Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


Faqe: (5) 1 2 [3] 4 5   ( Kalo tek postimi i parė i palexuar ) Reply to this topicStart new topicStart Poll

> PSE?- Sepse., Njihe perditshmerine!
Sybella
Postuar nė: 31.10.2009, 20:19
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 8150
Antari Nr: 18495
Bashkangjitur: 14.11.2008A mundet meshkujt e sterilizuar serisht te bejne femije?

Fotografi e jashtme

Pjellshmeria te meshkujt pas sterilizimit(nderpreja e kalueshmerise se kanalit per percim te spermes-ductus deferens) eshte serisht e mundur me ane te nje operacionit mikrokirurgjik 2-oresh nen mikroskop. Gjeja e nderlikuar ne kete operacion eshte ngushtesia e kanalit, diametri i te cilit eshte me i vogel se 0,5 mm.

Pasi te largohen bllokadat ne kanal, testohet percueshmeria e kanalit dhe pastaj ngjiten fundet e pjeseve te prera me qepje nen mikroskop ne nje kohe prej 2 oreve.

Mesatarisht, 5% e meshkujve te sterilizuar deshirojne qe pas nje kohe serisht te mund te jene te frytshem.

Ky postim ėshtė ndryshuar nga Sybella nė 31.10.2009, 20:22


----------------------------------------
Kur ti prangat mi hodhe nė mish,
unė i putha duart tua,
ėshtė rast i pashembullt ta dish
qė xhelatin ta puth e ta dua...-D.Agolli
PM
Top
nightelf
Postuar nė: 31.10.2009, 20:35
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 6162
Antari Nr: 14553
Bashkangjitur: 24.03.2008-Pse tunelet nuk jane te drejte? Per Stabilitet me te madh.
-A shihet Muri kinez nga Hena? Jo.
-Si matet siperfaqja e vendeve ne Toke? Integral.
-Pse eshte uji i detit i kripur? Grambullohet kripa qe derdhet prej lumejve.
-Pse satelitet artificial rrotullohen rreth Tokes dhe nuk bien ne Toke? Inercioni.
-Perse barka qe ndodhet ne uje (det) nuk zhvendoset? Se kuptoj pytjen
-A eshte e vertete se zezaket lindin te bardhe? ncuk
-Cfare ndodh me spermen e ejakuluar ne trupin e femres? smil3dbd4d4e4c4f2.gif ketu ka rruge te gjat.
-Cfare ndodh me trupin tone gjate temperaturave te uleta?
-Pse nuk duhet klonuar njerezit dhe cilat jane rreziqet e klonimit? eshte Joetike, Mutacionet
-Cfare simbolizon flamuri olimpik? e me tutje kam zahmet smil3dbd4d4e4c4f2.gif shum u bene
-Si caktohet mosha e kockave te njeriut?
-Pse ne Shtepine e Bardhe prane cdo Presidenti , cdohere eshte nje "Young Boy "?
-Pse tek njerezit ekziston "periudha e gavetes" dhe kur perfundon ajo?
-Pse berryli dhemb shume?
-Pse “Ghostwriters”(fjalimeshkruesit) njihen realisht si “Fantazme”?!
-Pse patatja zbutet, ndersa veza ngurtesohet gjate zierjes?
-A mundet meshkujt e sterilizuar serisht te bejne femije?


----------------------------------------
«Närrisch, daß jeder in seinem Falle Seine besondere Meinung preist! Wenn Islam Gott ergeben heißt, In Islam leben und sterben wir alle.» (WA I, 6, 128) Johann Wolfgang von Goethe
----------------------------------
北方有佳人,绝世而独立。一顾倾人城,再顾倾人国。宁不知倾城与倾国。佳人难再得。
PM
Top
the_undead
Postuar nė: 31.10.2009, 21:19
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 1433
Antari Nr: 23051
Bashkangjitur: 29.07.2009 Citim (Sybella @ 31.10.2009, 21:19)
A mundet meshkujt e sterilizuar serisht te bejne femije?

Fotografi e jashtme

Pjellshmeria te meshkujt pas sterilizimit(nderpreja e kalueshmerise se kanalit per percim te spermes-ductus deferens) eshte serisht e mundur me ane te nje operacionit mikrokirurgjik 2-oresh nen mikroskop. Gjeja e nderlikuar ne kete operacion eshte ngushtesia e kanalit, diametri i te cilit eshte me i vogel se 0,5 mm.

Pasi te largohen bllokadat ne kanal, testohet percueshmeria e kanalit dhe pastaj ngjiten fundet e pjeseve te prera me qepje nen mikroskop ne nje kohe prej 2 oreve.

Mesatarisht, 5% e meshkujve te sterilizuar deshirojne qe pas nje kohe serisht te mund te jene te frytshem.

Desha te shtoj dicka ketu.Shpresoj qe mos e keni problem Sybella smil3dbd4d6422f04.gif
Sterilitet nuk do te thote nderprerje e kalueshmerise se ductus deferens,por ajo mund te jete nje nder arsyet qe mund te shpien deri ne sterilitet,pra mund te pengoj kalimin e spermatozoideve nga epididimys (kjo e fundit i merr ata nga testis) per ne gypat tjere nepermjet te cilave sperma del jashte (ductus ejaculatorius dhe urethra).
Por ka raste kur tek meshkujt nuk prodhohen spermatozoid,ose numri i tyre eshte i vogel,sa qe nuk mund te fekondoje qelizen veze.E meshkujt e sterilizuar,ne keto raste,nuk mund te bejne kurre femije.
Sybella,e them kete,vetem te mos keqkuptohet postimi qe keni bere,se me ate intervenim mikrokirurgjik shmanget steriliteti i vertet.

Sa per te mos i ikur kesaj.Nje info shtes.

Testiset,ne fillim te zhvillimit te tyre embrional,ndodhen ne zgavren e barkut.Ne muajin e tret te jetes intrauterine fillojne te zbresin,ata ne muajin e shtate kalojne neper nje kanal (canalis inguinalis) dhe arrin ne scrotum,ku qendrojne gjithe jeten.Ne qofte se testiset gjate rruges se tyre zbritese,ngelin ne zgavren e barkut ose ne kanalin inguinal,ateher zbritja e tyre behet pas lindjes nepermjet intervenimeve kirurgjike.Ne qofte se kjo zbritje nuk ndodh,ateher mashkulli do te mbetet steril.Pasi testis eshte pergjegjse me prodhimin e spermatozoideve,ndersa kushti themelor per prodhimin e tyre eshte qe temperatura te jete 32°C,dhe kjo temperatur ndodhet vetem ne scrotum.Nese testis nuk ndodhen ne scrotum,ateher ne temperature trupore (36,7°C) ata nuk jane te aft te prodhojne spermatozoid,dhe mashkulli mbetet steril.Edhe pse ai do te kete potence seksuale mashkullore.
Prandaj,keni kujdes.Kur te lind nje femije mashkull duhet te shikoni nese ai i ka testiset ne vend,pra ne scrotum.Nese jo ateher duhet deri ne moshen 3 vjecare (mundet edhe deri ne pubertet,por eshte me rrezik) te dergoni per intervenim kirurgjik per zbritjen e testiseve.

Fotografi e jashtme


----------------------------------------
the_undead is back!
PM
Top
Sybella
Postuar nė: 31.10.2009, 22:17
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 8150
Antari Nr: 18495
Bashkangjitur: 14.11.2008 Citim (the_undead @ 31.10.2009, 22:19)
Desha te shtoj dicka ketu.Shpresoj qe mos e keni problem Sybella smil3dbd4d6422f04.gif
Sterilitet nuk do te thote nderprerje e kalueshmerise se ductus deferens,por ajo mund te jete nje nder arsyet qe mund te shpien deri ne sterilitet,pra mund te pengoj kalimin e spermatozoideve nga epididimys (kjo e fundit i merr ata nga testis) per ne gypat tjere nepermjet te cilave sperma del jashte (ductus ejaculatorius dhe urethra).
Por ka raste kur tek meshkujt nuk prodhohen spermatozoid,ose numri i tyre eshte i vogel,sa qe nuk mund te fekondoje qelizen veze.E meshkujt e sterilizuar,ne keto raste,nuk mund te bejne kurre femije.
Sybella,e them kete,vetem te mos keqkuptohet postimi qe keni bere,se me ate intervenim mikrokirurgjik shmanget steriliteti i vertet.


The_undead, informatat dhe mesimet shtese jane cdohere te mireseardhura! smil3dbd4e398ff7b.gif

Do te nderlidhem me postimin qe e kam bere dhe sterilitetin. Sic e ke cekur edhe ti, arsyet per sterilitet jane me shume, dhe jo vetem kjo qe e kam cekur une.

Mirepo, ne rastin tim behet fjale per meshkujt te cilet qellimisht jane bere steril dhe ate pikerisht me bllokim te ductus deferens, domethene eshte fjala per sterilizimin artificial dhe rikthimin e tij ne gjendje funkcionale.

Respekt! smil3dbd4e5e7563a.gif


----------------------------------------
Kur ti prangat mi hodhe nė mish,
unė i putha duart tua,
ėshtė rast i pashembullt ta dish
qė xhelatin ta puth e ta dua...-D.Agolli
PM
Top
the_undead
Postuar nė: 31.10.2009, 22:30
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 1433
Antari Nr: 23051
Bashkangjitur: 29.07.2009 Citim (Sybella @ 31.10.2009, 23:17)
Mirepo, ne rastin tim behet fjale per meshkujt te cilet qellimisht jane bere steril dhe ate pikerisht me bllokim te ductus deferens, domethene eshte fjala per sterilizimin artificial dhe rikthimin e tij ne gjendje funkcionale.

Respekt! smil3dbd4e5e7563a.gif

Po,une e kuptova shume mire.E ke thene shume qart per ata qe kane njohuri nga lemia mjekesore.Por per te tjeret mund te jete pak konfuze.Prandaj dhe intervenova.Ne kete menyre e beme me te qart,apo?! smil3dbd4d6422f04.gif Sepse eshte vertet shume e rendesishme.

Shume respekte dhe per ty Sybella smil3dbd4e4c2e742.gif


----------------------------------------
the_undead is back!
PM
Top
Sybella
Postuar nė: 31.10.2009, 23:47
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 8150
Antari Nr: 18495
Bashkangjitur: 14.11.2008 Citim (the_undead @ 31.10.2009, 23:30)
Po,une e kuptova shume mire.E ke thene shume qart per ata qe kane njohuri nga lemia mjekesore.Por per te tjeret mund te jete pak konfuze.Prandaj dhe intervenova.Ne kete menyre e beme me te qart,apo?! smil3dbd4d6422f04.gif Sepse eshte vertet shume e rendesishme.

Shume respekte dhe per ty Sybella smil3dbd4e4c2e742.gif

Po, ashtu eshte. Mund te linde konfuzion. Intervenim me vend. smil4a8acf686328f.gif

smil3dbd4e4c2e742.gif


----------------------------------------
Kur ti prangat mi hodhe nė mish,
unė i putha duart tua,
ėshtė rast i pashembullt ta dish
qė xhelatin ta puth e ta dua...-D.Agolli
PM
Top
PIRANAS
Postuar nė: 01.11.2009, 17:42
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 271
Antari Nr: 23412
Bashkangjitur: 14.09.2009 Citim (packs @ 25.08.2009, 21:28)
Pse “Ghostwriters”(fjalimeshkruesit) njihen realisht si “Fantazme”?!

Njeriu qe i drejtohet nje mase te madhe per te folur , natyrisht para vetes ka edhe nje fjalim .Fjalimi i ndodhur para tij ose i mesuar permendesh , eshte i shkruar nga dikush qe njihet me emrin Fjalimshkrues ose “Ghostwriter”.Nese jemi duke folur per ‘ghostwriters’ te njerezve si Obama , Klinton , Merkel …kushdoqofte qe mbane nje fjalim para nje numri te madh njerezish , konsiderohet se fjalet e tyre jane te shkruara nga nje Fantazme! Dhe , po ! Edhe vet ata –fjalimeshkruesit kane pranuar se jane “Fantazme”!. Nder shume arsyet qe permenden lidhur me kete jane edhe se ata (Fantazmat/fjalimeshkruesit ) njohin paraprakisht territorin te cilit ‘do ti drejtohen’.Ata njohin ‘secilin njeri’ qe do ti drejtohen ! Dhe arsyetimi thuajse final i tyre eshte se “ ata, fjalet qe shkruajne i konsiderojne si nje shtage qe mbane peshe te madhe ,por qe nuk lejojne te u bie ne toke”!!Ata , realisht jane nje fantazme. Ata definitivisht pranojne te quhen te tille.

Kete kush e lexon ne fillim do te qesh.
Njihen sikur ''fantazme'' kjo eshte absurde.
Si mund ta dine ata se si ndjehet nje fantazme ,ose a egziston nje fantazme.
E di se ne cfare kuptimi e kane thene kete edhe pse kjo eshte e metaformizuar!!!.
Kjo eshte thjesht palidhje.Shko studjo shkencat politike ose kryej filozofine ose lexo shume , ti ,une,ose tjetri mund te njihemi sikur keshilltare dhe jo fantazme.

A e dini pse kane deshire te i therrasin ''fantazme'' ,sepse ju duket vetja intelegjente,edhe pse jane intelegjente ata nuk mund ta dine se si duket nje fantazme.


----------------------------------------
Mu kon ''QEL'' me ''FRIZUR'' s'un bohesh.

Peshk me dhemb, mish-ngrenes.
PM
Top
Sybella
Postuar nė: 29.11.2009, 16:29
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 8150
Antari Nr: 18495
Bashkangjitur: 14.11.2008Sa larg prej neve gjendet horizonti?

Fotografi e jashtme

Largėsia deri te horizonti varet prej syrit tė njeriut

Distanca (D) deri te horizonti mund tė njehsohet me anė tė nivelit tė lartėsisė sė syrit (h) dhe rrezes sė Tokės (r=6,378 Megametra):

D = √[(r+h)2 - r2]

Nėse niveli i syrit gjendet nė lartėsi prej 2 metrave, atėherė horizonti ėshtė 4,9 km larg neve.

Nėse gjendemi nė njė kullė me lartėsi prej 50 m, horizonti ėshtė larg 24 kilometra, ndėrsa nė lartėsi prej 100 metrave, distanca deri te horizonti ėshtė 35 kilometra.----------------------------------------
Kur ti prangat mi hodhe nė mish,
unė i putha duart tua,
ėshtė rast i pashembullt ta dish
qė xhelatin ta puth e ta dua...-D.Agolli
PM
Top
packs
Postuar nė: 29.11.2009, 17:15
Quote Post


Administratore
*****

Posti: Admin Forumi
Postime: 14801
Antari Nr: 17125
Bashkangjitur: 05.09.2008 Citim (PIRANAS @ 01.11.2009, 18:42)
Kete kush e lexon ne fillim do te qesh.
Njihen sikur ''fantazme'' kjo eshte absurde.
Si mund ta dine ata se si ndjehet nje fantazme ,ose a egziston nje fantazme.
E di se ne cfare kuptimi e kane thene kete edhe pse kjo eshte e metaformizuar!!!.
Kjo eshte thjesht palidhje.Shko studjo shkencat politike ose kryej filozofine ose lexo shume , ti ,une,ose tjetri mund te njihemi sikur keshilltare dhe jo fantazme.

A e dini pse kane deshire te i therrasin ''fantazme'' ,sepse ju duket vetja intelegjente,edhe pse jane intelegjente ata nuk mund ta dine se si duket nje fantazme.

Per ty ose mua mund te jete absurde. Por jo edhe per miliarda profesore doktorr te PR-it. smil3dbd4d4e4c4f2.gif----------------------------------------
Miremengjesi pasqyra ime, dukeni tmerrshem sot .

Me duket mjaft fola une per veten , dua te di dicka per ju -cfare mendoni ju per mua ?:P
PM
Top
Gjuajtėsi
Postuar nė: 29.11.2009, 18:13
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Admin Forumi
Postime: 1493
Antari Nr: 10126
Bashkangjitur: 10.10.2007Kush e hapi kete teme halli iu boft!

Po pyet dikush ndonje pyetje qe as shkenca nuk i ka gjet pergjigje, duhet te lodheni ne te gjejme pergjigje!


----------------------------------------
Njė tokė, njė gurr, njė krua, njė urė! Ēfar ke bė ti sot pėr kombin tėnd!
PM
Top
Sybella
Postuar nė: 29.11.2009, 18:17
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 8150
Antari Nr: 18495
Bashkangjitur: 14.11.2008 Citim (Gjuajtėsi @ 29.11.2009, 19:13)
Kush e hapi kete teme halli iu boft!

Po pyet dikush ndonje pyetje qe as shkenca nuk i ka gjet pergjigje, duhet te lodheni ne te gjejme pergjigje!

Ncncn, po mė mallkon a? smil3dbd4dcd7b9f4.gif smil3dbd4e1748cc9.gif smil3dbd4daabd491.gif

smil4a8ad6c75954c.gif


----------------------------------------
Kur ti prangat mi hodhe nė mish,
unė i putha duart tua,
ėshtė rast i pashembullt ta dish
qė xhelatin ta puth e ta dua...-D.Agolli
PM
Top
Gjuajtėsi
Postuar nė: 29.11.2009, 18:18
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Admin Forumi
Postime: 1493
Antari Nr: 10126
Bashkangjitur: 10.10.2007Kuptimi i fjales "halli" sipas interpretimit tim do te thote gjitha te mirat e mbulofshin!


----------------------------------------
Njė tokė, njė gurr, njė krua, njė urė! Ēfar ke bė ti sot pėr kombin tėnd!
PM
Top
Sybella
Postuar nė: 29.11.2009, 18:21
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 8150
Antari Nr: 18495
Bashkangjitur: 14.11.2008 Citim (Gjuajtėsi @ 29.11.2009, 19:18)
Kuptimi i fjales "halli" sipas interpretimit tim do te thote gjitha te mirat e mbulofshin!

Tani ndihem shumė mė mirė. smil3dbd4d4e4c4f2.gif


----------------------------------------
Kur ti prangat mi hodhe nė mish,
unė i putha duart tua,
ėshtė rast i pashembullt ta dish
qė xhelatin ta puth e ta dua...-D.Agolli
PM
Top
BalanCe
Postuar nė: 29.11.2009, 18:24
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 1303
Antari Nr: 22577
Bashkangjitur: 14.06.2009 Citim (Sybella @ 29.11.2009, 17:29)


Distanca (D) deri te horizonti mund tė njehsohet me anė tė nivelit tė lartėsisė sė syrit (h) dhe rrezes sė Tokės (r=6,378 Megametra):

D = √[(r+h)2 - r2]


oh Sybella,s'ka 1 jav qe e kam be 1 test me ket formul.... smil3dbd4d99c6eaa.gif smil4a8acf219332d.gif


----------------------------------------
♥ . ♥
PM
Top
packs
Postuar nė: 29.11.2009, 19:00
Quote Post


Administratore
*****

Posti: Admin Forumi
Postime: 14801
Antari Nr: 17125
Bashkangjitur: 05.09.2008 Citim (Sybella @ 29.11.2009, 17:29)
Sa larg prej neve gjendet horizonti?Largėsia deri te horizonti varet prej syrit tė njeriut


Ama kam lexu se eshte ( dihet qe eshte edhe horizonti i mendjes ). Ok duket ndoshta pak qesharake .

Shkrimtaret jane ne nivelin e "horizontit te pritjes", domethene atje ku ne ende nuk kemi arritur te shohim me mendjen tone, ata vec kane arritur dhe presin me padurim se si e pranojme ne "shfaqjen" e tyre.

Dicysh pshtjellt , po s'po di me mire. smil3dbd4d99c6eaa.gif----------------------------------------
Miremengjesi pasqyra ime, dukeni tmerrshem sot .

Me duket mjaft fola une per veten , dua te di dicka per ju -cfare mendoni ju per mua ?:P
PM
Top

Topic Options Faqe: (5) 1 2 [3] 4 5  Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio