Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Leter motivimi & rekomandimi, Si shkruhet nje leter motivimi& rekoma
arniti
Postuar nė: 04.05.2009, 22:47
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 184
Antari Nr: 4622
Bashkangjitur: 12.12.2006Pershendetje student te nderuar.

Kush mund te me tregoj regullat si mund te shkruajme nje leter motivimi dhe nje rekomandimi.
PM
Top
LiveSTRONG
Postuar nė: 04.05.2009, 22:48
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2193
Antari Nr: 19859
Bashkangjitur: 20.01.2009Kerko ne google, ke shume modele aty... varet per cfare te duhet...


----------------------------------------
Mendo cka t'dush, vetem mos mendo se une det foli i pari. ;)
PMUsers Website
Top
Sybella
Postuar nė: 04.05.2009, 23:19
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 8150
Antari Nr: 18495
Bashkangjitur: 14.11.2008 Citim (arniti @ 04.05.2009, 23:47)
Pershendetje student te nderuar.

Kush mund te me tregoj regullat si mund te shkruajme nje leter motivimi dhe nje rekomandimi.

Per cfare konkretisht te nevojitet letra e motivimit?

Letren e rekomandimit ta leshon universiteti (nese je student dhe aplikon per ndonje kurs, program ose te ngjajshme), ose ndonje organizate apo punedhenes (ku ke bere prakse ose ke punuar). Nuk e shkruan vete!

smil3dbd4e5e7563a.gif----------------------------------------
Kur ti prangat mi hodhe nė mish,
unė i putha duart tua,
ėshtė rast i pashembullt ta dish
qė xhelatin ta puth e ta dua...-D.Agolli
PM
Top
xiki
Postuar nė: 04.05.2009, 23:23
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 1585
Antari Nr: 236
Bashkangjitur: 03.04.2005Zhvillimi i Karieres :)

Komunikime profesionale
Letėr motivimi

Adresa:
Mob:
e-mail:
14/December/07


TE DHENAT PERSONALE:


•Emri / Mbiemri
•Adresa
•Telefoni
•Fax
•E-mail
•Shtetesia
•Data lindjes

Te nderuar Stafi
Lajmin per hapjen e konkursit per ranim te dy studenteve ne pun ne..... e lexova ne Eservice dhe menjeher u interesova qe te aplikoja edhe une .
Mendoj se une me sukses mund ta kryj kete pun , perdor me qejf html. Javascript dhe ndjej kenaqsi kur punoj me kesij programesh dhe pa lodhje punoj ne pregaditjen e faqes time
SHKOLLIMI


• Date (nga – deri)
•Emri institutit dhe lloji i shkollimitAftesite dhe njohuri personale
Te perftuara gjate jetes edhe pa deshmi aftesie.

•GJUHA MĖMĖ :
Shqipe


•Gjuhe te tjera
GJUHA ANGLISHT GJERMANISHT MAQEDONISHT
Niveli i leximit
Mire Fillestar Shkelqyeshem
Niveli i shkrimit
Mjaftueshem Mjaftueshem Shkelqyeshem
Niveli ne te folur Mire Mire Shkelqyeshem

•Aftesi dhe pershtatje ne pune grupi

•Aftesi dhe njohuri te gjuheve programuseJu falemenderit per vleresim e kesaj letre .
Ju lutem me lajmroni per cfare do lajmi ne nr tel , ose ne e-mailki eshte nje shembull i thjesht

Ky postim ėshtė ndryshuar nga xiki nė 04.05.2009, 23:37


----------------------------------------
www.autoshitje.com
PMEmail PosterUsers Website
Top
Sybella
Postuar nė: 05.05.2009, 18:33
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 8150
Antari Nr: 18495
Bashkangjitur: 14.11.2008
Ne kohe te fundit nuk jane vetem deftesat dhe notat e mira vendimtare per t’u pranuar ne nje vend pune, prakse, kurs apo studim (kjo vlen sepaku per shtetet perendimore). Prezantimi i aplikuesit si dhe motivimi i tij jane gjithashtu vendimtare per nje pergjigje pozitive.

Me letren e motivimit duhet te arsyetoni se PERSE pikerisht Ju duhet te zgjedheni per ate vend (per cfare aplikon) dhe cfare dobi do te kishit Ju nga ai program/pune/kurs. Perse eshte kjo mundesia me e mire per Ju?

Ne letren per motivim shprehet motivacioni i aplikuesit, me qellim qe te zgjohet interesi i institucionit ku aplikohet. Me ane te kesaj letre tregoni interesin tuaj per kete vend (studimi, kursi, etj). Eshte nje pjese shume e rendesishmi e aplikacionit, pasi qe ndryshe nga biografia ose letra e rekomandimit, buron nga vete aplikuesi dhe ne kete menyre jipet nje pasqyre me e qarte per vete aplikuesin. Prandaj duhet te formulohet mire dhe me kujdes.

Permbajtja duhet te perfshije 1 deri ne 2 faqe, por jo me shume se 2 dhe jo me pak se 1. Mundohuni qe te perfshini informacione te dendura dhe me rendesi per nje vendim pozitiv.

Gjate formulimit te letres se motivimit te tregoni :

-Kush jeni ju, cfare fshihet pas personit tuaj?
-Cka ju motivon qe te merrni pjese ne ate vend (per studim,pune,etj)dhe pse ne ate vend (shtet) pikerisht?
-Cilat jane pritjet e juaja
-Nese keni kualifikime ose njohuri ne lidhje me ate pune, numerojini
- Mundohuni me argumentime te krijoni bindje te lexuesi
-Prezantohuni ne menyre sa me pozitive
-Ne fund shprehni shpresen tuaj per nje pergjigje pozitive


----------------------------------------
Kur ti prangat mi hodhe nė mish,
unė i putha duart tua,
ėshtė rast i pashembullt ta dish
qė xhelatin ta puth e ta dua...-D.Agolli
PM
Top
eros_77
Postuar nė: 05.05.2009, 18:37
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 554
Antari Nr: 3906
Bashkangjitur: 09.11.2006 Citim (Sybella @ 05.05.2009, 19:33)
Ne kohe te fundit nuk jane vetem deftesat dhe notat e mira vendimtare per t’u pranuar ne nje vend pune, prakse, kurs apo studim (kjo vlen sepaku per shtetet perendimore). Prezantimi i aplikuesit si dhe motivimi i tij jane gjithashtu vendimtare per nje pergjigje pozitive.

Me letren e motivimit duhet te arsyetoni se PERSE pikerisht Ju duhet te zgjedheni per ate vend (per cfare aplikon) dhe cfare dobi do te kishit Ju nga ai program/pune/kurs. Perse eshte kjo mundesia me e mire per Ju?

Ne letren per motivim shprehet motivacioni i aplikuesit, me qellim qe te zgjohet interesi i institucionit ku aplikohet. Me ane te kesaj letre tregoni interesin tuaj per kete vend (studimi, kursi, etj). Eshte nje pjese shume e rendesishmi e aplikacionit, pasi qe ndryshe nga biografia ose letra e rekomandimit, buron nga vete aplikuesi dhe ne kete menyre jipet nje pasqyre me e qarte per vete aplikuesin. Prandaj duhet te formulohet mire dhe me kujdes.

Permbajtja duhet te perfshije 1 deri ne 2 faqe, por jo me shume se 2 dhe jo me pak se 1. Mundohuni qe te perfshini informacione te dendura dhe me rendesi per nje vendim pozitiv.

Gjate formulimit te letres se motivimit te tregoni :

-Kush jeni ju, cfare fshihet pas personit tuaj?
-Cka ju motivon qe te merrni pjese ne ate vend (per studim,pune,etj)dhe pse ne ate vend (shtet) pikerisht?
-Cilat jane pritjet e juaja
-Nese keni kualifikime ose njohuri ne lidhje me ate pune, numerojini
- Mundohuni me argumentime te krijoni bindje te lexuesi
-Prezantohuni ne menyre sa me pozitive
-Ne fund shprehni shpresen tuaj per nje pergjigje pozitive

Pajtohem plotsishte, po nuk ka nevoj me shkru as nji faqe ... shkurte po qarte
PM
Top
Sybella
Postuar nė: 05.05.2009, 18:41
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 8150
Antari Nr: 18495
Bashkangjitur: 14.11.2008 Citim (eros_77 @ 05.05.2009, 19:37)
Pajtohem plotsishte, po nuk ka nevoj me shkru as nji faqe ... shkurte po qarte

Eros, zakonisht letra e motivimit shkruhet prej 1 deri ne 2 faqe. Ajo qe shkruhet shkurt dhe qarte eshte leter aplikimi dhe kjo nuk guxon te tejkaloje 1 faqe.

Letres se aplikimit dhe biografise i bashkangjitet letra e motivimit. Preferohet te mos jete shume e shkurte e as shume e gjate.

Keshtu e di une.

smil3dbd4e5e7563a.gif----------------------------------------
Kur ti prangat mi hodhe nė mish,
unė i putha duart tua,
ėshtė rast i pashembullt ta dish
qė xhelatin ta puth e ta dua...-D.Agolli
PM
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio