Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Lirimi I Albin Kurtit Mė 10 Maj?, Do tė diskutojmė pėr burgjet politike..!
vedat.xh
Postuar nė: 06.05.2007, 20:54
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 74
Antari Nr: 5270
Bashkangjitur: 16.01.2007Lirimi i Albin Kurtit mė 10 Maj?

Aktivisti i Lėvizjes VETĖVENDOSJE! Albin Kurti ende ėshtė duke u mbajtur nė burg, madje atij i janė ndėrruar burgjet pėr tė pestėn herė, ku sė fundi gjendet nė burgun e Prizerenit. Qysh prej arrestimit tė tij nė demonstratat e organizuara nga Lėvizja VETĖVENDOSJE! Me 10 shkurt tė kėtij viti.
Visar Ymeri aktivist i VETĖVENDOSJE!-s, tė Martėn nė njė konferencė pėr media tha se ‘ajo ēka mund tė themi tash pėr Albinin, ėshtė se ai para disa ditėsh ėshtė transferuar nė burgun e Prizerenit. Kjo ėshtė bėrė, pasi ėshtė pėrmirėsuar gjendja e tij shėndetėsore, ku para disa dite ka qen nė spitalin e burgut tė Dubravės’ mė tej Ymeri shtoi se nuk mund tė themi asgjė mė tepėr pėr tė, pasi sipas Ymerit lėvizja VETĖVENDOSJE! Nuk mund tė ketė kontakte me Albinin, kurse sa i pėrket vendimit tė gjyqit ai tha se nuk kanė ndonjė njohuri mbi marrjen e ndonjė vendimi tė ri, pra sipas meri Albini ende nuk ėshtė dalur para gjyqit dhe nuk e ka kryer procedurėn gjyqėsore.
Ndėrkaq zėdhėnėsi i UNMIK-ut Niraxh Sing deklaron se Albin Kurti ėshtė burgosur nė pėrputhje me kodin e pėrkohshėm tė Kosovės dhe kodin e procedurės penale tė Kosovės. Urdhėri i fundit nė mėnyrė specifike ėshtė bėrė nga paneli tre anėtarėsh i gjykatės sė qarkut nė pėrputhje me kodin 281, 285 (1), ėshtė shprehur Sing. Sipas Sing rasti Kurti pėr momentin ėshtė nė fazėn e hetimit para gjykimit dhe se hetim janė ende nė vazhdim e sipėr. Zėdhėnėsi i UNMIK-ut ka rikutjtuar se nė kėtė fazė tė hetimeve nuk mund tė jepen detaje shtesė. Ai mė tutje shtoi se nė kursin e ardhshėm tė procesit gjyqėsor, hap ii ardhshėm pas hetimeve tė bėra nga UNMIK-u para gjykimit tė tij ėshtė ngritja e njė aktakuze nga prokurorja Secilia Tillado, e cila do ta mbėshtesė akuzėn nė dėshmitė e mbledhura gjatė hetimeve qė po vazhdojnė tė zhvillohen.
Burgosja e Kurtit e tanishme me urdhėr ri-arresti skadon mė 10 maj ’07. Ai mund tė lirohet nėse prokurori publik nuk kėrkon vazhdimin e mbajtjes sė tij nėn arrest, tek gjyqtari pėr para-gjykim, nė pėrputhje me nenin 285(4), ka thėnė pėr fund zėdhėnėsi i UNMIK-ut Sing.

Vedat Xhymshiti
Prishtinė
Te dashur bashkeatdhetaret tane, te shfrytezojme kete menyre te komunikimit, per te shkembyer idete dhe mendimet tona, se si do te mund t'i parandalonim burgjet politike ne Kosove, pra burgosen Shqiptaret, vetem e vetem pse duan token e tyre, vetem e vetem pse duan te mbrojne historine, gjuhen kombin dhe dheun e tyre....!
Kur them te dashur bashkatdhetar e kam fjalen per Shqiptaret e njemendet, sepse megjithemend ka Shqiptar dhe SHQIPTAR!, siē ka pas thene heroi i popullit Avni Rrustemi, ne gjykimin e qeverise Franceze kur Vrau me doren e tij te shenjt Kryetradhetarin EsatPASHE TopTanin.

----------------------------------------
JO NEGOCIATA
VETĖVENDOSJE!
PMUsers Website
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio