Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Cka Pas Pamvarsise Se Kosoves, CFAR DUHET BERE PER KOSOVEN
sekret-84
Postuar nė: 05.04.2007, 19:01
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 439
Antari Nr: 5950
Bashkangjitur: 19.02.2007GJITH HERAT PO MEREMI ME CESHTJE TE CILAT ASKUSH SKA GUXIMIN TI THOT PUBLIKISHT NE SHESH,PER PROBLEMET QE NDODHIN NE UNIVERSITETET TONA

POE FILLOJ KETE TEME QE E CEKA ME LARTE SE CKA DO TE NDODH PAS PAMVARSISE SE KOSOVES,CKA ME VETEVENDOSJEN MEQE MBREME KAM PERCJELLE EMISIONIN ETHET STUDENTORE NE RADIO TETOVE KU MYSAFIR ISHTE prof. JETON SHASIVARIN,AI THA:-SE KOSOVARET DUHET TE JENE TE PERMBAJTUR DHE PROPOZIMI I AHTISARIT ESHTE I PRANUESHEM PER NE SI SHQIPTARE,MIRPO AI NUK JU PERGJIGJ PYETJES SE CFAR DOT NDODH ME MITROVICEN PRANDAJ PO EHAPI DEBATIN

CKA PAS PAMVARSISE?
PM
Top
fisniku
Postuar nė: 05.04.2007, 19:38
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2718
Antari Nr: 5696
Bashkangjitur: 09.02.2007Te mujshum ne kosovaret niher me marr ate pavaresi te aq pritur, me pa niher qysh doket me qene shtet i panvarur skishe pas ma mire.E niher te marrum ate pavaresi e per tjerat mas sajna qka vine i ndrequm kysmet dale nga dale.


----------------------------------------
I miss my little "Casper" soo sooo much

When you lost your faith in God ,you lost your soul.....

Somewhere, Someway, Someday, Somehow
PM
Top
luan2u
Postuar nė: 05.04.2007, 19:42
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 328
Antari Nr: 1199
Bashkangjitur: 26.05.2006Dihet pas pamvaresise fillon stabilizimi ekonomik i vendit, pastaj zhvillimi ne deget tjere te struktures shoqerore.Por kryesorja ta fitoj pamvaresine. E sa per Mitrovicen jam i sigurt se popullata e cila jeton atje do tu pershtatet kushteve te shtetit Kosovar, e nese jo ato gjithmone mund te shkojne ne serbi.
PM
Top
sekret-84
Postuar nė: 05.04.2007, 20:27
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 439
Antari Nr: 5950
Bashkangjitur: 19.02.2007PO PAJTOHEM ME JU PJESERISHT,EVROPA NUK DO TRAZIRA CDO DITE,NESE SOT NGEL MITROVICA JASHTE DO MBETET GJITHHERE,NDERSA KUR FLASIM PER DECENTRALIZIMIN NE MITROVEICE DO KEMI DY KOMUNA,UN MENDOJ SE KUFIRI I KOSOVES NUK ESHTE TEK LUMI IBER KOLEGE,NESE ESHTE ASHTU ATEHERE PSE DEMOSTRATA NGA "VETVENDOSJA" CESHTJA E KUFIRIT ME MAQEDONINE KONKRTISHT CKA PAS PAMVARSISE SE MBYKQYRUR E CILA ESHTE NE FAKT NJE AUTONOMI ME E MADHE SE AJO QE KEMI PAS
PM
Top
vedat.xh
Postuar nė: 05.04.2007, 20:42
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 74
Antari Nr: 5270
Bashkangjitur: 16.01.2007Hysen DURMISHI 'Leter tė hapur dėshmorėve tė kombit'

Leter tė hapur dėshmorėve tė kombit

Tė dashur dhe shumė tė respektuar dėshmor tė kombit. Po u drejtohem me njė letėr tė pazakontė sepse i tillė ėshtė edhe realiteti nė trojet tona tė pushtuara, qė mbetėn tė tilla edhe pas luftrave tė lavdishmeve ēlirimtare dhe sakrificės tuaj sublime. Realiteti i krijuar nuk ėshtė nė pėrputhje me idealin tuaj, me sakrificėn dhe flijimin tuaj heroik.

Juve qė sakrifikuat gjithēka pėr kėtė vend, juve qė u flijuat pėr lirinė e popullit tonė, juve qė gjakun tuaj e derdhėt nė ēdo pėllėmbė tė kėsaj toke, duke e parė se emri dhe vepra juaj heroike po keqpėrdoret, edhe nga njerėz qė njė kohė ju shanin, por edhe nga disa qė njė kohė ishin me ju vetėm pėr pėrfitime personale, grupore e klanore, e ndiej obligim tė ju tregoj se si ėshtė Kosova sot.

Tė nderuar dėshmor tė kombit, nė Kosovė ende vijnė tė huajt, na vrasin dhe largohen nga kėtu pa therr nė kėmbė. Vrasin nė pikė tė ditės, nė qendėr tė Prishtinės me urdhėra politik, miratuar e aprovuar edhe nga kinseliderė politik shqiptarė. Ata qė vijnė e vrasin, jo qė nuk dėnohen por nė vendet e tyre dekorohen pėr profesionalizmin e treguar ndaj demonstruesve paqėsor. Nė anėn tjetėr nė burg dėrgohen demonstrues tė cilėt bartnin tė plagosurit. Arrestohen aktivistėt dhe qytetarėt paqėsor e duarthatė vetėm pse nė trupat e tyre vėrshonin breshėritė e plumbave. Nė burg ndodhet Albin Kurti. Ai dhe Lėvizja VETĖVENDOSJE! nuk kėrkon asgjė mė shumė se lirinė pėr popullin tonė, atė pra pėr tė cilėn u flijuat ju. Asnjė polic i vetėm nuk ishte i lėnduar, asnjė incident nuk ndodhi nga ana e demonstruesve, megjithė vrasjet dhe plagosjet qė shkaktuan kriminelėt. Dhe ēka ndodhė? Vrasėsit dekorohen ndėrsa viktimat burgosen. Kjo tė nderuar dėshmorė tė kujton njė kohė tjetėr. Ju shkuat nė pėrjetėsi qė kėso kohė tė mos na pėrsėriten mė.

Ata qė ishin kundėr luftės sė fundit ēlirimtare ende ndodhen nė tė njėjtėn anė, por ėshtė shumė shqetėsuese, tė nderuar dėshmorė, se si shumė bashkėluftėtarė tuaj tė dikurshėm kanė kaluar nė anėn e atyre qė dikur ju quanin pjellė e Serbisė. Disa nga ta shkelėn betimin ushtarak duke nėnshkruar marrėveshje e pranuar rezoluta qė na e mohojnė lirinė. Shumė nga ta, pasi realizuan apetitet e tyre personale, tė joshur nga postet e tė zhytur nė korrupsion, tani janė tė gatshėm tė shkelin tė gjithė ata qė i pengojnė nė rrugėn e tyre tė ndyrė. Akuzat qė dikur tė tjerėt i pėrdornin pėr ta, tash ata i pėrdorin kundėr nesh qė kėrkojmė realizimin e amanetit tuaj. Ėshtė e turpshme kur i dėgjon disa ish-komandantė tė UĒK-sė tė thonė se dėshmorėt e dhanė jetėn pėr kėtė ditė qė po e gėzojmė ne sot. Tė gjithė e dinė se ju u flijuat pėr ēlirimin pėrfundimtar tė trojeve tona nga pushtuesit.

Ju nuk e dhatė jetėn qė nė 25% tė territorit tė Kosovės tė veprojnė lirshėm forcat policore e paramilitare serbe. Ju nuk u flijuat qė nė Kosovė tė formohet entiteti autonom territorial serb. Nuk ishte amaneti juaj qė pėrmes decentralizimit e “eksterritorialitetit” tė coptohet Kosova, tė uzurpohet trashėgimia kulturore dhe e drejta historike mbi vendin tonė. Amaneti juaj nuk ishte qė projekti famėkeq pėr rikolonizimin e Kosovės tė mundėsohet edhe nga liderėt politikė e kinseinstitucional tė Kosovės. Ju nuk u flijuat qė fėmijėt tuaj, familjet tuaja, tė nėpėrkėmben, tė uritur, tė sėmurė e tė pastrehė. Ju nuk luftuat dhe nuk u flijuat qė invalidė e veteranė tė UĒK-sė tė jetojnė nė gjendje tė mjerė. Ju nuk u flijuat qė Serbia tė rehabilitohet me gjithė gjenocidin e shkaktuar, kurse ushtarėt e luftėrave tona ēlirimtare tė dergjen burgjeve. Ju nuk u flijuat qė disa njerėz qė i plotėsuan apetitet e tyre personale tė pranojnė dorėzimin e armėve ēlirimtare, duke shkelur mbi gjakun tuaj dhe duke pranuar kapitullimin dhe nėnshtrimin. Ju dėshmorė tė lirisė nuk u flijuat qė disa bashkėveprimtarė tuaj tė dikurshėm tė pasurohen nė mėnyrė marramendėse dhe shumė tė poshtėr nė kurriz tė popullit. Ju nuk u flijuat qė me Serbinė tė negociohet liria pėr tė cilėn ju dhatė jetėn. Ju ratė nė altarin e lirisė pėr shkak se liria ėshtė e panegociueshme.

Pėr t’ua treguar tė gjitha kėto tė kėqija qė po i ndodhin popullit tonė, mė 10 shkurt ju erdhėn dy lajmėtarė, dėshmorėt mė tė rinj tė kombit, Man Balaj dhe Arben Xheladini, si dėshmi se nė tokėn tonė ende po derdhet gjaku i njomė i rinisė pėr liri e ēlirim. Pėrpjekjet pėr liri nuk u ndalėn asnjėherė dhe ne nuk do tė ndalemi kurrė deri nė realizimin e plotė tė amanetit tuaj.Hysen Durmishi – ish ushtarė i UĒK – sė,
tani aktivist i Lėvizjes VETĖVENDOSJE!
Prishtinė, 4 prill 2007

Datotekat e bashkangjitura ( Shkarkuar: 82 )
Datotekat e bashkangjitura  L_vizja_VETEVENDOSJE_.jpg


----------------------------------------
JO NEGOCIATA
VETĖVENDOSJE!
PMUsers Website
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio