Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      AktivitetFaqe: (11) « E para ... 2 3 [4] 5 6 ... E fundit »  ( Kalo tek postimi i parė i palexuar ) Reply to this topicStart new topicStart Poll

> HADITHE
admi
Postuar nė: 08.10.2009, 22:07
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 298
Antari Nr: 21630
Bashkangjitur: 13.03.2009Fotografi e jashtme

Fotografi e jashtme----------------------------------------
O ZOT ME JEP MEND TE KUPTOJ SA I PAMEND QE JAM,,,,,ME JEP DIJE TE KUPTOJ SA I PADITUR QE JAM,,,,,ME JEP FORC TE KUPTOJ SA I PAFUQISHEM QE JAM,,,,,
PM
Top
admi
Postuar nė: 08.10.2009, 22:09
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 298
Antari Nr: 21630
Bashkangjitur: 13.03.2009Fotografi e jashtme

Fotografi e jashtme

Fotografi e jashtme----------------------------------------
O ZOT ME JEP MEND TE KUPTOJ SA I PAMEND QE JAM,,,,,ME JEP DIJE TE KUPTOJ SA I PADITUR QE JAM,,,,,ME JEP FORC TE KUPTOJ SA I PAFUQISHEM QE JAM,,,,,
PM
Top
admi
Postuar nė: 08.10.2009, 22:12
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 298
Antari Nr: 21630
Bashkangjitur: 13.03.2009Fotografi e jashtme

Fotografi e jashtme

Fotografi e jashtme----------------------------------------
O ZOT ME JEP MEND TE KUPTOJ SA I PAMEND QE JAM,,,,,ME JEP DIJE TE KUPTOJ SA I PADITUR QE JAM,,,,,ME JEP FORC TE KUPTOJ SA I PAFUQISHEM QE JAM,,,,,
PM
Top
admi
Postuar nė: 08.10.2009, 22:14
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 298
Antari Nr: 21630
Bashkangjitur: 13.03.2009Fotografi e jashtme

Fotografi e jashtme

Fotografi e jashtme


----------------------------------------
O ZOT ME JEP MEND TE KUPTOJ SA I PAMEND QE JAM,,,,,ME JEP DIJE TE KUPTOJ SA I PADITUR QE JAM,,,,,ME JEP FORC TE KUPTOJ SA I PAFUQISHEM QE JAM,,,,,
PM
Top
admi
Postuar nė: 08.10.2009, 22:16
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 298
Antari Nr: 21630
Bashkangjitur: 13.03.2009Fotografi e jashtme

Fotografi e jashtme

Fotografi e jashtme

----------------------------------------
O ZOT ME JEP MEND TE KUPTOJ SA I PAMEND QE JAM,,,,,ME JEP DIJE TE KUPTOJ SA I PADITUR QE JAM,,,,,ME JEP FORC TE KUPTOJ SA I PAFUQISHEM QE JAM,,,,,
PM
Top
admi
Postuar nė: 08.10.2009, 22:18
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 298
Antari Nr: 21630
Bashkangjitur: 13.03.2009vazhdojm neser se forumi dicka blokohet...

si psh mund te komentoni per keto hadithe ja vlen...

Ky postim ėshtė ndryshuar nga admi nė 08.10.2009, 22:31


----------------------------------------
O ZOT ME JEP MEND TE KUPTOJ SA I PAMEND QE JAM,,,,,ME JEP DIJE TE KUPTOJ SA I PADITUR QE JAM,,,,,ME JEP FORC TE KUPTOJ SA I PAFUQISHEM QE JAM,,,,,
PM
Top
admi
Postuar nė: 09.10.2009, 15:38
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 298
Antari Nr: 21630
Bashkangjitur: 13.03.2009Fotografi e jashtme

Fotografi e jashtme

Fotografi e jashtme----------------------------------------
O ZOT ME JEP MEND TE KUPTOJ SA I PAMEND QE JAM,,,,,ME JEP DIJE TE KUPTOJ SA I PADITUR QE JAM,,,,,ME JEP FORC TE KUPTOJ SA I PAFUQISHEM QE JAM,,,,,
PM
Top
admi
Postuar nė: 09.10.2009, 15:40
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 298
Antari Nr: 21630
Bashkangjitur: 13.03.2009Fotografi e jashtme

Fotografi e jashtmeFotografi e jashtme


----------------------------------------
O ZOT ME JEP MEND TE KUPTOJ SA I PAMEND QE JAM,,,,,ME JEP DIJE TE KUPTOJ SA I PADITUR QE JAM,,,,,ME JEP FORC TE KUPTOJ SA I PAFUQISHEM QE JAM,,,,,
PM
Top
admi
Postuar nė: 09.10.2009, 15:43
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 298
Antari Nr: 21630
Bashkangjitur: 13.03.2009Fotografi e jashtme

Fotografi e jashtmeKy postim ėshtė ndryshuar nga admi nė 09.10.2009, 15:45


----------------------------------------
O ZOT ME JEP MEND TE KUPTOJ SA I PAMEND QE JAM,,,,,ME JEP DIJE TE KUPTOJ SA I PADITUR QE JAM,,,,,ME JEP FORC TE KUPTOJ SA I PAFUQISHEM QE JAM,,,,,
PM
Top
admi
Postuar nė: 09.10.2009, 15:47
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 298
Antari Nr: 21630
Bashkangjitur: 13.03.2009Fotografi e jashtme

Fotografi e jashtme

Fotografi e jashtme


----------------------------------------
O ZOT ME JEP MEND TE KUPTOJ SA I PAMEND QE JAM,,,,,ME JEP DIJE TE KUPTOJ SA I PADITUR QE JAM,,,,,ME JEP FORC TE KUPTOJ SA I PAFUQISHEM QE JAM,,,,,
PM
Top
admi
Postuar nė: 09.10.2009, 15:49
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 298
Antari Nr: 21630
Bashkangjitur: 13.03.2009Fotografi e jashtme

Fotografi e jashtme

Fotografi e jashtme----------------------------------------
O ZOT ME JEP MEND TE KUPTOJ SA I PAMEND QE JAM,,,,,ME JEP DIJE TE KUPTOJ SA I PADITUR QE JAM,,,,,ME JEP FORC TE KUPTOJ SA I PAFUQISHEM QE JAM,,,,,
PM
Top
admi
Postuar nė: 09.10.2009, 15:52
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 298
Antari Nr: 21630
Bashkangjitur: 13.03.2009Fotografi e jashtme

“All-llahu i Madheruar thote: “Kush vjen me nje veper te mire do te kete shperblim per te dhjetefish e me teper, kurse kush vjen me nje veper te keqe do te kete denim vetem sa nje veper, ose do ta fal. Kush me afrohet per nje pellembe, Une i afrohem per nje kut; kush me afrohet nje kut, Une i afrohem atij nje pash. Kurse kush me vjen duke ecur, Une i shkoj atij duke vrapuar. Kush me takon Mua me mekate sa madhesia e Tokes por nuk me shoqeron asgje, do ta takoj Une ate me po aq falje (magfiret)”.


----------------------------------------
O ZOT ME JEP MEND TE KUPTOJ SA I PAMEND QE JAM,,,,,ME JEP DIJE TE KUPTOJ SA I PADITUR QE JAM,,,,,ME JEP FORC TE KUPTOJ SA I PAFUQISHEM QE JAM,,,,,
PM
Top
AeRtOn
Postuar nė: 18.10.2009, 16:34
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 3865
Antari Nr: 6944
Bashkangjitur: 15.04.2007Tha Resulullahu ne hadith : "Me e keqja qe mund ti ndodh diturise eshte harresa, ndersa ajo qe e shkaterron diturine eshte kur debatosh me njerez te paditur"...

Ky postim ėshtė ndryshuar nga AeRtOn nė 18.10.2009, 16:34


----------------------------------------
“Dikur thonin se palestinezėt luftojnė si heronj, e tani thonė se heronjtė luftojnė si palestinezė.”
— Norman Finkelstein
PM
Top
abu_bakr
Postuar nė: 20.10.2009, 12:49
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 501
Antari Nr: 22430
Bashkangjitur: 02.06.2009H A D I TH
Tregohet se njė njeri kishte ardhur te Pejgamberi a.s. dhe e kishte pyetur atė...
1) Ai tha: dėshiroj tė bėhem njeriu mė i ditur , Pejgamberi a.s. iu pėrgjigj: frikėsoju Zotit bėhesh njeriu mė i ditur.
2) Ai tha: dėshiroj tė bėhem njeriu mė i pasur , Pejgamberi a.s. iu pėrgjigj: bėhu i kėnaqur me atė qė ke do tė jesh njeriu mė i pasur.
3) Ai tha: dėshiroj tė bėhem njeriu mė i drejtė , Pejgamberi a.s. iu pėrgjigj: dėshiro pėr njerėzit atė qė dėshiron pėr vete do tė bėhesh njeriu mė i drejtė.
4) Ai tha: dėshiroj tė bėhem njeriu mė i mirė , Pejgamberi a.s. iu pėrgjigj: bėhu i dobishėm pėr njerėzit do tė jesh njeriu mė i mirė.
5) Ai tha: dėshiroj tė bėhem njeriu mė i veēantė , Pejgamberi a.s. iu pėrgjigj: shpeshtoje tė pėrmendurit e Zotit do tė bėhesh njeriu mė i veēantė.
6) Ai tha: dėshiroj qė tė mė kompletohet imani (besimi), Pejgamberi a.s. iu pėrgjigj: pėrmirėsoje moralin-sjelljen tėnd do tė tė plotėsohet imani (besimi).
7) Ai tha: dėshiroj qė tė bėhem prej tė mirėve ( prej muhsininėve), Pejgamberi a.s. iu pėrgjigj: adhuroje Zotin sikur je duke e parė Atė, edhe nėse ti nuk e sheh Atė Ai tė sheh ty, kėshtu bėhesh prej tė mirėve.
8) Ai tha: dėshiroj qė tė bėhem prej atyre qė i nėnshtrohen Zotit , Pejgamberi a.s. iu pėrgjigj: kryej farzet e Zotit bėhesh i nėnshtruar ndaj Tij.
9) Ai tha: dėshiroj qė ta takoj Zotin duke qenė i pastėr nga mėkatet, Pejgamberi a.s. iu pėrgjigj: pastrohu nga papastėrtia (xhynybllaku) do ta takosh Zotin i pastėr nga mėkatet.
10) Ai tha: dėshiroj qė tė ringjallem Ditėn e Kiametit nė dritė , Pejgamberi a.s. iu pėrgjigj: mos i bė tė padrejtė askujt do tė ringjallėsh Ditėn e Kimetit nė dritė.
11) Ai tha: dėshiroj qė tė mė mėshiroj Zoti Ditėn e Kiametit , Pejgamberi a.s. iu pėrgjigj: bėhu i mėshirshėm ndaj vetes dhe ndaj robėrve tė Tij Zoti do tė tė mėshiroj Ditėn e Kiametit.
12) Ai tha: dėshiroj qė tė mė pakohen mėkatet , Pejgamberi a.s. iu pėrgjigj: shpeshtoje fjalėn "estagfirullah" "kėrkoj falje nga Zoti" do tė tė pakohen mėkatet.
13) Ai tha: dėshiroj tė bėhem njeriu mė fisnik, Pejgamberi a.s. iu pėrgjigj: mos iu anko askujt pėr punėt tua do tė jesh njeriu mė fisnik.
14) Ai tha: dėshiroj tė bėhem njeriu mė i fuqishėm , Pejgamberi a.s. iu pėrgjigj: mbėshtetu te Zoti do tė bėhesh njeriu mė i fuqishėm.
15) Ai tha: dėshiroj qė Zoti tė mi hap dyert e furnizimit , Pejgamberi a.s. iu pėrgjigj: qėndro i pastėr do tė tė hapėn dyert e furnizimit.
16) Ai tha: dėshiroj qė tė bėhem nga tė dashurit e Zotit dhe tė Dėrguarit tė Tij, Pejgamberi a.s. iu pėrgjigj: doje atė qė Zoti dhe i Dėrguari i Tij e duan do tė bėhesh njeriu mė i dashur.
17) Ai tha: dėshiroj qė tė jem i sigurt nga hidhėrimi i Zotit dhe i Dėrguarit a.s. nė Ditėn e Kiametit, Pejgamberi a.s. iu pėrgjigj: mos u hidhėro ndaj askujt nga krijesat e Zotit do tė jesh i sigurt nga hidhėrimi i Zotit.
18) Ai tha: kam dėshirė qė Zoti tė mė pėrgjigjet ndaj lutjes , Pejgamberi a.s. iu pėrgjigj: largohu nga ushqimi haram tė pėrgjigjet Zoti ndaj lutjes sate.
19) Ai tha: dėshiroj qė t'mi mbuloj (mėkatet) Zoti ditėn e Kiametit , Pejgamberi a.s. iu pėrgjigj: mbuloj tė metat e vėllezėrve tu edhe ty Zoti do t'i mbuloj tė metat tua Ditėn e Kiametit.
20) Ai tha: ēfarė tė shpėton nga mėkatet? Ose gabimet? Pejgamberi a.s. iu pėrgjigj: lotėt, nėnshtrimi dhe sėmundjet.
21) Ai tha: cila vepėr (e mirė) ėshtė mė e madhe te Zoti? Pejgamberi a.s. iu pėrgjigj: morali i mirė, modestia dhe durimi ndaj belave-fatkeqėsive.
22) Ai tha: cila vepėr (e keqe) ėshtė mė e madhe te Zoti? Pejgamberi a.s. iu pėrgjigj: morali i keq dhe koprracia e tejskajshme.
23) Ai tha: ēfarė e qetėson hidhėrimin e Zotit nė kėtė botė dhe nė botėn tjetėr? Pejgamberi a.s. iu pėrgjigj: lėmosha sekrete dhe mbajtja e lidhjeve farefisnore.
24) Ai tha: ēfarė e shuan zjarrin e xhehenemit Ditėn e Kiametit? Pejgamberi a.s. iu pėrgjigj: durimi nė kėtė botė ndaj sprovave dhe belave tė ndryshme.


----------------------------------------
Quran and Sunnah

Nektari i vulosur i Xhenetit

PM
Top
Rolling
Postuar nė: 20.10.2009, 15:45
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 1088
Antari Nr: 19260
Bashkangjitur: 01.01.2009Kerkoj falje per postimin e ketij video ne kete faqe, por besoj se do te jete ne te miren,

shikoni kete video.


http://www.youtube.com/watch?v=ZU7jMCZx-bUfemija i lindur, dhe ne trupin e tij jane ajete kuranore, dhe fjala ALLAH.

Allahu na udhezoft ne rrugen e drejte. si dhe te femija eshte shenje.

Allahu e mbroft femiun dhe prinderit e tij.


----------------------------------------
how can i miss you if you won't go away?
BIK means Lopa mashkell :)))))
__________________________________
Snoopy
PM
Top

Topic Options Faqe: (11) « E para ... 2 3 [4] 5 6 ... E fundit » Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio