Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


Faqe: (2) [1] 2   ( Kalo tek postimi i parė i palexuar ) Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Drita e diellit demton inteligjencen
cesc
Postuar nė: 28.07.2009, 17:12
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 7161
Antari Nr: 22423
Bashkangjitur: 01.06.2009Dielli ndikon ne kapacitetet njohese te trurit. Perfundimi ka dale nga nje skuader shkencetaresh nderkombetare qe punonin per Universitetin e Alabames, ne Birmingham.

Per eksperimentin jane perdorur te dhena satelitore te NASA-s per ekspozimin ndaj drites se diellit dhe matjet e funksioneve konjitive te 14474 vullnetareve.

Ekspertet kane percaktuar lidhje te qarta mes humbjes se funksioneve njohese dhe daljes se tepert ne diell, por vetem tek personat qe jane depresive. Rezultatet e kerkimit jane bere publike ne revisten “Environmental Health”.


----------------------------------------
GUNNER ' for life...

Being normal is just crazy
PM
Top
packs
Postuar nė: 28.07.2009, 17:30
Quote Post


Administratore
*****

Posti: Admin Forumi
Postime: 14801
Antari Nr: 17125
Bashkangjitur: 05.09.2008E ne mu paska shance me pase ndikim. Vec po me habitin keta 14474 vullnetaret qe kane pranu me zbehe intelegjencen smil3dbd4daabd491.gif


----------------------------------------
Miremengjesi pasqyra ime, dukeni tmerrshem sot .

Me duket mjaft fola une per veten , dua te di dicka per ju -cfare mendoni ju per mua ?:P
PM
Top
Kosowars
Postuar nė: 28.07.2009, 17:32
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 9014
Antari Nr: 16295
Bashkangjitur: 07.07.200814474 vullnetaret sipas asaj qe ndegjova as spitali psikiatrik nuk po i pranon smil3dbd4daabd491.gif smil3dbd4daabd491.gif


----------------------------------------
Njeriu mund tė harrojė se ēfarė i keni thėnė, por asnjėherė nuk mund tė harrojė se si e keni bėrė tė ndjehet...!
PM
Top
packs
Postuar nė: 28.07.2009, 23:59
Quote Post


Administratore
*****

Posti: Admin Forumi
Postime: 14801
Antari Nr: 17125
Bashkangjitur: 05.09.2008 Citim (Kosowars @ 28.07.2009, 18:32)
14474 vullnetaret sipas asaj qe ndegjova as spitali psikiatrik nuk po i pranon smil3dbd4daabd491.gif smil3dbd4daabd491.gif

Aaaa, pra ata e paskan gjendjen keq. Do me thene ata jo drita , po i paska sose dielli. Mos tu kane perzi me ndonje turist n' Durrsit o kosowars smil3dbd4daabd491.gif


----------------------------------------
Miremengjesi pasqyra ime, dukeni tmerrshem sot .

Me duket mjaft fola une per veten , dua te di dicka per ju -cfare mendoni ju per mua ?:P
PM
Top
mbreti
Postuar nė: 29.07.2009, 00:09
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 4495
Antari Nr: 11904
Bashkangjitur: 11.12.2007budallaki e llojit te vet. ku piqet kungulli, ne diell apo ne hije?


----------------------------------------
Gjithcka ne kohe te vet, por pse kalon kohen kot or i uruar.
PMMSN
Top
Sybella
Postuar nė: 29.07.2009, 00:59
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 8150
Antari Nr: 18495
Bashkangjitur: 14.11.2008 Citim (mbreti @ 29.07.2009, 01:09)
budallaki e llojit te vet. ku piqet kungulli, ne diell apo ne hije?

Hahah, a bash kungull te duket truri a? smil3dbd4daabd491.gif


----------------------------------------
Kur ti prangat mi hodhe nė mish,
unė i putha duart tua,
ėshtė rast i pashembullt ta dish
qė xhelatin ta puth e ta dua...-D.Agolli
PM
Top
mbreti
Postuar nė: 29.07.2009, 10:45
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 4495
Antari Nr: 11904
Bashkangjitur: 11.12.2007 Citim (Sybella @ 29.07.2009, 01:59)
Hahah, a bash kungull te duket truri a? smil3dbd4daabd491.gif

Pse mendon se trurin e perdorim me shume se kungullin? smil3dbd4e5e7563a.gif smil3dbd4e5e7563a.gif smil3dbd4e5e7563a.gif


----------------------------------------
Gjithcka ne kohe te vet, por pse kalon kohen kot or i uruar.
PMMSN
Top
Embargo
Postuar nė: 29.07.2009, 12:21
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 14446
Antari Nr: 18552
Bashkangjitur: 17.11.2008Edhe ne drite te diellit mos me ndejt a?!!!!


----------------------------------------
Kush nuk do qė tė arsyetojė ėshtė Fanatik, kush nuk di tė arsyetojė ėshtė Budalla dhe kush nuk guxon tė arsyetojė ėshtė Skllav i tė tjerėve!
PM
Top
Sybella
Postuar nė: 29.07.2009, 17:05
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 8150
Antari Nr: 18495
Bashkangjitur: 14.11.2008 Citim (mbreti @ 29.07.2009, 11:45)
Pse mendon se trurin e perdorim me shume se kungullin? smil3dbd4e5e7563a.gif smil3dbd4e5e7563a.gif smil3dbd4e5e7563a.gif

Po te mos kishim trurin, s'do te dinim te perdorim as kungullin smil3dbd4d4e4c4f2.gif .

smil3dbd4e5e7563a.gif


----------------------------------------
Kur ti prangat mi hodhe nė mish,
unė i putha duart tua,
ėshtė rast i pashembullt ta dish
qė xhelatin ta puth e ta dua...-D.Agolli
PM
Top
mbreti
Postuar nė: 29.07.2009, 18:35
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 4495
Antari Nr: 11904
Bashkangjitur: 11.12.2007 Citim (Sybella @ 29.07.2009, 18:05)
Po te mos kishim trurin, s'do te dinim te perdorim as kungullin smil3dbd4d4e4c4f2.gif .

smil3dbd4e5e7563a.gif

Po kungull eshte te keqen. Per cka me e perdor, perpos per peta.


----------------------------------------
Gjithcka ne kohe te vet, por pse kalon kohen kot or i uruar.
PMMSN
Top
Embargo
Postuar nė: 29.07.2009, 21:44
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 14446
Antari Nr: 18552
Bashkangjitur: 17.11.2008 Citim (mbreti @ 29.07.2009, 19:35)
Po kungull eshte te keqen. Per cka me e perdor, perpos per peta.

Edhe per t'ia ngrene farat duke shikuar futboll ne TV Ligen e Kampioneve smil3dbd4d4e4c4f2.gif


----------------------------------------
Kush nuk do qė tė arsyetojė ėshtė Fanatik, kush nuk di tė arsyetojė ėshtė Budalla dhe kush nuk guxon tė arsyetojė ėshtė Skllav i tė tjerėve!
PM
Top
Sybella
Postuar nė: 01.08.2009, 01:04
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 8150
Antari Nr: 18495
Bashkangjitur: 14.11.2008 Citim (mbreti @ 29.07.2009, 19:35)
Po kungull eshte te keqen. Per cka me e perdor, perpos per peta.

S'ban me ia hup t'mirat kungullit. Eh, sa i mire eshte kungulli! Sa semundjet i sheron! smil3dbd4d6422f04.gif

Plus edhe farat nime, qe tha Embargo.

smil3dbd4e5e7563a.gif


----------------------------------------
Kur ti prangat mi hodhe nė mish,
unė i putha duart tua,
ėshtė rast i pashembullt ta dish
qė xhelatin ta puth e ta dua...-D.Agolli
PM
Top
packs
Postuar nė: 01.08.2009, 18:25
Quote Post


Administratore
*****

Posti: Admin Forumi
Postime: 14801
Antari Nr: 17125
Bashkangjitur: 05.09.2008 Citim (Sybella @ 01.08.2009, 02:04)
S'ban me ia hup t'mirat kungullit. Eh, sa i mire eshte kungulli! Sa semundjet i sheron! smil3dbd4d6422f04.gif

Plus edhe farat nime, qe tha Embargo.

smil3dbd4e5e7563a.gif

Sybella a mund te me tregosh cfare semundje sheron kungulli ?
Sinqerisht , nuk e di smil3dbd4d99c6eaa.gif


----------------------------------------
Miremengjesi pasqyra ime, dukeni tmerrshem sot .

Me duket mjaft fola une per veten , dua te di dicka per ju -cfare mendoni ju per mua ?:P
PM
Top
mbreti
Postuar nė: 01.08.2009, 18:31
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 4495
Antari Nr: 11904
Bashkangjitur: 11.12.2007 Citim (packs @ 01.08.2009, 19:25)
Sybella a mund te me tregosh cfare semundje sheron kungulli ?
Sinqerisht , nuk e di smil3dbd4d99c6eaa.gif

Per kete duhet ti pyetni anetaret e forumit (nese ka te tille) nga Nerashti i Tetoves smil3dbd4e5e7563a.gif smil3dbd4e5e7563a.gif smil3dbd4e5e7563a.gif


----------------------------------------
Gjithcka ne kohe te vet, por pse kalon kohen kot or i uruar.
PMMSN
Top
Sybella
Postuar nė: 01.08.2009, 20:05
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 8150
Antari Nr: 18495
Bashkangjitur: 14.11.2008 Citim (packs @ 01.08.2009, 19:25)
Sybella a mund te me tregosh cfare semundje sheron kungulli ?
Sinqerisht , nuk e di smil3dbd4d99c6eaa.gif

Packs, kungulli eshte perdorur shume me pare ne mjekesine popullore (alternative) per preventive dhe sherim te semundjeve te ndryshme. Zakonisht mjekesia alternative dhe ajo shkollore shkojne kontra njera me tjetren. Megjithate, ne kohe te fundit, mjeskia shkollore ka filluar t'ia zgjate doren mjeksise popullore (edhe pse jo publikisht, fshehtazi e bejne kete).

Tani per kungullin, edhe shkencerisht jane vertetuar ndikimet e tija pozitive mbi shendetin e njeriut. Mishi dhe farat e kungullit (nga i cili perfitohet vaji i kungullit) permbajne shume substanca dhe elemente te shendetshme. Disa prej tyre jane: Vitaminat, beta-karotin, hekur, magnez, kalcium, kalium, selen, acide yndyrore te pangopura, etj.

Ne treg ekzistojne preparate te farave te tij, te cilat nga mjeket jipen si terapi per sherimin e semundjeve te prostates (zmadhimit te prostates, tumoreve) dhe meshikezes se urines, kryesisht te meshkujt. Beta-karotini, qe fshihet ne farat e kungullit ka nder tjerash ndikim antikancerogjen.

Mishi i kungullit perdoret per detoksikimin e organizmit dhe nxjerrjen e lengjeve te teperta nga organizmi, duke nxitur urinimin, ndersa farat e tij sherojne meshikezen qe eshte shume e ngacmuar (preferohet te konsumohen nga ata te cilet shkojne shpesh te urinojne).

Eshte me te vertete nje ushqim shume i dobishem per organizmin. I shijshem, me pak kalori. smil3dbd4d6422f04.gif


----------------------------------------
Kur ti prangat mi hodhe nė mish,
unė i putha duart tua,
ėshtė rast i pashembullt ta dish
qė xhelatin ta puth e ta dua...-D.Agolli
PM
Top

Topic Options Faqe: (2) [1] 2  Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio