Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> MJETET E KOMUNIKIMIT NE SHQIPERI: ME APO PA?, Krimi, dhuna, korrupsioni, politika, eti
albmedia
  Postuar nė: 11.05.2006, 19:47
Quote Post


Miku i ri
*

Posti: Antarė
Postime: 5
Antari Nr: 1139
Bashkangjitur: 11.05.2006Fotografi e jashtme

albmedia@albmedia.eu


Qėllimi i kėtij sondazhi ėshtė qė tė sjellė njė ide, njė orientim apo njė pikėpamje nga vete ne si publik i thjeshte dhe pasiv. Duke u nisur nga fakti i njė prezence shumė tė madhe mediash nė vendin tone, ku deri mė sot asnjėra nuk arrin ashtu siē duhet dhe tė jetė pėrcjellėse e imazhit tė vetė shoqėrisė ku ajo vepron. Pikė se pari media shqiptare ėshtė njė media pasive duke fillur qė nga pėrbėrja e saj sepse ajo nuk arrin qė tė prodhojė apo konsolidojė strukturėn e saj komunikative dhe informative si nė formė ashtu edhe nė pėrmbajtje, por ėshtė thjeshtė njė pėrēuese e asaj ē’ka shume studies quajne me termin “fluksi informativ tė pakontrolluar, tė ē’orietuar dhe shkatėrrues pėr massat por frytdhėnės pėr ato grupe apo individė qė arrijnė ti kontrollojnė apo ti bėjnė pėr vete”.

Shoqėria shqiptare ka kaluar nė kėto 15 vite nė disa periudha tė ndryshme, si ekonomike, shoqėrore dhe politike, ku nuk mund tė lihet pa pėrmendur kalimi nga njė informacion tė kontrolluar dhe tė pėrqėndruar, nė njė informacion pa kufi, pa rregulla dhe tė drejta, pa etikė dhe moral, pa profesionalizėm dhe pa respekt pėr shoqėrinė duke servirur nė menyrė tė rrufeshme ē’do lloj informacioni tė pa shtjellaur.

Nga 1991 deri mė sot vihet re njė rritje shumė e madhe nė shifra, por pėr tė qėnė realist kjo rritje ka ardhur mė shumė nga ana sasiore sesa nga ajo cilėsore, ē’ka e bėn atė akoma edhe mė tė dėmshme pėr shoqėrinė.

Nga 2000 deri tani nė pamje tė parė duket sikur ka pasur njė edhe njė rritje cilėsore, por nuk janė as sasia dhe as cilėsia ato ē’ka e bėjnė botėn dhe mjetet e informacionit qė tė jenė nė shėrbim tė vetė etikės sė tyre nė radhė tė parė dhe sė dyti tė asaj ē’ka quhet e tė bėrit informacionin, por ėshtė pėrmbajtja ajo qė i jep formėn sistemit tė informacionit. Nuk janė mė fushat e bjellura me pambuk dhe kafe, as minierat dhe industria e ēelikut qė mateshin me sasi dhe cilėsi, por ėshtė informacioni ai qė udhėheq e qė ėshtė i pėrbėrė thjesht nga bit. Ku kėtu nė mėnyrė themelore ėshtė pėr tu dalluar midis njėsive tė bazuara nė atome dhe atyre tė bazuara nė bit. Shoqėria e informacionit ėshtė e pėrqėndruar nė gjėra imateriale


JU LUTEM SHKONI DHE SHIKOJENI DHE JEPNI PERGJIGJJET TUAJA TEK KJO ADRESE.:

http://albmedia.dsc.unibo.it/phpQ/fillsurvey.php?sid=14

JU DUHEN VETEM PAK CASTE DURIM!

TE GJITHE SE BASHKU MUND TE BEJME DHE SHPREHIM ME SHUME

Fotografi e bashkangjitur (Kliko mbi foton qė tė hapet nė madhėsin normale)
Fotografitė e bashkangjitura
PM
Top
albmedia
Postuar nė: 11.05.2006, 19:53
Quote Post


Miku i ri
*

Posti: Antarė
Postime: 5
Antari Nr: 1139
Bashkangjitur: 11.05.2006SI MENDONI JU TE DASHUR LEXUES? Jipni medim tuaj?
Tek:
http://albmedia.dsc.unibo.it/phpQ/fillsurvey.php?sid=14

…me apo pa…
Autoritet
Barazi
Cipė
Ēiltėrsi
Dallueshmėri
Drejtėsi
Dhunė
Edukim
Etikė
Etnografi
Ėndje
Fantazi
Fakte
Fe
Fuqi
Gazetarė
Gėnjeshtra
Hulumtime
Ide
Informacion
Integrim shoqėror
Imazh
Imitim
Jetė
Kapitalizėm
Kuptim
Kontroll
Kohe
Korrupsion
Kufi
Kulturė
Krim
Larmi
Liri
Ligje
Mėshirė
Neveri
Neglizhencė
Objektivitet
Organizim
Pėrgjigjje
Personalitet
Pjesėmarrje
Politizim
Prodhueshmėri
Profesionalizėm
Pornografi
Qartėsi
Qėllime
Realitet
Realizėm
Revolucion
Rregulla
Rrezik
Rracizėm
Strategji
Saktėsi
Shqetėsime
Tradita
Trillime
Tė meta
Tė drejta autori
Teknollogji
Udhė
Vėmėndje
Vėrejtje
Zbavitje


http://albmedia.dsc.unibo.it/phpQ/fillsurvey.php?sid=14
PM
Top
albmedia
Postuar nė: 12.05.2006, 21:57
Quote Post


Miku i ri
*

Posti: Antarė
Postime: 5
Antari Nr: 1139
Bashkangjitur: 11.05.2006UNE DUA TE FALENDEROJ TE GJITE ATA QE KANE ARDHUR NGA KJO FAQE SEPSE SONDAZHI SOT KA PASUR SHUME SUKSE DHE ESHTE PLOTESUR NGA SHUME VETA, TE CILET KANE DHENE IDETE E TYRE!

KU DALIN NE PAH TE METAT E SHUMTA TE MEDIAS SHQIPTARE!
JENI TE MIREPRITUR JU EDHE MIQTE TUAJ!
PM
Top
Lediani
Postuar nė: 14.05.2006, 13:17
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 165
Antari Nr: 592
Bashkangjitur: 31.03.2006po po , ashtu eshte si thoni ju
PM
Top
albmedia
Postuar nė: 15.05.2006, 14:47
Quote Post


Miku i ri
*

Posti: Antarė
Postime: 5
Antari Nr: 1139
Bashkangjitur: 11.05.2006po po ledio, por para se te thuash dicka keshtu, me sy mbyllur edhe tymthi ik hidhi nje sy sondazhit ke 101 pyetje, pastsaj hajde edhe shkruaj cfare te duash, dhe si te te ta japi ai truri yt i voēkel..... smil3dbd4e29bbcc7.gif
http://albmedia.dsc.unibo.it/phpQ/fillsurvey.php?sid=14
http://albmedia.dsc.unibo.it/phpQ/fillsurvey.php?sid=14
PM
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio