Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      AktivitetFaqe: (72) « E para ... 68 69 [70] 71 72   ( Kalo tek postimi i parė i palexuar ) Reply to this topicStart new topicStart Poll

> PYETJE PERGJIGJEJE
dasaaa
Postuar nė: 04.02.2011, 17:52
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 18007
Antari Nr: 16746
Bashkangjitur: 09.08.2008 Citim (Anubisi-E @ 04.02.2011, 17:00)
Kam nje pyetje:

Perser llogaritet se loti e prish abdesin, kur thuhet se loti eshte i paster?
Plus, nje here ne nje xhami, nje hoxhe duke treguar vajs, nisi te qaj (doren ne zemer, nuk e pash a i dolen lot ose jo), e pastaj ai nuk morri abdes perseri dhe na falni neve.
E prish ose jo loti abdesin?

Me fal ka e morre ket info

Boll libra kam lexu per abdestin por nuk kam hasur qe loti e prish Abdestin

Ka shum shembuj te muslimanve qe qajn ne namaz
Pra nuk e prish loti abdestin veq qka e nreq smil3dbd4e4c2e742.gif .


----------------------------------------
Kurrė mos e ngatėrro personalitetin tim me sjelljen time, sepse personaliteti ėshtė i imi ... kurse sjellja ime, mvaret shumė edhe prej teje!
PMUsers WebsiteIntegrity Messenger IM
Top
Hornets
Postuar nė: 04.02.2011, 18:05
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 11129
Antari Nr: 21937
Bashkangjitur: 29.03.2009 Citim (dasaaa @ 04.02.2011, 18:49)
KTU ESHTE FJALA ER HYRI ,E VERTET ESHTE SE INSHALLA JEM REJ BANORVE TE XHENNETIT DHE DOTI KEM smil3dbd4e398ff7b.gif smil3dbd4e4c2e742.gif

Amin inshallah edhe une dasaa


----------------------------------------
Just mine <3 Honey <3<3<3


Please dont leave me <3
PM
Top
dasaaa
Postuar nė: 04.02.2011, 18:08
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 18007
Antari Nr: 16746
Bashkangjitur: 09.08.2008 Citim (Hornets @ 04.02.2011, 19:05)
Amin inshallah edhe une dasaa


Shpresa qdo her eshte prezente smil3dbd4e398ff7b.gif smil3dbd4e4c2e742.gif

Ky postim ėshtė ndryshuar nga dasaaa nė 04.02.2011, 18:08


----------------------------------------
Kurrė mos e ngatėrro personalitetin tim me sjelljen time, sepse personaliteti ėshtė i imi ... kurse sjellja ime, mvaret shumė edhe prej teje!
PMUsers WebsiteIntegrity Messenger IM
Top
Hornets
Postuar nė: 04.02.2011, 19:44
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 11129
Antari Nr: 21937
Bashkangjitur: 29.03.2009Hajde 1 pyetje se ne cilen sure dhe cilen ajet fillimi i ajetit eshte qe "Nuk ka dhune ne fe"... ajeti pastaj vazhdon tutje...?


----------------------------------------
Just mine <3 Honey <3<3<3


Please dont leave me <3
PM
Top
Anubisi-E
Postuar nė: 05.02.2011, 00:04
Quote Post


Pacifist
*****

Posti: Antarė
Postime: 9660
Antari Nr: 14168
Bashkangjitur: 07.03.2008Hornes & Dasa,

nuk e di ku e kam lexuar/degjuar, por ama une prej moti e kam dite keshtu dhe jam permbajtuar. Bile me ka ndodh te marr abdes per se dyti. Ose kam pasur kujdes mos teshtitem ose gogesohem ne xhami, pershkak se mund te me dalin lot. Por asnjehere nuk e kam ditur pse. Do mundohem ta gjej ku e kam lexuar dhe do e sjell. E nese jam gabim, atehere faliminderit juve, se me keni shpetuar shume. smil3dbd4d6422f04.gif


----------------------------------------
Beati pacifici!
PM
Top
dasaaa
Postuar nė: 05.02.2011, 00:11
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 18007
Antari Nr: 16746
Bashkangjitur: 09.08.2008 Citim (Anubisi-E @ 05.02.2011, 01:04)
Hornes & Dasa,

nuk e di ku e kam lexuar/degjuar, por ama une prej moti e kam dite keshtu dhe jam permbajtuar. Bile me ka ndodh te marr abdes per se dyti. Ose kam pasur kujdes mos teshtitem ose gogesohem ne xhami, pershkak se mund te me dalin lot. Por asnjehere nuk e kam ditur pse. Do mundohem ta gjej ku e kam lexuar dhe do e sjell. E nese jam gabim, atehere faliminderit juve, se me keni shpetuar shume. smil3dbd4d6422f04.gif

Nejse shiko ku e ke lexu,por Abdestin nuk e prish loti smil3dbd4e398ff7b.gif smil3dbd4e4c2e742.gif
E ke librein 5 shtyllat e Islamit,shum gjon e gjat fol rreth pastertis dhe abdesit


----------------------------------------
Kurrė mos e ngatėrro personalitetin tim me sjelljen time, sepse personaliteti ėshtė i imi ... kurse sjellja ime, mvaret shumė edhe prej teje!
PMUsers WebsiteIntegrity Messenger IM
Top
Sfidues
Postuar nė: 09.02.2011, 23:18
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 411
Antari Nr: 23771
Bashkangjitur: 19.11.2009 Citim (dasaaa @ 04.02.2011, 18:52)
Me fal ka e morre ket info

Boll libra kam lexu per abdestin por nuk kam hasur qe loti e prish Abdestin

Ka shum shembuj te muslimanve qe qajn ne namaz
Pra nuk e prish loti abdestin veq qka e nreq smil3dbd4e4c2e742.gif .

Nuk prishet abdesti nese qan.


----------------------------------------
I mjerė ėshtė Ai qė Islami i tijė nuk e ka ndryshuar nė brendėsin (ZEMREN) e tij
PMYahooMSN
Top
Harith
Postuar nė: 09.02.2011, 23:23
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 14351
Antari Nr: 16988
Bashkangjitur: 28.08.2008 Citim (Hornets @ 04.02.2011, 20:44)
Hajde 1 pyetje se ne cilen sure dhe cilen ajet fillimi i ajetit eshte qe "Nuk ka dhune ne fe"... ajeti pastaj vazhdon tutje...?

Nuk ka dhune ne fe. Eshte sqaruar e verteta nga e kota. me andej shqip nuk e di

Gjendes pas Ajetit Kursij (tespi Dova) ne El-Bekare


----------------------------------------
Is Loading..--- 2fast4you
Demokracia eshte kur dy budallenj e mbivotojne nje te mencur!
PMIntegrity Messenger IM
Top
sebar
Postuar nė: 03.03.2011, 20:19
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 354
Antari Nr: 26047
Bashkangjitur: 05.02.2011Si quhet sureja e cila mban emrin e lumit te Xhenetit?


----------------------------------------
Kur je gėzuar lavdėroje Allahun,
Kur je nė vėshtirėsi lutju Allahut,
Kur ke dhimbje beso Allahun,dhe
Nė ēdo moment falėnderoje Allahun.
PMMSN
Top
want3d
Postuar nė: 11.05.2011, 19:49
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 4854
Antari Nr: 9176
Bashkangjitur: 28.08.2007 Citim (sebar @ 03.03.2011, 21:19)
Si quhet sureja e cila mban emrin e lumit te Xhenetit?

Sureja Keuther


----------------------------------------
Nese mendon se arsimimi kualitativ kushton shtrejt, atehere provoje injorancen

LEXIMI demton rende INJORANCEN!
PMUsers WebsiteIntegrity Messenger IMMSN
Top
want3d
Postuar nė: 11.05.2011, 19:49
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 4854
Antari Nr: 9176
Bashkangjitur: 28.08.2007Kush e din cka dmth fjala e Omerit radiallahu anhu me shprehjen e tij:
Ikni prej Allahut tek Allahu?!


----------------------------------------
Nese mendon se arsimimi kualitativ kushton shtrejt, atehere provoje injorancen

LEXIMI demton rende INJORANCEN!
PMUsers WebsiteIntegrity Messenger IMMSN
Top
Morali
Postuar nė: 11.05.2011, 22:14
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 531
Antari Nr: 15984
Bashkangjitur: 14.06.2008 Citim (Anubisi-E @ 05.02.2011, 01:04)
Hornes & Dasa,

nuk e di ku e kam lexuar/degjuar, por ama une prej moti e kam dite keshtu dhe jam permbajtuar. Bile me ka ndodh te marr abdes per se dyti. Ose kam pasur kujdes mos teshtitem ose gogesohem ne xhami, pershkak se mund te me dalin lot. Por asnjehere nuk e kam ditur pse. Do mundohem ta gjej ku e kam lexuar dhe do e sjell. E nese jam gabim, atehere faliminderit juve, se me keni shpetuar shume. smil3dbd4d6422f04.gif

Selam Pa Ke kuptime por tregoj nga ashabet e pejgamberit s.a se omerin r.a nuk e kan len me dal imam se nuk ka mund te kendoj kuran aq shum qe ka qar.po flas per kohen kur ka qen gjall pejgamberi s.a dhe ebu bekri r.a


----------------------------------------
Nese gjithmon do t'veprosh ashtu sic ke vepruar,gjithmon do ta fitosh ate qe e ke fituar..

Po te mos ekzistonte zoti nuk do te ekzistonin Ateistat.
PMUsers WebsiteMSN
Top
Morali
Postuar nė: 11.05.2011, 22:16
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 531
Antari Nr: 15984
Bashkangjitur: 14.06.2008 Citim (dasaaa @ 13.01.2011, 00:49)
Esht Ajeti kuranor ,un poti ceki qka thot per farzet e abdesit
1.Larja duarve deri mbi brryla
2.Larja e fytyres.
3.Dhenja kokes mes.
4.Larja e kembve deri mbi zogj.

Kto jan farzet e abdestit

Dasaa e cilet jan Vaxhibet e abesit.


----------------------------------------
Nese gjithmon do t'veprosh ashtu sic ke vepruar,gjithmon do ta fitosh ate qe e ke fituar..

Po te mos ekzistonte zoti nuk do te ekzistonin Ateistat.
PMUsers WebsiteMSN
Top
Xhaxhi.
Postuar nė: 12.05.2011, 01:35
Quote Post


Mundohem tė kyqem nė bisedė
**

Posti: Antarė
Postime: 28
Antari Nr: 26468
Bashkangjitur: 10.05.2011 Citim (Anubisi-E @ 04.02.2011, 18:04)
Hornes & Dasa,

nuk e di ku e kam lexuar/degjuar, por ama une prej moti e kam dite keshtu dhe jam permbajtuar. Bile me ka ndodh te marr abdes per se dyti. Ose kam pasur kujdes mos teshtitem ose gogesohem ne xhami, pershkak se mund te me dalin lot. Por asnjehere nuk e kam ditur pse. Do mundohem ta gjej ku e kam lexuar dhe do e sjell. E nese jam gabim, atehere faliminderit juve, se me keni shpetuar shume. smil3dbd4d6422f04.gif

Anubisi edhe une gjithashtu dikund e kam lexuar apo degjuar (mos me kapni per fjale) se nese nje njeri qan per punet e kesaj bote dmth. per rast vdekje apo dicka tjeter i prishet abdesti ndersa nese qan per hir te Zotit psh duke e kuptuar domethenjen e ajeteve gjate leximit te Kur`anit ne namaz apo jasht tij nuk prishet

Do te ishte mire ndonjeri nese ka ndonje burim me te sakte ta tregoje

S.A.
PM
Top
AeRtOn
Postuar nė: 12.05.2011, 12:05
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 3865
Antari Nr: 6944
Bashkangjitur: 15.04.2007 Citim (Anubisi-E @ 05.02.2011, 01:04)
Hornes & Dasa,

nuk e di ku e kam lexuar/degjuar,  por ama une prej moti e kam dite keshtu dhe jam permbajtuar. Bile me ka ndodh te marr abdes per se dyti. Ose kam pasur kujdes mos teshtitem ose gogesohem ne xhami, pershkak se mund te me dalin lot. Por asnjehere nuk e kam ditur pse.  Do mundohem ta gjej ku e kam lexuar dhe do e sjell. E nese jam gabim, atehere faliminderit juve, se me keni shpetuar shume.  smil3dbd4d6422f04.gif

Gjėrat qė e prishin abdestin
Gjėrat qė e prishin abdestin

1- Ēdo gjė qė del prej dy vrimave, qoftė urinė, nevojė e madhe ose erė. Allahu subhanehu ue teala thotė: “Nėse jeni xhunubė, atėherė pastrohuni (lahuni)! Nė qoftė se jeni tė sėmurė, ose nė ndonjė udhėtim, ose ndonjėri prej jush vjen prej vendit tė nevojės, ose keni kontaktuar me gratė dhe nuk gjeni ujė, atėherė mėsyje (merrni tejemum) dheun e pastėr dhe me tė fėrkoni fytyrat dhe duart tuaja.”1
Resulullahu salallahu alejhi ue selem thotė: “Allahu nuk e pranon namazin tuaj nėse nuk merrni abdest, pasi ta prishni abdestin.” Njė njeri nga Hadrameuti i tha: “E ē’ėshtė prishja e abdestit?” Ebu Hurejra radijallahu anhu tha: “Dalja e gazrave me zė ose pa zė.”2
E nė kėtė pikė hyn edhe lėngu el-medhijj dhe el-vedijj. Abdull-llah Ibn Abbasi radijallahu anhu thotė: “El-menijj, el-medhijj, el-vedijj. Sa i pėrket menisė, duhet tė lahemi krejt pas saj, kurse sa i pėrket el- medhisė dhe el-vedise, pas daljes sė tyre duhet larė organi dhe duhet marrė abdest si pėr namaz.”3

2- Gjumi i thellė. Pa marrė para sysh a je ulur nė prapanicėn tėnde ose jo. Transmeton Saffvan Ibn Assali dhe thotė: “Resulullahu salallahu alejhi ue selem, kur ishim udhėtarė, na urdhėronte qė mos t’i nxjerrim mestet tona tri ditė dhe tri net, nėse kryenim nevojėn e madhe ose tė vogėl, ose flinim, pėrveē nėse bėheshim xhunubė.”4
Nė kėtė hadith Pejgamberi salallahu alejhi ue selem barazoi gjumin me kryerjen e nevojės sė madhe dhe urinimin.
Aliu, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, thotė: “Resulullahu salallahu alejhi ue selem ka thėnė: “Syri ėshtė lidhėsi i qeses, ai qė fle le tė marrė abdest.”5
Do tė thotė se pėrderisa njeriu ėshtė i zgjuar, kontrollon daljen e nevojės dhe tė gazrave, por kur e zė gjumi, nuk mund t’i kontrollojė.6

3- Humbja e vetėdijes, qoftė me pije dehėse, ose nga sėmundja, ngase humbja e vetėdijes ėshtė mė e rėndė sesa gjumi. Nė kėtė pajtohen tė gjithė dijetarėt.

4- Tė prekurit e organit pa leckė (direkt) me epsh.
Nė lidhje me kėtė ēėshtje kemi mendime te dijetarėt islamė. Arsyeja e mospajtimit ėshtė se pėr kėtė kemi dy hadithe qė nė shikim tė parė mund tė mendohen se janė kontradiktore.

1. Hadithi i parė:
Resulullahu salallahu alejhi ue selem thotė: “Kush e prek organin e tij le tė marrė abdest.”7

2. Hadithi i dytė:
Muhamedi salallahu alejhi ue selem me njė rast pyetet: “A duhet tė marr abdest pasi e preku organin tim?”, e Muhamedi salallahu alejhi ue selem iu pėrgjigj: “A nuk ėshtė ai njė pjesė e trupit tėnd?”8

Si sqarim i kontradiktės qė duket nė shikim tė parė nė mes tė kėtyre dy haditheve, mund tė themi: Nėse prekja e organit bėhet me epsh, atėherė prishet abdesti, ngase kjo prekje nuk i ngjan prekjes sė ndonjė pjese tė trupit. Nėse ndodh qė kjo prekje tė jetė pa epsh, atėherė i ngjason prekjes sė gjymtyrėve tė trupit dhe hyn nė hadithin: “A nuk ėshtė ai njė pjesė e trupit tėnd?”9
Allahu e di mė sė miri!

5- Ngrėnia e mishit tė devesė. Resulullahu salallahu alejhi ue selem thotė:
“Merrni abdest pasi tė keni ngrėnė mish deveje e mos merrni abdest pasi tė keni ngrėnė mish deleje.”10
Transmeton Xhabir Ibn Semure, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, e thotė: “Njė njeri e pyeti Resulullahun salallahu alejhi ue selem: “A tė marrim abdest nga tė ngrėnit e mishit tė deles?” Resulullahu salallahu alejhi ue selem tha: “Kush do, le tė marrė abdest e kush do, le tė mos marrė.” E ai pyeti sėrish: “E a tė marrin abdest nga tė ngrėnit e mishit tė devesė?” Resulullahu salallahu alejhi ue selem tha: “Po, merr abdest nga tė ngrėnit e mishit tė devesė.”11

Ēfarė nuk e prish abdestin

Ekzistojnė disa gjėra pėr tė cilat mund tė mendohet, ose disa nga ulematė e nderuar kanė thėnė se e prish abdestin, por nė fakt nuk ėshtė ashtu.

1. Prekja e femrės
Ulematė e medhhebit shafi kanė thėnė se prekja e femrės e prish abdestin nė pėrgjithėsi, qoftė me epsh apo pa epsh. Kurse medhhebi hanbeli e kanė kushtėzuar qė kjo tė jetė me epsh.
Ata kanė argumentuar me ajetin:
“...nėse ndonjėri prej jush vjen prej vendit tė nevojės, ose i keni prekur gratė dhe nuk gjeni ujė...”12 Ajeti ėshtė i qartė se nėse preket gruaja, abdesti prishet.
Ky mendim nuk ėshtė i qėndrueshėm, pasi argumentimi me ajetin nuk ėshtė me vend.
Qėllimi i ajetit kėtu nuk ėshtė prekja e gruas, por ėshtė pėr qėllim kontakti seksual ashtu si sqarojnė komentuesit e Kuranit.13
Pastaj kemi njė numėr hadithesh ku vėrtetohet se Muhamedi i prekte gratė e tij dhe shkonte nė xhami pėr t`u falur pa pėrsėritur abdestin. Madje transmetohet nga Aishja se Muhamedi e puthte atė, pastaj dilte pėr nė xhami pa marrė abdest.14
Prandaj prekja e femrės nuk e prish abdestin, qoftė me epsh apo pa epsh, dhe ky ėshtė mendimi i dijetarėve hanefi dhe i shumė tė tjerėve qė kanė ardhur mė vonė. Por duhet tė kihet kujdes, posaēėrisht nga tė rinjtė, tė cilėt ngacmohen mė shpejt, qė tė kenė kujdes kėtu, pasi nėse rrjedh medhiu, atėherė abdesti prishet.

2. Gjaku dhe qelbi
Ėshtė vėrtetuar se ka ixhma nėse gjaku del nga dy vrimat (sebilejn), atėherė ai e prish abdestin, pa marrė parasysh a ėshtė shumė apo pak, kurse nėse gjaku rrjedh nga ndonjė vend tjetėr ka mendime te ulematė.
Mendimi i parė: Mendimi i hanefive, i hanbelive dhe i shumicės sė ulemave ėshtė se gjaku i cili rrjedh nga trupi e prish abdestin.
Ata kanė argumentuar me kėto argumente:
a) Ata kanė argumentuar me njė numėr hadithesh, sikurse hadithi: “Duhet marrė abdest nga ēdo gjak qė rrjedh.”15
b) Thėnia e Aliut radijallahu anhu kur i numėroi gjėrat qė e prish abdestin: “Pėr shtatė gjėra pėrsėritet abdesi; (ndėr to) gjaku qė rrjedh.”16
c) Gjithashtu ata kanė thėnė se gjaku ėshtė ndyrėsirė dhe pasi del nga trupi, atėherė ėshtė i njėjtė sikurse ndyrėsira qė del nga dy vrimat (sebilejn).

Vėrejtje: Medhhebi i hanbelive kushtėzon qė sasia e gjakut tė jetė e shumtė pėr tė prishur abdestin, kurse hanefitė janė mė rigoroz, megjithėse edhe ata thonė se njė pikė ose dy pika qė rrjedhin nuk e prishin abdestin.17

Mendimi i dytė: Mendimi i shafive dhe i malikive ėshtė se gjaku dhe qelbi nuk e prishin abdestin. Ata argumentuan me kėto argumente:
a) Nė esencė nuk lejohet tė thuhet se gjaku dhe qelbi e prishin abdesin pa argument tė qėndrueshėm (Beraetu aslije), kurse hadithet qė pėrmenden pėr kėtė si argumente nga pala tjetėr tė gjitha janė tė dobėta, prandaj edhe nuk ėshtė e saktė thėnia se gjaku dhe qelbi e prishin abdestin.
b) Vėrtetohet nė hadithe tė shumta se sahabėt nuk e kanė konsideruar rrjedhjen e gjakut nga gjėrat qė e prishin abdesin, ndėr to;
- Vėrtetohet me njė rast se njė ensari ishte duke u falur dhe goditet me shigjetė nga larg dhe plagoset, por ai vazhdon namazin derisa goditet me tri shigjeta. Ėshtė shumė e qartė se njeriu kur plagoset, gjaku fillon t`i rrjedhė dhe po tė ishte e njohur te sahabėt se gjaku e prish abdestin, atėherė ai do ta ndėrpriste namazin.18
- Nga Ibėn Abasi vėrtetohet se i dilte gjak nga hunda dhe ai e pastronte gjakun, pastaj vinte dhe vazhdonte namazin (pa pėrsėritur abdestin).19
- Numri i transmetimeve arrin tevaturin se sahabėt dhe selefi nė pėrgjithėsi faleshin ashtu tė plagosur e duke u rrjedhur gjaku dhe nuk vėrtetohet se ndonjėri nga ata pėrsėriste abdestin pėr shkak tė gjakut. Vėrtetohet se Hasan el Basriu ka thėnė: “Muslimanėt vazhdojnė tė falen duke qenė tė plagosur.”20
- Ibn Omeri vėrtetohet se shpėrtheu puērra nė fytyrė, pastaj fali namaz pa pėrsėritur abdestin. Gjithashtu edhe Omeri vazhdoi namazin duke i rrjedhur gjaku derisa e humbi vetėdijen.21
c) Argumentimi duke bėrė analogji me ndyrėsirat qė dalin nga dy vrimat nuk ėshtė i qėndrueshėm, pasi kjo ėshtė nė llogari tė haditheve tė tjera dhe ndyrėsira e gjakut nuk ėshtė nė tė njėjtėn rang me urinėn dhe nevojėn e madhe.
Prandaj mendimi mė i saktė nė kėtė ėshtė se gjaku nuk e prish abdestin, Allahu e di mė sė miri.

4. Tė qeshurit me zė nė namaz

Disa kanė thėnė se tė qeshurit me zė nė namaz e prish namazin dhe abdestin dhe pėr kėtė kanė argumentuar me disa hadithe tė dobėta. Por e sakta ėshtė se tė qeshurit me zė prish namazin, kurse abdestin jo.

http://forumi.kurandhesunet.net/fikh(21)/g...tin(17332).html

Ky postim ėshtė ndryshuar nga AeRtOn nė 12.05.2011, 12:07


----------------------------------------
“Dikur thonin se palestinezėt luftojnė si heronj, e tani thonė se heronjtė luftojnė si palestinezė.”
— Norman Finkelstein
PM
Top

Topic Options Faqe: (72) « E para ... 68 69 [70] 71 72  Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio