Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Njė Shqiptar Nga Kėrēova, Kandidat Pėr President I
Flori Bruqi
Postuar nė: 24.04.2007, 07:50
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 278
Antari Nr: 3300
Bashkangjitur: 12.10.2006Po e riperserisim edhe njė herė INTERVISTĖN E MR. GAFURR ADILIT TĖ BOTUAR NĖ GAZETĖN "NDRYSHE" TĖ TIRANĖS(BOTUAR MĖ 19 PRILL 2007 )

GAFUR ADILI: Unė do tė kandidoj pėr President tė Shqipėrisė Mesoburri nga Kėrēova e Maqedonisė, sė fundi ėshtė vendosur nė Tiranė. Flet plot pasion pėr Bashkimin e Shqipėrisė Etnike, ndėrsa pėr tė kaluarėn e tij hesht dhe nuk do qė tė ndalet fare. Ėshtė endur me vite tė tėra nė diasporė, duke kontribuar dhe sakrifikuar pėr ēėshtjen kombėtare.Duket qė rrugėt e kurbetit e kanė bėrė mė tė gjallė dhe elastik... Mėrgimi i ka mėsuar tė gjitha tė fshehtat...Gafur Adili e nis dhe e mbyll ditėn, duke takuar miq e shokė, qė e kanė mendjen tek unifikimi shpirtėror, territorial i shqiptarėve Cili ėshtė angazhimi juaj aktual nė Frontin pėr Bashkimin Kombėtar? Nė 2002 ėshtė mbajtur Kuvendi i parė i Frontit pėr Bashkimin Kombėtar ku kanė marrė pjesė 92 delegatė. Nė atė kohė, unė jetoja nė Zvicėr dhe nė vitin 2003 dhe Kryetar i FBKSH-se jame zgjedhur ne mungese.Kur erdha nė Shqipėri,1 korrik 2003, jam arrestuar nė Peshkopi me akuzen "per nxitje te urrejtjes nacionale...". Pas daljes nga burgu, kam kėrkuar dėmshpėrblimin dhe jam duke pritur ta marrė atė. Nė atė kohė, Fronti pėr Bashkimin Kombėtar pėsoi njė goditje dhe na ėshtė dashur t’i vishemi punės nga e para qė ta organizojmė siē duhet Frontin pėr Bashkimin Kombėtar. Nė shtator tė vitit 2005, nė Prizren u mbajt Kuvendi i Dytė, ku o zgjodh dhe kryetari iri, Prof dr. Bashkim Mitrovica, nje djalosh 35 vjecar dhe doktor i shkencave politike, me profil pėr diplomaci, ndėrsa unė u zgjodha Zėdhėnės Politik dhe Sekretar i Departamentit per Diplomaci te FBKSH-se.Nga ajo kohė, Fronti ėshtė munduar tė kompletoj platformėn dhe statutin, si dhe te organizohet, jo vetem si nje front mbarekombetar. Si e sheh Fronti per Bashikim Kombėtar Shqiptar ngėrēin e tej zgjatur tė statusit tė Kosovės? FBKSH asnjėherė nuk ėshtė pajtuar qė nė bisedime tė futet Prishtina me Beogradin. Ne kemi kėrkuar qė nė bisedime tė futet Tirana me Beogradin. Vetėm nė kėtė mėnyrė mund tė kishim negociata tė balancuara dhe aspak tė favorizuara pėr palėn serbe. Mos do tė thoni se delegacioni shqiptar i Kosovės ėshtė i papėrgatitur ? Ata realisht janė tė papėrgatitur. Grupi i Kontaktit apo "Grupi i Unitetit" siq duan ata ta quajnė veten e tyre e ka dėmtuar procesin e Kosovės, sepse e ka kapur peshkun pėr bishti. Nė Vjenė, nė vend qė tė bisedohet pėr zgjidhjen e statusit ėshtė diskutuar pėr decentralizimin e Kosovės. Shqipėria dhe Maqedonia, edhe pse janė shtete tė pavarura, nuk e kanė bėrė si duhet ndarjen e decentralizimit. Nė kėtė pikė, serbėt ia futėn me diplomaci palės kosovare, duke krijuar enklavat, tė cilat janė shumė tė dėmshme. Pėrmes kėtyre enklavave ata ėndėrrojnė tė ngrenė njė krahinė dhe mė pastaj kjo krahinė shumė lehtė mund ti kaloj Serbisė qė ėshtė pak a shumė e ngjashme me atė Republikėn Srbska tė Bosnjes. Cili ka qenė roli juaj nė procesit e negociatave pėr statusin e Kosovės? Kemi pasur kontakte me tė gjithė krerėt qė kanė negociuar nė Vjen. Ia kemi propozuar platformėn tonė dhe tė qytetarėve tė Kosovės. Nė parim tė gjithė e kanė mbėshtetur platformėn tonė, por nuk ngrihen dot kundėr interesave tė tyre, pasi dihet qė politika shqiptare ėshtė bėrė servile dhe kjo nuk ka pėr t’iu falur. Fronti sė shpejti do tė bėj Kuvendin e tretė dhe me mbėshtetjen e faktorit ndėrkombėtar do tė arrijmė atė qė e aspirojmė prej kohėsh tė gjithė. Rikrijimi i njė shteti shqiptar ėshtė interesi edhe i vetė partnerėve tanė tė fuqishėm. Aleatėt kanė kėmbėngulur prej kohėsh me insistim qė tė vendosin paqen nė Ballkan dhe ata e dinė fare mirė qė kjo mund tė realizohet vetėm me krijimin i njė shteti etnik shqiptar, i cili do tė stabilizojnjėherė e pėrgjithmonė Ballkanin dhe tėrė rajonin. Negociatat pėr statusin janė vetėm duke u shtyrė... Cila do tė jetė zgjidhja pėrfundimtare e Kosovės? Deri mė tani negociatat kanė ecur nė vije tė rezolutės 1244. Sipas informacioneve qė zotojmė ne, SHBA ka njė plan tė qartė pėr Kosovės. Dėrgimi i pakos sė Ahtisarit nė Kėshillin e Sigurimit pėr t’u shqyrtuar dhe vendosja e njė misioni tė ri faktmbledhės do tė vijoje me njė rezolutė tė dytė e cila do tė zgjat edhe pėr shumė vjet. Abstenimi i Rusisė pėr pranimin e pavarėsisė sė Kosovės do e vonoj zgjidhjen pėrfundimtare. Pazarllėqet mes palėve nė bisedime do ta favorizojnė Serbinė, e cila, siē po duket, do ta shfrytėzojė pėr pėrfitime krahinore. Mr. Gafurr ADILI Mos do tė thotė kjo, se ju jeni kundėr pavarėsisė sė Kosovės? Unė jam pro bashkimit tė Kosovės dhe tė gjithė tokave shqiptare me shtetin amė. Por, mė pėrpara ėshtė e nevojshme tė bėhet bashkimi ndėr shqiptarė, fillimisht bashkimi arsimore, bashkimi kulturore, bashkimi ekonomik dhe ai terriorial, dhe vetėm kėshtu mund tė bėhet i kompletuar dhe pa pasoja integrimi i shqiptarėve nė BE, sipas devizes se nė KOMB-SHTETI tė fortė nė familjen e madhe euro-atlantike. A janė tė gatshėm shqiptarėt pėr tė bėrė Bashkimin Kombėtar? Ėshtė turp pėr shqiptarėt qė nuk bėjnė njė abetare tė njėjtė. Nxenesit ketu nė Republikėn e Shqiperisė (nė Shqiperine Londineze apo te rrudhur siq e quajme ne tė FBKSH- sė) mesojnė me njė abetare, dhe me abetare tjetėr mesojnė nxesnėsit shqiptarė nė Kosovė, me tjetėr abetare mesojnė nxenėsit shqiptarė nėn Serbi (Preshevė, Medvegje dhe Bujanoc), me tjetėr mesojnė nxenėsit shqiptarė nėn IRJM dhe me abetare krejt tjetėr mesojnė nxenėsit shqiptarė nėn Mal tė Zi. Tur tė keshin akademikėt tane, tė Tiranės dhe tė Prishtines, si dhe intelektualėt shqiptarė nė krahinat tjera tė Shqipėrisė Natyrale dhe nė diasporėn shqiptare, qė e tolerojnė kėtė gjendje dhe nuk vijnė tė bashkohen me ne, me Frontin pėr Bashkim Kombėtar Shqiptar dhe tė bashkojnė potencialin e tyre intelektual me ne bijtė e bijat e kėtij populli, qė ashtu si dikur rilindasit tanė edhe ne po shkrijmė pasuritė tona pėr ta ribėrė SHQIPERINE, dhe nuk po bėjme siq bėjnė politikanėt aktualė, politikanėt e bisnesit, tė Tiranės, Prishtinės dhe Shkupit, tė cilet po e shkrijnė Shqipėrinė pėr tė bėrė pasuri pėr veten e tyre, familjet dhe stėrnipėrit e tyre. Ėshtė e vėrtetė qė shqiptarėt kanė jetuar nėn diktate tė ndryshme, por po tė shohėsh nga afėr shqiptarėt janė unikal dhengjajnė nė mendėsi. Kjo do tė thotė shumė, pasi ne edhe pse kemi jetuar tė ndarė nuk dallojmė fare. Por them qė ngėrēi qėndron tek ftohja institucionale. Ne kemi njė Akademi Shkencash nė Prishtinė dhe njė nė Tiranė dhe nuk kanė bėrė asnjė hap pėr tu unifikuar nė njė tė tėrė, ose pėr tė shkėmbyer pėrvojat. Shqiptarėve i mungon paksa vetėm bashkimi ndėr institucional dhe territorial pėr ndryshe ne jemi tė bashkuar. Sipas njė anketimi qė ka nxjerrė njė organizėm i huaj, ka rezultuar se mė pak se 30 % e shqiptarėve andej dhe kėtej kufirit janė pro bashkimit Kombėtar... Komenti juaj? Sondazhet jo gjithmonė janė tė vėrteta, aq mė tepėr kur organizohen nga mekanizma tė huaj. FBKSH ka bėrė sondazhe pa fund nė lidhje me dėshirėn e shqiptarėve pėr ribashkimin kombėtar dhe na rezultuar e kundėrta. Ne tashmė kemi anėtarė dhe qendra pothuajse nė ēdo zonė tė Kosovės, vetėm nė njė qytezė nė Kosovė kemi mbi 2 anėtarė qė i janė bashkangjitur Frontit. Me kete rast, mė lejoni qe t’iu them sondazhin qė Gjeli Vizion i Tiranes ka bėrė, nė nėntor 2003, kur filloi procesi gjyqėsor kundėr meje, dhe nga 100 tė anketuar pro ose kundėr ribashkimit kombetar, 99 patėn thenė Po dhe njeri kishte thenė se nuk e di se a bėhet, qė mund tė quhet abstenim, sepse ai shqiptar nuk kishte thenė se nuk e dėshironte ribashkimin kombetar, por kishte thenė se nuk e dinte se a bėhej, sepse gjithashtu kishte thenė se nuk do tė na lininin tė huajt, ata qė na kanė ndarė. E mėrkurė, 18 prill 2007 NDRYSHE INTERVISTA Sjellja e politikės zyrtare e Tiranės dhe e Prishtinės ka qenė jo shumė aktive pėr bashkimin ndėr shqiptar. Si i gjykoni ju, z Adili? Deviza e armiqve tanė, ndėr shekuj ka qenėdhe vazhdon tė mbetet "pėrēa e sundo!", ku pėr pasojė ne shqiptarėt jemi i vetmikomb nė botė qė aktualisht, nė tė gjitha hapėsirat shqiptare tė Shqipėrisė Natyrale, kemi mbi 150 parti politike. Nė Kosovė kemi dhjetėra parti, akoma pa u zgjedhur statusi final. Gjithashtu, pėr liderėt e partive politike, si kėta kėtu nė Tiranė, ashtu edhe ata nė Prishtinė, nė Shkup, nė Preshevė, nė Ulqin dhe nė Ēamėri, kam thėnė se kanė qenė dhe vazhdojnė tė mbeten politikanė biznesi, tė cilėve asgjė nga ēėshtja kombėtare nuk iu intereson, edhe pse pėrmes deklaratave tė tyre pėrjargen pėr ēėshtjen kombėtare shqiptare. Kėta zotėrinj pėr interesat e tyre meskine, klanore dhe partiake, si dhe pėr tė ardhur nė pushtet, si kėtu nė Shqipėrinė Londineze, janė nė gjendje ta djegin dhe shkatėrrojnė Shqipėrinė, siē e dogjėn dhe shkatėrruan nėvitet 1991-1992 dhe 1997, ashtu edhe ata nė Prishtinė tė luftojnė pėr pushtetin pa pushtet, kur dihet se kėtė pushtet e kapasur dhe e ka UNMIK dhe shumė shpejt do ta ketė nė emėr tjetėr EUMIK. Mė vjen keq kur shoh qė politikanėt shqiptarė janė bėrė vasale e shėrbėtorė tė tė huajve. FBKSH, rregullisht ėshtė pėrpjekur, dhe po pėrpiqet qė ta minimizojė kėtė pėrēarje ndėrshqiptare, sepse aktualisht nuk mund ta eliminojmė kėtė pėrēarje ndėr shqiptare, por kemi bindjen e patundur se do t’ia arrijmė tė krijojmė unitetin kombėtar shqiptar. Pikerisht pėr kėtė qėllim, mė 25 nėntor 2006, te Hotel Tirana, kėtu nė Tirane edhe e krijuam Kėshillin Organizator tė Kuvendit Mbarėshqiptar, ku Kryetar u zgjodh Gjeneral Kudusi LAMA, kurse unė u zgjodha Sekretar i Pergjithshėm, si dhe tani ne kemi nxjerrur edhe numrin e parė tė revistės sė kėtij kėshilli me emrin e bukur KUVENDI, tė cilen e kanė mirėpritur tė gjitha shtresat e popullsisė, dhe nė veēanti inteligjenca shqiptare, nė tė gjitha hapėsirat e Shqipėrisė Natyrale. A keni pasur pėrkrahje nga partitė politike shqiptare nė Kosovė, Shqipėri, Maqedoni apo gjetiu? Ne kemi kontakte intensive me politikanėt e tė gjithė trevave shqiptare. Por nė mėnyrė institucionale jo vetėm qė nuk kemi asnjė pėrkrahje nga partitė politike por dhe shpesh na kanė dėmtuar. Duhet theksuar se kemi pasur pėrkrahje tė shumta tė individėve tė veēantė atdhetarė, qė janė edhe nė kryesitė e kėtyre partive politike, apo edhe nga deputetė tė Kuvendit tė Tiranė, tė Prishtinės dhe tė Shkupit , por partitė politike, qofshin kėta qeveritare apo opozitare neve (FBKSH.-nė) edhe po na luftojnė mė shumė se Serbinė, tė cilėn nuk e dimė se pse aspak nuk janė duke e luftuar, por pėrkundrazi po i bėjnė edhe favorizime, siē ėshtė edhe privatizimi nė Kosovė, privatizim tė cilin mbi 80 % Serbia po e realizon pėrmes njerėzve tė saj nė Kosovė, tė cilėt janė pasuruar qė nė kohėn kur aty ishte Serbia. Dhe, pse ndodh kėshtu?! Sepse, kėshtu i urdhėrojnė ata qė ua kanė shkelur bishtin me procese gjyqėsore qofshin kėta procese gjyqėsore qė iu organizohen nė Prishtinė apo edhe nė Hagė. Por, dalėngadalė dhe shumė sigurt kėta limona po shtrydhen nga padronėt e tyre dhe populli shqiptar nuk do t’iu beson mė, ashtu siē iu ka besuar deri mė tani. Dhe, kur njė limon shtrydhet pastaj edhe hidhet nė koshin e plehrave. Kėshtu do tė pėrfundojnė edhe tė gjithė ata politikanėt qė janė shtrydhur si limoni. FBKSH ėshtė duke u organizuar. Cilat janė prioritete tuaja? Krahas krijimi tė kėshillave nė Kosovė dhe Maqedoni tė krijojmė kėshilla edhe nė Shqipėri. Nė Kosovė kemi ngritur Kėshilla nė qytetet dhe fshatrat kryesorė me c’rast tanimė lirisht mund tė themi se Fronti kombėtar nga njė front mbarėkombėtar ėshtė shndėrruar edhe ne njė front mbarėpopullor. Vitin qe vjen, dhe pikerisht mė 10 qėrshor 2008, shqiptaret do te kremetojnė 130 vjetorin e Lidhjes Shqiptare tė Prizrenit, vazhdimėsi e tė ciles ėshtė Fronti pėr Bashkim Kombėtar Shqiptar (FBKSH) dhe tė gjitha strukturat e tij, nder te cilat eshte edhe Armata Kombėtare Shqiptare (AKSH), dhe ne synojmė qė kete pėrvjetor tė mos ta festojmė vetėm si njė datė historike, por ta organizojmė edhe Kuvendin Mbarėshqiptar, nė tė cilin Kuvend..... do te marrin pjesė delegatė e delegate tė pėrzgjedhur nga tė gjitha krahinat e Shqipėrisė Natyrale dhe ku edhe do tė miratohet jo vetėm Platforma e Bashkimit Kombėtar Shqiptar, por do te zgjidhen edhe organėt drejtuese tė Kuvendit Mbarėshqiptar, ndėr tė cilėt do tė jetė edhe Asambleja Kombetare Shqiptare (AKSH) me te gjitha 12 departamentet e saj. A mund tė flasim pėr ndonjė trazirė, si ajo e marsit tė 2004, nėse nuk zgjidhet statusi i Kosovės? Varfėria dhe mos-ndryshimi i gjendjes sė qytetarėve tė Kosovė nė 2004 ishte edhe shkaku qė solli trazirat. Dyshimet tona tė para lidhen me ekzistencėn e Srbska Oslobodilacka Vojska Kosova, qė po degjeneruan revoltat popullore, sepse ishin ata qe i dogjen shtėpitė e serbėve dhe kishat serbe nė Kosovė.. Shqiptarėt janė treguar kurdoherė tolerantė me kultet fetare. Po tė ishte pėr t’i djegur objektet fetare, do t’i digjnin gjatė luftės, ku ushtarėt e UĒK-sė ishin dhe tė armatosur dhe gjaknxehtė, por perkundrazi djemtė dhe vashat e UĒK-se, jo vetėm nuk i dogjen ato por pėrkundrazi, edhe i ruajten, sepse e dinin fare mirė qė ata kisha dhe manastire kishin qenė shqiptare dhe qė pushtuesi serb i kishte deformuar dhe shėndėrruar nė kisha tė ordoksisė sllave. Gjatė revoltave popullore tė 17-18 marsit 2004, nė tė cilat revolta na u vranė mbi 15 djem shqiptarė, tė cilėt politika zyrtare ePrishtinės edhe sot e kėsaj dite jo vetėm nuk iu ka dhėnė asnjė status, tė dėshmorit, tė martirit apo tė viktimave, por janė lėnėnė harresė, sikur ai gjak i atyre djemve tė ishte ujė. Pra, realisht kėta revolta mbarėpopullore u denigruan nė gjoja "djegiene kishave’, tė atyre kishave qė ne shqiptarėt, jo vetėm qė nuk i kemi djegur, por dhe i kemi ruajtur, edhe gjatė luftės sėfundit nė Kosovė. Kishat dhe shtėpitė u dogjėn nga vetė serbėt, pėr t’ua lėnė sikur i kanė djegur shqiptarėt, sepse realisht ishtevepruar sipas skenarėve tė parapėrgatitur shumė mjeshtėrisht nga "Crna Ruka", e cila edhe sot e kėsaj dite ėshtė shumėaktive, jo vetėm nė Serbi, por edhe nė hapėsirat tona shqiptare. Ēfarė roli do tė luajė Kėshilli Mbarėshqiptar, ku ju u zgjodhėt Sekretar i Pėrgjithshėm? Nė Mbledhjen Themeluese tė Kėshillit Organizator tė Kuvendit Mbarėshqiptar, tė mbajtur nė Tiranė, mė 25 nėntor 2006, ku morėn pjesė 74 delegatė e delegate nga tė gjitha krahinat e Shqipėrisė Natyrale dhe nga diaspora shqiptare. Ndėr tė tjerat aty upėrcaktua edhe roli dhe detyrat e Kėshillit Organizator tė Kuvendit Mbarėshqiptar. Paraprakisht po pėrgatiten tė gjitha projekt-dokumentet, tė cilat do tė miratohen nė Kuvendin Mbarėshqiptar, i cili do tė organizohet vetėm atėherė kur Kėshilli Organizator tė konstatojė se janė pėrgatitur tė gjitha kushtet dhe rrethanat pėr tė organizuar,zhvilluar dhe mbajtur me sukses tė njė Kuvend Mbarėshqiptar, dhe kurrsesi njė Kuvend Mbarėshqiptar shkel e shko.Krahas Komisionit pėr pėrgatitjen e projekt-dokumenteve tė Kuvendit Mbarėshqiptar, siē janė Projekt-Tezat e Bashkimit Kombėtar dhe Statuti i Asamblesė Kombėtare Shqiptare, qė pėrbėhet nga akademikė ė Tiranės dhe tė Prishtinės, ėshtė krijuar edhe Komisioni pėr kontakte me tė gjitha institucionet shtetėrore dhe dy akademitė e Tiranės dhe tė Prishtinės, si dhe me tė gjitha partitė politike, shoqatat atdhetare, klerin (mysliman, katolik, ortodoks dhe bektashian) dhe intelektualėt atdhetarė nė tė gjitha hapėsirat shqiptare tė Shqipėrisė Natyrale dhe nė mėrgatė, i cili nė kontaktet direkt nga tė gjithė do tė kėrkojė deklarimin e tyre pro ose kundėr Kuvendit Mbarė-shqiptar. Qarkullojnė zėra, se ju do tė kandidoni pėr President... Sipas propozimit te Kryetarit te FBKSH-sė, Prof. Dr. Bashkim Mitrovica, tė gjitha kėshillat e FBKSH-sė nė tė gjitha hapėsirat e Shqipėrisė Natyrale dhe nė diaspore, po diskutojnė kandidaturėn t’ime tė mundshme pėr President tė Republikės sė Shqipėrisė. Zoti Mitrovica mė ka njoftuar se deri me 1 maj 2007 do tė pėrfundojė ky diskutim dhe pastaj Kryesia Qendrore e FBKSH-se, kuptohet nėse ky propozim do tė miratohet nga mė tepėr se gjysma e kėshillave tė FBKSH-sė, permes nje KERKESE PUBLIKE do t’i drejtohet Kuvendit tė Republikės sė Shqiperisė, qė krahas kanditaturave tė tjera tė pranojė edhe kandidaturėn e Zėdhenėsit Politik tė Frontit pėr Bashkim Kombėtar Shqiptar dhe Sekretarit tė Kėshillit Organizativ tė Kuvendit Mbarėshqiptar. Nė zgjedhjet presidenciale do tė kandidoj pėr kėtė post, i propozuar nga Frontit Kombėtar Shqiptar. Unė mendoj se vetėm kėshtu mund tė prosperojmė mė shpejt drejt bashkimit kombėtar. Pse tė mos jetė nė krye tė shtetit shqiptar njė shqiptar nga jashte Shqiperise Londineze, nje nacionalist qė t’i mbrojė shqiptarėt kudo qė janė dhe tė kėrkoj me ngulm pėr bashkimin kombėtar?... Nėqoftese do tė ndodhe qė tė zgjidhem President i Republikės sė Shqiperisė, sė bashku me Kėshillin Organizativ tė Kuvendit Mbareshqiptar, mė10 Qėrshor 2008, do tė organizojė Kuvendin Mbarėshqiptar. Cili mund tė ishte mesazhi juaj pėr popullin shqiptar? Tė mos vazhdojmė tė ndahemi e tė pėrēahemi sipas pėrkatėsive partiake dhe krahinore, ku edhe i harrojmė armiqtė tanė, tė cilėt ditė e natė punojnė kundėr nesh. Pėrfundimisht, njėherė e pėrgjithmonė, ideologjia dhe feja jonė e pėrbashkėt duhet tė bėhet shqiptarizma, pėrfaqėsues i denjė i sė cilės ėshtė Fronti pėr Bashkim Kombėtar Shqiptar dhe strukturat e tij adekuate. Ky ėshtė dhe formacioni i vetėm mbarėkombėtar qė punon, vepron dhe lufton pėr ribashkimin kombėtar tė tė gjitha trojeve shqiptare dhe popullit qė jeton nė kėto troje nė njė shtet tė vetėm kombėtar, me emrin Shqipėri, prandej apeloj qė tė gjithė ata shqiptare qė nė damaret e tyre iu rrjedh gjak shqiptari tė na bashkohen qė ta ribejmė Shqipėrinėashtu siē e fali zoti.


# posted by FLOART-PRESS @ 5:39 MD 0 comments

SHKUPI NUK HIDHĖROHET PĖR GAFURR ADILIN
Floart-Press:23.04.2007
----------------------------

Kandidatura e Adilit nuk ėshtė komentuar nė kabinetin e presidentit Cėrvenkovski nė Qeveri dhe as nė Ministrinė e Punėve tė jashtme, apo nė MPB. Institucionet kryesore shtetėrore vlerėsojnė se kandidatura e tij nuk do tė reflektohet aspak nė marrėdhėniet Shkupit dhe Tiranės zyrtare

NGA QASHIF BAKIU

Shkup, 22 prill 2007

Paralajmėrimet e Gafurr Adilit, shef i Frontit pėr Bashkim Kombėtar Shqiptar (FBKSH), se do tė kandidohet pėr president tė Shqipėrisė, nuk janė komentuar nga institucionet e Maqedonisė. Kandidatura e Adilit nuk ėshtė komentuar as nė kabinetin e presidentit Branko Cėrvenkovski, as nė Qeveri e as nė Ministrinė e Punėve tė Brendshme (MPB). Institucionet kryesore shtetėrore kndidaturėn e shefit tė FBKSH-sė, e njohur Drejtori politike e Armatės Kombėtare Shqiptare (AKSH), e kanė konsideruar si ēėshtje e brendshme e Shqipėrisė, e cila nuk do tė reflektohet aspak nė marrėdhėniet e shkėlqyera ndėrmjet Shkupit dhe Tiranės zyrtare. “Kandidatura e Gafurr Adilit ėshtė ēėshtje e brendshme e Shqipėrisė dhe eksklusivisht ēėshtje e qytetarėve tė saj. Nuk kemi ēfarė tė komentojmė mė shumė pėr kėtė” tha zėdhėnėsi i presidencės, Zoran Ivanov. Ndėrkaq, nė kabinetin e kryeministrit Nikola Gruevski thonė se marrėdhėniet ndėrmjet Shqipėrisė dhe Maqedonisė janė tė shkėlqyera, si rrjedhojė e bashkėpunimit ndėrfqinjėsor nė tė gjitha sferat. Sipas tyre, marrėdhėniet ndėrmjet dy shteteve varen nga politikat e dy qeverive dhe jo nga kandidatura individuale. “Qeveria nuk i komenton politikat e brendshme tė shteteve tė tjera. Aq mė pak do ta komentonim njė gjė tė tillė pėr Shqipėrinė, me tė cilėn Maqedonia marrėdhėniet i ka nė nivel shumė tė lartė dhe tė shkėlqyer”, tha pėr “Lajm”, zėdhėnėsi i Qeverisė, Ivica Bocevski. Edhe nė MPJ nuk kanė dashur ta komentojnė kandidaturėn e Adilit. “Nuk kemi koment pėr kėtė ēėshtje. Natyra e problemit ėshtė specifike dhe hyn nė sferėn e problematikave tė brendshme tė shtetit shqiptar”, tha pėr “Lajm, zėdhėnėsja e MPJ-sė, Shpresa Jusufi. Adili ka qenė nė listėn e mė tė kėrkuarve nga ana e MPB-sė. Fillimisht ai ka qenė i akuzuar pėr nxitje tė urrejtjes nacionale, racore dhe fetare. Ndėrkaq, policia maqedonase nuk bėn tė ditur nėse ndaj tij ende vlenė fletarresti i ngritur. Nė internet-faqen zyrtare tė MPB-sė nuk gjendet emri i tij si i kėrkuar nga Maqedonia.

(Marrė prej gazetės “LAJM”, Shkup)
PM
Top
Ballisti_gostivarit
Postuar nė: 24.04.2007, 09:17
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 280
Antari Nr: 6656
Bashkangjitur: 30.03.2007Kandidature e destinuar per deshtim. Lufta per president ne Republiken e Shqiperise diteve te fundit eshte duke u shendruar ne nje lufte pakompromis mes pozitet dhe opozites shqiptare. Nuk futem ne vleresimin e kandidatures se Gafur Adilit, por gjithesesi duke pas para sysh ndodhite dhe zvaritjet ne skenen politike te Tiranes, kjo kandidatur as qe do te vije ne shprehje ne Parlamentin Shqiptare.
Kandidat i PD-se eshte nominuar Bamir Topi, nderkohe qe Fatos Nano ka zyrtarizuar kandidaturen por ende nuk ka mbeshtetjen e plote te partise se tij, PS-se, (nese akoma vazhdon te jete ne PS, ka zera qe flasin se do krijoj partine e tij), mendoj se perseri edhe kesaj radhe do te vij ne shprehje kandidati koncensual, ose ma mire thene i pavarur, sic ishte rasti me zgjedhjen e Mojsiut per president. Perfundimisht nuk besoj se mund te ndodhe qe kandidat konsensual te jete Gagur Adili, i cili poashtu eshte propozuar si kandidat nga nje force e organizaur poltike, FBKSH-ja, nuk ka gjasa te ndodhe kjo...
PM
Top
Pretorian
Postuar nė: 24.04.2007, 09:47
Quote Post


Na ndejk nga koha nė kohė
****

Posti: Antarė
Postime: 46
Antari Nr: 5252
Bashkangjitur: 15.01.2007A e keni ndegju Prallen me Tupan. ky shkrim asht vetem nje prall me tupan dhe asgje me shum. Gafurr Adili e ka knaq me do far komunikata leshi tu shkru qa mos per palidhje, e tash po na u boka president hihihiihih qa snin njeri e qa ska ne deti
PM
Top
snajperisti
Postuar nė: 24.04.2007, 12:31
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 150
Antari Nr: 6246
Bashkangjitur: 10.03.2007Ky kercovar muti, gafurr adili, mundet vetem ti laje qenefet e presidences. Edhe kercovar edhe politikan nuk e ha. E knaci ali ahmeti ne maqedonie ta bajme edhe kete qenefin tjeter president ne shqiperi.
PM
Top
zeshkani
Postuar nė: 24.04.2007, 13:10
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 777
Antari Nr: 3657
Bashkangjitur: 28.10.2006Nuk besoj se do i veri rendi te behet president ky zotria por atje eshte bere brumi hazer dhe vetem ka me u pjekur.
Pra president do behet Fatos Nano.
PMUsers WebsiteYahooMSN
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio