Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Universiteti i Tiranės, nė 5 mė tė mirėt e Evropės, Universiteti i Tiranės, nė 5 mė tė mirėt
r.mislimi
  Postuar nė: 20.02.2006, 15:44
Quote Post


studentet.info
*****

Posti: Admin
Postime: 3277
Antari Nr: 2
Bashkangjitur: 25.11.2004Ajo qė kishte nisur si njė lėvizje e thjeshtė studentore, as qė ishte menduar tė finalizohej me njė triumf. Kompeticioni i radhės nė Kanada vėrtetoi realisht se studentėt e Universitetit tė Tiranės nuk tė mahnisnin vetėm me anglishten perfekte, por edhe me projekte ambicioze nė fushėn e sipėrmarrjes sė lirė. Gjashtė projekte tė Universitetit tė Tiranės u prezantuan dhe ngjallėn kureshtje tė veēantė nga ana e jurisė, mes 1 000 universitetesh nga e gjithė bota. “Ky vlerėsim nuk ėshtė vetėm kaq. Kjo tregon se shkolla shqiptare po integrohet nė nivele ndėrkombėtare edhe me cilėsi, duke hyrė nė garė me universitete prestigjioze qė kanė njė traditė nė sipėrmarrje. Arritėm tė hyjmė nė garė, madje edhe tė lėmė pas vende si Kanadaja, Suedia apo Japonia”, - tregojnė dy pedagogėt qė kanė punuar me studentėt, ėrofesor Halit Xhafa dhe dekani i Fakultetit Ekonomik, Dhori Kule, duke kujtuar se vlerėsimi i projekteve qė u prezantuan u bė nga njė komision prej 200 vetėsh, me emrat mė tė njohur tė biznesit nė rang ndėrkombėtar. Prezantimi i bėrė pėrpos kornizės sė pėrcaktuar tregoi se njė brez tė rinjsh, tė ardhur nga njė vend i vogėl, kishin realizuar projekte tė cilat jo vetėm janė njė shkėndijė bashkėpunimi mes bizneseve dhe studentėve, por edhe njė mundėsi e cila u jep kryesisht studentėve tė Ekonomikut tė flasin pėrtej arritjeve nė shkollė. Kėtu nis edhe zanafilla e punėsimeve tė tyre nė tregun vendės, pse jo edhe nė atė ndėrkombėtar.
Kupa e botės

Pėr tri ditė me radhė, nga datat 5-7 tetor, mbi 1 200 studentė, rreth 400 biznesmenė tė suksesshėm dhe 100 profesorė universitetesh nga 45 vende, morėn pjesė nė Kupėn e Botės 2005 nė Toronto, Kanada. Mes 45 skuadrave SIFE tė pėrzgjedhura nė konkurset kombėtare, Universiteti i Zimbabvesė u shpall Kampion Bote, ndėrsa Universiteti Drury i SHBA-sė u rendit nė vend tė dytė. Nė pjesėmarrjen e tij tė dytė radhazi nė njė eveniment tė tillė ndėrkombėtar, Universiteti i Tiranės arriti tė kalojė nė finale duke u renditur mes 5 skuadrave mė tė mira nė Evropė qė vinin nga vende me traditė nė arsimin e lartė si Mbretėria e Bashkuar, Franca, Gjermania dhe Rusia.

Projektet

18 projekte Made in Albania, u prezantuan nė kompeticionin e SIFE nė Kanada. Drejtori Ekzekutiv i SIFE pėr Shqipėrinė, Jorida Tabaku, shpjegon se ky prezantim ishte kurorėzimi i punės njėvjeēare tė studentėve dhe ishte vėrtet i rėndėsishėm, por akoma mė i rėndėsishėm ėshtė ndikimi i punės sė kėtyre studentėve nė jetėn e komunitetit. “Projektet kanė qenė tė gjithanshme nė fushėn e sipėrmarrjes, turizmit, etikės nė biznes, dhe edukimit tė rinisė me principet e ekonomisė sė tregut. Nė fokusin e projekteve, turizmi i periferisė sė kryeqytetit ishte njė prej tyre, ku u pėrfshinė banorėt e Pezės edhe Petrelės”. Studentėt ndihmuan qė nė kėto zona tė hapeshin dyqane, ku prodhimet tradicionale artizanale, jo vetėm qė rritėn tė ardhurat, por ishin njė hap, i cili ēeli mundėsinė e integrimit tė turizmit nė kėto zona.

Ishte emocionuese - tregon koordinatori i SIFE Saimir Sallaku - tek shikoje interesin e gjithanshėm qė u tregua pėr skuadrėn shqiptare. Kjo jo vetėm pėr prezantimin nė konkurs dhe projektet, por edhe pėr gjatė shkėmbimit kulturor qė ėshtė kthyer nė njė aktivitet tradicional tė evenimentit ndėrkombėtar. Gjatė kėtij ekspozimi, tė pranishmit patėn mundėsi tė njiheshin me bukuritė natyrore dhe potencialet ekonomike qė ofron Shqipėria pėr bizneset dhe turistėt ndėrkombėtar. Gjatė vizitės nė stendėn e Shqipėrisė kryebashkiaku i Torontos, David Miller, u shpreh se “Kisha dėgjuar pėr Shqipėrinė, por tani po ndjehem i mahnitur mė bukuritė e saj”. Suksesi i sivjetshėm nė Kanada pret tani mė shumė projekte dhe po kaq vėmendje nga ata qė mbėshtesin financiarisht qė janė emrat e njohur tė biznesit. Njė ndėr mbėshtetėsit e SIFE, Behar Male, qė shoqėroi ekipin si pėrfaqėsues i Shqipėrisė nė jurinė ndėrkombėtare, shprehet mjaft entuziast pėr punėn e studentėve dhe mendon se iniciativa tė tilla duhet tė mbėshteten fuqishėm dhe tė pėrbėjnė urat lidhėse midis bizneseve dhe universiteteve. Ndėrkohė njė tjetėr mbėshtetės, Andi Derhemi, drejtor i investimeve 2K Group, pohon se mbėshtetja duhet tė bėhet e qėndrueshme dhe tė kalojė nė nivelin e bordeve kėshilluese, pėr tė promovuar lėvizjen SIFE dhe ndikimin qė ka puna e studentėve nė komunitetin tonė.


Ēfarė ėshtė SIFE?

SIFE (Students In Free Enterprise) ėshtė njė lėvizje studentore ndėrkombėtare, krijimi i sė cilės daton qysh mė 1975-ėn, ndėrkohė qė nga mesi i viteve 90 shtriu shumė shpejt rrjetin e saj nga Amerika nė tė gjithė globin. Kjo lėvizje ka si qėllim t’u japė studentėve mundėsi pėr tė konkretizuar njohuritė e tyre nė vizione pėr tė ardhmen dhe projekte qė mund tė shfrytėzohen nė dobi tė biznesit duke krijuar mundėsi ekonomike nė komunitetet ku ata jetojnė. Skuadra e parė e SIFE nė Shqipėri ėshtė krijuar nė mars tė vitit 1996, duke u pėrqendruar fillimisht vetėm nė Fakultetin Ekonomik tė kryeqytetit, ndėrkohė qė mė pas rrjeti u zgjerua, derisa nė tetor tė po kėtij viti SIFE Albania kishte strukturat e saj nė 5 universitete tė tjera. Mė shumė se 1 100 studentė janė pėrfshirė deri mė sot nė mė shumė se 270 projekte SIFE, duke pėrmirėsuar jetėn e gjashtė komuniteteve tė rėndėsishme universitare, atyre tė Tiranės, Kamzės, Shkodrės, Korēės, Vlorės dhe Elbasanit.


PROJEKTI I BURGUT

Njė nga projektet e ideuara dhe zbatuara nga tė rinjtė e SIFE Albania, ėshtė ai i punėsimit tė grave tė Burgut 325 nė kryeqytet. Nė bashkėpunim me dy firma tė prodhimit tė kėpucėve, tė rinjtė e SIFE angazhuan 58 gra tė dėnuara nė njė prej proceseve tė dorės, pasi ishin trajnuar fillimisht. Ato arritėn qė duke punuar pėr njė pierudhė kohe nė kėtė projekt, u shpėrblyen financiarisht dhe njė pjesė tė tė ardhurave ia dėrguan tė afėrmve, ndėrsa njė pjesė i pėrdorėn pėr qėllime personale. Projekti i dha njė mundėsi jo vetėm grave tė dėnuara, por edhe biznesit, qė pėrpos pėrfshirjes nė projekt, tė ndihmonin edhe nė integrimin e tyre.


----------------------------------------
www.studentet.info
PMUsers Website
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio