Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      AktivitetFaqe: (11) « E para ... 9 10 [11]   ( Kalo tek postimi i parė i palexuar ) Reply to this topicStart new topicStart Poll

> HADITHE
want3d
Postuar nė: 28.11.2011, 18:55
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 4854
Antari Nr: 9176
Bashkangjitur: 28.08.2007Nga Ebu Hurejre radijallahu anhu, pėrcillet se I Dėrguari i All-llahut salAllahu alejhi ve selem ka thėnė: “Besimtarit dhe besimtares nuk i pushojnė sė godituri fatkeqėsitė nė vetveten e tij, nė fėmijėt e tij dhe nė pasurinė e tij, derisa tė takohet me All-llahun e madhėrishėm kur nė tė nuk do tė mbetet asnjė mėkat”. (Tirmidhiu thotė: hadith hasen sahih)


----------------------------------------
Nese mendon se arsimimi kualitativ kushton shtrejt, atehere provoje injorancen

LEXIMI demton rende INJORANCEN!
PMUsers WebsiteIntegrity Messenger IMMSN
Top
proof
Postuar nė: 28.11.2011, 19:27
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 52
Antari Nr: 27035
Bashkangjitur: 28.11.2011Transmeton Abdullah ibėn Amėr ibėn Asi, radijall-llahu anhu, i cili thotė: “Nuk ka qenė Pejgamberi, sal-lallahu alejhi ve sel-lem, i
pamoralshėm e as i degjeneruar. Ai ēdo herė thoshte: “ Mė tė mirėt prej jush janė ata qė kanė moral mė tė lartė” (Muttefekun alejhi)
Allahu, subhanehu ve teala, thotė: “ata tė cilėt e pėrmbjanė zemėrimin dhe ata tė cilėt e falin njėri tjetrin, vėrtet Allahu i do
shumė mirėpunuesit” (Ali Imran – 134)
Kurtubiu thotė: Morali ėshtė tufė cilėsishė te njeriu qė pėrcaktojnė sjelljen dhe veprimtarinė e tij ndaj tė tjerėve. Ato mund tė
jenė cilėsi tė mira apo tė kėqia. Cilėsi tė mira sipas kutpimit tė pėrgjithshėm janė: tė ndiesh obligim nė vete pėr tė tjerėt, kurse
kuptimi i shtjelluar: falja e gabimit, butėsia, bujaria, durimi, mėshira, pėrdėllimi, ndihmesa, dashuria e ndėrsjellėt, zemėrbutėsia e
tjerė. Cilėsi tė kėqia janė e kundėrta e asaj qė u pėrmend mė lartė. (Fethul Bari – 1/456)
Transmetohet nga Abdullah ibėn Mubareku, rahimehull-llah, i cili e ka pėrshkruar moralin e lartė me fjalėt: tė jesh fytyrėēelur,
tė bėsh punė tė mira dhe tė pengosh tė keqen. (Tirmidhi 4/363)
Morali i lartė zė vend tė rrėndėsishėm nė Islam. Njė prej synymeve kryesore te fesė islame ėshtė plotėsimi i vlerave morale
“Jam dėrguar qė t’i pėrkryej vlerat morale” (Ibėn Ebi Dunja dhe Hakimi i cili thotė se hadithi ėshtė sahih). Pėr kėtė shkak Allahu,
subhanehu ve teala, e bėri moralin e lartė:
- masė pėr mirėsinė siē thotė Pejgamberi, sal-lallahu alejhi ve sel-lem: “ Mė tė mirėt prej jush janė ata qė kanė moral mė tė
lartė” (Muttefekun alejhi),
- plotėsim tė besimit : “Besim mė tė plotė kanė ata qė kanė moral mė tė lartė.” (Tirmidhi – hadithi ėshtė hasen sahih)
- vepėr mė tė rėndė nė peshore ditėn e Kijametit “Nuk ka diē mė tė rėndė nė peshore Ditėn e Kijametit se morali i lartė”
((Tirmidhi – hadithi ėshtė hasen sahih)
- “Pronari i moralit tė lartė arrinė gradėn e atij qė falet dhe agjėron” (Tirmidhi – hadithi ėshtė garib me kėtė sened)
- morali i lartė ėshtė prej shkaqeve mė tė shumta pėr tė hyrė nė Xhennet. Ėshtė pyetur Muhamedi, sal-lallahu alejhi ve sel-lem, pėr
veprėn e cila mė sė tepėrmi e fut njeriun nė Xhennet, ka thėnė “devotshmėria dhe morali i lartė” ((Tirmidhi – hadithi ėshtė hasen sahih)
Mbi gjithė tėrė kėtė, me moral tė lartė arrihet dashuria ndaj Pejgamberit a.s., afėrsia ndaj tij Ditėn e Kijametit – e ky ėshtė
synim madhėshtor “Mė i dashuri tek unė dhe mė afėr meje Ditėn e Kijametit ėshtė ai qė ka moral mė tė lartė, kurse mė i urrejtur
tek unė dhe mė larg meje Ditėn e Kijametit janė llafazanėt, mburracakėt qė me gojėn plotė flasin fjalė qė nuk i kuptojne njerėzit
dhe dashalavdėt kryelartė” ((Tirmidhi – hadithi ėshtė hasen garib)
Dije se nuk ka vyrtyt e as vepėr tė mirė qė nuk ia ka pėrshkruar Allahu, subhanehu ve teala, fesė. (Mekarimul ahlak fq.9)
Transmeton Ibėn Ebi Dunja nga Humejd ibėn Hilali i cili thotė: “udhėtova pėr ne Kufe dhe atje vizitova Rebi’ ibėn Hajthemin i
cili mė tha: o vėllai im! Tė porosis qė t’i pėrvetėsosh cilėsitė e larta morale. Vepro nė bazė tė tyre, bėhu shoqėrues i pandarė i
tyre dhe dije se Ai qė i ka krijuar vlerat morale nuk ka urdhėruar nė to gjersa i ka dashur ato vlera dhe i ka bėrė tė dashura tek
ata qė i posedojnė.” (Mekarimul ahlak 11-12)
Seid ibėn Asi thotė: o biri im, po tė kishin qenė vlerat morale tė lehta do t’ju kishin parapri tė pamoralshmit, mirėpo ato janė tė
vėshtira, nuk bėn durim nė to pėrpos atij qė e di vlerėn e tyre dhe shpreson shpėrblimin e tyre. (Mekarimul ahlak fq. 12)
Fudajl ibėn Ijadi thotė: nėse shoqėrohesh me ndokėnd atėherė zgjedhe atė qė ka moral tė lartė sepse ai nuk tė shpien pėrveē se
ne mirėsi, ai jeton i lumtur. Tė mė shoqėrojė njė mėkatar i moralshėm ėshtė mė e dashur pėr mua se sa tė mė shoqėroj njė i dhėnur
pas adhurimit e qė ka moral tė ulėt sepse mėkatari nėse ka moral tė mirė jeton me logjikėn e tij, ėshtė i lehtė pėr njerėzit dhe i dashur
pėr ta, kurse adhuruesi nėse ka moral tė ulėt ėshtė i vėshtirė pėr njerėzit dhe i urrejtur tek ata. (Reudatul ukala fq. 64)
Esmeiu njė rrast tha: gjyshi im Alij ibėn Esmeijj nė prag tė vdekjes i mblodhi bijtė e tij dhe u tha: o bijtė e mij, silluni me njerėzit
ashtu qė nėse ndaheni prej tyre t’ju gjakojnė me gjithė zemėr e nėse vdisni tė qajnė pėr ju.” (Mekarimul ahlak fq. 1)
Ibėn Kirijju thotė: bėhuni tė edukuar se nėse jeni mbretėr fitoni lumturi, nėse jeni mesatarė bėheni tė famshėm e nėse jeni tė
varfur pasuroheni. (Edebul mexhalise fq.105)
Gjėja mė e mirė qė ia lė prindi trashėgim fėmiut ėshtė sjellja e mirė. Rėndėsinė e kėsaj e kuptojmė nė tregimin e Hidrit me
Musain, alejhis-selam. Ata kur arritėn nė njė qytet, e kėrkuan prej banorėve tė tij pėr tė ngrėnė, por ata nuk pranuan qė t’i
mirėpresin. Pastaj ata tė dy gjetėn aty njė murė qė ishte gati duke u rrėzuar, ndėrsa Hidri e rindėrtoi atė. Musai, alejhis-selam, i
thotė Hidrit: po tė kishe dashur do t’ju kishe marrė pagesė pėr tė! Hidri mė pas i sqaroi Musait, alejhis-selam, se muri ishte pronė
e dy bonjakėve babai i tė cilėve kishtė qenė njeri i mirė dhe ai e ngriti murin pėr hirė tė babait tė tyre. Allahu, subhanehu ve
teala, thotė: “Pėrsa i pėrket murit ai ishte i dy djelmoshave jetim tė atij qyteti e nėn tė ata kishin njė thesar (ari) dhe babai i tyre
ka qenė njeri i mirė, e Zoti yt dėshiroi qė ata dy (jetim) tė arrijnė pjekurinė e vet dhe ta nxjerrin ata vet thesarin e tyre. Kjo ishte
mėshirė e Zotit tėnd (ndaj tyre). (Kehf – 82)
Disa njerėz tė urtė kanė thėnė: trashėgimi mė i mirė qė ia lėnė baballarėt fėmijėve tė tyre ėshtė sjellja e mirė, edukata e
dobishme dhe vėllezėrit e drejtė. (Edebul mexhalise fq.106)
Lus Allahun, subhanehu ve teala, qė tė na udhėzojė neve dhe juve drejt moralit tė lartė, nė fjalė dhe vepra, tė na mundėsoj
pėrfundim tė mirė nė kėtė botė, vėrtet bujaria e Tij ėshtė e pakufishme.
Ahmed Muadh Hakkij
PMEmail Poster
Top
ALbeXtra
Postuar nė: 04.12.2011, 19:11
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 336
Antari Nr: 22058
Bashkangjitur: 08.04.2009Ata qė nuk besuan, - as pasuria e as fėmijėt (tė shumtė) e tyre nuk do t'u bėjė dobi asgjė para All-llahut: Ata vetė janė lėndė e zjarrit.

ALLAH


----------------------------------------
Islam it's not only a religion. but a complete way of life.
PMUsers Website
Top
ALbeXtra
Postuar nė: 04.12.2011, 19:19
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 336
Antari Nr: 22058
Bashkangjitur: 08.04.2009Profeti (s.a.v.s) ka thėnė: "Bota nė tė cilėn banojmė, ėshtė njė burg pėr besimtarin."


----------------------------------------
Islam it's not only a religion. but a complete way of life.
PMUsers Website
Top
ALbeXtra
Postuar nė: 04.12.2011, 19:23
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 336
Antari Nr: 22058
Bashkangjitur: 08.04.2009"Nėse ju bėni dhikėr(permendja\perkujtimi i Allahut) nuk do tė bieni ne stres,ne qoftė se bieni ne stres ateher nuk jeni duke bere dhikėr te mjaftueshėm." [Shejh Hamza Jusuf]

Ky postim ėshtė ndryshuar nga ALbeXtra nė 04.12.2011, 19:24


----------------------------------------
Islam it's not only a religion. but a complete way of life.
PMUsers Website
Top
want3d
Postuar nė: 07.12.2011, 18:21
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 4854
Antari Nr: 9176
Bashkangjitur: 28.08.2007“Mė erdhi Xhibrili dhe mė tha: O Muhamed, jeto sa tė duash mirėpo njė ditė do tė vdesėsh, duaje kė tė duash mirėpo njė ditė do tė ndahesh prej tij, puno ē‘tė duash mirėpo do tė marrėsh shpėrblimin e asaj qė bėn, dije se nderi, krenaria dhe pavarėsia e besimtarit (nga krijesat) ėshtė namazi i natės.” (Sahih el-Xhami)


----------------------------------------
Nese mendon se arsimimi kualitativ kushton shtrejt, atehere provoje injorancen

LEXIMI demton rende INJORANCEN!
PMUsers WebsiteIntegrity Messenger IMMSN
Top
want3d
Postuar nė: 16.12.2011, 18:07
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 4854
Antari Nr: 9176
Bashkangjitur: 28.08.2007“Dita mė e mirė nė tė cilėn ka lindur dielli ėshtė dita e xhuma, nė atė ditė ėshtė krijuar
Ademi, nė atė ditė ai ka hyrė nė xhenet, nė atė ditė ka dalė prej tij dhe nuk bėhet dita e gjykimit vetėm se nė atė ditė”


----------------------------------------
Nese mendon se arsimimi kualitativ kushton shtrejt, atehere provoje injorancen

LEXIMI demton rende INJORANCEN!
PMUsers WebsiteIntegrity Messenger IMMSN
Top

Topic Options Faqe: (11) « E para ... 9 10 [11]  Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio