Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Kledi Kadiu, Pasioni per Baletin
BalanCe
  Postuar nė: 01.07.2009, 01:38
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 1303
Antari Nr: 22577
Bashkangjitur: 14.06.2009Pasioni per Baletin

KLEDI KADIU lindur ne tirane me 7 prill 1974. Ne moshen 10 vjecare fiton konkursin per te ndjekur studimet ne shkollen e baletit ku u diplomua ne vitin 1992. Me pas beri pjese ne trupen e baletit kombetar si balerin solist ku ka interpretuar role ne baletin Don Kishot, Zhizel,Dafne e Kloe.

Ne itali

Ne 1993 transferohet ne Itali fillimisht ne Mantova dhe me pas ne Rovereto.
Eksperienza e pare televisive arrin ne 1996 dhe nje vit me pas behet balerin i pare ne trasmisionet e suksesshme televizionit italian ne programet e C'č Posta per Te, Buona Domenica dhe Amici. Ne 2004 inaguroje shkollen e tij te baletit Kledi Dance.
Ne 2005 vjen dhe eksperienza e pare ne kinema me filmin Passo a Due (Regjisor Andrea Barzini dhe koreografi Mauro Mosconi) me pas ne filmin "La Cura del Gorilla" perkrah Claudio Bisio (regjisor Carlo Sigon).
Ne 2006 eshte protagonist ne filmin per Rai Uno "Ma Chi l'avrebbe mai Detto" ku interpreton perkrah aktores se mirenjohur Ornela Muti me regjisor te Giuliana Gamba. Ne 2006 lind Companija "Free Dance Company" duke prezantuar spektaklin Cativi Pensieri me koreografi te Veronica Peparini.
Ne sezonin 2007-2009 eshte i ftuar nga baleti i Romes per te interpretuar Romeon ne (Giulietta e Romeo) me koreografi te Fabrizio Monteverde.


http://foto.giovani.it/foto/Uomini/Persona...ledi_Kadiu&img=

Ky postim ėshtė ndryshuar nga BalanCe nė 01.07.2009, 01:41


----------------------------------------
♥ . ♥
PM
Top
andy
Postuar nė: 01.07.2009, 12:54
Quote Post


The GodFather
*****

Posti: Antarė
Postime: 7137
Antari Nr: 132
Bashkangjitur: 16.02.2005Duhet te krenohemi ne shqiptaret qe kemi nje balerin kaq te njohur si Kledi, ndoshta eshte i vetmi shqiptare qqe ua ka thyer zemrat italianeve.

Fotografi e jashtme


----------------------------------------
"o Zot jepi atij qe rin kot, sepse ai qe punon fiton vet!"

SINCE 1985
PMEmail PosterIntegrity Messenger IM
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio