Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet  Closed TopicStart new topicStart Poll

> Pse Krishterimi Eshte Ndryshe Nga Fete E Tjera?, Vecantia e Krishterimit
Jezusi_Mbreteron
Postuar nė: 12.04.2007, 06:36
Quote Post


Jam nė rrjedhoja
***

Posti: Antarė
Postime: 37
Antari Nr: 6270
Bashkangjitur: 11.03.2007krishterimi nuk mund ta matet me fete e tjera sepse vete Krishterimi nuk eshte nje fe. Nderkohe qe fete e tjera jane ato cfare njerezit mund te bejne per Zotin, Krishterimi eshte ajo cfare Zoti ka bere per njeriun.

Kjo e ben Krishterimin ndryshe dhe te pakrahasueshem me fete e tjera


----------------------------------------
Une Jetoj - nga nje jete bardh e zi ne nje jete me ngjyra
PMUsers Website
Top
orfeu
Postuar nė: 12.04.2007, 08:20
Quote Post


Moderator
*****

Posti: Antarė
Postime: 493
Antari Nr: 5965
Bashkangjitur: 20.02.2007ja se perse Krishterimi eshte ndryshe nga fete e tjera:
Shembull me i mire eshte shtremberimi i dy librave te parafundit te derguar nga Zoti:
Tora (Dhiata e Vjetėr fillon me pesė librat e Ligjit, tė quajtur Pentateuku, qė do tė thotė pesė librat. Kėto pesė libra quhen gjithashtu Torah, qė do tė thotė Ligj, Instruksion. Ngadonjėherė, kėto libra janė quajtur Librat e Moisiut, meqenėse ata pėrqendrohen nė eksodin dhe nė ligjet e Moisiut. Nė Dhiatėn e Vjetėr janė gjithashtu librat e historisė sė Izraelit; librat tė quajtur librat e Urtėsisė, si Psalmet, Proverbat dhe Libri i Jobit; dhe librat e profecive, qė mbajnė emrat e profetėve tė Dhia-tės sė Vjetėr). dhe Bibla (Dhiata e Re - Nė qendėr tė Shkrimeve tė Dhiatės sė Re janė katėr ungjijtė e Matheut, Markut, Llukait dhe Joa-nit, tė cilėt janė quajtur ungjillorė, qė do tė thotė shkrues i ungjillit. Ungjilli nė greqisht quhet evangelion, qė do tė thotė "lajm i mirė", "sihariq").

Athua Zoti u dergoi nga nje liber atyre, apo u dergio kaq shume libra???
Dhe ja te tjerat pse krishterimi eshte ndryshe:
sepse njerezi kan vendosur ta quajn krishterim, njerezit vendosen per trinine dhe njerezit vendosen per ikonat...e jo ZOTI.

1. Nikea I - viti 325
Formuloi Pjesėn e Parė tė Besores, duke pėrcaktuar Hyjninė e Birit tė Perėndisė.

2. Konstandinopojė I - viti 381
Formuloi Pjesėn e Dytė tė Besores, duke pėrcaktuar hyjninė e Shpirtit tė Shenjtė.

3. Efes - viti 431
Pėrcaktoi Krishtin si Fjalėn e Perėndisė dhe Marinė si Hyjėlindėse (Theotokos).

4. Kalqedoni - viti 451
Pėrcaktoi Krishtin si Perėndi tė Pėrsosur dhe Njeri tė Pėrsosur nė Njė Person.

5. Konstandinopojė II - viti 553
Rikonfirmoi doktrinėn e Trinisė dhe tė Krishtit.

6. Konstandinopojė III - viti 680
Afirmoi Njerishmėrinė e Vėrtetė tė Jezuit duke insistuar nė realitetin e veprimit dhe vullnetit tė tij Njerėzor

7. Nikea II - viti 787
Afirmoi pėrdorimin e ikonave si shprehje e vėrtetė e Besimit te Krishterė.


besoj se tash e ke te qarte.
respekt


----------------------------------------
Nese gjerat mbrapsht te duken...shiko boten mbrapsht.
PM
Top
ardi_pr
Postuar nė: 12.04.2007, 08:24
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 811
Antari Nr: 1964
Bashkangjitur: 03.08.2006 Citim (Jezusi_Mbreteron @ 12.04.2007, 06:36)
krishterimi nuk mund ta matet me fete e tjera sepse vete Krishterimi nuk eshte nje fe. Nderkohe qe fete e tjera jane ato cfare njerezit mund te bejne per Zotin, Krishterimi eshte ajo cfare Zoti ka bere per njeriun.

Kjo e ben Krishterimin ndryshe dhe te pakrahasueshem me fete e tjera


Jezusi .........

themelues i krishterizmit kush ėshtė Jezusi apo PALI??

Jezusi kurrė nuk pėrmendi fjalėn krishter apo krishterizėm!Ky emėrtim u perdor nga vetė njerzit mbas largimit te Jezusit nga fjala krisht qe do tė thotė i vajosur ne gjuhėn greke. Megjithėse Jezusi nuk foli kurrė Greqisht .

Shiko si thuhet ne bibėl pėr permendjen e fjalės Krishterė

( Veprat e apostujve) 11-26 ...Kėtu ne antioki nxenesit pėr herė tė parė u quajtėn tė krishterė"


nėse bejme nje krahasim mes Jezusit dhe Palit rreth "shpetimit"

Sipas Jezusit: Njė i ri iu afrua Jezusit dhe e pyeti se si mund ta gjente rrugėn e shpėtimit. Jezui u pėrgjegj ''Pse mė quan tė mirė? Askush nuk ėshtė i mirė, pėrveē njė tė vetmi: Perėndia. Tani nė qoftė se ti don tė hysh nė jetė, zbato urdhėrimet''. Ai i tha: ''Cilat?''. Atėherė Jezusi i tha: ''Mos vraj, mos shkel kurorėn, mos vidh, mos bėj dėshmi tė rreme, ndero atin tėnd dhe nėnėn tėnde dhe duaje tė afėrmin tėnd si veten tėnde''. I riu i tha: ''Tė gjitha kėto gjėra unė i kam zbatuar qė nė rini; ēfarė mė mungon tjetėr?''. Jezusi i tha: ''Nė qoftė se do tė jesh i pėrsosur, shko, shit ē'tė kesh, jepua tė varfėrve dhe ti do tė kesh njė thesar nė qiell; pastaj eja dhe mė ndiq mua'' (Mateu 19:16-21, Marku 10:17-21, Luka 18:18-22). Me fjalė tė tjera pėrmbaju urdhėrimeve tė mėherme dhe paso shembullin e Jezusit.Ndersa Sipas Palit: “sepse, po tė rrėfesh me gojėn tėnde Zotin Jezus, dhe po tė besosh nė zemrėn tėnde se Perėndia e ngjalli prej sė vdekurish, do tė shpėtohesh. Sepse me zemėr, njeriu beson nė drejtėsi dhe me gojė bėhet rrėfim pėr shpėtim” (Romakėve 10:9-10)


Tani, cila ėshtė rruga e shpėtimit. Mbajtja e urdhėrimeve tė Perėndise dhe pasimi i Jezusit, apo vetėm besimi nė ringjalljen e Jezusit dhe nė deklarimin se ai ėshtė Zot???? smil3dbd4e7853679.gif


Jezusi nuk kishte ardhur tek kopeja e humbur e Izraelit pėr tė propaganduar apo themeluar ndonjė besim tė ri religjioz. Ai ishte vetėm njėri ndėr profetėt e shumtė qė Allahu i dėrgoi njerėzimit.


Kush ėshtė Feja Hyjnore?

Feja e vėrtetė dhe karakteristikat e saj

a)Feja e drejtė dhe e vėrtetė ėshtė vetėm njė si pasoje i te qenurit te Shpallesit te saj Njė (ZOTIT).

b)Feja konsiderohet e vėrtetė kur ajo e ka burimin e saj nga hyjnorja dhe jo nga njerzorja.

c)Tė predikoje ne themel te saj Besimin ne njė Zot dhe largim nga idhujtaria dhe adhurimi i krijesave qofshin kėto njerėz planete kafshe ose sende.

d)Tė predikoje pėr ekzistencėn e botės materiale dhe ideale ose shpirtėrore (duke marrė prej te mirave tė tyre dhe u lerguar prej te keqijave tė tyre)

e)Tė predikoje harmonizimin ose balancimin e shpirtit dhe materies(pra asnjė prej tyre tė mos lihet anash).

f)Tė jetė ne harmoni me natyren njerzore(pra te kėtė moral higjene karakter lehtesim dhe mos veshtirsim)

g)Tė udheheqe njerzimin ne perparimin e pergjithshem(shkencor )

h)Tė perfshije tė gjitha fushat e veprimtarise njerzore(ciklin nga lindja deri ne vdekje eme shumė se kėto)

j)Tė kėtė parime universale (pa dallime kombesish rracash duke predikuar dashuri midis tyre)

i)Tė urdhėroje pėr te mirė dhe te ndaloje nga e keqja(sipas veprimit tė tyre do kėtė dėnim ose shperblim)P.S. lus moderatoret mos ti fshin postimet, kete teme nuk e hapa une kete e hapi nje i "krishter" i cili done te debatoj rreth kesaj qeshtjeje----------------------------------------
Atdhetar jam, por edhe fetar si duhet. Atdhetari pėrse turp tė ketė tek thotė e dua me shpirt fenė e vet. Hafiz Ali Korēa
PMYahoo
Top
orfeu
Postuar nė: 12.04.2007, 08:40
Quote Post


Moderator
*****

Posti: Antarė
Postime: 493
Antari Nr: 5965
Bashkangjitur: 20.02.2007ardi, nese u dashka te lusim moderatoret...atehere me mire mos te eksiztoje kjo faqe...
nuk shajme askend...thjesht themi te verteten
respekte


----------------------------------------
Nese gjerat mbrapsht te duken...shiko boten mbrapsht.
PM
Top
ardi_pr
Postuar nė: 12.04.2007, 08:49
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 811
Antari Nr: 1964
Bashkangjitur: 03.08.2006 Citim (orfeu @ 12.04.2007, 08:40)
ardi, nese u dashka te lusim moderatoret...atehere me mire mos te eksiztoje kjo faqe...
nuk shajme askend...thjesht themi te verteten
respekte


Orfeu,
kohė tė fundit ėshtė duke ndodhur njė fenomen me kėtė faqe, pikerisht kur behet fjalė dhe debat rreth figures se Profetit Jezusi (Isa a.s) apo rreth fesė "krishtere" fshihen postimet apo mbyllen temat, une mendoj se nje gje e tille eshte e padrejt, une jam per fshirjen e postimeve nese dilet nga tema, por jo edhe nese debatohet rreth temės smil3dbd4e7853679.gif


----------------------------------------
Atdhetar jam, por edhe fetar si duhet. Atdhetari pėrse turp tė ketė tek thotė e dua me shpirt fenė e vet. Hafiz Ali Korēa
PMYahoo
Top
Jezusi_Mbreteron
Postuar nė: 12.04.2007, 12:32
Quote Post


Jam nė rrjedhoja
***

Posti: Antarė
Postime: 37
Antari Nr: 6270
Bashkangjitur: 11.03.2007Per here te pare jam dakord me juve:) Qe te ndjeheni mire edhe mua me jane fshire shume postime. Biles tek kompiuteri i punes nuk mund te futem fare tek ky website sepse me kane bllokuar IP. Une mund ta kuptoj se pse jane fshire sepse jam nje i krishtere dhe eshte gjynah me dhane mendimin tim por per ju qe jeni musliman nuk e kuptoj se pse i kane fshire. Ndoshta sepse ishit komplet jashte teme.


----------------------------------------
Une Jetoj - nga nje jete bardh e zi ne nje jete me ngjyra
PMUsers Website
Top
Jezusi_Mbreteron
Postuar nė: 12.04.2007, 12:38
Quote Post


Jam nė rrjedhoja
***

Posti: Antarė
Postime: 37
Antari Nr: 6270
Bashkangjitur: 11.03.2007Ardi, Jezusi tha gjithashtu: "Une jam Rruga e Verteta dhe Jeta. Askush nuk mund te shkoje tek Ati vecse nepermjet meje".

Nje thenie tjeter e Jezusi eshte: Une dhe Ati jemi nje...

Do te te shkruaja me shume por nuk po lodhem sepse besoj qe moderatoret e ketij forumi do te ma fshijne kete postim.


----------------------------------------
Une Jetoj - nga nje jete bardh e zi ne nje jete me ngjyra
PMUsers Website
Top
ardi_pr
Postuar nė: 12.04.2007, 12:47
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 811
Antari Nr: 1964
Bashkangjitur: 03.08.2006 Citim (Jezusi_Mbreteron @ 12.04.2007, 12:38)
Ardi, Jezusi tha gjithashtu: "Une jam Rruga e Verteta dhe Jeta. Askush nuk mund te shkoje tek Ati vecse nepermjet meje".

Nje thenie tjeter e Jezusi eshte: Une dhe Ati jemi nje...

Do te te shkruaja me shume por nuk po lodhem sepse besoj qe moderatoret e ketij forumi do te ma fshijne kete postim.

Jezusi...........

ti mundesh me shkru sa te duash, nuk ka kurfar problemi, une madje kam shprehur gatishmerin qe te kontaktojme edhe privat!

Tashi ti ke sjellur 2 versete kontradiktore nga bibla qe kundershtojne realitetin e Jezusit, por me gjithat ju nuk e pranoni se bibla ka kunderthenje!!

E kur Biri i Perėndisė tė ketė nėnshtruar gjithēka, atėherė ai vetė do ti nėnshtrohet Atij qė e emėroi Zot tė tė gjithave. Atėherė Perėndia do tė jetė i vetmi Zot: do tė sundojė drejpėrdrejt mbi tė gjitha." (Letra e parė drejtuar Bashkėsisė sė Korintit 15:25-28

Sikur edhe tė mos ekzistonte asnjė argument tjetėr nė Bibėl qė do tė kundėrshtonte hyjnyeshmėrinė e Jezusit kjo do tė mjaftonte. Nga vargjet e cituara mė lartė mund tė nxirren disa pėrfundime:


1. Jezusi nuk kishte kurrfarė fuqie apo pushteti por Ati ia kishte dhėnė kėtė nė njė kohė tė caktuar.

2. Misioni i tij ėshtė i pėrkohshėm sepse do tė vinte koha e pėrmbushjes sė misionit tė tij dhe atėherė edhe vetė Jezusi ‘do ti nėnshtrohet Atij qė e emėroi Zot (sundimtar) tė tė gjithave’

3. Pas kėsaj Jezusi do tė kthehet nė gjendjen e mėparshme kur nuk kishte kurrfarė fuqie dhe Perėndia – Ati ‘do tė jetė i vetmi Zot: do tė sundojė drejtpėrdrejtė mbi tė gjitha’.

nė ungjillin sipas Markut kapitulli 12 vargjet prej 28 deri 35 ku njė nga skribėt e kishte pyetur Jezusin cili ėshtė i pari i urdhėrimeve. Jezusi pėrgjegjet: “Urdhėrimi i pare i tė gjithėve ėshtė :Dėgjo o Izrael: Zoti, Perėndia ynė ėshtė i vetmi Zot” (Marku 12:29). Kėtu shohim se Jezusi qartė e tregon se ka vetėm Njė Perėndi tė Vėrtetė si pėr tė ashtu edhe pėr tė gjithė njerėzit e tjerė. Vetė fjalėt Zoti-Perėndia ynė tregojnė se Ai - Zoti i Vetėm nuk ėshtė Jezusi. Veni re me kujdes fjalėt Zoti-Perėndia ynėPo qe se do tė thuhej Zoti juaj ėshtė njė Zot i vetėm, do tė mund tė arsyetohej supozimi se Jezusi ka folur pėr Zotin si njė trinitet duke pėrfshirė edhe veten dhe Frymėn e Shenjtė. Mirėpo Jezusi flet pėr Zotin nė vetėn e tretė dhe nuk pėrmend as veten as Frymėn e Shenjtė.

Edhe mė qartė e shohim tė njėjtėn gjė tek Ungjilli sipas Gjonit 17:3 “Dhe kjo ėshtė jeta e pėrjetshme, tė tė njohin ty, tė vetmin Perėndi tė vėrtetė, dhe Jezu Krishtin qė ti ke dėrguar”


----------------------------------------
Atdhetar jam, por edhe fetar si duhet. Atdhetari pėrse turp tė ketė tek thotė e dua me shpirt fenė e vet. Hafiz Ali Korēa
PMYahoo
Top

Topic Options Closed TopicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio