Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


Faqe: (5) 1 [2] 3 4 ... E fundit »  ( Kalo tek postimi i parė i palexuar ) Reply to this topicStart new topicStart Poll

> PSE?- Sepse., Njihe perditshmerine!
Sybella
Postuar nė: 14.08.2009, 21:08
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 8150
Antari Nr: 18495
Bashkangjitur: 14.11.2008Si caktohet mosha e kockave te njeriut?

Nje izotop radioaktiv eshte treguesi i moshes se kockave.


Fotografi e jashtme

Per te caktuar moshen e kockave te njerezve te vdekur, shkencetaret e perdorin metoden radiokarbonike: pjesa dermuese e karbonit ne trupin e njeriut perbehet nga izotopi 12C, e ne sasi te vogla gjendet edhe izotopi 14C. Ne nje billion atome normale te Karbonit, ka nje atom 14C. Sa me te vjetra qe jane kockat, aq me i vogel eshte numri i 14C atomeve.

Keto atome jane krijuar si pasoje e rrezatimit kosmik. Keto ndikojne qe atomet e Azotit te marrin nje neutron me shume e te japin nje proton. Nw dallim prej variantes me stabile e me te lehte, eshte ky vete radioaktiv dhe shkaterrohet. Koha e gjysmejetes se tij eshte 6000 vjete.

Ne fund te nje procesi me spektrometer regjistrohen 14C atomet si impulse elektrike.

Kjo metode radiokarbonike mund te llogarise moshen e kocakve qe jane deri ne 50.000 vjete te vjetra, zakonisht kocka te njerezve.


----------------------------------------
Kur ti prangat mi hodhe nė mish,
unė i putha duart tua,
ėshtė rast i pashembullt ta dish
qė xhelatin ta puth e ta dua...-D.Agolli
PM
Top
packs
Postuar nė: 14.08.2009, 21:32
Quote Post


Administratore
*****

Posti: Admin Forumi
Postime: 14801
Antari Nr: 17125
Bashkangjitur: 05.09.2008Pse ne Shtepine e Bardhe prane cdo Presidenti , cdohere eshte nje "Young Boy "?


-Gjate mandatit te cdo Presidenti amerikan , ne Shtepine e Bardhe sherben nje "Djalosh i ri " i cili duhet te jete i moshes 20 -21 vjec. Detyrat e tij jane te shumeta dhe te gjitheanshme. Ai e dine cfare pixhamash do veshe sonte Presidenti (psh). Vetem ai ka te drejten te flase me Presidentin si nje familjar i tij ( edhe pse realisht nuk eshte ). Ai ka te drejte tu lajmerohet telefonatave ( edhe pa lejen e Presidentit ) . Ai eshte "i perkedheluri " i Presidentit . Mosha e tij duhet te jete 20 ose 21 per arsye se konsiderohet se aty kryen nje "Universitet te Jetes"!

Ky postim ėshtė ndryshuar nga packs nė 14.08.2009, 21:33


----------------------------------------
Miremengjesi pasqyra ime, dukeni tmerrshem sot .

Me duket mjaft fola une per veten , dua te di dicka per ju -cfare mendoni ju per mua ?:P
PM
Top
packs
Postuar nė: 16.08.2009, 21:31
Quote Post


Administratore
*****

Posti: Admin Forumi
Postime: 14801
Antari Nr: 17125
Bashkangjitur: 05.09.2008Pse tek njerezit ekziston "periudha e gavetes" dhe kur perfundon ajo?-

Njerezit , gjate jetes shpesh ndihen te frustruar . Thone : eshte krejt monotoni , nuk rrihet askund, nuk punohet , nuk shkohet atje ....e deri tek : nuk jam per asgje, nuk arrij te gjej nje pune dot,tutje..edhe: une jam asgje !Me nje fjale :deshperim, depresion!
Por, cdo njeri kalon "periudhen e gavetes" dhe nuk shpeton pa e kaluar ate.
Gaveta ishte nje lloj ene te cilen ushtaret gjate luftrave e perdornin per te pire uje (dhe e perdorin ende) . Ate nuk mund ta perdornin kur te donin sepse nuk kishte mjaft. Ishte me caktim, e caktuar. Dhe sot , nga shume studiues: psikologe, sociologe etj., edhe nje periudhe tek njerezit eshte emruar si e tille . Ajo periudhe tek njeriu zgjate 3 deri ne 7 vite . Thuajse asnjeri nuk shpeton pa e kaluar rrugen deri tek Gaveta e kur e arrine ate , e verene . Vie lehtesimi, hapen rruget . Andaj , mos u deshperoni .Te ngjashmen e kane kaluar shume njerez te cilet sot edhe shkelqejne . Jane presidente. Jane ministra. Jane artiste. Jane shkenctare..dhe sot me mburrje tregojne "gavetat" e tyre. smil3dbd4d6422f04.gif


----------------------------------------
Miremengjesi pasqyra ime, dukeni tmerrshem sot .

Me duket mjaft fola une per veten , dua te di dicka per ju -cfare mendoni ju per mua ?:P
PM
Top
DonDevil
Postuar nė: 18.08.2009, 19:01
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2653
Antari Nr: 19432
Bashkangjitur: 12.01.2009 Citim (Sybella @ 11.08.2009, 17:15)
A eshte e vertete se zezaket lindin te bardhe?

Bebet zezake lindin te bardhe.
Prodhimi i melanines ne lekuren e bebeve aktivizohet pas kontaktit me driten e diellit.Fotografi e jashtme

Eshte veshtire qe te te posalindurit te thuhet se cfare ngjyre te lekures kane, kur edhe vete femijet e prinderve zezake lindin me ngjyre te celur te lekures. Te gjithe femijet lindin me melanocite te caktuara (qeliza qe prodhojne melaninen, e cila i ngjyros lekuren, syte dhe floket), por keto aktivizohen intensivisht pas lindjes- thote drejtori i klinikes per akusheri ne Mainz, prof.Heinz Kölbl.


Melanina ka per qellim te mbroje lekuren nga rrezatimi i demshem i diellit. Fetusi ne barkun e nenes nuk i nenshtrohet ketij rrezikut dhe prandaj melanina aktivizohet tek pas lindjes, me te dalur ne drite te diellit. Koncentracioni i melanines e arrin vleren e saj gjenetike ne 6 muajt e pare te jetes.

Aktivizimi pas lindjes i melanines eshte edhe arsyeja se perse pothuajse te gjithe bebat lindin me sy te kaltert.

Tem shum e mir Sybella.
Haha kto zezaket menjher reziteshkan kurse ne rim me dhjetra or ne gjell qe te rezitemi kur e shohim veten jemi djegur smil3dbd4ddd6835f.gif smil3dbd4d4e4c4f2.gif


----------------------------------------
Silent!
PM
Top
botox
Postuar nė: 21.08.2009, 10:30
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 419
Antari Nr: 22610
Bashkangjitur: 18.06.2009bravo per temen sybella

njo pi temave mat mira definitivisht. shum sene interesant lexova

smil4a8acf686328f.gif


----------------------------------------
E pyta tdashuren qa po don
tha kurgja tjeter veq silikon
i thash hajde ta jap ni boks
tha amo masnej ma jep pak botox
PM
Top
Sybella
Postuar nė: 25.08.2009, 00:14
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 8150
Antari Nr: 18495
Bashkangjitur: 14.11.2008Pse berryli dhemb shume?

Fotografi e jashtme


Asnje vend i trupit nuk dhemb aq shume sikur qe dhemb berryli kur e vrajme te dera apo buze tavolines. Gjate goditjes edhe me te lehte paraqiten xixat para syve. Fajtor per kete eshte nje nerv i pandjeshem i cili inervon me shume regjione ne dore dhe krah dhe shkakton alarm te gabuar ne tru.

Po te lendoheni me maje te berrylit padashur ne kendin e tavolines, krijohet nje ndjenje si goditje elektrike. Krahu e ndonjehere edhe trupi kaplohet nga nje perzierje e ndjenjave si shpim gjilperash, dhimbje dhe mpirje. Ne kete vend kaq te ndjeshem ne fakt nuk dhemb ashti, fajtor eshte nervi qe gjendet ne kete vend, Nervus Ulnaris. Ky nerv kalon mbi majen e ashtit te berrylit, menjehere nen siperfaqen e lekures. Detyra e ketij nervit eshte te percjelle impulset nga gishti i vogel, gishti i unazes dhe disa regjione te dores deri te truri. Ne rast te ngacmimit te nervit me goditje, ndodh qe te ngacmohen fije te ndryshme nervore ne te njejten kohe, si p.sh. per prekje ose dhimbje.

Nervi ulnar ne vete nuk reagon ne dhimbje. Gjate ngacmimit te tij zhvillohet nje mbireagim: ai dergon impulse dhimbjeje ne tru per te gjitha regjionet qe i inervon dhe prandaj paraqitet nje perzierje e ndjenjave (mpirje, dhimbje, shpime, vibrime) neper doren dhe krahun e tere.


----------------------------------------
Kur ti prangat mi hodhe nė mish,
unė i putha duart tua,
ėshtė rast i pashembullt ta dish
qė xhelatin ta puth e ta dua...-D.Agolli
PM
Top
packs
Postuar nė: 25.08.2009, 20:28
Quote Post


Administratore
*****

Posti: Admin Forumi
Postime: 14801
Antari Nr: 17125
Bashkangjitur: 05.09.2008Pse “Ghostwriters”(fjalimeshkruesit) njihen realisht si “Fantazme”?!

Njeriu qe i drejtohet nje mase te madhe per te folur , natyrisht para vetes ka edhe nje fjalim .Fjalimi i ndodhur para tij ose i mesuar permendesh , eshte i shkruar nga dikush qe njihet me emrin Fjalimshkrues ose “Ghostwriter”.Nese jemi duke folur per ‘ghostwriters’ te njerezve si Obama , Klinton , Merkel …kushdoqofte qe mbane nje fjalim para nje numri te madh njerezish , konsiderohet se fjalet e tyre jane te shkruara nga nje Fantazme! Dhe , po ! Edhe vet ata –fjalimeshkruesit kane pranuar se jane “Fantazme”!. Nder shume arsyet qe permenden lidhur me kete jane edhe se ata (Fantazmat/fjalimeshkruesit ) njohin paraprakisht territorin te cilit ‘do ti drejtohen’.Ata njohin ‘secilin njeri’ qe do ti drejtohen ! Dhe arsyetimi thuajse final i tyre eshte se “ ata, fjalet qe shkruajne i konsiderojne si nje shtage qe mbane peshe te madhe ,por qe nuk lejojne te u bie ne toke”!!Ata , realisht jane nje fantazme. Ata definitivisht pranojne te quhen te tille.


----------------------------------------
Miremengjesi pasqyra ime, dukeni tmerrshem sot .

Me duket mjaft fola une per veten , dua te di dicka per ju -cfare mendoni ju per mua ?:P
PM
Top
Sybella
Postuar nė: 25.08.2009, 23:01
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 8150
Antari Nr: 18495
Bashkangjitur: 14.11.2008 Citim (packs @ 25.08.2009, 21:28)
“ ata, fjalet qe shkruajne i konsiderojne si nje shtage qe mbane peshe te madhe ,por qe nuk lejojne te u bie ne toke”!!

....por u bie ne koke te pranishmive smil3dbd4d6422f04.gif .

Shume interesant! Me te vertete keto fantazma jane gjeni. Interesant se si fjala e tyre prek cdo njeri.


----------------------------------------
Kur ti prangat mi hodhe nė mish,
unė i putha duart tua,
ėshtė rast i pashembullt ta dish
qė xhelatin ta puth e ta dua...-D.Agolli
PM
Top
packs
Postuar nė: 25.08.2009, 23:09
Quote Post


Administratore
*****

Posti: Admin Forumi
Postime: 14801
Antari Nr: 17125
Bashkangjitur: 05.09.2008 Citim (Sybella @ 26.08.2009, 00:01)
....por u bie ne koke te pranishmive smil3dbd4d6422f04.gif .

Shume interesant! Me te vertete keto fantazma jane gjeni. Interesant se si fjala e tyre prek cdo njeri.

Me siguri kete kuptim ka smil3dbd4d4e4c4f2.gif
U pata cudite ne nje ligjerate kur hyni profesori e tha : "Sot do njihemi me fantazmat" smil3dbd4d8676346.gif ( isha e para vullnetare te dilja jashte smil4a8acea04e4b2.gif )
Se mos dalin nga tema .
Sybelles smil3dbd4e4c2e742.gif


----------------------------------------
Miremengjesi pasqyra ime, dukeni tmerrshem sot .

Me duket mjaft fola une per veten , dua te di dicka per ju -cfare mendoni ju per mua ?:P
PM
Top
Route.007
Postuar nė: 25.08.2009, 23:13
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2282
Antari Nr: 16567
Bashkangjitur: 27.07.2008 Citim (packs @ 25.08.2009, 21:28)
Pse “Ghostwriters”(fjalimeshkruesit) njihen realisht si “Fantazme”?!

Njeriu qe i drejtohet nje mase te madhe per te folur , natyrisht para vetes ka edhe nje fjalim .Fjalimi i ndodhur para tij ose i mesuar permendesh , eshte i shkruar nga dikush qe njihet me emrin Fjalimshkrues ose “Ghostwriter”.Nese jemi duke folur per ‘ghostwriters’ te njerezve si Obama , Klinton , Merkel …kushdoqofte qe mbane nje fjalim para nje numri te madh njerezish , konsiderohet se fjalet e tyre jane te shkruara nga nje Fantazme! Dhe , po ! Edhe vet ata –fjalimeshkruesit kane pranuar se jane “Fantazme”!. Nder shume arsyet qe permenden lidhur me kete jane edhe se ata (Fantazmat/fjalimeshkruesit ) njohin paraprakisht territorin te cilit ‘do ti drejtohen’.Ata njohin ‘secilin njeri’ qe do ti drejtohen ! Dhe arsyetimi thuajse final i tyre eshte se “ ata, fjalet qe shkruajne i konsiderojne si nje shtage qe mbane peshe te madhe ,por qe nuk lejojne te u bie ne toke”!!Ata , realisht jane nje fantazme. Ata definitivisht pranojne te quhen te tille.

hala spo kuptojj per qet “Ghostwriters”(fjalimeshkruesit)

Pse njihen si fantazmm , ma shkurt e ma kuptushem net tregon dikushh se spo kuptojj smil3dbd4e02c5440.gif ?


----------------------------------------
Sa me shum qe i njoh njerzit aq me shum i dua kafshet.

Sa do i rendesishem qe te jesh, nr i te pranishmeve ne funeralin tend varet nga moti .
PM
Top
packs
Postuar nė: 25.08.2009, 23:17
Quote Post


Administratore
*****

Posti: Admin Forumi
Postime: 14801
Antari Nr: 17125
Bashkangjitur: 05.09.2008 Citim (Route.007 @ 26.08.2009, 00:13)
hala spo kuptojj per qet “Ghostwriters”(fjalimeshkruesit)

Pse njihen si fantazmm , ma shkurt e ma kuptushem net tregon dikushh se spo kuptojj smil3dbd4e02c5440.gif ?

Hahahahaha mos u tut vec ama , mos u tut smil3dbd4d4e4c4f2.gif
Eshte filozofi e tyne pse e quajne veten ashtu , ca te t'them tjeter. Lexo nese je i interesuar smil3dbd4d4e4c4f2.gif


p.s. Tregoni dikush ma shkurt e ma kuptushem smil4a8acea04e4b2.gif


----------------------------------------
Miremengjesi pasqyra ime, dukeni tmerrshem sot .

Me duket mjaft fola une per veten , dua te di dicka per ju -cfare mendoni ju per mua ?:P
PM
Top
Anubisi-E
Postuar nė: 25.08.2009, 23:18
Quote Post


Pacifist
*****

Posti: Antarė
Postime: 9660
Antari Nr: 14168
Bashkangjitur: 07.03.2008 Citim (Route.007 @ 26.08.2009, 00:13)
hala spo kuptojj per qet “Ghostwriters”(fjalimeshkruesit)

Pse njihen si fantazmm , ma shkurt e ma kuptushem net tregon dikushh se spo kuptojj smil3dbd4e02c5440.gif ?

Obama kur del dhe kur thot "we have to change the world", ai ne fakt nuk i ka shkruar ata fjali, po ka nje person te caktuar vetem per te shkruar fjalimet e presidentit. Perndryshe, Obama e ka shkruesin me te ri ne historine e Shtepis se Bardhe.


----------------------------------------
Beati pacifici!
PM
Top
amiri
Postuar nė: 25.08.2009, 23:24
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 3818
Antari Nr: 13736
Bashkangjitur: 18.02.2008 Citim (Anubisi-E @ 26.08.2009, 00:18)
Obama kur del dhe kur thot "we have to change the world", ai ne fakt nuk i ka shkruar ata fjali, po ka nje person te caktuar vetem per te shkruar fjalimet e presidentit. Perndryshe, Obama e ka shkruesin me te ri ne historine e Shtepis se Bardhe.

italian eshte kshtu kam lexuar dikunddd


----------------------------------------
Mendo globalisht, vepro lokalisht.

Give me a place to stand, and i will move the earth.
PM
Top
Route.007
Postuar nė: 25.08.2009, 23:26
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2282
Antari Nr: 16567
Bashkangjitur: 27.07.2008 Citim (Anubisi-E @ 26.08.2009, 00:18)
Obama kur del dhe kur thot "we have to change the world", ai ne fakt nuk i ka shkruar ata fjali, po ka nje person te caktuar vetem per te shkruar fjalimet e presidentit. Perndryshe, Obama e ka shkruesin me te ri ne historine e Shtepis se Bardhe.

ahhh tash kuptova , thojsha ku po din ky kaq mir me fol hehe dmth edhe presidentat tjer e kan ka 1 person te caktuar

flmm anubisi-e


----------------------------------------
Sa me shum qe i njoh njerzit aq me shum i dua kafshet.

Sa do i rendesishem qe te jesh, nr i te pranishmeve ne funeralin tend varet nga moti .
PM
Top
Sybella
Postuar nė: 01.09.2009, 22:06
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 8150
Antari Nr: 18495
Bashkangjitur: 14.11.2008Pse patatja zbutet, ndersa veza ngurtesohet gjate zierjes?

Fotografi e jashtme

E tera qendron ne burimet energjetike qe permbajne keto dy artikuj ushqimor: karbohidratet dhe proteinet, te cilat reagojne ne menyre te ndryshme nen ndikimin e temperatures se larte.

Ne perberjen e vezes hyjne proteinat, te cilat gjate zierjes ngurtesohen, ndersa patatja permban karbohidrate, te cilat nga efekti i temperatures se larte zbuten.

P.S. E kuqja e vese eshte me rezistente ndaj temp.te larta per arsye se permban yndyrera, te cilat e ngadalesojne procesin e ngurtesimit.
Karbohidrate te tjera jane edhe: orizi, pastat (makaronat, shpagetat), etj.


----------------------------------------
Kur ti prangat mi hodhe nė mish,
unė i putha duart tua,
ėshtė rast i pashembullt ta dish
qė xhelatin ta puth e ta dua...-D.Agolli
PM
Top

Topic Options Faqe: (5) 1 [2] 3 4 ... E fundit » Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio