Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      AktivitetFaqe: (72) « E para ... 70 71 [72]   ( Kalo tek postimi i parė i palexuar ) Reply to this topicStart new topicStart Poll

> PYETJE PERGJIGJEJE
want3d
Postuar nė: 14.05.2011, 21:45
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 4854
Antari Nr: 9176
Bashkangjitur: 28.08.2007 Citim (AeRtOn @ 13.05.2011, 12:09)
Wanted, nga teskti qe kisha postuar, vetem per nje gje jam ne dyshim...per punen e marrjes se abdestit pas ngrenies se mishit te deves. Njeher e kam lexuar rastin e mishit te deves..(me permiso nese gaboj)...

Kane qene ulur profeti me shoket e tij...dhe duke ngrene mish te deves eshte afruar koha e namazit, te gjithe ata kane pasur abdest, mirepo njeri nga ata, gjate te ngrenit, leshon gazra..profeti e ndegjon..dhe qe te mos e turperoje para shokeve, thot, "te gjithe ata qe kane ngrene mish te deves, le te marrin prap abdest...(pa mos dhene asnje sqarim shtese)....

Nuk e dij tregimin apo rastin ashtu siq e keni sjellur,ndoshta eshte e vertete por une nuk e kam te njohur ashtu. Une e dij keshtu.
Eshte e vertetuar nga Muhamedi alejhi selam, ne hadithin e Xhabir iben Semures se ai e ka pyetur Muhamedin alejhi selam,: A te marrim abdest kur te hame mish te dhenve? Tha: Si te duash. Tha: A te marrim abdest kur te hame mish deve? Tha:Po. (Muslimi)
Tash kuptohe,t pasiqe Muhamedi alejhi selam, per abdestin pas ngrenies se mishit te dhenve, e la ne deshire te njeriut, kjo eshte argument se marrja e abdestit pas ngrenies se mishit te deves, nuk sht n dshirn e njeriut, por duhet te merr abdest patjeter.
Allahu e din me se miri!


----------------------------------------
Nese mendon se arsimimi kualitativ kushton shtrejt, atehere provoje injorancen

LEXIMI demton rende INJORANCEN!
PMUsers WebsiteIntegrity Messenger IMMSN
Top
Harith
Postuar nė: 23.06.2011, 20:58
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 14351
Antari Nr: 16988
Bashkangjitur: 28.08.2008A lejohet me marr mest, nese po kur lejohet?


----------------------------------------
Is Loading..--- 2fast4you
Demokracia eshte kur dy budallenj e mbivotojne nje te mencur!
PMIntegrity Messenger IM
Top
want3d
Postuar nė: 28.06.2011, 08:49
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 4854
Antari Nr: 9176
Bashkangjitur: 28.08.2007 Citim (Harith @ 23.06.2011, 21:58)
A lejohet me marr mest, nese po kur lejohet?

Imam Neveviu ka thene: Te gjithe dijetaret jane te pelqimit se lejohet te dhenit mes’h mesteve ne udhetim dhe ne vendbanim, kur ke nevoje dhe kur ske nevoje, saqe edhe gruas qe qendron ne shtepi te saj i lejohet ti jap mes’h mesteve ne kohen kur nuk ecen (udheton).


----------------------------------------
Nese mendon se arsimimi kualitativ kushton shtrejt, atehere provoje injorancen

LEXIMI demton rende INJORANCEN!
PMUsers WebsiteIntegrity Messenger IMMSN
Top
Harith
Postuar nė: 29.06.2011, 16:04
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 14351
Antari Nr: 16988
Bashkangjitur: 28.08.2008 Citim (want3d @ 28.06.2011, 09:49)
Imam Neveviu ka thene: Te gjithe dijetaret jane te pelqimit se lejohet te dhenit mes’h mesteve ne udhetim dhe ne vendbanim, kur ke nevoje dhe kur ske nevoje, saqe edhe gruas qe qendron ne shtepi te saj i lejohet ti jap mes’h mesteve ne kohen kur nuk ecen (udheton).

Allahu shperbleft, a ka mundesi mem tregu edhe si duhet me marr te shoh a kom marre deri me tani mire se kom pas pak konfrotim me nje koleg?


----------------------------------------
Is Loading..--- 2fast4you
Demokracia eshte kur dy budallenj e mbivotojne nje te mencur!
PMIntegrity Messenger IM
Top
want3d
Postuar nė: 01.07.2011, 08:35
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 4854
Antari Nr: 9176
Bashkangjitur: 28.08.2007 Citim (Harith @ 29.06.2011, 17:04)
Allahu shperbleft, a ka mundesi mem tregu edhe si duhet me marr te shoh a kom marre deri me tani mire se kom pas pak konfrotim me nje koleg?

Amin e ty Allahu te shperblefte.Mes'hu ne kembe mirret ne ate menyre duke e lagur doren dhe e pershkon kemben e djathte njeher ne pjesen e siperme te kembes e pastaj te majtes.

Aliu radiallahu anhu ka thene:Sikur te ishte feja me logjike, kishim me i dhene mes't mesteve perfundi kembeve, e jo mbi.
sepse gjith e dijme se kemba perlyet me shume perfundi se mbi.
Allahu e din me se miri!


----------------------------------------
Nese mendon se arsimimi kualitativ kushton shtrejt, atehere provoje injorancen

LEXIMI demton rende INJORANCEN!
PMUsers WebsiteIntegrity Messenger IMMSN
Top
Muslim1431
Postuar nė: 12.07.2011, 17:54
Quote Post


Miku i ri
*

Posti: Antarė
Postime: 1
Antari Nr: 26747
Bashkangjitur: 12.07.2011Falenderimi i takon Allahut (azzevexhel), ndėrsa salavatet dhe selamet qofshin mbi tė Dėrguarin tonė Muhamedin (salallahualejhiveselem), mbi familjen e tij tė pastėr, mbi shokėt e tij besnik, si dhe mbi tė gjithė ata qė e pasuan dhe e pasojnė rrugėn e tij deri nė Ditėn e Gjykimit.Pėr tė qartėsuar ēėshtjen e pėrdorimit tė mesteve, do tė ndalemi shkurtimisht nė disa pika, (vetėmse me fjalėn meste nė spjegim nuk kam pėr qėllim vetėm mbathjet e njohura tė lėkurės, por tė gjitha ato qė i mbathė njeriu nė kėmbėt e tij, qofshin ato tė lėkurės apo jo, dhe qofshin tė trasha apo tė holla):Sė pari: Pėrdorimi i mesteve nė Islam ėshtė i lejuar me ixhma’in (koncesusin) e gjithė dijetarėve. Thotė Abdullah ibn Mubarek: Nuk ka ihtilaf (mospajtime nė mesin e dijetarėve) se pėrdorimi i mesteve ėshtė i lejuar nė Islam.Sė dyti: Cila ėshtė mė e pėlqyer, larja e kėmbėve apo dhėnia mes’h atyre?

-Sipas shumicės sė dijetarėve mė e pėlqyer ėshtė larja e kėmbėve.

-Sipas medhhebit Hanbelij mė e pėlqyer ėshtė pėrdorimi i mesteve.

-Sipas mendimit tė Shejhul Islam Ibn Tejmijes, mė e pėlqyer pėr atė qė ka tė mbathura meste ėshtė qė t’u jep mes’h atyre nėse i plotėsojnė kushtet, ndėrsa pėr atė qė nuk ka tė mbathur asgjė, pa dyshim atij i takon larja e kėmbėve. (Dhe ky ėshtė mendimi mė i saktė). (El-Ihtijarat 13)Sė treti: Koha e definuar e pėrdorimit tė mesteve – Pėr atė qė ėshtė mysafir (udhėtar) lejohet t’i pėrdorė mestet tri ditė e tri netė pa i zbathur fare, ndėrsa pėr atė qė ėshtė vendas (joudhėtar) lejohet t’i pėrdorė ato njė ditė e njė natė. (Transmeton Muslimi dhe Nesaiu)Sė katėrti: Kur fillon koha e mesteve?

Sipas mendimit mė tė saktė tė dijetarėve, fillimi i mesteve ėshtė prej momentit tė parė qė njeriu u jep mes’h atyre, dhe ky ėshtė mendimi i Imam Ahmedit, Euzait, Neveviut, dhe kėtė mendim e ka pėrkrahur edhe Shejh Ibn Uthejmini.Kėshtuqė nėse njė person ka marrur abdes nė kohė tė drekės dhe i ka mbathur mestet, dhe ka qėndruar me atė abdes deri nė namazin e jacisė, e pastaj sė pari herė ju ka dhėnė mes’h atyre nė namazin e jacisė, koha e mesteve tė tij fillon prej kėtij momenti, e deri nė jacinė e ditės sė nesėrme.Sė pesti: Kusht pėr t’u pranuar mestet, ėshtė qė nė momentin e mbathjes sė tyre, njeriu tė jetė i pastėr (me abdes).Mugirah ibn Shu’beh, duke i dhėnė ujė pėr abdes Pejgamberit (salallahualejhiveselem), pas larjes sė fytyrės, krahėve, dhe dhėnies mes’h kokės, thotė: “Deshta t’ia nxjerri atij mestet (pėr t’i larė kėmbėt), ndėrsa Pejgamberi (salallahualejhiveselem) tha: Leri, se i kam mbathur nė kėmbė tė pastėrta, e pastaj u dha mes’h atyre”. (Transmeton Buhariu dhe Muslimi)Kėshtuqė ėshtė kusht qė njeriu tė jetė me abdes, para se t’i mbathė mestet. Ndėrsa nėse i mbathė ato duke qenė pa abdes, nuk lejohet dhėnia mes’h atyre, por patjetėr duhet tė lahen kėmbėt.Sė gjashti: Nė cilėn anė u jepet mes’h kėmbėve?

Mes’hu bėhet nė pjesėn e sipėrme tė kėmbėve dhe jo nė pjesėn e poshtme tė tyre. Thotė Aliu (radijallahuanhu): “Sikur tė kishte qenė feja me logjikė, mes’hu nėn kėmbė do tė kishte pėrparėsi nga mes’hu mbi kėmbė, por e kam parė Pejgamberin (salallahualejhiveselem) duke iu dhėnė mes’h nė pjesėn e sipėrme tė tyre”. (Transmeton Ebu Davudi dhe Bejhekiu, ndėrsa Shejh Albani kėtė transmetim e cilėson si tė vėrtetė)Dhe prej sunetit ėshtė qė me dorėn e djathtė t’i jepet mes’h kėmbės sė djathtė, dhe me dorėn e majtė kėmbės sė majtė, nga njė herė.Sė shtati: Cilat gjėra i prishin mestet?

-Gjėrat qė e obligojnė guslin, si: Xhunubllėku, dhe pastrimi nga hajdi dhe nifasi,

-Kalimi i kohės sė mesteve, dhe

-Nxjerrja e mesteve dhe prishja e abdesit para mbathjes sė tyre. (Ndėrsa nxjerrja e tyre dhe mbathja pėrsėri duke qenė me abdes, nuk i prishė mestet, edhepse ky ėshtė mendim i disa dijetarėve)Sė teti: Ēfarė materiali duhet tė kenė mestet, qė tė lejohet pėrdorimi i tyre?

Sipas mendimit mė tė saktė tė dijetarėve mestet mund tė jenė tė lėkurės, apo mund tė jenė tė pambukut, apo ēorapė qofshin ata tė trashė apo tė hollė. Dhe ky ėshtė mendimi i Imam Ibn Hazmit, Ibn Tejmijes, Shenkitit dhe Ibn Uthejminit.Thotė Mugirah ibn Shu’beh: “Pejgamberi (salallahualejhiveselem) mori abdes, dhe ju dha mes’h ēorapave dhe nalleve tė tij”. (Transmeton Ebu Davudi, Tirmidhiu dhe Ahmedi, dhe Shejh Albani kėtė hadith e cilėson si tė vėrtetė)Kėshtuqė, ēfarėdo qė njeriu tė ketė tė mbathur nė kėmbėt e tij, lejohet t’u jep mes’h atyre.Allahu e di mė sė miri.

Omer Bajrami

28.02.2011
PM
Top
Liberta
Postuar nė: 05.09.2011, 22:57
Quote Post


Mundohem tė kyqem nė bisedė
**

Posti: Antarė
Postime: 23
Antari Nr: 14181
Bashkangjitur: 07.03.2008Pershendetje per te gjithe. A duhet te behet dua kur e vendon mbulesen?


----------------------------------------
Sikur te kthehesha pas xhdo qeni qe lehte pas meje , kurr s'do te arrija ne cak .
PM
Top
Hornets
Postuar nė: 05.09.2011, 23:12
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 11129
Antari Nr: 21937
Bashkangjitur: 29.03.2009

Vazhdon tutje me disa pjese me pyetje pergjigje qe i jane bere hoxhe Enis Rames ne facebook, dhe ky u eshte pergjigjur atyre.


----------------------------------------
Just mine <3 Honey <3<3<3


Please dont leave me <3
PM
Top
want3d
Postuar nė: 14.09.2011, 17:19
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 4854
Antari Nr: 9176
Bashkangjitur: 28.08.2007Pyetje: Eselamu Alejkum, tė pėrshėndes hoxhė i nderuar. Unė jam njė vėlla mysliman, njė fillestar qė kam filluar rishtas tė fali namaz, po nuk i kam tė qarta disa gjėra, si pėr shembull, nė telefon mobil kur ke ilahi dhe kuran a ėshtė e lejuar qė tė hyj me tė ne nevojtore dhe a bej mėkat nėse hy me harresė?

Pėrgjigje: falėnderimi i takon Allahut, lavdia dhe paqja qofshin mbi tė Dėrguarin dhe ithtarėt e tij:

Udhėzimi ėshtė njė begati e madhe pėr tė cilėn duhet ta falėnderojmė Allahun pandėrprerė. Kėtė begati duhet ta ruajmė dhe ta kultivojmė duke mėsuar besimin e pastėr, hallallin dhe haramin, e tjerė.

S’ka dyshim se nuk duhet tė hyhet nė nevojtore me mus-haf apo me ndonjė pjesė tė tij. Pėrjashtim bėjnė rastet kur nuk mund t’i lėsh jashtė nga frika se mund t’i humbėsh. Shumė dijetarė, pėrveē kėsaj, para hyrjes nė nevojtore, kanė preferuar edhe heqjen e gjėrave ku pėrmendet emri i Allahut, sikur ndonjė letėr ku ėshtė shkruar emri i Allahut, ndonjė unazė, e tjerė. Disa tė tjerė, si pėr shembull, dijetari i mirėnjohur ibėn Uthejmini thotė se ėshtė e lejuar tė hyhet nė nevojtore mė gjėra kur shkruhet emri i Allahut sikur monedhat, letrat e ndryshme, unazat e tjerė nėse ato mbėshtjellėn dhe fshihen.

Pėr sa i pėrket telefonave tė dorės ku janė memorizuar sure kuranore, ilaēi, e tjerė, dijetarėt konsiderojnė tė lejuar hyrjen nė nevojtore me to sepse nuk e marrin statusin e mus-hafit, me njė vėrejtje qė kurani apo ilahitė e ndryshme tė mos bėhen zile e telefonit sepse mund tė cingėrojė nė vende tė papėrshtatshme si dhe bie ndesh me nderimin qė duhet t’u bėjmė fjalėve tė shenjta.[B]

www.albislam.com

Ky postim ėshtė ndryshuar nga want3d nė 14.09.2011, 17:25


----------------------------------------
Nese mendon se arsimimi kualitativ kushton shtrejt, atehere provoje injorancen

LEXIMI demton rende INJORANCEN!
PMUsers WebsiteIntegrity Messenger IMMSN
Top
proof
Postuar nė: 28.11.2011, 19:31
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 52
Antari Nr: 27035
Bashkangjitur: 28.11.2011Pyetja: A ėshtė e vėrtetė se nė xhennet ka njė lum qė quhet Rexheb, nuk pi ujė nga ky lum askush
pėrveē atij qė ka agjėruar nė muajin Rexheb?
Pėrgjigjja:
Kjo nuk ėshtė e saktė, madje dijetarėt kanė
thėnė: ėshtė e urrejtur tė veēohet muaji Rexheb
me agjėrim. Hafidh ibn Haxheri tregon se hadithet
qė flasin pėr muajin Rexheb, ato hadithe
qė flasin pėr agjėrimin nė kėtė muaj, janė tė
dobėta dhe skanė bazė. Por ajo qė ėshtė e ditur
nga Pejgamberi, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem,
thėnia e tij: “All-llahu ynė na beko Rexhebin dhe
Shabanin, e na mundėso tė arrijmė Ramadanin”.
(Shejh Muhamed El-Hut Bejruti nė librin e tij
“Esnal-Metalib”, fq. 111 thotė: “Pėr muajin Rexheb
nuk ka asnjė hadith tė vėrtetė, siē ka treguar
Ibn Rexhebi. Mirėpo Axhluni nė librin e tij
“Keshful-Hafa”, 2/ 580, thotė: “Them: ato janė
hadithe daife (tė dobėta) e jo meudua (tė
trilluara), siē ka treguar Ibn Haxheri nė “Tebjinul-
Ahxebi fima jetealeku bi Rexhebi” sh.r.)
Pra, veēimi i muajit Rexheb me agjėrim, pėr
kėtė nuk ka fakte tė shėndosha dhe nuk aludon
nė kėtė veprim asnjė argument. Edhe pse ka
disa lajme, mirėpo tė pabaza, ashtu sikurse
thuhet edhe pėr Isranė dhe Miraxhin, se ajo
paska ndodhur ditėn e 27 tė muajit Rexheb,
edhe kjo nuk ėshtė e saktė. Poashtu ajo qė flitet
se xhumaja e parė e Rexhebit ka namaz tė
caktuar (namazi regaib), tė gjitha kėto gjėra
skanė mbėshtetje tė fuqishme. All-llahu e di mė
sė miri.
Abdull-llah ibn Muhamed ibn Humejdi
Marrė nga: www.fetawa.net
PMEmail Poster
Top

Topic Options Faqe: (72) « E para ... 70 71 [72]  Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio