Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Skandal Nė Up, Thirrje Kryqtare Nga Profesori
ardi_pr
  Postuar nė: 11.04.2007, 14:23
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 811
Antari Nr: 1964
Bashkangjitur: 03.08.2006Edhe njė "margaritar" nė Universitetin e Prishtinės

Blerim Latifi

Kur nisėn reformat nė Universitetin e Prishtinės, si pjesė e procesit
tė tyre, u hapėn edhe disa departamente tė reja studimi,
tė cilat mė parė mungonin. Nė mesin e tyre ishte edhe
Departamenti i Shkencave politike, i cili u hap nė kuadėr tė
Fakultetit Filozofik.
Ky Departament nisi punėn nė kushtet e mungesės sė bazės sė
domosdoshme pėr njė punė akademike serioze. Nė njėrėn anė
mungonte hapėsira e nevojshme pėr zhvillimin e mėsimit, nė
anėn tjetėr ishte pothuajse total deficiti i personelit adekuat
mėsimdhėnės. Zgjidhja e kėtij problemi tė dytė u bė duke
kėrkuar ndihmė nga jurisprudenca dhe historia. Ky deficit i
madh profesional ka shkaktuar edhe fenomene tė tjera.
Njėra prej tyre ėshtė fakti se sot Departamenti i Shkencave politike
nė Universitetin e Prishtinės i ngjan njė sallate akademike
me shije tė keqe. Kushdo qė ka kryer kudo ndonjė kurs ideologjik
a burokratik, ndonjė trajnim koti diku, apo seminar fondacionesh
tė shoqėrisė civile, mund tė bėhet mėsimdhėnės nė
kėtė departament.
Mjafton tė ofroj njė dėshmi se kėtė punė e ka bėrė diku jashtė,
pa u menduar fare se edhe jashtė ka gjithēka. Po jetojmė kohė
ksenocentrike, e huaja ėshtė nė qendėr, ēdo gjė qė vjen nga
jashtė ėshtė idealizuar, e madje edhe bėrlloku.
Nė kėtė mėnyrė nė kėtė departament koncepti i shkencave
politike ėshtė ēoroditur, madje tejmase.
Kėtu do ta marrė njė shembull pėr ta ilustruar kėtė ēoroditje.
Prej disa vitesh nė kėtė departament mbahet njė lėndė me titull
"Bazat e mendimit politik amerikan"nga mėsimdhėnėsi Bill
Burtnes. Dhe paramendojeni se ēfarė materialesh u jep ai studentėve
pėr pėrgatitjen e provimit. Pjesė tė fotokopjuara nga
Bibla, sidomos pjesa e Besėlidhjes sė Vjetėr, ku flitet pėr eksodin
e hebrenjve nga Egjipti, pastaj profecitė e ndryshme si ato tė
Isaia-sė, Danielit, shpalljet e Kryengjėllit Gabriel (myslimanėt tė
njėjtin e quajnė "Xhebrail"), lindjen e Mesisė, predikimin e
Krishtit nė mal ( kjo e fundit pjesė e Besėlidhjes sė re), e tė tjera
e tė tjera nga i njėjti burim.
Me pak fjalė, kėto materiale janė njė pėrmbledhje teologjike
dhe asgjė tjetėr.
Kėsisoj ky kurs ku do duhej mėsuar pėr
mendimin politik amerikan, nė fakt ėshtė diēka tjetėr, njė kurs
teologjie, pothuajse njė kurs i predikimit fetar.
Kjo ka bėrė qė sot nė Departamentin e Shkencave politike tė
UP-sė tė mėsohet gjithēka, e madje edhe teologji dhe
predikime fetare.
Materiale tė tilla nuk kanė lidhje me bazat e mendimit
amerikan, sepse kėto baza nuk janė nė vargjet biblike mbi
eksodin e fiseve izraelite nga Egjipti i faraonėve, por ato qėndrojnė
tjetėr kund dhe pikėrisht nė filozofinė politike tė iluminizmit
evropian, ku do duhet veēuar filozofia politike e Xhon
Lokut dhe ajo e Sharl Monteskjesė. Studiuesit argumentojnė
ndikimin e madh tė pikėpamjeve tė tyre nė kushtetutėn
amerikane. Doktrina mbi tė drejtat e njeriut, mbi tė drejtėn
natyrore ( pjesė e kėsaj kushtetute), janė doktrina tė zhvilluara
nga kėta filozof dhe nė pėrgjithėsi iluminizmi evropian, i cili
teologjinė dhe fenė i shpallte si doktrina tė kota. Prandaj bazat
e mendimit politik amerikan janė pjesė e filozofisė politike
perėndimore, e assesi pjesė e rrėfimeve mitologjike tė
Besėlidhjes sė Vjetėr, apo asaj tė Re. Por si duket Burtnes ėshtė
nisur nga teoria se "kėta kosovarėt janė aq tė padijshėm sa
shapin mund tua shesėsh pėr sheqer, ose sapunin pėr djathė".
Dhe deri me tani duket se i ka ecur mirė me kėtė teori. Fajin me
tė madh pėr kėtė e kanė pėrgjegjėsit e kėtij departamenti tė
cilėt lejojnė njė gjė tė tillė, ndoshta edhe shkaku i injorancės sė
tyre tė plotė nė fushėn e filozofisė politike dhe shkencės politike.
Dhe kjo ėshtė pasojė e faktit se sot Universiteti i Prishtinės,
jo vetėm nė departamentin nė fjalė, por edhe nė shumė tė
tjerė, lejon shefa departamentesh jokompetent, tė cilėt kanė
doktoruar me teza pėr luftėrat e kaēakėve, e drejtojnė departamente
ku parimisht duhej studiuar, mes tjerash, teoria e drejtėsisė
e Xhon Roullsit, apo ajo e Jyrgen Habermasit.
Rektorati i UP-sė duhet njė orė e mė parė tė rishqyrtoj njė praktikė
tė tillė tė papranueshme dhe pėrmbajtje tė tilla mėsimore
qė kapėrcejnė kornizat e njė universiteti laik. Enver Hasani qė
ka ardhur nė krye tė UP-sė duke tundur flamurin e profesionalizmit
duhet i pari ta thotė fjalėn e tij.
Duhet ta bėjė kėtė nėse e ka pėrnjėmend nė konceptin e tij pėr
njė Universitet publik qė ia vlen ta mbajė kėtė emėr.
Nė fund, pėr mėsimdhėnėsit dhe studentėt, do tė pėrkujtoja
njė kėshillė tė sociologut gjerman Maks Veber se " kush do
predikime le tė shkoj mė mbledhjet e sekteve".
Pra nė kishė apo xhami. Universiteti laik nuk ėshtė vend pėr
kėto punė.

marr nga gazeta express


----------------------------------------
Atdhetar jam, por edhe fetar si duhet. Atdhetari pėrse turp tė ketė tek thotė e dua me shpirt fenė e vet. Hafiz Ali Korēa
PMYahoo
Top
Ethnic Albanian
Postuar nė: 12.04.2007, 08:43
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 154
Antari Nr: 3787
Bashkangjitur: 02.11.2006
ja sa injorant sa anti-kombetar e sa anti-islamik jane udheheqesit tanė nė kosovė, deri sa vajzat tona, motrat dhe nenat tona debohen nga shkolla apo nga puna pėr shkak tė mbulesės e cila nė fakt nuk hynė nė tė ashtuquajteren "propagandė fetare", ndersa nje Kryqtar vjen nga amerika dhe ka te drejte te predikoj fe te devijuar me gjithe se nje gje e tiille eshte e ndaluar edhe me ligj smil3dbd4e7853679.gif
PM
Top
Dikze77
Postuar nė: 15.04.2007, 10:33
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 770
Antari Nr: 6923
Bashkangjitur: 14.04.2007all-llahu i udhzofte be ardi se tmerr kur po ngoje ksi sene

une kisha thone me i transferu fakultetet en MITROVICE te pijaci e qateher le te vijne e
le tna flasin per sekte , se pasha all-llahun skan me xhet rrugen per N shpi me shku.
PM
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio