Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


Faqe: (12) [1] 2 3 ... E fundit »  ( Kalo tek postimi i parė i palexuar ) Reply to this topicStart new topicStart Poll

> A e dini se?, KURIOZITETE
Cusack
Postuar nė: 30.06.2009, 23:32
Quote Post


Carpe Diem
*****

Posti: Admin Forumi
Postime: 10747
Antari Nr: 4199
Bashkangjitur: 24.11.2006Po e hap kete teme per te sjelle ne te kuriozitete te tipit A E DINI SE...?

Ju lutem shume qe mos citoni kuriozitetet e sjella nga antaret tjere, per te mos u perseritur te njejtat fjale ne gjithe temen, dhe per te ndjekur rrjedhshmerine e kurioziteteve, evitoni komentet e panevojshme.

Po e veme si kryeteme, meqe presim te mesojme gjera te reja cdo dite te re!

Nese ndonje teme e ketille ekziston, ju lutem te me kaloni lidhjen qe ta bashkojme ketu!

Lexim te kendshem!


----------------------------------------
Mos ia fal cdokujt kenaqesine te mendoje qe eshte dikush ne jeten tende. Aq me pak dikujt qe s'e ka problem nese je ti ose dikush tjeter!
Miss.Blue
PM
Top
Cusack
Postuar nė: 30.06.2009, 23:32
Quote Post


Carpe Diem
*****

Posti: Admin Forumi
Postime: 10747
Antari Nr: 4199
Bashkangjitur: 24.11.2006* Luanet nuk gjuajne asnjehere. Ata luftojne mes veti per pozicion me te larte midis femrave (luaneshave).

* Kanioni me i madh ne bote eshte COLORADO, i gjate 350 km, i thelle 1800 m. Ndersa ne Evrope, kanioni me i madh eshte ai i lumit Tara, ne Mal te Zi. I gjate 78 km dhe i thelle 1.300 m.

* Peshkaqenet jane predatoret me te persosur. Nuk jane ndryshuar per me shume se 350 milione vite.

* Presidentet Amerikane e kane dashur shume sportin. George Washington preferonte gjuetine e dhelprave, Abraham Lincoln ka dashur sportet luftarake, John F. Kennedy lundrimin, Richard Nixon futbollin, ndersa Ronald Regan kalerimin.

* Nese e goditni murin me koke per nje ore, do harxhoni 50 kalori, ndersa nese pertypni camcakiz tere diten, do harxhoni 200 kalori.

* Cdo dite ne Bote prodhohen nga 4 kg plastike per nje banor.

* Kur i skuqet njeriut fytyra nga turpi ose ngazellimi, i skuqet dhe barku.

*Isaac Newton eshte cregjistruar nga shkolla, me kerkese te nenes se tij, e cila deshironte qe i biri te behej fermer.

*Syte e njeriut kane madhesine e njejte qe nga lindja, ndersa hunda dhe veshet ndryshojne madhesi (zmadhohen) gjate tere jetes.

* Elefantet jane te vetmet kafshe qe nuk kercejne dot.

* Elefeantet kryejne aktin seksual per vetem 3 sekonda.

* Cdo vit, konsumohet 135 milione m3 kafe. Ne tregun boteror, midis lengjeve, kafeja eshte e dyta, menjehere pas naftes.


----------------------------------------
Mos ia fal cdokujt kenaqesine te mendoje qe eshte dikush ne jeten tende. Aq me pak dikujt qe s'e ka problem nese je ti ose dikush tjeter!
Miss.Blue
PM
Top
Cusack
Postuar nė: 30.06.2009, 23:34
Quote Post


Carpe Diem
*****

Posti: Admin Forumi
Postime: 10747
Antari Nr: 4199
Bashkangjitur: 24.11.2006*Brenda nje viti ne bote harxhohen 50 miliarde aspirina.

*Gjuha eshte muskuli me i forte ne trupin tone.

*Krimbat mund te flejne deri ne tre vjet, dhe ciftezohen vetem njehere ne jete, ndersa ciftezimi mund te zgjase deri 12 ore.

*Raporti i madhesise se trurit ne proporcion me trupin ke delfinet eshte i njejte me raportin e madhesise se trurit ne proporcion me trupin ke njerezit. Prandaj delfinet llogariten si qeniet me intelegjente, pas njerezve. Keto kafshe perdoren ne Amerike per sherimin e femijeve me hendikep, por gjithashtu trajnohen edhe per qellime ushtarake, sic jane venia dhe zbulimi i minave nen uje. Mund te arrijne shpejtesine deri 50 km ne ore.


----------------------------------------
Mos ia fal cdokujt kenaqesine te mendoje qe eshte dikush ne jeten tende. Aq me pak dikujt qe s'e ka problem nese je ti ose dikush tjeter!
Miss.Blue
PM
Top
Hornets
Postuar nė: 30.06.2009, 23:34
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 11129
Antari Nr: 21937
Bashkangjitur: 29.03.2009ja njer kuriozitet i pari qe me ra ndermend:


A e dini se qente dalmatinsa kur lindin jane krejtesisht te bardhe. ndersa njollat e zeza e dalin disa dite pas lindjes.

qe edhe njo

A e dini se shkretetira e Sahares eshte sa siperfaqja e tere kontinentin te Evropes.

Ky postim ėshtė ndryshuar nga hornets nė 30.06.2009, 23:35


----------------------------------------
Just mine <3 Honey <3<3<3


Please dont leave me <3
PM
Top
Cusack
Postuar nė: 30.06.2009, 23:35
Quote Post


Carpe Diem
*****

Posti: Admin Forumi
Postime: 10747
Antari Nr: 4199
Bashkangjitur: 24.11.2006Ja ca kuriozitete per kafshet:

* Elefantet e Afrikes kane vetem 4 dhembe me te cilat e pertypin ushqimin.

* Miza jeton vetem 14 dite.

* Po e bezdiset nje deve - ka shume mundesi te ju peshtyje ne fytyre.

* Qeni me i vogel ne bote eshte Chihuahua qe dmth "qeni i vogel ne qiell".

* 75% e shpezeve ngordhin perpara se te kene jetuar 6 muaj.

* Dhente jane permendur 45 here ne Bibel, dhite 88 here. Qente jane permendur 14 here dhe luanet 89 here, por macet shtepiake s'permenden askund ne Bibel.

* Ne Danimarke ka dy here me shume derra se sa njerez.

* Peshkaqenet kane imunitet te forte. Nuk semuren pothuajse kurre.

* Ne Amerike llogaritet te kete 54 milione qen, ndersa Parisi eshte qyteti qe ka me shume qen se sa banore.

* Ne Australi ka me shume se 150 milione dele, ndersa Australia ka vetem 17 milione banore. Ne Zelande te Re ka 4 milione banore dhe 70 milione dele.


----------------------------------------
Mos ia fal cdokujt kenaqesine te mendoje qe eshte dikush ne jeten tende. Aq me pak dikujt qe s'e ka problem nese je ti ose dikush tjeter!
Miss.Blue
PM
Top
Cusack
Postuar nė: 30.06.2009, 23:36
Quote Post


Carpe Diem
*****

Posti: Admin Forumi
Postime: 10747
Antari Nr: 4199
Bashkangjitur: 24.11.2006* Krokodili nuk mund ta levize gjuhen, e as qe ta kafshoje ate.

* Shumica e lopeve mund te bejne me shume qumesht nese degjojne muzike.

* Lopen mund ta detyroni te ngjitet shkalleve perpjete por kursesi s'mund ta beni te zbrese shkalleve, keshtu qe kujdes!

* Eklipsi total i diellit ndodh njeher ne 18 vjet.


----------------------------------------
Mos ia fal cdokujt kenaqesine te mendoje qe eshte dikush ne jeten tende. Aq me pak dikujt qe s'e ka problem nese je ti ose dikush tjeter!
Miss.Blue
PM
Top
Cusack
Postuar nė: 30.06.2009, 23:37
Quote Post


Carpe Diem
*****

Posti: Admin Forumi
Postime: 10747
Antari Nr: 4199
Bashkangjitur: 24.11.2006Ja ca kuriozitete qe kane te bejne me pikturen, letersine, skulpturen... (artin ne pergjithesi)

* Pikaso dinte te pikturonte perpara se te ecte, dhe fjala e pare qe ka thene ka qene fjala spanjolle lįpiz qe dmth laps.

* Libri i pare i Historise, Great Universal History, u botua nga Rashid-Eddin nga Persia ne vitin 1311.

* Bibla vazhdon te jete libri me i shitur ne Bote.

* Filozofi Grek Aristoteli shkroi librin Meteorologica ne vitin 350 P.K. - ky liber mbeti teksti standard mbi motin per 2000 vjet.

* Libri i pare i ilustruar per femije u botua ne Gjermani ne vitin 1658.

* Barbara Cartland shkruante nga nje roman cdo dy jave, keshtu qe ka te botuara 723 romane.

* Ne shekullin 18 Klubi Letrar i Londres quhej Kit-Cat Club.

* Kur ishte vjedhur Mona Lisa e da Vincit (origjinali) nga Luvri ne vitin 1912, u shiten 6 kopje sikur te ishin origjinale, cdonjera me cmime marramendese, ne tre vitete perpara se te zbulohej origjinali.

* Ekzistojne me shume se 10 miliarde web site ne internet.

* Bibliotekat boterore kane mbi 100 milione kopje origjinale te vellimeve te ndryshme te librave.

* Libraria me e madhe online Amazon.com ka mbi 3 milione libra.

* 2 miliarde njerez akoma s'dine shkrim e lexim.

* Fjalori i pare i Anglishtes u shkrua nga Samuel Johnson ne vitin 1755.----------------------------------------
Mos ia fal cdokujt kenaqesine te mendoje qe eshte dikush ne jeten tende. Aq me pak dikujt qe s'e ka problem nese je ti ose dikush tjeter!
Miss.Blue
PM
Top
Cusack
Postuar nė: 30.06.2009, 23:40
Quote Post


Carpe Diem
*****

Posti: Admin Forumi
Postime: 10747
Antari Nr: 4199
Bashkangjitur: 24.11.2006* Nė tokė ekzistojnė 4 oqeane dhe 56 detėra qė sė bashku e formojnė “Detin Botėror” I cili pėrfshin 71% tė sipėrfaqės sė pėrgjithshme tė tokės (316 mil.km2)

* Pėr nga sasia e kripės mė sė shumti ka deti I Kuq ndėsa mė sė paku deti Baltik

* Oqeani mė i madh ėshtė oqeani i Qetė, pastaj oqeani Atlantik, oqeani Indian dhe oqeani i Ngrirė i Veriut.

* Lumi Amazona ėshtė i vetmi lum qė nuk ka tė ndėrtuar asnjė urė mbi tė.

* Njė grek maratonist ka vrapuar 42 km pa u ndalur. Mė sė shumti nė bote ka vrapuar pėr tė dytėn herė qė mban rekordin 42 km e 195 m.

* Nė Evropė patataja ėshtė sjellė nga Amerika nė vitin 1536. Nė fillim e mbillnin pėr shkak tė lulės sė bukėr qė ka, kurse mė vonė filluan ta pėrdorin pėr ushqim.


----------------------------------------
Mos ia fal cdokujt kenaqesine te mendoje qe eshte dikush ne jeten tende. Aq me pak dikujt qe s'e ka problem nese je ti ose dikush tjeter!
Miss.Blue
PM
Top
Hornets
Postuar nė: 30.06.2009, 23:40
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 11129
Antari Nr: 21937
Bashkangjitur: 29.03.2009Ne SHBA 1/3 e zezakeve mes 20-29 vjeq jane ne burg ose nen hetim.

Kur thyhet nje xham disa copeza shperndahen me shpejtesi 3000 milje ne ore.

Bethoveni para se te kompozonte fuste koken ne uje te ftohte.

Vetem mushkonjat femra piskojne.

Ajnshtajni deri ne moshen 9-vjeqare nuk fliste normalisht.

Kuajt mund te qendrojne deri ne 1 muaj ne kembe

Kur teshtin te gjitha organet ndalen se funksionuari perfshire dhe zemren (edhe syte nuk mund te teshtish pa i mbyllur syte)

Delfinet flene me nje sy hapur.

1 ne 10 persona ne bote jetojne ne ishull.

Mundesia per te te rene rrufeja eshte 1 ne 600,000

Mesatarisht ne bote shkohet ne shkolle 200 dite, ne SHBA 180 dite, ne Suedi 170 dite, ne Japoni 243 dite.

Ne krahun e nje majmuni ka rreth 25 milione qime.

---Peshqit e harrojne qdo gje qe ndodhen vetem pas 10 min.

Mjalti mund te qendroje pa u prishur 3000 vjet dhe per kete arsye dylli i mjaltit perdoret per procesin e mumjazimit.

Nese damaret e njeriut do te vendoseshin njeri pas tjetrit do te mund te pershkronin Ekuatorin 2 here.


Nje njeriu i duhen 12 vjet per te numeruar nga 1 deri ne 1 miliard


----------------------------------------
Just mine <3 Honey <3<3<3


Please dont leave me <3
PM
Top
Anda
Postuar nė: 30.06.2009, 23:43
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 702
Antari Nr: 13432
Bashkangjitur: 05.02.2008
-Autobusi i prodhuar nė Moskė (Rusi) mė vitin 1955 ėshtė i gjatė 17 metra dhe nė tė mund tė zere 200 udhėtarė.

-Nė janar tė vitit 1978 nė mishtoren "la Ron" nė Misuri tė SHBA-ve ėshtė prodhuar sallami me gjatėsi prej 5,7 metrash dhe peshe 207,3 kg.

-Nė Britaninė e Madhe ėshtė rriturr lakra mė e madhe. Pesha e saj ėshtė 51,80 kg.

-Alfabeti mė i gjatė ėshtė ai i gjuhės kamboxhiane me gjithsejt 72 shkronja.

-Ura me e larte ne bote ėshtė ura mbi lumin Arkansas ne Kolorado te SHBA-se. Lartesia e kesaj ure nga siperfaqja e ujit ėshtė 325 m.

-Gjate vitit te pare te jetes, foshnjes i trefishohet madhesia e trurit.

-Sikur nga te gjithe ujerat e deteve dhe oqeaneve te nxirrej kripa, me tė do te mbulohej gjithe siperfaqja e tokės me nje shtrese prej rreth 130 metrash.

PM
Top
LIMMI
Postuar nė: 30.06.2009, 23:43
Quote Post


Ujku ne mesin tuaj!!
*****

Posti: Antarė
Postime: 7174
Antari Nr: 6797
Bashkangjitur: 07.04.2007Qukapiku mund ta godas drurin deri nė 25 herė brenda njė sekonde.

Sot tė gjitha bletėt e botės brenda njė dite prodhojnė rreth 3.000 tonė mjaltė

.Shpendi i quajtur albatros mund tė flejė pėrderisa fluturon,ėshtė vėrtetuar sese nė kėtė gjendje ajo mund ta arrijė shpejtėsinė deri nė 40 kilometra nė orė.

Ēdo fluturake mė shumė se 18 ulse ėshtė e domosdoshme tė ketė stjuardesė.

Nė mesjetė sheqeri ka qenė shumė luksoz ka kushtuar nėntė herė mė shtrenjėt se qumshti.

Rozali Bredford konsiderohet gruaja mė e trashė e tė gjitha kohėrave ,nė vitin 1987 ajo peshonte 544 kilogramė."


----------------------------------------
Kujdes mos i bėni padrejtėsi vetes, se edhe ashtu tė tjerėt do tė jenė tė padrejt me ju.
PMEmail Poster
Top
Cusack
Postuar nė: 30.06.2009, 23:43
Quote Post


Carpe Diem
*****

Posti: Admin Forumi
Postime: 10747
Antari Nr: 4199
Bashkangjitur: 24.11.2006Po sjell ca te tjera te lidhura me trupin e njeriut.

* Zemra e njeriut rreh 101,000 here ne dite. Gjate tere jetes,(te nje moshe mesatare) zemra rreh afersisht 3 miliarde here dhe qarkullon afer 400 milione litra gjak.

* Goja prodhon 1 liter peshtyme cdo dite.

* Mesatarisht, njerezit mund ta mbajne frymen per 1 minute. Rekordi boteror eshte shtate minuta e gjysem (7.5 min)

* Koka e njeriut permban 22 eshtra.

* Mesatarisht, nje njeri merr dhe nxjerr fryme 23,000 here ne dite.

* Mesatarisht, nje njeri flet 5,000 fjale cdo dite - edhe pse ne 80% te rasteve njerezit flasin me shume me vetveten.

* Truri i Ajnshtajni ishte i nje madhesie mesatare 1375 gram.

* Gjate 150 viteve te fundit, lartesia e njerezve ne vendet industriale eshte rritur per 10 cm.

* Ne shekullin e 19, burrat Amerikane ishin me te lartet ne bote, mesatarsisht 1,71m. Sot, lartesia mesatare e Amerikaneve llogaritet 1,75m krahasuar me 1,77m te Suedezeve dhe 1,78m banoret e Hollandes.

* Nese sasia e ujit ne trupin tuaj reduktohet per vetem 1% do ndjeni etje.

* Hipokrati, Babai i Medicines, sugjeroi qe grate te zmadhonin kraharorin duke kenduar me ze te larte me shpesh.

* Nje person mund te jetoje pa ushqim per nje muaj, por vetem nje jave pa uje.

* Gjate tere jetes (moshe mesatare) llogaritet se nje person konsumon afer75,000 litra uje.

* Burrat humbin afer 40 qime floke cdo dite, ndersa femrat afer 70.

* Nderrimi i pare i seksit ke njerezit ndodhi ne vitin 1950 kur nje doktor danez Christan Hamburger operoi Njujorkezin George Jargensen, i cili me pas u quajt Christine Jargensen.

* Nese ushqimi nuk perzyhet me peshtyme, nuk mund te shijohet.

* Thonjte e gishterinjve te dores rriten pothuajse 4 here me shpejte se ato te kembes.

* Afer 13% e njerezve jane te mengjer.

* Pesha e kokes se nje foshnje te sapolindur llogaritet sa cereku i tere peshes qe ka foshnja.

* Nese drejtohet ADN-ja juaj, mund te arrije Henen 6,000 here.

* Afer dy te tretat e peshes se trupit te njeriut perbehen nga uji. Gjaku eshte 92% uji, truri 75% dhe muskujt poashtu 75% uje.

* Njerezit ne fakt nuk shohin me sy - por me tru. Syte jane ne fakt kamerat e trurit. Nje cerek truri perdoret per te kontrolluar syte.


----------------------------------------
Mos ia fal cdokujt kenaqesine te mendoje qe eshte dikush ne jeten tende. Aq me pak dikujt qe s'e ka problem nese je ti ose dikush tjeter!
Miss.Blue
PM
Top
Hornets
Postuar nė: 30.06.2009, 23:48
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 11129
Antari Nr: 21937
Bashkangjitur: 29.03.2009 Citim (LIMMI @ 01.07.2009, 00:43)


Nė mesjetė sheqeri ka qenė shumė luksoz ka kushtuar nėntė herė mė shtrenjėt se qumshti.

e vertete pasi atehere sheqeri perfitohej ne nje menyre te ndryshme pasi nuk ishte zbuluar ende panxharsheqeri


----------------------------------------
Just mine <3 Honey <3<3<3


Please dont leave me <3
PM
Top
LIMMI
Postuar nė: 30.06.2009, 23:49
Quote Post


Ujku ne mesin tuaj!!
*****

Posti: Antarė
Postime: 7174
Antari Nr: 6797
Bashkangjitur: 07.04.2007Lindjet vjetore ne Indi, e kalojne popullsine e Australise.
96% e sallatorit, eshte uje.

Ne 1 kg limon ka me teper sheqer se ne 1 kg luleshtrydhe.

Shteti me me teper rruge te asfaltuara eshte Franca.

Nje shqiponje mund ta shohe prejen e saj qe 3000 metra larg.

Fluturat shijojne me ane te kembeve.

Nje njeri qesh mesatarisht 13 here ne dite.

Minjte mund te durojne pa uje me teper se devete.

Pavaresiht nga madhesia dhe trashesia nje flete nuk mund te paloset me teper se 9 here.

Femrat i perpelitin syte 2 here me shume se meshkujt.

Nje ari i rritur mund te vrapoje po aq shpejt sa nje kale.

Breshka mund tė ecė me 10 km nė orė.

Milingonat e ndjejnė tėrmetin qė mė parė dhe dalin menjėherė nga foletė.

Njė njeri harxhon mesatarisht 3 vjetė tė jetės ne banjo.

DNA ka njė madhėsi prej 1 tė mijtat e milimetrit, pėrbehet prej rreth 200 miliard atomesh dhe pėrmban 1 milion faqe njohuri.

Nė Zelandėn e Re ka 4 milionė njerėz dhe 70 milionė dele.

Mė shumė se 1 miliard tranzistorė prodhohen....ēdo sekondė.

Shkencėtarėt britanez kanė llogaritur se macat , tė cilat ata i mbajnė nė shtėpi pėr 1 vit asgjėsojnė50 milion minjė dhe 20 milion zogj tė vegjėl.


Ky postim ėshtė ndryshuar nga LIMMI nė 30.06.2009, 23:51


----------------------------------------
Kujdes mos i bėni padrejtėsi vetes, se edhe ashtu tė tjerėt do tė jenė tė padrejt me ju.
PMEmail Poster
Top
Route.007
Postuar nė: 30.06.2009, 23:49
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2282
Antari Nr: 16567
Bashkangjitur: 27.07.2008Kur teshtin te gjitha organet ndalen se funksionuari perfshire dhe zemren (edhe syte nuk mund te teshtish pa i mbyllur syte)

kur tnalet zemra e pat ma ....


----------------------------------------
Sa me shum qe i njoh njerzit aq me shum i dua kafshet.

Sa do i rendesishem qe te jesh, nr i te pranishmeve ne funeralin tend varet nga moti .
PM
Top

Topic Options Faqe: (12) [1] 2 3 ... E fundit » Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio