Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Islami dhe pėrparimi teknologjik
abu_bakr
Postuar nė: 06.07.2009, 13:32
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 501
Antari Nr: 22430
Bashkangjitur: 02.06.2009Nė njė rast, teksa flisja me disa tė rinj pėr teknologjinė dhe pėr revolucionin e informimit qė pėrjetojmė tani, njė anėtar i audiencės time mė befasoi me njė pyetje kur tha: “A janė tė nevojshme nė Islam kėto shkenca materiale (fizike), teknike, industriale dhe tė tjera, tė kėsaj bote? Studimi i kėtyre shkencave a na shpien mė afėr Allahut?”

Mėnyra se si ma drejtoi pyetjen mė tregoi se ai pothuaj e kishte formuar pėrgjigjen. Ai pothuaj ishte i bindur se kėto shkenca qė merren vetėm me kėtė botė tė largojnė apo tė shmangin nga Allahu dhe nga shpėtimi nė botėn tjetėr.

Ky qėndrim ėshtė njė nga shkaqet mė verbuese pėrse bota myslimane vuan nga prapambetja teknologjike.

Ideja se dituria duhet tė jetė e kufizuar nė njė numėr disiplinash tė veēanta fetare dhe duhet tė pėrqendrohen nė njė vijė specifike tė ēėshtjeve (pėrfundimeve) tė hollėsishme sė tepėrmi, ėshtė njė ide qė na shpie nė kundėrshtim me frymėn islame.

Fjala e parė qė i zbriti tė Dėrguarit tė Allahut, paqja dhe shpėtimi i Zotit qoftė pėr tė, ishte: “LEXO”!

Kjo ėshtė njė urdhėresė e madhe. I tregon njerėzve qė mos ta lėshojnė veten e tė bien nė njė moēal dijeje, por tė tėrheqin veten e tyre mė lart nė njė nivel ku ata do tė pajisen, tė aftėsohen dhe pėrgatiten qė tė jenė mėkėmbės tė Allahut nė Tokė dhe tė marrin (nisin) detyrėn e zhvillimit tė botės sė tyre.

Kjo ėshtė njė detyrė e vėshtirė qė kėrkon dije, fuqi, industri, dashuri, dhe besim pėr ta kryer.

Ky urdhėr pėr tė lexuar, i adresohet mendjeve tona dhe thekson rėndėsinė e dijes tek ne.

Sa mahnitėse dhe sa mrekulluese ėshtė qė fjala e parė e Kur’anit qė u zbrit ishte “Lexo!”

Sa befasuese ėshtė se myslimanėt janė njerėzit qė mė shumė e kanė neglizhuar leximin. Tė gjitha vėzhgimet dhe hulumtimet e sjella nė literaturėn globale tregojnė se myslimanėt kanė shkallėn mė tė lartė tė analfabetizmit nė botė.

Kjo kulturė e nėnēmuar dhe e nėnvleftėsuar ndaj shkencave dhe tė tillat si ato, tė trajtuara si tė kundėrta me frymėn islame ėshtė arsyeja se pėrse qytetėrimi islam sot ėshtė nė hijen e prapambetjes aq larg mbrapa botės nė shkencė, teknologji, dhe prodhimtari.

Allahu thotė: “A nuk e sheh se Allahu lėshon nga qielli ujė, e Ne nxjerrim me tė fruta, ngjyra e tė cilave ėshtė e ndryshme, e edhe nėpėr kodra ka vija tė bardha e tė kuqe ngjyrash tė ndryshme, e ka edhe shumė tė zeza. Edhe nga njerėzit, nga gjallesat, nga kafshėt po ashtu ka tė ngjyrave tė ndryshme. Po Allahut ia kanė frikėn nga robėrit e Tij, vetėm dijetarėt, Allahu ėshtė mbi gjithēka ėshtė mėkatfalės.” (Sure Fatir: 27-28).

Kėto ajete u referohen mėsimeve sikur shembulli i shiut, frutat me ngjyrat e tyre tė llojllojta, llojet e maleve, speciet e ndryshme tė kafshėve dhe variacione qė ekzistojnė midis qenieve njerėzore. Kėto ajete na tregojnė nė gjuhėn mė tė qartė tė mundur qė njerėzit mund ta kenė njė mjet pėr tė arritur besimin mė tė madh nė Allahun dhe tė pasurit dituri tė madhe pėr Madhėshtinė dhe Fuqinė e Tij.

Atėherė prej nga vijnė njerėzit me idenė se dituria pėr botėn materiale nuk ka mundėsi tė tė sjellė mė afėr Allahut?!

Nėse e shikojmė me kujdes kėto ajete, ne mund tė shohim se ato u referohen temave gati tė ēdo shkence tė tė shkuarės dhe tė tashmes, duke filluar nga astronomia dhe gjeologjia deri te zoologjia, botanika dhe antropologjia. Shkencat si kėto janė “lėndė e parė” nga tė cilat avancimi teknologjik ėshtė ndėrtuar.

Kur ne e konsiderojmė rėndėsinė qė Kur’ani i jep kėtyre shkencave qė tė shqyrtohen dhe hulumtohen, ėshtė hutuese tė gjejmė se shoqėritė myslimane bashkėkohore janė tė larguar nga tė gjitha qytetėrimet e botės nga ambienti i konkurrimit teknologjik. Megjithėse ne zotėrojmė njė trashėgimi tė pasur qė na jep ēdo arsye dhe ēdo mjet pėr ta zhvilluar qytetėrimin tonė, ne jemi fatkeqėsisht mė pak tė pėrgatitur nga tė gjithė njerėzit e botės pėr tė drejtuar trenin e progresit qė ėshtė duke ecur nė njė shpejtėsi tė madhe qė nuk e pret askėnd.

Islami ka njė qėndrim shumė tė leverdishėm tė dijes dhe tė gjitha formave tė hulumtimeve shkencore.

Kur’ani ėshtė shumė i qartė nė inkurajimin e tij pėr mėsim. Nė tė njėjtėn kohė, inkurajon leximin dhe meditimin tonė tė jetė i mbėshtetur nga pėrkujtimi i Allahut, me qėllim qė ne tė mundohemi tė shmangemi nga devijimi moral dhe material, e cila mund tė rezultojė nga dobėsia njerėzore dhe njė tendencė pėr tė ndjekur interesat e autoritetit dhe dėshirat e kota personale.

Pyetja qė ne duhet tė pyesim me ngulmim ėshtė kjo: Se pėrse myslimanėt e sotėm janė larguar aq shumė nga kėrkimet shkencore dhe teknologjike? Pėrse ata nuk marrin perceptojnė inkurajimin qė gjendet nė Kur’an dhe Sunnet pėr kreativitet , produktivitet dhe zhvillim tė shoqėrisė?

Ne duhet tė lexojmė Kur’anin dhe Sunnetin nė tė gjitha aspektet e jetės sonė, nė tė gjitha pėrpjekjet tona, qoftė si agronom, prodhues, doktorė ose shkencėtarė.

Pa dyshim, ne vuajmė nga tė metat serioze me largimin tonė nga udhėzimi i fesė lidhur me vlerėn e diturisė. Allahu e krijoi njerėzimin dhe na furnizoi me gjithēka nė Tokė. Thotė Allahu nė Kur’anin Fisnik: “Ai (Allahu) ėshtė qė pėr juve krijoi gjithēka ka nė Tokė…” (Sure Bekare: 29). Gjithashtu, Allahu na bėri tė jetojmė nė kėtė Tokė. Ai, i Lartėsuar, thotė: “…Ai sė pari ju krijoi nga dheu dhe ju bėri banues tė tij, andaj kėrkoni falje prej Tij dhe shprehni pendim te Ai…” (Sure Hud: 61)

Allahu i dha njerėzimit pushtetin mbi Tokė me virtytin e diturisė dhe arsyes qė Ai na bekoi. Neve gjithashtu na ėshtė dhėnė pėrgjegjėsia e kujdesit ndaj Tokės. Ne jemi tė inkurajuar tė shikojmė nė fenomenin e krijimit dhe tė shohim qartė ligjet dhe modelet qė Allahu i ka venduar, duke pėrfshirė strukturat dhe arsyet qė drejtojnė ngritjen dhe rėnien e qytetėrimeve.

Allahu ka bėrė tė gjithė kėtė njė mjet qė tė pasurojmė tė dy jetėt tona, shpirtėroren dhe atė materialen.

Allahu na ka zbritur Kur’anin qė tė jetė njė kriter pėr ne qė ta zbatojmė nė jetėn tonė si tė kėsaj bote ashtu edhe tė asaj shpirtėrore.

Mėsimet e tij janė ajetet e Kur’anit pėr tė menduarit, meditimin dhe hulumtimin , qė janė pikėrisht kėto qė lidhen me ligjin islam dhe doktrinėn fetare.

Vėrtetė, Allahu tregon se: “…Ne e kemi zbritur edhe hekurin qė nė tė ka forcė tė fortė dhe dobi pėr njerėz…” (Sure Hadid: 25).

Nė kėtė ajet, Allahu tregon se sa shumė njerėzimi pėrfiton nga hekuri, sepse ne prodhojmė nga ajo shumė mjete (vegla, orendi, makina) dhe pajisje ose mekanizma tė ndryshme. Nė fakt, hekuri ėshtė i nevojshėm pėr shumė makina dhe teknologji tona tė pėrditshme. Nė kėrkim tė ndonjė diturie pėrfituese dhe tė duhur, mund tė na afrojė mė afėr Allahut dhe tė fitojmė Mėshirėn e Tij, me kusht qė t'ia lehtėson dhe t’i ndihmon njerėzimit jetesėn dhe menaxhimin e Tokės, dhe krijimin e besimit. Juristi el Mauardi shprehet: “…diēka qė na ndihmon pėr t’i realizuar detyrat tona dhe tė zhvillojė jetėn e civilizuar nė Tokė”. Kjo pėrfshin diturinė islame si edhe dituritė e ndryshme si nė fushėn e mjekėsisė, zejtarisė, tregtisė, dhe kulturės. Nga tė gjitha kėto lloje tė diturisė pėrfiton njerėzimi dhe i ndihmon nė pėrmbushjen e detyrave si mėkėmbės tė Allahut nė Tokė. Se si Islami nxit kėrkimin e dijes dhe avancimin e aftėsive tona teknike ėshtė vetėm fillimi. Ne duhet tė shkojmė mė tutje dhe tė rrėnjosim nė shoqėritė tona njė vetėdijesim islam pėr rėndėsinė e progresit teknologjik dhe nevojėn qė tė pėrkrahim zhvillimin dhe kreativitetin teknologjik. Kjo duhet tė jetė e nxitur nė nivelin shoqėror pėrmes lėvdatave dhe mirėnjohjeve publike pėr ata qė bėjnė zbulime tė tilla. Gjithashtu duhet qė edhe financiarisht tė jetė e pėrkrahur pėrmes dhėnies sė bursave dhe ‘fitues ēmimeve’. Gjithashtu, duhet tė jetė praktikė mė e mėtejshme me dhėnien e kushteve paraprake materiale dhe infrastrukturė pėr pėrparim teknologjik. Tė gjitha kėto koordinata (bashkėrenditje) tė kėrkohen tė menaxhohen nė nivelin institucional, kėshtu qė kontributi teknologjik i botės myslimane mund tė jetė i zhvilluar efektivisht dhe energjitė kreative tė myslimanėve tė shfrytėzohen nė maksimum dhe tė kanalizohen nė binarėt e duhur. Duhet tė themelojmė qendra pėr hulumtime dhe tė mbajmė konferenca dhe seminare pėr tė pėrcaktuar dhe shpjeguar edhe mė tepėr qėllimet hulumtuese tonat dhe strategjitė zhvillimore. Duhet qė drejtpėrsėdrejti tė pėrfshihemi nė betejėn e prapambetjes shkencore, teknologjike dhe intelektuale qė vazhdon tė mbretėron nė botėn myslimane. Gjithashtu, ėshtė e nevojshme tė zhvillojmė ligjet e nevojshme dhe procedurat pėr tė mbrojtur tė drejtat e veēorisė intelektuale tė zbuluesve dhe mendimtarėve. Duhet tė bėjmė tė lehtė pėr zbuluesit pėr t’ia siguruar privilegjin e zbulimeve tė tyre. Nevojitet shumė pėrpjekje pėr tė ndihmuar popullin tonė qė tė bėhet mė kreativ dhe mė produktiv. Detyra e zhvillimit tė njė mjedisi ndihmues pėr zhvillimin teknologjik ka pėrmasa kulturore, akademike, si dhe politike. Liria e madhe ėshtė e nevojshme si dhe transparenca mė e madhe politike. Duhet tė ndryshojmė shoqėritė tona nga shoqėritė thithėse qė blejnė mallra nga gjithkah, nė shoqėri prodhuese qė shet dhe eksporton frytet e industrisė sė tyre tė tjerėve.Duhet te publikohet edhe burimi nga keni huazuar ose emri i autorit. Ndryshe, shkrimet e tilla shkaku i rrezikut te plagjiatures, do jemi te detyruar t'i largojme!

Stafi


Ky postim ėshtė ndryshuar nga Stafi nė 06.07.2009, 16:01


----------------------------------------
Quran and Sunnah

Nektari i vulosur i Xhenetit

PM
Top
erman
Postuar nė: 13.09.2009, 13:46
Quote Post


Mundohem tė kyqem nė bisedė
**

Posti: Antarė
Postime: 18
Antari Nr: 23394
Bashkangjitur: 13.09.2009http://www.islami-eshte-drit.piczo.com/web...?preview=y&cr=5
www.botaislame.com www.radioislame.com
www.radio-pendimi.comwww.d-luzha.piczo.com
www.klubikulturor.com www.rrugetepaqes.net
www.islamgjakova.net www.dritaebesimit.com
www.ankebut.com www.audionur.com
www.rrugamuslimanit.com www.ilahije.com
www.videoislamike.com www.burimi.net
www.riniaislame.com
www.mesazhi.com www.fejaislame.tk
www.pertymoter.net www.hixhret.tk
www.kurandhesunet.net
www.krenaria.com
www.fjalaebukur.com
www.faljaenamazit.com
www.dritaislame.com
www.feja-islame.com
www.udhezimi.com
www.mburoja.net
www.poezia-islame.blogspot.com
www.drejtesia.blogspot.com
www.ekonomia-islame.com
www.horizonti.com
www.ahlaku.com
www.kbi-vushtrri.com
www.islami-eshte-drit.piczo
www.mjekesia-profetike.com

www.burimijetes.com
www.ahireti-be.tk
www.vizion-islam.com
http://www.geocities.com/albislam/
www.xhamiawil.com
www.udhanexhenet.com
Udhanexhenet

www.shefqet-krasniqi.com
Loveallahlovemuhamed
www.ferid-selimi.com
www.sadullah-bajrami.com

www.mesazhi.com
PM
Top
Cocos
Postuar nė: 13.09.2009, 17:26
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 650
Antari Nr: 17513
Bashkangjitur: 24.09.2008 Citim (erman @ 13.09.2009, 14:46)
http://www.islami-eshte-drit.piczo.com/web...?preview=y&cr=5
www.botaislame.com www.radioislame.com
www.radio-pendimi.comwww.d-luzha.piczo.com
www.klubikulturor.com www.rrugetepaqes.net
www.islamgjakova.net www.dritaebesimit.com
www.ankebut.com www.audionur.com
www.rrugamuslimanit.com www.ilahije.com
www.videoislamike.com www.burimi.net
www.riniaislame.com
www.mesazhi.com www.fejaislame.tk
www.pertymoter.net www.hixhret.tk
www.kurandhesunet.net
www.krenaria.com
www.fjalaebukur.com
www.faljaenamazit.com
www.dritaislame.com
www.feja-islame.com
www.udhezimi.com
www.mburoja.net
www.poezia-islame.blogspot.com
www.drejtesia.blogspot.com
www.ekonomia-islame.com
www.horizonti.com
www.ahlaku.com
www.kbi-vushtrri.com
www.islami-eshte-drit.piczo
www.mjekesia-profetike.com

www.burimijetes.com
www.ahireti-be.tk
www.vizion-islam.com
http://www.geocities.com/albislam/
www.xhamiawil.com
www.udhanexhenet.com
Udhanexhenet

www.shefqet-krasniqi.com
Loveallahlovemuhamed
www.ferid-selimi.com
www.sadullah-bajrami.com

www.mesazhi.com

t'paska kap ramazani smil4a8ad6c75954c.gif smil3dbd4dcd7b9f4.gif smil4a8acf219332d.gif


----------------------------------------
Get rich or die trying !
PM
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio