Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


Faqe: (12) « E para ... 8 9 [10] 11 12   ( Kalo tek postimi i parė i palexuar ) Reply to this topicStart new topicStart Poll

> A e dini se?, KURIOZITETE
Trishtimi
Postuar nė: 31.10.2009, 12:16
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 9194
Antari Nr: 18743
Bashkangjitur: 27.11.2008Se NE Irak janė rreth 2 milion tė veja dhe pesė herė mė shumė fėmijė qė jetojnė pa baballarėt e tyre nė vend.


----------------------------------------
Ēdo shigjetė nuk e arrin cakun...
PMUsers Website
Top
Studenti20
Postuar nė: 01.11.2009, 18:13
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 4745
Antari Nr: 995
Bashkangjitur: 11.04.2006A e dini se, sipas revistes "TIME", 25 krimet me famekeqe te shekullit te njezete jane zgjedhur keto:
(te pakten keta mendojne ashtu, nuk dmth se keto edhe jane me te medhate)

. Rrėmbimi “Lindbergh”, 1932
Nė vitin 1932 rrėmbimi i njė fėmije tronditi Nju Xhersin. Nuk bėhej fjalė pėr njė fėmijė dosido, por pėr djalin 20 muajsh tė aviatorit Charles Lindbergh, heroi i madh amerikan, i cili pesė vite mė pėrpara kishte fluturuar vetėm mbi oqeanin Atlantik. Trupi i fėmijės u gjet pas disa muajsh anash rrugės. Gjyqi i autorit, Bruno Richard Hauptmann, njė ish-i dėnuar, zgjati pėr mė shumė se katėr vite.

2. Grabitja e “Mona Lizės”, 1911
Mė 20 gusht 1911, hapėsira qė kryevepra botėrore zinte nė muret e Luvrit u gjet e zbrazėt. Vjedhja tronditi gjithė Francėn. Kufijtė e vendit u mbyllėn, administratorėt e muzeut u pezulluan tė gjithė nga puna dhe “armiqtė” e artit tradicional dyshoheshin tė gjithė pėr qėllime tė liga. Pas katėr vitesh, piktura iu kthye sėrish muzeut dhe grabitėsi i saj, italiani Vincenzo Periugia, u arrestua pasi ishte pėrpjekur ta shiste atė nė Itali.

3. Njeriu majmun, 1912
Antropologu Charles Dawson gjeti nė Angli eshtrat e njė krijese qė dukej se kishte cilėsi njeriu dhe majmuni. Sipas tė dhėnave tė para, kjo krijesė datonte 375 mijė vite para. Por kur kėto kocka u analizuan nė vitin 1953, rezultoi se bėhej fjalė pėr njė orangutang 10-vjeēar dhe se nė kockat e tij ishte aplikuar njė lloj lėnde kimike qė ta bėnte tė dukej si i vjetėr.

4. Skandali “Fatty Arbuckle”, 1920
Gjatė njė feste nė vitin 1920 nė San Francisko, njė aktor komik, “Fatty Arbuckle”, vret njė aktore tė re, ndėrsa e pėrdhunoi me forcė. Autori ishte Roscoe “Fatty” Arbuckle, aktori i parė i filmit qė ėshtė paguar me shifrėn 1 milionė dollarė. Filmat e tij u ndaluan qė tė shfaqeshin nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės dhe nė Britaninė e Madhe. Disa njerėz madje, kėrkuan qė ai tė ekzekutohej.

5. “Black Dahlia”, 1947
Vrasja e Elizabeth Short, e cila ėshtė bėrė subjekt i shumė romaneve dhe filmave, ka ndodhur nė periudhėn pas luftės nė Los Anxhelos dhe ėshtė njė shenjė paralajmėrimi pėr rrezikun nė qytetet e mėdha. Autori i vrasjes sė aktores sė re 22-vjeēare, e cila ishte vendosur nė Kaliforni pėr t’u bėrė e famshme, nuk u zbulua kurrė. “Black Dahlia” ka shėrbyer si frymėzim pėr shumė romane dhe filma.

6. “The brinks job”, 1950
Njė bandė prej 11 personash vendosėn tė grabisnin firmėn legjendare tė sigurimeve private “Brinks”. Ata arritėn tė vidhnin rreth 1.2 milionė dollarė nė kesh dhe 1.5 milionė nė ēeqe. Policia kreu hetime dhe nuk arriti t’i gjente deri sa anėtarėt e bandės rrėfyen vetė krimin pėr shkak tė kontradiktave me njėri tjetrin. Nė vitin 1957 pjesa mė e madhe e bandės gjendeshin pas hekurave tė burgut, por paratė nuk u gjetėn asnjėherė.

7. Ēėshtja “Lana Turner”, 1958
E cilėsuar si “mbretėresha” e Hollivudit pėr dy dekada, Lana Turner u pėrfshi nė njė marrėdhėnie shumė tė zhurmshme me Johnny Stompanatto. Pas njė zėnke nė shtėpi, ajo njoftoi policinė se vajza e saj 14- vjeēare e tronditur e kishte qėlluar atė me thikė. Por pak vetė besuan se s’kishte qenė ajo qė i kishte ngulur thikėn partnerit tė saj tė dhunshėm.

8. Grabitja e trenit, 1963
15 hajdutė, tė cilėt grabitėn mallra me njė vleftė prej 7 milionė dollarėsh nė trenin ndėrmjet Glasgout dhe Londrės, u cilėsuan si heronj nga populli. Ky rast ka mbetur nė mendjen e njerėzve pėr shkak tė aventurave tė mėtejshme tė njėrit prej anėtarėve tė bandės, Ronnie Biggs. Arratisja e tij prej burgu dhe shmangia qė arriti t’i bėnte drejtėsisė pėr shumė vite ishin objekt i vazhdueshėm i gazetave britanike.

9. Richard Speck, 1966
Njė i armatosur hyn nė njė konvikt vajzash nė Ēikago dhe i vret tė gjitha njė e nga njė. Keqbėrėsi, Richard Speck kishte njė tatuazh nė krah, ku shkruhej “I lindur pėr tė ngjallur ferrin”. E gjithė kjo masakėr ndodhi nė Ēikago, natėn e 14 korrikut, 1966. I dėnuar me njėqind vite heqje lirie, Speck vdiq nė vitin 1991. Askush nuk e tėrhoqi trupin e tij, i cili u dogj dhe hiri u shpėrnda nga era.

10. Vrasjet “Tate-Labianca”, 1969
Njė bandė prej katėr vetash vranė nė mėnyrė brutale aktoren Sharon Tate, e martuar me Roman Polanskin, katėr miq tė saj dhe djalin e kopshtarit. Njė ditė mė pas nė tė njėjtėn mėnyrė kjo bandė vrau dhe menaxherin e supermarketėve “Leno LeBianaca” dhe gruan e tij. Autoritet arrestuan pas pesė muajsh Charles Manson dhe tė ashtuquajturėn “Familja”. Bėhej fjalė pėr njė kult tė frikshėm qė kontrollonte mendjen e anėtarėve dhe vriste kėdo qė i dukej si kėrcėnim.

11. Rrėmbimi i Patty Hearst, 1974
Patricia Hearst ishte mbesa e manjatit tė gazetave, Ėilliam Randolph Hearst, frymėzimi pėr filmin therės tė Orson Ėell, “Citizen Kane”. Trashėgimtarja 19-vjeēare u rrėmbye nga njė grup revolucionarėsh, por njė muaj mė vonė ajo u shfaq nė kamera teksa u ndihmonte atyre nė vjedhjen e njė banke. Ajo kreu vetėm 22 muaj burgim me urdhėr tė presidentit tė atėhershėm Jimmy Carter.

12. Djali i Semit, 1977
Vrasėsi “Djali i Semit” sulmoi njė ēift, duke vrarė fillimisht vajzėn, e mė pas duke verbuar partnerin e saj. Policia zbuloi se bėhej fjalė pėr njė 24-vjeēar, i cili kishte vrarė gjashtė persona tė tjerė e plagosur shtatė. Vrasėsi e quante veten “Djali i Semit” nė letrat e tij, tė cilat flisnin pėr “Babain Sam” si njė njeri qė pinte gjak. “Djali i Semit” u shpreh se ekzekutonte urdhrat e djallit, kur ra nė duart e policisė.

13. John Wayane Gacy, 1978
Policia nė dhjetor tė vitit 1978 zbuloi poshtė garazhit tė John Wayane Gacy, i cili vishej si kloun pėr tė zbavitur fėmijėt, 28 kufoma djemsh e vajzash tė reja. Gacy tha se ishin dhe katėr fėmijė tė tjerė, tė cilėt i kishte hedhur nė lumė. Nė fund tė vitit policia e kishte kthyer pėrmbys shtėpinė e tij duke kryer kėrkime. Jurisė nuk iu desh mė shumė se njė orė pėr tė arritur nė njė vendim tė pėrbashkėt, qė ishte ai me vdekje.

14. Ted Bundy, 1978
I pashėm, me kulturė dhe tėrheqės, Ted Bundy i mbyste viktimat e tij, u priste kokėn dhe flinte me kufomat deri sa ato fillonin e mbanin erė. Ai u dėnua nė vitin 1989 me vdekje, nė Florida, pasi kishte rrėfyer se kishte kryer 30 vrasje. Njė teori ishte se ai e kishte kryer vrasjen e parė nė moshėn 14-vjeēare, por Bundy, i cili ishte diplomuar pėr drejtėsi, nuk e pohoi kurrė njė fakt tė tillė.

15. Grabitja mė e madhe e artit, 1990
Nė vitin 1990 dy burra tė veshur si policė hynė nė muzeun e Bostonit, ku vodhėn vepra arti me vleftė 300 milionė dollarė. Ajo konsiderohet si vjedhja mė e madhe e veprave tė artit nė SHBA dhe asnjė prej tyre nuk ėshtė gjetur akoma. Nė 17 vitet qė kanė kaluar qė nga nata e vjedhjes sė madhe mund pikturat zor se janė parė gjėkundi, duke qenė se ato nuk mund tė shiten nė treg tė hapur dhe as nuk mund tė ekspozohen gjėkundi.

16. Jeffery Dahmer, 1991
Mbiemri i tij ėshtė sinonim i “pėrbindėshit”. Kishte mani ishte tė burgoste tė rinj nė shtėpi. Edhe pse shumė prej pengjeve janė pėrpjekur tė largohen, pa rezultat. Ai ruante pjesė tė trupave tė viktimave nė vaskė dhe mė pas i hante ato. Krimet e tij ngjallėn frikė dhe dyshime nė lidhje me kanibalizmin, seksualitetin, klasėn shoqėrore dhe racėn. Ai u dėnua 100 vite burg, por u vra nga shoku i qelisė nė vitin ‘94.

17. Ēėshtja O.J. Simpson, 1994
I dyshuar pėr vrasjen e Nicole Brown dhe Ron Goldman mė 12 qershor, 1994. Nė gjyqin e parė ėshtė shfajėsuar, nė gjyqin e dytė ēėshtja ėshtė pezulluar. Askush nuk ėshtė shpallur fajtorė pėr vrasjen e tmerrshme hollivudiane. Ēėshtja kthehet nė vėmendjen e mediave sa herė O.J.Simpson vendos se ėshtė momenti qė ai tė jetė sėrish nė qendėr tė vėmendjes duke publikuar libra kujtimesh.

18. Kolapsi i bandės “Baring”, 1995
“Baring ishte banka mė e vjetėr e investimeve nė Britani, dhe mes klientėve kishte dhe vetė mbretėreshėn. Ajo punėsoi tė rinj, mes tyre ishte dhe Nick Leeson, i cili investoi nė tregun japonez, duke humbur 1 miliardė dollarė. Sigurisht qė banka falimentoi nė mars tė atij viti dhe u ble nga kompania financiare holandeze “ING” pėr njė pound britanik. Leeson u arratis, por u ekstradua mė vonė nga Singapori ku qėndroi gjashtė vite e gjysėm nė burg pėr mashtrim.

19. Vrasja me bomba nga posta, 1996
Tek Kazynski vrau tre njerėz dhe plagosi 22 me bombat qė dėrgonte me postė. Ai arriti tė fusė njė bombė nė linjėn ajrore amerikane “American Airlines Flight” nė fluturimin nga Ēikago nė Uashington D.C. Bomba shpėrtheu, por nuk shkaktoi dėme tė mėdha sepse nė tė kundėrt avioni “Boeing 747” mund tė ishte pėrballur me njė tragjedi. Historia e krijuesit tė bombave mori fund, kur vėllai i tij e dorėzoi tek autoritetet.

20. Vrasja e Jonbenet Ramsey, 1996
Jonbenet, 6-vjeēarja konkurrente nė konkursin e bukurisė u vra ditėn e Krishtlindjeve dhe deri mė sot asnjė i dyshuar nuk ėshtė arrestuar, me gjithė rrėfimin e mėsuesit John Mark Karr. Pėr vite me radhė, vėzhgues tė segmenteve tė gjera nė publik, kanė pohuar dyshimet se familja e pasur JonBenet kishte lidhje nė njė mėnyrė a tjetėr me vdekjen e vogėlushes, veēanėrisht nėna e saj Patsy. Kėto dyshim s’janė vėrtetuar asnjėherė.

21. Vrasja e Giani Versace-s, 1997
Andreė Cunanan kishte planifikuar tė vriste pesė persona nė tre muaj. Dy tė parėt ishin dy ish-tė dashurit e tij. Mė pas ai vrau stilistin e famshėm Giani Versace nė Majami. Nga ato qė dihen, Cunanan-it i pėlqente tė shpenzonte para qė nuk ishin tė tijat dhe tė drogohej. Pas vrasjeve, 27-vjeēari homoseksual me AIDS vrau veten nė njė barkė tė braktisur dy milje nga vendngjarja e krimit tė fundit.

22. Dashuria e ndaluar e Mary Kay Letourneau, 1998
Ēfarė i ndodh njė gruaje kur gjen dashurinė e jetės dhe zbulon se ėshtė vetėm njė fėmijė? Por kur gruaja ėshtė mėsuesja e tij? Mėsuesja amerikane Mary Kay Letourneau e njohur Vili Fualaau, kur ishte mėsuesja e tij e klasės sė dytė. Sidoqoftė, ajo nuk iu afrua atij deri sa Fualaau arriti nė klasė tė gjashtė. Nėnė e katėr fėmijėve, ajo mbeti shtatzėnė dhe me nxėnėsin e saj minoren e gjithashtu pėrfundoi nė burg pėr pėrdhunim.

23. Masakra e gjimnazin “Columbine”, 1999
Sulmet nė shkolla ishin problem para 20 prillit 1999, por Dylan Klebold dhe Eric Harris duhet tė kryenin sulmin e tyre nė gjimnazin, ku ishin dhe nxėnės. Ata vranė 12 nxėnės dhe plagosėn 24. Mė nė fund vranė veten nė njė dramė qė u transmetua drejtpėrsėdrejti nė televizor. Numri i tė vrarėve nuk ishte 250, aq sa ata kishin shpresuar, por ishte i mjaftueshėm pėr ta bėrė kėtė njė prej incidenteve mė tė tmerrshėm nė histori.

24. Saga e trishtuar e Andrea Yates, 2001
Andrea Yates ėshtė akuzuar se ka mbytur katėr djemtė dhe vajzėn foshnjė nė vaskėn e shtėpisė, nė shenjė hakmarrje pėr zbrazėtinė e jetės sė saj me babanė e tyre, Randy. Yates i ka pranuar vrasjet dhe pėr tė janė zhvilluar dy gjyqe. I pari e ka hodhi poshtė gjendjen e ērregullt mendore si justifikim dhe e dėnoi me burg tė pėrjetshėm. Por nė gjyqin e dytė ajo nuk u shpall fajtore pėr shkak tė gjendjes sė saj mendore. Tani ajo ndodhet nė psikiatri.

25.Grabitja e “The scream”, 2006
Piktura “The scream” e Eduard Munch ėshtė grabitur nga muzeu qė mban emrin e tij nė Oslo, Norvegji mė 22 gusht tė vitit 2004. Burra tė armatosur hynė nė muze dhe grabitėn “Madonėn”. Nė pak kohė, tė dy hajdutėt u arrestuan dhe u burgosėn. Njė teori ėshtė se vjedhja ishte planifikuar pėr tė shmangur vėmendjen e policisė nga hetimi i njė grabitjeje banke, nė tė cilėn mbeti i vdekur roja i bankės. Sidoqoftė, pikturat u kthyen nė vendin e tyre.


Ky postim ėshtė ndryshuar nga Studenti20 nė 01.11.2009, 18:16


----------------------------------------
"Prano vdekjen nga armiku, prano plumbin nga ēeliku, prano t'varin ne litar, por kurrė mos prano tė jesh tradhėtar"
PM
Top
Studenti20
Postuar nė: 01.11.2009, 18:33
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 4745
Antari Nr: 995
Bashkangjitur: 11.04.2006A e dini se:


Viti 2006 shėnon shtim tė kriminalitetit, ndėrkohė qė shtetet e jugut janė mė tė dhunshmet. Rekord krimesh dhe dhune nė Amerikėn e administratės Bush dhe tė tolerancės zero: gjatė vitit 2006, kriminaliteti e ka dominuar mė tej jetėn e pėrditshme tė qytetarėve tė Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės, duke konfirmuar atė prirje qė vėrehej edhe njė vit mė parė. Kėtė tendencė e zbulon raporti i radhės i FBI-sė, sipas tė cilit krimet e dhunshme janė rritur me 1,9% nė vend, duke kaluar edhe parashikimet mė tė kėqija tė ekspertėve.


Gjatė vitit 2006 janė numėruar mė shumė se 1,4 milionė episode vrasjesh, vjedhjesh, agresionesh e rrėmbime me dhunė tė shkaktuara nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės, mesatarisht njė rast i tillė nė ēdo 22 sekonda, ose 473,5 raste pėr ēdo 100 mijė banorė. Gjatė vitit 2005, shtimi i kriminalitetit kishte shėnuar shifrėn 1,8%, qė do tė thotė rreth 15 mijė episode mė shumė se gjatė vitit paraardhės, kur denoncimet qenė gjithsej rreth 1 milion e 360 mijė. Klasifikimi dominohet nga agresionet, tė cilėt mbulojnė 60,7% tė rasteve, tė ndjekura nga vjedhjet me 31,6% dhe nga vjedhjet me dhunė 6,5%. Klasifikimin e mbyllin vrasjet, tė cilat nė vitin 2006 pėrbėnin 1,2% tė rasteve tė denoncuara.

"Nė nivel kombėtar kanė qenė 1,417,745 krimet e dhunshme tė regjistruara nga policia pėrgjatė vitit 2006", shpjegon Federal Bureau of Investigation nė versionin pėrfundimtar tė raportit vjetor mbi "Krimet nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės". Numri total i viktimave ka qenė i barabartė me popullsinė e Estonisė ose tė Gabonit. Ēėshtjet e zgjidhura dhe tė arkivuara nga ana e forcave tė rendit pėrbėjnė mė pak se gjysmėn e shifrės sė pėrgjithshme, ose vetėm 44,3% tė totalit.

Shtimi mė i dukshėm vėrehet nė rastin e vjedhjeve dhe tė rrėmbimeve, tė rritura gjatė vitit 2006 me shifrėn 7,2%, duke shkaktuar nė total rreth 450 mijė viktima. 44,5% e kėtyre episodeve janė zhvilluar nėpėr rrugė ose nėpėr autostrada, ndėrsa dėmi monetar i shkaktuar nga kėto krime llogaritet tė jetė nė tėrėsi 567 milionė dollarė. Mesatarisht ēdo "goditje" u ka sjellė autorėve njė fitim prej 1,268 dollarėsh. Bankat janė shėnjestra mė e shijshme e kėtyre keqbėrėsve, me njė mesatare prej 4,330 dollarėsh tė fituara pas ēdo vjedhjeje tė suksesshme.

Rastet e vrasjeve tė regjistruara janė gjithsej 17,034 , 1,8% mė shumė se gjatė njė viti mė parė dhe pėrbėjnė 1,2% tė totalit tė krimeve tė dhunshme tė kryera nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės. 90,6% tė rasteve janė regjistruar nė zonat metropolitane, ndėrsa mesatarja nė nivel kombėtar ėshtė 5,7, ēdo 100 mijė banorė. Vjedhjet me rrethana tė rėnduara janė zvogėluar me 2%, duke qenė se u regjistruan 92,455 tė tilla gjatė gjithė vitit. Ndėrkaq, agresionet janė ulur me 0,2% nė 860,853 raste; nė kėtė zė tė fundit, nė 21,9% tė rasteve ėshtė pėrdorur arma e zjarrit, 2,8% mė shumė se gjatė vitit 2005.

Ėshtė pikėrisht shtimi i pėrdorimit tė armėve tė zjarrit, e vėrejtur thuajse nė tė gjitha rastet e krimeve tė dhunshme, ajo qė shqetėson nė mėnyrė tė veēantė autoritetet dhe qytetarėt amerikanė nė pėrgjithėsi. Debati i nxehtė mbi shitjen e lirė tė armėve tė zjarrit, i cili nuk ka reshtur pėr asnjė ēast gjatė viteve tė fundit, duket se do tė kthehet edhe njė herė mė i nxehtė jetės publike amerikane. Gjatė vitit 2006 njerėzit e armatosur kanė qenė autorė tė 67,9% tė vrasjeve, 42,2% tė vjedhjeve dhe 21,9% tė agresioneve.

Mjaft i ulėt ėshtė numri i rasteve tė arkivuara nga policia, kur vjen fjala te dhunimi i pronės: janė zbardhur mesatarisht vetėm 17,4% e rasteve tė denoncuara. Numri total i tė arrestuarve ka qenė 14,380,370, mes tė cilėve 611,523 janė ndaluar pėr krime tė dhunshme. Vėrehet rritje e ndalimit tė personave me moshė nėn 18 vjeē. Kėta tė fundit janė 3,4% mė tė pranishėm nė rastet e vrasjeve dhe 18,9% nė rastet e tjera.

Janė banorėt e metropoleve tė mėdha mė tė priturit pėr t‘u kthyer nė kriminelė tė dhunshėm, me mundėsi dy herė e gjysmė mė tė mėdha nga banorėt e qendrave mė tė vogla. Sipas FBI-sė, nė zonat metropolitane rastet kanė qenė 514 ēdo 100 mijė banorė, kundrejt 199 banorėve tė zonave rurale.

Ėshtė Jugu i Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės ajo qė ėshtė vlerėsuar me titullin e trishtė tė "zonės mė tė dhunshme", me 547,5 raste pėr ēdo 100 mijė banorė, kundrejt 473,5 tė Lindjes, 419,1 tė pėrėndimit dhe 391,9 tė Verilindjes. Nė ndarjen pėr shtete, Distrikti i Kolumbisė, pra kryeqyteti, ėshtė zona ku kėto lloj krimesh janė kryer mė shpesh, me 1,508,4 raste pėr ēdo 100 mijė banorė, e ndjekur nga Karolina e Jugut me 765,5 raste, Nevada 741, Florida 712 dhe Luiziana me 698 raste. Nė fund tė klasifikimit gjenden Juta, Havai dhe Nebraska, me diēka mė pak se 200 raste pėr 100 mijė banorė secila, ndėrkohė qė nė vendet e fundit gjenden Dakota e Jugut dhe e Veriut, pėrkatėsisht me 128 dhe 170 raste ēdo 100 mijė banorė. Nė kuadrin e kėtyre shifrave tė zymta bie nė sy njė shembull pozitiv: ai i Adamstaunit, qytezė me 1,300 banorė nė Pensilvani, ku gjatė vitit 2006 nuk ėshtė denoncuar asnjė krim.


----------------------------------------
"Prano vdekjen nga armiku, prano plumbin nga ēeliku, prano t'varin ne litar, por kurrė mos prano tė jesh tradhėtar"
PM
Top
Hornets
Postuar nė: 01.11.2009, 19:31
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 11129
Antari Nr: 21937
Bashkangjitur: 29.03.2009... Pejgamberėt e zgjedhur (Ulul-Azmi) janė:Muhammedi, Nuhi, Ibrahimi, Musai, Isai dhe Muhammedi, paqja dhe mėshira e Zotit qoftė mbi to;

- Pesė nga suret kuranore fillojnė me “Falėnderim”, e ato janė: Sureja Fatiha, Kehf, Fatir, Seb’e dhe En’am;

- Ajeti mė i madhėrishėm i Kur’anit ėshtė Ajetul Kursija;
- Xhamia e parė e ndėrtuar mbi sipėrfaqe tė tokės ėshtė xhamia Mesxhidul Haremi;

- Sureja, ajetet e tė cilės tė gjithė mbarojnė mė “S” quhet En-Nas;
- Muslimanėt Spanjėn e kanė sunduar pėrafėrsisht 800 vite;
- Isai ka lindur pa baba dhe se akoma nuk ka vdekur;

- E vetmja femėr e pėrmendur me emrin e saj nė Kur’anin Fisnik ėshtė Merjem bint Imran;

- Anija mė e njohur, ėshtė ajo e Nuhit a.s. Populli i Nuhit a.s. u pėrmbys;
- Melaqet nuk futen nė atė shtėpi nė tė cilėn ka qen dhe fotografi;

- Kush i mėson dhjet ajetet e para tė sures El-Kehf, do tė jetė i shpėtuar nga fitneja e Dexhallit;

- Allahu i Madhėrishėm njeriun e ka krijuar nga dheu dhe balta, melaqet nga drita, ndėrsa xhinėt dhe djajtė nga zjarri;

- I Dėrguari i Allahut ka thėnė: “Katėr gra janė mė tė zgjedhurat nė botė: Merjemja (nėna e Isait a.s. , Asija (gruaja e Faraonit), Hatixhja (gruaja e Muhammedit a.s. dhe Fatimja (E bija e Muhammedit a.s.;

- Fjalė mė tė kėndshme te Allahu janė: “Subhanall-llahi adhim ve bi hamdihi”.


----------------------------------------
Just mine <3 Honey <3<3<3


Please dont leave me <3
PM
Top
Anubisi-E
Postuar nė: 22.12.2009, 14:08
Quote Post


Pacifist
*****

Posti: Antarė
Postime: 9660
Antari Nr: 14168
Bashkangjitur: 07.03.2008 Citim (Hornets @ 01.11.2009, 20:31)
- Sureja, ajetet e tė cilės tė gjithė mbarojnė mė “S” quhet En-Nas;

- I Dėrguari i Allahut ka thėnė: “Katėr gra janė mė tė zgjedhurat nė botė: Merjemja (nėna e Isait a.s. , Asija (gruaja e Faraonit), Hatixhja (gruaja e Muhammedit a.s. dhe Fatimja (E bija e Muhammedit a.s.;

-Interesant kjo.


- A ben ta dij se gruaja e kujt faroni ka qene Asija??


----------------------------------------
Beati pacifici!
PM
Top
Cusack
Postuar nė: 29.12.2009, 11:49
Quote Post


Carpe Diem
*****

Posti: Admin Forumi
Postime: 10747
Antari Nr: 4199
Bashkangjitur: 24.11.2006Kanadaja eshte komb prej 31 milione banoresh, dhe 90% e tyre jetojne ne afersi prej 100 kilometrash nga kufiri me SHBA.

Ne Amerike ka me pake se 100 veterane te gjalle te Luftes se Pare Boterore.

Gazeta Lowell Sun e cila botohet ne vendlindjen e John Kerryt, mbeshteste kandidatin George W. Bush per president ne vitin 2004. Gazeta Lone Star Iconoclast, e cila botohet ne vendlindjen e Bushit, mbeshteste kandidatin John Kerry per president ne vitin 2004..

Mel Gibson personalisht ka fituar pothuajse 400 milione dollare nga filmi i tij “Pasioni i Krishtit”.

Oprah Winfrey dhe Elvis Presley jane kusherinj te larget.

55% e Amerikaneve thone qe do vazhdonin te punonin edhe sikur te fitonin 10 milione dollare ne lotari.

George Washington harxhonte 7% te rroges se tij vjetore per alkohol.

Gati 1/3 e mesimdhenesve neper Shkolla Publike ne New York I dergojne femijet e tyre neper shkolla private.

Jeta mesatare ne Rusi ka rene gjate 40 vitevfe te fundit. Nje mashkull rus qe mund te linde sot, pritet te jetoje mesatarisht 58 vite.----------------------------------------
Mos ia fal cdokujt kenaqesine te mendoje qe eshte dikush ne jeten tende. Aq me pak dikujt qe s'e ka problem nese je ti ose dikush tjeter!
Miss.Blue
PM
Top
kritiku_1
Postuar nė: 29.12.2009, 12:00
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 4095
Antari Nr: 10472
Bashkangjitur: 26.10.2007a e dini se ne turqi ka 2 milion persona me emrin Memet ( nje Memetoni sa nje Maqedoni )...


----------------------------------------
Kur asgje nuk eshte e sigurt, gjithcka eshte e mundur...
PM
Top
Cusack
Postuar nė: 31.12.2009, 13:21
Quote Post


Carpe Diem
*****

Posti: Admin Forumi
Postime: 10747
Antari Nr: 4199
Bashkangjitur: 24.11.2006Gjitaret jane te vetmet gjallesa me lapa rreth veshit.
Elefantet Afrikane kane vetem 4 dhembe me te cilet pertypin ushqimin.
Ka afer nje miliarde bageti ne gjithe boten, nga te cilat 200 milione jane vetem ne Indi.
Miza e shtepise jeton vetem 14 dite.
Raca me e vjeter e qenit eshte Saluki.
Struci mund te vrapoje ne shpejtesi prej 70 km/h.
Nese e bezdisni deven, ajo mund t’ju peshtyje.
75% e shpezeve te egra ngordhin perpara se te kene moshe prej 6 muajsh.
Derri eshte vleresuar si kafsha e katert me intelegjente, por ne Bibel derri eshte permendur vetem 2 here.
Delet jane permendur 45 here ndersa dhite 88 here ne Bibel. Qente jane permendur 14 here, luanet 89 here, ndersa macet shtepiake s’jane permendur fare.
Dinosauret nuk kane qene barngrenes. Nuk ka patur bar ne ate kohe.
Kojoti eshte anetar i familjes se qenve, dhe emir i tij shkencor, "canis latrans" do te thote qen qe leh.
Zhirafa mund te pastroje veshet e saj me gjuhen e gjate prej 50 cm.
Eshte e pamundur t’ia kalosh me not nje peshkaqeni – peshkaqenet arrijne shpejtesi prej 70 km/h. Njerezit mund te vrapojne deri ne 35 km/h.
Zemra e nje balene te kalter ka madhesine e nje veture te vogel, ndersa gjuha e baleens se kalter eshte e gjate san je elefant. Pesha e kesaj balene eshte sa 40 rinoqere.
Peshkaqenet nuk semuren asnjehere.
Jane 701 lloje te races se paster te qenve.
Ne SHBA ka afer 54 milione qen, ndersa Parisi thuhet te kete me shume qen se njerez.


----------------------------------------
Mos ia fal cdokujt kenaqesine te mendoje qe eshte dikush ne jeten tende. Aq me pak dikujt qe s'e ka problem nese je ti ose dikush tjeter!
Miss.Blue
PM
Top
Cusack
Postuar nė: 01.01.2010, 13:19
Quote Post


Carpe Diem
*****

Posti: Admin Forumi
Postime: 10747
Antari Nr: 4199
Bashkangjitur: 24.11.2006Fobite

Prej cfare keni frike?


Nga cfare kane frike me shume njerezit?

Ne krye te listest qendron vdekja, e njohur si nekrofobia. E dyta, me sa duket eshte frika nga deshtimi, qe njihet si kakorhafiofobia. Kuptohet qe ka rrefime se si jane zhvilluar fobite, p.sh. frika nga numri 13. Frika nga E PREMTJA 13 quhet paraskavedekatriafobia.

E premtja, me fat ose jo
Ne kohet pagane e premtja ishte dita me me fat e javes sepse drejtohej nga planeti Venus (Venera - Aferdita), simboli i dashurise dhe mireqenies. Per te krishteret, e premtja s’ka qene dite e mire. Adami dhe Eva besohet ta kene ngrene “frutin e ndaluar” tepremten dhe vdiqen nje dite te premte. Jezui u kryqezua te premten.

Numri 13
Besohet qe frika nga numri 13 i ka rrenjet tek njerezit primitive te cilet s’ishin ne gjendje te numeronin pas dymbedhjetes. Ne gjuhet e tyre, numrat mbi dymbedhjete nuk kane emer individual dhe te pavarur por jane kombinim i dymbedhjete numrave te pare. Me numrin 12 qe ishte ne fund te vijes, trembedhjeta ishte “hyrje ne territory te panjohur”.
Ne mitologjine Nordike, numri 13 solli vdekjen e Baldurit, me te dashurit te perendive. Kur dymbedhjete perendite u grumbulluan ne nje banket ne Valhalla, Loki hyri pa ftuar ne feste, duke e ngritur numrin ne 13, gje qe (besohet se) solli vdekjen e Baldurit. Edhe ne letrat TAROT, numri 13 njihet si “Vdekje”.


Numri i fatit - 13
Por 13 nuk eshte gjithnje numer pa fat. Majet adhuronin 13 perendite e Botes se Siperme. Acteket kishin 13 shkalle per t’u ngjitur tek vendet e tyre te shenjta. Budistet u bejne homazhe 13 Budave. Ne religjionin hebre, Zoti zbuloi Veten nga 13 atributet e meshires dhe zemergjeresise. (Exodus 34: 6-7). Libri i Hebrejve orthodhokse mban Trembedhjete Parimet e Besimit. Hebrenjte e ri festojn Bar Mitzvah ne moshen 13.
Numri 13 ne Greqishte eshte triskaideka dhe frika nga numri 13 njihet si triskaidekafobia.----------------------------------------
Mos ia fal cdokujt kenaqesine te mendoje qe eshte dikush ne jeten tende. Aq me pak dikujt qe s'e ka problem nese je ti ose dikush tjeter!
Miss.Blue
PM
Top
Cusack
Postuar nė: 01.01.2010, 13:24
Quote Post


Carpe Diem
*****

Posti: Admin Forumi
Postime: 10747
Antari Nr: 4199
Bashkangjitur: 24.11.2006Me poshte do gjeni nje liste te gjate te fobive nga gjera e situata te ndryshme. Jane te dhena ne anglisht sepse s’kisha kohe t’i perktheja, por megjithate jane fjale qe njihen, dhe gjinden kollaj ne fjalor.
FRIKA FOBIA
accidents - dystychiphobia
ageing- gerascophobia
air sickness - aeronausiphobia
air (fresh), draughts, wind - anemophobia
alcohol and drinking alcohol - dipsophobia or methyphobia
alone (being) or oneself or loneliness - autophobia
amphibians, such a frogs, toads, newts, salamanders, etc - batrachophobia
Amnesia - amnesiophobia
Animals - zoophobia
animals (wild) - agrizoophobia
angry (becoming) - angrophobia
animal skin, fur - doraphobia
Ants - myrmecophobia
asymmetrical things - asymmetriphobia
Ataxia - ataxiophobia
atomic energy - nucleomitophobia
atomic explosions - atomosophobia
attack - scelerophobia
auroral lights - auroraphobia
Automobiles - motorphobia
bad men, burglars - scelerophibia
Bacteria - bacillophobia
bald (becoming) - phalacrophobia
Baldness - peladophobia
bathing - bathophobia or ablutophobia
Beards - pogonophobia
beaten (being) - rhabdophobia (see also magic)
bed (going to) - clinophobia
Bees - apiphobia
Beggars - hobophobia
bearing a deformed child or deformed people - teratophobia
being evaluated negatively in social situations - social phobia
Bicycles - cyclophobia
Birds - ornithophobia
black (colour) - melanophobia
blindness in visual field - scotomaphobia
Blood - hemaphobia
Blushing - erythrophobia (see also red)
body odour - bromhidrosiphobia
bogies or the bogeyman - bogyphobia
Bolsheviks - Bolshephobia
books - bibliophobia
bound (being) or tied up - merinthophobia
bowel movements (painful) - defecaloesiophobia
brain disease - meningitophobia
bridges (crossing) - gephyrophobia
buildings (high) - batophobia
Bullets - ballistophobia (see also missiles)
Bulls - taurophobia
buried alive (being) - taphephobia


----------------------------------------
Mos ia fal cdokujt kenaqesine te mendoje qe eshte dikush ne jeten tende. Aq me pak dikujt qe s'e ka problem nese je ti ose dikush tjeter!
Miss.Blue
PM
Top
Cusack
Postuar nė: 01.01.2010, 13:27
Quote Post


Carpe Diem
*****

Posti: Admin Forumi
Postime: 10747
Antari Nr: 4199
Bashkangjitur: 24.11.2006Cancer - carcinomophobia
Cats - ailurophobia
Celts, Celtic - Celtophobia
Cemeteries - coimetrophobia
certain places - topophobia (see also performing)
challenges to official doctrine or of radical deviation - heresyphobia or hereiophobia
Changes - metathesiophobia
changes (making) - tropophobia
chemicals or working with chemicals - chemophobia
Chickens - alektorophobia
childbirth or pregnancy - tocophobia
China, Chinese - Sinophobia
Chins - geniophobia
choking or of being smothered - pnigophobia
cholera - cholerophobia
clocks - chronomentrophobia
Clothes - vestiophobia
Clouds - nephophobia
Clowns - coulrophobia
Church - ecclesiophobia
Cockroaches - katsaridaphobia
Coitus - coitophobia
Cold - cheimaphobia
Colours - chromophobia
Comets - cometophobia
complex scientific or (Greek) terms - Hellenologophobia
Computers - computerphobia
Constipation - coprostasophobia
contagious (being) - tapinophobia
Cooking - mageirocophobia
Cosmic - kosmikophobia
crossing streets - agiophobia
crowded rooms - koinoniphobia
Crowds - demophobia
crucifixes or crosses - staurophobia
crystals or glass - crystallophobia
dampness, liquids or moisture - hygrophobia
Dancing - chorophobia
Darkness - nyctophobia
Dawn - eosophobia
Daylight - phengophobia
death, corpses - necrophobia or thanatophobia
decaying matter - septophobia
decisions (making) - decidophobia
defecation (painful) - defecalgesiophobia
Deformity - dysmorphophobia
demons, goblins - bogyphobia
Dentists - dentophobia
dependence on others - soteriophobia
Depth - bathophobia (see also bathing)
devils, evil spirits - demonophobia
Diabetes - diabetophobia
dining, dinner conversation - deipnophobia
dirt, germs - mysophobia
dirt (on oneself) - automysophobia
Disease - bisiogibua
disease (hereditary) - patriophobia
disease, illness - pathophobia
disease (particular) - monopathophobia or nosophobia
disease (rectal or rectum) - proctophobia or rectophobia
disease (skin) - dermatosiophobia
dizziness or whirlpools - dinophobia
doctors - iatrophobia
Dogs - cynophobia
dolls and children - pedophobia
double vision - diplopiaphobia
draughts, fresh air, air swallowing - aerophobia (see also flying)
draughts, winds - anemophobia
dreams - oneirophobia
dreams (wet) - oneirogmophobia
drink (usually alcohol) - potophobia
Drugs - pharmacophobia
drugs (new) - neopharmaphobia
Dryness - xerophobia
Dust - amathophobia
Dutch - dutchphobia
duty or responsibility (neglect of) - Paralipophobia


----------------------------------------
Mos ia fal cdokujt kenaqesine te mendoje qe eshte dikush ne jeten tende. Aq me pak dikujt qe s'e ka problem nese je ti ose dikush tjeter!
Miss.Blue
PM
Top
Cusack
Postuar nė: 01.01.2010, 13:30
Quote Post


Carpe Diem
*****

Posti: Admin Forumi
Postime: 10747
Antari Nr: 4199
Bashkangjitur: 24.11.2006eight (number 8) - octophobia
electricity - electrophobia
emetics, vomiting - emetophobia
empty rooms/spaces or voids - kenophobia
enclosed spaces - clithrophobia
England, English - Anglophobia
Everything - panophobia
evil spirits, devils - demonophobia
Excrement - coprophobia
Eyes - ommatophobia
eyes (opening one's) - optophobia
erection (losing one) - medomalacuphobia
fabrics (particular) - textophobia
failure or defeat - kakorrhaphiophobia
falling man-made satellites - keraunothnetophobia
fat (becoming) - obesophobia
Fatigue - kopophobia
fear - phobophobia
feathers (tickled by) - pteronophobia
fecal matter - scatophobia
feces - coprophobia
Fever - pyrexiphobia
figure 8 - octophobia
filth - rhypophobia
Fire - pyrophobia
Firearms - hoplophobia
fish - chthyphobia
flashes of light - selaphobia
Flavors - geumophobia
Flies - pteronarcophobia
Floods - antlophobia
flowers - anthophobia or anthrophobia
Flutes - aulophobia
Flying - aerophobia (see also air (fresh), draughts)
fog - homichlophobia
food or eating - cibophobia
foreigners or strangers - xenophobia
forests, dark wooded areas - hylophobia or nyctohylophobia
forgotten (being), forgetting - athazagoraphobia (see also ignored)
France, French - Francophobia
Freedom - eleutherophobia
fresh air, draughts - aerophobia (see also flying)
Friday the 13th - paraskavedekatriaphobia
frost, ice, extreme cold - cryophobia
fur, animal skin - doraphobia


----------------------------------------
Mos ia fal cdokujt kenaqesine te mendoje qe eshte dikush ne jeten tende. Aq me pak dikujt qe s'e ka problem nese je ti ose dikush tjeter!
Miss.Blue
PM
Top
Cusack
Postuar nė: 01.01.2010, 13:31
Quote Post


Carpe Diem
*****

Posti: Admin Forumi
Postime: 10747
Antari Nr: 4199
Bashkangjitur: 24.11.2006Gaiety – cherohobia
Garlic - alliumphobia
genitals (female) - eurotophobia
germs - spermatophobia or spermophobia
Germany, Germans - Germanophobia
Ghosts - phasmophobia
girls (young) or virgins - parthenophobia
Glass - hyelophobia or hyalophobia
goblins, demons - bogyphobia
God or religion - theophobia
Gold - aurophobia
good news (hearing) - euphobia
Gravity - barophobia
Greek (or complex scientific) terms - Hellenologophobia
Hair - chaetophobia
hair disease - trichinophobia
halloween - samhainophobia
heart attack - angionophobia
heart disease - cardiophobia
Heat - thermophobia
Heaven - uranophobia
Heights - acrophobia
Hell - hadephobia
high buildings - batophobia
high places (looking up at) - anablephobia
high places (open) - aeroacrophobia
home, house or being in a house - domatophobia
home (returning to) - nostophobia
homosexuality, of becoming homosexual, sameness or of monotony - homophobia
Horses - hippophobia
Hospitals - nosocomephobia
hurricanes & tornadoes - lilapsophobia
Hypnotized - Hypnophobia


----------------------------------------
Mos ia fal cdokujt kenaqesine te mendoje qe eshte dikush ne jeten tende. Aq me pak dikujt qe s'e ka problem nese je ti ose dikush tjeter!
Miss.Blue
PM
Top
Cusack
Postuar nė: 01.01.2010, 13:36
Quote Post


Carpe Diem
*****

Posti: Admin Forumi
Postime: 10747
Antari Nr: 4199
Bashkangjitur: 24.11.2006ice, frost - cryophobia
Ideas - ideophobia
ignored (being) - athazagoraphobia
illness, disease - pathophobia
immobility (of a joint) - ankylophobia
Imperfection - atelophobia
infection - molysomophobia
Infinity - apeirophobia
Injections - trypanophobia
injury (physical) - traumatophobia (see also war)
insanity - lyssophobia (see also madness)
Insects - entomophobia
insect stings - cnidophobia
itching or of the insects that cause itching - acarophobia
Japan, Japanese - Japanophobia
Jealousy - zelophobia
Jews, Judaism - Judaeophobia
jumping (from both high and low places) - jcatapedaphobia
Justice - dikephobia


----------------------------------------
Mos ia fal cdokujt kenaqesine te mendoje qe eshte dikush ne jeten tende. Aq me pak dikujt qe s'e ka problem nese je ti ose dikush tjeter!
Miss.Blue
PM
Top
Cusack
Postuar nė: 01.01.2010, 13:38
Quote Post


Carpe Diem
*****

Posti: Admin Forumi
Postime: 10747
Antari Nr: 4199
Bashkangjitur: 24.11.2006Kissing - philemaphobia
Knees - genuphobia
kidney desease - albuminurophobia
Knowledge - epistemophobia
Lakes - limnophobia
large objects - megalophobia
Laughter - gelophobia
Lawsuits - liticaphobia
Learning - sophophobia
lefthanded, things to the left - sinistrophobia
left hand side of the body (objects on) - levophobia
Leprosy - leprophobia
Lice - pediculophobia
Light - photophobia
light (flashes of) - selaphobia
Lightning - astraphobia
lights (glaring) - photaugiophobia
lights (northern) - auroraphobia
locked in (being), confined spaces - claustrophobia
long waits - macrophobia
looked at (being) - scopophobia
love (falling or being in) - philophobia
love play - malaxophobia (sarmassophobia)
lying, myths and stories - mythophobia


----------------------------------------
Mos ia fal cdokujt kenaqesine te mendoje qe eshte dikush ne jeten tende. Aq me pak dikujt qe s'e ka problem nese je ti ose dikush tjeter!
Miss.Blue
PM
Top

Topic Options Faqe: (12) « E para ... 8 9 [10] 11 12  Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio