Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Vajza E Sadi.b Promovohet Ne Debatin Univerzitar, SI BABI ASHTU VAJZA TE DY OFENDUES PA MA
zogu
  Postuar nė: 26.04.2007, 23:10
Quote Post


Mundohem tė kyqem nė bisedė
**

Posti: Antarė
Postime: 27
Antari Nr: 6901
Bashkangjitur: 13.04.2007KOLEG TE NDERUAR NE DEBATIN UNIVERZITAR TE MBAJTUR ME 26.04.2007 SADI BEXHETI PROMOVOI VAJZEN E TIJ SI NJE EKSPERTE TE JASHTEME
SA ISHTE KOREKT KJO QE NDODHI, NDAJ MYSAFIREVE TJER. VECANTERISHTE MOMENTI KUR VAJZA E SADIUT JU DREJTUA AGIM VINCES ME FJALET "JU KA SHKELUR KOHA"
PM
Top
atc
Postuar nė: 26.04.2007, 23:18
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 78
Antari Nr: 5453
Bashkangjitur: 25.01.2007turpi i dynjase lere po kishte ftuar ekspert edhe nga austria
po pse be sadi i mer ne qafe njerzit te udhetojn edhe nga austria qe te promovohet vajza juaj. te pakten a u tregove atyre qellimin e debatit sigurisht qe nuk do te kishin ardhur
TURP TE QOFT
PM
Top
zogu
Postuar nė: 26.04.2007, 23:44
Quote Post


Mundohem tė kyqem nė bisedė
**

Posti: Antarė
Postime: 27
Antari Nr: 6901
Bashkangjitur: 13.04.2007tani do ta ket ma lehte ta angazhoj si profesoresh, tani me nuk bie ne sy si nepotizem
bile bile profesoresh shume e zoja
PAK PA EDUKAT PO SKA DERTE NEJSE
PM
Top
tetovari-007
Postuar nė: 26.04.2007, 23:54
Quote Post


Jam nė rrjedhoja
***

Posti: Antarė
Postime: 37
Antari Nr: 6435
Bashkangjitur: 19.03.2007 Citim (atc @ 26.04.2007, 23:18)
turpi i dynjase lere po kishte ftuar ekspert edhe nga austria
po pse be sadi i mer ne qafe njerzit te udhetojn edhe nga austria qe te promovohet vajza juaj. te pakten a u tregove atyre qellimin e debatit sigurisht qe nuk do te kishin ardhur
TURP TE QOFT

me falni per pyetje indiskrete!!!

- cfar eksperte eshte ajo dhe ne cilin univerzitet i ka aritur keta njohuri qe te quhet eksperte?
- ne cilin drejtim ka prmovuar vajza e ketij zoteriut?

me sa e di une ne USHT nuk mundet te promovohet (e kam fjalen per mbroje teme te doktoratures) apo behet fjale per nje promovim tjeter.


PM
Top
atc
Postuar nė: 27.04.2007, 08:26
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 78
Antari Nr: 5453
Bashkangjitur: 25.01.2007tetovari-007
t'ju shet pak callam vajza e sadiut shqiptareve
dmth sadiu t'ju tregon shqiptareve te gjore se vajza e tij eshte eksperte e dalluar prandaj eshte angazhuar ne usht
e gjithe kjo u planifiku te realizohet ne debatin univerzitar qe u zhvillua me 26.04.2007,mirpo kjo sipas meje deshtoj per shkak se ajo ne debat nuk u tregua vajze e zoja, ofendoj profesor Agim Vincen duke i thene (jo ne menyre direkte ) te ka shkelur koha, ofendoj gjithe studentet kur tha "oh sa mire provimet i mbani cdo dy muaj , haj ti bejme cdo jave po deshet"
PM
Top
LirimShabani
Postuar nė: 27.04.2007, 09:10
Quote Post


Happy Soldier
*****

Posti: Antarė
Postime: 1858
Antari Nr: 2935
Bashkangjitur: 25.09.2006I ka dal ngjyra edhe sadi bexhetit. Po jo vetem atij po cdo kujt qe ka hy aty. tash po kuptohet se ai debat behet vetem per promovim te Ali babes me katerdhjet hajdukat e tij......doni nje fakt nga un ja po jua jap. USHT paguan nja 5 gazetar nga 12200 denar ne muaj vetem per te be propagande. nje nga ata eshte Zerijeta Jajaga....kete e tregoj sepse kam arritur qe ne USHT derisa kisha nje mik te punesuar aty, te shoh nje leter qe duhej ta nenshkruante dikush per financa aty brenda dhe aty ishin emrat e disa gazertarve por Jajaga me ishte me e njohur se te tjeret..............


----------------------------------------
"Mallkue qoft njaj bir shqiptari, q'e ket gjuh t'perenis, trashigim qe ja la i pari, trashigim ai s'ja le fmis...."

"Bukuria qe vret...."

"The importance of being earnets..."
PM
Top
medea
Postuar nė: 06.05.2007, 20:16
Quote Post


Miku i ri
*

Posti: Antarė
Postime: 7
Antari Nr: 7069
Bashkangjitur: 24.04.2007Jo qe e mbaj anen e Sadi Bexhetit dhe vajzes se tij por me sa e pashe , vajza nuk ishte e papregatitur , duke e mare parasysh moshen qe e ka, kishte nje bazament te mire dhe perse mos te angazhohet si asistente ne ut , nese profesionalisht qendron mire.E urej nepotizmin kur angazhohen femijet e tyre me cdo kusht , si p.sh. djali i Arifikmetit , pa asnje aftesi profesionale , por perse mos te angazhohet vajza e rektorit kur ajo ka qene nje studente e shkelqyer dhe shkollohet ne nje ambient krejtesisht te ri per ne.Eshte mire qe ato metoda te atjeshme ti bart edhe ketu tek studentet e USHT.Nuk duhet kririkuar nepotizmin e ketij lloji.Te mundohemi ti shohim edhe anet pozitive te personave qe na udheheqin pasi jemi shume te prirur ta urrejme njeri tjetrin dhe te krijojme percarje midis shqiptareve , gje qe i konvenon pales maqedonase.Pak me me gjakftohtesi dhe me arsye te shendoshe ti analizojme gjerat.
PM
Top
Lakosta
Postuar nė: 06.05.2007, 22:00
Quote Post


Miku i ri
*

Posti: Antarė
Postime: 3
Antari Nr: 7227
Bashkangjitur: 05.05.2007 Citim (zogu @ 26.04.2007, 23:10)
KOLEG TE NDERUAR NE DEBATIN UNIVERZITAR TE MBAJTUR ME 26.04.2007 SADI BEXHETI PROMOVOI VAJZEN E TIJ SI NJE EKSPERTE TE JASHTEME
SA ISHTE KOREKT KJO QE NDODHI, NDAJ MYSAFIREVE TJER. VECANTERISHTE MOMENTI KUR VAJZA E SADIUT JU DREJTUA AGIM VINCES ME FJALET "JU KA SHKELUR KOHA"

nuk eshte e drejte nese eshte ashtu si thua ti,por nuk muj te gjykoj asgje pasi qe nuk kam qene vete present... smil3dbd4d75edb5e.gif
PM
Top
Cusack
Postuar nė: 07.05.2007, 09:16
Quote Post


Carpe Diem
*****

Posti: Admin Forumi
Postime: 10747
Antari Nr: 4199
Bashkangjitur: 24.11.2006 Citim (zogu @ 26.04.2007, 23:10)
KOLEG TE NDERUAR NE DEBATIN UNIVERZITAR TE MBAJTUR ME 26.04.2007 SADI BEXHETI PROMOVOI VAJZEN E TIJ SI NJE EKSPERTE TE JASHTEME
SA ISHTE KOREKT KJO QE NDODHI, NDAJ MYSAFIREVE TJER. VECANTERISHTE MOMENTI KUR VAJZA E SADIUT JU DREJTUA AGIM VINCES ME FJALET "JU KA SHKELUR KOHA"

Korrekt s'eshte fare as ai debati qe mbahet... me duket kot fare


----------------------------------------
Mos ia fal cdokujt kenaqesine te mendoje qe eshte dikush ne jeten tende. Aq me pak dikujt qe s'e ka problem nese je ti ose dikush tjeter!
Miss.Blue
PM
Top
leonid
Postuar nė: 07.05.2007, 14:40
Quote Post


Miku i ri
*

Posti: Antarė
Postime: 4
Antari Nr: 7163
Bashkangjitur: 30.04.2007 Citim
KOLEG TE NDERUAR NE DEBATIN UNIVERZITAR TE MBAJTUR ME 26.04.2007 SADI BEXHETI PROMOVOI VAJZEN E TIJ SI NJE EKSPERTE TE JASHTEME
SA ISHTE KOREKT KJO QE NDODHI, NDAJ MYSAFIREVE TJER. VECANTERISHTE MOMENTI KUR VAJZA E SADIUT JU DREJTUA AGIM VINCES ME FJALET "JU KA SHKELUR KOHA"


Une nuk e di me sa vemendje e paskeni pa ju kete debat, po Agim Vinca ish ai qe i ofendoj studentet qe kane studju jasht, bile bile i preki shume persona aty, pamvarsisht respektit qe kam per to aj e teproj ate nat, duke na treguar neve se si i kan ofru mu bo minister etj. Aj tan kohen mundoheshte ti nenqmoj kuadrot e ri. Ate doktorin qe kishte afer nuk i drejtoheshte kolege por KY Djaloshi. Me kesi kuadro te vjeter qe nuk duan te ndryshojn nuk na duhen. Un vet e di ne Univerzitetin e Prishtines me shum se 80% e stafit nuk flasin me Agim Vincen.

A sa per vajzen e sadiut ajo nuk i tha ati personalisht te ka shkelur koha, ajo tha se pamvarsisht prej moshes koha te shkel nese nuk i adaptohesh, prandaj mes folni kot kur nuk degjoni mir.

 Citim
me falni per pyetje indiskrete!!!

- cfar eksperte eshte ajo dhe ne cilin univerzitet i ka aritur keta njohuri qe te quhet eksperte?
- ne cilin drejtim ka prmovuar vajza e ketij zoteriut?

me sa e di une ne USHT nuk mundet te promovohet (e kam fjalen per mbroje teme te doktoratures) apo behet fjale per nje promovim tjeter.


Nese nuk e keni ndjekur debatin, po te teregoj une, ajo tha se studimet magjistraturen dhe tani doktoraturen ne degen e farmacise po i ndiqte ne Kings College, Univerzitetin e Londres.
Ajo ishte ne te njejtat rjedhoja me kolget e rinje aty qe ishin, prandaj nuk mund te thuhet se u be promovim i saj, aty u be promovimi i shume kuadrove te ri me pervoje jashte shtetit.
Tash se e ka babe rektorin eshte prone e te sharave e indvideve te caktuar te cilet per qeshtje tjere mundohen te diskriminojne gjdo gje te mire qe po behet ne USHT.

PM
Top
tetovari-007
Postuar nė: 07.05.2007, 21:36
Quote Post


Jam nė rrjedhoja
***

Posti: Antarė
Postime: 37
Antari Nr: 6435
Bashkangjitur: 19.03.2007 Citim (leonid @ 07.05.2007, 14:40)
Nese nuk e keni ndjekur debatin, po te teregoj une, ajo tha se studimet magjistraturen dhe tani doktoraturen  ne degen e farmacise po i ndiqte ne Kings College, Univerzitetin e Londres.
Ajo ishte ne te njejtat rjedhoja me kolget e rinje aty qe ishin, prandaj nuk mund te thuhet se u be promovim i saj, aty u be promovimi i shume kuadrove te ri me pervoje jashte shtetit.
Tash se e ka babe rektorin eshte prone e te sharave e indvideve te caktuar te cilet per qeshtje tjere mundohen te diskriminojne gjdo gje te mire qe po behet ne USHT.

jo nuk e kam degjuar ate "debate" pasiqe nuk jam ne tetove, por diku larg:
me duket se me ke keqkuptuar, por nejse. si qe shihet nga postimi im i mesiperm, une nuk kam komentuar asgje, por vetem disa pyetje i parashtrova dhe deshiroje te di dicka me teper per kete gje. gezohem shum kur degjoj se te rijte shqiptar ndejekin studimet ne perendim dhe shpresoj se keta me vone do te kthehen ne tetove dhe do te kontribojne per ngritjen e kualitetit arsimore ne kete univerzitet. si qe duket se ti paske me teper informata per ndodhite ne USHT, ather duhet te na informosh. nepotizmi ne usht eshte me sa e di une shum i perhapur dhe rektori i ri do te gjej vend pune per vajzen e tij ne kete institucion.
disa koleg te mi, te cilet kane studiuar ne perendim (gjermani) pra 6 muajve i kane dorezuar dokumentet ne USHT dhe qe nga ajo koha nuk kan asnje pergjigje. behet fjale ketu per persona me titul magjistrature dhe doktorature. kurse ne opinion zoteri Sadiu flet krejtesisht gjera tjera. per te punusuar persona qe me te vertet e meritojn te ligjerojne ne USHT duhet qe gjysemanalfatetat qe momentalisht gjenden aty te largohen, por ja kjo nuk funksionon si qe duhet. pasiqe keta persona gjate kohe kan qene jasht dhe nuk jan anetar te asnje aprtie, nuk ju ofrohet te japin kontributin e tyre profesional. nese e kam gabim ateher me korigjo dhe nese deshiron fakte ti dergoj dhe binduni vet.

tung, me respekt
PM
Top
tetovari-007
Postuar nė: 07.05.2007, 21:49
Quote Post


Jam nė rrjedhoja
***

Posti: Antarė
Postime: 37
Antari Nr: 6435
Bashkangjitur: 19.03.2007 Citim (Cusack @ 07.05.2007, 09:16)
Korrekt s'eshte fare as ai debati qe mbahet... me duket kot fare

perse nuk eshte korrekt nje debat i tille?
mendoj se se paku ne keta debat te shfrytezojne rastin qe kuardrat e reja ne mese veti te njoftohen dhe ndoshta dikush qe ka ndjetur studimet apo studimet postdilomike ne perendim do te kthehet ne tetove dhe do jep kontributin e vet. personalisht medoj qe debate te tilla te mbahen rregullisht.
PM
Top
leonid
Postuar nė: 08.05.2007, 10:39
Quote Post


Miku i ri
*

Posti: Antarė
Postime: 4
Antari Nr: 7163
Bashkangjitur: 30.04.2007 Citim
jo nuk e kam degjuar ate "debate" pasiqe nuk jam ne tetove, por diku larg:
me duket se me ke keqkuptuar, por nejse. si qe shihet nga postimi im i mesiperm, une nuk kam komentuar asgje, por vetem disa pyetje i parashtrova dhe deshiroje te di dicka me teper per kete gje. gezohem shum kur degjoj se te rijte shqiptar ndejekin studimet ne perendim dhe shpresoj se keta me vone do te kthehen ne tetove dhe do te kontribojne per ngritjen e kualitetit arsimore ne kete univerzitet. si qe duket se ti paske me teper informata per ndodhite ne USHT, ather duhet te na informosh. nepotizmi ne usht eshte me sa e di une shum i perhapur dhe rektori i ri do te gjej vend pune per vajzen e tij ne kete institucion.


Farmacine ne Tetove e mbajne pothuajse me se shumti profesotret nga Tirana. Nuk kemi staff qe ka mbaruar jasht (ne perendim) farmacin. Dhe as vajza e rektorit nuk eshte staff aty, ajo vetem vjen si visiting profesor, dhe mban disa ushtrime ku kemi mungese te stafit. Po flas per farmacin se vet jam student i farmacise ne tetove. Dhe kur vjen puna per te punesuar persona te tille te cilet duhen (ne prap i lidhim me nepotizma) mendoj se nuk eshte ne regull.

 Citim
disa koleg te mi, te cilet kane studiuar ne perendim (gjermani) pra 6 muajve i kane dorezuar dokumentet ne USHT dhe qe nga ajo koha nuk kan asnje pergjigje. behet fjale ketu per persona me titul magjistrature dhe doktorature. kurse ne opinion zoteri Sadiu flet krejtesisht gjera tjera. per te punusuar persona qe me te vertet e meritojn te ligjerojne ne USHT duhet qe gjysemanalfatetat qe momentalisht gjenden aty te largohen, por ja kjo nuk funksionon si qe duhet. pasiqe keta persona gjate kohe kan qene jasht dhe nuk jan anetar te asnje aprtie, nuk ju ofrohet te japin kontributin e tyre profesional. nese e kam gabim ateher me korigjo dhe nese deshiron fakte ti dergoj dhe binduni vet.


Sa per keta koleg nuk e di, po e di nje gje se ata qe kane mbaruar ne perendim ju jepet perparsi per momentin ne USHT, sepse ka te punesuar te rinje qe nuk i perkasin asnje partie, sepse tani jane kthyer.
PM
Top
tetovari-007
Postuar nė: 09.05.2007, 03:12
Quote Post


Jam nė rrjedhoja
***

Posti: Antarė
Postime: 37
Antari Nr: 6435
Bashkangjitur: 19.03.2007 Citim (leonid @ 08.05.2007, 10:39)

Sa per keta koleg nuk e di, po e di nje gje se ata qe kane mbaruar ne perendim ju jepet perparsi per momentin ne USHT, sepse ka te punesuar te rinje qe nuk i perkasin asnje partie, sepse tani jane kthyer.

ndoshta ata te rijete qe jan punesuar nuk i perkasin asnje partie politike, por i perkasin farefisnise apo kolegiumit te rektorit apo te ndonjerit qe ka fuknsione te larte ne kete institucion. si do qe te jete! punet nuk shkojne mire
PM
Top
tetovari-007
Postuar nė: 09.05.2007, 03:28
Quote Post


Jam nė rrjedhoja
***

Posti: Antarė
Postime: 37
Antari Nr: 6435
Bashkangjitur: 19.03.2007 Citim (leonid @ 08.05.2007, 10:39)

Farmacine ne Tetove e mbajne pothuajse me se shumti profesotret nga Tirana. Nuk kemi staff qe ka mbaruar jasht (ne perendim) farmacin. Dhe as vajza e rektorit nuk eshte staff aty, ajo vetem vjen si visiting profesor, dhe mban disa ushtrime ku kemi mungese te stafit. Po flas per farmacin se vet jam student i farmacise ne tetove. Dhe kur vjen puna per te punesuar persona te tille te cilet duhen (ne prap i lidhim me nepotizma) mendoj se nuk eshte ne regull.

pasiqe qenke student i famacise te uroj sukses.

me lejo vetme nje gje te tregoj! pasiqe nuk ka kuadra dhe kushte te mjaftueshme per nje drjetim, nuk duhet qe te hapet ai drejtim deri ateher kur te plotesohen kushtet. keshtu eshte ne perendim dhe na synojm qe te arijme standarde evropjane.

nese dikush nuk eshte i punesuar ne univerzitet, nuk ka te drejte te maban praktika e as me pak ligjerata. sa i perket vajses se rektorit ajo nuk mund te quhet profesoreshe pasiqe edhe vet me lart thae se nuk i ka kryer studimet (pa mar parasysh studime apo studime postdiplomke). dhe nje person pa titull doktor nuk mundet et quhet profesor. mendoj se jam i qarte.

nuk eshte korekt qe secilit kur ti kujtohet te mban praktika apo ligjerta ne nje univerzitet, por ja ky qenka realiteti i hidhun ne USHT. mendoj se kete gje rektori shum mire e din, por keta gjera tolerohen per vajzen e tij.
me respekt
PM
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio