Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      AktivitetFaqe: (2) [1] 2   ( Kalo tek postimi i parė i palexuar ) Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Pytje per Ramazan
Harith
Postuar nė: 16.08.2009, 20:36
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 14351
Antari Nr: 16988
Bashkangjitur: 28.08.2008Tash pasi jemi ngjenushem a mundemi te shkojme tek stomatologu per rregullimin e dhembeve a ka njohuri ndokush rreth kesaj qeshtje

Ky postim ėshtė ndryshuar nga Harith nė 16.08.2009, 20:36


----------------------------------------
Is Loading..--- 2fast4you
Demokracia eshte kur dy budallenj e mbivotojne nje te mencur!
PMIntegrity Messenger IM
Top
Harith
Postuar nė: 19.08.2009, 19:30
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 14351
Antari Nr: 16988
Bashkangjitur: 28.08.2008A ka dikush qe mund te me ndihmoj rreth kesaj pytje?

Abdul_Malik , Dasaa, Wanted apo kush do mundet


----------------------------------------
Is Loading..--- 2fast4you
Demokracia eshte kur dy budallenj e mbivotojne nje te mencur!
PMIntegrity Messenger IM
Top
want3d
Postuar nė: 19.08.2009, 21:21
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 4854
Antari Nr: 9176
Bashkangjitur: 28.08.2007 Citim (Harith @ 19.08.2009, 20:30)
A ka dikush qe mund te me ndihmoj rreth kesaj pytje?

Abdul_Malik , Dasaa, Wanted apo kush do mundet

vella me fal per pergjigjen, prita mos po te pergjigjet dikush tjeter.
vella e kane pyetur hoxhen Muhammed salih el uthejmin per kete ceshtje dhe ka dhene fetvane:

A i lejohet agjėruesit tė nxjerrė dhėmbin dhe a prishet agjėrimi me tė?
Pėrgjigje: Dalja e gjakut pėr shkak tė nxjerrjes sė dhėmbit nuk e prishė agjėrimin.
Kjo nuk ka ndikim sikurse tė hixhames, pėr atė pra, nuk e prishė agjėrimin. dhe prej kesaj kam pyetur poashtu se edhe rregullimi i dhembeve nuk e prish agjermini sepse asgje nuk deprton ne lukth.
Allahu e di me se miri.


----------------------------------------
Nese mendon se arsimimi kualitativ kushton shtrejt, atehere provoje injorancen

LEXIMI demton rende INJORANCEN!
PMUsers WebsiteIntegrity Messenger IMMSN
Top
AbdulMelik
Postuar nė: 19.08.2009, 21:25
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 796
Antari Nr: 21938
Bashkangjitur: 29.03.2009 Citim (want3d @ 19.08.2009, 22:21)
vella me fal per pergjigjen, prita mos po te pergjigjet dikush tjeter.
vella e kane pyetur hoxhen Muhammed salih el uthejmin per kete ceshtje dhe ka dhene fetvane:

A i lejohet agjėruesit tė nxjerrė dhėmbin dhe a prishet agjėrimi me tė?
Pėrgjigje: Dalja e gjakut pėr shkak tė nxjerrjes sė dhėmbit nuk e prishė agjėrimin.
Kjo nuk ka ndikim sikurse tė hixhames, pėr atė pra, nuk e prishė agjėrimin. dhe prej kesaj kam pyetur poashtu se edhe rregullimi i dhembeve nuk e prish agjermini sepse asgje nuk deprton ne lukth.
Allahu e di me se miri.

Njeherit kjo pergjigje e want3dit perputhet me mendimin e Uthejminit, Ibn Bazit, Ibn Xhibrinit dhe komplet Lexhnes.


----------------------------------------
;.
PMMSN
Top
Harith
Postuar nė: 19.08.2009, 21:29
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 14351
Antari Nr: 16988
Bashkangjitur: 28.08.2008Allahu ju shperbleft falemeinderit shum


----------------------------------------
Is Loading..--- 2fast4you
Demokracia eshte kur dy budallenj e mbivotojne nje te mencur!
PMIntegrity Messenger IM
Top
want3d
Postuar nė: 19.08.2009, 21:35
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 4854
Antari Nr: 9176
Bashkangjitur: 28.08.2007 Citim (Harith @ 19.08.2009, 22:29)
Allahu ju shperbleft falemeinderit shum

shko ndrci dhamt tash rahat smil3dbd4e398ff7b.gif dhe mos ha shum cokollada se i prish apet smil3dbd4e398ff7b.gif smil3dbd4e4c2e742.gif


----------------------------------------
Nese mendon se arsimimi kualitativ kushton shtrejt, atehere provoje injorancen

LEXIMI demton rende INJORANCEN!
PMUsers WebsiteIntegrity Messenger IMMSN
Top
botox
Postuar nė: 21.08.2009, 10:18
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 419
Antari Nr: 22610
Bashkangjitur: 18.06.2009un e kom shum shtypjen e ult . mes me pi uj dalin xixat para syve.

ja nisa me majt amo e prisha se ke tu mra tfikt. a kom hy ngjyna?


----------------------------------------
E pyta tdashuren qa po don
tha kurgja tjeter veq silikon
i thash hajde ta jap ni boks
tha amo masnej ma jep pak botox
PM
Top
abida
Postuar nė: 21.08.2009, 10:36
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 289
Antari Nr: 19896
Bashkangjitur: 20.01.2009 Citim
un e kom shum shtypjen e ult . mes me pi uj dalin xixat para syve.

ja nisa me majt amo e prisha se ke tu mra tfikt. a kom hy ngjyna?


Tė uroj sė pari qė ke fillluar, kurse nėse me tė vėrtetė ke parė xixa para syve dhe nuk ke mundur tė agjėrosh mė tej atėherė duhet prishur, pasi nė keto raste mundet tė ketė edhe dėmtime tė rėnda nė tru. Por mua po mė duket pak si herėt reagimi i trupit tuaj nė kėtė mėnyrė. Pasi nėse ėshtė nga dehidrimi duhet tė kaloj njė kohė e caktuar pėr tė reagur trupi nė kėtė mėnyrė.

Sidoqoftė secili njeri ėshtė njohės mė i mirė i trupit tė vet se cdo mjek, dhe ju mundeni dhe keni tė drejtė tė caktoni se a do tė agjėroni mė tej apo jo.

Kurse se a keni ( gjynah ), ju e keni obligim kėtė ditė tė agjėroni pas muajit tė Ramadanit. Kurse herave tjera mundohuni qė nė syfyr tė hani ushqime tė pasura me kripra minerale, proteina dhe pini sa mė shumė lėngje, ėmbėlsirat largoni nė syfyr nga menyja e juaj qė ta rregulloni shtypjen e gjakut.

Pėr fund All-llahu ju ndihmoftė qė mos tė keni pėrsėritje tė kėtyre rasteve.
Dhe mos harroni lutuni me zemėr qė All-llahu tė ju largojė kėtė mundim dhe tė jeni nga agjėruesit e devotshėm dhe tė pėrpiktė tė Ramadanit.
PM
Top
botox
Postuar nė: 21.08.2009, 10:47
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 419
Antari Nr: 22610
Bashkangjitur: 18.06.2009faleminderit shum moter.

normalisht pi shum uj dit e nat, seni par qe boj nmengjes -pi uj nja gjys litre. qona midis gjumit me pi uj. nonstop veq uj. edhe prap e kom shtypjen tult. pa uj shum keq ndjena. amo ka mu munue e ishalla msohet trupi. flm per kshillat shum.


----------------------------------------
E pyta tdashuren qa po don
tha kurgja tjeter veq silikon
i thash hajde ta jap ni boks
tha amo masnej ma jep pak botox
PM
Top
lover_xxx
Postuar nė: 24.08.2009, 01:53
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 226
Antari Nr: 21560
Bashkangjitur: 10.03.2009Ndoshta ashte pyetje banale ama dua ta dij a e prish ramazanin LAJRA ne DETI neqofte se ndodhesh ne DET ket muaj edhe shkosh te lahesh pa mos e fyt koken ne uj apo me te hik syri ke te tjeret a te prishet ramazani a po jo ......ndoshta ashte pyetje banale pak ama me intreson jam kurioz ta di flm....me respekt
PM
Top
Njona_GV
Postuar nė: 24.08.2009, 13:45
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 1624
Antari Nr: 23069
Bashkangjitur: 01.08.2009Selam Alejkumm,

Sė pari duhet pasur parasysh se ėshtė shumė vėshtirė apo thuajse e pamundur qė t“i shmanget njeriu ujit qė mos tė futet nė gojė e pastaj t“a pij, qoftė pak apo shumė e prish agjėrimin pėr atė ditė nėse lahemi nė liqen, deti, lumenjė etj.,

Ne tė gjithė e dim se nėse ngrėjm apo pim diēka qėllimisht agjėrimi prishet dhe kemi mėkatuar nėse nuk ka pasur ndonjė arsyje qė sheriati e arsyeton, e kur e dim thuajse sigurtė qė kur lahemi nė liqene, deti, lumenjė etj., uji mund tė futet nė ujė e tė depėrtoj nė fyt nuk ka diskutim se agjėrimi prishet, e nėse dikush tenton tė gjejė arsye se "jo, unė lahem mirpo kokėn nuk e fus nė ujė" themi se pėr tė qenė tė sigurtė nuk ėshtė e pėlqyeshme sepse shumė leht, gabimisht apo ndoshta prej harreses duke notuar uji futet nė goj dhe prek cakun qė agjėruesi e ka haram tė fut diēka aty derisa tė hyn iftari, dhe ai qė ėshtė nė dijeni tė kėtij "rreziku potencial" (qė mund ta prish agjėrimin) tė themi (qė ka shumė shanca qė nė liqen apo deti tė pin ujė, gabimisht, nga harresa etj.,) le ta din shumė mirė se kjo njihet sikur njeriu ta ketė prishur agjėrimin me qėllim.

Nėse dikush argumentohet dhe arsyetohet se dijetarėt e kanė lejuar qė njeriu tė pastrohet (tė lahet nė dush, apo tė merr gusėll) kur njeriu ėshtė i agjėrueshėm, duhet ta dij se ka dallim tė madh mes asaj qė folem mė lartė dhe pastrimit pasi qė pastrimi bėhet nė forma tjera dhe njeriu shumė leht mund t“i shmanet ujit qė mos tė depėrtoj nė fytyrė (qė mos tė rrezikon qė edhe tė futet nė gojė) pasi qė koka mund tė lahet mrenda disa sekondave.

Dhe nė fund shfrytėzoj rastin qė t“i kėshilloj tė gjithė muslimanėt, duke filluar prej vetės qė mos tė merremi gjatė Ramazanit me gjėra qė mund tė janė shkak qė ne t“i bėjmė mėkat All-llahut, kjo sepse agjėrimi nė muajin e Ramazanit ka njė vlerė tė madhe te All-llahu dhe shpėrblimet janė jashtėzakonisht tė mėdhaja, tė paparamendueshme, kėshtu qė tė kemi kujdes barėm kėtė muaj tė mos merremi me gjėra tė kota, qė janė nė dėm tonin dhe nė interes tė shejtanit qė edhe pse All-llahu i ka lidhur me zinxhirė kanė lėnė gjurmė te shumė musliman, e qė nuk janė nė dijeni fare. Prej All-llahut kėrkojm mbrojtje dhe strehim prej ēdo tė keqe.


Shpresoj tash ta kesh te qart !!!!!!!!!!


----------------------------------------
- Find someone who can change your life .. not just your relationship status .
PM
Top
Trishtimi
Postuar nė: 24.08.2009, 14:04
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 9194
Antari Nr: 18743
Bashkangjitur: 27.11.2008Q`far ramazani ne ate cullakhane..


----------------------------------------
Ēdo shigjetė nuk e arrin cakun...
PMUsers Website
Top
lover_xxx
Postuar nė: 24.08.2009, 18:45
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 226
Antari Nr: 21560
Bashkangjitur: 10.03.2009Njona_Gv flm shum tash dij si te shprehem edhe un e disha qe sban po me ban disa pyetje qe sen va kthejsha pergjigjen se si duhet e jo tjeter ju falemederoj shum per ndihmen flm me respekt.....
PM
Top
want3d
Postuar nė: 24.08.2009, 22:10
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 4854
Antari Nr: 9176
Bashkangjitur: 28.08.2007 Citim (botox @ 21.08.2009, 11:47)
faleminderit shum moter.

normalisht pi shum uj dit e nat, seni par qe boj nmengjes -pi uj nja gjys litre. qona midis gjumit me pi uj. nonstop veq uj. edhe prap e kom shtypjen tult. pa uj shum keq ndjena. amo ka mu munue e ishalla msohet trupi. flm per kshillat shum.

skam asgje ma teper as ma pak se ti cysh e ke pershkru. ban dua vella qe Allahu me te forcu dhe mos i jep vetit shum siklet,mundohu sa ma pak me punu fizikisht ne keto dit te nxehta agjerimin. mendoj se do te agjerosh gjith muajin pa problem.
Allahu te dhashte shendet dhe suksese ne jete.
Amin!


----------------------------------------
Nese mendon se arsimimi kualitativ kushton shtrejt, atehere provoje injorancen

LEXIMI demton rende INJORANCEN!
PMUsers WebsiteIntegrity Messenger IMMSN
Top
arjani83
Postuar nė: 27.08.2009, 11:38
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2804
Antari Nr: 21800
Bashkangjitur: 19.03.2009Pershendetje antar te nderuar..

Sot isha deri tek mjeku dhe me rekomandoi nje sperey per hundet per disa dit dhe ajo cka un dua te them eshte kjo pyetje:

A e prish agjerimin nese marrim sprey per hundet?..

Ju lus per pergigje te sinqerta. nga ato qe kan njohuri dhe cka duhet vepruar pas mbarimit te medikamentit perkates qe e ceka me lart....

Zoti ju shperbleft gjitha te mirat


----------------------------------------
Fshati qė duket, ka drita.
PM
Top

Topic Options Faqe: (2) [1] 2  Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio