Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


Faqe: (2) [1] 2   ( Kalo tek postimi i parė i palexuar ) Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Pdsh-ja U Themelua Nga Slobodan Bogoevski, Menduh Thaqi spiun i serbise
tetovari-007
Postuar nė: 17.04.2007, 22:42
Quote Post


Jam nė rrjedhoja
***

Posti: Antarė
Postime: 37
Antari Nr: 6435
Bashkangjitur: 19.03.2007Ne Tetove shefi i sherbimit sekret tha se; une e kam themeluar PDSH-ne.

Ne intervisten e minstrit te meparshem per pune te brendeshme Pavle Trajanov theksoi se Arben Xhaferi dhe Menduh Thaqi jane bashkepunetor dhe shpiuna te sherbimeve sekrete te Serbise dhe maqedonise. Kete interviste mundeni ketu ta shiqoni:


http://www.youtube.com/watch?v=qjBdGFOS9jkNder tjerash thuhet se Menduh Thaqi ka pasur kontakte te shpeshta me shirbimin sekret te Serbise dhe maqedonise dhe se keta sherbime sekrete e kane themeluar PDSH-ne, konkretisht Slobodan Bogoevski (bashkepunetor i sherbimit sekret te maqedonise).

Kete teme e kam hapur me qellim ne kete rubrike te studenteve, pasiqe studentet jane intelektualet e ardhshem te kombit. Duhet qe se fundi te dihet se kush jan spijunat dhe te permenden me emer, pasiqe ndoshta ndonjeri prej jush e ka votuar kete parti spijunash. Tash, pasiqe keta spijuna me ndihmen e VMRO-se kan hy ne pushtet e tregojne fytyren e tyre antishqiptare dhe e vazdojne politiken e tyre kender popullit shqiptar ne maqendoni.Shiqone vete kete interviste dhe vete vlerosojne se kush jane Arben XHaferi dhe menduh Thaqi dhe klyshat e tjere te serbise dhe maqedonise.
PM
Top
atc
Postuar nė: 17.04.2007, 23:09
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 78
Antari Nr: 5453
Bashkangjitur: 25.01.2007

JA EDHE NJE UDBASH TJETER LEXONI ME KUJDES BIOGRAFIN

Gjeneral Lejtnant Gėzim Ostreni
Sekretar i pėrgjithshėm i Bashkimit Demokratik pėr Integrim

Ka lindur nė Dibėr mė 1 nėntor 1942. I martuar, baba i i dy fėmijėve, djalė e vajzė. Shkollimin fillor e mbaroi nė vendlindje mė 1956.

Pas mbarimit tė shkollės fillore ndjek mėsimet nė shkollėn shqipe pėr mėsues "Zef Lush Marku" nė Shkup, tė cilėn e mbaroi nė vitin shkollor 1960/1961.
I diplomuar pėr sociologji – filozofi nė Prishtinė.

Pas mbarimit tė shkollės sė mesme u punėsua si mėsues nė shkollėn fillore nė Selokuqi nė Dibėr.
Mė 1962 seksioni pėr Mbrojtje popullore e dėrgon nė Shkollėn e Kėmbėsorisė pėr Oficerė Rezervė nė Bileqe, tė cilėn e mbaron me sukses tė shkėlqyeshėm. Aty merr gradėn nėntoger kėmbėsorie.

Mė 1964 pas kthimit prej armate, nė prill u punėsua si mėsues nė shkollėn fillore nė Dibėr, ndėrsa nė tė njėjtėn kohė u kooptua si anėtar i Komitetit Komunal tė Rinisė popullore nė Dibėr. Nė shtator tė tė njėjtit vit u zgjidhet kryetar i Komitetit komunal, detyre tė cilėn e ushtroi si funksionar i paguar prej 1 tetor tė 1964, deri mė 31 dhjetor 1968, ndėrsa si volonter vazhdoi ta ushtroj kėtė detyrėn deri mė 1971.

Mė 1966 u zgjodh anėtar i Komitetit qendror tė Rinisė socialiste tė Maqedonisė. Gjatė 1965 dhe 1966 ishte anėtar i Kėshillit qendror tė Popullit punonjės Socialist tė Maqedonisė.
Duhet tė theksohet se nė kohėn e tėrmetit katastrofal nė Dibėr, nė nėntor tė vitit 1967 e formoi dhe udhėhoqi Brigadėn rinore plot dy muaj. Kjo brigadė kishte kontribut tė madh nė zbutjen e pasojave tė tėrmetit duke kryer shėrbime tė ndryshme pėr qytetarėt, duke pėrfshi kėtu edhe detyrat mė tė rėnda.

Duke filluar nga 1 janari i vitit 1969 u punėsua nė Seksionin e punėve tė Brendshme nė Dibėr si inspektor pėr kufijtė, tė huajt, dokumentet e udhėtimit, komunikacion etj.

Nė qershor tė vitit 1969, me propozim tė Kėshillit pėr Mbrojtje popullore nė Dibėr dhe me pėlqim tė Shtabit kryesor tė Mbrojtjes Territoriale tė Maqedonisė, kuvendi i komunės e emėroi shef tė shtabit tė mbrojtjes territoriale tė Dibrės; ndėrsa mė 1972 u dėrgua nė kurs tė Akademisė sė Lartė Ushtarake nė Beograd pėr tu pėrgatit si oficer shtabi. Kėtė kurs e mbaroi me rezultate tė shkėlqyeshme, si mė i miri nė klasė.

Pas pėrfundimit tė kursit nė ALU nė Beograd u emėrua komandant i Mbrojtjes territoriale tė komunės sė Dibrės, prej ku edhe u pensionua mė 1 maj 1991 me gradėn major.

Nė fillim tė vitit 1999, radhitet nė rradhat e Ushtrinė Ēlirimtare tė Kosovės, ndėrsa nė mars tė tė njėjtit vit iu besua detyra e shefit tė shtabit tė Zonės sė tretė operative tė UĒK – sė qė vepronte nė Dukagjin e qė pėrfshinte territoret e komunave Gjakovė, Deēan, Pejė, Istog, Klinė dhe Rugovė ku pas pėrfundimit tė luftės u bė komandant i Zonės sė tretė me gradėn gjeneral – major, tė cilėn ia ndau Qeveria e pėrkohshme e Kosovės..

PM
Top
atc
Postuar nė: 17.04.2007, 23:13
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 78
Antari Nr: 5453
Bashkangjitur: 25.01.2007u kooptua si anėtar i Komitetit Komunal tė Rinisė popullore nė Dibėr

Mė 1966 u zgjodh anėtar i Komitetit qendror tė Rinisė socialiste tė Maqedonisė.


Duke filluar nga 1 janari i vitit 1969 u punėsua nė Seksionin e punėve tė Brendshme nė Dibėr si inspektor pėr kufijtė ( KJO ME SA E DI UN DIKUR QUHEJ UDB)
PM
Top
atc
Postuar nė: 17.04.2007, 23:19
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 78
Antari Nr: 5453
Bashkangjitur: 25.01.2007TURQISH I THONE HEPISI BIR ( TE GJITHE TE NJEJT)
PDSH+BDI+PPD= HAJDUT

PO PASH ZOTIN MOS NA LODHNI MA ME PARTIT QE U KAN PREMTUAR PUNSIME E TASH NUK KAN MUNDESI TJU PUNSOJN SEPSE JAN NE OPOZIT. TEK E FUNDIT NDERO PARTIN NGA BDI KALO NE PDSH DHE DO TE PUNSOHESH , NJEJT DO TA KESH EDHE ATJE HAJDUT EDHTE ATJE HAJDUT


PM
Top
atc
Postuar nė: 17.04.2007, 23:55
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 78
Antari Nr: 5453
Bashkangjitur: 25.01.2007ky shoku juaj PAVLE ka thene njekohesisht edhe per uck se ke qen organizate teroriste ne te cilen kane qene te infiltruar edhe teroris islamik
SI THUANI JU TANI DUHET TI BESOJM DHE TE THIREMI NE KOMENTET E TIJ OSE JO
PM
Top
Doruntina
Postuar nė: 18.04.2007, 12:45
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 79
Antari Nr: 5272
Bashkangjitur: 16.01.2007Une jam dibrane dhe duhet te ofendohem nga shkrimi i atc me crast shan bashkeqytetarin tim.POR perkundrazi mua mund te me vjen shume inat per nje gje shkrim te ketille por eshte e vertete.Ja qe edhe ne 2branet kemi ne mes nga ndonje molle te kalbur qe deshiron te kalb te tjerat dhe te felliq shoqerine.\

Gezim Ostreni kontribut mund te kete dhene sado ne luftrat e uck kosovare dhe te Mk por prapavija dhe bemate e tij te meparshem si Spiun me zė e me emer e felliq ate dhe nuk lejon qe ai te tregon se tani vepron ne te mire te shqipetareve!

Klm smil3dbd4d6422f04.gif
PM
Top
Ballisti_gostivarit
Postuar nė: 18.04.2007, 13:06
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 280
Antari Nr: 6656
Bashkangjitur: 30.03.2007"Tetvari 007", nuk dua te futem ne komentin e shkrimit tend por gje dua te ta them: Cdo herer sherbimet sekrete qofshin ato maqedonase apo srbe, e kane pedrorur si metode te tyren njolloshjen e personaliteteve te padeshiruar, dhe kjo metode eshte e njohur ne punen e ketyre sherbimeve sekrete. As Pavle Trajanovi asnje tjeter qe eshte me prejardhje sllave nuk mund te me bind me fjale, aq me pak kur flet per personalitete shqiptare, po te jete e vertete ajo qe thote Pavlja, PDSH-ja dhe Menduh Thaci do ishin pjese e kolicioneve me LSDM-ne e cila dihet se eshte si trashegimi e partise komuniste, dhe jo cdo here opozite e kesaj partie antishqiptare. Kjo eshte nje argument qe duhet te sherbeuj ndaj cdo shiqptari i cili asesi nuk guxon te bije pre e provokimeve te maqedonasve dhe sllaveve.
"Tetovari 007", per ti dhe shume persona te tjere e mjaftueshme do jete lista e udbasheve shqiptare te maqedonise e kosoves e cila shume shpejt do behet poblike (nje pjese e emrave tani me qarkullon neper internet). Une e kam lexuar dhe ne asnje moment nuk kam hasur emrin e Arber Xhaferit apo Menduh Thaqit. Sa per informimin tend, ka disa emra qe deri para nje viti nga kane udehequr neve ne Maqedoni, besoj se nuk eshte mire te permenden ne keto momente, por gjithesesi do ju vi koha.
PM
Top
ilirian
Postuar nė: 18.04.2007, 21:10
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 62
Antari Nr: 6648
Bashkangjitur: 29.03.2007O ty ATC
Akoma je duke rrahur uje ne havan.
Me te vertete, je duke diskutuar, iluzione. Je duke diskutuar per disa ceshtje qe me te vertet bijne ne uje.
tet pyes.
Kush je ti dhe ku ka qene prindi juaj ne periudhen e komunizmit?
zoteri, ju shani nje njeri qe ka mbajtur familjen me profesionin e tij. Jeni duke akuzuar nje person i cili, si 90% e shqiptareve, ka qene i punesuar ne institucionet e shtetit e atehershem jugosllav.
Por mos harro, se po ai edhe pse pervojen e fitoi ne ate periudhe, ate e demostroi per te mirren e kombit te tij ne Kosove e Maqdoni...
Prandaj zoteri, ishin ata qe e percane PPD-ne, ne luften e Kosoves dhe Maqedonise?
Prandaj zoteri, ju edfhe nje here duhet te pyetni prinderit tuaj se cfare kane punuar ne ate periudhe, sepse ate qe hiku ne ate periudhe nga ai pushtet (Ali Ahmetin), ju e akuzoni sot...
Nuk ju dihet, nuk ju konceptoj dot!
Hip se te shava,zbrit se te shava... Hahahahahaha
PM
Top
ilirian
Postuar nė: 18.04.2007, 21:16
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 62
Antari Nr: 6648
Bashkangjitur: 29.03.2007I nderruar ballist!
Edhe pse nuk dua te vazhdoj me shume replikat me ju, kjo nuk eshte replik,por vetem nje shtese.
Ju uroj ate qe nxorret(Pavlen), por me kete gjuhe dhe etiketime te nrdyshme ne ate periudhe flite eshe lidershipi i PDSH-se.
E kam ne mend z. Bedredin ku thoshte "qeni i keq te sjell ujkun n'turisht"
Menduh Thaci:" Grupet ne tanushe jane grupe kriminale qe, gjithe ate qe e bejne, e bejne per interesat e tyre(tregti me droge)...
PM
Top
tetovari-007
Postuar nė: 18.04.2007, 22:28
Quote Post


Jam nė rrjedhoja
***

Posti: Antarė
Postime: 37
Antari Nr: 6435
Bashkangjitur: 19.03.2007 Citim (atc @ 17.04.2007, 23:13)
u kooptua si anėtar i Komitetit Komunal tė Rinisė popullore nė Dibėr

Mė 1966 u zgjodh anėtar i Komitetit qendror tė Rinisė socialiste tė Maqedonisė.


Duke filluar nga 1 janari i vitit 1969 u punėsua nė Seksionin e punėve tė Brendshme nė Dibėr si inspektor pėr kufijtė ( KJO ME SA E DI UN DIKUR QUHEJ UDB)

atc

shifet shum qarte se qenke adhurues i flakte i PDSH-se dhe te jan mjegulluar syte dhe nuk mundesh te mendosh qarte nga propaganda e spijunave te PDHS-se.


Osderi e ka treguar trimerine e tij ne kosove dhe kety ne fyromistan. ne kohen kur spijunat e pdsh-se i ruante lube boshkovski, trimat e UCK-se luftonin per mbrotjen e dinjitetit shqiptare. kurse disa pakurizore si Menduh Bulaka Tacici shanin haptaz para mediumeve lutetaret e shenjte te UCK dhe keta i quante teroriste.
merita e tyra eshte qe ti sot gezon me teper te drejta dhe mundesh lirisht te shkosh ne univerzitet dhe i ndjekish ligjeratat pa frike, kurse ne kohen e tacicit burgoseshin profesoret dhe vet Menduh spjuni e quante univerzitetin e tetoves WC e polonise.

eshte koha historike per zgjedhjen e statusit te kosoves dhe nuk duhet te hapen probleme ne fyromistan, por shprej se edhe kjo se shpejti do te zgjidhet dhe se keta tacistat do te marin sherbimin e tyre.
PM
Top
tetovari-007
Postuar nė: 18.04.2007, 22:51
Quote Post


Jam nė rrjedhoja
***

Posti: Antarė
Postime: 37
Antari Nr: 6435
Bashkangjitur: 19.03.2007 Citim (Ballisti_gostivarit @ 18.04.2007, 13:06)
"Tetvari 007", nuk dua te futem ne komentin e shkrimit tend por gje dua te ta them: Cdo herer sherbimet sekrete qofshin ato maqedonase apo srbe, e kane pedrorur si metode te tyren njolloshjen e personaliteteve te padeshiruar, dhe kjo metode eshte e njohur ne punen e ketyre sherbimeve sekrete. As Pavle Trajanovi asnje tjeter qe eshte me prejardhje sllave nuk mund te me bind me fjale, aq me pak kur flet per personalitete shqiptare, po te jete e vertete ajo qe thote Pavlja, PDSH-ja dhe Menduh Thaci do ishin pjese e kolicioneve me LSDM-ne e cila dihet se eshte si trashegimi e partise komuniste, dhe jo cdo here opozite e kesaj partie antishqiptare. Kjo eshte nje argument qe duhet te sherbeuj ndaj cdo shiqptari i cili asesi nuk guxon te bije pre e provokimeve te maqedonasve dhe sllaveve.
"Tetovari 007", per ti dhe shume persona te tjere e mjaftueshme do jete lista e udbasheve shqiptare te maqedonise e kosoves e cila shume shpejt do behet poblike (nje pjese e emrave tani me qarkullon neper internet). Une e kam lexuar dhe ne asnje moment nuk kam hasur emrin e Arber Xhaferit apo Menduh Thaqit. Sa per informimin tend, ka disa emra qe deri para nje viti nga kane udehequr neve ne Maqedoni, besoj se nuk eshte mire te permenden ne keto momente, por gjithesesi do ju vi koha.

nuk u besoj shkijeve te karpateve, dhe aspak ketyre bulgarve te fyromistanit.#
me sa e dishe qe pas luftes sllavokauret filluan grindjen ne mes veti edha te me mes serbofileve dhe bugarofileve. dhe si pasoje e kesaj ata treguan cdo gje qe ishte sekrete edhe ate qe flliqesirat e vrmo-se planifikonin te ndajne fyromistanin dhe deshironin te ndertojne nje mure. keshtuqe edhe spijunat e pdsh-se i shpalosen dhe treguan haptas se keta e kishin formuar pdsh-ne per shpartallimin e PPD-se, gje qe edhe ndodhi.
duhet vet te logjikosh dhe te analizojsh politiken e tacicit dhe mundesh edhe vet te konstatojsh se ky far pakurizori nuk punon ne dobi te shqiptareve.

koheve te fundit tacici dhe klyshat e tij me teper kan kontake dhe bisedime me partite sllavokaurase se sa me partite shqiptare. ne nje fare menyre keta e kan marur detyren e propagandoreve antishqiptare duke quajtur luftetatret e UCK-se si terorist dhe luftetare per teritore.
PM
Top
ilirian
Postuar nė: 19.04.2007, 18:39
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 62
Antari Nr: 6648
Bashkangjitur: 29.03.2007Ne njeren akuzon, ndersa tjetren argumenton ate dihej dhe e kishim perjetuar.
Te nderuar, nese i marrin te dy faktet qe po na i servir Pavle Trajanov, duhet ta dijme se nuk jane tet te njejtit nivel dhe me te njejtin koncept deklarimi.
Kur akuzon BDI-ne, ne jemi te vetedijshem se keto akuza jane bere edhe gjate luftes dhe se ishte tendeca e cdo maqedoni, ne ate periudhe , nga pafuqia per t'u perballur, para faktorit nderkombetar ta etiketoje UCK-ne si te tille.
Por mos harroni, se ajo cfare thote per PDSH-ne, nuk eshte akuze por, ai mundohet qe ta tregoje aftesine e tij si UDB-ash, qe ka treguar ne periudhen kur ai udhehiqte me Ministrine e Puneve te brendeshme, se si ka ka sfiduar nga reziku i atehershem i Maqedonise dhe maqedoneve-Shqiptaret e bashkuar...
Nese keni fakte se si flet Pavlja per UCK-ne-te ketij niveli- ju luten nxirni sepse luftes dhe udheheqesve te saj akomu u shtohet rejtingu!
PM
Top
atc
Postuar nė: 19.04.2007, 19:25
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 78
Antari Nr: 5453
Bashkangjitur: 25.01.2007 Citim (tetovari-007 @ 18.04.2007, 22:28)
atc

shifet shum qarte se qenke adhurues i flakte i PDSH-se dhe te jan mjegulluar syte dhe nuk mundesh te mendosh qarte nga propaganda e spijunave te PDHS-se.


Osderi e ka treguar trimerine e tij ne kosove dhe kety ne fyromistan. ne kohen kur spijunat e pdsh-se i ruante lube boshkovski, trimat e UCK-se luftonin per mbrotjen e dinjitetit shqiptare. kurse disa pakurizore si Menduh Bulaka Tacici shanin haptaz para mediumeve lutetaret e shenjte te UCK dhe keta i quante teroriste.
merita e tyra eshte qe ti sot gezon me teper te drejta dhe mundesh lirisht te shkosh ne univerzitet dhe i ndjekish ligjeratat pa frike, kurse ne kohen e tacicit burgoseshin profesoret dhe vet Menduh spjuni e quante univerzitetin e tetoves WC e polonise.

eshte koha historike per zgjedhjen e statusit te kosoves dhe nuk duhet te hapen probleme ne fyromistan, por shprej se edhe kjo se shpejti do te zgjidhet dhe se keta tacistat do te marin sherbimin e tyre.

PO ZOTRI JAM EDHE ATE ME SHUME SE QE MENDON TI.
POR A E DIN ARSYEN?
ARSYEJA ESHTE SHUME E THJESHTE :
PDSH-JA BDI-ne do ta shkatroje krejtesisht mbrenda dy vjeteve ( nese je pak i intelegjent sigurisht qe je ka e vrene situaten) rrjedhimisht edhe do ---- si ti dhe ilirjani per te cilin kam bindje se ndonje nga antetaret e familjes ne kohen e monizmit e ka pas te punesuar ne udb, bile bile mendoj se mamin e ka pasur sekretaresh te ndonje udbashi.

Ky postim ėshtė ndryshuar nga Amir nė 20.04.2007, 13:16
PM
Top
atc
Postuar nė: 19.04.2007, 19:33
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 78
Antari Nr: 5453
Bashkangjitur: 25.01.2007a sa per WC E POLONIS sigurisht qe ka gabuar THACI , a dash te thote se ilirjani eshte nje produkt i wc-ve te polonis qe eshte i edukuar nga mami i vet qe te behet nje udbash i devotshem njejt si babi i zyres. mirpo per fat te keq i ra nga pozita partija e tij patriotike qe beri lufte te piros e keshtu qe ilirjani i vogel qe eshte sa nje gogel mbet pa mos u be udbash ashtu si babi nje koh.
PM
Top
atc
Postuar nė: 19.04.2007, 19:40
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 78
Antari Nr: 5453
Bashkangjitur: 25.01.2007pdsh+ bdi<0, sepse pdsh=1 dhe bdi=-2
PM
Top

Topic Options Faqe: (2) [1] 2  Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio