Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


Faqe: (12) 1 [2] 3 4 ... E fundit »  ( Kalo tek postimi i parė i palexuar ) Reply to this topicStart new topicStart Poll

> A e dini se?, KURIOZITETE
Hornets
Postuar nė: 30.06.2009, 23:52
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 11129
Antari Nr: 21937
Bashkangjitur: 29.03.2009 Citim (meti123 @ 01.07.2009, 00:49)
Kur teshtin te gjitha organet ndalen se funksionuari perfshire dhe zemren (edhe syte nuk mund te teshtish pa i mbyllur syte)

kur tnalet zemra e pat ma ....

ajo eshte per nje fraksion te shkurter secondi


----------------------------------------
Just mine <3 Honey <3<3<3


Please dont leave me <3
PM
Top
LIMMI
Postuar nė: 30.06.2009, 23:55
Quote Post


Ujku ne mesin tuaj!!
*****

Posti: Antarė
Postime: 7174
Antari Nr: 6797
Bashkangjitur: 07.04.2007Nė shekullin 17, princi Augustus, vėllai i Mbretit George tė Anglisė kishte vdekur dhe ishte varrosur nė Kaēanik.

Njė ditė tek Allahu xh.sh sipas llogarisė sonė ėshtė 1000 vjet.

Devja e ndien erėn e ujit 100km larg.

Zemra te meshkujt peshon 280 gramė

Zemra te femrat peshon 230 gramė.

Truri pėrbėhet prej 100 miliardė qelizash.

Njeriu mesatarisht nė trupin e tij ka 6.5 litra gjak.

Nė Egjipt ėshtė paraqitur harta e parė para 4000 vjetėve.

Shteti i Vatikanit ka njė ndėr nivelet mė tė larta nė botė tė krimit.Sipas statistikave tė publikuara, bėhej e ditur se nė qytetin-shtet Vatikan qė rrethohet nga qyteti i Romės, pėr vitin 2002 ishin regjistruar 397 ēėshtje civile dhe 608 ēėshtje penale.Meqė nė Vatikan jetojnė vetėm 455 persona, ky fakt do tė bėnte qė niveli i krimit nė popullsi pėr ēėshtjet civile tė jetė 87.2 pėr qind dhe pėr ēėshtjet penale tė shkonte nė shifrėn e lartė 133.6 pėr qind.


Revista amerikane "Newsweek" nė prill tė viti 1960 shkruante se nė bazė tė dokumenteve historike nė SHBA, nga viti 1100, ishin arabėt ata tė cilėte kanė shkelur truallin e Amerikės para Kolombos.

Nė tokė ekzistojnė 4 oqeane dhe 56 detėra qė sė bashku e formojnė “Detin Botėror”, i cili pėrfshin 71% tė sipėrfaqės sė pėrgjithshme tė tokės (316 mil.km2).

Lumi Amazona ėshtė i vetmi lum qė nuk ka tė ndėrtuar asnjė urė mbi tė.

Nė Brazil gjatė shek. 20 ėshtė vrarė gjarpėri mė i madh nė botė, Anakonda, gjatėsia e tė cilit arrinte ne 35 metra. Pėr ta vrarė kėtė gjigant u desh qė tė goditej me 500 plumba.

Nė Turqi gjendet njė skulpturė, nė natyrė, qė paraqitet njė grua duke qarė. Lotėt e saj rrjedhin me shekuj, por nga burimet e fshehta tė ujit qė ndodhen nėn shkėmb.

Gjatė ndėrtimit tė kanalit tė Panamasė kanė humbur jetėn mė tepėr se 25 mijė njerėz.

Kompjuterat modernė janė ndėrtuar duke u bazuar nė sistemin nervor, por edhe kompjuteri modern nuk i afrohet as nivelit tė njė zvarritėsi.

Rreth 27% e ushqimit nė vendet e zhvilluara pėrfundon nė koshat e plehrave.

Seul (kryeqyteti i Koresė sė Jugut) nė gjuhėn vendase do tė thotė kryeqytet


----------------------------------------
Kujdes mos i bėni padrejtėsi vetes, se edhe ashtu tė tjerėt do tė jenė tė padrejt me ju.
PMEmail Poster
Top
Cusack
Postuar nė: 30.06.2009, 23:59
Quote Post


Carpe Diem
*****

Posti: Admin Forumi
Postime: 10747
Antari Nr: 4199
Bashkangjitur: 24.11.2006Kuriozitete nga Bota dhe Universi:

* I vetmi vend ku flamuri valon tere diten, asnjehere s'ngritet larte e as ulet poshte, dhe asnjehere nuk pershendetet eshte Hena.

* Toka nuk eshte sferike; eshte me shume ne forme te nje dardhe. Radious i Polit Verior eshte 44 mm me i gjate se radiusi i Polit Verior.

* Diamanti jeshil eshte diamanti me i rralle qe ekziston.

* Diamanti mund edhe te thyhet nese e godet me nje cekic.

* Vera ne planetin Uran zgjat 21 vjet, poaq zgjat dhe dimri.

* Shkretetira SAHARA zgjerohet per cdo vit nga 1km.

* Oqeanografia, studimi i oqeaneve eshte nje perzierje e biologjise, fizikes, gjeologjise dhe kimise.

* Dielli eshte 330,330 here me i madh se Toka.

* Ajsbergu me i madh i regjistruar ndonjehere ishte 335km i gjate dhe 97km i gjere.

* Gjate nje eklipsi total, temeperatura mund te bjere per 6 grade celsius.

* Perreth Britanise se madhe ekzistojne 1040 ujdhesa, njera nga te cilat eshte me e vogla ne bote qe quhet Bishop's Rock.

* Te gjitha planetet ne sistemin diellor rrotullohen ne te kundert te akrepave te ores pervec Veneres.

* Mesatarisht, 13,000 termete ndodhin cdo vit.

* Ne qender te tokes graviteti eshte zero.

* Akoma s'ka ndodhur qe ndonje njeri te jete vrare nga ndonje meteor, por eshte raportuar per kafshe te goditura nga meteoret.

* Deti i Vdekur eshte 365 m nen nivelin e Detit.


----------------------------------------
Mos ia fal cdokujt kenaqesine te mendoje qe eshte dikush ne jeten tende. Aq me pak dikujt qe s'e ka problem nese je ti ose dikush tjeter!
Miss.Blue
PM
Top
LIMMI
Postuar nė: 30.06.2009, 23:59
Quote Post


Ujku ne mesin tuaj!!
*****

Posti: Antarė
Postime: 7174
Antari Nr: 6797
Bashkangjitur: 07.04.2007
Nė Italinė mesjetare puthjet nuk mund tė merreshin ose jepeshin thjeshtė. N.q.s. njė burrė e njė grua shiheshin nė publik duke u pėrqafuar ata ishin tė detyrurar tė martoheshin.

I pari qė ka filluar shėrbimin postar ka qenė Muavi Ibn Ebu Sufjan. Shėrbimi postar bėhej me kuaj dhe me deve.

Nė qytetin e Hamburgut nė Gjermani ka 27 xhamia.

Nė Romė ndodhet xhamia mė e madhe nė Evropė.

Pėr herė tė parė koncepti i sinusit dhe i kosinusit nė trigonometri ėshtė futur nga shkencėtari arab Batani.

Tabelėn e parė tė sinuseve e bėri Hasan El-Marakeshi mė 1299.

Fėmija amerikan Michael Kirni nga Pensakola e Floridės ėshtė mė intelegjenti nė rruzullin tokėsor. Si gjashtėvjeēar mbaroi shkollimin e lartė, kurse si dhjetevjeēar mbrojti tezėn e doktoraturės.

Njerėzit qė pijnė ēaj mė shumė se kafe, janė mė tė mbrojtur nga disa lloje kanceresh, si i zorrėve, i stomakut, i melēisė etj.

Roman Abramovich, presidenti i klubit tė futbollit Chelsea, ėshtė personi mė i pasur nė Britaninė e Madhe, pasuria familjare e tij ėshtė rreth 7 herė mė e madhe se sa ajo e mbretėreshės. Abramovich me njė pasuri prej 7.2 miliard funta ndodhet nė krye tė listės sė revistės "The Rich Report" pėr vitin 2005. Gazetarėve tė "Rich Report" iu deshėn dy muaj pėr tė mbledhur pasuritė e Abramovichit.

Mė shumė njerėz nė vit vdesin nga gomarėt sesa nga aksidentet ajrore.

Nėse njė person bėrtet 8 vjet, e 7 muaj, e 6 ditė, prodhon energji tė mjaftueshme sa pėr tė ngrohur njė filxhan kafe.

Nėse njerėzit nė SHBA nuk do tė pėrdornin njė tė tretėn e akullit qė e pėrdorin nėpėr lėngjet freskuese, SHBA do tė ishte eksportues i rrymės e jo importues.


----------------------------------------
Kujdes mos i bėni padrejtėsi vetes, se edhe ashtu tė tjerėt do tė jenė tė padrejt me ju.
PMEmail Poster
Top
Cusack
Postuar nė: 01.07.2009, 00:01
Quote Post


Carpe Diem
*****

Posti: Admin Forumi
Postime: 10747
Antari Nr: 4199
Bashkangjitur: 24.11.2006*A i dini emrat e tre majmuneve te mencur? Ata jane Mizaru (Mos shih keq), Mikazaru (Mos degjo keq), dhe Mazaru (Mos fol keq). See no evil - hear no evil - speak no evil.

*Ora atomike mund te levize vetem 1 sekonde ne 1.7 milione vite.

*Thomas Cook, agjensia e pare turistike ne bote,u themelua ne vitin 1850.

*Ne Shtetet e Bashkuara ka me shume televizore se sa ka banore ne Mbreterine e Bashkuar.

* Pas Revolucioni Francez te vitit 1789, shitja e veres se tharret u konsiderua kunder interesave kombetare, dhe kundervajtesit ekzekutoheshin menjehere.

* Fjala "malaria" vjen nga fjale "mal" dhe "aria" qe dmth ajer i keq. Kjo rrjedh nga kohet e vjetra kur besohej se te gjitha semundjet vinin si pasoje e ajrit te keq ose te ndotur.

* Emrat e te gjithe kontinenteve mbarojne me germen me te cilen dhe fillojne.

* Ne cdo kontinent ka nje qytet qe quhet Rome.

* Qyteti me i vjeter i banuar eshte Damasku, ne Siri.

* Qyteti i pare ne Bote qe pati popullsine e me shume se 1 milione ishte Londra.

* Qyteti me i populluar ne Bote eshte Toko me 30 milione banore.

* Tokio quhej Edo me pare.

* Vatikani eshte shteti me i vogel ne Bote, me 0.44 km katror.

* Flamuri Amerikan ka 13 linja vertikale - qe perfaqesojne 13 shtetet e para.

* Fjala "email" mund te tinglloje si e re, por ekziston qysh para 30 vitesh. Mbreteresha Elizabeta e Britanise dergoi emailin e pare ne vitin 1976.

* Eskimot perdorin frigoriferet per te mbrojtur ushqimet nga ngrirja.

* MasterCard ne fillim quhej MasterCharge.

* Neil Armstrong shkeli henen per here te pare me kemben e majte.

* Fjalia "The quick brown fox jumps over the lazy dog" (qe e gjeni shpeshhere ke fontet) perdor cdo germe te alfabetit anglez.

* Rrufeja mund te godase meshkujt shtate here me shume se femrat.

* Femrat perbejne 49% te popullates boterore.

* Emri Uncle Sam i SHBA rrjedh nga Uncle Sam Wilson, nje inspektor mishi ne Troy, New York.

* Qe nga krijimi i bote, afer 60 miliarde njerez kane vdekur.

* Karriga elektrike (e perdorur ne denimet me vdekje) u shpik nga nje dentist.


----------------------------------------
Mos ia fal cdokujt kenaqesine te mendoje qe eshte dikush ne jeten tende. Aq me pak dikujt qe s'e ka problem nese je ti ose dikush tjeter!
Miss.Blue
PM
Top
nightelf
Postuar nė: 01.07.2009, 08:06
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 6162
Antari Nr: 14553
Bashkangjitur: 24.03.2008Gjendja e botes ne 01.07.2009 ora 8:32 smil3dbd4d4e4c4f2.gif :

Popullsia e botes:
6,776,616,599 - Numbri i Popullsise ne bote
69,156,630 - Njerez kane linde ne kete vit
135,664 - Njerez kane linde sot
30,216,778 - Njerez kane vdek kete vit
59,276 - Njerez kane vdek sot
76391 - Rritja e popullsise boterore sot

Ekonommia boterore:
3,097,365,990$ - shpenzime shendetesore te gjith qeverive ne bote
2,425,872,064$ - shpenzime edukative (shkollimi) te gjith qeverive ne bote
1,343,848,307$ - shpenzime ushtarake te gjith qeverive ne bote
192 - Antare ka UN
25,816,794 - Makina jane prodhuar kete vit
54,202,736 - Bicikleta jane prodhuar kete vit
142,070,697 - Compjutere jane shite kete vit smil3dbd4d4e4c4f2.gif

Shoqeria dhe Mediat:
499,104 - Libra te ri jane botuar kete vit
194,125,080 - Gazeta jane ne levizje
204,051 - TV jane shite sot
1,208,326 - Celulare jane shite sot
43,053,544$ - jane shpenzuar SOOOT per lojra kompjuterike
1,631,338,132 - Perdores te intrenetit ne gjith boten
74,692,398,033 - Emaile jane derguar sot
307,306 - Postime jane bere neper Blogs
409,269,878 - Kerkime jane bere ne google

Ekollogji:
5,594,161 Hektare - pyell qe eshte zhduk kete vit smil3dbd4e02c5440.gif
2,981,150 Hektare - Toke pyllore qe jane zhdukur nga vete natyra ne kete vit
11,091,195,651 Ton - CO2 emsisionin per kete vit
14.561425266°C - Temperatura mesatare e Botes
7,362,799 Hektare - Toke qe ka kaluar ne shkretetire
68,928 - specie jane zhdukur kete vit smil3dbd4e02c5440.gif
4,864,147 Ton - Chemikale jane leshuar kete vit (Ajr, Uje dhe Toke)
466,597,828 km - Ka levize toka mbrenda sistemit diellor ne kete vit

Ushqimi:
2,607,840,876 Ton - ushqimi i prodhuar kete vit
1,015,681,645 - njerez te nenzhvilluar
1,137,884,286 - njerez me mbi peshe
338,799,997 - njerez qe jane ne rrezik nga mbi pesha
10,141 - njerez kane vdekur sot prej urise smil3dbd4e02c5440.gif
89,650,324 $ - USA sot ka shpenzuar per njerzit e rrezikuar nga mbi pesha
19,870,158,989 $ - sot ne USA jane shpenzuar per dieta dhe humbje peshe

Uji:
2,083,516 *10^9 litra - uje jane konsumuar kete vit
2,506,485 - njerez te semure nga uji i papaster
1,383,084,017 - njerez qe nuk jane te kycur ne uje te pishem

Energy:
15,911,373 kWh - jane shpenzar ne kete vit prej te cilave:
14,702,125 kWh - Burime jo te ripertrishme (Nuklar, Thengjill, etj)
1,209,248 kWh - Burime te ripertrieshme (Dielli, Ujiti, Era, etj)

116,935,238,557 kWh - energji ka ra sot nga dielli ne toke
29,876,885 barrel - Nafte jane nxjer sot
1,301,769,657,859 barrel - Nafte kane mbete gjithsej
15,497 dite - deri kur te harxhohet nafta
1,157,554,993,170 BOE² - gaz ka mbete
60,924 dite - deri kur harxhohet gazi
4,410,741,864,660 BOE² - thengjill ka mbete
152,095 dite - deri kut harxhohet thenjgjilli

Shendeti:

6,706,414 - vdekje nga semundje te sherueshme ne kete vit smil3dbd4e02c5440.gif
5,482,936 - femije nder 5 vjet qe kane vdek kete vit smil3dbd4e02c5440.gif
22,871,675 - abortime kete vit smil3dbd4e02c5440.gif
626,621 - abortime qe jane ber si preventiv per shendetin e nenes smil3dbd4e02c5440.gif
313,311 - nena kena vdek kete vit gjate lindjes smil3dbd4e02c5440.gif
31,566,553 - njerez te infektum me HIV/AIDS
1,013,560 - Vdekje kete vit nga HIV/AIDS
3,775,393 - vdekje nga kanceri kete vit
501,297 - vdekje e shkaktuar nga malaria kete vit
5,393,647,194 - cigare jane pire sot
3,328,925 - njerez kane vdek prej duhanit kete vit
894,502 - vdekje per shkak te alkoholit kete vit
532,628 - vetevrasje kete vit
198,701,589,889$ - Bota ka shpenzar ne droga ilegale
631,321 - aksidente fatale kete vit

2) BOE dmth Barrel of Equivalent


Ky postim ėshtė ndryshuar nga nightelf nė 01.07.2009, 08:16


----------------------------------------
«Närrisch, daß jeder in seinem Falle Seine besondere Meinung preist! Wenn Islam Gott ergeben heißt, In Islam leben und sterben wir alle.» (WA I, 6, 128) Johann Wolfgang von Goethe
----------------------------------
北方有佳人,绝世而独立。一顾倾人城,再顾倾人国。宁不知倾城与倾国。佳人难再得。
PM
Top
Cusack
Postuar nė: 01.07.2009, 09:25
Quote Post


Carpe Diem
*****

Posti: Admin Forumi
Postime: 10747
Antari Nr: 4199
Bashkangjitur: 24.11.2006Disa fakte per ushqimet:
* Qumeshti me cokollate u shpik nga Daniel Peter, i cili i shiti konceptin fqinjit te tij Henri Nestlé.

* Restorani (apo salla e ngrenies) me e vjeter ne Bote u hap ne Kai-Feng, te Kines ne 1153.

* Tre te katertat e pesheqeve qe zihen perdoren per t'u ngrene - pjesa tjeter perdoret per te bere gjera te ndryshme sic eshte ngjitesja, sapuni, margarina (buteri) etj.

* Ne Shtator te vitit 1999 Dustin Philips nga SHBA vendosi nje Rekord Boteror ne Guinness duke pire 400 ml sos domatesh per 33 sekonda.

* Per te bere nje kilogram mjalte, bletet duhet te vizitojne 4 milione lule, duke udhetuar ne nje distance te barabarte me ate te udhetimit kater here rreth planetit.

* Bananet jane frutet me te popullarizuara pas domateve. Ne vendet perendimore, bananet perbejne 3 % te shitjeve te te gjitha mallrave.

* Mesatarisht, 44 milion ton banane prodhohen ne vit, kraharsuar me me shume se 60 milione ton domate. Mollet jane te tretat ne listen e fruteve te popullarizuara(36 milion ton), pastaj portokallet (34 milion ton) dhe shalqijte (22 milion ton).

* Termi shkencor per domaten eshte lycopersicon lycopersicum, qe dmth "molle ujqish."

* Ka me shume se 10,000 lloje domatesh.

* Hapesi i kanaqeve u shpik 48 vjet pas shpikjes se kanaqeve.

* Per 40 vjet, prodhimi i ushqimeve u rrit me shpejte se numri i popullates.

* Numri i njerezve qe kane vdekur nga uria ne 25 vitet e fundit te shekullit 20 eshte me i vogel se numri i njerezve qe vdiqen nga uria ne 25 vitet e fundit te shekullit 19.

* Ne mesjete, sheqeri ishte nje luks i papare, qe kushtonte 9 here me shtrejte se qumeshti.

* Mbi 90% e peshqeve qe kapen, peshkohen ne hemisferen veriore.

* Vera shitet ne shishe te ngjyrosura sepse nese ekspozohet ne drite ka mundesi te prishet.

* Caji besohet te jete zbuluar ne vitin 2737 p.e.r. nga nje imperator kinez, kur rastesisht ca gjethe caji fluturuan dhe rane ne nje ene te mbushur me uje qe vlonte.

* Caji i ftohte per here te pare u prezantua ne vitin 1904 ne Panairin Boteror te St. Louisit.

* Qepa, molla dhe domatja kane te njejten shije. Dallimi eshte ne shijen qe krijohet nga aroma e tyre.

* Lengu i pare me shijen Cola u prezantuar ne vitin 1881.

* Coca-Cola u shpik ne Atlanta, Georgia nga Dr. John S. Pemberton ne vitin 1886.

* Pepsi-Cola u shpik nga Caleb Bradham ne vitin 1890 si "Pija e Bradit" si nje ndihmese tretese dhe nxites (rrites) energjie. U riemerua ne PEPSI - COLA ne vitin 1989.

* Shishet plastike per here te pare u perdoren per pije te buta ne vitin 1970.

* Shalqijte perbehen nga 97% uje, marula (sallata jeshile) 97%,domatet 95%,karrotat 90%, dhe buka 30%


----------------------------------------
Mos ia fal cdokujt kenaqesine te mendoje qe eshte dikush ne jeten tende. Aq me pak dikujt qe s'e ka problem nese je ti ose dikush tjeter!
Miss.Blue
PM
Top
Cusack
Postuar nė: 01.07.2009, 09:27
Quote Post


Carpe Diem
*****

Posti: Admin Forumi
Postime: 10747
Antari Nr: 4199
Bashkangjitur: 24.11.2006Kuriozitete shtese per kafshet dhe bimet

* Peshku “Pegava” ėshtė lloj ngjallash qė mund tė qėndrojė vėrtikalisht. Kur peshkon, ajo ngritet, kurse me bishtin pėrforcohet mbi shkėmb ose ndonjė trup tjetėr.

* Gjethet mė tė mėdha i ka njė lloj pallme e quajtur “Rafia”, rritet nė brigjet e lumit Amazon. Gjethet e saj tė blerta arrin gjatėsi deri 22 metra dhe gjereėsi afėr 12 metra, kurse bishtin e gjethės e ka 5 metra tė gjatė.
Njė gjethė e tillė mund tė shtrehoj 10 njerėz.

* Nė Brazil gjatė shek. XX-tė ėshtė vrarė gjarpėri mė i madh nė botė, Anakonda, gjatėsia e tė cilit arrinte ne 35 metra. Pėr ta vrarė kėtė gjigant u desh qė tė goditej me 500 plumba.

* Druri i cili e mban rekordin e trshėsisė nė botė ėshtė “Baobabi”, i cili gjendet nė Tan- ganike me moshė rreth 30 shekuj. Ky dru perimetrin e trungut e ka 47 m, lartesinė 22 metra, ndėrsa perimetrin e kurorės 145 metra.


----------------------------------------
Mos ia fal cdokujt kenaqesine te mendoje qe eshte dikush ne jeten tende. Aq me pak dikujt qe s'e ka problem nese je ti ose dikush tjeter!
Miss.Blue
PM
Top
Cusack
Postuar nė: 01.07.2009, 09:27
Quote Post


Carpe Diem
*****

Posti: Admin Forumi
Postime: 10747
Antari Nr: 4199
Bashkangjitur: 24.11.2006SHPIKJET:

* Ne vitin 1894, Lord Kelvin parashikoi qe radioja s'do kishte ardhmeri' ai poashtu parashikoi qe makinat fluturese me te renda se ajri ishin te pamundshme.

* Charles Macintosh shpiku palltot qe s'leshojne ujin, ne Mackintosh, ne vitin 1823.

* Gomat e mbushura me ajer u perdoren fillimisht ne bicikleta e me pas edhe ne vetura.

* Fijet optike u shpiken ne vitin 1966 nga dy shkencetare Britaneze Charles Kao dhe George Hockham qe punonin per kompanine Britaneze Standard Telecommunication.

* Loja MONOPOL u shpik nga Charles Darrow ne vitin 1933. Ai i shi*ti te drejten George Parkerit ne vitin 1935, kur ishte ne moshe 58 vjecare. Parkeri ka shpikur me shume se 100 lojera, perfshire Pit, Rook, Flinch, Risk dhe Clue.

* Leonardo da Vinci s'i ka ndertuar asnjehere shpikjet qe vet dizajnoi.

* Konti Alessandro Volta shpiku baterine e pare ne shekullin e 18.

* Ne vitin 1894 Thomas Edison dhe W K L Dickson prezantuan per here te pare filmin per kamera.

* Posta e pare elektronike ose "email" per here te pare eshte derguar ne vitin 1972 nga Ray Tomlinson. Poashtu ka qene idea e tij qe shenja @ te perdorej per te ndare emrin e perdoruesit nga emri i kompjuterit.


----------------------------------------
Mos ia fal cdokujt kenaqesine te mendoje qe eshte dikush ne jeten tende. Aq me pak dikujt qe s'e ka problem nese je ti ose dikush tjeter!
Miss.Blue
PM
Top
Cusack
Postuar nė: 01.07.2009, 09:32
Quote Post


Carpe Diem
*****

Posti: Admin Forumi
Postime: 10747
Antari Nr: 4199
Bashkangjitur: 24.11.2006*Mė 1560 kirurgu francez Ambruaz Pare i pari bėri gjymtyrė artificiale tė njeriut.

*Mė 1590 holandezi Zaharijaz Jansen qė merrej me optikė, konstruktoi mikroskopin.

*Nė vitin 1790 nė Amerikė ėshtė shpikur turleja e parė pėr shpuarjen e dhėmbėve.

*Lumi mė i gjatė nė botė ėshtė Nili me gjatėsi 6.671 km. qė gjendet nė Afrikė.

*Kina ėshtė shteti mė i madh nė botė me 1.221,692,000 banorė. Nė Mesjetė quhej Katai.


----------------------------------------
Mos ia fal cdokujt kenaqesine te mendoje qe eshte dikush ne jeten tende. Aq me pak dikujt qe s'e ka problem nese je ti ose dikush tjeter!
Miss.Blue
PM
Top
Cusack
Postuar nė: 01.07.2009, 09:39
Quote Post


Carpe Diem
*****

Posti: Admin Forumi
Postime: 10747
Antari Nr: 4199
Bashkangjitur: 24.11.2006MONEY MONEY MONEY - Kuriozitete per parate

* Fjala "milioner" u perdor per here te pare nga Benjamin Disraeli ne romanin e tij te vitit 1826 "Vivian Grey."

* Po te rradhisni nje milione dollare para ne kartmonedha nga nje dollare, do formohej nje shtylle e gjate 110 m dhe saktesisht 1 ton e rende.

* Pesha e nje milion dollareve ne kartmonedha prej $100 eshte vetem 10 kg.

* Pesha e nje milione dollareve ne monedha prej 1 cent eshte 246 ton.

Nessie, monstrumi i liqenit Loch Ness eshte i mbrojtur me Ligjin per Mbrojtjen e Kafsheve te Skocise te vitit 1912, per arsye se Nessie i sjell 40 milion dollare ne vit turizmit Skocez.

* Harxhimet vjetore globale per edukim jane 80 miliarde dollare.

* Harxhimi per ushqim kafshesh ne SHBA dhe Evrope per nje vit arrin vleren e 17 miliarde dollareve.

* Perhere te pare nje kredit-kartele u leshua nga American Express ne vitin 1951.

* Statistikat tregojne se njerez me te ardhura te larta, mesatare dhe te uleta, perafersisht harxhojne te njejten shume parash ne blerjen e dhuratave per Krishtlindje.

* Ne vitin 2001 gruaja me e pasur ne bote ishte Liliane Bettencourt, e bija e themeluesit te L'Oreal's. Ajo disponon me 14 miliarde dollare.

* Ne vitin 2000,Mbreteresha Beatrix e Hollandes ishte gruaja e dyte me e pasur ne bote, me 5,2 miliarde dollare.

* Mbreteresha Elizabeth II eshte nje nga dhjete grate me te pasura ne bote.

* Shenja " $ " e dollarit u dizejnua ne vitin 1788 nga Oliver Pollock.

* Ne bote ka me shume se 7 milione milionere.

* 80% e milionereve perdorin makina te dores se dyte.

* Duhani eshte nje industri 200 miliard dollareshe, duke prodhur gjashte trilion cigare ne vit - rreth 1000 cigare per cdo person ne bote.

* Nje e treta e popullates boterore jetojne me me pak se 2 dollare ne dite, dhe 1,2 miliarde njerez jetojne me me pak se 1 dollar ne dit.

* Bursa NASDAQ doli nga perdorimi totalisht vetem nje here, ne nje dite te Dhjetorit te vitit 1987, kur nje brejtes ishte futur ke linjat (telat) e telefonit.

* Turizmi eshte industria me e madhe boterore, me 240 milione vende pune.


----------------------------------------
Mos ia fal cdokujt kenaqesine te mendoje qe eshte dikush ne jeten tende. Aq me pak dikujt qe s'e ka problem nese je ti ose dikush tjeter!
Miss.Blue
PM
Top
Cusack
Postuar nė: 01.07.2009, 09:41
Quote Post


Carpe Diem
*****

Posti: Admin Forumi
Postime: 10747
Antari Nr: 4199
Bashkangjitur: 24.11.2006Badamsinh Juwansinh Gujar eshte nje fshatar indian, rreth 60 vjeē.
Ai ka mustaqet me te gjata ne bote. Gjate 22 vjeteve ai nuk i ka prere asnjehere dhe gjatesia e mustaqeve te tij ka arritur ne gjatesine e 12 .5 metra.

Fotografi e jashtme


----------------------------------------
Mos ia fal cdokujt kenaqesine te mendoje qe eshte dikush ne jeten tende. Aq me pak dikujt qe s'e ka problem nese je ti ose dikush tjeter!
Miss.Blue
PM
Top
Cusack
Postuar nė: 01.07.2009, 09:42
Quote Post


Carpe Diem
*****

Posti: Admin Forumi
Postime: 10747
Antari Nr: 4199
Bashkangjitur: 24.11.2006Kulla Burj Dubai e cila eshte ne ndertim e siper, ne perfundim pritet te arrije lartesine 800 metra (160 kate) dhe kjo e ben kullen me te gjate e bote, duke lene mbrapa kullen e Taipei ne Taiwan dhe ate te CN tower ne Toronto. Keni parasysh qe lartesia eventuale e kesaj kulle mbahet sekret, sepse akoma s'dihet sa do jete e gjate antena mbi te. Burj Dubai po ndertohet ne ate menyre qe mund te zgjatet akoma, sipas nevojes.

Fotografi e jashtme


----------------------------------------
Mos ia fal cdokujt kenaqesine te mendoje qe eshte dikush ne jeten tende. Aq me pak dikujt qe s'e ka problem nese je ti ose dikush tjeter!
Miss.Blue
PM
Top
Cusack
Postuar nė: 01.07.2009, 09:44
Quote Post


Carpe Diem
*****

Posti: Admin Forumi
Postime: 10747
Antari Nr: 4199
Bashkangjitur: 24.11.2006Puthja rekorde
Me 20 korrik 2008, ne Riccione te Italise, Claudia Pettazzoni dhe Peru's Fidel Rios puthen nen uje per te fituar ēmimin internacional te puthjeve nen uje. Kohezgjatja e puthjes ishte 1minute e 51 sekonda.


Fotografi e jashtme


----------------------------------------
Mos ia fal cdokujt kenaqesine te mendoje qe eshte dikush ne jeten tende. Aq me pak dikujt qe s'e ka problem nese je ti ose dikush tjeter!
Miss.Blue
PM
Top
Cusack
Postuar nė: 01.07.2009, 09:45
Quote Post


Carpe Diem
*****

Posti: Admin Forumi
Postime: 10747
Antari Nr: 4199
Bashkangjitur: 24.11.2006Femija qe ka lind 7 kile ne Rusi ka thyer rekordin e peshes me te madhe...
Ai tjetri (ne foto) eshte nje femije normal dhe shikohet diferenca e nje femije normal...[/b]

Fotografi e jashtme


----------------------------------------
Mos ia fal cdokujt kenaqesine te mendoje qe eshte dikush ne jeten tende. Aq me pak dikujt qe s'e ka problem nese je ti ose dikush tjeter!
Miss.Blue
PM
Top

Topic Options Faqe: (12) 1 [2] 3 4 ... E fundit » Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio