Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      AktivitetFaqe: (11) [1] 2 3 ... E fundit »  ( Kalo tek postimi i parė i palexuar ) Reply to this topicStart new topicStart Poll

> HADITHE
Argument
Postuar nė: 12.06.2008, 22:19
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2265
Antari Nr: 4920
Bashkangjitur: 27.12.2006Selamu Alejkum,
E hapa kete teme, qe secili nga te mund te poston ndonje hadith qe do te na duhet ne jeten e perditshme.

Po ja filloj si fillim me nje hadith qe Imam Ahmedi e ka shenuar si hadith sahih:
"Kur tė punoni punė qė i ka ndaluar Allahu dhe kur tė garoni pėr tė fituar pasuri pa pyetur pėr rrugėt se a janė hallall apo haram, e kur tė braktisni xhihadin kundra kafirave, atėherė Allahu do t'jua ulė kokat (do tė hedhė mbi ju nėnēmim) dhe do t'ia ngrejė kokėn kafirit derisa ju tė pendoheni dhe tė ktheheni tek feja juaj; atėherė Allahu do t'ju japė fuqi mbi armikun tuaj".


----------------------------------------
www.teuhid.net
PMUsers Website
Top
Strider
Postuar nė: 12.06.2008, 22:22
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 9705
Antari Nr: 8466
Bashkangjitur: 16.07.2007Pejgamberi, paqja dhe shpėtimi i All-llahut qoftė mbi tė, ka thėnė: 'Kush niset nė rrugė qė tė kėrkojė dituri, All-llahu do t'ia lehtėsojė me tė rrugėn pėr nė Xhennet.'

smil3dbd4e5e7563a.gif smil3dbd4e4c2e742.gif


----------------------------------------
Everyone wants to change the world,but nobody wants to change himself
PM
Top
Argument
Postuar nė: 12.06.2008, 22:28
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2265
Antari Nr: 4920
Bashkangjitur: 27.12.2006Ja edhe nje hadith nga Imam Ahmedi qe e ka shenuar ne Musnedin e tij 4/103, hadithin e transmeton Temim ed-Darij:
“Kjo fe do tė arrijė aty ku ka arritur nata dhe dita, nuk do tė lejė Allahu shtėpi nga guri e as nga lėkura pa mos e futur Islamin me krenarinė e tė krenuarit, ose me nėnēmimin e tė nėnēmuarit. Krenari me tė cilėn Allahu e ngrit kėtė fe dhe nėnēmim me tė cilin Allahu e poshtėrson kufrin”.


----------------------------------------
www.teuhid.net
PMUsers Website
Top
Senatori_TeT
Postuar nė: 13.06.2008, 07:03
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2032
Antari Nr: 5504
Bashkangjitur: 28.01.2007ja nje Hadith Sahij mbi moralin dhe marredheniet...
Ka thene Pejgamberi s.a.v.s. :"Kush ben marredhenie me nje vajze pa lidhur nikah,atehere ēdo nikah i lidhur pas marredhenieve do te jete batil(i papranuar) nga Allahu subhanehu we teala"


----------------------------------------
Perparesia e te mencurit qendron aty se cdohere mundet te shtiret si i marre!

I'm just a soul whose intentions are good,oh Lord please don't let me be misunderstood.(Yusuf Islam)

Duke shkuar dit' e net,
E duke ndėrruarė moti,
Vemi si lumi nė det,
Nga Zoti,prapė tek Zoti.(Naim Frashėri)

Njeri i zoti nuk eshte ai qe s ka te meta, po ai qe i pranon te metat e tij.(Sami Frashėri)

Nje Shqiptar vlen sa 1000 njerez,2 shqiptare nuk vlejne asgje.(Faik Konica)
PM
Top
Senatori_TeT
Postuar nė: 13.06.2008, 07:07
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2032
Antari Nr: 5504
Bashkangjitur: 28.01.2007Ka thene Muhamedi s.a.v.s.: "Gruan martoje per 4 gjera:
1.bukuri
2.pasuri
3.familje
4.Besimin tek Allahu.
Bukuria eshte kaluese,pas nje kohe do te zbehet.Pasuria eshte per kete Bote,nje dite Allahu subhanehu we teala mund te ta merr.Familja e saj nje dite do te vdese.ēfare ngel nga tere kjo,eshte besimi ne Allahun subhanehu we teala,i cili do t'a percjell ate gjer ne vdekje."


----------------------------------------
Perparesia e te mencurit qendron aty se cdohere mundet te shtiret si i marre!

I'm just a soul whose intentions are good,oh Lord please don't let me be misunderstood.(Yusuf Islam)

Duke shkuar dit' e net,
E duke ndėrruarė moti,
Vemi si lumi nė det,
Nga Zoti,prapė tek Zoti.(Naim Frashėri)

Njeri i zoti nuk eshte ai qe s ka te meta, po ai qe i pranon te metat e tij.(Sami Frashėri)

Nje Shqiptar vlen sa 1000 njerez,2 shqiptare nuk vlejne asgje.(Faik Konica)
PM
Top
Senatori_TeT
Postuar nė: 13.06.2008, 07:09
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2032
Antari Nr: 5504
Bashkangjitur: 28.01.2007Ka thene pejgamberi s.a.v.s.:"kush ia mban nje te mete nje muslimanit fshehte,Allahu ate nuk do t'a turperoje ne diten e Gjykimit."


----------------------------------------
Perparesia e te mencurit qendron aty se cdohere mundet te shtiret si i marre!

I'm just a soul whose intentions are good,oh Lord please don't let me be misunderstood.(Yusuf Islam)

Duke shkuar dit' e net,
E duke ndėrruarė moti,
Vemi si lumi nė det,
Nga Zoti,prapė tek Zoti.(Naim Frashėri)

Njeri i zoti nuk eshte ai qe s ka te meta, po ai qe i pranon te metat e tij.(Sami Frashėri)

Nje Shqiptar vlen sa 1000 njerez,2 shqiptare nuk vlejne asgje.(Faik Konica)
PM
Top
Senatori_TeT
Postuar nė: 13.06.2008, 07:11
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2032
Antari Nr: 5504
Bashkangjitur: 28.01.2007Ka thene Ai s.a.v.s. :"Kush niset per ne Xhuma me nijet te paster,qe nga momenti qe del prej shtepie i shenohen sevabet.Nese vdes gjate rruges per ne Xhami,ai person tek Allahu subhanehu we teala do te shkon si Shehid."


----------------------------------------
Perparesia e te mencurit qendron aty se cdohere mundet te shtiret si i marre!

I'm just a soul whose intentions are good,oh Lord please don't let me be misunderstood.(Yusuf Islam)

Duke shkuar dit' e net,
E duke ndėrruarė moti,
Vemi si lumi nė det,
Nga Zoti,prapė tek Zoti.(Naim Frashėri)

Njeri i zoti nuk eshte ai qe s ka te meta, po ai qe i pranon te metat e tij.(Sami Frashėri)

Nje Shqiptar vlen sa 1000 njerez,2 shqiptare nuk vlejne asgje.(Faik Konica)
PM
Top
Argument
Postuar nė: 13.06.2008, 08:54
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2265
Antari Nr: 4920
Bashkangjitur: 27.12.2006Senator, Allahu te shperbleft vella.

Ja disa hadithe te zgjedhura nga un:
"Mos i thuani munafikut Zotėria yn, ngase ai nėse bėhet zotėriu juaj veēse e keni hidhėruar Zotin tuaj."

Disa hadithe per pastertine:
“Kur tė zgjohet dikush nga ju nga gjumi le tė pastrojė duart e tij tre herė para se t’i fusė duart nė enė, ngse nuk e di ku e kanė kalurė natėn duart e tij” (mutefekun alejhi).

“Mos tė urinoj dikush nga ju nė ujin e palėvizshėm qė nuk rrjedhė e pastaj tė pastrohet nė tė” (mutefekun alejhi).

“Nėse miza bie nė enėn e ndonjėrit nga ju le ta fundose, pastaj le ta nxjerrė sepse nė njėrėn anė tė krahut ka shėrimin ndėrsa nė tjetėrn ka smundjen” (transmeton Buhariu).

Ky postim ėshtė ndryshuar nga Argument nė 13.06.2008, 08:55


----------------------------------------
www.teuhid.net
PMUsers Website
Top
Argument
Postuar nė: 13.06.2008, 08:57
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2265
Antari Nr: 4920
Bashkangjitur: 27.12.2006"Kush edukohet nga burimet e Pejgamberėve [alejhimusselam] nuk do tė dobėsohet dhe as qė do tė humb shpresėn. Ai do tė mbetet krenar nė fenė e tij, i pėrqėndruar si kodrat, durimtar i cili pret shpėrblim nga Allahu, Zoti i tij."

"Musliman i vėrtetė ėshtė ai, qė nga gjuha dhe dora e tij janė tė qetė muslimanėt e tjerė, kurse shpėrngulės (muhaxhir) i vėrtetė ėshtė ai, i cili e largon atė qė Allahu xh.sh. e ka ndaluar."

"Asnjė nga ju nuk do tė jetė besimtar (i mirė) derisa unė nuk do tė jem mė i dashur te ai se prindėt e tij, fėmija i tij dhe njerėzia pėrgjithėsisht".


----------------------------------------
www.teuhid.net
PMUsers Website
Top
Argument
Postuar nė: 13.06.2008, 09:03
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2265
Antari Nr: 4920
Bashkangjitur: 27.12.2006"Kush e din dhe bindet se Unė jam Ai qė i fali mėkatet, Unė ia fali Atij dhe nuk e kam dert, pėrderisa nuk mė bėn shirk (rival)" (hadith kuddsij, hasen).

"Ai i cili thotė:“Subhanallahi ve bihamdihi' njėqind herė nė ditė, i bijnė mėkatet (nga trupi) edhe nėse janė sa shkuma e detit. (Sahih)

"Besimtari me Imanin mė tė plotė nė mesin tuaj, ėshtė ai qė ėshtė mė i miri nė moral, kurse mė tė sjellshmit prej jush, janė ata qė janė mė tė sjellshėm ndaj grave tė tyre."

“E ēuditshme ėshtė ēėshtja e besimtarit. Ēėshtja e tij ėshtė krejt mirė pėr tė dhe nuk ėshtė e tillė pėr askend tjetėr. Nėse besimtarin e godet gėzimi, ai falėnderon (All-llahun), e kjo i sjell dobi, kurse nėse e godet e keqja, ai bėn durim (sabėr) andaj edhe kjo i sjell dobi”.


Transmetohet nga, Theubani r.a se ka thėnė Pejgamberi (SalAll-llahu Alejhi we Selem) : "Popujt do tė tubohen mbi ju, sikurse tė uriturit qė tubohen rreth piatės sė tyre" Pra ne thamė: O RasulAll-llah! A do tė jetė ajo pėr arsye se do tė jemi pak nė numėr?" Ai (SalAll-llahu Alejhi we Selem) tha :" Nė ato ditė ju do tė jeni shumė nė numėr, ju do tė jeni sikur shkuma nė sipėrfaqėn e detit, dhe frika do tė largohet prej zemrave tė armiqve tuaj dhe ju do tė keni El-Uahn (dobėsi) nė zemrat tuaja" Pastaj ne thamė:"Dhe ēka ėshtė El-Uahn (dobėsia)?" Ai (SalAll-llahu Alejhi we Selem) tha: "Dashuria ndaj kėsaj bote dhe urrejtja e vdekjės"

Ky postim ėshtė ndryshuar nga Argument nė 13.06.2008, 09:03


----------------------------------------
www.teuhid.net
PMUsers Website
Top
Argument
Postuar nė: 13.06.2008, 09:09
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2265
Antari Nr: 4920
Bashkangjitur: 27.12.2006“Ai qė ia kthen shpinėn Sunnetit tim, nuk ėshtė prej meje.”

"Kush vdes e tė mos ketė luftuar nė betejė, dhe nuk ka pasur dėshirė tė sinqertė pėr luftė nė betejė, vdiq me njė degė tė munafikllėkut (dyftyrėsisė)."

“Nuk do tė lėvizin dy kėmbėt e robit (njeriut) Ditėn e Gjykimit derisa tė pyetet pėr katėr gjėra: pėr jetėn e tij ku e harxhoi, rininė ku e kaloi, pasurinė nga e fitoi dhe si e shpenzoi dhe diturinė e tij, ēfarė punoi me tė.”

“Kush viziton njė tė sėmurė, apo viziton njė vėlla tė tij nga feja, atė e thėrret njė thirrės: “ U gėzofsh me tė mira dhe u shpėrblefshin hapat e tua me tė mirė dhe shtėpia jote u bėftė xheneti!”

“Nėse jeni tre persona mos tė flasin dy nga ata me zė tė ulėt (qė tė mos dėgjoj i treti) pėr shkak se ajo e mėrzitė atė.”

“Mė e frikėshmja qė frikėsohem pėr ju ėshtė shirku i vogėl. Thanė: Cili ėshtė shirku i vogėl o i Dėrguari i All-llahut? Tha: “Err-rrija-syefaqėsia.”

“Kush betohet pos All-llahut ka bėrė kufėr apo shirk.”


Ky postim ėshtė ndryshuar nga Argument nė 13.06.2008, 09:09


----------------------------------------
www.teuhid.net
PMUsers Website
Top
Argument
Postuar nė: 13.06.2008, 09:13
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2265
Antari Nr: 4920
Bashkangjitur: 27.12.2006“Nuk goditet besimtari me ndonjė vuajtje, shqetėsim, sėmundje dhe pikėllim, derisa edhe nėse ndonjė brengė e brengosė e qė Allahu me tė mos t’ia shlyejė me tė mėkatet”.

“Trim i vėrtet ėshtė ai i cili e thot tė vėrtetėn para sulltanit tiran”

”Atė qė nuk e bėn nė prani tė njerėzve mos e bėj as kur tė jesh vetėm”

"Femra ėshtė ėshtė avret (qė nuk lejohet tė shikohet nė tė ). Kur ajo del, shejtani e ngrit kokėn e njerėzve pėr ta shikuar atė (dmth gėzohet pėr daljen e saj).

"Kush shkon te parashikuesi i ardhshmėrisė, te magjistari a falltori dhe i beson asaj qė e thotė ai, veēse ka mohuar (ka bėrė kufėr) atė qė i ka zbritur Muhammedit sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem“

“Mos ju ikni prindėrve, ai qė bėn kėshtu ka bėrė kufėr”


----------------------------------------
www.teuhid.net
PMUsers Website
Top
Argument
Postuar nė: 13.06.2008, 09:15
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2265
Antari Nr: 4920
Bashkangjitur: 27.12.2006Disa hadithe tė zgjedhura pėr Xhihadin dhe vlerėn e tij

“Veprat mė tė dashura pėr Allahun janė:namazi nė kohėn e vet, bamirėsia ndaj prindėrve e pastaj xhihadi nė rrugė tė Allahut.”


“Ėshtė pyetur I Dėrguari I Allahut se cila vepėr ėshtė me e vlefshme nė ēka ai ka thėnė: ”Besimi nė Allahun dhe nė tė dėrguarin e Tij.” Pastaj ėshtė pyetur ”Pastaj cila ėshtė?” Ka thėnė: ” Xhihadi nė rrugėn e Allahut”. Prapė ėshtė pyetur:”Pastaj cila ėshtė?” E ai ka thėnė:” Haxhi I pranuar.”


“Xhihadi mė i dashur te Allahu ėshtė fjala e vėrtetė e thėnė para sundimtarit tė padrejtė (tiran)


“Xhihadi mė i vlefshėm ėshtė kur njeriu lufton kundėr epsheve tė tij dhe lakmive (tė nefsit, egos)”


“ Muxhahid (luftėtar) i vėrtetė ėhstė ai i cili lufton nefsin e tij”


“Njeriu mė I vlefshėm ėshtė ai besimtar qė lufton me shpirtin e pasurinė e tij
nė rrugėn e Allahut. Pastaj besimtari qė qėndron nė njėrėn prej luginave
kodrinore duke pasė frikė Allahun nė tė (duke kryer adhurimin ndaj Allahut), duke lėnė rehat njerėzit nga sherri I tij”.


“ O njerėz mos e dėshironi pėrleshjen me armikun, por luteni Allahun pėr shėndet! E kur tė pėrlesheni me armikun, atėher bėhuni tė qėndrueshėm dhe dijeni se Xhenneti ėshtė nėn hije tė shpatave”. Pataj Pejgamberi, paqa dhe mėshira e Allahut qoftė mbi tė ,tha:” O Zoti im, qė je Shpallės I Librit, Lėvizės I reve dhe Mundėsi I aleatėve, mundi ata dhe na ndihmo neve ndaj tyre!”


“Gjezdisja e ummetit tim ėshtė xhihadi nė rrugėn e Allahut.”


“ Allahu ėshtė obliguar qė atė I cili ka luftuar nė rugėn e Tij, kurse nga shtėpia e tij nuk e ka nxjerrė asgjė tjetėr, pėrpos xhihadi nė rrugė tė Allahut dhe pohimi I fjalės sė Tij, se do tė futė nė Xhennet ose do tė kthejė nė shtėpinė e tij nga e cila ka dalė, me atė qė ka fituar, me shpėrblime e plaēka lufte”

‘Luftoni kundėr mushrikėve (idhujtarėve) me pasuritė, vetet dhe gjuhėt tuaja” (sahih)


“Kush lufton qė fjala e Allahut tė jetė mbi ēdo gjė, ai ėshtė nė rugėn e Allahut.”


“Pejgamberi salallahu alejhi ve selem, e ndaloi vrasjen e grave dhe fėmijėve (nė luftė).”


“Kush vdes, dhe nuk ka shkuar nė luftė (xhihad) e as qė ka menduar pėr xhihad, (nuk ka shtyrė veten pėr luftė), ai ka vdekur nė degė (virtyt) tė nifakut (dyftyrėsisė).”
(Sahih)


----------------------------------------
www.teuhid.net
PMUsers Website
Top
Argument
Postuar nė: 13.06.2008, 09:18
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2265
Antari Nr: 4920
Bashkangjitur: 27.12.2006Ja disa hadithe mbi modestine:

“Mendjemadhėsia ėshtė mospranimi i tė drejtės dhe pėrbuzja e njerėzve”

“Ai qė tregohet i thjeshtė, Allahu e ngre nė pozitė tė lartė”

“Kush pėrulet ndaj All-llahut njė gradė, Allahu e ngre njė gradė, derisa tė arrijė gradat mė tė larta.
Kush tregohet mendjemadh ndaj Allahut, i ulen gradėt derisa tė arrijė gradėt mė tė ulėta”

“Allahu mė ka urdhėruar qė tė jeni modestė ndaj njėri-tjetrit, me qėllim qė tė mos mburreni dhe tė mos cenoni tė drejtat e tė tjerėve”

“Nėse shėrbėtori ju sjell ushqimin, uleni edhe atė tė hajė me ju. Nėse nuk e bėni kėtė i jepni tė hajė nga ajo qė e hani ju”

“ Nuk do tė hyjė nė Xhennet ai qė ka nė zemrėn e tij mendjemadhėsi qoftė edhe sa njė atom”

“ Njė njeri duke u krekosur me rrobėn e bukur qė kishte veshur, Allahu urdhėroi tokėn ta pėrpijė…”


----------------------------------------
www.teuhid.net
PMUsers Website
Top
Argument
Postuar nė: 13.06.2008, 09:20
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2265
Antari Nr: 4920
Bashkangjitur: 27.12.2006Hadithe mbi moralin e mire:

“Buzėqeshja jote ndaj vėllait tėnd ėshtė lėmoshė, tė urdhėrosh pėr punė tė mira dhe tė ndalosh nga tė kėqijat ėshtė lėmoshė, tė mbushėsh enėn e vėllait nga ena jote ėshtė lėmoshė, tė ndihmosh njė njeri qė nuk shikon ėshtė lėmoshė. Kurse lėmosha mė e madhe ėshtė kafshata qė e vendos nė gojėn e gruas tėnde”

“Njeriu mė i keq Ditėn e Kijametit, do tė jet ai qė njerėzit ruhen nga e keqja qė mund t’u sjellė.”

“Turpi dhe besimi shkojnė gjithmonė bashkė, nėse hiqet njėri, do tė hiqet dhe tjetri”

“I falimentuar ėshtė ai qė nė Ditėn e Kijametit do tė vijė me shumė namaze, shumė agjėrime dhe vepra tė mira, por ka sharė dikė, ka qėlluar dikė tjetėr, ka vrarė dikė, ka marrė pa tė drejtė pasurinė e njerėzve…Kėto njerėz do t’i marrin tė gjitha tė mirat e tij derisa t’i mbrojnė tė mirat. Kur t’i mbarojnė tė mirat, do t’i japin nga tė kėqijat e tyre, dhe mė pas do tė hidhet nė zjarr”.

“ Ai qė e dua mė shumė prej jush, ėshtė ai qė ka moralin mė tė mirė. Besimtari moralin e mirė, arrinė gradėn e dėshmorit dhe tė atij qė falet shumė”.

“O Zot mė udhėzo drejt moraleve mė tė mira, pasi nuk ka udhėzues mė tė mirė se Ti”
“O Zot, ashtu siē mė ke zbukuruar fizikisht, mė zbukuro dhe moralisht”

“Unė i garantojė njė shtėpi nė Xhennet, atij qė pėrmirėson sjelljet e tij”

“Kurrė nuk do tė mund t’i ngopni njerėzit me pasuri, prandaj i ngopni ata me fytyrė tė buzėqeshur dhe me moral tė mirė”.

“Dija fitohet me tė mėsuar, urtėsia duke e praktikuar dhe durimi duke qen i dururar”

“Mė i miri prej dy muslimanėve tė grindur , ėshtė ai qė i flet tjetrit duke filluar me selam”----------------------------------------
www.teuhid.net
PMUsers Website
Top

Topic Options Faqe: (11) [1] 2 3 ... E fundit » Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio