Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      AktivitetFaqe: (11) 1 2 [3] 4 5 ... E fundit »  ( Kalo tek postimi i parė i palexuar ) Reply to this topicStart new topicStart Poll

> HADITHE
Harith
Postuar nė: 11.08.2009, 17:45
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 14351
Antari Nr: 16988
Bashkangjitur: 28.08.2008Ebu Hurejre r.a thote se Pejgamberi s.a.v.s ka thene: "Vertete ne Xhennet eshte nje dere, e cila quhet Rejjan, neper te cilendo tehyjne Diten e gjykimit vetem ata qe agjerojne, neper ate dere te tjeret nuk do hyjne. Do te thirret ne ate dere ku jane agjeruesit, Do te cohen agjeruesit dhe nuk do te mund te hyje tjeterkush nga kjo dere, e pasi te hyjne agjeruesit dera do te mbyllet e nuk do te mund tehyje askush tjeter".


----------------------------------------
Is Loading..--- 2fast4you
Demokracia eshte kur dy budallenj e mbivotojne nje te mencur!
PMIntegrity Messenger IM
Top
Harith
Postuar nė: 11.08.2009, 17:47
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 14351
Antari Nr: 16988
Bashkangjitur: 28.08.2008Ebu Hurejre r.a thote se Pejgamberi s.a.v.s ka thene: "Kur ndeonjeri prej jush harron dhe ha ose pi, mos ta nderpreje por ta vazhdoje agjerimin, sepse ate All-llahu e ka gostit me ushqim dhe uje".


----------------------------------------
Is Loading..--- 2fast4you
Demokracia eshte kur dy budallenj e mbivotojne nje te mencur!
PMIntegrity Messenger IM
Top
want3d
Postuar nė: 12.08.2009, 21:40
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 4854
Antari Nr: 9176
Bashkangjitur: 28.08.2007Resulull-llahu ,sal-lall-llahu alejhi ue sel-lem, ka thėnė: “Nuk ėshtė besimtar zinaxhiu (ai qė bėn marrėdhėnie intime nė mėnyrė tė palejuar) nė momentin kur bėn zina…”. Buhari dhe Muslimi


----------------------------------------
Nese mendon se arsimimi kualitativ kushton shtrejt, atehere provoje injorancen

LEXIMI demton rende INJORANCEN!
PMUsers WebsiteIntegrity Messenger IMMSN
Top
Hornets
Postuar nė: 24.08.2009, 03:29
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 11129
Antari Nr: 21937
Bashkangjitur: 29.03.2009Transmetohet nga Ebu Hurejrah r.a. se Muhamedi s.a.v.s. ka thėnė:
“Kush e agjėron Ramazanin me besim nė All-llahun dhe me shpresė nė shpėrblimin e Tij, i falen mėkatet e kaluara". Dhe ka thėnė: "Kush falet nė natėn e Kadrit me besim nė All-llahun dhe me shpresė nė shpėrbėlimin e Tij, i falen mėkatet e kaluara."


----------------------------------------
Just mine <3 Honey <3<3<3


Please dont leave me <3
PM
Top
want3d
Postuar nė: 27.08.2009, 11:02
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 4854
Antari Nr: 9176
Bashkangjitur: 28.08.2007. Muadhi r.a thotė: “ Mė dėrgoi Pejgamberi s.a.v.s nė Jemen dhe mė tha: “Ti do tė shkosh te populli qė ėshtė posedues i Librit (ehlul kitab). Thirri at qė tė dėshmojnė se nuk Zot tjetėr qė meriton tė adhurohet pėrvē All-llahut dhe se unė jam i Dėrguari i Tij, e nėse binden nė kėtė, atėherė mėsoi ata se All-llahu i ka obliguar me pesė kohė tė namazit pėr ēdo ditė dhe natė, nėse binden nė kėtė, atėherė mėsoi ata se All-llahu i ka obliguar me zekat, e cila mirret prej tė pasurve tė tyre dhe u jepet tė varfurve. Nėse binden nė kėtė, atėherė ruaju vlerės sė pasurisė sė tyre, si dhe ruaju mallkimit tė tė shtypurit, sepse nė mes tė tė shtypurit dhe All-llahut nuk ka perde.” (Mutefekun alejhi)


----------------------------------------
Nese mendon se arsimimi kualitativ kushton shtrejt, atehere provoje injorancen

LEXIMI demton rende INJORANCEN!
PMUsers WebsiteIntegrity Messenger IMMSN
Top
Hornets
Postuar nė: 17.09.2009, 22:32
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 11129
Antari Nr: 21937
Bashkangjitur: 29.03.2009Ne transmetimin sipas Buhariut dhe Muslimit thuhet:'' Enet e tyre ne
(xhennet) jan te arit,djersa e tyre esht misk;per gjdo xhenetlinje ka nga dy hyri (nuse) palca e kercikes se te cilave do ti shihet nga jasht prej bukurise.Ndrmjet tyre zdo te ket mospajtim, e as konflikt e hidherim.zemrat e tyre jan nje zemer.All-llahu xh.sh.do ta madherojn ne mjes e ne mbremje''.
Hadithi.17
Nga E Bbu Seid dhe nga Ebu Hureijre r.a. transmetohet se i derguari All-llahut s.a.v.s.ka thene:
''Kur banoret e xhenetit hyjn ne xhenet, nje thirres do te thirre:''Vertet, ju eshte dhene jete, dhe mos vdisni kurre.Juve ju esht dhene shendeti dhe kur mos u semurni.Juve ju esht dhene rinia,dhe
ju kur nuk do tu u plakeni. Juve ju eshte dhene knaqesia, dhe ju kur nuk do te arini ne mjerim dhe te keqe!''


----------------------------------------
Just mine <3 Honey <3<3<3


Please dont leave me <3
PM
Top
Elmedinaa
Postuar nė: 07.10.2009, 16:36
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 1259
Antari Nr: 21875
Bashkangjitur: 24.03.20091.Prej Ebu Dardasė r.a. transmetohet se Pejgamberi a.s i ka thėnė:
Puno pėr All-llahun sikur ti e sheh Ate,numėroje veten nė rradhėt e tė vdekurve,kij kujdes,mbrohu nga lutja e tė dėmtuarit,sepse,kur i dėmtuari i lutet All-llahut kundėr teje,lutjet e tij ngrihen tek All-llahu sikur flaka e zjarrit.

2.Prej Enesit r.a. transmetohet se Pejgamberi a.s. ka thėnė:
Ndihmo vėllaun tėnd kur ai bėn dėm,ose kur i bėhet dėm.Njė njeri tha:O i dėrguar i All-llahut,do ti ndihmoj kur i bėhet dėm,por si ti ndihmoj kur ai bėn dėm?Pejgamberi a.s tha:Do ta pengosh nga tė bėrit dėm,atėhere e ke ndihmuar dhe ajo ėshtė ndihma jote ndaj tij.


----------------------------------------
Nuk je i dėgjueshem ndaj Allahut, por pohon se e do Atė...
Kjo nuk ėshtė e mundur, dhe ėshtė shembull shumė i keq...
Sikur dashuria jote tė ishte e sinqertė, ti do tė ishe i dėgjueshem ndaj Tij,..
Sepse ai qė dashuron ėshtė i dėgjueshem ndaj tė dashurit tė tij...
PM
Top
Elmedinaa
Postuar nė: 07.10.2009, 16:37
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 1259
Antari Nr: 21875
Bashkangjitur: 24.03.20093.Prej Ebu Seid El-Hudrit r.a. transmetohet se Pejgamberi a.s ka thėnė:Dunjaja ėshtė e ėmbėl dhe e gjelbėr.Nė tė vėrtet All-llahu juve ju ka bėrė mėkØmbės nė tė,Ai ju pėrcjell,ju sheh se si punoni.Andaj keni frikė dunjanė dhe frigohuni nga kurtha e grave sepse sprovimi i parė i Beni israilėve ka qenė prej grave

4.Prej Ibni Omerit r.a. transmetohet se Pejgamberi a.s. ka thėnė:Kur dikush kėrkon ndihmė nė emėr tė All-llahut atė ndihmojeni,kur lyp diēka nė emėr tė All-llahut-jepni,kush ju fton-pėrgjigjuni ftesės sė tij,kush ju bėn ndonjė tė mirė-kompensoni ate.Po qe se skeni me ēka tė kompensoni atėherė lutuni pėr tė ngase lutja do tė konsiderohet kompensim----------------------------------------
Nuk je i dėgjueshem ndaj Allahut, por pohon se e do Atė...
Kjo nuk ėshtė e mundur, dhe ėshtė shembull shumė i keq...
Sikur dashuria jote tė ishte e sinqertė, ti do tė ishe i dėgjueshem ndaj Tij,..
Sepse ai qė dashuron ėshtė i dėgjueshem ndaj tė dashurit tė tij...
PM
Top
Elmedinaa
Postuar nė: 07.10.2009, 16:37
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 1259
Antari Nr: 21875
Bashkangjitur: 24.03.20095.Prej Ebu Hurejres r.a. transmetohet se ka thėnė:Kam dėgjuar Pejgamberin a.s. duke thėnė:Kur jeni nisur pėr nė namaz e tjerėt kanė filluar,ju mos vraponi por ecni qetė,ēka tė arrini falni,e ato rekate qė u kanė kaluar plotėsoni.

6.Prej Ibni Omerit r.a. transmetohet se Pejgamberi a.s. ka thėnė:Para se tė filloni namazin-Drejtoni rradhėt
ngjitni supet me njėri tjetrin
plotėsoni vendin e lirė (nė saf)
lironi vend atij qė don tė hyjė nė saf
mos i leni vend shejtanit ndėrmjet jush
Kush e plotėson safin,All-llahu ėshtė me atė,e kush e kėput safin All-llahu kėput lidhjen me tė.


----------------------------------------
Nuk je i dėgjueshem ndaj Allahut, por pohon se e do Atė...
Kjo nuk ėshtė e mundur, dhe ėshtė shembull shumė i keq...
Sikur dashuria jote tė ishte e sinqertė, ti do tė ishe i dėgjueshem ndaj Tij,..
Sepse ai qė dashuron ėshtė i dėgjueshem ndaj tė dashurit tė tij...
PM
Top
Elmedinaa
Postuar nė: 07.10.2009, 16:38
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 1259
Antari Nr: 21875
Bashkangjitur: 24.03.20097.Prej Ebu Dher-rit transmetohet se Pejgamberi a.s. ka thėnė:O njerėz faluni nė shtėpitė tuaja,ngase namazi nė shtėpi ėshtė mė i pranuar dhe mė i vlefshėm pėrpos farzeve.(sepse farzet ėshtė mė mirė tė falen nė xhami).

8.Prej Aus bin Ausit r.a. transmetohet se Pejgamberi a.s ka thėnė:Dita mė e lavdėruar ėshtė dita e xhuma,andaj sa mė shumė mėēoni salavat,ngase,salavati juaj mė paraqitet mua

9.Ebu Hurejre r.a. e ka dėgjuar Pejgamberin a.s duke thėnė:Nga gjėrat qė ju kam ndaluar largohuni.Gjėrat qė ju kam porositur zbatoni sa tė keni mundėsi.Ata qė ishin para jush u bėnė helaē (u zhdukėn),sepse,bėnin shumė pyetje dhe kundėrshtonin Pejgamberėt e vet.

10.Prej Ebu Dher bin Xhenade dhe Muadh bin Xhebelit r.a. transmetohet se Pejgamberi a.s. ka thėnė:Frigohu prej All-llahut kudo qė tė jesh.
Nėse bėn ndonjė vepėr tė keqe,pas asaj bėne njė tė mirė,do ta shlyesh
Atä (tė keqen),dhe
Ndaj njerėzve sillu me sjellje tė mirė


----------------------------------------
Nuk je i dėgjueshem ndaj Allahut, por pohon se e do Atė...
Kjo nuk ėshtė e mundur, dhe ėshtė shembull shumė i keq...
Sikur dashuria jote tė ishte e sinqertė, ti do tė ishe i dėgjueshem ndaj Tij,..
Sepse ai qė dashuron ėshtė i dėgjueshem ndaj tė dashurit tė tij...
PM
Top
Ulqinaku
Postuar nė: 08.10.2009, 04:34
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 6691
Antari Nr: 5455
Bashkangjitur: 26.01.2007Pejgamberi a.s ka thene
″Pyetni tė diturit, rrini me tė urtėt dhe shoqėrohuni me tė varfrit!″


----------------------------------------
Edhe nese jam vegjetarian nuk dmth se ha barr....!
PM
Top
admi
Postuar nė: 08.10.2009, 21:52
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 298
Antari Nr: 21630
Bashkangjitur: 13.03.2009Fotografi e jashtmeFotografi e jashtmeFotografi e jashtmeFotografi e jashtme


----------------------------------------
O ZOT ME JEP MEND TE KUPTOJ SA I PAMEND QE JAM,,,,,ME JEP DIJE TE KUPTOJ SA I PADITUR QE JAM,,,,,ME JEP FORC TE KUPTOJ SA I PAFUQISHEM QE JAM,,,,,
PM
Top
admi
Postuar nė: 08.10.2009, 21:57
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 298
Antari Nr: 21630
Bashkangjitur: 13.03.2009Fotografi e jashtme


Fotografi e jashtme

Fotografi e jashtme

Ky postim ėshtė ndryshuar nga admi nė 08.10.2009, 21:58


----------------------------------------
O ZOT ME JEP MEND TE KUPTOJ SA I PAMEND QE JAM,,,,,ME JEP DIJE TE KUPTOJ SA I PADITUR QE JAM,,,,,ME JEP FORC TE KUPTOJ SA I PAFUQISHEM QE JAM,,,,,
PM
Top
admi
Postuar nė: 08.10.2009, 22:00
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 298
Antari Nr: 21630
Bashkangjitur: 13.03.2009Fotografi e jashtmeKy postim ėshtė ndryshuar nga admi nė 08.10.2009, 22:03


----------------------------------------
O ZOT ME JEP MEND TE KUPTOJ SA I PAMEND QE JAM,,,,,ME JEP DIJE TE KUPTOJ SA I PADITUR QE JAM,,,,,ME JEP FORC TE KUPTOJ SA I PAFUQISHEM QE JAM,,,,,
PM
Top
admi
Postuar nė: 08.10.2009, 22:02
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 298
Antari Nr: 21630
Bashkangjitur: 13.03.2009Fotografi e jashtme

Fotografi e jashtme

Fotografi e jashtme

Ky postim ėshtė ndryshuar nga admi nė 08.10.2009, 22:05


----------------------------------------
O ZOT ME JEP MEND TE KUPTOJ SA I PAMEND QE JAM,,,,,ME JEP DIJE TE KUPTOJ SA I PADITUR QE JAM,,,,,ME JEP FORC TE KUPTOJ SA I PAFUQISHEM QE JAM,,,,,
PM
Top

Topic Options Faqe: (11) 1 2 [3] 4 5 ... E fundit » Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio