Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Hallakatja Shqiptare
r.mislimi
Postuar nė: 16.04.2007, 09:51
Quote Post


studentet.info
*****

Posti: Admin
Postime: 3277
Antari Nr: 2
Bashkangjitur: 25.11.2004IMAZH I TURBULLT

Hallakatja shqiptare

Bujku kishte heshtur njė kohė dhe kishte komentuar nė fund hallakatjen dhe demokracinė. Hallakatja nuk ka brirė dhe demokracia bazohet mbi racionalen, respektin, tė mirat, obligimet dhe tė drejtėn e tė vepruarit me pėrgjegjėsi

HALIT AJDINI

Shqiptarėt nė Maqedoni janė hallakatur. Jo qytetarėt, pėr partitė politike shqiptare nė kėtė vend. Ka disa javė qė hallakama ėshtė nė qendėr tė vėmendjes sė opinionit tė gjerė publik, tė cilėt kanė ngelur me gojėn hapur nga njė tragjikomedi ku aktorė janė liderėt e partive politike, vartėsit e tyre dhe strukturat partiake. Punėt nuk shkojnė mirė. Kjo ėshtė njė deklaratė opozitare e njohur pėr opinionin shqiptar nė Maqedoni. Kėshtu deklaronte dje PDSH-ja dhe PPD-ja, kėshtu deklaron sot BDI-ja dhe deri pardje PPD-ja. Varėsisht nga pozicioni qė gjenden partitė politike, nė atė prizėm i shohin gjėrat. Mė ngjajnė me pijanecėt pėr tė cilėt kris kiameti kur zbrazet shishja dhe kur s’kanė para pėr njė shishe tjetėr. Mirė. Asgjė tė keqe nuk ka nėse opozita ankohet, mirėpo ankesat duhet tė jenė gjithmonė racionale, pavarėsisht se nė cilėn pozitė do tė gjenden.

Kuti i dyfishtė i partive

Pozita e shqiptarėve ėshtė nė kėtė gjendje pėr shkak se gjithmonė ka njė sy tjetėr pėr tė mirėn dhe tė keqen. Bashkėsia ndėrkombėtare gjithmonė merr pėr tė vėrtetė njė mes tė tė dy ekstremeve dhe punėt janė si janė. BDI-ja thoshte se punėt ecin shumė mirė dhe pozita e shqiptarėve ėshtė duke ecur nė nivel tė duhur, ndėrsa sot PDSH-ja thotė tė njėjtėn. Nė tė vėrtetė pozita e shqiptarėve as nė kohėn e BDI-sė dhe as tash nė tė PDSH-sė nuk ėshtė nė nivelin e duhur. BDI-ja mund tė thotė se pozita e shqiptarėve ėshtė pėrmirėsuar nė kohėn e tyre, PDSH-ja mund tė thotė se do ta pėrmirėsojmė me trefishin e mjeteve buxhetore qė kemi ndarė pėr implementim tė Marrėveshje sė Ohrit, mirėpo realiteti ėshtė ky qė ėshtė dhe nuk do komente plotėsuese.
Njė miku im, duke shprehur shqetėsimin e tij pėr hallakatjen shqiptare tha se nė gjithė kėtė gjurulldi pėrfitojnė sėrish ata tė cilėt krijojnė kėtė lloj hallakamash dhe mė sqaroi njė bisedė me njė bujk tė njė fshati tė Tetovės, i cili kishte kėrkuar nga miku im tė rejat mė tė fundit nga skena politike shqiptare, pėr shkak se pėr disa ditė kishte qenė i zėnė nė mbjelljen e zarzavateve tė pranverės dhe nuk kishte pasur mundėsi t’i ndiqte mediat dhe as tė vizitonte ēajtoren e mėhallės. “Kėnėn hallakat partitė me axhėn”, mė transmetoi miku im, konkluzionin e bujkut pas sqarimeve qė i kishte dhėnė. Ngjarja kishte ndodhur nė dalje tė fshatit, pėrderisa tė dy kishin pritur tė vijnė nė Tetovė, dhe bujku ishte interesuar pėr punėt e shtetit.

Rrėfimi

Miku im e kishte nisur rrėfimin me PDSH-nė. Mahmuti ka ikur prej PDSH-sė, i tregova plakut, tha miku im dhe ka akuzuar krerėt e kėsaj partie se PDSH-nė e kanė pronė private dhe se nuk ka kapacitet pėr realizimin e interesave tė shqiptarėve. Nė anėn tjetėr PDSH-ja e ka akuzuar Mahmutin se ka ikur pėr shkak se nuk ka pasur mundėsi tė realizojė interesat e tij private nėpėrmjet PDSH-sė, i sqarova bujkut, tha miku im, gjendjen nė kampin e partisė qeveritare shqiptare. “Kėnėn hallakat”, kishte klithur bujku. I thashė se tė dielėn pasi ngjarja kishte ndodhur tė hėnėn, PPD-ja ka braktisur BDI-nė dhe ka akuzuar kėtė tė fundit se nuk e ka respektuar koalicionin dhe marrėveshjet dhe se ka nxjerrė ide pėr t’i bashkuar shqiptarėt, por e ndau partinė e tyre pasi dy deputetėt e PPD-sė nuk i kanė shkuar pas partisė dhe qėndruan nė koalicionin zgjedhor. BDI-ja nė anėn tjetėr pėr shkak se PPD-ja iku nga koalicioni nuk do tė marrė pjesė nė takimin e unitetit kombėtar qė e ka propozuar PPD-ja. Po ashtu BDI-ja heshtė edhe pse VMRO-ja miraton ligje me Badenter nė Parlament, ndėrsa ėshtė duke zhvilluar bisedime me kėtė parti pėr krijimin e ligjeve tė cilat duhet tė miratohen me Badenter. “Kėto kėnėn hallakat mė shumė”, kishte thėnė bujku, ndėrsa miku im kishte filluar tė analizojė hallakatjen e partive politike shqiptare dhe logjikėn e shėndoshė tė bujkut, mirėpo pėr shkak se bujku ishte habitur, miku im ishte munduar t’i sqarojė se lėvizjet nga njė parti nė tjetrėn, ndryshimet e partnerėve tė koalicionit, akuzat ndaj njėri-tjetrit janė proceset demokratike, tė cilėt si ēdo kund po ndodhin edhe te shqiptarėt. Bujku kishte heshtur njė kohė dhe kishte komentuar nė fund hallakatjen dhe demokracinė.
Hallakatja nuk ka brirė dhe demokracia bazohet mbi racionalen, respektin, tė mirat, obligimet dhe tė drejtėn e tė vepruarit me pėrgjegjėsi.----------------------------------------
www.studentet.info
PMUsers Website
Top
elenamcdown
Postuar nė: 18.04.2007, 15:25
Quote Post


Miku i ri
*

Posti: Antarė
Postime: 3
Antari Nr: 6978
Bashkangjitur: 18.04.2007 Citim (studenti @ 16.04.2007, 09:51)
IMAZH I TURBULLT

Hallakatja shqiptare

Bujku kishte heshtur njė kohė dhe kishte komentuar nė fund hallakatjen dhe demokracinė. Hallakatja nuk ka brirė dhe demokracia bazohet mbi racionalen, respektin, tė mirat, obligimet dhe tė drejtėn e tė vepruarit me pėrgjegjėsi

HALIT AJDINI

Shqiptarėt nė Maqedoni janė hallakatur. Jo qytetarėt, pėr partitė politike shqiptare nė kėtė vend. Ka disa javė qė hallakama ėshtė nė qendėr tė vėmendjes sė opinionit tė gjerė publik, tė cilėt kanė ngelur me gojėn hapur nga njė tragjikomedi ku aktorė janė liderėt e partive politike, vartėsit e tyre dhe strukturat partiake. Punėt nuk shkojnė mirė. Kjo ėshtė njė deklaratė opozitare e njohur pėr opinionin shqiptar nė Maqedoni. Kėshtu deklaronte dje PDSH-ja dhe PPD-ja, kėshtu deklaron sot BDI-ja dhe deri pardje PPD-ja. Varėsisht nga pozicioni qė gjenden partitė politike, nė atė prizėm i shohin gjėrat. Mė ngjajnė me pijanecėt pėr tė cilėt kris kiameti kur zbrazet shishja dhe kur s’kanė para pėr njė shishe tjetėr. Mirė. Asgjė tė keqe nuk ka nėse opozita ankohet, mirėpo ankesat duhet tė jenė gjithmonė racionale, pavarėsisht se nė cilėn pozitė do tė gjenden.

Kuti i dyfishtė i partive

Pozita e shqiptarėve ėshtė nė kėtė gjendje pėr shkak se gjithmonė ka njė sy tjetėr pėr tė mirėn dhe tė keqen. Bashkėsia ndėrkombėtare gjithmonė merr pėr tė vėrtetė njė mes tė tė dy ekstremeve dhe punėt janė si janė. BDI-ja thoshte se punėt ecin shumė mirė dhe pozita e shqiptarėve ėshtė duke ecur nė nivel tė duhur, ndėrsa sot PDSH-ja thotė tė njėjtėn. Nė tė vėrtetė pozita e shqiptarėve as nė kohėn e BDI-sė dhe as tash nė tė PDSH-sė nuk ėshtė nė nivelin e duhur. BDI-ja mund tė thotė se pozita e shqiptarėve ėshtė pėrmirėsuar nė kohėn e tyre, PDSH-ja mund tė thotė se do ta pėrmirėsojmė me trefishin e mjeteve buxhetore qė kemi ndarė pėr implementim tė Marrėveshje sė Ohrit, mirėpo realiteti ėshtė ky qė ėshtė dhe nuk do komente plotėsuese.
Njė miku im, duke shprehur shqetėsimin e tij pėr hallakatjen shqiptare tha se nė gjithė kėtė gjurulldi pėrfitojnė sėrish ata tė cilėt krijojnė kėtė lloj hallakamash dhe mė sqaroi njė bisedė me njė bujk tė njė fshati tė Tetovės, i cili kishte kėrkuar nga miku im tė rejat mė tė fundit nga skena politike shqiptare, pėr shkak se pėr disa ditė kishte qenė i zėnė nė mbjelljen e zarzavateve tė pranverės dhe nuk kishte pasur mundėsi t’i ndiqte mediat dhe as tė vizitonte ēajtoren e mėhallės. “Kėnėn hallakat partitė me axhėn”, mė transmetoi miku im, konkluzionin e bujkut pas sqarimeve qė i kishte dhėnė. Ngjarja kishte ndodhur nė dalje tė fshatit, pėrderisa tė dy kishin pritur tė vijnė nė Tetovė, dhe bujku ishte interesuar pėr punėt e shtetit.

Rrėfimi

Miku im e kishte nisur rrėfimin me PDSH-nė. Mahmuti ka ikur prej PDSH-sė, i tregova plakut, tha miku im dhe ka akuzuar krerėt e kėsaj partie se PDSH-nė e kanė pronė private dhe se nuk ka kapacitet pėr realizimin e interesave tė shqiptarėve. Nė anėn tjetėr PDSH-ja e ka akuzuar Mahmutin se ka ikur pėr shkak se nuk ka pasur mundėsi tė realizojė interesat e tij private nėpėrmjet PDSH-sė, i sqarova bujkut, tha miku im, gjendjen nė kampin e partisė qeveritare shqiptare. “Kėnėn hallakat”, kishte klithur bujku. I thashė se tė dielėn pasi ngjarja kishte ndodhur tė hėnėn, PPD-ja ka braktisur BDI-nė dhe ka akuzuar kėtė tė fundit se nuk e ka respektuar koalicionin dhe marrėveshjet dhe se ka nxjerrė ide pėr t’i bashkuar shqiptarėt, por e ndau partinė e tyre pasi dy deputetėt e PPD-sė nuk i kanė shkuar pas partisė dhe qėndruan nė koalicionin zgjedhor. BDI-ja nė anėn tjetėr pėr shkak se PPD-ja iku nga koalicioni nuk do tė marrė pjesė nė takimin e unitetit kombėtar qė e ka propozuar PPD-ja. Po ashtu BDI-ja heshtė edhe pse VMRO-ja miraton ligje me Badenter nė Parlament, ndėrsa ėshtė duke zhvilluar bisedime me kėtė parti pėr krijimin e ligjeve tė cilat duhet tė miratohen me Badenter. “Kėto kėnėn hallakat mė shumė”, kishte thėnė bujku, ndėrsa miku im kishte filluar tė analizojė hallakatjen e partive politike shqiptare dhe logjikėn e shėndoshė tė bujkut, mirėpo pėr shkak se bujku ishte habitur, miku im ishte munduar t’i sqarojė se lėvizjet nga njė parti nė tjetrėn, ndryshimet e partnerėve tė koalicionit, akuzat ndaj njėri-tjetrit janė proceset demokratike, tė cilėt si ēdo kund po ndodhin edhe te shqiptarėt. Bujku kishte heshtur njė kohė dhe kishte komentuar nė fund hallakatjen dhe demokracinė.
Hallakatja nuk ka brirė dhe demokracia bazohet mbi racionalen, respektin, tė mirat, obligimet dhe tė drejtėn e tė vepruarit me pėrgjegjėsi.

Cdo lloj Parti qe krijohet secili mendon per nje karrige dhe te mbushi xhepat e tij me para, gjendja nuk ndryshohet, premtimet harrohen, i pasuri pasurohet akoma me shume, dhe i varferi varferohet. Qe ta kuptosh me mire kete po te ngre edhe nje kenge: "Ne kohen e pleqerise me zune halle te renda per fajin e Shqiperise qe su be si ma kish enda, vaj o Shqiperi ce keqe te gjeti, shkoi Sulltan Hamiti erdhe Sulltan Mehmeti".[B][/B]
PM
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio