Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


Faqe: (12) 1 2 [3] 4 5 ... E fundit »  ( Kalo tek postimi i parė i palexuar ) Reply to this topicStart new topicStart Poll

> A e dini se?, KURIOZITETE
Cusack
Postuar nė: 01.07.2009, 09:46
Quote Post


Carpe Diem
*****

Posti: Admin Forumi
Postime: 10747
Antari Nr: 4199
Bashkangjitur: 24.11.2006Ne bote, ne ēdo moment shkaktohen rreth 2 000 shtrengata.
Keto shtrengata shkaktojne 30 deri ne 100 vetetima ēdo sekonde, d.m.th rreth 5 milion vetetima ne dite.


Fotografi e jashtme


----------------------------------------
Mos ia fal cdokujt kenaqesine te mendoje qe eshte dikush ne jeten tende. Aq me pak dikujt qe s'e ka problem nese je ti ose dikush tjeter!
Miss.Blue
PM
Top
Cusack
Postuar nė: 01.07.2009, 09:50
Quote Post


Carpe Diem
*****

Posti: Admin Forumi
Postime: 10747
Antari Nr: 4199
Bashkangjitur: 24.11.2006*Pse Deti i Zi quhet keshtu?
Perqindja e vogel e kripezimit prej 1.9 perqind i jep Detit te Zi nje ngjyre te erret karakteristike.

*Gjuhet e botes
Ne shoqerine e sotme njerezore fliten 2796 gjuhe te ndryshme.Ato ndahen ne 11 grupe kryesore dhe 50 grupe "gjuhesh te vogla".Njerezit qe flasin keto gjuhe perdorin rreth 8000 dialekte.

*Kanguru
Kur u duken per here te pare ne Australi,europianet vune re nje kafshe te cuditshme:ajo ecte me kembet e prapsme ndersa ne bark kishte nje si qese nga nxirrnin koken te vegjlit.
-C'eshte kjo?- i pyesnin ata indigjentet.
-Kan-gu-ru - pergjigjeshin ata.Qe nga ajo kohe kafsha e cuditshme u quajt kanguru.Kur me vone studjuan gjuhen vendase,evropianet mesuan se "kanguru" do te "nuk kuptoj".

*"Insekti i zbutur"
Bleta eshte i vetmi insekt i zbutur nga njeriu.

* Elefanti frikacak
Elefantet i tremben lepujve dhe qenve qofshin keta edhe te vegjel.

* Sa kushton 1 kg mjalte?
Per te prodhuar nje kilogram mjalte,nje blete i duhet te thithe nektarin e 12 milion luleve dhe per kete te pershkoje nje rruge me gjatesi rreth 300.000 kilometra.

* Numri i gjallesave ne det
Ne cdo liter uje te siperfaqes se detit ka mesatarisht rreth 10.000 gjallesa,ne 100 metra ka 3.000 dhe ne 5.000 metra ka mesatarisht 15 gjallesa.

* Thellesia me e madhe e deteve dhe oqeaneve
Thellesia me e madhe e deteve dhe oqeaneve ndodhet ne pjesen perendimore te Oqeanit Perendimor dhe arrin ne 11030 metra.

*F loket dhe njeriu
Zakonisht nje njeri ka ne koke rreth 100.000 qime floku.Tek flokekuqte kjo shifer arrin ne 90.000,te bjondet ne 140.000 dhe tek brunet dicka ne mes te ketyre dy shifrave.Mesatarisht,cdo dite bien nga 50 deri ne 100 fije floku.

* Njerezit me te gjate e me te shkurter
Njeriu me shtatin me te larte ka qene austriaku Frederik Vinkelmeir,qe ka jetuar ne shek.VII.Ai ishte 2.78 m i gjate.Gruaja me e gjate e te gjitha kohrave ka qene gjermania Mariane Wehler me gjatesi 2.55 m.Njeriu me i shkurter ka qene Xhin Vorenburgu me gjatesi 45 cm dhe konkurrentja e tij Halami Aqube Ton Sinai me gjatesi vetem 38 cm.

* Shpikesi i telefonit
"Uatson, hajde ketu, me duhesh" ka qene fjala e pare e transmetuar nepermjet telefonit nga shpikesi i tij, Aleksander Graham Bell qe therriste ndihmesin e tij, Uatson. Ai mori patenten e telefonit me numer 174465 ne vitin 1876.

* Kuriozitete demografike
Cdo dite ne bote lindin afersisht 250.000 njerez.Ne cdo 100 vajza te sapolindura korrespondojne 105 djem te sapolindur. Brenda 50 viteve te ardhshem popullsia e botes do te dyfishohet.


----------------------------------------
Mos ia fal cdokujt kenaqesine te mendoje qe eshte dikush ne jeten tende. Aq me pak dikujt qe s'e ka problem nese je ti ose dikush tjeter!
Miss.Blue
PM
Top
Cusack
Postuar nė: 01.07.2009, 09:51
Quote Post


Carpe Diem
*****

Posti: Admin Forumi
Postime: 10747
Antari Nr: 4199
Bashkangjitur: 24.11.2006Televizioni dhe filmat

* Shpikesi skocez John Logie Baird beri demonstrimin e pare publik te televizionit ne vitin 1926 ne Soho, Londer. Dhjete vite me pas, ne mbare boten kishte vetem100 televiziore.

* Sot llogaritet te kete me shume se nje miliarde televizore ne mbare boten.

* Kina ka numrin me te madh te televizoreve (200 milione).

* Qytetaret e SHBA shikojne me se shumti TV. Deri ne moshen 65, nje Amerikan do kete shikuar nje mesatare prej 9 vitesh aktive shikim te panderprere, duke shikuar me shume se 20,000 reklama per cdo vit.

* Ne SHBA ka me shume TV se sa telefone.

* Intervista e pare ne TV eshte bere me aktoren Irlandeze Peggy O'Neil ne Prill te vitit 1930.

* Emetimi i pare 24 oresh filloi nga BBC ne Nentor te vitit 1936.

* Reklama e pare ne TV ishte nje spot 20 sekondesh per nje ore Bulova nga WNBT, ne Nju Jork gjate nje loje midis Brooklyn Dodgers dhe Philadelphia Phillies ne Korrik te vitit 1941. Bulova pagoi $9 per ate spot te pare ne TV. Bulova poashtu ka qene ora e pare qe ka "udhetuar" ne hapesire.

* Ngjarja e pare sportive e shfaqur ne TV ka qene nje ndeshje bejzbolli ne nje shkolle fillore ne Japoni, e emetuar ne Shtator te vitit 1931.

* Helikopteri i pare i lajmeve ne TV u perdor nga KTLA Channel 5 ne Los Angeles me 4 korrik te vitit 1958.

* Nga fundi i filmit Forrest Gump, Forrest thote se shoqja e tij kishte vdekur te Shtunen. Kur shkon ke varri i saj ne skenen e ardheshme, ke epitafi i saj shkruan se ka vdekur me 22 Mars, 1982, qe ka qene dite e Hene.

* Kapiteni i STAR TREK, James T. Kirk, emrin e mesem e ka Tiberius.

* Kinemaja me e madhe ne bote, Radio City Music Hall ne New York, u hap ne vitin 1932, dhe ka vend per 6000 shikues.

* Filmi i pare i animuar "Humorous Phases of Funny Faces" u be ne vitin 1906 J. Stuart Blacton.

* Kompania Walt Disney u themelua ne vitin 1923, dhe ne vitin 1927 Walt prezantioi idene per nje mi te animuar te quajtur Mortimer Mouse. Gruaja e tij Lillian e bindi qe t'i nderronte emrin ne Mickey Mouse.

* Ne vitin 1937 Disney fitoi nje Oscar special per filmin e pare te animuar te metrazhit te plote "Borebardha dhe shtate xhuxhet".

* Bill Hanna dhe Joe Barbera, krijuan Tom and Jerry ne 1939.

* Mel Blanc, qe i ka huazuar zerin lepurushit ne Bugs Bunny, ishte alergjik ndaj karrotave.

* Jack Mercer ka qene zeri i Marinarit Popeye per 45 vite.

* Video Recorderi i pare shtepiak u paraqit ne vitin 1972 nga kompania hollandeze Philips.

* Kompania japoneze JVC prezantoi sistemin VHS ne vitin 1976.

* Afer 80% e Video Rekordereve prodhohen nga kompani japoneze.

* Video klipi i pare pop ishte Bohemian Rhapsody, nga Queen i cili u realizua ne vitin 1975.

* Puthja me e gjate ne nje film eshte ne filmin Puthja e Andy Warholit. Rufus Collins dhe Naomi Levine u puthen pergjate gjithe 50 minutave sa zgjat filmi.

* Filmi i pare porn ishte filmi francez al'Ecu d'or oula bonne auberge i realizuar ne vitin 1908.

* Filmi i pare me ze ishte "The Jazz Singer" i realizuar ne vitin 1927: fjalet e pare te thena nga Al Jolson ishin: "Prisni pak, akoma s'keni degjuar asgje."


----------------------------------------
Mos ia fal cdokujt kenaqesine te mendoje qe eshte dikush ne jeten tende. Aq me pak dikujt qe s'e ka problem nese je ti ose dikush tjeter!
Miss.Blue
PM
Top
Cusack
Postuar nė: 01.07.2009, 09:53
Quote Post


Carpe Diem
*****

Posti: Admin Forumi
Postime: 10747
Antari Nr: 4199
Bashkangjitur: 24.11.2006NJEREZ:
* Ne Perendim emrat me te perdorur te meshkujve jane John dhe James. Emri me i popullarizuar femror eshte Mary. Ne rang boteror, emri me i shpeshte i mashkullit eshte Mohammad!

* Emri Wendy per here te pare eshte perdor ne Peter Pan.

* Ka afer 5,000 prince e princeza ne cdo mbreteri te Arabise Saudite.

* Zonja Peseshet e Egjiptit Antik (2600-2100 BC) ishte femra e pare e njohur si fizikane.

* Pallati Escorial i shekullit XVI i mbretit Phillip II ne Spanje ka 1200 dyer.

* Adriaan van der Donck ishte avokati i pare dhe i vetem ne New York ne vitin 1653.

*Duka eshte rangu me i larte qe mund te arrihet pa mos qene mbret apo princ.

* Familja mbreterore Britaneze nderroi mbiemrin nga Saxe-Coburg-Gotha ne Windsor, sipas emrit te Keshtjelles se tyre, ne vitin 1917.

* Perpara se te shkruante romanet 007, Ian Fleming studioi gjuhet ne Universitetet e Munihut dhe Gjeneves, punoi per Reutersin ne Moske, dhe me pas u be bankier dhe bursist.

* Jul Cezari njihej si nje notues i mire.

* Sot ekzistojne afer 600 milione linja telefonike, por megjithate pothuajse gjysma e popullates se Botes akoma s'ka bere as nje telefonate te vetme.

* Kur vdiq Alexander Graham Bell ne vitin 1922, cdo telefon i sherbyer nga sistemi Bell ne SHBA dhe Kanade pushoi per nje minute.

* Njerezit qe me se shumti vriten gjate plackitjeve te bankave jane hajdutet.

* Me 1 Janar 1907, Theodore Roosevelt u pershendet per dore me 8,513 njerez.

* Nje eksokanibal i ha vetem armiqte, ndersa indokanibali ha shoket.

* Alexander Graham Bell asnjehere s'i kishte telefonuar te emes ose bashkeshortes sepse ishin te shurdher.

* Leonardo da Vinci mund te shkruante me njeren dore dhe te vizatonte me tjetren, njekohesisht.

* Thomas Jefferson shkroi epitafin e vet, pa mos permendur se kishte qene President i SHBA.

* Napoleoni ka mbajtur cokollate me vete ne te gjitha fushatat ushtarake.


----------------------------------------
Mos ia fal cdokujt kenaqesine te mendoje qe eshte dikush ne jeten tende. Aq me pak dikujt qe s'e ka problem nese je ti ose dikush tjeter!
Miss.Blue
PM
Top
Cusack
Postuar nė: 01.07.2009, 15:19
Quote Post


Carpe Diem
*****

Posti: Admin Forumi
Postime: 10747
Antari Nr: 4199
Bashkangjitur: 24.11.2006QEVERITE:

* Bolivia mban rekordin e rrezimeve te qeverive. Qe nga pavaresia e tyre nga Spanja ne vitin 1825, Bolivia ka patur me shume se 200 qeveri. Qe nga 1945, Italia ka patur me shume se 50 qeveri dhe 20 kryeministra.

* India eshte demokracia me e madhe ne Bote me 600 milione votues.

* Sistemi i Demokracise u paraqit per here te pare ne Athine te Greqise ,2500 vite me pare.

* Sistemi me i ri aktiv i qeverisjes esthe Komunizmi i paraqitur per here te pare ne vitin 1848 nga Friedrich Engels dhe Karl Marx.

* Trupi me i vjeter qeverises operon ne Althing (Islande). Eshte vendosur ne vitin 930 pas Krishtit.

* Victoria Woodhull (1838-1927) ishte femra e pare - shefe e kabinetit te Presidentit Amerikan.

* Organizata e Kombeve te Bashkuara u themelua ne vitin 1945.

* Organizata e Shteteve Amerikane (The Organization of American States - OAS) u themelua ne vitin 1948 per te promovuar paqe, siguri dhe zhvillim ekonomik te hemisferes veriore.

* Unioni Evropian u themelua ne vitin 1957 si Komuniteti Ekonomik Evropian. Pastaj u be Komuniteti Evropian dhe ne vitin 1993 u shnderrua ne Bashkimi Evropian.


----------------------------------------
Mos ia fal cdokujt kenaqesine te mendoje qe eshte dikush ne jeten tende. Aq me pak dikujt qe s'e ka problem nese je ti ose dikush tjeter!
Miss.Blue
PM
Top
Cusack
Postuar nė: 01.07.2009, 17:47
Quote Post


Carpe Diem
*****

Posti: Admin Forumi
Postime: 10747
Antari Nr: 4199
Bashkangjitur: 24.11.2006* Jeta ne toke ka egzistuar qe prej perafersisht 4 miliard vjetesh dhe i ka mbetur te egzistoje edhe pothuajse 1 miliard vjet.

* Dielli eshte nje yll i permasave te zakonshme i cili u krijua prej resh gazi dhe pluhuri.

* Energjia diellore qe na ngroh ne eshte djegje e Hidrogjenit, i cili kthehet ne helium. Rrezatimii tij mbi toke eshte rritur akoma me 1 %

* Mbas 1 miliard vjetesh temperatura mesatare mbi siperfaqen e tokes do te jete 50-60 gr, e mjaftueshme per te bere qe uji te avulloje. Por pa uje nuk ka jete.

* Nje njeri harxhon mesatarisht 3 vjete te jetes ne banjo.

* Nese do te mund te perdornim 13% te trurit, do te mund te shfaqeshim nga nje vend ne nje tjeter.


----------------------------------------
Mos ia fal cdokujt kenaqesine te mendoje qe eshte dikush ne jeten tende. Aq me pak dikujt qe s'e ka problem nese je ti ose dikush tjeter!
Miss.Blue
PM
Top
Cusack
Postuar nė: 01.07.2009, 22:31
Quote Post


Carpe Diem
*****

Posti: Admin Forumi
Postime: 10747
Antari Nr: 4199
Bashkangjitur: 24.11.2006SPORT

* Futbolli eshte sporti me i shikuar ne bote.

* Boxi u be sport legal ne vitin 1901.

* Me shume se 100 milione njerez kane leje per gjueti.

* Jean Genevieve Garnerin ka qene femra e para parashutiste, qe kerceu nga nje balone me ajer te ngrohte ne vitin 1799.

*Ne vitin 1975 Junko Tabei nga Japonia u be femra e pare qe u ngjit ne maje te Everestit.

* Rekordi per me shume medalje Olimpike te fituara ndonjehere mbahet nga gjimnastja sovietike Larissa Latynina. Duke garuar ne tre Olimpiada, midis viteve 1956 dhe 1964, ajo fitoi 18 medalje.

* Ne vitin 1898, nje nga programet e para te emetuara ne radio ishte nje gare jahtesh qe u mbajt ne ujerat Britaneze.

* Sportet kane audiencat me te medha ne TV, udhehiqen nga Olimpiadat verore, Kupa Boterore e Futbollit dhe garat ne Formula 1.

* Sallat e para te gjimnastikes u paraqiten en vitin 900 p.e.s. ku atlete greke ushtronin nudo te shoqeruar nga muzika. Ata poashtu edhe shfaqeshin nudo ne Lojerat Olimpike.

* Lojerat e para Olimpike moderne u mbajten ne Athine ne vitin 1896. Kishte 311 meshkuj garues - por asnje femer.

* Ne kohen e tij, Michael Schumacher ka qene sportisti qe eshte paguar me shume, duke qendruar perpara Tiger Woods dhe Arnold Palmer. (Ketu s'perfshihen sponsorimet.)

*Korfball eshte i vetmi sport me ekipe te perziera, qe perbehen nga 4 burra dhe 4 gra.

* Ekipet e Major League Baseball perdorin rreth 850,000 topa ne cdo sezon.

* Rreth 42,000 topa tenisi perdoren ne plus-minus 650 ndeshje te Kampionatit Wimbledon.

* Golfi eshte i vetmi sport qe eshte luajtur ne Hene, me 6 Shkurt 1971 kur Alan Shepard goditi nje top golfi.

* Volejbolli u shpik nga William George Morgan , Massachusetts ne vitin 1895.


----------------------------------------
Mos ia fal cdokujt kenaqesine te mendoje qe eshte dikush ne jeten tende. Aq me pak dikujt qe s'e ka problem nese je ti ose dikush tjeter!
Miss.Blue
PM
Top
nightelf
Postuar nė: 02.07.2009, 22:55
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 6162
Antari Nr: 14553
Bashkangjitur: 24.03.2008O Cusack, vetem per forumin nuk na tregove ndonje kuriozitet/statistike smil3dbd4d4e4c4f2.gif


----------------------------------------
«Närrisch, daß jeder in seinem Falle Seine besondere Meinung preist! Wenn Islam Gott ergeben heißt, In Islam leben und sterben wir alle.» (WA I, 6, 128) Johann Wolfgang von Goethe
----------------------------------
北方有佳人,绝世而独立。一顾倾人城,再顾倾人国。宁不知倾城与倾国。佳人难再得。
PM
Top
doc
Postuar nė: 02.07.2009, 23:08
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2406
Antari Nr: 18959
Bashkangjitur: 09.12.2008ne zelanden e re ka 4 milion njerez dhe 70 milion dele

peshqit mbajne mend vetem 10 minuta


----------------------------------------
para se te veprosh mendo...

aventurat kalojn shpejt.........
PM
Top
Genius.D
Postuar nė: 05.07.2009, 01:03
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 1643
Antari Nr: 18720
Bashkangjitur: 26.11.2008Vali i ullirit,eshte nje lubrifikant(pastrues) i shkelqyer i zemres dhe i arterieve.

Sa vjet i ka peshku mund te llogaritet duke ia numeruar unazat ne verezat e tij njesoj siē percaktohet vjetersia e drurit sipas rratheve qe gjenden branda trungut


----------------------------------------
Kur te kthehesh ne shtepi nese me gjen duke studiuar te lutem me zgjo nga gjumi
( v ) PRIZREN ( v )
MANCHESTER UNITED BEST TEAM
PM
Top
Cusack
Postuar nė: 13.07.2009, 23:35
Quote Post


Carpe Diem
*****

Posti: Admin Forumi
Postime: 10747
Antari Nr: 4199
Bashkangjitur: 24.11.2006* Kikirikat jane nje nga perberesit e dinamitit.

* Me shume njerez vriten nga gomeret se sa ne aksidente ajrore, cdo vit.

* Mesatarisht ne cdo cokollate mund te kete afer 8 kembe insektesh.

* Eskimot perdorin frigoriferet per te ruajtur ushqimin e tyre nga ngrirja.

* Gagaritja e roses nuk krijon jehone.

* 24 vite te jetes i kalojme ne gjum.

* Nje kacabu mund te jetoje deri nente dite pa koke, pastaj ngordh nga uria.

* Kermilli mund te fleje deri 3 vjet pa nderprerje.

* Ne kazinote e Las Vegas nuk ka ore muri.

* Ne 22% te rasteve, ne Britanine e Madhe me shpejt vjen pizza e porositur se Ambulanca.

* Nese bertisni pa nderprerje per 8 vite, 7 muaj e 6 dite, do prodhonit energji te mjaftueshme sa per te pergatitur nje filxhan kafe.


----------------------------------------
Mos ia fal cdokujt kenaqesine te mendoje qe eshte dikush ne jeten tende. Aq me pak dikujt qe s'e ka problem nese je ti ose dikush tjeter!
Miss.Blue
PM
Top
LIMMI
Postuar nė: 13.07.2009, 23:46
Quote Post


Ujku ne mesin tuaj!!
*****

Posti: Antarė
Postime: 7174
Antari Nr: 6797
Bashkangjitur: 07.04.2007Kerkoj falje nese ndonje nga keto kuriozitete perserit ato qe kan qen me pare.

Nė tokė ekzistojnė 4 oqeane dhe 56 detėra qė sė bashku e formojnė “Detin Botėror” I cili pėrfshin 71% tė sipėrfaqės sė pėrgjithshme tė tokės (316 mil.km2)

Pėr nga sasia e kripės mė sė shumti ka deti I Kuq ndėsa mė sė paku deti Baltik

Oqeani mė i madh ėshtė oqeani i Qetė, pastaj oqeani Atlantik, oqeani Indian dhe oqeani i Ngrirė i Veriut.

Lumi Amazona ėshtė i vetmi lum qė nuk ka tė ndėrtuar asnjė urė mbi tė.

Njė grek maratonist ka vrapuar 42 km pa u ndalur. Mė sė shumti nė bote ka vrapuar pėr tė dytėn herė qė mban rekordin 42 km e 195 m,

Nė Evropė patataja ėshtė sjellė nga Amerika nė vitin 1536. Nė fillim e mbillnin pėr shkak tė lulės sė bukėr qė ka, kurse mė vonė filluan ta pėrdorin pėr ushqim.

Peshku “Pegava” ėshtė lloj ngjallash qė mund tė qėndrojė vėrtikalisht. Kur peshkon, ajo ngritet, kurse me bishtin pėrforcohet mbi shkėmb ose ndonjė trup tjetėr.

Gjethet mė tė mėdha i ka njė lloj palme e quajtur “Rafia”, rritet nė brigjet e lumit Amazon. Gjethet e saj tė blerta arrin gjatėsi deri 22 metra dhe gjereėsi afėr 12 metra, kurse bishtin e gjethės e ka 5 metra tė gjatė.
Njė gjethė e tillė mund tė shtrehoj 10 njerėz.

Nė Brazil gjatė shek. XX-tė ėshtė vrarė gjarpėri mė i madh nė botė, Anakonda, gjatėsia e tė cilit arrinte ne 35 metra. Pėr ta vrarė kėtė gjigant u desh qė tė goditej me 500 plumba.

Druri i cili e mban rekordin e trshėsisė nė botė ėshtė “Baobabi”, i cili gjendet nė Tan- ganike me moshė rreth 30 shekuj. Ky dru perimetrin e trungut e ka 47 m, lartesinė 22 metra, ndėrsa perimetrin e kurorės 145 metra.

Mė 1560 kirurgu francez Ambruaz Pare i pari bėri gjymtyrė artificiale tė njeriut.

Mė 1590 holandezi Zaharijaz Jansen qė merrej me optikė, konstruktoi mikroskopin.

Nė vitin 1790 nė Amerikė ėshtė shpikur turleja e parė pėr shpuarjen e dhėmbėve.

Lumi mė i gjatė nė botė ėshtė Nili me gjatėsi 6.671 km. qė gjendet nė Afrikė.

Kina ėshtė shteti mė i madh nė botė me 1.221,692,000 banorė. Nė Mesjetė quhej Katai.

Gjarpėri i ujit qė jeton nė veriperėndim tė Australisė rreth shkėmbinjėve tė ujit, ėshtė shtaza mė helmuese nė botė. Helmi i tij ėshtė 100 herė mė i fortė se helmi i gjarpėrit Australian nė tokė i quajtur “Tapana e Shkretėtirės” e qė konsiderohet gjarpėri mė helmues tokėsor.

Rusia ėshtė shteti mė i madh pėr nga sipėrfaqja me 17.075,000 km².

Peshkun trashanik “Siluris Glanis”- shkencėtarėt erdhėn nė pėrfundim se pėrkundėr kokės sė madhe, ėshtė peshku mė budalla nė Botė, sepse nė pranverė ku bėnė nxehtė, nė breg tė lumit rriten shelgjet dhe nė ujė bien thuprat e kėtij druri sė bashku me gjethet, peshku trashanik me ngutėsi i pėrbin duke menduar se bie ushqimi I tyre i preferuar. Nė lukth kėto fije tė shelgjes lėshojnė alkool qė e bėn peshkun tė humbur.

Malet mė tė larta nė Ballkan janė Alpet Shqiptare dhe kanė 13 maje me mbi 2.500 metra lartėsi dhe sipėrfaqe 2.240 km².

Rruga mė e vjetėr nė Ballkan ka qenė “Vija Egnatia” (Vija Egnacia).

Njeriu mė i gjatė nė botė ka qenė 2.72 metra.

Nė trupin e njeriut ka rreth 656 muskuj. Disa prej tyre jane 38 cm, e disa mezi arrijne nje milimetėr.

Maja me e larte ne bote eshte Mont Everest me 8882 m, gjendet ne Nepal.

Flutura mė e madhe nė Botė ėshtė 270 centimetra katror.

Qelizėn i pari e zbuloi shkencėtari anglez Robert Hooke me 1665 i cili edhe ia dha emrin. Ky ėshtė zbulimi mė i madh nė mjekėsi, sepse qeliza ėshtė njėsia themelore kryesore e ēdo organizmi tė gjallė.

Novobėrda ėshtė quajtur Mali I Argjentit e mė vonė Kodra e Re e cila ra nėn sundimin osman mė 1455.

Maja e Korabit ėshtė maja mė e lartė nė Shqipėri.

Romani I parė shqiptar ėshtė “Marcja” I Ndoc Nikajt I botuar nė vitin 1899.

Nė vitin 1530 Prishtina kishte 12 lagje, prej tyre 9 tė krishtera katolike shqiptare dhe vetem 3 muslimane. Sot ėshtė qyteti mė I madh nė Kosovė, pėrkatėsisht kryeqytet.

Piktori venecian Marco Basaiti qė pikturoi rreth viteve 1500-1530, ka qenė me prejardhje shqiptare.

Nė qytetin e Amalfit nė Kampani nė kishėn kryesore tė kėtij qyteti, nė vitin 1506 ngritet pėrmendorja e varrit tė perbashkėt tė familjės sė Skėnderbeut me njė shqiponjė dykrenare shqiptare.

Katund quhen disa fshatėra nė Dalmaci. Gati nė tė gjithė qytetet e Dalmacisė nga njė rruge mban emrin “Rruga Ilire”.

Armata e shtetit tė Vatikanit ėshtė armata mė e vjetėr nė botė. Zyrtarisht ėshtė themeluar mė 21 janar 1506, por fillimet e saj shėnohen qė nė vitin 1400. Pėrveē se ėshtė armata mė e vjetėr nė Botė, ajo ėshtė edhe ndėr mė tė voglat, me vetėm 83 ushtarė. Uniformat e tyre kanė qenė tė dizajnuara nga artisti gjenial Mikelanxhelo.

Libri I parė I shruar shqip ėshtė “Meshari” I Gjon Buzukut. Nė parathėnje tė veprės dėshmon se veprėn e kreu nga 20 marsi 1554 deri me 5 janar 1555.

Libri ėshtė botuar nė kohėn e humanizmit dhe tė kundėrreformės, kur u krijuan kushtet qė feja katolike tė mėsohej e tė predikohej nė gjuhėt kombėtare. Mesharin e gjeti Gjon Nikollė Kazazi nga Gjakova mė 1740. Ky libėr pėrmban: Librin e Orėve dhe Librin e Meshės. Me kėtė vepėr filloi Letėrsia Shqiptare e Rilindjės.

Ujėdhesa mė e madhė ėshtė nė Atlantikun Verior me 2.6 milion km².

Gjaku nė organizmin e njeriut udhėton shumė shpejte: prej zemrės deri te gishtėrinjtė e kėmbės arrin pėr 16 sekonda, deri nė tru pėr 8s, deri nė mushkėri vetėm pėr 6 s.

M 1592 Galileu Galileo zbuloi termometrin e parė, mirpo termometri me I pėrshtatshėm u punua nė Itali mė 1654.

Mė 1628 shkencėtari V. Harvej nga Anglia I pari dha shpjegimin mbi qarkullimin e gjakut nė trupin e njeriut.

Nė Turqi gjendet njė skulpturė, vepėr e natyrės, qė paraqitet njė grua duke qarė. Lotėt e saj rrjedhin me shekuj, por nga burimet e fshehta tė ujit qė ndodhen nėn shkėmb.

Ujėvara mė e madhe nė Botė ėshtė “Engjėl” e lumit Karao (Venezuelė). Lartėsia nga e cila bie uji ėshtė 1.000 m. Kjo ujėvarė ėshtė vetėm njė nga shumė ujėvarat e larta nė kėto anė te Venezuelės. Emrin e ka marrė sipas pilotit amerikan Xhimi Engjėl i cili nė vitin 1933 e ka vizituar dhe vendosur nė ditarin e tij.

Ujėvara e dytė ėshtė nė Republikėn Jugafrikane me lartėsi 414 m.

Ujėvara e tretė ėshtė “Kukenani” nė Venezuelė me 610 m, lartėsi.

Mali mė I lartė nė Kosovė ėshtė Gjeravica me 2.656 m, lartėsi.

Xhejson Pitri nga Mexburgu (SHBA), plot 13 vite nuk bėri asnjė mungesė nė shkollė.

Helmi i Meduzės mund ta mbys njeriun nėse ėshtė nė sasi tė mėdha, ndėrsa shkencėtarėt prej tij po perpiqen tė nxjerrin ilaqin pėr sherimin e sėmundjes sė zemrės.

Tomas Jang, fizikan nga shekulli XVIII-tė fliste dymbėdhjetė gjuhė kur i kishte vetėm tetė vjet moshė.

Gjatė ndėrtimit tė kanalit tė Panamasė kanė humbur jetėn mė tepėr se 25 mijė njerėz.

Masa e virusit ndaj masės sė njeriut mesatar ėshtė proporcionale me masėn e njeriut ndaj masės sė Tokės.

Gjirafa ėshtė e vetmja kafshė e cila mund tė dalloje ngjyrat, sepse syri i saj ėshtė pėrafėrsisht i njejtė me syrin e njeriut.

Nė qoftė se bėrtisni gjithmonė pėr 8 vjet, 7 muaj dhe 6 ditė, do tė krijoni aq energji sa mund te ngrohni njė filxhan kafe.

Pėrveē njeriut vetėm derri mund te digjet nga dielli.

Zemra e karkalecit tė detit gjendet ne kokėn e tij.

Zemra e qenit rreh 40 herė mė shumė se sa e njeriut.

Muskuli mė i fortė i trupit tė njeriut ėshtė Gjuha.

Rrotullimi i hėnės rreth tokės zgjat 27 ditė.

Golin e parė nė kampionatin e parė botėror tė futbollit e ka shėnuar Meksika.

Hartuesi i ligjeve tė para nė botė ishte Hamurapi.

Filmi i parė shqiptar ishte “Fėmijėt e saj”

Fjala TURIZĖM ka ardhur nga vizita e parė e njė grupi nė histori qė u bė ne zonėn franceze TOURS.

Qė tė arrinte tė ecte me ecjen krenare dhe sexi, Merilin Monroe kishte sharruar njė copė nga taka e njėrės kėpucė.

Nė qoftėse do tė humbasė trysnia e kabinės sė njė aeroplani, pasagjeri mund tė mos i humbasė ndjenjat e tij vetėm pėr 18 sekonda.

Foshnjat ėndėrrojnė pėrpara se tė lindin.

Lopėt prodhojnė mė shumė qumėsht kur dėgjojnė muzikė.

Tirana ndodhet nė tė njėjtin paralel me Napolin, Madridin dhe Stambollin dhe nė tė njėjtin meridian me Budapestin dhe Krakovin.

Tirana u themelua mė 1614 nga Sulejman Pasha, me origjinė nga fshati Mullet. Fillimisht ai ndėrtoi njė xhami, njė furrė dhe njė hamam. Dy shekuj mė vonė drejtimin e qytetit e mori familja Toptani nga Kruja.

Gjuha e balenės blu ėshtė mė e rėndė se sa njė elefant mesatar.

Nė qoftė se do tė hapnim nervat e njė njeriu mesatar, atėherė ato do tė kishin sė bashku njė gjatėsi prej 40 milje.

Gratė, hapin dhe mbyllin sytė e tyre dyfish ne krahasim me burrat.

25 % e grave nė Amerikėn jugore, e njohin dashurinė me pėrdhunim.

Njė banor mesatar Baglandez, duhet tė mbledhė rreth 70 rroga mujore qė tė blejė njė kompjuter.

Milingonat e ndjejnė tėrmetin qė mė parė dhe dalin menjėherė nga foletė.

Nė fytyrėn e njė maceje ndodhen 146 muskuj.

Peshkaqenėt nuk sėmuren.

Breshka mund tė ecė me 10 km nė orė.

Nėse do tė mund tė pėrdornim 13% tė trurit, do tė mund tė shfaqeshim nga njė vend nė njė tjetėr.

Strucat i kanė sytė mė tė mėdhenj se truri.

Hyrja e folesė sė milingonės drejtohet pėrherė nga Veriu.,

Nėse damarėt e njeriut do tė vendoseshin njeri pas tjetrit do tė mund tė pėrshkronin Ekuatorin 2 herė.

1 nė 10 persona nė botė jetojnė nė ishull.

Njė njeri harxhon mesatarisht 3 vjetė tė jetės ne banjo.

Peshqit e harrojnė ēdo gjė qė ndodhen vetėm pas 10 min.

Njė njeri i rritur merr frymė afėrsisht 25 000 herė nė ditė

Kompjuterat modern janė ndėrtuar duke u bazuar nė sistemin nervor, por edhe kompjuteri modern nuk i afrohet as nivelit tė nje zvarritėsi.

Mjalti mund tė qėndrojė pa u prishur 3000 vjet dhe pėr kėtė arsye dylli i mjaltit pėrdoret pėr procesin e mumjazimit.

Njeriu mė i gjatė ėshtė 2.75 cm
Nė 1870 nė Londėr jetonin mė shumė Irlandezė sesa nė Dublin.

Mundėsia pėr tė tė rėnė rrufeja ėshtė 1 nė 600,000

Rreth 27% e ushqimit nė vendet e zhvilluara pėrfundon nė koshat e plerave.

Gjysma e popullisė sė botės ėshtė nėn moshėn 25 vjeē.

Nė Perėndim njerėzit ndėrrojnė shtepi mesatarisht 1 herė nė 7 vjet.

Sherbimi Postar i SHBA dėrgon rreth 43% tė postės botėrore, ndjekėsi mė i afėrt ėshtė Japonima me 6 %.

Nė vendet e zhvilluara % e te rritureve qe martohen ra nga 72% ne 1970 nė 60 % ne 1996. Mundėsia pėr divorcim nė martesėn e parė u rrit nga 50% nė 67%. Mundėsia pėr divorcim nė martesėn e dytė ėshtė rreth 10 % me e lartė se nė martesėn e parė.

Nė krahun e njė majmuni ka rreth 25 milionė qime.

DNA ka njė madhėsi prej 1 tė mijtat e milimetrit, pėrbehet prej rreth 200 miliard atomesh dhe pėrmban 1 milion faqe njohuri.

-Fluturat shijojne me ane te kembeve.

-Delfinet flene me nje sy hapur.

-Nje njeri qesh mesatarisht 13 here ne dite.

-Minjte mund te durojne pa uje me teper se devete.

-Ne trupin e nejriut muskuli me i forte eshte gjuha.

-Pavaresiht nga madhesia dhe trashesia nje flete nuk mund te paloset me teper se 9 here.

-Femrat i perpelitin syte 2 here me shume se meshkujt.

-Nje ari i rritur mund te vrapoje po aq shpejt sa nje kale.

-Syri i nje struci eshte me i madh se truri i tij.

-Ne trurin e maceve ka 32 muskuj.

-Seul (kryeqyteti i Korese se Jugut) ne gjuhen vendase do te thote * kryeqytet.

-Ne SHBA 1/3 e zezakeve mes 20-29 vjeē jane ne burg ose nen hetim.

-Nje mashkull harxhon mesatarisht 3350 ore duke u rruajtur e qethur.

-Kur thyhet nje xham disa copeza shperndahen me shpejtesi 3000 milje ne ore.

* Bethoveni para se te kompozonte fuste koken ne uje te ftohte.

-Planeti Uran mund te shihet me sy te lire.

-Ajsbergu me i madh i matur deri me sot ka qene me gjatesi 200 milje dhe gjeresi 60 milje, ai ka pasur nje siperfaqe me te madhe se Belgjika.

-Dallga me e madhe e regjistruar deri me sot ka qene ne vitin 1971 ne * Ishullin Ishigaki, Japoni, me lartesi 85 m.

-Ne nje nate te kthjellet mund te shihen rreth 2000 yje me sy te lire.

-Vetem mushkonjat femra p***ojne.

-Lindjet vjetore ne Indi, e kalojne popullsine e Australise.
96% e sallatorit, eshte uje.

-Ne 1 kg limon ka me teper sheqer se ne 1 kg luleshtrydhe.

-Shteti me me teper rruge te asfaltuara eshte Franca.

-Ajnshtajni deri ne moshen 9-vjeēare nuk fliste normalisht.

-Nje shqiponje mund ta shohe prejen e saj qe 3000 metra larg.

-Kuajt mund te qendrojne deri ne 1 muaj ne kembe.

-Eshte e pamundur te teshtish pa i mbyllur syte.

Zinxhirėt u krijuan nė vitin 1913. Atėherė i pėrdor i pėrdornin vetėm tek ēizmet, tek portofolet dhe tek rrobat e aviatorėve. Pėrdorimi i tyre nė llojet e tjera tė rrobave filloi nė 1930.
Suksesi ishte shumė i madh. Nė ditėt tona prodhohen gati 400.000 kilometra zinxhir ēdo vit.

Ndoshta keni pėrshtypjen se brumėrat u zbuluan pėr herė tė parė nė Itali. Por e keni gabim! Hetuesi i madh Marko Polo, i pa tė prodhoheshin nė Kinė dhe mori me vete recetėn e gatimit tė tyre nė vitin 1295!

• Autobusi i prodhuar nė Moskė (Rusi) mė vitin 1955 ėshtė i gjatė 17 metra dhe nė tė mund tė vendosen 200 udhėtarė.

• Shpejtėsia mė e madhe e arritur mga njė makinė elektrike ėshtė 395.821 km/h nga Patrick Rummerfield (SHBA).

• Mė shumė njerėz mėsojnė anglisht nė kinė sesa e flasin atė nė shtetet e bashkuara tė amerikės rreth 300 milion.

• Rezultati perfekt I testit shkencor SAT ėshtė 1600.Bill Gates nė SAT e tij I mori 1590 .Paul Allen, partneri I tij I Microsoft-it shėnoi maksimumin e mundshėm 1600.Bill Cosby shėnoi mė pak se 500 pikė.

• Vetėm nė Texas krimineli nėse e paraqet viktimėn brenda 24 orėve me shkrim apo me gojė dhe I tregon shkaqet e krimit mund tė shpallet I pafajshėm dhe tė lihet I lirė.

• Numėri 2 dhe 3 nė gjuhėn shqipe kanė aq shkronja sa edhe e kanė vlerėn.

A e dini se cfare distance pershkron zakonisht nje foshnje duke ecur kemba-dores deri ne moshen 2 vjec ? - 160 km

A e dini nese i gjithe ajri qe nxjerr gjate frymemarrjes do te grumullohej ne tallumbace deri ne moshen 22 vjec do te beheshin …? - 3.5 milion

A e dini sa te gjata do te ishin floket e nje njeriu n.q.s ai nuk do ti priste (dhe nese nuk do ti binin) per 50 vjet ? - 6 metra

A e dini se sa eshte temperatura me e ulet e regjistruar ndonjehere mbi siperfaqen e tokes ? - 89.2° C, ne Antarktide

A e dini sa veze mund te leshoje nje blete mbretereshe Brenda nje dite ? 1200 veze

A e dini se sa here ne minute I rreh krahet bleta ? 11 400 here

A e dini se sa km duhet te fluturoje nje blete per te mbledhur nectar per nje kg mjalte ? 176 000 km


Ky postim ėshtė ndryshuar nga LIMMI nė 13.07.2009, 23:47


----------------------------------------
Kujdes mos i bėni padrejtėsi vetes, se edhe ashtu tė tjerėt do tė jenė tė padrejt me ju.
PMEmail Poster
Top
Cusack
Postuar nė: 15.07.2009, 00:00
Quote Post


Carpe Diem
*****

Posti: Admin Forumi
Postime: 10747
Antari Nr: 4199
Bashkangjitur: 24.11.2006* Fluturat shijojne me kembet e tyre.

* Ylli i Detit nuk ka tru

* Me shume kalori harxhoni kur fleni se sa kur shikoni TV.

* American Airlines kurseu $40,000 ne vitin 1987, duke hequr nga nje koker ulliri nga sallata e servuar ne klasin e pare.

* Libri i rekordeve te Guiness mba rekordin e librit me te vjedhur ne bibliotekat publike.

* Venera eshte i vetmi planet qe rrotullohet ne drejtimin e akrepave te ores.

* Mollet (jo kafeja) jane me efektive per t'ju zgjuar nga gjumi ne mengjes.

* Pjesa me e madhe e grimcave te pluhurit ne shtepi krijohen nga lekura e vdekur.

* Michael Jordan ka fituar me shume para nga NIKE per nje vit, se sa gjithe punetoret e NIKE se bashku ne fabrikat ne Malajzi.

* Xhevahiret (guret e cmuar) shkrihen ne uthull.

* Breshkat mund te marrin fryma nga prapanica.

* Nentedhjete perqind e taksisteve ne New York City jane imigrante te sapoardhur.

* Elefantet jane te vetmet kafshe qe s'mund te kercejne.

* Karriga elektrike u shpik nga nje dentist.

* Krokodili nuk e nxjerr dot gjuhen jashte.

* Cakmaku u shpik shume para shkrepses.


----------------------------------------
Mos ia fal cdokujt kenaqesine te mendoje qe eshte dikush ne jeten tende. Aq me pak dikujt qe s'e ka problem nese je ti ose dikush tjeter!
Miss.Blue
PM
Top
Hornets
Postuar nė: 15.07.2009, 00:04
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 11129
Antari Nr: 21937
Bashkangjitur: 29.03.2009 Citim (Cusack @ 15.07.2009, 01:00)

* Cakmaku u shpik shume para shkrepses.

une nuk e di dallimin ne mes cakmakut dhe shkrepses kam menduar qe keto fjale jane sinonime


----------------------------------------
Just mine <3 Honey <3<3<3


Please dont leave me <3
PM
Top
Dredheza
Postuar nė: 17.07.2009, 23:37
Quote Post


Įngel rebelde
*****

Posti: Admin
Postime: 15995
Antari Nr: 6
Bashkangjitur: 28.11.2004A e dini se eshte e pamundur te teshtish me gojen mbyllur?


----------------------------------------
Sic vis pacem, para bellum!

Beneficium accipere libertatem est vendere
PM
Top

Topic Options Faqe: (12) 1 2 [3] 4 5 ... E fundit » Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio