Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Italia kampione e botės
Gazetari
Postuar nė: 10.07.2006, 17:04
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 137
Antari Nr: 637
Bashkangjitur: 03.04.2006Berlin, 9 korrik -

Italia ėshtė kampione e botės. Nė finalen dramatike nė stadiumin olimpik nė Berlin, italianėt iu kanė gėzuar titullit tė kampionit vetėm pas gjuajtjes sė penalltive. Kėsisoj, pas 24 vjetėsh italianėt e drejtuar nga strategu Marēelo Lipi kanė rikthyer trofeun “Zhil Rime” nė pronėsi, pikėrisht nė periudhėn kur futbolli i kėtij vendi ėshtė duke u pėrballur me aferėn mė tė madhe tė kurdisjes sė rezultateve nė kampionatin kombėtar. Megjithatė, ky skandal duket se vetėm i ka frymėzuar mė shumė futbollistėt italianė pėr tė arritur deri te titulli i katėrt i kampionit botėror. Njeriu tragjik i kėsaj mbrėmjeje ishte David Trezege.

Ai para gjashtė vjetėsh ia solli Francės titullin e kampionit evropian me “golin e artė”, pikėrisht nė duel me Italinė, por kėsaj radhe mosrealizimi i penalltisė nga ana e tij ishte vendimtar, duke i mundėsuar Italisė tė festojė titullin e kampionit botėror. Ndeshja nė kohėn e rregullt dhe pas dy periudhave tė lojės shtesė pėrfundoi me rezultatin e barabartė 1:1. Fillimi i ndeshjes ishte i shkėlqyeshėm. Brenda 20 minutave u shėnuan tė dy golat.

Francezėt kaluan nė epėrsi qė nė minutėn e pestė me golin e Zinedin Zidanit nga penalltia, pasi mė parė Maluda u rrėzua brenda zonės sė rreptėsisė nga Materaci. Mirėpo, ishte pikėrisht Materaci ai qė e barazoi rezultatin pas 12 minutash me njė gol tė shėnuar me kokė. Nė fund, pas shumė vuajtjesh dhe emocionesh qė dhuroi sfida finale, djemtė e Lipit ishin ata qė festuan, kur pas penalltisė sė humbur nga Trezege, ishte Fabio Groso ai qė shėnoi penalltinė vendimtare. Pėr Italinė ky ėshtė trofeu i katėrt i kampionit botėror, pas atyre tė fituar nė vitet 1934, 1938 dhe 1982. Ndėrkaq, pėr francezėt kjo ishte finalja e parė e humbur pas dy titujve evropianė, njė trofeu botėror dhe njė trofeu olimpik.

Ajo qė ra nė sy nė fund ishte mungesa e presidentit tė FIFA-s, Sep Blater. Nė podium pėr dorėzimin e medaljeve dhe tė trofeut prestigjioz u ngjitėn vetėm presidenti i Kėshillit Organizativ tė Botėrorit, Franc Bekenbauer, dhe presidenti i UEFA-s, Lenart Johanson. Ky i fundit ia dorėzoi italianėve trofeun, qė u ngrit lart nga kapiteni Fabio Kanavaro.


Italia – Franca 1:1 (5:3)

Stadiumi: “OlympiaStadion” nė Berlin
Shikues: 69.000
Gjyqtar: Horacio Elizondo (Argjentinė).
Golashėnues: Materaci (19’) – Zidan (7’ – pen)
Kartoni i verdhė: Zambrota - Sanjol, Makelele, Maluda
Karton i kuq: Zidan (110').

Italia: Bufon, Zambrota, Groso, Kanavaro, Materaci, Gatuzo, Kamoranezi (Del Piero), Pirlo, Perota (Iakuinta), Toti (De Rosi), Toni.

Franca: Bartez, Sanjol, Abidal, Turam, Gallas, Makelele, Vieira (Diarra), Malouda, Riberi, Zidan, Anri (Trezege).

Fotografi e bashkangjitur (Kliko mbi foton qė tė hapet nė madhėsin normale)
Fotografitė e bashkangjitura
PM
Top
webm
Postuar nė: 10.07.2006, 17:41
Quote Post


Lovely Jubbly
*****

Posti: Admin
Postime: 2217
Antari Nr: 1
Bashkangjitur: 24.11.2004heh

Fotografi e bashkangjitur (Kliko mbi foton qė tė hapet nė madhėsin normale)
Fotografitė e bashkangjitura


----------------------------------------
"I am so clever that sometimes I don't understand a single word of what I am saying" - O. Wilde (Irish Poet, Novelist, Dramatist & Critic)
PMEmail Poster
Top
preglli
Postuar nė: 11.07.2006, 14:12
Quote Post


Jam nė rrjedhoja
***

Posti: Antarė
Postime: 38
Antari Nr: 1078
Bashkangjitur: 27.04.2006Pra, teksti eshte marre nga futbolli.com
PM
Top
shkup_kercovari
Postuar nė: 11.07.2006, 19:48
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 133
Antari Nr: 577
Bashkangjitur: 19.03.2006Nuk e di sa eshte e veretet ,MATERACi i ka thene ZIDANIT-terrorist i qelbur-per ate zidane e sulmoi materacin-a ka diskush informata me te sakta
PMUsers Website
Top
Shkelchim
Postuar nė: 11.07.2006, 21:01
Quote Post


Miku i ri
*

Posti: Antarė
Postime: 7
Antari Nr: 1689
Bashkangjitur: 11.07.2006Akoma nuk jane prononcuar Zidane dhe Materazzi ne lidhje me incidentin, prandaj ato qe thuhen ne gazeta jane vetem spekulime. Bile dikun kam lexuar se Zidane dhe Materazzi kane folur prape pas ndeshjes, por kesaj here miqesisht, duke i kerkuar njeri-tjetrit falje. Mbetet te shihet ne vahzdim se cila eshte e verteta...
PM
Top
andy
Postuar nė: 12.07.2006, 23:16
Quote Post


The GodFather
*****

Posti: Antarė
Postime: 7137
Antari Nr: 132
Bashkangjitur: 16.02.2005Materaci e ka share per motre Zidanen, A Zidanit i ka vdek motra ene nuk ka mundur ta permbaj veten dhe i ra me koke smil3dbd4dbc14f3f.gif po kryesorja oshte se aj mori karton te kuq dhe keshtu Italia u be kampione e botes, si kur te ishte aj mund te ishte ndryshe puna. FORZA RAGAZI FORZA ITALIA


----------------------------------------
"o Zot jepi atij qe rin kot, sepse ai qe punon fiton vet!"

SINCE 1985
PMEmail PosterIntegrity Messenger IM
Top
Lediani
Postuar nė: 13.07.2006, 11:21
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 165
Antari Nr: 592
Bashkangjitur: 31.03.2006FORZA AZZURRI
PM
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio