Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      AktivitetFaqe: (72) « E para ... 67 68 [69] 70 71 ... E fundit »  ( Kalo tek postimi i parė i palexuar ) Reply to this topicStart new topicStart Poll

> PYETJE PERGJIGJEJE
Anubisi-E
Postuar nė: 13.01.2011, 00:52
Quote Post


Pacifist
*****

Posti: Antarė
Postime: 9660
Antari Nr: 14168
Bashkangjitur: 07.03.2008 Citim (dasaaa @ 13.01.2011, 01:23)
Ndoshta e ke dit por une sinqerisht tukam pergjigj,sidoqete jet u mundova meta sqaru

Jo Dasa, nuk e kam dite.
Kam dite nje procedure per marrjen e abdesit, e ajo perfshinte edhe ujin ne hunde e goje, e kam mendu se krejt kjo eshte farz dhe prandaj cdo here e kam bere ashtu!
Sidoqofte, ti faliminderit.


----------------------------------------
Beati pacifici!
PM
Top
mbreti
Postuar nė: 13.01.2011, 02:03
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 4495
Antari Nr: 11904
Bashkangjitur: 11.12.2007 Citim (Anubisi-E @ 13.01.2011, 01:52)
Jo Dasa, nuk e kam dite.
Kam dite nje procedure per marrjen e abdesit, e ajo perfshinte edhe ujin ne hunde e goje, e kam mendu se krejt kjo eshte farz dhe prandaj cdo here e kam bere ashtu!
Sidoqofte, ti faliminderit.

Kjo procedure, eshte bashke me sunetet.


Futja e ujit ne hunde dhe ne goje, eshte farz me rastin e marjes se guslit, para pastrimit te teresishem te trupit.


----------------------------------------
Gjithcka ne kohe te vet, por pse kalon kohen kot or i uruar.
PMMSN
Top
dasaaa
Postuar nė: 13.01.2011, 08:43
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 18007
Antari Nr: 16746
Bashkangjitur: 09.08.2008 Citim (dasaaa @ 13.01.2011, 00:10)
Ni pyetje me mu prgjigj me argumente(nese ka mundesi).
Nese femia te lind me pasoja,a mund mekan shkak i gjynaheve te prinderve

Apo mun naj kush me dit ajo


----------------------------------------
Kurrė mos e ngatėrro personalitetin tim me sjelljen time, sepse personaliteti ėshtė i imi ... kurse sjellja ime, mvaret shumė edhe prej teje!
PMUsers WebsiteIntegrity Messenger IM
Top
Muslimboy
Postuar nė: 13.01.2011, 08:44
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 729
Antari Nr: 19470
Bashkangjitur: 12.01.2009 Citim (dasaaa @ 13.01.2011, 00:49)
Esht Ajeti kuranor ,un poti ceki qka thot per farzet e abdesit
1.Larja duarve deri mbi brryla
2.Larja e fytyres.
3.Dhenja kokes mes.
4.Larja e kembve deri mbi zogj.

Kto jan farzet e abdestit

Allahu te shperblefte dasaa!

Ama deshta te shtoj edhe diqka ketu.

Gjate ramazanit pershkak te friges se mundesh me prish agjerimin me shti ujin ne goj dhe ne hund une nuk e bejsha kete dhe me nje rast e kam pyetur hoxh Lulzim Perqukun Allahu e ruajt(Ka studjuar degen e hadithit ne Medine) se a bon mos me shti ujin ne goj dhe hund gjate marjes se abdesit, ai mu pergjigje ne kete menyre: Duhet me shti ujin ne goj dhe ne hund gjitheher se goja dhe hunda jane pjese te fetyres dhe keshtu edhe keto hyne ne farz te abdesit. Dhe kete une nuk e la ma kurr nga atehere.

Allahu alem


----------------------------------------
Kjo Dynja eshte sikurse hija nese tenton ta kapesh ate kurr sdo te arrish ta besh ate gje.
Nese ja kthen shpinen asaj,te vjen pas teje(Iben Kajjim)
PM
Top
want3d
Postuar nė: 02.02.2011, 16:21
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 4854
Antari Nr: 9176
Bashkangjitur: 28.08.2007Si e kishte emrin Ebu Bekri para se te behet musliman? si e quanin ate?! dhe si ia nderroi emrin Muhamedi alejhi selam ebu Bekrit?


----------------------------------------
Nese mendon se arsimimi kualitativ kushton shtrejt, atehere provoje injorancen

LEXIMI demton rende INJORANCEN!
PMUsers WebsiteIntegrity Messenger IMMSN
Top
dasaaa
Postuar nė: 02.02.2011, 18:19
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 18007
Antari Nr: 16746
Bashkangjitur: 09.08.2008 Citim (want3d @ 02.02.2011, 17:21)
Si e kishte emrin Ebu Bekri para se te behet musliman? si e quanin ate?! dhe si ia nderroi emrin Muhamedi alejhi selam ebu Bekrit?

Ebu Bekri ėshtė Abdull-llah ibėn Ebi Kuhafe Et-tejmi. Llagapin Ebu Bekėr e mori pėr atė shkak se ka qenė i pari prej burrave qė ka pranuar Fenė Islame. Mė vonė, Muhammedi a.s. i dha edhe llagapin Es-Siddik qė do tė thotė dashamirė i sė vėrtetės, i sinqertė.


----------------------------------------
Kurrė mos e ngatėrro personalitetin tim me sjelljen time, sepse personaliteti ėshtė i imi ... kurse sjellja ime, mvaret shumė edhe prej teje!
PMUsers WebsiteIntegrity Messenger IM
Top
dasaaa
Postuar nė: 03.02.2011, 12:21
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 18007
Antari Nr: 16746
Bashkangjitur: 09.08.2008Cili ka qen Pejgamberi me i sprovuar


----------------------------------------
Kurrė mos e ngatėrro personalitetin tim me sjelljen time, sepse personaliteti ėshtė i imi ... kurse sjellja ime, mvaret shumė edhe prej teje!
PMUsers WebsiteIntegrity Messenger IM
Top
Hornets
Postuar nė: 03.02.2011, 12:58
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 11129
Antari Nr: 21937
Bashkangjitur: 29.03.2009 Citim (dasaaa @ 03.02.2011, 13:21)
Cili ka qen Pejgamberi me i sprovuar

Ejubi a.s.?
apo mundet edhe Muhamedi a.s. pasi ka perjetuar qdo lloj sprove.


----------------------------------------
Just mine <3 Honey <3<3<3


Please dont leave me <3
PM
Top
Ikre
Postuar nė: 03.02.2011, 13:00
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 234
Antari Nr: 25857
Bashkangjitur: 29.12.2010 Citim (Hornets @ 03.02.2011, 13:58)
Ejubi a.s.?
apo mundet edhe Muhamedi a.s. pasi ka perjetuar qdo lloj sprove.

q eqe qe , o ti edhe ketu je a. Po si prezenton ketu kur paraqitesh shum i ashper ndaj islamit ??


----------------------------------------
Une nuk i krijova xhinet dhe njerezit per tjeter pos qe te me adhurojne.
(Kuran, 51:56)
PM
Top
Ikre
Postuar nė: 03.02.2011, 13:03
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 234
Antari Nr: 25857
Bashkangjitur: 29.12.2010 Citim (Hornets @ 03.02.2011, 13:58)
Ejubi a.s.?
apo mundet edhe Muhamedi a.s. pasi ka perjetuar qdo lloj sprove.

Vllai tergoju me mire qe je far djali se fillova me dyshu. Ti edhe ligjerata po degjojshe rregullishte, nuk qenke ashtu siq paraqitesh por paraqitu ashtu siq je se besa qenke me i mire.


----------------------------------------
Une nuk i krijova xhinet dhe njerezit per tjeter pos qe te me adhurojne.
(Kuran, 51:56)
PM
Top
Hornets
Postuar nė: 03.02.2011, 13:07
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 11129
Antari Nr: 21937
Bashkangjitur: 29.03.2009 Citim (Ikre @ 03.02.2011, 14:03)
Vllai tergoju me mire qe je far djali se fillova me dyshu. Ti edhe ligjerata po degjojshe rregullishte, nuk qenke ashtu siq paraqitesh por paraqitu ashtu siq je se besa qenke me i mire.

Kush me njeh nga forumi edhe live e din se kush qfare jom:$, besoj qe mundohem te jem i njejti ketu...:$:$ qe per mu eshte mire e per tjer nuk e di:$


----------------------------------------
Just mine <3 Honey <3<3<3


Please dont leave me <3
PM
Top
Pjeshka
Postuar nė: 04.02.2011, 15:35
Quote Post


FLM ZOT!
*****

Posti: Antarė
Postime: 1768
Antari Nr: 25395
Bashkangjitur: 06.07.2010Pershendetje antare,


Desha ta di se a eshte e thene ne Kuran qe nqs nje burre pas vdekjes shkon ne parajse do kete disa gra te virgjera? ( nuk e di nqs kishte kuptim pyetja se si e bera ama shum dua ta di nqs eshte e vertete ose jo:) Ju flm


----------------------------------------
The real challange in life is not getting what you want but wanting what you have!
PM
Top
Anubisi-E
Postuar nė: 04.02.2011, 16:00
Quote Post


Pacifist
*****

Posti: Antarė
Postime: 9660
Antari Nr: 14168
Bashkangjitur: 07.03.2008Kam nje pyetje:

Perser llogaritet se loti e prish abdesin, kur thuhet se loti eshte i paster?
Plus, nje here ne nje xhami, nje hoxhe duke treguar vajs, nisi te qaj (doren ne zemer, nuk e pash a i dolen lot ose jo), e pastaj ai nuk morri abdes perseri dhe na falni neve.
E prish ose jo loti abdesin?


----------------------------------------
Beati pacifici!
PM
Top
Hornets
Postuar nė: 04.02.2011, 16:19
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 11129
Antari Nr: 21937
Bashkangjitur: 29.03.2009 Citim (Anubisi-E @ 04.02.2011, 17:00)
Kam nje pyetje:

Perser llogaritet se loti e prish abdesin, kur thuhet se loti eshte i paster?
Plus, nje here ne nje xhami, nje hoxhe duke treguar vajs, nisi te qaj (doren ne zemer, nuk e pash a i dolen lot ose jo), e pastaj ai nuk morri abdes perseri dhe na falni neve.
E prish ose jo loti abdesin?

Anubisi tani une qe nga mosha 6 vjeqare kam mesuar namazin por per abdes hera e pare qe po ndegjoj qe e prish loti!!! Sa e di une jo, se ka shume e shume qe gjate namazit lotojne, nuk e di kush ta ka thene kete qe e prish loti, bash do doja ta di edhe une per kete gje nga dikush qe do jape pergjigje?


----------------------------------------
Just mine <3 Honey <3<3<3


Please dont leave me <3
PM
Top
dasaaa
Postuar nė: 04.02.2011, 17:49
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 18007
Antari Nr: 16746
Bashkangjitur: 09.08.2008 Citim (Pjeshka @ 04.02.2011, 16:35)
Pershendetje antare,


Desha ta di se a eshte e thene ne Kuran qe nqs nje burre pas vdekjes shkon ne parajse do kete disa gra te virgjera? ( nuk e di nqs kishte kuptim pyetja se si e bera ama shum dua ta di nqs eshte e vertete ose jo:) Ju flm

KTU ESHTE FJALA ER HYRI ,E VERTET ESHTE SE INSHALLA JEM REJ BANORVE TE XHENNETIT DHE DOTI KEM smil3dbd4e398ff7b.gif smil3dbd4e4c2e742.gif


----------------------------------------
Kurrė mos e ngatėrro personalitetin tim me sjelljen time, sepse personaliteti ėshtė i imi ... kurse sjellja ime, mvaret shumė edhe prej teje!
PMUsers WebsiteIntegrity Messenger IM
Top

Topic Options Faqe: (72) « E para ... 67 68 [69] 70 71 ... E fundit » Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio