Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Nis projekti "Praktika 2006"
r.mislimi
Postuar nė: 09.06.2006, 22:23
Quote Post


studentet.info
*****

Posti: Admin
Postime: 3277
Antari Nr: 2
Bashkangjitur: 25.11.2004Te dashur studente,

Vitet e fundit, numri i studenteve shqiptare qe studiojne jashte shtetit Atdheut eshte rritur ne menyre te konsiderueshme. Cdo vit rreth 3000 studente shqiptare vendosin te vazhdojne studimet jashte Shqiperise. Numri i pergjithshem i studenteve shqiptare qe studiojne jashte shtetit mendohet te jete rreth 25000, te shperndare kryesisht ne Europen Perendimore dhe Amerike.

Ne baze te statistikave te mbledhura nga Rrjeti Internacional i Shoqatave Studentore Shqiptare “Albstudent”, vetem 28% e tyre mendojne te rikthehen ne Shqiperi pas studimeve. Ky fenomen perben edhe nje nder shkaqet e gjendjes aktuale te vendit.
Rikthimi masiv dhe aplikimi i dijeve te tyre ne vendin e origjines, do t’i jepte padyshim nje shtyse te jashtezakonshme zhvillimit ekonomik, politik e social ne Shqiperi, si dhe futjes se nje mentaliteti te ri, perendimor ne shoqerine shqiptare.

Per kete arsye, Rrjeti Internacional i Shoqatave Studentore Shqiptare “Albstudent” organizon projektin “Kthim per nje te ardhme me te mire” (“Back for a Better Future”). Ky projekt organizohet pas suksesit te vitit te kaluar te projekteve
“Praktika 2005” dhe workshop-it “Kthimi ne Shqiperi, nje sfide per te gjithe ata qe studiojne jashte”. Projekti i ketij viti, duke ndjekur vazhdimesine e vitit te kaluar, synon t’u jape mundesine me shume se 50 studenteve shqiptare qe studiojne
jashte Shqiperise, te kryejne praktike nje apo disa mujore prane institucioneve shteterore e kompanive me te medha private ne vend. Kjo praktike do t’u sherbeje atyre per t’u njohur nga afer me realitetin e kushtet e punes ne Shqiperi, si dhe per krijimin e kontakteve me punedhenesit, per nje rikthim te mundshem pas perfundimit te studimeve. Synim paresor i ketij projekti si dhe i aktiviteteve te tjera te ALBSTUDENT eshte pikerisht nxitja e kthimit dhe riintegrimi ne shoqerine shqiptare te studenteve jashte Atdheut.

Per kete iniciative duhen falenderuar edhe institucionet shteterore e kompanite private per mbeshtetjen dhe gatishmerine e ofruar per zhvillimin e. ketij projekti. Vlen te theksohet se ky eshte nje fakt tjeter qe tregon mundesite e medha per kthim te studenteve shqiptare ne Shqiperi pas mbarimit te studimeve.

Per cdo informacion te metejshem mund te vizitoni faqet e internetit www.praktika-online.com dhe www.albstudent.net

Stafi i Projektit.


----------------------------------------
www.studentet.info
PMUsers Website
Top
Lediani
Postuar nė: 10.06.2006, 08:29
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 165
Antari Nr: 592
Bashkangjitur: 31.03.2006Kolege! Aplikoni ne www.praktika-online.com sepse eshte nje mundesi per pune per te gjith ata student qe pritet te dalin neser ne tregun e punes.
PM
Top
r.mislimi
Postuar nė: 10.06.2006, 16:30
Quote Post


studentet.info
*****

Posti: Admin
Postime: 3277
Antari Nr: 2
Bashkangjitur: 25.11.2004
Pėrshendetje,

Nė kuader te projektit te sapofilluar nga Albstudent "Praktika
2006" stafi i projektit ka ndermjetesuar ne menyre te sukseshme
nder te tjerash edhe praktika per Sociolog, Punonjes Social,
Psikolog tek qendrat e Tiranes, Durresit dhe Elbasanit te
organizates "Ne dobi te Gruas Shqiptare". Pershkrimin e
praktikave si dhe formularin e aplikimit do ta gjeni online tek
faqja e projektit:

www.praktika-online.com


----------------------------------------
www.studentet.info
PMUsers Website
Top
r.mislimi
Postuar nė: 10.06.2006, 16:31
Quote Post


studentet.info
*****

Posti: Admin
Postime: 3277
Antari Nr: 2
Bashkangjitur: 25.11.2004Nė kuadėr tė projektit tė sapofilluar nga Albstudent "Praktika
2006" stafi i projektit ka ndėrmjetėsuar nė mėnyrė tė sukseshme
ndėr tė tjerash edhe 8 praktika tek GTZ (Shoqeria per
Bashkepunim Teknik) per Arkitekture, Informatike, Ekonomi,
Juridik, Industri ushqimore ne Tirane e ne rrethe te ndryshme te
Shqiperise. Pershkrimin e praktikave si dhe formularin e aplikimit do ta
gjeni online tek faqja e projektit:

www.praktika-online.com----------------------------------------
www.studentet.info
PMUsers Website
Top
r.mislimi
Postuar nė: 28.06.2006, 13:58
Quote Post


studentet.info
*****

Posti: Admin
Postime: 3277
Antari Nr: 2
Bashkangjitur: 25.11.2004Albstudent ne kuader te projektit Praktika 2006 ju ofron vende te reja
praktikash per studentet shqiptare jashte Atdheut.

- 4 Praktika prane UNDP Albania.
- 5 Praktika ne Tirane, Shkoder, Durres, Vlore prane "Bankes Italo
Shqiptare".
- 5 Praktika prane Vodafone Albania.

Si dhe rreth 100 vende te tjera praktikash te shpallura dhe me pare qe
perfshijne te gjithe spektrin e studimeve Universitare.

Per me shume informacion vizitoni sitin:
www.praktika-online.com


----------------------------------------
www.studentet.info
PMUsers Website
Top
shkup_kercovari
Postuar nė: 28.06.2006, 17:50
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 133
Antari Nr: 577
Bashkangjitur: 19.03.2006kjo vlen vetem per shqiperi?????
PMUsers Website
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio