Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Turpi Ne Fakultetin E Muzikes, MUZIKA
medea
Postuar nė: 24.04.2007, 22:06
Quote Post


Miku i ri
*

Posti: Antarė
Postime: 7
Antari Nr: 7069
Bashkangjitur: 24.04.2007
Jemi tė vetėdijshėm pėr ate qė jetojmė nė njė periudhė tė trazirave dhe ndryshimeve shoqėrore, dhe deri diku i arsyetojmė anomalitė e shumta qė kanė ndodhur nėpėr sferat e ndryshme tė vendit tonė.Mirėpo , si studentė qė jemi nė asnjė mėnyrė nuk mundemi ta kapėrdijmė faktin qė devijimet qė ndodhin nė dėm tė studentėve , tė meren si hiē asgjė dhe tė mospėrfillen fare.
Si e para nuk arsyetohet fakti qė si prorektor , dhe tashme minister te kultures, tė jenė personat “ alla bogovinje” – Senad Abdyli dhe Arifikmet Xhemaili, aftėsitė e tė cilėve vec mė I kemi tė njohura . p.sh. senad Abdyli nė sferėn e tij profesionale njihet si njė aktor dhe pedagog i hendikepuar , i cili deri dje , me shumė krenari dhe bujari i organizonte mitingjet e BDI – sė, dhe nga ana tjetėr e kemi bogovinjasin tjetėr, artistin muzicientin , dirigjentin , magjistrin dhe docentin pra bėhet fjalė pėr Arifhikmet Xhemailin, I cili mban “gjoja” njė qėndrim fizik vetėm e vetėm t’i mbuloj paaftėsitė e veta si profesionale ashtu edhe ata joprofesionale.Ai bashkė me hordhinė e tij : Zulqufli Ziba, Selami Kolonja , Bajram Cupi dhe Bajramali Idrizi , (qė vijnė nga disa fshatra tė Strugės , Kėrcovės dhe Tetovės ) ,magjistruan nė njė qytezė bullgare duke mos i ditur as dy fjalė nga kjo gjuhė (se ata as maqedonishten nuk e kuptojnė).
E tani, o ju struktura politike bashkė me rektorin, pėr tė cilėt kemi njė respekt tė vecantė, a nuk e shihni se nė duart e kuj jemi ne , te cilėt persona na keni besuar neve , dhe cilėve persona u besoni ju.
Ne studentėt jemi tejet tė dėshpėruar dhe tė prekur nga ky fakt I errėt I kulturės sonė, dhe kėrkojmė nga ju qė sa mė shpejtė ta zgjidhni kėtė problematikė se jemi nė njė gjendje tė ngulfatshme , ku marim diploma dhe asgjė nuk dijmė, me asgjė nuk pasurohemi nga lėmija e jonė e muzikės, dhe mė nė fund e japim vetėm njė pėrfundim :”tash e dij qė nuk dij asgjė”.Kjo dukuri e mosdijes ndodh kryesisht nė pėriudhėn kur kėta persona tė lartpėrmendur morėn gjithcka nė duar tė veta nė fakultetin e muzikės (pasi vitet e para tė themelimit tė kėtij fakulteti dalllojnė shumė nga vitet e fundit) dhe e cuan nė njė humbje kėtė institucion kulturor – arsimor.
Tė ashtuquajturit profesorėt tanė nuk kanė asgjė tė pėrbashkėt me artin , kulturėn, pedagogun , dhe me titujt qė I posedojnė.Si mund tė kenė karakteristika tė pėrbashkėta kur gjatė verės bėjnė muzikė nėpėr dasma , gjatė natės - nėpėr lokale tė ndryshme dhe tė nesėrmen vijnė nėpėr kabinetet e tyre dhe na shesin mend - me “Odellot” dhe kravatat - pėr harmoninė, historinė e muzikkės , dirigjimin , solfezhin . . .

Edhe mė I neveritshėm ėshtė fakti kur djali I atij prorektori – profesorit tanė tė muzikės – pra Agon Xhemaili , bėhet mėsimdhėnės - asistent nė kėtė fakultet , I cili me qėndrimin dhe aftėsitė psikofizike I ngjan njė huligani nga Bruklini,dhe vec asaj jemi dėshmitarė pėr ate se si ai I ka marė provimet e veta dhe se si diplomoi nė piano.Dhe tani , a nuk ėshtė nepotizėm krejt kjo qė ndodh, si e arsyetoni ju zotri prorektori ,ju ministėr I arsimit dhe ju struktura politike , kėtė fakt.Ne nuk do tė ishim kundėr sikur ai - Agoni - tė dallohej me njė sukses tė dalluar , tė ishte I talentuar , tė kishte njė qėndrim tė pedagogut ,tė kish realizuar njė sėrė koncertesh recitale, tė ishte I sjellshėm , dhe tė bėhej asistenti I jonė , bile pėrkundrazi do ta kishte pėrkrahjen tonė.Por , ai ėshtė njė lloj snobi I muzikės tė cilit I ėshtė besuar njė punė shumė e pėrgjegjshme dhe shumė e vėshtirė.
Prandaj ne studentėt kėrkojmė arsyetim nga prorektori , ministri dhe strukturat politike , pasi para sė gjithash ata jane faktoret qė duhet tė vendosni pėr fatin e neve studentėve , dhe krejt qė duam ne ėshtė vetėm mėsimi I rregullt , I mirfilltė, kualitativ dhe I modernizuar. Nuk duam qė tė jemi tė nėncmuar dhe tė parespektuar , pasi me vullnetin tonė kėta profesorė janė aty dhe me vullnetin tonė ata munden edhe tė mos jenė.


Nga studenti I revoltuar

PM
Top
ronaldinjoooo
Postuar nė: 24.04.2007, 22:21
Quote Post


Mundohem tė kyqem nė bisedė
**

Posti: Antarė
Postime: 21
Antari Nr: 6991
Bashkangjitur: 19.04.2007tURP , VERTE
PM
Top
navigation
Postuar nė: 24.04.2007, 22:35
Quote Post


Miku i ri
*

Posti: Antarė
Postime: 6
Antari Nr: 6996
Bashkangjitur: 19.04.2007edhe un kam degjuar qe atje te muzika hic nuk kane kuader kualitativ , po ama cka ti bejsh ksaj pune
PM
Top
wizz
Postuar nė: 25.04.2007, 00:53
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 141
Antari Nr: 6538
Bashkangjitur: 24.03.2007
Agon Xhemaili

shum gengsta smil3dbd4e5e7563a.gif smil3dbd4e5e7563a.gif
cirkuz be ky gjithcka mund te jet pervec assistentit..
nejse po shifni cdo e mire ka 1 te keqe edhe cdo e keqe ka 1 te mire
.. do te rritet numri i Raperave te diplomuar ne fakultetin e muzikes smil3dbd4d4e4c4f2.gif
kjo ndodh veq te ne smil3dbd4e29bbcc7.gif
PM
Top
LirimShabani
Postuar nė: 25.04.2007, 08:35
Quote Post


Happy Soldier
*****

Posti: Antarė
Postime: 1858
Antari Nr: 2935
Bashkangjitur: 25.09.2006medea

fillimisht si nje student qe je dhe qe shpreh nej revolte athere mendoj se kete duhet ta besh me emer e mbiemer dhe jo me nofke. un kam permendur ketu qe arifikmet xhemaili me korrin e qytetit te tetoves (i perbere nga studentet e USHT-se) ka arit te mer vend te par, dyte, trete e kateret ne arene nderkombetare. por ky sukses i tij nuk do te thot qe atij duhet me ju leju qe te tallet me poziten e tij. se dyti, ne USHT ka unione studentore dhe drejtohuni atyre dhe nese edhe keta nuk e kryejn punen qe te ju perfaqesojne atehere edhe keta lini anash sepse nese nuk do bejne ate qe do kerkojn studentet athere do te tregojne fytyren e tyre te vertete. se treti nese edhe unionet studentore nuk hyjn ne pune ateher besoj qe prind keni. ju i gjith grupi kapni prinderit per dore dhe shkoni ne Rektorat pastaj do shohesh se sa mir do ju perfillin.

kaq kisha


----------------------------------------
"Mallkue qoft njaj bir shqiptari, q'e ket gjuh t'perenis, trashigim qe ja la i pari, trashigim ai s'ja le fmis...."

"Bukuria qe vret...."

"The importance of being earnets..."
PM
Top
medea
Postuar nė: 25.04.2007, 13:06
Quote Post


Miku i ri
*

Posti: Antarė
Postime: 7
Antari Nr: 7069
Bashkangjitur: 24.04.2007LIrim Shabani , ti prej ne start e permend faktin qe Arifikmeti me korin e tij te perbere nga studentet paska arijte sukses , po ti ama je nje laik si duket nga fusha e muzikes , keshtu qe , kori i tij, neper ato gara qe i permend ti , ka konkuruar ne kategorine e koreve amatore, kurse perberja e korit ka qene nga studentet , d.m. th. nga profesioniste te muzikes , dhe tani ai kor konkuronte me koret qe vijnin nga fshatrat e Austrise , Gjermanise, etj , pra ai shume bukur a ka mashtruar edhe jurine qe vendoste per ato vende.keshtu populli jone gjithashtu laik nga sfera e muzikes, nuk i hyn ketyre analizave ,dhe cdo gje e mer 'zdravo za gotovo".Ku mer vesh populli nga keto gjera . . . gjithashtu , edhe partia nuk mer vesh , si populli . . . .
Edhe ate sukses qe e ka korur kori , eshte suksesi i vete studenteve , pasi ne jemi ata te cilet punojme me korin , ne jemi ata te cilet i mbajme provat , dhe pasi ia servojme krejt materialin , ai me ne fund del aty dhe i "PERZEN MIZAT" me duart e veta"magjike".
Si ta permendi emrin dhe mbiemrin , kur kercnimet nga ana e hordhise te lartpermendur nuk kane te ndalur.Ata edhe ashtu ,pa mos e ngrejtur zerin ne menyre transparente , na kercenohen.Edhe pse jane marur iniciativa te ketilla , per ti shfaqur problemet tona ne menyre te drejtperdrejte, ata , te lartpermendurit e hordhise , bene c'mos dhe na e shuajten me mekanizma te ndryshme krejt at iniciativen tone.Eh edhe sa gjera te tjera kemi per te thene, kemi edhe fakte bile, sa padrejtesi qe u eshte bere studenteve , sa provime jane mbajtur per djalin e vet Agonin ,vetem ne prezence te indeksit , po tema e diplomes se tij u mbrojt pa asnje deshmitar , pa asnje interpretim te pjeseve qe duhej ti realizoje , dhe mos te vazhdoj edhe me kecperdorimin e studenteve . . . . nga ana e nje prof
PM
Top
LirimShabani
Postuar nė: 25.04.2007, 15:46
Quote Post


Happy Soldier
*****

Posti: Antarė
Postime: 1858
Antari Nr: 2935
Bashkangjitur: 25.09.2006medea

fillimisht me keto fjale qe mi ke thene po kuptoj se nuk qenke student. ti fillimisht me fjalet "amator" i nencmove koleget e tu te cilet andej e kendej kane shkuar dhe kane treguar vlerat e tyre...un nuk e di nese ato gara kane qene amatore por di qe keta student kane perfaqesuar komunen e Tetoves kahmos dhe suksesi i tyre eshte per tu lavderuar...paramendo sikur dikush me dal e me fol per grupin tend nese ben pjese ne korr dhe me ju thene amatora...jam i sigurt se do te kishte ardhur shum rende kjo...

shkrimi im kishte qellim me be nxitje qe keto probleme te jene me te zeshme qe te kuptohen dhe dikush te reagoj dhe nuk ishte qellimi im te mbroj arifikmet xhemailin.....

edhe un kam qene student por kam folur skam heshtur jam qortuar kam bertitur andej e kendej diku diku zerin ma kan degju diku diku kan be kinse sma kan degju po diku e diku ma kane mare edhe frigen edhepse me kane kercenu dhe me kercenojne edhe mua....


----------------------------------------
"Mallkue qoft njaj bir shqiptari, q'e ket gjuh t'perenis, trashigim qe ja la i pari, trashigim ai s'ja le fmis...."

"Bukuria qe vret...."

"The importance of being earnets..."
PM
Top
malli
Postuar nė: 25.04.2007, 17:56
Quote Post


Jam nė rrjedhoja
***

Posti: Antarė
Postime: 30
Antari Nr: 6667
Bashkangjitur: 30.03.2007:-(Me vjen shume turp qe 4 vite jam duke i humbur ne fakultetin e muzikes pasi ta them te drejten edhe pse me shume vullnet edhe deshire i fillova studimet keta profesore me paaftesite e tyre me bene qe interesimi im te humbet.
Do te kisha thene se njeriu kryesor qe duhet te denohet atje pervec Arifikmetit eshte edhe Bajram Cupi i cili ua gjet lidhjet ne Bullgari te peste profesoreve per te magjistruar,keshtu qe jo vetem kulturen shqiptare por edhe studentet i shkateroi.(per kater vite nje here nuk e ndegjuam Arifikmetin te luaj ne nje instrument,ndersa per festivalet mos te flasim,kam qene prezent,ata ishin amatore dhe asnje kor nuk ktheheshte pa cmim)
PM
Top
arniti
Postuar nė: 25.04.2007, 23:01
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 184
Antari Nr: 4622
Bashkangjitur: 12.12.2006Edhe une kisha deshire te regjsitroj fakultetin e muzikes ne USHT por ju ma nderuat mendjen me keto shkrime

A mund te me te tregoj kushtet dikush se cfar duhet qe te regjistrohem ne Fakultetin e Muzikes dhe cfar mesoni atje a mesoni ndonje instrument& te kendoni apo a mundet dikush te me informoj me teper
ju flm
PM
Top
medea
Postuar nė: 26.04.2007, 19:50
Quote Post


Miku i ri
*

Posti: Antarė
Postime: 7
Antari Nr: 7069
Bashkangjitur: 24.04.2007Lirim Shabani
Ti me duket nuk kupton asgje . Me mire hic mos komento per kete teme .Dil diku ne temat tjera ku do ta gjejsh veten .TUNG
PM
Top
medea
Postuar nė: 26.04.2007, 19:59
Quote Post


Miku i ri
*

Posti: Antarė
Postime: 7
Antari Nr: 7069
Bashkangjitur: 24.04.2007Arnit
Atje ne fak. e muzikes me shume mund te mesojsh nga kafshet qe ndodhen prapa fakultetit , sesa nga vet profesoret.Me natyra artistike kane po ata kafshe sesa profesoret . . . .
PM
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio