Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Lufta E Brezave Krijues Sipas Llemadeo Dugagjinit
Flori Bruqi
Postuar nė: 24.04.2007, 08:10
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 278
Antari Nr: 3300
Bashkangjitur: 12.10.2006Lufta e brezave krijues eshte nje trashigimi e politikesse diktatures komuniste, nje fatkeqesi e re kombetare!
Lufta e brezave krijues, shkrimtarve, poetve apo gazetarve, kunder njeri tjetrit, eshte nje trashigimi e politikes se diktatures komuniste, nje fatkeqesi e re kombetare!

1-Te luftosh brezat e vjeter krijues` do te thote qe te mohosh atdheun, te mohosh origjinen, Faren e Fisin` deri dhe Eterit qe te kane lindur koken!

2-Te luftosh kunder brezave te ri Krijues do te thote ti hapesh varrin vehtes per se gjalli, te vrasesh kulturen e vendit tend, te shuhesh deri dhe vete me cdo gje qe ke!
....

Brezat e shkrimtarve, poetve apo dhe gazetarve te ish regjimit komunist kane ndermarre nje lufte te hapur dhe te pa turpshme kunder gjeneratave te reja krijuese, lufte te te njejtes metode e qellim, sic luftuan kunder njerzve te mdhenje te kombit, sic bene kunder At Gjergj Fishtes e te tjere!

Perpara se te shkruaj ndonje fjale si pergjigje per qendrimet absurde te shtreses se shkrimtarve, poetve apo gazetarve qe punuan te qete gjate dekadave te regjimit komunist dhe biles moren dhe rroga te mira, vetem e vetem sepse i benin mirfilli propoganden atij regjimi, si gazetare, si shkrimtare apo deri dhe si poete... gjithnje perpara se te merrem me ata idhtare te regjimit..., po kthehem pak ne kohen kur ata me luften e tyre propogandistike, filluan fshirjen e kultures shqipetare, duke vrare e cvarrosur autoret dhe duke djegur veprat e njerzve te medhenje te kombit si At Gjergj Fishten e te tjere.

***
Ne shenje nderimi e kujtimi po kthehem tek me i madhi nder te medhenjte e kombit tone, tek At Gjergj Fishta.
Tek ai njeri te cilin, po keta shkrimtare, poete e gazetare te regjimit, me propoganden e tyre kunder tije, e bene regjimin qe ta cvarroste trupin e tije dhe e hodhen ne lumin e Kirit ne Shkoder.
Ata e bene ate gje duke shprehur me ate gjest makaber, urrejtjen e tyre kunder kultures e zakoneve shqipetare, kunder vlerave te Historise shqipetare, si dhe kunder atij burri te madh, At Gjergj Fishtes, i cili me veprat e tij, e mbrojti kulturen shqipetare dhe ua ndali hovin te gjitha padrejtesive te kohes, duke i bere qe te heqin dore nga politikat cfarosese ndaj kombit shqipetare.

***
Kur flas me At Gjergj Fishten...!

Une dua te flas sot me ty o Burri i Dheut, sic flasim ne shqipetaret neper kohrat e e veshtira, me njerzit e medhenje te kombit, deri edhe ne jeten e pertjeme..., ne ate jete ku ti aq here e pate pershkruar...!

Pa dil nje here o burre fisnik ne Logun e Zanave, ne hijen Lisit te vjeter dhe mi ndigjo keto derte te mija mergimtare!

Asnjeher ma e smeure se sot ska qene Shqiperia!
Mentalitete turkoshake, sllave, gerkofile e kane pushtuar njeriun shqipetare dhe eshte ngritur vellai kunder vellait per nje pllame toke me vra, sic bani Kaini kunder Abelit...!
Sisteme bijen e ngrihen, diktatore sunduan e shkuan, por smeundjet e servilizmave, thashethemeve, shpifjeve, intrigave, e kane pushtuar cdo njeri qe dicka ka marre si shkalle me te larte shkollimi, ku deri edhe kultura njerzore u ka humbe njerzve deri ne shkallen ma te fundit, dhe njeriu shkel deri dhe mbi moralin e vet, mbi orgjinen e vet e kulturen e historine e te parve!

"Uni" primitiv ua ka marre shpirtin shumices se cdo rangu qe nga politika dhe ne cdo fushe tjeter te kultures e te artit. Ashtu ajo shumice qe sundon deri dhe vetveten brutalisht, endet poshte e larte si kufome e gjalle e pa shpirt, pa dijte se kush eshte dhe cfare ben, pa dijte se nga vjen dhe ku shkon... por gjithnje me etjen e fitimit te pa drejte, turren kunder njeri tjetrit per ti marre cdo vlere, cdo arritje shoqit, deri edhe jeten, vetem qe te dalin ne krye vete, qofte edhe pa meritueshem!

E tash a thua se kam te drejte qe them se dua te flas me ty?!

...Eh, me i miri dhe me i madhi nder te medhenje` o At Gjergj Fishta!
Shpirti yt pushofte ne paqen e perjteshme o njeri i madh!
O shpirt i mrekullueshem qe me fjalen tende, me kenget e tua, i dhe zemer e jete, i dhe shpirt e force cdo shqipetari, ne kohet e veshtira!
Ti qe ne ato kohe kritike per ekzistencen tone kombetare, iu bere force ne shpirt, frymezim e guxim ne zemer cdo njeriu` per te rezistuar ne mbrojtejn e atdheut, ne ruajtjen e kultures tone dhe te zakoneve tona Iliro Shqipetare!

Ah`o bujar Fisnik qe kurre ste harroj, por ne shpirtin tim kenget e tua, fjalet e tua i kendoj me mijra here neper tingujt e Lahutes Shqipetare qe, ne kohen e gjyshit tim, duke te kujtuar ty me gjithe universalizmin tend madheshtore te krijimit, me te cilin ti iu bere Kombit Gurthemeli me i madh, per te ja ruajtur perjetesisht ekulibrin e ekzistences se perjetshme!

O me i miri Shqipetare i Pendes dhe i Mendimit!
O me i begateti Artist i gjithe plejadave Pellazgjiko-Iliro-shqipetare!
O me i pavdekshmi njerzor qe nder Hyjnite e qijve e gjete vendin tend te lire! Atje ku dhe vete Engjejt u ngriten ne kembe per te te bere vend ty. Atje lart ku ti vete Kerubimin e pave, e ai vete te mbajti ne krahe te tij aq here udhetimeve te tua neper udhet e Qiejve te shpirtit tend!

Me ka ndezur aq here nje mall i thelle qe te flas me ty o Burre i Dheut, o Ora e gjalle e perjetshme e Shqiptarise!
O ti qe iu bere dhe i qendrove si arma me e fuqishme ne shpirt` cdo shqipetari te vertete, ne betejat kunder armiqeve!
O ti qe i vure Vulen europiane te perjetshme Alfabetit te gjuhes tone Iliro-shqipetare, ne ate Kongres ne Manastir, ku shovinizmat e cdo kohe kishin sjelle arabisht e greqisht permbi gjuhen tone Hyjnore!
O Nderi dhe virtyti i shkeqlyer ne gjoksin e shkelqimtarve te Kombit tone!
Ti qe me zerin tend te shenjte i the botes se:
`Shume me heret se cdo gjuhe tjeter ne kete rruzull u fol shqip dhe shqip jehoje edhe zeri i Qiejve permbi trojet tona...`!

O ti ma i pari shqipetare` qe bota vemendjen prej teje e ktheje, e nder kreret ma te mire te zgjodhi. Ty qe Nderet e dyerve te Romes` Antare ne Akademine Saveriane te bashkuen dhe mendimi i shekullarve te kohes, Cmimin Nobel ty` nder ato zjarre te te dytes lufte botrore ta afruan...!

Por ah, mjere shqipetaret qe nje zi kombetare per gjysem shekulli i mbuloj, dhe deri vllaun me vella e ndau ai sistem gjakatar, ku dhe spiun femijen ne voter Atit ja bani...!
Ndersa pushka komuniste, nder gropa plehrash i groposi fisniket, e nderkohe duke mbushur dhjetra burgje e kampe interrnimesh me familjaret e tyre, te cilet vuajten per dekada me radhe duke lene jeten e femijeve te njome atyre interrnimeve, e pushtoj vendin nje pushtues i ri prej shqipetaresh prosllave!

Ah, ndersa ty o Engjell drite qe drite iu bere Kombit nder ato kohe te veshtira, ty te cvarrosen nga ai varr i shenjte ne Kishen e madhe te Shkodres dhe eshtrat e tu i hodhen ne Lumin e Kirit si shenje urrejtje per ty dhe per veprat e tua. Ata e bene ate gjest te turpshem kunder teje sepse ata nuk paten ndjenja shqipetaresh ne ate kohe. Por dhe sepse ti i kishe treguar botes dhe njerzimit se Shqipetaret jane populli me i vjeter ne Ballkan, se sllavet, grekrit dhe osmanet ishin pushtues ne trojet tona, e se Europa kishte bere pa drejtesi ndaj nesh si komb e si popull...!

E pikerisht per ato denoncime qe ti kishe bere, pikerisht per ato, ty te cvarrosen dhe te hodhen ne lume te Kirit bashke me veprat e tua...!

Por populli i qytetit te lashte Ilir i Skutes se Arte(Skutari) te Ballkanit, i Shkodres dhe i gjithe shqiperise, te mbajten ne shpirt dhe ne zemer pergjithmone. Ata, ty te kishin mesuar permendesh, ata ty te ruanin si te shenjte bashke me librat e tu duke te fshehur ne vendet me sekrete te shtepiave shqipetare dhe duke ja dhene veprat e tua njeri tjetrit per lexim, si vlere mbi cdo vlere!

Regjimi komunist prodhoje me stilin "kubik", prodhoje cdo gje qe vdiste shpejt, biles dhe shkrimtare prodhoje dhe sidomos poete, te cilet mbi cdo gje vune ate regjim, mbi cdo Ate e Nene vune partine komuniste. Parti per te cilen mohuan cdo vlere kombetare, biles po ata shkrimtare e poete te atij regjimi dhane propozimin qe Biblioteka e Franceskanve ne Shkoder te digjej e te behej hi cdo gje, cdo pasuri e vlere e saje.
Ata shkrimtare e sherbetore te tjere te atij Regjimi donin qe te shuhej cdo krijim e cdo rendesi e vlere kombetare e me hershme, pikerisht sepse ata ndiheshin te pa afte per te qene dikushi para veprave te kombit, para veprave te tua` o njeri i madh!
Ata donin te zhduknin cdo vlere tjeter shqipetare, pasi asgje qe ata do te shkruanin apo krijonin nen direktivat e partise nuk do te kishte vlere asnjehere!

Regjimi atyre shkrimtarve e poetve, gazetarve e sherbetorve te tjere u vuri ne dispozicion makinerite e shtypit, shtepia botimi, gazeta etj, me te cilat sulmuan e shane jo vetem ty personalisht, por dhe veprat e tua Hyjnore, qe ti me ato vepra ndricove boten shqipetare per te gjitha kohrat!

Me ato makineri ata sulmuan e sakatuan edhe veprat e miqeve te tu Rilindas, te cilet shpesh na i kane paraqitur sikur ata na paskan patur idera komuniste...bile dukej ndonjehere sikur te kishin patur vertete dhe tesra te partise se leninit!

Ah, o drita e mendimit shqipetare, po cte them me shume kur ti i ke pare vete te gjitha ngjarjet qe kane ndodhur. I ke pare prej qiejve te tu te mendimit e te parashikimit tend filosofik, ku i ke percaktuar kohet e lindjes, vdekjes dhe te rilindjes tende e te te gjithe kombit tone!

Vuajtjet e tmerrshme i duroj populli yne i mire, i duaruan deri dhe familjet e fisnikeve te medhenje te kombit te cilet i vrane ne pabesi vetem per hater te Rusit e te Serbit, vetem per hater te Turkut e te Grekut.

Dhe nje dite Rilindja Biblike erdhi. Mbas gjysem shekulli Bisha gerdalla-kulceder komnuste e uli kryet ne Rusi dhe dha shpirt, por bishti i saje ne Shqiperi, ka nxjerre aq here koka te reja e ka pjelle klysh kulcedrash qe here sulmojne me vra idete e reja, here mendimin e ri, here demokracine e here rinine e brezat e ri krijues...!

Po si te ua bejeme o burri i dheut atyre qe deri dje i kenduan Hosna kulcedres komuniste. Atyre qe te cvarroson deri edhe eshtrat e tua?!
Si te ua bejme atyre qe shtrembruan cdo vlere kombetare sa dhe at Gjecovin e mrekullueshem, here fshine nga burrat qe shpallen pamvaresine ne Vlore, e here e fshinin fare nga historia si figure kombetare?!

Po si te ua bajme or burre fisnik, si te ua bajme bijve te kulcedres komuniste te cilet e mbushen enciklopedine Shqipetare me Lenka Cuko-lloqe e me Hekuran Isa-hica, ndersa ty e shume burra te medhenje te kombit shqipetare u kane fshire nga Historia e kombit shqipetare?!

Po si te ua bejme or burr i mire, atyre gazetarve te atije regjimi te ish "zerit te popullit", "zerit te rinise", "bashkimit", "luftetarit" etj, gazeta qe vrane e hodhen ne humnera me propoganden e tyre` jo vetem ty e vepren tende per gjysem shekulli, por shtypen masivisht njerzit e thjeshte, shumicen shqipetare qe ishte kunder atij regjimi?!

Si te ua bejme atyre qe zhvilluan luften raciste te klasave duke i diskriminuar shtresen dy milionshe shqipetare qe skishte aspak lidhje me dyqindmije komunistet e regjimit apo me familjet e tyre te ngushta?!

Po si te u behet atyre pseudo-shkrimtarve, pseudo-poetve, pseudo-gazetarve, te cilet sot me fondet e fshehta te ish sigurimit komunist, kane zene qoshe snaiperesh si ne shqiperi, por dhe ne emigracion dhe godasin per te vrare moralin e shqipetarve, shpirtin e krijuesve te rinje, te shkrimtarve e poetve te rinje, gazetarve te rinje qe punojne deri dhe ne radhet e mediave botrore si njerz te penes dhe te mendimit pozitiv e demokratik?!

Si te ua bejme atyre qe me fallsifikimet e tyre na prezantojne sot krijime te tyre qe gjoja i paskan shkruar ne kohen e diktatures, por i paskan mbajtur gjoja fshehur, pra atyre qe duan te jene heronje edhe te diktatures por edhe te kohes se re, te atyre qe mbajne ne gjoks medaljet e titujt e diktatures per shtypjen morale qe i kane bere popullit shqipetare, por qe sot duan te marrin dhe medalje e shperblime per fallsitetet e tyre?!

Ndersa te rinjte krijues, qe nga shqiperia e ne te te gjithe vendet e botes ku ata jane detyruar te emigrojne, gjeneratat e reja ideuese, krijuese, artiste shqipetare te cilat i sherbejne rilindjes se kultures shqipetare, rivendosjes ne vend te vlerave kombetare, vlera te cilat ata deshen ti cfarosnin pergjithmone, vazhdojne punen e tyre me nje thjeshtesi e modesti njerzore pa pretenduar as per shperblime por dhe as per tituj e grada te pa meritueshme, sic ua mbushi syrtaret atyre, regjimi i kaluar.

Si te ua bejme atyre qe nuk duan te lene asnje shqipetare tjeter ne bote as te flasin, as te shkruajne, as te krijojne asgje te re, por cirren neper pleqerine e tyre te cmendur, se sikur ata ishin ne boten shqipetare te paret dhe te fundit si shkrimtare, si krijues, si gazetare etj...edhe pse ata nuk ishin asgje me shume se sa servile te nje regjimi shtypes te cilit i dhane jete dhe force te vriste nje komb te tere, per gjysem shekulli?!

Si te ua bejme atyre pseudo-gazetarve apo pseudo-poetve qe i kenduan vjerrsha deri ne gurmaze-prishje regjimit dhe sa here qe ndonje krijues i ri ne ato vite ua dergoje ndonje poezi apo tregim per botim, ata i thane:
`Nuk jane tema qe i pershtaten partise keto, kujdes mos shkruaj me se perfundon ne burg...!` ?!

Si te u behet atyre qe dhe nese` neper servilizmat e tyre ndaj regjimit kane dicka letrare apo artistike, te bejne qe te mos ua prekesh me dore kurre, por te ua lesh bibliotekave te u myken, larg duarve te lexuesve...?!

Si te ua bejme atyre lloj pseudove qe nuk duan ta kuptojne se ata nuk jane asgje tjeter me shume se disa servile qe i sherbyen nje regjimi te inkriminuar ne cdo fushe, dhe nese ata nuk dijne te kerkojne falje duke e distancuar veten nga ajo kohe, do te injorohen dhe do te vdesin shume shpejt si krijues, edhe nese kane dicka te vlefshme neper dhjetra librat e tyre pro-diktatorial?!

Si te ua bejme hipokriteve te cilet sot cirren per "Fondin e arte te letrave shqipe"?!
Per cilin "Fond te arte letrash" e paskan fjalen valle ata, ata qe ty te varrosen e te cvarrosen aq here bashke me veprat e tua, o me i ndritshmi letrare shqipetare?!

Ata cirren sikur nuk do te fyjne paraardhesit e letersise shqipe, o Engjell i mendimit dhe i fjales letrare shqipe, por asnjeri prej tyre deri me sot nuk te ka kerkuar falje per mekatet qe kane bere, duke e share emrin tend neper shkrimet e tyre gazetaruce apo shkrimtaruce, dekadave te tyre, duke te cilsuar ty si reaksionare, duke i sulmuar veprat e tua me paturpsine qe kane vetem te pa kulturuarit, ata lloj te pa kulturuarish qe i sherbyen asaje diktature me aq zell !

Ah, ti me thua mire o Fisnik i madh, qe une ti fali ata...!
Une i kam falur te gjithe ata, por ce do se ata nuk po dijne te falin vetveten, nuk po dijne te clirohen nga mentaliteti vrases, nga mentaliteti i urrejtjes, i sulmit te here mbas hershem ndaj miqeve te mije te rinje dhe me te rinje, te cilet sduan ti lene te marrin as fryme si krijues dhe artiste ne shpirt e vepra. Sduan ti lene te marrin fryme si artiste te kohes se re qe ndricojne me punet e tyre krijuese deri dhe kohet me te vjetra Iliro-Shqipetare!

Po` o njeri i mire, une do te u them vertete ato fjale qe thashe ne fillim, por ata nuk duan ta kuptojne, nuk duan ta ndjejne, nuk duan ta besojne, nuk duan te ja dijne per asgje, pasi ata jane betuar nje dite qe: "ja do vdesin te tere, ja do te sundojne perjetesisht si diktatore te fjales e te mendimit"!
A nuk ishin ata qe dhe shqiperine ishin te gatshem ta shuanin ne lufte nese ndokush do te ua cenonte pushtetin, funksinoet, privilegjet?!
A nuk i degjuam ne sebashku o burre fisnik, kur ata thirren aq here nje zeri qe: "Me gjak e kemi fituar e me gjak do ta mbrojme"! ?!

Po po, ata e moren me gjak Shqiperine duke vrare e burgosur mijra fisnike shqipetare, e duke internuar mijra gra e vajza Zana shqipetare, mijra femije Engjej te vegjel te cilet i lane te vdisnin urije ne kampet e Tepelenes e burgjeve te tjera.
E ato krime ndodhen ne ato dekada kur ata shkrimtaruce, ata gazetaruce bridhnin kafeneve te Tiranes duke i shitur mend njeri tjetrit se kush e shkrojti vjershen me te bukur per Enverin e tyre e per partine e tyre!

Pra une po u them serisht se:
Lufta qe ata bejne kunder gjenerateve te reja krijuese eshte thjeshte nje varr qe ata i hapin vetvetes, pasi pa brezat e rinje krijues, pa mendimtaret e rinje, pa vlerat e reja, cdo gje qe ata mund te kene si krijim te vlere, do te jete e vdekur! Ashtu sic tashme ka vdekur dhe fryma e tyre diktatoriale, pro-schoviniste e cila luftoje per gjysem shekulli per ta shuar kombin shqipetare dhe per ta cperfytyruar kulturen dhe historine tone, duke ja pershtatur sllavizmit...!

Une po u them serish e serish do te vazhdoj te u them se:
Sado qe ata te perpiqen qe, me metodat e tyre servile te krijojne diktatore te rinje ne Shqiperi, duke i hymnizuar ata per arritje qe nuk mund ti arrijne ndonjehere, serish ata lloj pseudo-shkrimtaresh, psudo-poetesh, psudo-gazetaresh, sdo te marrin gje tjeter si shperblim pervecse vdekjen e e tyre te parakohshme. E ajo do te ndodhe pikerisht per servilizmat e tyre ndaj politikanve te diktatures, apo ndaj politikanve te rinje ne shqiperi, te cielve u thurin hymne lavdije qe, kundermojne botes me eren e rende te servilizmit te tyre shtazarak!

Shpirti te pushofte ne paqe At Gjergj Fishta, o njeri i madh!
I perjetshem qofte kujtimi yt dhe vepra jote o Yll i Hapsires Iliro-Shqipetare qe na jep drite e shkelqim njerzore me veprat e tua, me punen tende atdhetare!

Me perulje para teje o i Hyjnueshem!
Une, thjeshte nje vocrrak i kombit shqipetare, i atij kombi qe ti i dhe aq shpirt e drite prej drites tande!
Une pra nje ze i thjeshte qe shikoj aq here per nga drita jote Hyjnore!

Llemadeo Dugagjini
(Floart-Press)
PM
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio