Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Maqedonia Me Ose Pa Prostitute Legale, Teme qe ia vlen te votohet
 
Cili eshte mendimi juaj, a duhet te kete Pube dhe prostitute legale apo jo?
PO [ 7 ]  [46.67%]
JO [ 8 ]  [53.33%]
Gjitėsejt vota: 15
Mysafirėt nuk kanė tė drejtė votimi 
studenti-tetovar
Postuar nė 25.04.2007, 23:15
Quote Post


Mundohem tė kyqem nė bisedė
**

Posti: Antarė
Postime: 29
Antari Nr: 7023
Bashkangjitur: 21.04.2007
Pershendetje, per te gjithe.

Kjo eshte nje sondazh ne te cilin do te lejohen edhe komentet, me qellim qe ai i cili ka deshire te jape mendimin e tij eshte i mireseardhur. Ma merr mendja se shumica do te pajtohen me kete teme, per arsye se eshte nje teme diskutabile dhe njerezit jane disi te habitur per faktin se prostitutet me leje nga shteti kane aritur edhe ne vendet tona. Duhet te kemi parasysh se shqipetaret deri para disa vitesh nuk kane pasur emer adekuat per grate e pandershme. Ata i kane thirrur ne gjuhe te huaja per arsye se shum pak gra te pandershme ka pasur populli yne. I kane thirrur Kurva(Serbisht), Rrospi(Turqisht), Prostitute(Italisht) etj. Ndersa sot grate e pandershme thirren me nje emer me modern "Kurtizana" qe e ka pershtatur dikush ne gjuhen tone.
Me mire te leme hapesire qe ju te zgjidhni dhe te vendosni per kete qeshtje.
PM
Top
wizz
Postuar nė 25.04.2007, 23:20
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 141
Antari Nr: 6538
Bashkangjitur: 24.03.2007Un votova PRO smil3dbd4d4e4c4f2.gif
jo se jam ndonje adhurues i "PUFF-ave"
po ne kete menyre zvoglohet trafikimi i femrave
edhe zvoglohet edhe numri i smundjeve infektuese seksuale
masandej mbahen databasa kush shkon, kush jo etc etc smil3dbd4d4e4c4f2.gif
gjithashtu jam i mendimit se do te bjere numri i njerezve qe i vizitojne kto vende ... sepse behet legale .. seshte interesant !
PM
Top
studenti-tetovar
Postuar nė 25.04.2007, 23:23
Quote Post


Mundohem tė kyqem nė bisedė
**

Posti: Antarė
Postime: 29
Antari Nr: 7023
Bashkangjitur: 21.04.2007WiZZ
Mendim interesant dhe me plote te drejte...
PM
Top
big_brother
  Postuar nė 25.04.2007, 23:27
Quote Post


Jam nė rrjedhoja
***

Posti: Antarė
Postime: 31
Antari Nr: 6502
Bashkangjitur: 22.03.2007Ndoshta me hapjen e ketyre "puff"-ve ndoshta zvoglohet numri i njerezve qe do te vizitojne keto vende, mirepo cdoher ekziston ajo hapsira e keqperdorimit, keshtu qe keto vende mund te hapen ne cdo skaj te banimeve tona dhe sa kjo eshte morale dhe edukuese per gjeneratat e reja?! Ateher edhe moshat e reja do te ken guximin te vizitojne keto vende....!!!!
Me e mira mes ketyre dy te keqijave eshte qe te luftohen per asgjesim te ketyre dukurive edhe pse nje gje e tille eshte e gati e pamundshme, mirepo te pakten te mos i jepet perkrahje dhe te mbyllen aq sa eshte e mundshme vende te tilla ilegale.
PM
Top
wizz
Postuar nė 25.04.2007, 23:32
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 141
Antari Nr: 6538
Bashkangjitur: 24.03.2007big_brother
nese vendoset se do te kete hapje te pubave legale me prostitute ma mer mendja se do te kete disa kriteriume si psh 18+ ose vendet ku mund te hapen e kshtu me radhe..
sa per asgjesim edhe un jam pro , mirpo sic e dim krejt Prostitutizmi quhet ndryshe Profesioni me i vjeter ne bote .. dhe nje gje e tille si asgjesimi i ketij fenomeni, nuk eshte e lehte .
PM
Top
Senatori_TeT
Postuar nė 26.04.2007, 01:49
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2032
Antari Nr: 5504
Bashkangjitur: 28.01.2007jam kategorikisht kunder,pasi tek ne ende nuk mbisundon ligj i mirefillte per mbrojtje te te miturve...askush nuk me garanton mua se nje femije 15-16 vjecar nuk lejohet te hyn aty ne ato lokale,pasi ne pergjithesi tek ne profiti eshte ne rradhe te pare.andaj nuk kemi standarde dhe nuk na e lejon tradita balle Xhamise te ēelet puff apo bordel apo si ta doni quajeni...


----------------------------------------
Perparesia e te mencurit qendron aty se cdohere mundet te shtiret si i marre!

I'm just a soul whose intentions are good,oh Lord please don't let me be misunderstood.(Yusuf Islam)

Duke shkuar dit' e net,
E duke ndėrruarė moti,
Vemi si lumi nė det,
Nga Zoti,prapė tek Zoti.(Naim Frashėri)

Njeri i zoti nuk eshte ai qe s ka te meta, po ai qe i pranon te metat e tij.(Sami Frashėri)

Nje Shqiptar vlen sa 1000 njerez,2 shqiptare nuk vlejne asgje.(Faik Konica)
PM
Top
Foks_Ecc
Postuar nė 26.04.2007, 18:18
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 6983
Antari Nr: 6604
Bashkangjitur: 27.03.2007Sduhet te kete kesi lloj bare, pasi zjari nuk e shuan zjarin, me ndytesire nuk pastrohet vendi i papaster, por per tiu shmangur prostitucionit, semundjeve te ndryshme, me me mire te meren masa preventive, te gjenden mjete dhe metoda qe do ta mbrojne nje populll prej ketyre anomalive....


----------------------------------------
Pa diturinė s'kuptohet e vėrteta
Pa diturinė s'largohet e meta
Pa diturinė vlerė nuk ka jeta
PM
Top
dajki
Postuar nė 26.04.2007, 18:37
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2336
Antari Nr: 2293
Bashkangjitur: 21.08.2006A DO TE NA JAPIN LLOGARI FISKALE?????????(fiskalna smetka)

ahahhahahhahhahahha...
Kerkoj falje qe po shprehem kaq me ironizem,,po ndalnu pak e logjikoni...sa funksionon tek ne ligji per te drejtat e autorit,ligji per te drejtat e puntorit ...etj etj per momentin ekzistojne vetem ne leter dhe askush nuk i rrespekton,,e lere mo po ta rrespekton ty ndokush legalizimin e prostitutave....mir e tha edhe Senatori_tet,kush me garanton mua se nje 15 apo 16 vjecar nuk do te mund te hyj aty,,apo edhe ma e keqja cka nese nje 15 apo 16 vjecare punon si prostitut????????????????????????????????????????

reaspeact


----------------------------------------
Pra, mallkue njai bir Shqyptari,
qė kėtė gjuhė tė Perėndis',
trashigim, qė na la i pari,
trashigim s'ia len ai fmis.
PM
Top
studenti-tetovar
Postuar nė 26.04.2007, 22:40
Quote Post


Mundohem tė kyqem nė bisedė
**

Posti: Antarė
Postime: 29
Antari Nr: 7023
Bashkangjitur: 21.04.2007Kjo eshte e verteta, se ne nuk kemi ligje, e krijojme ligje te reja.
Pershendes iniciativen e te gjitheve deri me tani qe po diskutoni per kete ceshtje.
Ju falemnderit.
PM
Top
dajki
Postuar nė 27.04.2007, 01:35
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2336
Antari Nr: 2293
Bashkangjitur: 21.08.2006STUDENTI TETOVAR................

nuk e di cfar fakulteti studion,,por se paku nese ke ndonje koleg ne fakultetin juridik pyete edhe te tregon mir se me nxjerrjen e ligjeve nuk nenkupton vetem lejimin e gjerave,,,,bile bile me ligj vetem se sanksionohen gjerat...

Edhe un pajtohem me ty se nuk ka ligje...dhe se duhet te krijojm ligje te reja,,por ne ket rast duke pas parasysh mentalitetin e ketij populli,gjendjen ekonomike rinin e shendosh(se paku fizikisht duken ashtu) duhet te nxjerret nje ligj per prostitutat mir ama qe ta ndalojn (edhe pse nuk munden me ndalu 100%) e jo ta legalizojn.Shqiptart e mi te dashur..................llogaritne edhe nje gje : me legalizimin e Prostitutave,,,neser pas moshes 18 vjecare edhe motrat e juaja munden me punu ket "profesion" me kontrat te rregullt te punes dhe LEGALE njejt sikur ndokush qe punon ne ndonje market,apo administrat shteterore apo cfardo qeft vendi i punes.....dhe kete "profesion" qe ajo e ka zgjedh vet e mbron ligji e ata nuk mundet me ndal as baba as frajeri e as vllavi i asaj vajze.

REASPEACT


----------------------------------------
Pra, mallkue njai bir Shqyptari,
qė kėtė gjuhė tė Perėndis',
trashigim, qė na la i pari,
trashigim s'ia len ai fmis.
PM
Top
TetovaLovER
Postuar nė 02.05.2007, 12:57
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 180
Antari Nr: 5596
Bashkangjitur: 02.02.2007 Citim (dajki @ 27.04.2007, 01:35)
STUDENTI TETOVAR................Shqiptart e mi te dashur..................llogaritne edhe nje gje : me legalizimin e Prostitutave,,,neser pas moshes 18 vjecare edhe motrat e juaja munden me punu ket "profesion" me kontrat te rregullt te punes dhe LEGALE njejt sikur ndokush qe punon ne ndonje market,apo administrat shteterore apo cfardo qeft vendi i punes.....dhe kete "profesion" qe ajo e ka zgjedh vet e mbron ligji e ata nuk mundet me ndal as baba as frajeri e as vllavi i asaj vajze.

REASPEACT

I nderuar,nese motren e ke te tille(mos e merr personalisht!) ajo mund te shkoje edhe kur prostitucioni eshte ilegal !
Jam i mendimit se prostitucioni duhet te legalizohet edhe ne MKD,pasi qe legaliteti ka shum gjera pozitive,p.sh. do te bie numri "makrove",vajzat qe do te ofrojne keto sherbime do te kene mundesine qe pjesen e madhe te pages te mbajne per vete,pra nuk do te mundet tua mare"gazda",natyrisht pasi qe te paguajne"qirane" dhe tatimin !Per te hapur nje Puff(e jo sic e permendi dikush PUB se PUB eshte dicka krejt tjeter) do te nevojitet leje e posacme,vajzat qe do te punojne aty do te jene te detyraura qe cdo te dyten jave te bejne analize te gjakut,si dhe me kryesorja do te kene te drejte te ankohen per "kushtet" e punes ne organet zyrtare!!
Keshtu u legalizua prostitucione ne gjermani,mirpo edhe pse eshte legal akoma ka shume puffe ilegale apo ka puffe qe kan vajza ilegale(ne te zeze!)!E njejta gje do te ndodhe edhe ne MKD,pasi si cdo ligj edhe ligji mbi prostitucion do te thyhet,pasi qe per tu thyer miratohen ligjet!!
PM
Top
pitoni
  Postuar nė 10.05.2007, 10:49
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 84
Antari Nr: 7080
Bashkangjitur: 25.04.2007sa per legalizimin e prostitucionit duhen shum gjera qe ne fillim ti ket kushtetuta e shtetit.Vendet me te indusrializuara ne kushtetutat e veteta i kan keto te regulluara.
I kan ligjet per te drejtat e personave qe meren me ate bisnes,te cilet edha ato persona i respektojn ligjet qe i ka shteti.
Se pari duhet nje gje ta kemi te qarte,maqedonija thon se eshte shtet,por si funksionon?
eshte nje pyetje provokuse por e drejt.
Ku dhe si do te funksionon prostitucioni ne maqedoni kur te gjith jemi deshmitar se as personat qe siellin ligjet e shtetit nuk i perfillin ato ligje.Si dhe ku do te hapen bordelet?
Nenkuptohet, se pari dihet se eshte nje pune me perfitime te medha materiale,e aty kush do te jete udheheqes?Normalisht politikanet tane.
Sa per nje shtet si MAQEDONIJA me se miri eshte te ju jap te drejta popullsis e cila jeton aty,e pastaj te shoh se si dhe me cka do ta ushqej ate popull.
Me prostitucion apo me pun te ndershme dhe te moralshme.----------------------------------------
[COLOR=blue]
Jeta jetohet ashtu si e jeton vete njeriu
PM
Top
pitoni
Postuar nė 10.05.2007, 10:51
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 84
Antari Nr: 7080
Bashkangjitur: 25.04.2007sa per legalizimin e prostitucionit duhen shum gjera qe ne fillim ti ket kushtetuta e shtetit.Vendet me te indusrializuara ne kushtetutat e veteta i kan keto te regulluara.
I kan ligjet per te drejtat e personave qe meren me ate bisnes,te cilet edha ato persona i respektojn ligjet qe i ka shteti.
Se pari duhet nje gje ta kemi te qarte,maqedonija thon se eshte shtet,por si funksionon?
eshte nje pyetje provokuse por e drejt.
Ku dhe si do te funksionon prostitucioni ne maqedoni kur te gjith jemi deshmitar se as personat qe siellin ligjet e shtetit nuk i perfillin ato ligje.Si dhe ku do te hapen bordelet?
Nenkuptohet, se pari dihet se eshte nje pune me perfitime te medha materiale,e aty kush do te jete udheheqes?Normalisht politikanet tane.
Sa per nje shtet si MAQEDONIJA me se miri eshte te ju jap te drejta popullsis e cila jeton aty,e pastaj te shoh se si dhe me cka do ta ushqej ate popull.
Me prostitucion apo me pun te ndershme dhe te moralshme.----------------------------------------
[COLOR=blue]
Jeta jetohet ashtu si e jeton vete njeriu
PM
Top
studenti-tetovar
Postuar nė 11.05.2007, 23:47
Quote Post


Mundohem tė kyqem nė bisedė
**

Posti: Antarė
Postime: 29
Antari Nr: 7023
Bashkangjitur: 21.04.2007eshte nje problem i madh sic thoni edhe ju,
sanksionimi do te ishte gjeja me e vlefshme, te ndalohet kjo gje ngase rinia cat e presin, te behen legale vendet qe vizitohen nga njerezit me te ulur ne bote.
Me kete gje ne nuk perparojme, perkundrazi ngecim shume prapa. Per kete pyetni anetaret me te vjeter te familjes se sa keq ndjehen, kur e kujtojne se neser vajza ose mbesa e vete mund te shkoje te punoje neper ato vende dhe ata nuk do te mundin as ta celin gojen ngase ata i mbron "ligji".
PM
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio