Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Mujdin Aliu, Pishtar I Dėshirės Pėr ēlirim
andej
Postuar nė: 17.04.2007, 02:36
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 80
Antari Nr: 5498
Bashkangjitur: 27.01.2007Tetovė, 15 prill - Dėshmori i kombit Mujdin Aliu ėshtė pėrkujtuar tė shtunėn nė Qendrėn Kulturore nė Tetovė, nė pėrvjetorin e rėnies sė tij nė Koshare. Nė njė Akademi pėrkujtimore tė veēantė, tė organizuar nga Organizata e Veteranėve tė Luftės morėn pjesė shumė bashkėluftėtarė tė tij nga Kosova, Maqedonia, Shqipėria dhe vendet tjera ku jetojnė shqiptarėt. Besim Hoda, pėrfaqėsuesi i Shoqatės sė Veteranėve tė Luftės tė Ushtrisė Ēlirimtare Kombėtare foli pėr tri fazat nėpėr tė cilat kapėrcejnė revolucionet duke pėrkujtuar se "nė fazėn e parė vijnė nė shprehje luftėrat e rezistencės, ndėrsa me frymėn e lirisė kolektive pėrputhet profili njerėzor dhe kombėtar i luftėtarėve tė rezistencės".
"Ata pas pėrfundimit tė luftės kthehen nė jetėn e tyre pa mos kėrkuar asnjė shpėrblim. Kjo kategori njerėzish ėshtė yll ndriēues, i cili nuk pėrzihet nė mjegullėn qė mė pastaj e hedhin nė horizontin kolektiv, partizanėt dhe militantėt partiak", tha Hoda, pėr tė shtuar se "kategoria e kėtyre tė fundit ka qėllime pėrfituese dhe vazhdimisht kėrkon qė t'i turbullojė frymėzimet e pastra tė idealistėve qė korrespondojnė me vlera tė qenėsishme kombėtare". Faza e tretė sipas Hodės fillon nė momentin kur luftėtari i rezistencės shmanget, nga se e konsideron si tė kryer misionin e tij, partizanėt partiak dalin nė skenė dhe fillojnė tė flasin me zėrin e tyre.
"Nėse kėrkojmė shenjat e njė idealizmi tė pastėr, ato mund t'i gjejmė tė mishėruara nė figurėn e pastėr tė luftėtarit tė rezistencės Mujdin Aliu, fryma e tė cilit duhet tė pėrshkojė misionin pėr lartėsime kombėtare" tha pėrfaqėsuesi i OVL-UĒK-sė.
Kudusi Lama veprimtar i tri luftėrave nė Kosova, Maqedoni dhe Preshevė e ka vlerėsuar figurėn e dėshmorit Mujdin Aliu si njė pishtar tė dėshirės pėr ēlirim dhe njė fitore kombėtare, ndėrsa fryma e tij liridashėse rikthehet edhe njėherė duke u shndėrruar nė njė emėr qė do tė personifikojė luftėn e shqiptarėve tė Maqedonisė pėr liri.
"Mujdini si edhe shumė tė dėshmorė tė tjerė janė palca e pastėr kombėtare qė ėshtė sakrifikuar pėr njė ideal fisnik" tha Bardhyl Llagami, prindi i dėshmorit Skerdilajd Lagami - Komandant "Shpendi"
Nė emėr tė familjes Haradinaj nga Kosova telegramin e nėnshkruar nga gjeneral Daut Haradinaj, e lexoi i autorizuari i tij, duke folur pėr shembullin e sakrificės kombėtare tė Mujdin Aliut. Nė atė letėr theksohej se "Mujdin ishte njėri nga ata qė mbetėn pjesė mė fisnike e kombit, qė thyen kufirin nė Koshare".

BURIMI
PM
Top
LirimShabani
Postuar nė: 17.04.2007, 09:08
Quote Post


Happy Soldier
*****

Posti: Antarė
Postime: 1858
Antari Nr: 2935
Bashkangjitur: 25.09.2006andej

Ke bere mire qe e ke hapur kete teme.

Un isha ne manifestim dhe me te vertete me pelqeu por edhe me la nje brenge te madhe.

Mereni me mend kemi dy universitete, kemi pes apo gjasht shkolla te mesme dhe nuk kemi aspak interes per kulture. Sa degjova nga aktivistet e OVL-UCK, ata u kishin bere ftese UEJL-se, USHT-se dhe cka ndodhi askush nga udheheqesia e ketij universiteti nuk erdhi ne manifestim. Dhe ne cdo her permendim qe kemi dy universitete por a i kemi ne te vertete universitet ? Pastaj, fetesa u jane drejtuar PDSH, BDI, PPD edhe partive tjera. Ku ishin ata ? Asku nuk ishin dhe ketu kuptohet se sa ata jane te interesuar per deshmoret dhe sa ata ne te vertete punojne per ligjin per deshmoret qe duhet te votohet ne parlament dhe te futet ne kushtetuten e vendit ashtu sic eshte fut dhe ligji per Branitellat (shkijet e vrar ne luft).

Ndersa studentet, ku ishin studentet ?. Te gjith do t'i gjeje neper kafiēa, dhe asnjerin prej tyre ne vendin ku behet kulture. ne nje ane te gjith mburemi se kemi dyz universitete prej ku pretendojme se do te dalin njerz qe do ta perparojne kulturen dhe do te arijne majat e cdo gjeje por ne te vertete manifestimet kulturore e tregojne vertet se sa student kemi te interesuar per kulture dhe sa ka interes populli per kulture. nuk eshte puna vetem ne kete manifestim por edhe ne te tjerat. shembull do te mar manifestimin Ditet e Naimit. po te shkosh ne kete manifestim do gjejsh me shume poet nga vendet e jashtme se sa student te USHT dhe UEJL.......

Dhe me plot te drejte mund te them...A jane student keta apo cka jane....? A ka ketu inters per kulture apo ka inters per Ēkulture....


----------------------------------------
"Mallkue qoft njaj bir shqiptari, q'e ket gjuh t'perenis, trashigim qe ja la i pari, trashigim ai s'ja le fmis...."

"Bukuria qe vret...."

"The importance of being earnets..."
PM
Top
Cusack
Postuar nė: 17.04.2007, 12:05
Quote Post


Carpe Diem
*****

Posti: Admin Forumi
Postime: 10747
Antari Nr: 4199
Bashkangjitur: 24.11.2006Isha dhe une prezent ne akademine perkujtimore kushtuar ish mikut tim, tash hero i popullit Mujdin Aliu.

Me pengoi dhe mua salla gjysem e mbushur, per te cilen jepte nje pergjigje shume te mencur vet sllogani i kesaj akademie Ne per ata nje dite, ata per ne nje jete!

Eshte nje fatkeqesi qe kjo akademi u organizua ne nje salle te Qendres Kulturore, kur kemi parasysh se gjate viteve te kaluara eshte mbajtur si ne forme manifestimi perpara bustit te deshmorit Mujdin ALIU, ne fshatin Poroj.

Nje miku im nga fshati Poroj me tha se mungojne mjetet materiale per ta mbajtur ne fshatin Poroj kete manifestim meqe eshte pak si i kushtueshem.

Ata dhane jeten per ne, ndersa ne s'jemi ne gjendje te respektojme sakrificen e tyre duke qene se paku prezente ne ate manifestim.

C'tjeter te them! Fatkeqesi!


----------------------------------------
Mos ia fal cdokujt kenaqesine te mendoje qe eshte dikush ne jeten tende. Aq me pak dikujt qe s'e ka problem nese je ti ose dikush tjeter!
Miss.Blue
PM
Top
Studenti20
Postuar nė: 06.01.2009, 19:43
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 4745
Antari Nr: 995
Bashkangjitur: 11.04.2006Fatkeqesi e vertete per bese. Pasi po shkojne e po bien deshmoret, disa tjere po shkelin edhe mbi gjakun e tyre. Lavdi deshmorit Mujdin Aliut.


----------------------------------------
"Prano vdekjen nga armiku, prano plumbin nga ēeliku, prano t'varin ne litar, por kurrė mos prano tė jesh tradhėtar"
PM
Top
SHQIPERIA
Postuar nė: 06.01.2009, 20:06
Quote Post


Xhati
*****

Posti: Antarė
Postime: 247
Antari Nr: 11754
Bashkangjitur: 04.12.2007une qmoj vepre e deshmor te kombi apo ndryshe deshmor te ushtrise qlirimtare te kosoves lavdi ju koft gjaku derdhe liri e pavaresine te kosoves leje ta gezo kete shtet femit tan breza te ardhshme


----------------------------------------
jemi per menyre diplomatike
PM
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio