Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> www.albmedia.eu Bashkpunim
r.mislimi
Postuar nė: 22.06.2006, 12:46
Quote Post


studentet.info
*****

Posti: Admin
Postime: 3277
Antari Nr: 2
Bashkangjitur: 25.11.2004PERSHENDETJE! Po ju drejtohen juve si sit dhe perfaqesues te shumices studentore shqiptare, duke ju kerkuar qe te me vini afishen dhe nje link per disa dite persa i perket kerkimit tim akademik, sic ju pata derguar tre dite me pare nje e-mail me letren qe iu kish derguar medias shqiptare, mba regjistrimit te vizitave te djeshme pashe qe te gjithe atyre qe iu kisha derguar e kane pare dhe veshtrua por mbas feedback qe kam pasur u duk qe nuk po e pertypnin dot permbajtjen e sondazhit duke pare qe kishte te bente dhe pershkruante realitetin e ithet te vete medias shqiptare, te cilat te gjendura perballe pyetjesh qe mberthejne me shpatulla per muri pothuajse mbi 80 te medias shqiptare.....

Do ju lutesha qe te me vinit nje link dhe nje afishe, ju drejtohen juve per ndihme DUKE PARE TE PAMUNDUR DEPERTIMIN NE NJE MEDIA SHQIPTARE QE NUK I PELQEJNE FAKTET une do te iu lutesha qe juve si staff te shikonin sondazhin deri ne fund dhe me vone te gjykoni qe ky paragraf qe ju shkruajta i vlente qe te tu jua dergoja edhe juve apo. Dua qe te ju ve ne dijeni gjithashtu qe ky eshte nje kerkimi akademik dhe nuk behet per qellime te tjera, po dergoj edhe linkun direkte te sondazhit jane 135 pyetje mbi te gjitha fushat dhe situatat.

http://albmedia.dsc.unibo.it/phpQ/fillsurvey.php?sid=14

Kurse kjo eshte adresa zyrtare ne universitetin e bolonjes.

http://albmedia.dsc.unibo.it por edhe tek www.albmedia.eu do kisha deshite qe te vinit edhe ate afishen qe ndodhet ne sit. JU LE JUVE QE TE GJYKONI DHE TE VENDONSI une shpresoj dhe kam besim ishallah ne ndonje ndihme tek Juve te gjithe.

Musa Selmanllari, Ju faleminderit per gjithcka!


_________________________________________________
Play 100s of games for FREE! http://games.mail.com/


----------------------------------------
www.studentet.info
PMUsers Website
Top
r.mislimi
Postuar nė: 22.06.2006, 12:48
Quote Post


studentet.info
*****

Posti: Admin
Postime: 3277
Antari Nr: 2
Bashkangjitur: 25.11.2004Te nderuar dhe te respektuar, Gazetare, Pronare, Publiciste, Analiste dhe mbi te gjitha drejtues, informues, kushtezues, orientues, ē’orientues, ndihmues dhe krijimtare te opinionit publik te shoqerise shqiptare.

Po ju dergoj kete e-mail (i eshte derguar gjithsecilit nga ju ne kopje te veēanta) nepermjet faqes se ketij projekti, qe eshte: SONDAZH MBI MEDIAT SHQIPTARE NE TRANZICION, (Sondaggio sui Media Albanesi in Transizione, ) une jam nje student qe studioj per SCIENZE DELLA COMUNICAZIONE ne Universitetin e Bolonjes.

Dua qe te te iu ve ne dijni qe per pergatitjen e ketij sondazhi jam dhe ndiqem nga tre profesoret me te mire te botes se komunikacionit ne Itali, QE KJO DO TE THOTE: se ne pergatitjen e ketij sondazhi kam marre perbaze situaten e medias shqiptare ne pergjithesi, DUKE MOS MBAJTUR ANEN E ASKUJT, dhe duke ecur drejt dhe pa dallime, pa perjashtuar asnje situate te medias dhe shoqerise shqiptare.
Ndoshta dikujt do te i behet qejfi, apo edhe perse jo edhe dikujt tjeter do te i ngeli hatri, sepse ektremet e medias ne shqiperi jane shume largeta dhe te ndryshme. Profesionalizmi i botes se komunikaciont pret mespermes, dhe jam mese i sigurt qe kush eshte profesional ka per te kuptuar dhe ndoshta edhe mbeshtetur kete projekt, ndersa atyre qe nuk do te iu vije per shtat, i kam parasysh mendimet paragjykimet dhe moskenaqesite qe do te iu sjelle.

Ky sondazh nuk iu drejtohet juve por publikut tuaj, mbi opinionin, idete, vezhgimet, kritikat, te mirat dhe te keqijat, ate ē’ka mungon dhe ate ē’ka eshte e tepert, pra do te mbledhe mendimet qe ato kane mbi mediat tuaja, punojesit tuaj, apo punedhenesit tuaj. Ndosh nje dite do te iu sherbeje te gjitheve per te pare se ku ndodheni, apo ndodhet opinoni public shqiptar.

Do te doja te shtoja qe ky kerkim do de botohet ne Itali, po pres per konfirmime edhe nga Anglia.

Une ju dergoj qe te shikoni/plotesoni sondazhin edhe me pas te gjykoni. Do te iu isha shume mirenjohes atyre qe do te mbeshtesin ne kete projek thjesht edhe me nje adrese linku ne sitin apo edhe ne faqet e gazetave, TV, Radiove tuaja.
Analiza ketij projekti nis qe nga ky e-mail, qe do te thote se sa te e deshironi dhe e mbeshtesni ju vete nje gje te tille, pra ate te shikimit dhe referimit te pozicionit te opionit publik, qe ka ndaj jush dhe ndaj ideve te tija.
Ku gjeja baze e perdoruesit/konsumuesit te informacionit eshte se sa ai vete arrin qe te bej informacion/lajm dhe te perfishet nga informazioni qe i percillet perseri atij pra mases, masa nga cila lind dhe perfundon informazioni.

Duke shpresuar qe keto paragrafe te ia kem derguar nje mediaje shqiptare perfshirese, profesionale, te pergatitur dhe kuptimplote, per te mos dashur te them qe keto paragrafe te mos kene rene ne veshe te shurdher.


Me respekt !.
Musa Selmanlari
Bologna 8 Maj 2006


----------------------------------------
www.studentet.info
PMUsers Website
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio