Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Teoria Mbi Luften, Perse Behet Lufta...
Ballisti_gostivarit
Postuar nė: 18.04.2007, 13:41
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 280
Antari Nr: 6656
Bashkangjitur: 30.03.2007Ju ftoj te komentoni teorite mbi lufterat. Une e di nje, lufta behet per territore, po ju cka mendoni?

Ky postim ėshtė ndryshuar nga Ballisti_gostivarit nė 18.04.2007, 13:44
PM
Top
elenamcdown
Postuar nė: 18.04.2007, 14:59
Quote Post


Miku i ri
*

Posti: Antarė
Postime: 3
Antari Nr: 6978
Bashkangjitur: 18.04.2007 Citim (Ballisti_gostivarit @ 18.04.2007, 13:41)
Ju ftoj te komentoni teorite mbi lufterat. Une e di nje, lufta behet per territore, po ju cka mendoni?

qeverite e bejne luften per tu pasuruar, populli vritet. Sot lufta per teritore ka mbaruar, me e rendesishme eshte paraja. Sic thoshte Enver Hoxha: "Paraja can bllokaden". Ose sic thone Angleset: " Paraja flet, kurse genjeshtra ecen'.
PM
Top
Senatori_TeT
Postuar nė: 18.04.2007, 16:42
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2032
Antari Nr: 5504
Bashkangjitur: 28.01.2007Lufta mund te shpjegohet me definicionin vijues: Vazhdimi i politikes me mjete te tjera...
DItet e sotme nuk ke askund lufte territoriale,perkundrazi,lufterat qe behen neper bote te gjitha jane nje forme Biznesi e ShBA dhe Rusise qe matin sot e kete dite forcen e vet sekrete(CIA vs KGB).plus te shumtat luftera behen per shkakun e kontrollimit te burimeve natyrore sic eshte Nafta,Gazi natyror,Celiku e keshtu me rradhe.kush eshte me i fuqishem per te arritur edhe me lart ekonomikisht lufton per keto burime...


----------------------------------------
Perparesia e te mencurit qendron aty se cdohere mundet te shtiret si i marre!

I'm just a soul whose intentions are good,oh Lord please don't let me be misunderstood.(Yusuf Islam)

Duke shkuar dit' e net,
E duke ndėrruarė moti,
Vemi si lumi nė det,
Nga Zoti,prapė tek Zoti.(Naim Frashėri)

Njeri i zoti nuk eshte ai qe s ka te meta, po ai qe i pranon te metat e tij.(Sami Frashėri)

Nje Shqiptar vlen sa 1000 njerez,2 shqiptare nuk vlejne asgje.(Faik Konica)
PM
Top
LirimShabani
Postuar nė: 18.04.2007, 19:02
Quote Post


Happy Soldier
*****

Posti: Antarė
Postime: 1858
Antari Nr: 2935
Bashkangjitur: 25.09.2006Ekzistojne disa terme. Lufta, Politika (Diplomacia). Te dyjat shfrytezohen per te aritur nje cak. Por duhet ditur se Lufta dhe Politika edhe klasifikohen ne te drejta dhe jo te drejta. Kuptohet te drejtat jane per qellime te drejta, si Liri, Pavarsi ndersa te padrejtat jane si agresione, sulme me qellim ekspansioni dhe mbajtje nen kontroll apo kolonizim.

Mirepo ka edhe terme tejra si Diplomacia Kercenuese dhe Diplomacia e Mbeshteru me force qe per mua jane si termet e permenduara me lart, Politika dhe Lufta. Me kercenim tentohet gjithashtu te arihet nje cak dhe ai cak eshte paqja, marveshja, ulja e tensioneve por kur kercenimi nuk ben pune ather hyn ne fuqi Forca. Rast me konkret eshte NATO dhe sulmi antijugosllav ne Bosnje dhe Kosove.


----------------------------------------
"Mallkue qoft njaj bir shqiptari, q'e ket gjuh t'perenis, trashigim qe ja la i pari, trashigim ai s'ja le fmis...."

"Bukuria qe vret...."

"The importance of being earnets..."
PM
Top
Ballisti_gostivarit
Postuar nė: 19.04.2007, 11:11
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 280
Antari Nr: 6656
Bashkangjitur: 30.03.2007"Eelenamcdown", pajtohem me ti kur konstaton se lufta per terriore ka mbaruar, eshte me se e vertete.
PM
Top
orfeu
Postuar nė: 19.04.2007, 16:00
Quote Post


Moderator
*****

Posti: Antarė
Postime: 493
Antari Nr: 5965
Bashkangjitur: 20.02.2007lufta eshte mjet per te realizuar qellimet e pales ne konflikt.
qellimi arsyeton mjetin.


----------------------------------------
Nese gjerat mbrapsht te duken...shiko boten mbrapsht.
PM
Top
Geotari
Postuar nė: 28.04.2007, 12:19
Quote Post


Jam nė rrjedhoja
***

Posti: Antarė
Postime: 31
Antari Nr: 7066
Bashkangjitur: 24.04.2007po orfeu pajtohem me ti por per cfare qellimi behet lufta, nese behet lufte per te ardh ne pushtet nuk eshte mire, ne pushtet vihet me mjete demokratike e jo me lufte.
PM
Top
Doruntina
Postuar nė: 28.04.2007, 15:23
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 79
Antari Nr: 5272
Bashkangjitur: 16.01.2007Realisht lufta behet per territore,kjo eshte menyra ''tradicionale'' qe te zhvillohet nje lufte.Mirepo ne kete bote qe jetojme ne me i fuqishmi per pak e per shume,zakonisht per interesat e shtetit,respektivisht udheheqesve shteterore behet lufte.Ne shtetet multietnike lufta duhet te behet per te drejtat e nje etniteti,por rralle here ndodh ashtu sepse, zakonisht behet nje kryengritje e vogel dhe si pasoje mund te vdesin dhjetra persona te udhehequr nga gjeneralet , vdesin per te drejta gjoja por ne fund del ne krye qellimi i kryengritjes.Udheheqesit "luftojne" per interesa te veta.Me lufte te hypin ne maje te kierarkise shoqerore!
PM
Top
studenti-tetovar
Postuar nė: 28.04.2007, 22:44
Quote Post


Mundohem tė kyqem nė bisedė
**

Posti: Antarė
Postime: 29
Antari Nr: 7023
Bashkangjitur: 21.04.2007Nuk e di sa e keni lexuar Iliaden e Homerit, me sa e mbaj mend nga libri por edhe nga filmi Troja, lufta behet per shkakun se Parisi vellau i Hektorit e grabiten Helenen, bijen e mbretit Grek. Po kush kujt ja grabiti vajzen ne lufterat tjera qe jane bere? Sa cudi e madhe, te gjithe gjallesat ne Toke e kane kundershtar llojin e kundert, ndersa njeriu e ka kundershtar njeriun.
PM
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio