Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Perkujtojme Pjesetaret E Familjes Egriu
Flori Bruqi
Postuar nė: 24.04.2007, 07:48
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 278
Antari Nr: 3300
Bashkangjitur: 12.10.2006
Me rastin e 15 vjetorit tė vdekjes sė atdhetarit, Din Egriu, tė 10-vjetorit tė vdekjes sė bashkėshortes sė tij, apo siē e quanin kurbetēarėt shqiptarė nė SH B A -Shote Galica e Dibrės -Anifet Egriu e tė 6- vjetorit tė vdekjes sė birit tė tyre, luftėtarit dhe snajperistit tė dalluar nė betejėn e lavdishme tė Koshares, dėshmori i U Ē K-sė-Naxhi Egriu.

Sot, mė 24 prill ’07 mbushen 15 vjet nga dita kur pushoi sė rrahuri zemra e atdhetarit tė palodhur i Komunitetit tė shqiptarėve nė SH B A, apo siē e quanin i madh e i vogėl -Daja Din, zemra e babait, vėllaut dhe xhaxhait tonė, Din Egriu. Nė kėtė muaj mbushen 10- vjet nga vdekja e nėnės, motrės dhe kunatės sonė -Anifet Egriu. Ndėrsa, mė 20 dhjetor 06, u mbushen 6-tė vjet nga vdekja e papritur e vėllaut e nipit tonė, luftėtarit dhe deshmorit:-Naxhi Egriu.
Mė 24 prill ’92 pushoi sė rrahuri zemra e atdhetarit Din Egriu, ndėrsa, mė
30 prill, trupi i tij u varros me nderime nė vendlindjen e tij tė dashur, nė Dibrėn e Madhe tė Kosovės. Vdiq atje ku i deshte shpirti nė Shqipėri, me fjalėt e fundit nė gojė Kosooovė!
Gjashtė ditė rrjesht, Ambasada serbo - sllave s’ lejonte qė arkivoli i tij tė dėrgohet nė vendlindje e tė kryhej nė mėnyrė sa mė madhėshtore, ashtu siē e meritonte ceremonia e varrimit. Mirėpo, falė pėrfaqėsisė diplomatike amerikane dhe me urdhėrin e saj, u vendos qė nėpėr vendkalimin kufitar tė Bllacės, nė afėrsi tė Dibrės, tė kalojė kufoma e tė ndjerit e tė varroset nė vendlindje.
Dini, edhe i vdekur qe tmerr pėr shovinistėt sllav
Vdekja e Dajės Din,siē e thėrrisnin u prit dhe indinjim tė thellė nga tė gjithė
dibranėt. I madh e i vogėl dėshironin tė merrnin pjesė gjatė homazheve tė varrimit.Mirėpo,qė tė pengohet cermonia e varrimit, pushtetarėt maqedono mėdhenj pėrgatitėn skenar se gjoja pėr shkak tė trazirave qė kishin ndodhur nė Dibėr, dy javė para vdekjes sė Dinit, nė mes qytetarėve dibranė dhe policisė, nė tė cilėn pėrleshje u lėnduan 8 policė, ndėrsa njėrit prej tyre iu dha flaka,u dog j dhe u lėndua rėndė. Pra, ky qe shkaku kryesor i pushtet
mbajtėsve maqedonomėdhenj qė pengonin ceremoninė e varrimit. Ata ishin tė sigurtė se tėrė homazhi i varrimit do tė shndėrrohej nė protestė masovike tė dibranėve, ndaj urdhėruan qė, arkivoli i tė ndjerit tė mos lėshohej kėndej kufirit para ora 20 i natės, ndėrsa, nė ora 21 e 30 min. nisi arkivoli nė drejtim tė varrezave dibrane.
Nė ato ēaste, disa riga shiu filluan tė pikojnė mbi fėtyrėn e tij. Edhe qielli vajton pėr Dinin tonė bujar e tė pėrvuajtur !-Thanė disa dibranė.
Edhe pse varrimi u krye natėn nė tė errėt. Edhe pse shumica e qytetarėve s’dinin se do tė kryhej natėn varrimi, ashtu nėpėr terr, pėrmes dritave tė automobilėve, iu dha pėrshėndetja e fundit dhe u ndanė pėrgjithmonė shumė tė afėrm, miq, shokė e dashamirė nga Dibra, Shqipėria e Kosova.
Personifikim
Pėr herė tė fundit vėrejtėm fėtyrėn e tij tė ēelur, aq tė bukur me buzėn pak nė gaz, sikur deshte tė na thonte: -Qė nga viti `81, njėmbėdhjetė vjet flejta nė dysheme, pa dyshek e jastėk, ashtu siē flejnė tė burgosurit shqiptarė nė kazamatet serbo-sllave.Nė po tėnjetjtin vit tė shpėrthimit tė demonstratave gjithėpopullore nė Kosovė, U D B-eja famkeqe,pėrmes agjentėve tėsaj, me shufra hekuri organizoi asgjasimin tim. Pas 24 orėsh gjakderdhjeje, alivino sjeje dhe dy muaj i shtrirė nė spital, pėrsėri mbeta gjallė dhe, nė ēastin kur
duhej tė jap shpirt, iu drejtova atij qė deshi tė mė merr jetėn: -S’ vdes pa u bėrė Kosova Republikė ! -Emblemet e mia tė punuara prej metali, me mbishkrimin: -Kosova Republikė u shpėrndanė anė e kand botės dhe gjėndeshin nė duart e protestuesve.Flamujt jugosllav mė shkaktonin alergji dhe, sa herė qė mė jepej rasti, i djegia sė bashku me bashkėshorten time,
Anifetin. Andaj, gjithmonė na trajtonin armiq tė pėrbetuar tė Ish Jugodslla
visė.Treta gjithēka pata pėr ēėshtjen madhore kombėtare.
Ndėrroi jetė nė Tiranė, tek te afermit e tij, me fjalėt e fundit nė gojė: -Veprova me perkushtim, pa u lodhur pėr Kosovė, pėr Atdhe e pėr komb!
Ky qe njė odise i shkurtėr i pėrjetimeve dhe vuajtjeve tė luftėtarit pėr lirinė e popullit tė vet, qė ia dedikuam me rastin e 15 -vjetorit tė vdekjes sė babait, vėllait, xhaxhait dhe kunatit tonė -Din Egriu.
E pėrkujtojmė me pietet e lotė akoma tė patharė, djemtė e vajzat:-Naimi,
Emini, Diana e Dhurata, mbesa Iliriana, vėllezėrit e motrat: -Nushi, Ibrahimi, Nebika e Nezverja nga Dibra, SH B A dhe Suedia
Shkruan: Munir Dovolani,babai i Yllit te vallezimit
ne SH B A, Dritan Dovolanit, alias Tony.
Ne, njė grup shokėsh nga SH B A, me pietet pėrkujtojnė Pėrvjetorin e vdekjes sė atdhetarit-Din Egriu:
Kaluan 15 dhjet vjet pa Dajėn Din, siē e thėrrisnim tė gjithė nė mėrgim, Din
Egriun nga Dibra e Madhe e Kosovės, siē na thoshte ai, pa tė cilin s’mund tė mendohej tė organizohej demonstratė, grevė urie, peticion apo ndonjė manifestim tjetėr fare pa prezencėn e tij. Ashtu tė stėrvuajtur, tė djegur e tė pėrvėluar, tė krusur, por kurrė tė nėnshtruar, mund ta takojshe nė tė gjitha metropolet e Amerikės dhe tė Evropės duke brohoritė e trokitė
nė ēdo institucion politik e diplomatik pėr tė drejtat dhe ēlirimin e gjithe popullit shqiptar.
Ne, tė gjithė kurbetēarėt e pėrkujtojmė dhe parafytyrojmė gjthmonė Dajėn
Din, atė burr 58 vjeēar, qė asnjėherė s’ i pushuan kėmbėt edhe nė vitet mė tė vėshtira tė pleqėrisė, me shėndet shumė tė ligė e tė tretur nė mėrgim, veēanėrisht, pas atentatit qė nė zyrėn e tij, nė prill tė vitit 1981, ia bėri UDB-eja cetnike sebro-sllave. Ashtu i sakatosur marshonte sa herė qė e lypte nevoja rrugėve tė botės, posaēėrisht nė rrugėn 47 -tė Nju Jorkut, para O K B-sė, tė cilin nga gjithė ajo masė e madhe demonstruesish mund ta dalloje
llehtė, sepse, si zakonisht nė ēdo demonstratė i shoqėruar nga bashke shortja e tij, z-nja Anifet, Shote Galica e Dibres, mbanin plisa tė bardhė si bora dhe Flamujt kombėtar mbi krah. Poashtu, prej sė largu mund ta vėreje fėtyrėn e tij tė rrudhur palė - palė, qė simbolizonte hartėn e coptuar tė popullit tonė, i cili, si pjesėtar i kėtij populli pėrjetoi tė njėjtin fat. Aq shumė rrudha i ishin formuar nė fėtyrė, sa dhe vetė Bashkėsitė qė i kemi, si brenda trojeve shqiptare, gjithashtu edhe tė shpėrndara nėpėr botė.
Predikimi i Dajės Din ishte shumė i bindshėm e modest: - vetėm ta shoh
Kosovėn tė lirė, tė pavarur e tė bashkuar me tė gjitha trojet shqiptare!
Shtėpia e Dajės Din ishte konak dhe odė pritjeje pėr tė gjithė shqiptarėt.
Ajo, me fotografitė e patriotėve tė Rilindjes sonė kombėtare e tė heronjėve tė rėnė pėr liri, u shndėrrua nė Muze tė kombit. Ēdo pjesė e hapsirės sė shtėpisė qė jetonte Daja Din ishte stolisur me shenja e simbole kombėtare.
Nė ball tė murit ishte vizatuar harta e Shqipėrisė me tė gjitha trojet etnike,
me mbishkrimin-Shqipėria; tė cilėn aq shumė e deshte dhe gjithmonė na thoshte:
-Dua qė zemra tė mė pushojė sė rrahuri nė Shqipėri dhe, nė Dibrėn time tė mė varrosni. Dėshira e Dajės iu plotėsua. Plot para 14 vjet, ndėrroi jetė atje ku i deshte zemra, nė Atdheun e pėrgjysmuar dhe u varros me nderime, atje ku i deshte shpirti, nė Dibrėn e tij shumė tė dashur e tė okupuar qė nga viti 1913.
Kėshtu pushoi jeta e njė atdhetari e luftėtari tė palodhshėm pėr liri.
Ai gjithmonė do jetojė i gjallė nė zemrat tona.
Me nderime e respekt e pėrkujtojnė vėllezėrit:Munir dhe Muharem Dovolani
-Kenerik, shokėt: - Ismail Gjonbalaj, Nazmi Kosova, Baudin Sela, Gjeto Sinishtaj, Ndue Camaj, Haxhi Maqėllara, Bardhyl Pustina, Rexhep Erbeli, Namik Oruēi, Xheladin Pjeēa, Burhan Mela, Sulejman Borova, Lavdėrim
Cami dhe shumė shokė e miq tė tjerė nga Dibra e Madhe, SH B A,Shqiperi,
Kosovė e Skandinavi.
NY JORK-SH B A, prill ’07 Me nderime:-Munir Dovolani
Elegji dedikuar Din Egriut
1.) 2.)
Daja Din, o im vėlla, Vdiq i ri nė Shqipėri,
kurrė s’kemi me tė pa, nė atdheun amė tė tij,
gojėmjalt zemėr ēeliku, patriot e i pashoq,
vdekja shpejt ty tė fiku. Fėmijėt e shokėt i doq
3.) 4.)
Gjith’ shqiptarėve keq u ra, I la pas gruan e fėmijėt,
qė ai shpejt nga ta u nda, ata sot gjėnden nė Amerikė.
patriot me besa-besė, la dhe vėllaun Ibrahimin.
tė gjithėve na ka lėnė mbresė. qė nga Evropa jep informimin
5.)
Daja Din tė qofsha falė,
Kosovės zot i ke dalė,
s’kurseve djers’ e pasuri,
pėr t’ardhmen e brezit tė ri.
New Jork, mė 28 prill 1992 v.
Shkruar nga bashkatdhetari:Demir Oboku
Elegji kushtuar Din Egriut
Shqiptar kur humbesh
e rrugėn s’e din,
mos u brengos shum’
se t’tregojn’ veprat e Bacės Din !
Nė Dibrėn e bukur tė coptuar,
nuk u lodh duke punuar,
qė shqiptarėt tė bashkohen,
nga robėria tė ēlirohen.
Pėr kėto punė s’kishte frikė,
kur iu kėrcnuan jetėn me ia fikė,
me kėmbėngulje ai kėrkonte,
tė jet Kosova Republikė !
Kėshtu menduan se ai ndalet,
pėr atdheun kur tė folet,
por nuk ndalet ai qė jep besė,
n’ Nyjork mėsyn dyert e O K B-sė.
Kėtu shqiptarėt prezentonte,
t’drejta t’plota pėr ta kėrkonte,
pėr shqiptarėt tė vendosin,
tė mos i shtypin e sakatosin.
Tė na kthehen trojet tona,
kėshtu ta ndreq fajin Evropa,
Baca Din pėr kėt’ trimėri,
do tė hysh nė histori !
Atje tej, n’Amerikėn e largėt,
Me avull e tymė pa mbarim
pėrvėloi si dielli i Mesdheut
zemra e pariotit Abedin.
Sundsvall-Suedi, mė 29 prill 1992 v.
Gjezide Isufi-arsimtare nga Mirovica e Kosovės

Flori Bruqi

PM
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio