Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


Faqe: (2) [1] 2   ( Kalo tek postimi i parė i palexuar ) Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Kina,india... 40-50 Vitet E Ardhme, a mund te behen fuqi boterore,mbi SHBA?
abla
  Postuar nė: 02.05.2007, 11:00
Quote Post


Miku i ri
*

Posti: Antarė
Postime: 1
Antari Nr: 7185
Bashkangjitur: 02.05.2007besoj se kina ,india,japonia ne 40-50 vitet e ardhshme do jene fuqi boterore e shba do mbetet pas tyre,pasi keto shtete kane nje zhvillim te vrullshem edhe aspirojne gjithnje e me teper
PM
Top
Doruntina
Postuar nė: 02.05.2007, 11:09
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 79
Antari Nr: 5272
Bashkangjitur: 16.01.2007Ndoshta mund ti afrohen Shba-ve por te kalojne ate asnjehere!

Kina dhe Japonia si dhe shumica e botes prodhojne ekskluzivisht per Ameriken.
Industrite amerikane kane perfaqesi ne gjithe boten,prandaj dhe smund te besoj se keto vende mund te jene mbi Shba-te,edhepse ndoshta mund te ndoshe nuk dihet!
PM
Top
fisniku
Postuar nė: 02.05.2007, 16:17
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2718
Antari Nr: 5696
Bashkangjitur: 09.02.2007Shanca nuk ka Kina, India dhe Japonia me kalu Ameriken, se paku edhe per nja 1000 vjet e ardhshe jo kurre, e ma vone ku me dite kq bahet veq apet mendja sma merr qe ja kalojne e mu afru po sidomos Japonia.
Qitash Ameriken e ka rrok ni krize e vogel se ja ka nis me ba lufta shume e eshte ka humb pare me te madhe se si ta perfundoje luften me Irakun ska ma te ndalur qysh nuk ka pas kurre.


----------------------------------------
I miss my little "Casper" soo sooo much

When you lost your faith in God ,you lost your soul.....

Somewhere, Someway, Someday, Somehow
PM
Top
Senatori_TeT
Postuar nė: 02.05.2007, 18:14
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2032
Antari Nr: 5504
Bashkangjitur: 28.01.2007Te analizosh thelbesisht te arriturat teknologjike dhe shoqerore te Kines,sidomos vrullin ekonomik qe e ka kapluar kete shtet disa vitet e fundit,une vetem 30vite afat i jap te behet fuqia e pare Boterore,ngase 1/5 e popullates boterore jane Kinez.qe dmth mbi 1,4 miliarde njerez jane Kinez.perkunder faktit qe ShBA ushtarakisht eshte nr1 ajo nuk mund te ushqen statutin fuqi me e madhe ekonomike ne Bote...perpos prodhimtarise se madhe te SHBA,ajo eshte nga viti ne vit me deficit cdohere e me te madh te buxhetit shteterore,pasi importi e kalon eksportin dhe SHBA lufton kunder kesaj ceshtjeje(por pa sukses duke shikuar cmimet e produkteve amerikane dhe atyre kineze dhe japoneze).
Per Indine nuk mund te jap ndonje koment,pasi me eshte mjaft i panjohur,kurse Japonia momentalisht ka teknologji me te zhvilluar ne bote e qe e perhap me cmime jashtezakonisht te lira.duke patur parasysh 400 milione japonez(20milione me teper se ShbA) dhe punen e ushtruar mesatarisht nga nje japonez ne vit(60ore pune ne Jave per cmime shume me te ulta te punes se dores) dhe sasia eksportuese qe dukshem e tejkalon ate importuese,ambiciet e ketij shteti jane te medha ekonomikisht.


----------------------------------------
Perparesia e te mencurit qendron aty se cdohere mundet te shtiret si i marre!

I'm just a soul whose intentions are good,oh Lord please don't let me be misunderstood.(Yusuf Islam)

Duke shkuar dit' e net,
E duke ndėrruarė moti,
Vemi si lumi nė det,
Nga Zoti,prapė tek Zoti.(Naim Frashėri)

Njeri i zoti nuk eshte ai qe s ka te meta, po ai qe i pranon te metat e tij.(Sami Frashėri)

Nje Shqiptar vlen sa 1000 njerez,2 shqiptare nuk vlejne asgje.(Faik Konica)
PM
Top
basketbolisti
Postuar nė: 28.05.2007, 11:00
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 469
Antari Nr: 7444
Bashkangjitur: 24.05.2007SHBA jane e do te mbesin fuqi boterore


----------------------------------------
Fear is the lock and laughter the key to your heart
PM
Top
harabeli1
Postuar nė: 29.05.2007, 09:04
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 50
Antari Nr: 4632
Bashkangjitur: 12.12.2006 Citim (Senatori_TeT @ 02.05.2007, 18:14)
Te analizosh thelbesisht te arriturat teknologjike dhe shoqerore te Kines,sidomos vrullin ekonomik qe e ka kapluar kete shtet disa vitet e fundit,une vetem 30vite afat i jap te behet fuqia e pare Boterore,ngase 1/5 e popullates boterore jane Kinez.qe dmth mbi 1,4 miliarde njerez jane Kinez.perkunder faktit qe ShBA ushtarakisht eshte nr1 ajo nuk mund te ushqen statutin fuqi me e madhe ekonomike ne Bote...perpos prodhimtarise se madhe te SHBA,ajo eshte nga viti ne vit me deficit cdohere e me te madh te buxhetit shteterore,pasi importi e kalon eksportin dhe SHBA lufton kunder kesaj ceshtjeje(por pa sukses duke shikuar cmimet e produkteve amerikane dhe atyre kineze dhe japoneze).
Per Indine nuk mund te jap ndonje koment,pasi me eshte mjaft i panjohur,kurse Japonia momentalisht ka teknologji me te zhvilluar ne bote e qe e perhap me cmime jashtezakonisht te lira.duke patur parasysh 400 milione japonez(20milione me teper se ShbA) dhe punen e ushtruar mesatarisht nga nje japonez ne vit(60ore pune ne Jave per cmime shume me te ulta te punes se dores) dhe sasia eksportuese qe dukshem e tejkalon ate importuese,ambiciet e ketij shteti jane te medha ekonomikisht.

a kishe mujt me kan ma i kuptueshem ne fjalet " 400 milion japonez; 20 milion me shume se sh.b.a"?
PM
Top
Senatori_TeT
Postuar nė: 29.05.2007, 13:34
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2032
Antari Nr: 5504
Bashkangjitur: 28.01.2007Japonia ka 400 milione banore
Shba kane 380 milione... qarte?


----------------------------------------
Perparesia e te mencurit qendron aty se cdohere mundet te shtiret si i marre!

I'm just a soul whose intentions are good,oh Lord please don't let me be misunderstood.(Yusuf Islam)

Duke shkuar dit' e net,
E duke ndėrruarė moti,
Vemi si lumi nė det,
Nga Zoti,prapė tek Zoti.(Naim Frashėri)

Njeri i zoti nuk eshte ai qe s ka te meta, po ai qe i pranon te metat e tij.(Sami Frashėri)

Nje Shqiptar vlen sa 1000 njerez,2 shqiptare nuk vlejne asgje.(Faik Konica)
PM
Top
SIZIFI
Postuar nė: 29.05.2007, 14:18
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 171
Antari Nr: 7390
Bashkangjitur: 15.05.2007Qy thojkan besoj se dot behen , ore ato jan fuqi boterore....
Kur Anglia , Franca dhe SHBA mundohen ti bejne diplomaci ketyre vendeve Kines dhe Indise, shqiptaret nje kacik popull , prishen me keto dy vende per hir te Frances...:(
PM
Top
fisniku
Postuar nė: 29.05.2007, 17:17
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2718
Antari Nr: 5696
Bashkangjitur: 09.02.2007 Citim (Senatori_TeT @ 29.05.2007, 13:34)
Japonia ka 400 milione banore
Shba kane 380 milione... qarte?

Senatot_tet,Moj ja ke huq pak qitu me qita numra te popullates rastesisht. Kqyr edhe niher qka ke shkru se une nuk jom ka pajtona me mendimin tone me qata numra.
Une me sa di Japonia ( deri me tani) ka 127,433,494 banore,ndersa SH.B.A ka dikun afro 301,139,947 banore.P.S. Mos ja fut diqka veq ne ata tanen(qysh menon ti ose ki deshire me qene ashtu) kur nuk ki informata te sakta!

Ky postim ėshtė ndryshuar nga fisniku nė 29.05.2007, 17:19


----------------------------------------
I miss my little "Casper" soo sooo much

When you lost your faith in God ,you lost your soul.....

Somewhere, Someway, Someday, Somehow
PM
Top
shkupjani
Postuar nė: 29.05.2007, 19:54
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 82
Antari Nr: 5944
Bashkangjitur: 19.02.2007ooooooo more koleg pse nuk ja bani nje pyetje vetes pas 40 50 viteve shqipetaret ku do te je se ?
PMUsers Website
Top
harabeli1
Postuar nė: 29.05.2007, 20:00
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 50
Antari Nr: 4632
Bashkangjitur: 12.12.2006 Citim (Senatori_TeT @ 29.05.2007, 13:34)
Japonia ka 400 milione banore
Shba kane 380 milione... qarte?

japonia ka dikun rreth 150 milion banor e shba ka rreth 300 milion.
PM
Top
Senatori_TeT
Postuar nė: 29.05.2007, 20:52
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2032
Antari Nr: 5504
Bashkangjitur: 28.01.2007ndoshta de ndoshta.se paku ne librat shkollor ishin keto te dhena...
fisniku ska nevoje te nxehesh aq shpejt smil3dbd4e398ff7b.gif ndoshta kam gabuar...por sa i perket zhvillimeve te lindjes se larget,ata ndoshta vetmse e kane tejkaluar SHba,njelloj edhe vendet tjera te industrializuara.


----------------------------------------
Perparesia e te mencurit qendron aty se cdohere mundet te shtiret si i marre!

I'm just a soul whose intentions are good,oh Lord please don't let me be misunderstood.(Yusuf Islam)

Duke shkuar dit' e net,
E duke ndėrruarė moti,
Vemi si lumi nė det,
Nga Zoti,prapė tek Zoti.(Naim Frashėri)

Njeri i zoti nuk eshte ai qe s ka te meta, po ai qe i pranon te metat e tij.(Sami Frashėri)

Nje Shqiptar vlen sa 1000 njerez,2 shqiptare nuk vlejne asgje.(Faik Konica)
PM
Top
TheGenius
Postuar nė: 30.05.2007, 06:06
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 54
Antari Nr: 69
Bashkangjitur: 01.01.2005HAHAHAHA DERI SA TE KENE MASONAT AMERIKEN NE DORE SKA KUSH QE I DEL PARA PER FAT TE KEQ smil3dbd4e398ff7b.gif

GJITH BOTA DO TE PUNOJ PER AMERIKEN EDHE NE TE ARDHMEN SI QE PUNON EDHE TASH POR DERI KURE??? NE ME SIGURI NUK DO TA ARRIM NDOSHTA PAS 1000 VJETESH DO TE KET NDRYSHIME smil3dbd4d4e4c4f2.gif

HAJ NJIHER ME LULEMASONAT NJEREZ TE LIDHUR NJE LIDHJE QE BEJNE MATJE TE PA GABARA.

KJO ESHTE THENJA E ATYRE.

NDERSE PER ME DETALISHT MUND TE LEXONI:

http://en.wikipedia.org/wiki/FreemasonryFotografi e jashtme

Ky postim ėshtė ndryshuar nga TheGenius nė 30.05.2007, 06:10


----------------------------------------
http://kercova.net
PMEmail PosterUsers Website
Top
Replikanti
  Postuar nė: 30.05.2007, 09:41
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 66
Antari Nr: 5055
Bashkangjitur: 03.01.2007Une kujtoj se per shkak te demokracive te brishta qe mbizotrojne ne Kine dhe Indi jo edhe 40-50 vjet por edhe 400--500 vjet nuk do te mund te ndodhe te jene keto shtete super fuqi me numrer 1 ne bote.

Kina sic e dime akoma "hero" e kane Mao CeDunin e India e ka Kalamin.

Long Life USA, God bless USA
PM
Top
fisniku
Postuar nė: 30.05.2007, 15:23
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2718
Antari Nr: 5696
Bashkangjitur: 09.02.2007 Citim (Replikanti @ 30.05.2007, 09:41)

Long Life USA, God bless USA

Ahhhhhh goja te lumte Replikant se ja ke pykat qitash krejt ti!!!


----------------------------------------
I miss my little "Casper" soo sooo much

When you lost your faith in God ,you lost your soul.....

Somewhere, Someway, Someday, Somehow
PM
Top

Topic Options Faqe: (2) [1] 2  Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio