Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Ėmbėlsirė: Tiramisu me fruta
Shqipe1
  Postuar nė: 20.02.2009, 23:37
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 9463
Antari Nr: 6919
Bashkangjitur: 14.04.2007Ėmbėlsirė: Tiramisu me fruta

Pėrgatitja:

* 1 kek i gatshėm me kakao i ndarė nė dy pjesė, ose mund ta pėrgatisni vetė me 3 gota qumėsht, 3,5 lugė miell, 3-4 lugė sheqer.
* luleshtrydhe
* kivi
* 2 gota nga (200 gr) me nescafe me qumėsht tė ftohtė

Sė pari pėrgatisni kek-un, duke e pėrzier me qumėshtin, miellin dhe sheqerin nė mėnyrė tė tillė qė tė mos krijohen toptha tė miellit. Mė pas lėreni tė ftohet. Vendoseni gjysmėn e poshtme tė kekut nė njė pjatė tė madhe dhe spėrkateni atė mirė me njė gotė me nescafe me qumėsht tė ftohtė.

Mė pas shtroni sipėr saj gjysmėn e fillit tė ftohtė dhe mė tutje shtoni kivi tė prerė hollė nė formė rrethi. Pas kėsaj vini katin e dytė tė kekut dhe spėrkateni dhe atė me njė gotė tjetėr me nescafe dhe qumėsht tė ftohtė dhe shtroni fillin e mbetur. Mė pas zbukurojeni atė me luleshtrydhe dhe kivi.

Ndryshe, kivi nė mes jep njė aromė shumė interesante dhe tė mirė, tė krijon pėrshtypjen se ėshtė pėrdorur liker nė tė. Nėse do ta bėni pa fruta ju kėshillojmė qė fillit t’i shtoni vanilje pėr shtim arome dhe variacion si dhe nė shtresėn e dytė tė mos vini fill, por ta mbyllni me kafe, kakao tė spėrkatur pasi tė keni hedhur gotėn me nescafe dhe qumėsht tė ftohtė. Po ashtu, mund tė pėrdorni arra, lajthi, rrush tė terur.


----------------------------------------
Don't dream your life, live your dream...
PMUsers Website
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio