Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      AktivitetFaqe: (72) 1 2 [3] 4 5 ... E fundit »  ( Kalo tek postimi i parė i palexuar ) Reply to this topicStart new topicStart Poll

> PYETJE PERGJIGJEJE
ZeroCooL
Postuar nė: 15.06.2009, 01:55
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Admin
Postime: 1456
Antari Nr: 5
Bashkangjitur: 27.11.2004 Citim (ebuomeri @ 15.06.2009, 02:42)
mundet por une e kam lexuar ne shqip e me metra e jo me inxh po nejse,sa per pyetjen eshte nena e Isaut a.s. ku dhe nje kaptine e mban emrin e saj Merjem.
Si thirreshin shoket apo perkrahesit e Isaut a.s.?

Havarijun.

Kush jane personat te cilet Allahu xh.sh. qysh ne dynja (kete bote) ua garanton xhennetin , per te cilen gje i pergezoi Muhamedi a.s.?

Ky postim ėshtė ndryshuar nga ZeroCooL nė 15.06.2009, 01:57


----------------------------------------
Doing nothing is very hard to do ... you never know when you're finished.

Leslie Nielsen
PMUsers Website
Top
ebuomeri
Postuar nė: 15.06.2009, 01:58
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 168
Antari Nr: 20218
Bashkangjitur: 30.01.2009Sa per njohuri jane dhjete persona, emrat inshallah neser se thujse me zuri gjumi es-selamu alejkum


----------------------------------------
Thuaje te verteten edhe ne rast se eshte kunder teje!!!!!
PM
Top
dasaaa
Postuar nė: 15.06.2009, 08:20
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 18007
Antari Nr: 16746
Bashkangjitur: 09.08.2008 Citim (ZeroCooL @ 15.06.2009, 02:55)
Havarijun.

Kush jane personat te cilet Allahu xh.sh. qysh ne dynja (kete bote) ua garanton xhennetin , per te cilen gje i pergezoi Muhamedi a.s.?

Un kisha then pyetjet tejen pak m ate lehata ma kan qe te kyqen edhe ata qe kan njohuri ma pak per islam.

Jan dhjet
Kta dhjet persona jan

1. Ebu bekri
2.Umeri
3.Uthmani
4.Aliu
5.Talhaja
6.Zubejri
7.Abdurrahmani
8.Sadi
9.Seid bnu zejdi
10.Dhe Ubejdeja.


Si quhen shoket e Pejgamberita.s.

Ky postim ėshtė ndryshuar nga dasaaa nė 15.06.2009, 08:25


----------------------------------------
Kurrė mos e ngatėrro personalitetin tim me sjelljen time, sepse personaliteti ėshtė i imi ... kurse sjellja ime, mvaret shumė edhe prej teje!
PMUsers WebsiteIntegrity Messenger IM
Top
e-verteta
Postuar nė: 15.06.2009, 09:51
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 935
Antari Nr: 18922
Bashkangjitur: 07.12.2008Si quhen shoket e Pejgamberita.s.

......................................................

as'habė...

Kush jane trashegimtaret e Profeteve a.s ?


----------------------------------------
E verteta nuk njihet permes njerzeve por njoftohu me te verteten,do ti njohish edhe njerzit e saj..”
PM
Top
Princo
Postuar nė: 15.06.2009, 10:03
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 5953
Antari Nr: 22031
Bashkangjitur: 06.04.2009 Citim (e-verteta @ 15.06.2009, 10:51)
Si quhen shoket e Pejgamberita.s.

......................................................

as'habė...

Kush jane trashegimtaret e Profeteve a.s ?

Dijetaret ......
pasi trashigimi pejngamberet e Zotit nuk kan lan ne pasuri.
Prej sa vjec na behet obligim NAMAZI?


----------------------------------------
Bėhu ambicioz i diturisė, falės fisnik i shoqėrisė, rob falėnderues i Perėndisė,.....!
Aty ku s’ka moral, ligji nuk ka vlerė.”
PM
Top
e-verteta
Postuar nė: 15.06.2009, 10:14
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 935
Antari Nr: 18922
Bashkangjitur: 07.12.2008Pejgamberi a.s ka thene :"Mesoni femijet tuaj te falin namaz qysh ne moshen 7 vjeqare ..e kur ti bejne te 10 rahni ka pak ''..

Ndersa namazi eshte obligim kur te arijne moshen e pjekuris (pubertetin )..

Cka eshte dispozita e namazit ?


----------------------------------------
E verteta nuk njihet permes njerzeve por njoftohu me te verteten,do ti njohish edhe njerzit e saj..”
PM
Top
Princo
Postuar nė: 15.06.2009, 10:26
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 5953
Antari Nr: 22031
Bashkangjitur: 06.04.2009 Citim (e-verteta @ 15.06.2009, 11:14)
Pejgamberi a.s ka thene :"Mesoni femijet tuaj te falin namaz qysh ne moshen 7 vjeqare ..e kur ti bejne te 10 rahni ka pak ''..

Ndersa namazi eshte obligim kur te arijne moshen e pjekuris (pubertetin )..

Cka eshte dispozita e namazit ?

Farzi ajin, obligim i domosdoshem per secilin njer qoft mashkull apo femer qe eshte musliman ,i moshes madhore .dhe mentalish i shendosh....

Kur fillojn neket vit tre (3) muajit........


----------------------------------------
Bėhu ambicioz i diturisė, falės fisnik i shoqėrisė, rob falėnderues i Perėndisė,.....!
Aty ku s’ka moral, ligji nuk ka vlerė.”
PM
Top
e-verteta
Postuar nė: 15.06.2009, 11:03
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 935
Antari Nr: 18922
Bashkangjitur: 07.12.2008me doket me 23 qershor ..

Pse Pejgamberi a.s ka agjeruar diten e hene dhe te ejte ?


----------------------------------------
E verteta nuk njihet permes njerzeve por njoftohu me te verteten,do ti njohish edhe njerzit e saj..”
PM
Top
andy
Postuar nė: 15.06.2009, 12:14
Quote Post


The GodFather
*****

Posti: Antarė
Postime: 7137
Antari Nr: 132
Bashkangjitur: 16.02.2005Shum si kuiz e keni bere kete, po nejse e mir eshte edhe kjo mund te mesosh dicka.

Desha te parashtroj nje pytje jo ne forme te kuzit por qe me intereson mue, besoj se me lejoni.

Me interson dicka, ne Kuran permendet ai popull, a nga ana tjeter ne disa debate qe i kemi bere ketu ne forum, per komb e fe, disa prej jush thojn qe ne boten e Ahiretit nuk te pyesin se cilit popull i ke taku, po ciles fe.

Kush mund te ma sqaron kete?

ps. mos me thoni se popull dhe komb eshte dicka tjeter, mos i hikni pytjes po nese mundeni te ma ktheni ashtu sic e kam parashtru, nese skam qen i qarte do mundohem ma thjeshte ta parashtroj.


Me te mira.


----------------------------------------
"o Zot jepi atij qe rin kot, sepse ai qe punon fiton vet!"

SINCE 1985
PMEmail PosterIntegrity Messenger IM
Top
ZeroCooL
Postuar nė: 15.06.2009, 12:36
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Admin
Postime: 1456
Antari Nr: 5
Bashkangjitur: 27.11.2004 Citim (andy @ 15.06.2009, 13:14)
Shum si kuiz e keni bere kete, po nejse e mir eshte edhe kjo mund te mesosh dicka.

Desha te parashtroj nje pytje jo ne forme te kuzit por qe me intereson mue, besoj se me lejoni.

Me interson dicka, ne Kuran permendet ai popull, a nga ana tjeter ne disa debate qe i kemi bere ketu ne forum, per komb e fe, disa prej jush thojn qe ne boten e Ahiretit nuk te pyesin se cilit popull i ke taku, po ciles fe.

Kush mund te ma sqaron kete?

ps. mos me thoni se popull dhe komb eshte dicka tjeter, mos i hikni pytjes po nese mundeni te ma ktheni ashtu sic e kam parashtru, nese skam qen i qarte do mundohem ma thjeshte ta parashtroj.


Me te mira.

Allahu thote se Umeti i Muhamedit eshte populli me i mire,


“Ju jeni populli me i dobishem, i ardhur per te miren e njerezve” [Kur’an 3:110]

Disa hadithe:

Imam Ahmedi transmeton se Ali bin Ebi Talib tha, “I Derguari i Allahut tha,

‘Mua me eshte dhene ēfare asnje Profeti perpara meje nuk i eshte dhene’.

Ne i thame, ‘O i Derguari i Allahut! Ēfare eshte ajo?’ Ai tha,

‘Mua me eshte dhene fitore nga frika, me jane dhene ēelsat e tokes, jam quajtur Ahmed, toka eshte bere nje vend i paster per mua (te falem dhe te beje Tejemum me te) dhe Umeti im eshte bere Umeti me i mire’”.

Ne nje hadith tjeter Imam Ahmedi ka regjistruar se Burejdah ka thene se Profeti tha,

“Njerezit e Parajses jane njeqind e njezet rreshta. Ky Umet ze tetedhjete prej tyre”.

Allahu e di me se miri.

kurandhesunet.com----------------------------------------
Doing nothing is very hard to do ... you never know when you're finished.

Leslie Nielsen
PMUsers Website
Top
Princo
Postuar nė: 15.06.2009, 14:04
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 5953
Antari Nr: 22031
Bashkangjitur: 06.04.2009 Citim (e-verteta @ 15.06.2009, 12:03)
me doket me 23 qershor ..

Pse Pejgamberi a.s ka agjeruar diten e hene dhe te ejte ?

ne keto dite behet ndrimi i veprave dhe i melaikeve (engjujve) prandaj ka than Muhammedi a,s kam deshir te jem i agjerueshem neketo dite.....
fjalin qe eke ne nenshkrim ae din cili sahabi eka than????

Ky postim ėshtė ndryshuar nga Princo nė 15.06.2009, 14:05


----------------------------------------
Bėhu ambicioz i diturisė, falės fisnik i shoqėrisė, rob falėnderues i Perėndisė,.....!
Aty ku s’ka moral, ligji nuk ka vlerė.”
PM
Top
dasaaa
Postuar nė: 15.06.2009, 16:41
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 18007
Antari Nr: 16746
Bashkangjitur: 09.08.2008 Citim (Princo @ 15.06.2009, 15:04)
ne keto dite behet ndrimi i veprave dhe i melaikeve (engjujve) prandaj ka than Muhammedi a,s kam deshir te jem i agjerueshem neketo dite.....
fjalin qe eke ne nenshkrim ae din cili sahabi eka than????

Ky eshte ajet kuranor.Nga qka jen kriju melaqet smil3dbd4e29bbcc7.gif


----------------------------------------
Kurrė mos e ngatėrro personalitetin tim me sjelljen time, sepse personaliteti ėshtė i imi ... kurse sjellja ime, mvaret shumė edhe prej teje!
PMUsers WebsiteIntegrity Messenger IM
Top
e-verteta
Postuar nė: 15.06.2009, 16:47
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 935
Antari Nr: 18922
Bashkangjitur: 07.12.2008 Citim (Princo @ 15.06.2009, 15:04)
ne keto dite behet ndrimi i veprave dhe i melaikeve (engjujve) prandaj ka than Muhammedi a,s kam deshir te jem i agjerueshem neketo dite.....
fjalin qe eke ne nenshkrim ae din cili sahabi eka than????

E Ka thene halifi i 4 ..Aliu r..a


----------------------------------------
E verteta nuk njihet permes njerzeve por njoftohu me te verteten,do ti njohish edhe njerzit e saj..”
PM
Top
e-verteta
Postuar nė: 15.06.2009, 16:49
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 935
Antari Nr: 18922
Bashkangjitur: 07.12.2008 Citim (dasaaa @ 15.06.2009, 17:41)
Ky eshte ajet kuranor.Nga qka jen kriju melaqet smil3dbd4e29bbcc7.gif

Ajet kuranor nuk eshte thenie..

Meleket jane krijuar nga nuri (drita)..


----------------------------------------
E verteta nuk njihet permes njerzeve por njoftohu me te verteten,do ti njohish edhe njerzit e saj..”
PM
Top
dasaaa
Postuar nė: 15.06.2009, 16:53
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 18007
Antari Nr: 16746
Bashkangjitur: 09.08.2008 Citim (e-verteta @ 15.06.2009, 17:49)
Ajet kuranor nuk eshte thenie..

Meleket jane krijuar nga nuri (drita)..

Per nenshkrimin tim thash smil3dbd4e398ff7b.gif----------------------------------------
Kurrė mos e ngatėrro personalitetin tim me sjelljen time, sepse personaliteti ėshtė i imi ... kurse sjellja ime, mvaret shumė edhe prej teje!
PMUsers WebsiteIntegrity Messenger IM
Top

Topic Options Faqe: (72) 1 2 [3] 4 5 ... E fundit » Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio