Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


Faqe: (5) [1] 2 3 ... E fundit »  ( Kalo tek postimi i parė i palexuar ) Reply to this topicStart new topicStart Poll

> PSE?- Sepse., Njihe perditshmerine!
Sybella
Postuar nė: 07.08.2009, 21:32
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 8150
Antari Nr: 18495
Bashkangjitur: 14.11.2008Te nderuar anetare,
ne kete teme do te sjell pyetje me pergjigje nga lemi te ndryshme e qe i hasim ne perditshmeri, per te cilat ndoshta edhe nuk na ka shkuar mendja ndonjehere.

Ne nje faqe gjermane (nano.de) gjendet nje rubrike e posacme, ne te cilen te interesuarit parashtrojne pyetje, ndersa ekspertet pergjigjen.
Varesisht nga koha e lire ne dispozicion, do t‘i perkthej dhe do t’jua sjell ketu, me shprese qe te mesojme dicka te re e interesante.

Edhe ju jeni te ftuar te merrni pjese ne kete teme!
Ju pershendes! smil3dbd4d6422f04.gif

Lista e pyetjeve dhe pergjigjeve te tyre qe gjenden momentalisht ne kete teme:
-Pse tunelet nuk jane te drejte?
-A shihet Muri kinez nga Hena?
-Si matet siperfaqja e vendeve ne Toke?
-Pse eshte uji i detit i kripur?
-Pse satelitet artificial rrotullohen rreth Tokes dhe nuk bien ne Toke?
-Perse barka qe ndodhet ne uje (det) nuk zhvendoset?
-A eshte e vertete se zezaket lindin te bardhe?
-Cfare ndodh me spermen e ejakuluar ne trupin e femres?
-Cfare ndodh me trupin tone gjate temperaturave te uleta?
-Pse nuk duhet klonuar njerezit dhe cilat jane rreziqet e klonimit?
-Cfare simbolizon flamuri olimpik?
-Si caktohet mosha e kockave te njeriut?
-Pse ne Shtepine e Bardhe prane cdo Presidenti , cdohere eshte nje "Young Boy "?
-Pse tek njerezit ekziston "periudha e gavetes" dhe kur perfundon ajo?
-Pse berryli dhemb shume?
-Pse “Ghostwriters”(fjalimeshkruesit) njihen realisht si “Fantazme”?!
-Pse patatja zbutet, ndersa veza ngurtesohet gjate zierjes?
-A mundet meshkujt e sterilizuar serisht te bejne femije?
-Si zhvillohen testiset?
-Sa larg prej neve gjendet horizonti?
- Pėrse pėlhura e lagur duket mė e errėt?
- Pėrse uji nuk e qetėson gjuhėn pasi tė keni ngrėnė ushqim pikant (djegės)?
- Pėrse ngjyra e kaltėr ėshtė pėr meshkujt, ndėrsa ngjyra rozė pėr femrat?
-Nėse gjaku ėshtė i kuq, pse venat janė tė kaltra?
-Pėrse qepa ju bėn tė qani?
-Pėrse devet quhen “anijet e shkretėtirės?”
-Intelegjenca e trasheguar vetem nga prindi-nene.Pse?
-Pse zėri personal na tingėllon ndryshe nė inēizime?
- Sa kilometra kalon/ecė mesatarisht njeriu nė jetė?

Ky postim ėshtė ndryshuar nga Sybella nė 06.06.2010, 23:34


----------------------------------------
Kur ti prangat mi hodhe nė mish,
unė i putha duart tua,
ėshtė rast i pashembullt ta dish
qė xhelatin ta puth e ta dua...-D.Agolli
PM
Top
Sybella
Postuar nė: 07.08.2009, 21:34
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 8150
Antari Nr: 18495
Bashkangjitur: 14.11.2008Pse tunelet nuk jane te drejta?

Fotografi e jashtme

Pse tunelet ndertohen me kthesa duke i bere ato me te gjata, me cka ndertimi i tyre kushton me shume, ne vend qe te shkrutohet gjatesia dhe te zvogelohen harxhimet?

Ne planifikimin dhe ndertimin e tuneleve ekzistojne shume sfida te cilat duhet te zgjidhen me mjeshteri te madhe. Tunelet ndertohen qellimisht me kthesa. Njeri nga qellimet kryesore eshte siguria. Ne kete menyre duhet te ruhet vemendja e vozitesve. Daljet nga tunelet gjenden gjithashtu pas nje kthese e kjo ka per qellim qe te mos “verbohen” vozitesit nga drita.

Edhe natyra vete mund te qendroje ndonjehere ne rruge si pengese, p.sh. nga nje liqen ese shkembinj te cilet ushtrojne presion te madh e duke i anashkaluar keto si pengesa, krijohen kthesat.


----------------------------------------
Kur ti prangat mi hodhe nė mish,
unė i putha duart tua,
ėshtė rast i pashembullt ta dish
qė xhelatin ta puth e ta dua...-D.Agolli
PM
Top
xiki
Postuar nė: 07.08.2009, 22:09
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 1585
Antari Nr: 236
Bashkangjitur: 03.04.2005Perse Barka nuk Fundoset ???


----------------------------------------
www.autoshitje.com
PMEmail PosterUsers Website
Top
Sybella
Postuar nė: 07.08.2009, 22:47
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 8150
Antari Nr: 18495
Bashkangjitur: 14.11.2008Si matet siperfaqja e vendeve ne Toke?

Fotografi e jashtme

Matjet e para te siperfaqeve jane bere me ane te yjeve. Sot, vendet dhe e tere toka maten me ndihme te sateliteve. GPS (Global Positioning System) eshte nje sistem navigativ satelitor qe perbehet prej nje rrjetit nga se paku 24 sateliteve rreth e perqark planetit Toke. Keta satelite mundesojne percaktimin e pozicioneve ne kahje x, y dhe z ne mbare siperfaqen e Tokes. Pozitat percaktohen duke e matur kohen e kalimit te sinjaleve ne GPS-mjetin ne toke. Per percaktimin e gjatesise dhe gjeresise (2-dimensionale) nevojiten sinjalet e se sepaku 3 sateliteve.

Nese nevojitet edhe matja e gjatesise (3-dimensionale, malet p.sh), atehere te domosdoshme jane sinjalet prej sepaku 4 sateliteve. Me ane te GPS-it mundesohet matje e sakte deri ne centimetra. Ne baze te te dhenava te grumbulluara ne GPS llogaritet siperfaqja dhe kufijte e shteteve.


----------------------------------------
Kur ti prangat mi hodhe nė mish,
unė i putha duart tua,
ėshtė rast i pashembullt ta dish
qė xhelatin ta puth e ta dua...-D.Agolli
PM
Top
Sybella
Postuar nė: 08.08.2009, 13:02
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 8150
Antari Nr: 18495
Bashkangjitur: 14.11.2008Pse eshte uji i detit i kripur?

Uje te kripur fale ujerave te embel-lumenjeve!

Fotografi e jashtme

Deterat jane te kripur sepse ujerat e embel i furnizojne ato me minerale-ne sasi te vogla, por ne kontinuitet. Prej aty mineralet s’ka me ku te ikin. Kripa koncentrohet ne ujerat e detit.

Ujerat e embel-lumenjte, e mbledhin kripen gjate rruges se tyre qe nga vendburimi i tyre e deri ne det dhe se bashku me to derdhen ne ujin e detit. Uji i lumenjeve permban shume pak kripe, 1 gram ne nje 1 liter-te cilen ne nuk e shijojme.

Uji avullohet nga dielli, i cili serish kthehet te ne ne forme te shiut duke i mbushur lumenjte. Meqenese avullohet vetem uji, kriperat mbeten keshtu ne ujin e detit.
Sot, koncentrimi i kripes ne ujerat e detit eshte 3,5 %, ndersa Deti i vdekur arrin nje koncentrim prej 30 % sepse ketu uji avullohet ne nje shkalle shume te larte, ndersa nuk ka perzierje me ujera te tjera.

Kete proces natyror e perdor edhe njeriu per perfitimin e kripes se detit. Uji i kripur i detit percohet ne bazene te vogla dhe avullohet. Vetem pas disa diteve mund te verejme rritje te dukshme te sasise se kripes ne kete „Mini det te vdekur“.

Ky postim ėshtė ndryshuar nga Sybella nė 08.08.2009, 13:03


----------------------------------------
Kur ti prangat mi hodhe nė mish,
unė i putha duart tua,
ėshtė rast i pashembullt ta dish
qė xhelatin ta puth e ta dua...-D.Agolli
PM
Top
Strider
Postuar nė: 08.08.2009, 15:26
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 9705
Antari Nr: 8466
Bashkangjitur: 16.07.2007Shum pyetje te lehta ke be!
Ta bej une ty nje Sybella??

Pse satelitet artificial rotullohen reth Tokes dhe nuk bien ne Toke???
Cka i ben ata qe te rotullohen te mos harxhojne gas dhe te rine ne sherbim te njerezve,por pa mos harxhuar asgje,dhe nuk arijne ne Toke..


----------------------------------------
Everyone wants to change the world,but nobody wants to change himself
PM
Top
Sybella
Postuar nė: 08.08.2009, 16:16
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 8150
Antari Nr: 18495
Bashkangjitur: 14.11.2008 Citim (Strider @ 08.08.2009, 16:26)
Shum pyetje te lehta ke be!
Ta bej une ty nje Sybella??

Pse satelitet artificial rotullohen reth Tokes dhe nuk bien ne Toke???
Cka i ben ata qe te rotullohen te mos harxhojne gas dhe te rine ne sherbim te njerezve,por pa mos harxhuar asgje,dhe nuk arijne ne Toke..

Nese e ke lexuar temen ne fillim Strider, nuk eshte qellimi te bejme pyetje smil3dbd4e398ff7b.gif .

Nese ti e di pergjigjen e pyetjes qe e ke parashtruar, sille ketu. Ketu, ne kete teme, do t'i mesojme gjerat qe nuk i dime pa bere gare se kush i di.

Per te parashtruar pyetje, per te cilat doni te dini pergjigje nga anetaret e keni kete teme ketu: http://www.studentet.info/modules/ipboard/...ic=16786&st=165.

P.S. Xiki, ne kete teme larte e ke pergjigjen e pyetjes qe e ke parashtruar ti. Shif faqe 1,2 dhe 12.


----------------------------------------
Kur ti prangat mi hodhe nė mish,
unė i putha duart tua,
ėshtė rast i pashembullt ta dish
qė xhelatin ta puth e ta dua...-D.Agolli
PM
Top
Strider
Postuar nė: 08.08.2009, 16:42
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 9705
Antari Nr: 8466
Bashkangjitur: 16.07.2007 Citim (Sybella @ 08.08.2009, 17:16)
Nese e ke lexuar temen ne fillim Strider, nuk eshte qellimi te bejme pyetje smil3dbd4e398ff7b.gif .

Nese ti e di pergjigjen e pyetjes qe e ke parashtruar, sille ketu. Ketu, ne kete teme, do t'i mesojme gjerat qe nuk i dime pa bere gare se kush i di.


Oki Dada Sybella. smil3dbd4e5e7563a.gif Flm per sqarimet se nuk i "disha"

Pergjigja eshte:
Toka eshte rotull,ajo ka gravitet qe terheq trupat teposht,dhe cdo trup qe afrohet afer saj deri ne nje limit te caktuar,ajo fillon te terheq,poashtu,karakteristike e sateliteve eshte se ata rotullohen duke shfrytezuar gravitetein e Tokes dhe shpejtesine per 7.9 Km/sekond.Dhe me ate shpjetesi ajo bie posht,por ne momentin qe shkon drejte ne toke nga Graviteti,poashtu edhe Toka eshte e rumbullaksuar,keshtu qe satelitet ne ate shpejtesi duke ardhur ne Toke nuk bien poshte spese edhe Toka eshte e Rumbullaket dhe ajo vazhdimisht bie dhe nuk arin ne Toke! smil3dbd4e5e7563a.gif

Fotografi e jashtme


----------------------------------------
Everyone wants to change the world,but nobody wants to change himself
PM
Top
the_undead
Postuar nė: 08.08.2009, 16:50
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 1433
Antari Nr: 23051
Bashkangjitur: 29.07.2009Perse barka qe ndodhet ne uje (det)nuk zhvendoset?

-Sepse,vala krijohet nga nje burim i caktuar dhe perhapet ashtu qe cdo grimc e ngacmon nje grimc tjeter.Gjate ketij ngacmimi njera grimc i jep eneregjin grimces tjeter,dhe e shtyn ate ne levizje.Pra,vala e bart energjin,por nuk e bart lenden.Lenda ne kete rast eshte barka mbi det,dhe kjo bark do te lekundet nga perplasja e valeve ne te,por nuk do te zhvendoset.

P.S.Edhe drita ka natyre valore.


----------------------------------------
the_undead is back!
PM
Top
Sybella
Postuar nė: 11.08.2009, 16:15
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 8150
Antari Nr: 18495
Bashkangjitur: 14.11.2008A eshte e vertete se zezaket lindin te bardhe?

Bebet zezake lindin te bardhe.
Prodhimi i melanines ne lekuren e bebeve aktivizohet pas kontaktit me driten e diellit.Fotografi e jashtme

Eshte veshtire qe te te posalindurit te thuhet se cfare ngjyre te lekures kane, kur edhe vete femijet e prinderve zezake lindin me ngjyre te celur te lekures. Te gjithe femijet lindin me melanocite te caktuara (qeliza qe prodhojne melaninen, e cila i ngjyros lekuren, syte dhe floket), por keto aktivizohen intensivisht pas lindjes- thote drejtori i klinikes per akusheri ne Mainz, prof.Heinz Kölbl.


Melanina ka per qellim te mbroje lekuren nga rrezatimi i demshem i diellit. Fetusi ne barkun e nenes nuk i nenshtrohet ketij rrezikut dhe prandaj melanina aktivizohet tek pas lindjes, me te dalur ne drite te diellit. Koncentracioni i melanines e arrin vleren e saj gjenetike ne 6 muajt e pare te jetes.

Aktivizimi pas lindjes i melanines eshte edhe arsyeja se perse pothuajse te gjithe bebat lindin me sy te kaltert.


----------------------------------------
Kur ti prangat mi hodhe nė mish,
unė i putha duart tua,
ėshtė rast i pashembullt ta dish
qė xhelatin ta puth e ta dua...-D.Agolli
PM
Top
Sybella
Postuar nė: 11.08.2009, 16:44
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 8150
Antari Nr: 18495
Bashkangjitur: 14.11.2008Cfare ndodh me spermen e ejakuluar ne trupin e femres?

Sperma, e cila ngelet e tepert (e paperdorur), resorbohet ose qitet jashte nga trupi i femres.

Fotografi e jashtme


Nese pas marredhenieve seksuale nuk vjen deri te fekondimi, spermatozoidet behen me te ngadalshme dhe vdesin- sqaron specialistja Victoria Avazova nga spitali gjinekologjik ne Minhen. Shumica e tyre grumbullohen ne forniks te vagines (pjesa e pasme e vagines qe gjendet ne hyrje te qafes se mitres). Numri me i madh i spermatozoideve qiten nga vagina pas marredhenieve seksuale, ndersa mbetja resorbohet nga trupi i femres ose qitet me ane te menstruacioneve te ardhshme.

Mbijetesa e spermatozoideve ne trupin e femres varet nga vendndodhja e tyre. Ne vagine dhe ne rrugen deri te mitra jetojne spermatozoidet vetem disa ore. Ne keto vende eshte klima per qelizat e huaja (spermatozoidet) e papershtatshme. Ne kete menyre mbrohet organizmi i femres nga shkaktare te semundjeve te ndryshme.

Ndersa ne miter, spermatozoidet mund te jetojne 4 deri ne 5 dite dhe te presin qelizen veze per fekondim.
Direkt pas derdhjes (ejakulimit) sprema eshte viskoze. Viskoziteti e mbron ate nga ndikimi i faktoreve te jashtem. Pas 15-30 minutave ndikon nje enzim qe e ben spermen me te lengshme dhe atehre spermatozoidet jane ne gjendje te „notojne“ e kerkojne qelizen veze.


----------------------------------------
Kur ti prangat mi hodhe nė mish,
unė i putha duart tua,
ėshtė rast i pashembullt ta dish
qė xhelatin ta puth e ta dua...-D.Agolli
PM
Top
Sybella
Postuar nė: 11.08.2009, 22:39
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 8150
Antari Nr: 18495
Bashkangjitur: 14.11.2008Cfare ndodh me trupin tone gjate temperaturave te uleta?

Njerezit mund t’i bejne balle lakuriq temperatures se jashtme prej 19 gradeve Celsius.
Sa me ftohte qe behet, nisim te prodhojme nxehtesi-por kjo nuk mjafton.

Fotografi e jashtme

Temperatura e trupit te njeriut eshte konstante dhe ate 37 grade Celsius. Ai mund te qendroje lakuriq ne nje temperature te jashtme prej 19 shkalleve, duke mos ndier renie te temrperatures se trupit. Sapo fillon te bie temp.e jashtme nen 19 shkalle, trupi i njeriut gjendet ne rrezik. Cdo njeri, ne gjendje pushimi, prodhon nepermjet te levizjeve te muskujve aq energji sa nje poce elektrike prej 80-Watteve, gje qe pa problem mundeson mbajtjen konstante te temp.se trupit edhe nese temp.e jashtme eshte 28 shkalle. Me levizje te lehta (ferkime) mund ta katerfishojme prodhimin e nxehtesise ne trupin tone. Ne kete menyre i bejme balle edhe temp.se jashtme prej 19 shkalleve.

Ne rast se temp. e jashtme bie nen 19 shkalle, atehere fillon trupi te dridhet-ketu angazhohen shtese te gjitha muskujt e trupit, te cilat nepermjet dridhjeve prodhojne energji. Te ecurit, vrapimi e te ngjajshmet jane kontraproduktive sepse nepemjet te levizjes largohet shtresa e ajrit te ngrohur nga lekura jone. Prandaj, ketu vlen-dridhu ne vend!

Gjate temperaturave te uleta ngushtohen enet e gjakut ne ekstremitetet dhe lekure, me cka keto ftohen, por mirembahet funksionimi i organeve te brendshme vitale, te cilat ngrohen edhe me tej. Regjionet e brendshme gjithashtu izolojne nxehtesine ne brendine e trupit dhe ne kete menyre, brendia e ngrohte e trupit nuk vjen ne kontakt me temp.e jastme. Keshtu, nje njeri mund te qendroje deri me 10 minuta ne Antarktik. Me pas, temp.e lekures arrin ne -5 shkalle-temperatura e ngrirjes se ujit te krypur- e indet tona perbehen prej 60% uje. Pas 20 minutave temp.ne brendine e trupit ulet ne 30 shkalle. Puna e zemres ngadalesohet, ndersa rritet probabiliteti qe ajo te ndalet se punuari.

Njeriu, ne uje me temp. rreth 4 shkalleve, ftohet edhe me shpejte sepse uji ka percueshmeri me te mire se ajri dhe ia merr ngrohtesine trupit me shpejte. Per kete shkak ne ujera ngrihen njerezit vetem pas disa minutave.


----------------------------------------
Kur ti prangat mi hodhe nė mish,
unė i putha duart tua,
ėshtė rast i pashembullt ta dish
qė xhelatin ta puth e ta dua...-D.Agolli
PM
Top
sh.i
Postuar nė: 12.08.2009, 08:49
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 984
Antari Nr: 15279
Bashkangjitur: 01.05.2008 Citim (Kosowars @ 07.08.2009, 22:33)
me duket se nje teme identike me pare e pat hapur edhe sh.i me falni

Jo,teme te tille nuk kam hapur,por kam qene aktive ne dy te ngjajshme qe me pare i kemi patur,andaj me ke ngaterruar...
Edhe kjo teme me pelqen,ka pyetje interesante.

Ndersa une e shtroj nje ceshtje qe per te gjithe eshte e njohur e qe per mua ngre nje interes shume te madh ne kohe te fundit.

Pse nuk duhet klonuar njerezit dhe cilat jane rreziqet e klonimit?

Sepse: Shkenctaret kembengulin shume forte se eshte shume joetike te provohet te klonohet njeriu.Arsyet jane te shumta mbase fryti i fituar nga procesi i klonimit percillet me rreziqe te shumta.Shumica e perpjekjeve per klonimin e gjitareve deshtojne,por rreth 30% e kloneve te lindur te gjalle lindin me permasa te medha dhe kushte te tjera dobesuese.Ata ngordhin parakohe nga infeksione dhe komplikime tjera.Vdekja e kloneve njihet si misterioze.Shembull:delja e pare e klonuar(Dolli,ne Australi) qe energjike diten qe ngordhi dhe rezultatet e autopsise deshtuan ne percaktimin e shkakut te ngordhjes se saj.Arsyeja tjeter eshte se nuk dihet se si do te ndikonte klonimi ne zhvillimin mendor qe eshte vendimtare per zhvillimin e humaneve te shendetshme.
Te njejtat probleme duhen te priten edhe ne klonimin e njerezve andaj shkenctaret ate e konsiderojne fuqishem te rrezikshem.

Ky postim ėshtė ndryshuar nga sh.i nė 12.08.2009, 08:49


----------------------------------------
Autoritet po-dhe jo majoritet.
PM
Top
Cusack
Postuar nė: 13.08.2009, 01:10
Quote Post


Carpe Diem
*****

Posti: Admin Forumi
Postime: 10747
Antari Nr: 4199
Bashkangjitur: 24.11.2006Flamuri Olimpik

Fotografi e jashtme

Ngjyrat e flamurit olimpik gjithmone jane e kuqe, e zeze, e kalter, jeshile dhe e verdhe, ne nje fushe te bardhe. Kjo, sepse se paku njera nga keto ngjyra paraqitet ne flamurin e cdo shteti ne tere planetin.

Pese rrathet e nderlidhur paraqesin: Ameriken, Evropen, Azine, Afriken dhe Oqeanine.


----------------------------------------
Mos ia fal cdokujt kenaqesine te mendoje qe eshte dikush ne jeten tende. Aq me pak dikujt qe s'e ka problem nese je ti ose dikush tjeter!
Miss.Blue
PM
Top
Sybella
Postuar nė: 13.08.2009, 20:30
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 8150
Antari Nr: 18495
Bashkangjitur: 14.11.2008Faleminderit te gjithe juve qe kontriboni ne kete teme duke sjellur pyetje interesante me gjithe pergjigje. smil3dbd4d6422f04.gif

P.S. Postimi i pare (hyrja e temes) do te aktualizohet vazhdimisht duke i shtruar pyetjet e reja qe do te sillen ketu.

smil3dbd4e5e7563a.gif
----------------------------------------
Kur ti prangat mi hodhe nė mish,
unė i putha duart tua,
ėshtė rast i pashembullt ta dish
qė xhelatin ta puth e ta dua...-D.Agolli
PM
Top

Topic Options Faqe: (5) [1] 2 3 ... E fundit » Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio