shpreha gadishmerine qe te ndihmoja. Mirepo ketu ndodhi dicka e pakuptimet. Nofka INDEX apo Hamdi Nujiu i cili filloi te replikoje ndaj meje. Me pas un si Lirim i dergova nje fjale permes cimerit te tij dhe e porosita qe te takohemi nese mendon qe e kam gabim dhe flasim e ballafaqohemi sy me sy ai me idete e tija e un me te miat. Mirepo zotri INDEXI qe paraqitet si nje musliman i devotshem, filloi me ca sharje (sepse ai ofendimet sharje i konsideron) ndaj meje. Meqense zotria me kerkoi falje dhe kekroi qe te takohet me mua dhe un t'i paguaj kafe atij, pas nje dite kur un isha ne Tirane dhe nuk dija cka po ndodh ne forum, ky far INDEXI serish kishte ofenduar dhe tema e tille ishte mbyllur. Ne kete rast un mora guximin qe privatisht ti shkruaj dhe INDEX me ktheu pergjigjet serish privatisht dhe serish me ofendime dhe te njejten kohe edhe me ftese per ta takuar ate.

Duke e par se cfar muslimani eshte INDEXI dhe cfar fjalori banal perdori ne dialogun me mua me mesazhe privat ne studentet.info athere vura gishtin ne koke dhe mendova: "Vall, a mundet qe nje Union Studentor Islam te kete ne brendi te ti nje musliman te llojit Hamdi Nuhiju (INDEX-nofka ne studentet.info)", "Perse vall nje njeri qe paraqitet si musliman i devotshem te beje ofendime te tilla", "cfar suksesi do kete ky union me nje aktivist te tipit INDEX"....e tjera e tjera

Per te mos e zgjatur me shume kekroj nga ju te gjith fillimisht te lexoni cka kam shkruar dhe te shihni cfar ofendimesh me ka bere INDEX dhe kekroj nga ju te jepni nje mendim nese INDEX eshte nje shembull i nje Muslimani te Devotshem apo eshte shembull i "Nje Muslimani te Devotshem"......

Qe te jeme i sinqert me ju dhe nga hidherimi qe nje musliman po me fyen un atij ju derjtova me fjalet "o turpi si je".......

Me poshte e keni dialogun:

Lirimi

si je a je mir si ja kalon. meqe tema ishte mbyll po te shkruj mesazh privat. un nuk kerkova te takohem me ty por kerkove ti. un nuk kerkova bashkepunim por kerkove ti (un ofrova bashkepunim), nese ti kerkon takim athere me fto ti mua dhe un vi atje ku je ti dhe nuk kam pse me te thir une derisa ti ke interes dhe un. un isha ne tirane e tash jam kthy dhe nuk e kam lexu ate qe ke shkru ti ne forum ktu. keshtu qe lirimi eshte i hapur pe cdo kend me u taku e me fol.

po te shkojn per shtati ofendimet...pergezime

INDEXI

Po eshte e vertet se me shkojne per shtati ofendimet pasiqe me ty s`ka tjeter gjuhe se nuk mundesh me kuptu t`i gjuhen tjeter...
Edhe nje vertet tjeter se t`i dhave koment per unionin e une nuk te ftova me dhane koment , keshtuqe carrok i lales , kshir rritu aman , edhe banu burre njeher e pergjithmone !!!
Zdua te behem nje shok i yti plus qe do te luaj me ty , por dua seriozisht te mendojsh rreth drejtesise dhe miresise njerezore , se bile ne lekure e ke perjetu nencmimin dhe e din se si eshte...
Pershendetje , kshir po deshte mujtesh me dal te banesa e azizit cimer e kam, selamet nga te tjeret si pranoj , por vet eja me jep selam , se nuk ha njerez mos u tut....

Lirimi

i pakse ngatru gjanat shum

Mehasi eshte ai qe kerkoj koment nga ne te tjeret dhe ne i dham komentet dhe ne komentete e mia asku nuk e kam kundershtu unionin per te cilin eshte folur dhe po habitem qe serish po ofendon dhe serish po me fton me te taku.....interesante

suksese

INDEXI

a po tutesh me u taku a???
o Lirim djali thjeshte dua met pa bre mos je i heshem ta gjej nje nuse nga Kumanova...

Lirimi

Index (i drejtohem Indexit)

Bukuria vjen e shkon por puna mbetet dhe nuk do doja qe ndonje vajze me me dasht vetem per bukurine time. Te njejten gje do e bej dhe un qe mos te dua dike per bukuri. Spo te kuptoj pse po fyen po nejse me siguri je mesuar me kete retorike....

INDEXI

O djalo sjam tut fyejt more , une kur te fyej te shaj , e une sjam tut shajt kupton....Selam alejkum

Lirimi

Interesante mendimi yt. Po habitem sepse deri tash edhe ne forum edhe ketu ne privat me randove me fjale dhe serish kerkove te me takosh. Me sqaro te lutem se si fyen ti dhe si shan qe te mos gaboj herave tjera dhe te mos i ngatroj keto dy terme. Nuk e di pse ke mar kaq inat ndaj meje po nejse eshte e drejta jote me shajt, me fyejt, me u inatos tek dikush qe ti nuk mundesh ta arijsh dhe ta kalosh ne cdo aspekt.

Mbetesh i pershendetur dhe vazhdo me fyerjet tua...ooops se gabova me sharjet tua........

INDEXI

Lirim bej , nejse po frikohesh me u taku me mu ska dert, mos u brengos , selam alejkum....
po helbet nese don me ma dhan naj kafe por pa helem , se jam i ndishem ndaj helmit bujrum , nr. i tel eshte 071593417

Ky jam une...Selam Alejkum

Lirimi

Te paskan rejt ata qe te kane thene qe Lirimi jep kafe me helm. Por ka nje problem ketu sepse un asnjeher nuk e ngushtoj dike per me ma qit nje kafe ose nje pije dhe kur e ftoj dike i then bojrum me ta qit nje kafe dhe jo bojurm e qitma nje kafe. Un skam pse me u frigu nga ty por nuk e kuptoj si ke fytyre qe te kerkosh te takohesh me mua derisa me ke ofenduar. Un e di mjaft mir se i thash shokut tim (cimerit tend) qe te thote ty qe nese ta mer mendja qe mundesh me u pa me lirimin e me ndru nja dy fjal bojrum. Po un nuk i thash qe ti me me dhane kafe po kuptohet nuk i thash qe un do te jap kafe. Un nuk e pi kafen nese ti e pin te befte mir.
Nje ndryshim po shoh se tash fyerjet pak me ndryshe i ben si duket

Mbetesh i pershendetur

INDEXI

Ti qenke femije djalo... Hajt naten e mire.... Mos te humbi kohe me femije...

Lirimi

Duket qe paske frige me u ballafaqu me nje "femij" sic thua ti prandaj insistove me ngulm dhe tani serish terhiqesh...habi e madhe besa...

mbetesh i pershendetur

INDEXI

O mut , ste tutna tije per sot e 1000 vjet...
Me tu pas tuten sta jipsha numrin e telefonit...
Por , nejse , po je aq trim dil , bujrum , te pres...
Te nderuar forumista, per fund kerkoj falje qe u desht t'i publikoj disa banalitete qe mua mi tha INDEX....dhe ju lutem te jepni mendim rreth ketij dialogu tim me nje "Musliman te Devotshem"


----------------------------------------
"Mallkue qoft njaj bir shqiptari, q'e ket gjuh t'perenis, trashigim qe ja la i pari, trashigim ai s'ja le fmis...."

"Bukuria qe vret...."

"The importance of being earnets..."
PM
Top
ardi_pr
Postuar nė: 04.04.2007, 10:30
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 811
Antari Nr: 1964
Bashkangjitur: 03.08.2006
"Ju e kishit shembullin mė tė lartė nė tė dėrguarin e All-llahut, kuptohet, ai qė shpreson nė shpėrblimin e All-llahut nė botėn jetėr, ai qė atė shpresė e shoqėron duke e pėrmendur shumė shpesh All-llahun". (El-Ahzab: 21)

Ska dyshim se pasimi i Pejgamberit, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, dhe marrja e tij si shembėlltyrė pėr ne, duke e konsideruar si shembullin suprem tė njeriut tė plotė, ėshtė argument i dashurisė qė ushqen njeriu ndaj All-llahut dhe me kėtė vepėr do tė arrijė edhe dashurinė e All-llahut ndaj Tij.

me kete desha te them i nderuari Lirim, se muslimani merr shembull dhe moster Profetin tonė e jo ndonje person tjeter, ēoft edhe nėse eshtė hoxhė apo myderriz, nuk ka njeri te pagabueshėm dhe perfekt!


----------------------------------------
Atdhetar jam, por edhe fetar si duhet. Atdhetari pėrse turp tė ketė tek thotė e dua me shpirt fenė e vet. Hafiz Ali Korēa
PMYahoo
Top
shkupjani
Postuar nė: 04.04.2007, 10:32
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 82
Antari Nr: 5944
Bashkangjitur: 19.02.2007nje musliman i devotshem nuk fyen ne kete mas inshalla allahu ju drejton ne rrug te drejt
PMUsers Website
Top
Mehasi
Postuar nė: 04.04.2007, 12:11
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 191
Antari Nr: 64
Bashkangjitur: 30.12.2004Te dashur forumista,
I nderuar INDEXI dhe Lirim,

Kjo s“eshte gje tjeter vetem se mungese e nje sinqeriteti ndaj privatizmit. Lirim ti nese paske vendos te nxjerresh ne pah nje sekret, a e bere kete me pelqimin edhe te Indexit, perarsye se tash ne kete momentet ty te kanoset nje epitet jo i ndershem, ndoshta ti qe ne fillim e ke ngacmuar djalin kur i ishe drejtuar me ofendimin "o turpi", keshtu qe ne kete menyre ta nxehish djalin dhe ky te te ofendoj, dhe se kete ke mund ta besh me qellim vetem e vetem pas disa shkrimesh private ta publikosh dialogun ne teresi ne publik. Kjo per mua eshte jo e sinqerte dhe jo e drejte.

E dyta, une ketu nuk jam me nofk, por me emer dhe mbiemrin mund ta lexosh ne disa artikuj tjere, ke mund edhe neper gazeta ta lexosh. Jam Mehas Alija i nderuar.

e treta, INDEXI nuk ka te beje me Unionin, por ky vetem e ka perkrahur idene dhe se ende nuk eshte formuar kryesia, e qe ky te jete ne kryesi, prandaj kur te shkruash, te lutem shkruaj pak me konkretisht dhe mos i ofendo te tjeret ne kete menyre.

Index vella nuk eshte dashur ne kete menyre te shkruash, sepaku ke mund te perdorish metoda tjera, fundi i fundit a shume ne zort je te takohesh me Lirimin a???

Me respekte....


----------------------------------------
Breziiri.com - Ura lidhese ndermjet te se kaluares dhe te ardhmes!
PMEmail PosterUsers Website
Top
LirimShabani
Postuar nė: 04.04.2007, 13:51
Quote Post


Happy Soldier
*****

Posti: Antarė
Postime: 1858
Antari Nr: 2935
Bashkangjitur: 25.09.2006Mehasi

te kuptoj shum mir se cka po thua. personalisht kam lexuar disa shkrime te INDEX ne gazete dhe me kane pelqyer. gjithashtu kam lexuar dhe shkrimet e tija dhe propaganden e tij qe e ben ne lista te ndryshme ne internet si tek Qeparoi, Sterkala, Alb-Europa, propagande qe behet per vlerat e Islamit mirepo kurr nuk ma mori mendja se nje njeri qe flet kaq shum per Islam te behet nje njeri qe do leshoj ofendime te tilla. un nuk mujta me duru me shume zhargonin e tij dhe vendosa qe ta bej publike ate qe ai me ka thene dhe nuk e kuptoj pse i tha gjith ato fjale kur un nuk i kam thene asgje te ketij drejtimi sic eshte shprehur ai. un u bera i sinqert dhe e quajta "turpi" sepse ashtu edhe me eshte dukur dhe nuk besoj qe kjo fjale ka te njejten kuptim sic ka fjala e fundit qe ai me eshte drejtuar mua.

pse vall duhet te lejojet dikush qe te flet per Islam nese nuk eshte ashtu si duket ne shkrime. personalisht kurr nuk kam be propagande islamike ne nje nivel qe nuk di as vet por per aq sa kam lexu ne broshura, shkrime dhe programe televizive te degjuara dhe nga ajo qe kam kuptuar ne leximin e Kurranit jam munduar qe dikujt qe disa gjera i ka ditur gabim, te ja sqaroj. un ktu permenda vitin 2005 me heret kur nje grup studentesh sllav u interesaun per Kurranin dhe Islamin ne pergjithsi dhe me ato fjale e sqarime qe jua thash ata mbeten te knaqur.

Mehas, privatizmi eshte privatizem por kur tejkalohen kufijt dhe privatizmi behet nje ofendim athere kjo mer kahje tejter.

Mos mendo se e kisha te leht qe ta publikoj dialogun tim me INDEX por isha i detyruar qe ta bej kete gje.....

suksese per te gjith


----------------------------------------
"Mallkue qoft njaj bir shqiptari, q'e ket gjuh t'perenis, trashigim qe ja la i pari, trashigim ai s'ja le fmis...."

"Bukuria qe vret...."

"The importance of being earnets..."
PM
Top
fato1
Postuar nė: 04.04.2007, 15:03
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 5435
Antari Nr: 5088
Bashkangjitur: 04.01.2007Pershendetje smil3dbd4e29bbcc7.gif smil3dbd4e29bbcc7.gif

Mendoj se kjo qe ka bere ky INDEXI nuk e tergon nje pasqyre te nje muslimani ashtu si duhet te jete….ne vend se ne muslimanet te jemi nje shembull per te tjeret qe te ket lakmi secili tek feja jone sepse islami eshte nje fe shum e paster dhe shum tolerante ne islam nuk kan vend fyerjet sharjet ofendimet dhe te ngjajshme … ndersa ketu tek ky INDEXI po ndodhka e kunderta …ne fillim te replikave te INDEXI-t kam mendura se eshte vertet ..nje musliman me plot kupmitimin e fjales..por vetem ne te shkruarit paska qene (fatekeqesisht)…
e kam percjellur ate teme tek e cila ka nis ky problem edhe kam verejt se INDEXI ka fyer LirimShabanin shiqojeni ate teme edhe do te shihni ….

Me vjen shum keq per ju(INDEX)se ke mundur ndryshe qe te besh dicka mir per islamin te tregosh vyrtitet e mirfillta te nje muslimani te devotshem,jo ne ket menyre …
dhe inshalla pendohesh per kete gje se nuk i ngjan nje muslimani te bej kete gje a mos me keqkuptoni !!! ……nuk duhet gjykuar njerezit pa mos i njohtur se ndoshta ne ket rast eshte e kunderta e asaj qe shifet ne baz te shkrimeve (e kam fjalen per temat tjera jo per kete)
dhe mendoj se Lirimit duhesh me i kerku falje (mendimi im)INDEX…
te them te drejten qe shuuum keq me vjen qe ndodh kjo me muslimanet…… smil3dbd4d99c6eaa.gifbesoj se e dini se Pejngameri jone (Muhamedi s.a.s)ka qene i fyer e i share e i perbuzur por Ai e ka kthyer ate dyfish me te mire…..dhe kur nuk ka dal humbes..mendoj se kjo duhet te jet nje shembull per ju Lirim smil3dbd4e398ff7b.gif
gjith te mirat kaloni bukur
PM
Top
fisniku
Postuar nė: 04.04.2007, 15:45
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2718
Antari Nr: 5696
Bashkangjitur: 09.02.2007Shumica e muslimanve qe shiten sikur muslimana te devotshem (sikurse qe tu paska dhan rasti ty Lirim, me pas pune me Indexin) skan moral as respekt per askend, e knej shiten kishe une musliman i devotshum.
Marre duhet me te ardhe Index me qit veten aq poshte!!!!


----------------------------------------
I miss my little "Casper" soo sooo much

When you lost your faith in God ,you lost your soul.....

Somewhere, Someway, Someday, Somehow
PM
Top
Uskana2006
Postuar nė: 04.04.2007, 17:26
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2765
Antari Nr: 1800
Bashkangjitur: 21.07.2006 Citim (Mehasi @ 04.04.2007, 12:11)
Te dashur forumista,
I nderuar INDEXI dhe Lirim,

Kjo s“eshte gje tjeter vetem se mungese e nje sinqeriteti ndaj privatizmit. Lirim ti nese paske vendos te nxjerresh ne pah nje sekret, a e bere kete me pelqimin edhe te Indexit, perarsye se tash ne kete momentet ty te kanoset nje epitet jo i ndershem, ndoshta ti qe ne fillim e ke ngacmuar djalin kur i ishe drejtuar me ofendimin "o turpi", keshtu qe ne kete menyre ta nxehish djalin dhe ky te te ofendoj, dhe se kete ke mund ta besh me qellim vetem e vetem pas disa shkrimesh private ta publikosh dialogun ne teresi ne publik. Kjo per mua eshte jo e sinqerte dhe jo e drejte.

E dyta, une ketu nuk jam me nofk, por me emer dhe mbiemrin mund ta lexosh ne disa artikuj tjere, ke mund edhe neper gazeta ta lexosh. Jam Mehas Alija i nderuar.

e treta, INDEXI nuk ka te beje me Unionin, por ky vetem e ka perkrahur idene dhe se ende nuk eshte formuar kryesia, e qe ky te jete ne kryesi, prandaj kur te shkruash, te lutem shkruaj pak me konkretisht dhe mos i ofendo te tjeret ne kete menyre.

Index vella nuk eshte dashur ne kete menyre te shkruash, sepaku ke mund te perdorish metoda tjera, fundi i fundit a shume ne zort je te takohesh me Lirimin a???

Me respekte....

Nga intervenimi i zoteri Mehasit po me la pershtypje menyra se si ju drejtua te dy personave: Lirimit dhe Indexit

Te parit ju drejtua vetem me Lirim,,,,,,

Te dytit ju drejtua me INDEX vella ,,,,,,,, ouahhhhhh ncncncncnn

Kur te dyte deklarohen si Shqipetare me habit fakti se cili eshte kriteri i menyres se emerimit te Indexit ne vella ,,,,nga zoteri Mehasi, ehhhh po ketu shihet se eshte kriteri fetare dhe sektare i te dyve,,,,, te dy jane muslimane te medhenje dhe te denje; per zoteri Mehasin INDEXI i ka privilegjet me te medha, se eshte hoxhe,,,,,,,ose meson per hoxhe.
Nga kjo del se sipas kriterit te zoteri Mehasit dhe atyre qe mendojne njejte vella mund te konsiderohet ai qe beson ne te njejtin zot, si Arab, Pakistanez, Indian etj e kursesi nje Shqipetare qe nuk beson, kriteri i perkatesise kombetare nuk merret parasysh, kriter i ēuditshem kisha thene,,,, s'ka koment.

Sidoqofte qe te jete personalisht nuk me habit ky fakt se gjate intervenimeve te tyre shumica qe kane promovuar fene jane dalluar me arrogance dhe moskuptim ndaj atyre qe nuk mendojne si ato. Me vjen keq por eshte fakt dhe mendoj dhe jam i bindur se fete nuk duhet te kapercejne gardhin e xhamise dhe kishave dhe nuk duhet shume te perzihen ne punet civile te shoqerise qe i takojne se jane me teper te demshem se sa te dobishem. [/B][B]
PM
Top
INDEXI
Postuar nė: 04.04.2007, 17:40
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 569
Antari Nr: 3362
Bashkangjitur: 15.10.2006I kerkoj falje forumistave , pse Zoteri Lirim Shabani i ka sjell keto fjale ne publik. TE gjitha fjalet qe jane te shkruara jane te verteta , ska asnje te fsheht aty...
Por analizoni pak debatin tek tema e unionit islam , kush ishte ai qe kerkoi falje???
Kush ishte ai qe i iki te kerkoi falje kur i quajti te gjithe muslimanet e Maqedonise terorista???
Ju lutem tregomeni se si duheshte te sjellem me nje njeri te ketille???
I pari me shkruajti ne pv , ua ktheva , nga mllefi dhe nga fyerja qe me ben , o turpi, njeri qe cenon integritetin tim...
Mos u bani te njeanshem , kerkoj te mendoni objektivisht , nese mendoni se duhet t`i kerkoj falje lirim shabanit ,vallahi nuk do e beje kete perderisa ky Lirim Shabani nuk i kerkon falje publike te gjithe muslimaneve te Maqedonise???
Nuk dua perkrahjen e asnjerit ketu , por dua drejtesine , drejtesi fatkeqesisht nuk pash ne replikat e juaja , se nje pjese me mbeshteti mua si mehasi , por edhe me qortoi , vallahi e pranoj qortimin e tij , ndersa te tjeret vetem leshuat pluhur ne hapesir...
Lirim Shabani duhet te mos behesh femije qe ne publik te sjellesh ceshtje private ndermdjet neve dyve , sa per info kam debatuar me njerez shum me te medhenje se "ti" , por asnjeher ato debate skan dalen ne publik , se jane njerez te medhenje , jo femije si ti... Nuk eshte fyerje te te them femije , se vertet je paraqiten si femije , i thua Azizit , ne forme kercenimi se nese ka dic bujrum, t`i vetem se e ke ndez zjarrin...
Ta dish kete nuk do e le me kaq , kete replike ua pata borxh vetem forumistave tjere , se ty , ty ste kam borxh asgje....Me rrespekt nga Hamdi Nuhiju , Kumanove
PM
Top
Mehasi
Postuar nė: 04.04.2007, 18:30
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 191
Antari Nr: 64
Bashkangjitur: 30.12.2004Uskana2006,

Mosbesimi dhe ironia jote ndaj nje muslimani te ka verberuar aq shume sa qe nuk ke mundesi te dallosh te bardhen nga e zeza. Nuk e di si kerkoni nga une qe te jem, ashtu sic kerkoni ju, a ne fak as ju nuk jeni ashtu sic deshironi te jem une (!!!!) Ju deri sot ne kete forum keni deshmuar dhe demonstruar se jeni kunder shqiptareve dhe askund nuk keni manifestuar mirkuptimin me shqiptaret musliman. Nuk e di ne jeni musliman, apo i takoni ndonje feje tjeter!!!! Por, si do qe te jete, ju duhet sepaku si shqiptare te kishit gjetur gadishmerine dhe te merrnit rolin e pajtimtarit e jo te percaresit, keshilluesit e jo konfuzit te perbetuar etj. Me vjen shume keq qe jeni te ketille, qe me cdo kusht tentoni te nxitni dhe futni percarje ne forum. Ta ndash vellaun nga vellau, t“i percani shqiptaret dhe keshtu me radhe. Nuk e di pse jeni te ketille. Une distancohem nga kjo qe jeni. Zoti na ruajt...

Une nuk kam pas asnje qellim qe ta dalloj Lirimin nga Indexi, por qe vetem ashtu jam shprehur, per mua te dy jane vellezer, separi te fese dhe gjakut, dmth. kombit. Nuk e di si kam mundur qe ne ate menyre ta anashkaloj dhe te duket se bej klasifikim. Jo. Une i kerkoj falje Lirimit nese vertet eshte ndjere i nencmuar, por besoj se me kupton dhe se vetem ashtu jam shprehur, pa ndonje qellim. Ndoshta, ajo qe me shtyri ta quaj si "vella", ka qene padrejtesia qe i beri Lirimi vellaut te tij, pasi qe ka kerkuar te bisedoj ne privat, ky me ne fund e tradhetoi.

E kisha lutur Moderatorin qe ta mbyll kete teme pasi qe nuk shof shkendije te mire dhe prosperitet, por vetem se percarje dhe ngjallje e ironis ne mes antareve te forumit. Kete, mbase e deshirojne edhe shume te tjere qe i pershtaten tipit te Uskanes...

Pershendetje


----------------------------------------
Breziiri.com - Ura lidhese ndermjet te se kaluares dhe te ardhmes!
PMEmail PosterUsers Website
Top
Senatori_TeT
Postuar nė: 04.04.2007, 22:30
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2032
Antari Nr: 5504
Bashkangjitur: 28.01.2007problemet private nuk zgjedhen ne opinion,mbase ketu lindin paragjykimet per njeri tjetrin dhe me kete perzihet ceshtja edhe me shume e behet rremuje!
Si njerez intelektual te ardhshem,mundohuni qe problemet qe i keni t'i zgjedhni privat,te pakten te mundoheni te arrini ndonje kompromis.nuk ka se c'me intereson mua apo filanit apo fallanit se c'grindje keni ju Lirim dhe Index.me duket si e tepert qe te nxirren zenkat private para tjereve,te tregohet se kush si cka.eshte Zoti ai i cili gjykon dhe vlereson,nuk eshte detyre e neve ketu te marrim persiper vetite e Atij!
Ai eshte me te vertete Me I Drejti prej te gjitheve!
Ngelni te pershendetur,e me shprese se te tilla sende me nuk do perseriten.te mundohemi se paku te i jemi pasqyre titullit qe do e kemi(Intelektual).
Paqa,Meshira dhe Miresia e Zotit qofshin mbi ju te gjithe


----------------------------------------
Perparesia e te mencurit qendron aty se cdohere mundet te shtiret si i marre!

I'm just a soul whose intentions are good,oh Lord please don't let me be misunderstood.(Yusuf Islam)

Duke shkuar dit' e net,
E duke ndėrruarė moti,
Vemi si lumi nė det,
Nga Zoti,prapė tek Zoti.(Naim Frashėri)

Njeri i zoti nuk eshte ai qe s ka te meta, po ai qe i pranon te metat e tij.(Sami Frashėri)

Nje Shqiptar vlen sa 1000 njerez,2 shqiptare nuk vlejne asgje.(Faik Konica)
PM
Top
Foks_Ecc
Postuar nė: 04.04.2007, 22:50
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 6983
Antari Nr: 6604
Bashkangjitur: 27.03.2007USKANA si je a je mire, si po ja kalon... Dhasht Ai Zot, qe te ka Kriju te jesh mire...

te pershendet aliu, Tetove USHT, Fakulteti Ekonomik


----------------------------------------
Pa diturinė s'kuptohet e vėrteta
Pa diturinė s'largohet e meta
Pa diturinė vlerė nuk ka jeta
PM
Top
Foks_Ecc
Postuar nė: 04.04.2007, 23:13
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 6983
Antari Nr: 6604
Bashkangjitur: 27.03.2007sdua ti besoj fjales se Faik Konices, per ata dy shqiptaret qe ka thene se smeren vesh, po te them sinqerisht, me mire kishte qen ju qe ne fillim te dilnit te bisedonit, se fjala ne sy eshte me e kuptueshme se ajo e shkruara, dhe bindja qe krijon kur degjon ndryshon nga ajo qe lexon. e din me mire kete. nese eshte e mundur, nje nate, si te keni kohe te lire, dilni pijni nje kafe. e per pagesen e bej une, se juve ju kam ne te njejten lagje, e hamdijun shok te profesionit. me te dy me lidh dicka...por pa keqkuptime te lutem...

A USKANA, cinizmi jot si te duket a e teprojsh pak a ?
ok, ani ti nese nuk e BESON EKZISTENCEN E ZOTIT, nuk dmth te ofendosh, se ndoshta nje dite kerkon ndihme prej Atij qe se beson...sic e gjet Leninin, pyet si i ka pas momentet e fundit te jetes...----------------------------------------
Pa diturinė s'kuptohet e vėrteta
Pa diturinė s'largohet e meta
Pa diturinė vlerė nuk ka jeta
PM
Top
fisniku
Postuar nė: 04.04.2007, 23:51
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2718
Antari Nr: 5696
Bashkangjitur: 09.02.2007Ej pse more ju do forumista ja keni marr inati kaq shume Uskanes2006 hiq nuk po muni me bajt a?, a veq pse nuk e ndan ni mendim me juve tash edhe nuk po ja bon rrafsh juve tash ai nuk bon a?Gjithekush i ka mendimet e veta,besimet e veta edhe ne qoftese ai nuk beson ne Zot (qysh po thoni disa ketu ne forum) eshte qeshtje e tina private.
Kshtu qe mas miri eshte gjithekush mi kqyre punet e veta ma rahat per secilin.


----------------------------------------
I miss my little "Casper" soo sooo much

When you lost your faith in God ,you lost your soul.....

Somewhere, Someway, Someday, Somehow
PM
Top
Visar Korenica
Postuar nė: 05.04.2007, 00:47
Quote Post


Miku i ri
*

Posti: Antarė
Postime: 2
Antari Nr: 6758
Bashkangjitur: 04.04.2007Pershendetje anetareve te njerezishem....

Sa lexova replikat diskutimet, qorodite, idiotlleqe, mendjemadhesi, intrige ... a ka ende per te shkruar ketu, dhe per t'iu lene hapsire femijeve... Cfare mund te kerkoje nje institut prej nje fimiu qe zdin tjeter vetem se ta kerkoje nenen ne eresire, ne endrra pa pare rrezik qe iu kanoser pe tu lenduar... mjere Lirim per ty mjere, qe nuk dite as dy fjale ti dallosh... ti nuk di qka eshte njeriu met fy e nuk din qka eshte njeriu met shajt... keshtu je ti sheh endrra se je nje femije smund te jesh me shume... hapu qelu shiko lart, anash djathtas majtas, sje ne vakuum pa ajer jo...

shiko qfare gjera femije... po shkrun

Lirimi says:
>>>Me pas un si Lirim i dergova nje fjale permes cimerit te tij dhe e porosita qe te takohemi nese mendon qe e kam gabim dhe flasim e ballafaqohemi sy me sy ai me idete e tija e un me te miat. <<<

pastaj e vendos veten ne rrene... femije eshte kjo prap se ti po sheh endrra...

Lirimi says:
>>>un nuk kerkova te takohem me ty por kerkove ti. un nuk kerkova bashkepunim por kerkove ti (un ofrova bashkepunim), nese ti kerkon takim athere me fto ti mua dhe un vi atje ku je ti dhe nuk kam pse me te thir une derisa ti ke interes dhe un<<<

ne fillim ja ke qu fjalet cimerit per kontakt, tani po shkruan se nuk po kerkon kontakt ti jo... se ske nevoje ti per njerez po tjeteret kane nevoje per ty...(mjere ata qe kane mbet per ty.)

a je tuj dit qka ke shkrujt dhe sa njeri i poshter qe je... ka ende me posht...

Ketu ne fillim asnje fyerje nga INDEXI nuk shihet, po shihen intrigat tuaja qe po mundohesh me e nxjerr veten nga ndytesira qe sapo je zhyt, po qat mundesi ke pas dhe ke gjet diqka cinike, nga diskutimi privat yti me INDEXIN.

ka dhe me shume... po si kane shiku tjeret me kujdes llafet tua te pshtjellta si ai qe ka mizen nen kapuq e po e ngjesh msheftas qe tjeret mos ta verejne...

Lirimi says:
>>>qe serish po ofendon dhe serish po me fton me te taku.....interesante<<<

qfare te duket ne kete replike ty interesante ? qfare tu ka duk ty fyrese ne kete replike, po ske faj ti jo, ja pse ti po e konsideron kete fyese:

INDEXI says:
kshir rritu aman , edhe banu burre njeher e pergjithmone !!!
Zdua te behem nje shok i yti plus qe do te luaj me ty , por dua seriozisht te mendojsh rreth drejtesise dhe miresise njerezore , se bile ne lekure e ke perjetu nencmimin dhe e din se si eshte...

po pra mu rrit duhesh se ke mbet femije gjiri ti, asgje s'tka ofendu ta ka dasht te miren, po ja qe intriguesi sjell intrigen aty ky i vie inati kur tjeret e kritikojne e si don kritikat se po behet tjetri nga qe eshte...

Lirimi says:
>>>>Spo te kuptoj pse po fyen po nejse me siguri je mesuar me kete retorike....<<<

kete e konsideron ty te fyer pse shprehu me ta gjet ni qike te mire e te bukur... hajde luje hajde,... krejt krejt po qaq cinik njeri spash une, amo dhe intrigues ne maximum... INDEX mos humb kohe me ja gjet ciken e bukur, se thote pastaj une e bera per vete, nuk bere asgje ti.... keshtu eshte ciniku... se e don veten me e vendos se mbari apo jo... eh more institut keshtu po dojshe me vazhdu...

INDEXI

O djalo sjam tut fyejt more , une kur te fyej te shaj , e une sjam tut shajt kupton....Selam alejkum

Lirimi

Interesante mendimi yt. Po habitem sepse deri tash edhe ne forum edhe ketu ne privat me randove me fjale dhe serish kerkove te me takosh. Me sqaro te lutem se si fyen ti dhe si shan qe te mos gaboj herave tjera dhe te mos i ngatroj keto dy terme. Nuk e di pse ke mar kaq inat ndaj meje po nejse eshte e drejta jote me shajt, me fyejt, me u inatos tek dikush qe ti nuk mundesh ta arijsh dhe ta kalosh ne cdo aspekt.

Mbetesh i pershendetur dhe vazhdo me fyerjet tua...ooops se gabova me sharjet tua........

Qudi prap po provon njeri met spjegu qe nuk pot fyen e ti prap spo e kupton, po ku e kupton femiu fyerjen prej sharjes.... po shihni ju ketu ndonje sharje ne kete replike te shkurte, une nuk pash gje nashta spo shoh mire... po i hap syte... edhe shprehja e kafes te duket ty sharje apo, se do ishte me helm ajo.... shikoi dhe analizoi ato replika qe i ke bo se ti spo din as qka po shkrun, se po harron fjalen qe e shkrun ne fillim kur te ngelesh ne fund.... dhe une te them mos pi kafe se te del bishti... femije je ti ende... ngutu rritu ma shpejt...

me ngurim duhet ta sjell dhe njehre ate replike te INDEXIT

INDEXI

O mut , ste tutna tije per sot e 1000 vjet...
Me tu pas tuten sta jipsha numrin e telefonit...
Por , nejse , po je aq trim dil , bujrum , te pres...


Sepse, a din pse? po ku e din femiu, po nashta ke mesu pak, te eshte shpreh ashtu, per met tregu ku o dallimi ndermjet fyerjes dhe sharjes... po o femije kjo eshte sharje... kuptoje mbaje ne mend, mos le njerezit te te shajne keshtu... mer lekcion...

Uskana2006 e mbajta ne mend kete nik... e din cfare, te kishe thene dic me ate replike qe ke shkrujt e han bari nashta leximin... po he qe nuk shkrove asgje... mesohu te shkruash...

Mos u ngutni te replikoni pa i analizu mire replikat... njeriu ma i poshter n'bote nuk e kish sjell kete shkrim privat ketu ne liste... po ja qe paska ma shume se poshtersia...
PM
Top

Topic Options Faqe: (2) [1] 2  Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio