Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> PSE USHT-ja NUK PO ECEN PARA!, JA PSE:
ILIRIDA
Postuar nė: 28.05.2006, 17:08
Quote Post


Miku i ri
*

Posti: Antarė
Postime: 2
Antari Nr: 1205
Bashkangjitur: 28.05.2006USHT-ne nuk munde ta quani me Universitet Shtetror?Pse? Sepse USHT ngjan me shume me nje universitet privat qe kohet e fundit kan pushtuar te gjitha viset shqiptare.Une kam qene rresht 4 vite student i ish-fakultet te mjeksesise ne ish UT.Dhe tash ndodhem ne Universitetin e Tiranes,dua te them se une me se miri i di gjerat qe rrjedhin ne USHT.
USHT lere qe eshte i politizuar(pavarsisht partive politike),por eshte edhe tempulli i pazarlleqeve.UT e dikurshme ishte shum me shum Universitet i mirfillet se tash si USHT,sepse kishte bazen e Universitetit me Fakultetin e Mjekesise dhe Stomaltologjise.Me pazarlleqet e udheheqesve te athershem na nguliten ne greve te pergjithshme me shum se 500 studente,te cilet u lan pasoja te shumta shendetsore,si dhe nje shume e mire e tyre mbeti tashme rrugeve.UNE kam thene shum here para zyrtarizimit te tij se UT-ja Do te RRESHQAS ME FAKULTETIN E EDUKIMIT FIZIK DHE DO TA THYEJ KOKEN ME FAKULTETIN E MJEKESISE,ashtu edhe ndodhi.Ne ikem,u shuan shkencat mjekesore per te mos u hapur kurre me!mbeti populli shqiptar i maqedonise pa ardhmeri te mjekeve e te stomatologeve,e deri tani as nje tulle me shum nuk eshte ndertuar ne USHT,prej se ikem ne.Dhe mbani mend se USHT nuk do shoh kurre dite te mira,sepse kan shkelur mbi gjakun e deshmoreve,kan shkelur mundin e 5oo studenteve te ish mjekesise,kan marr para te majme(500euro semester)nga te varferit,me nje qellim qe nje dit do te lere ne rruge.USHT-ja perfundimisht KA THYER KOKEN ME FAKULTETIN E MJEKESISE
Shkruan:........................................................BLACK HAWK DOWN
PM
Top
andy
Postuar nė: 23.08.2008, 02:08
Quote Post


The GodFather
*****

Posti: Antarė
Postime: 7137
Antari Nr: 132
Bashkangjitur: 16.02.2005E lexova postimin e ketij te shkretit, qe e kan detyruar te shkoj ne Tirane te vazhdoj studimet.
Por tash mbasi kane kaluar 2 vjet USHT-ja sic duket ka perparu, edhe nese Sadi Bexheti nuk ka bere asgje me shume, mjafton qe e solli Fakultetin e Shkencave Mjeksore ne USHT-e.
Do te thot se kemi perparu sic duket, edhe dot perparojm po mendoj se per nja 4 vjet do mbesim ketu ku jemi.

Ja edhe konkursi per Fakultetin e Shkencave Mjeksore:

XI Fakulteti i Shkencave Mjekėsore Tė rregullt me kuotė shtetėrore
Shuma e pagesės pėr semestėr (euro) Tė rregullt me vetėfinancim Shuma e pagesės pėr semestėr (euro) Me korrespondencė Shuma e pagesės pėr semestėr (euro) Numri i pėrgjithshėm i studentėve
Mjekėsi e pėrgjithshme 30 300 30 1000 / / 60
Stomatologji 20 300 20 1000 / / 40
Farmaci 30 300 30 1000 / / 60
Infermieri
a) Infermieri e pėrgjithshme
b) Akusheri
c) Logopedi
d) Fizioterapi 70 100 70 350 70 500 220
Gjithsej: 150 150 70 370Kaloni mir.


----------------------------------------
"o Zot jepi atij qe rin kot, sepse ai qe punon fiton vet!"

SINCE 1985
PMEmail PosterIntegrity Messenger IM
Top
arvanit
Postuar nė: 23.08.2008, 10:12
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 258
Antari Nr: 16392
Bashkangjitur: 13.07.2008....pse USHT-ja nuk ec perpara...ndoshta per shumcka....vertet per te dhen nje vlersim per shprehjen pse, ndoshta duhet nje studim paraprak...ndoshta duhet marr per objekt krahasimi nje platform e cila ne vete ka ngerthyer ate qe se paku eshte sinuar per ket kte periudh dhe ate qe eshte realizuar ashtu qe nga ki krahasim te arijm te ne opjektivin "pse jo"-"ecje perpara" qe ju parashtruat sishprehja....ndoshta me pas duhet studjuar dhe njohur faktoret e brendshemn dhe te jashtem aposi c thuhet intern dhe ekstern....ngase vet njophja e ketyre faktorve eshte shum relevante ne mirvajtjen dhe eveaulimin e ketij institucioni...me pas ndoshta brenda ketyre faktorve duhet dimenzionuar si parsore faktorin njeri...mendoj se faktori njeri ne kete rast duhet trajtuar nga pozicioni i studentit , mbase vete natyra e keti institucioni ka per objektiv senderitmin e vlerave intelektuale, profesionale, e shum domene te tjera te lidhura per kete fenomen....dmth duhet analizuar domeni student si objekt thyres i vet institucionit....me pas faktorin akademik....dhe ndoshta trajtimi i ketij spektri eshte barometri dhe ballanci ne mes faktorit student dhe gjith te tjerve per rreth ti, pa marrur parasish peshen dhe ndikimin e tyre....dhe kuptohet ajo qe mbetet te vlersohet nga ki faktor eshte cka ne te vertet kemi brenda kesaj strukture...kuptohet ne kuptim akademik...cka meret per baze qe te konstatohet ki nivel....cilet jane parametrat e vlersimit dhe cka kan per baze gjat krahasimit te tyre ne kuptim te vlerave dhe te ariturave shkencoro-profesionale...ndoshta qe te kemi me te qart kte efektim bazat dhe vlerat e ketij faktori do i krahasonim me vleratt dhe bazamentet te cilet artikulojn po te njejta tipare ne nivel lokal....regjional...shteteror...kuptohert se di a ja vlen perbrenfa kesaj kornize dhe cka nese ki krahasim behet me vlerat tradicionale....me pas vjen struktura menaxhuese duke filluar nga referentet e thjeshte...me vazhdu me administartoret ne nivel dege...fakullteti dhe me pas me kaluar deri tek administrata e rektoratit...mndoshta nje studimi i ketyre eshaloneve do te kishte perkuar me njohje nga gjeneza dhe embrioni i startimit te ketij institucioni..nga UT-ja e deri me tani si USHT-te....dhe sigurisht se duke i krahasaur periudhat dhe strukturat e ndryshme qe kan menaxhuar do te kishim ardhur deri tek ajo vler qe ju deshironit ta njihne....se treti ajo qe eshte thelbesore per tu n johur ne kte proces njohje dhe agrumentimi eshte aspekti financiar...buxheti financiar i USHT-se, masa e njohjes se tij perkon nga dy segmente identifikuese....nevojat ne kuptim te konsumit te ketyre mjeteve...dhe burimi i sigurimit te ketyre nevojave...dhe mbase ki burim konsiston nga tre pozicione...pozicioni i mjetetve te siguruara nga buxheti i shtetit....pozicioni i mjeteve te mbledhura nga taksat per sherbimet e bera brendaperbrebnda universitetit dhe nga burime si qiraja etj...dhe segmeti tjeter i keti pozicioni jane mjetet e siguruara dhe depozituara nga donatoret e ndryshem....dhe ajo qe perkon me kte botkuptim ndoshta do ishte me e lehte te njihet dhe krahasohet ngase instituciomnet publike me ligj e kan per obligim qe ti publikojn te gjitha te dhenat qe perkojn me kte aspekt financiar....andaj ndoshta se si ki konsum eshte bere dhe si eshte dashur...ku ka gjet mbeshtetje dhe si eshte dashur te jet...mbetet te krahasohet dhe pse jo edhe te kontatohet kjo njohje qe ju sinuat te njiheni....
...per pozicionin politik dhe shtetror sdo ndalem se seshte gjikimi personal i arsyeshem...ngas pergjegjsia seshte personale por politkie dhe nacionale...brendaperbrenda shqiptarve ne nje ane...dhe andaj sjap gjikimin tim...
....domeni i nje argumentuarui nga aspekti i popullates...eshte problem i te gjikuarit sociologjik....pse jo edhe gjenetik...andaj duhet japin ata nje veshtrim pse keshtu ndosh...nese kan konstatu dhe njoh ket diferenc mes asaj cka dhe si eshte dashur....
...respekt ndoshta do behet me mir ...pse jo ne nje te ardhme ...po ndoshta kjo e ardhme eshte vetem nje ender qe sinuam...sespse ndoahta mbetet avazai...por cte besh se kaq ndoshta ditem dhe mundem...po cka eshte dashur...kuptohet mbetet te njihet...ners jo tani...pse jo edhe jo ne te ardhmen...por kuptohet ndoshta e ardhmja eshte tani...cmbetet nga e tashmja...po ndoshta eshte lodhje monotonia e apstrahimit te temave ate tilla...ngase....mbetet?-!=xy

Ky postim ėshtė ndryshuar nga arvanit nė 23.08.2008, 10:24
PM
Top
alvin
Postuar nė: 23.08.2008, 11:19
Quote Post


Administrator
*****

Posti: Admin Forumi
Postime: 22234
Antari Nr: 12633
Bashkangjitur: 08.01.2008Medicine dhe stomatologji te hapet ne USHT eshte turp dhe nencmim i shqiptareve ketu.
Pa asnjefare kushtesh,pa kuader si duhet...
Eshte interes i dikuj te pasurohet nga ryshfeti i studenteve per regjistrim dhe per provime,por jo interes i popullates.Te jeni te bindur.


----------------------------------------
Dy gjėra janė te pakufishme-gjithėsia dhe injoranca njerėzore. Pėr te parėn nuk jam i sigurt-Albert Einstein
PM
Top
arvanit
Postuar nė: 23.08.2008, 11:39
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 258
Antari Nr: 16392
Bashkangjitur: 13.07.2008....ndoshta vertet dikush ka pjell imagjinate....po he se dikushi kte imagjinat e konsideron si privilegj...dhe pse jo dikushi ka pjell po ska imagjinat...kuptohet kaq....po ska rendesi...kemi homoseksual krimeinistra dhe kjo qenka pjell per ta,.....kuptohet debati propozimi per rektor ...dhe rektor te USHT-se fdallon...se paku ndoshta nje replik e te arsyetuarit duhet mbeshtetur...sic mbeshtet edhe replika se kemi krieministra homoseksual....ok...por ajo qe duhet dalluar ne kte debat eshte si i shohim dhe i pasqyrojm ngjarjet...aktet...dhe pse jo fenomenet e natyres se njejt nga nje kendveshtrim alternativ....te debatosh ne forum eshte e natyrshme...kuptohet kur logjika konsiston dhe mbeshtet ne arsyen dhe ne te menduarin dhe ofrimin e zgjedhjes mundet me ndryshe.....po un askund se verejta kte fenomen...pos shprehjes pjelll.
....nese flasim per arsyen se skemi kushte per fakulltete e lartecekura nga alvini, ateher pajtohem me kte bindje ...por shprehja turp....eshte jo relale sepse ne qofte se kushtet kishin qen argument i te ariturave ne keta rrethana dhe ne kte mentalitet ateher ku do kishim qen...sigurisht se un kam studjuar ne UT...po ckushte kishim ne podrum studjonim...andja per kritiket edhe kjo eshte pjell e imagjinates se dikuj dhe kaq!....ceshtja pse debatohet ne forum dhe keqperdoren emrat e personave ...pa mos mar pelqimin e tyre ...pa mos respektuar procedurat e zgjedhjes...pa respektuar instancat qe bejn ket zgjedhje sqenka pjell e shfrenuar sepse ashtu dikush me pjellen po pa imagjinaten e tij mendon....ndersa kjo pjell duhet artikulohet ...por se kti konteksti duhet tja shtoj edhe shtesen me gjikim dhe logjik te shendosh...pra me vetedije....ajo qe eshte per tu kundershtuar eshte pse ka munges vullneti dhe financash per te sendertuar at ambijent dhe ata kushte ku kta vlera do gjenin vendin e tyre.....po sigurisht se masa kritike kerkon pjelll te logjikshme dhe jo me konstattimet dhe kaq.....
respekt....
PM
Top
kritiku_1
Postuar nė: 23.08.2008, 12:59
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 4095
Antari Nr: 10472
Bashkangjitur: 26.10.2007 Citim (alvin @ 23.08.2008, 11:19)
Medicine dhe stomatologji te hapet ne USHT eshte turp dhe nencmim i shqiptareve ketu.
Pa asnjefare kushtesh,pa kuader si duhet...
Eshte interes i dikuj te pasurohet nga ryshfeti i studenteve per regjistrim dhe per provime,por jo interes i popullates.Te jeni te bindur.

e dij pse e thu ket vllaj i frigesh konkurences a fuge nje smil3dbd4e4c2e742.gif smil3dbd4e4c2e742.gif smil3dbd4e4c2e742.gif


----------------------------------------
Kur asgje nuk eshte e sigurt, gjithcka eshte e mundur...
PM
Top
allma
Postuar nė: 23.08.2008, 17:25
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 72
Antari Nr: 5271
Bashkangjitur: 16.01.2007NUK EC BE VLLA KUR HYJNE HAJNAT DHE BANDITET REKTOR NUK EC!!!


----------------------------------------
Beware of Greeks bearing gifts

Pėrkthimi:

Mos u beso armiqėve
PM
Top
AeRtOn
Postuar nė: 23.08.2008, 17:27
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 3865
Antari Nr: 6944
Bashkangjitur: 15.04.2007saidohgasdhgpOASDJPŠASGDŠPASDOGPJsapdjgasopdjgaopsjdgosdgjspdgjpsdogpsdgjspšdogj
s

ja cfare eshte Usht-ja


----------------------------------------
“Dikur thonin se palestinezėt luftojnė si heronj, e tani thonė se heronjtė luftojnė si palestinezė.”
— Norman Finkelstein
PM
Top
Lindi070
Postuar nė: 23.08.2008, 21:00
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 1073
Antari Nr: 6510
Bashkangjitur: 23.03.2007E nuk ec nuk ec se shume mire e ka Allma. Derisa te kete korrupsion dhe marrje provimesh me te njohshem nuk do te kete asnjehere perparim ne UT. Deri sa "disa persona" e quajne Universitet i Tetoves e jo Universitet NE Tetove, asnjehere nuk do te kete perparim.
Derisa do te punesim me anesime politike, shembull i fundit prej 300 te punesuarish ne 800 qe dmth 500 "profesore" te rinje kane hy ashtu shpejt e shpejt ne UT asnjehere nuk do te kete perparim.
Derisa "rektori" jone i famshem ua shkurton rrogat profesoreve prej 500 euro ne 290 euro sigurisht qe nuk do te kete perparim se ato profesore do te kerkojne rruge tjeter si korrupsion ose mosshkuarje ne pune.
Derisa studentet te paguajne kampanjat politike te partive ne pushtet, ku pritni te perparojn universiteti jone?
Shpresoj qe koha do ti shendosh plaget e studenteve, per shkak se ardhmeria e studenteve ne UT eshte ne nje pikepyetje te madhe.
Imazhi i UT (qe plotesisht e meriton UT e jo USHT) ka shkuar ne fundrrine, por pa mundimin e profesoreve qe te rikthejne kriteret e forta para 5 vitesh ku prej 100 studenteve vetem 10 apo 15 kalojne provim, jo si tani qe kalojne 95, sigurisht qe nuk do te kete perparim ne USHT.
Tash te presim nje rektor te ri qe do te vij me zgjedhje si duhet e jo me uzurpim e me arme dhe te shohim nese do te kete ndonje ndryshim. Por te them te drejten dyshoj thelle ne kete ceshtje se ndonjehere UT do te behet USHT.
Kalofshi mire.


----------------------------------------


"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the the universe."
PM
Top
kosmonauti
Postuar nė: 23.08.2008, 22:06
Quote Post


Na ndejk nga koha nė kohė
****

Posti: Antarė
Postime: 40
Antari Nr: 6535
Bashkangjitur: 24.03.2007O Lindi070, nuk perparon jo UT-ja sepse Sadi Bexheti me ardhjen e tij kishte punesuar 60 profesore FIKTIV qe marin rroge ne USHT kurse asnjehere nuk u ka shkele kemba ketyre profesoreve ne Universitet.
Dhe mos te flasim edhe 600 te tjere qe kurr nuk u dha rroga tamam.

Respekt
PM
Top
LIMMI
Postuar nė: 23.08.2008, 23:24
Quote Post


Ujku ne mesin tuaj!!
*****

Posti: Antarė
Postime: 7174
Antari Nr: 6797
Bashkangjitur: 07.04.2007USHT-ja nuk hec para per kete:
-Ka profesor te papergjegjshem
-Student edhe me te papergjegjshem
-Ka klane mes profesoreve
-Klane nxenes profesor
-KOrrupsion
-Kuader i dores se katert
-Padrejtesi
-Vonim te cfardo qoft procedure(administrata e ulur per dhe)
-Vendi ku ndodhet
Ka edhe shume te tjera un shkurt i praqita me gjersisht ne seancat tjera shpresojm.

rrespekt me te mira----------------------------------------
Kujdes mos i bėni padrejtėsi vetes, se edhe ashtu tė tjerėt do tė jenė tė padrejt me ju.
PMEmail Poster
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio