Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Sa I ėmbėl ėshtė Pushteti!
r.mislimi
Postuar nė: 25.04.2007, 09:49
Quote Post


studentet.info
*****

Posti: Admin
Postime: 3277
Antari Nr: 2
Bashkangjitur: 25.11.2004


Sa i ėmbėl ėshtė pushteti!!!

Ditėt e vėshtira tė njė partie janė kur ajo mbetet nė opozitė, ndėrsa ditėt e lumtura kur partia hyn nė qeveri!!!

HALIT AJDINI

Partia pėr Prosperitet Demokratik festoi 17-vjetorin e themelimit. Urime!. Vitin e kaluar PPD-ja po ashtu festoi 16-vjetorin. Brenda njė viti dallimi ishte shumė i madh. Vitin e kaluar nė “Holiday Inn”, nė pėrvjetorin e kėsaj partie nuk morėn pjesė mė shumė se 60 anėtarė tė kėtij subjekti politik. Kėtė vit, numri i “anėtarėve” tė saj kishte arritur deri nė 1000. Si sqarohet kjo, e pyeta liderin e PPD-sė gjatė ditės sė pėrvjetorit tė sivjetshėm. “Kjo tregon pėrkrahjen qė i jep anėtarėsia veprimit autonom”, m’u pėrgjigj Vejseli. Mirė. Unė e kuptoj se ai si lider ka obligim t’i mbrojė njerėzit qė i ikin nė ditėt e vėshtira dhe njerėzit qė i vijnė nė ditėt e “lumtura”. Ditėt e vėshtira tė njė partie janė kur ajo mbetet nė opozitė, ndėrsa ditėt e lumtura kur partia hyn nė qeveri. E vėrteta ėshtė se vitin e kaluar PPD-ja ishte nė opozitė dhe shpresat pėr tė fituar aq deputetė sa tė mund tė hyjnė nė qeveri tė kėsaj partie ishin tė vogla, koalicionet ishin disi tė pamundura dhe anėtarėt e “flaktė” e kishin nuhatur kėtė, dhe nuk erdhėn nė 16- vjetorin e partisė. Nė momentin qė kėta simpatizues nuhatėn hyrjen e PPD-sė nė Qeveri, kishin bllokuar autostradėn dhe gjithė parkingun e restorantit tė liderit tė tyre. E kanė ndjerė erėn e qeverisė, i thashė Vejselit. Ai kundėrshtoi. Mirė ka tė drejtė t’i mbrojė, se ėshtė rregull tė mbrosh njerėzit e tu edhe kur janė tė luhatshėm.

Tre llojet e anėtarėve tė PPD-sė

Partitė politike kanė disa lloj anėtarėsh. Njė lloj ėshtė i sinqertė, nuk kėrkon asgjė nga partia. E pėlqen ideologjinė e saj dhe gjithmonė mbeten anėtarė. Sa pak ka tė tillė! Njė lloj tjetėr anėtarėsh, janė gjithmonė ata tė cilėt pretendojnė tė jenė ministra, zv/ministra, drejtorė etj. Dhe ky lloj i anėtarėve janė dembelėt e partisė ose pėrfituesit. Sa shumė ka prej tyre. Njė lloj tjetėr as vetė nuk e di se anėtar i cilės parti ėshtė. Ai njeh vetėm pushtetin dhe asgjė tjetėr. Ky lloj ishte me bollėk nė 17-vjetorin e themelimit tė PPD-sė. Mirė. PPD-ja nuk duhet tė gėzohet se kėtė ditė ka pasur shumė anėtarė. Pasi 90 pėr qind ishin nga lloji i tretė. Ok. Urime PPD. Shqiptarėt tė urojnė shumė vite se ishte e para qė e shkrive akullin dhe nuk kanė qejf tė shuhesh. Po duhet tė punosh mė shumė me anėtarėt e llojit tė parė se pėrndryshe do tė pėrfundosh ashtu si nuk kanė qejf tė pėrfundosh shqiptarėt. Kėtė ua ke borxh atyre qė u ėshtė fiksuar ky emėr.

Njė rrėfim dhe njė kėshillė pėr PPD-nė

E para, rrėfimi. Njė mik imi mė tregoi njė histori tė njė anėtari tė flaktė tė PPD-sė, nga lloji i parė i anėtarėsisė sė kėsaj partie. Ai ėshtė nga njė fshat i Malit tė Thatė. Anėtari i PPD-sė ėshtė njėri punėtor, por bukėn e nxirrte nga puna qė bėnte nė fshat. Anėtarė tė njė partie tjetėr e keqtrajtonin ēdo ditė duke e akuzuar partinė e tij, duke ia sharė anėtarėt e kryesisė. Mirėpo, ai vazhdonte ta donte PPD-nė, aq shumė sa kishte bėrė edhe jastėkun dhe jorganin me stemėn e kėsaj partie. Kundėrshtari kryesor i tij ishte partia qė e shante ēdo ditė. Pas njė kohe tė gjatė nėn presionin e anėtarėve tė kundėrshtarėve partiakė, vendosi tė mos bashkėpunojė me ata dhe mbeti edhe keq me punėn. Po sėrish vazhdonte ta donte PPD-nė. Njė ditė kjo e fundit bėri koalicion me kundėrshtarėt e tij. Kur mori vesh anėtari se partia e tij ėshtė miqėsuar me “armiqtė” e tij, mori jorganin dhe jastėkun, i nxori nė oborr dhe ua vuri flakėt. Atė ditė pėr kėtė anėtarė tė zellshėm tė PPD-sė kishte krisur kiameti. Po PPD-ja paska qenė miq me armiqtė e mi, kishte thėnė anėtari i familjes sė tij. Nė tė ardhmen PPD-ja kur do tė hyjė nė mendje tė miqėsohet me kundėrshtarėt e saj, ėshtė mirė tė mos marrė kėshilla nga anėtarėt e llojit tė tretė tė saj, por nga ata tė parėt. Nė tė kundėrtėn nė fund do tė mbetet vetėm me anėtarėt e kategorisė sė tretė, tė cilėt e duan PPD-nė vetėm kur u vjen era qeveri.
E dyta. Nė dy pėrvjetorėt mė tė freskėt ish-kryetarėt e saj nuk morėn pjesė. Kėtu ka faj PPD-ja, apo kanė faj ish-kryetarėt pėr mospjesėmarrje nė pėrvjetorėt e kėsaj partie. Nuk ka rėndėsi. Me rėndėsi ėshtė qė ata duhet tė respektojnė partinė e tyre dhe partia e tyre tė respektojė ata. Herėve tė tjera, nėse PPD-ja do tė festojė pėrvjetorė, ėshtė mirė qė tė bėjė njė pakt me ish-kryetarėt dhe t’i ofrojė sė paku nė datėlindje, pėr shkak se PPD-ja mė shumicėn prej tyre identifikohet. Po ashtu edhe ata identifikohen si PPD. Kaq pėr kėtė pėrvjetor.


----------------------------------------
www.studentet.info
PMUsers Website
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio