Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      AktivitetFaqe: (2) 1 [2]   ( Kalo tek postimi i parė i palexuar ) Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Pytje per Ramazan
want3d
Postuar nė: 27.08.2009, 11:41
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 4854
Antari Nr: 9176
Bashkangjitur: 28.08.2007vella nese ai sprey te deprton ne fyt dhe shkon ne lukth, ta prish agjerimin.
rrespekte!


----------------------------------------
Nese mendon se arsimimi kualitativ kushton shtrejt, atehere provoje injorancen

LEXIMI demton rende INJORANCEN!
PMUsers WebsiteIntegrity Messenger IMMSN
Top
arjani83
Postuar nė: 27.08.2009, 11:47
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2804
Antari Nr: 21800
Bashkangjitur: 19.03.2009 Citim (want3d @ 27.08.2009, 12:41)
vella nese ai sprey te deprton ne fyt dhe shkon ne lukth, ta prish agjerimin.
rrespekte!

Vlla falemnderit shum zoti te shperbleft.


----------------------------------------
Fshati qė duket, ka drita.
PM
Top
want3d
Postuar nė: 27.08.2009, 11:51
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 4854
Antari Nr: 9176
Bashkangjitur: 28.08.2007 Citim (arjani83 @ 27.08.2009, 12:47)
Vlla falemnderit shum zoti te shperbleft.

vella amin, ta kesh si rregull cdo gje qe eshte ushqyese dhe deperton ne lukth, ajo ta prish agjerimin, njejt edhe me injekcionin eshte, nese ajo eshte vitamin ta prish.poashtu edhe infuzioni e prish agjerimin se ajo eshte ushqim per trupin.
cdo te mire...
rrespekte!


----------------------------------------
Nese mendon se arsimimi kualitativ kushton shtrejt, atehere provoje injorancen

LEXIMI demton rende INJORANCEN!
PMUsers WebsiteIntegrity Messenger IMMSN
Top
Anubisi-E
Postuar nė: 30.08.2009, 21:52
Quote Post


Pacifist
*****

Posti: Antarė
Postime: 9660
Antari Nr: 14168
Bashkangjitur: 07.03.2008E kam nje pyetje, qe e kam parashtruar vjet me kete vakt, por tash smund ta gjej temen. Perndryshe, vjet ende nuk me hynte ne pune ajo ceshtje.

A ben dikush te me sqaroj punen e seqatit?
Vetem, ju lutem, keni parasysh se une nuk kam te lexuar shume libra fetar dhe nuk marr vesh nga matematike, keshtu qe ju lutem mos perdorni fjale qe nuk i kuptoj. Me tregoni qarte se cfar duhet te mbledh, cfar te pjestoj, cilen pasuri ta llogaris dhe si te dal ne perfundimin kryesor se sa zeqate e kam per detyre te jap.
Ju faliminderit shume.


----------------------------------------
Beati pacifici!
PM
Top
Studenti20
Postuar nė: 31.08.2009, 11:32
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 4745
Antari Nr: 995
Bashkangjitur: 11.04.2006 Citim (Anubisi-E @ 30.08.2009, 22:52)
E kam nje pyetje, qe e kam parashtruar vjet me kete vakt, por tash smund ta gjej temen. Perndryshe, vjet ende nuk me hynte ne pune ajo ceshtje.

A ben dikush te me sqaroj punen e seqatit?
Vetem, ju lutem, keni parasysh se une nuk kam te lexuar shume libra fetar dhe nuk marr vesh nga matematike, keshtu qe ju lutem mos perdorni fjale qe nuk i kuptoj. Me tregoni qarte se cfar duhet te mbledh, cfar te pjestoj, cilen pasuri ta llogaris dhe si te dal ne perfundimin kryesor se sa zeqate e kam per detyre te jap.
Ju faliminderit shume.

Kapitull ne vete i nderuar. Shume teme e gjere. Me beso se, ka te tille qe, disertacion te doktoratures e kane pasur jo krejt Zekatin, por nje pjese te saj, nje copez te saj. Pra, eshte kaptine ne vete, me shume shume shtjellime.

P.S Cfare do te mund te t'a gjej per Zekatin, mund te t'a dergoj edhe ne e-mail. Ndryshe, librat qe t'i preferoj jane Fikhu Zekat 1 dhe 2, nga Jusuf el Kardawi.


----------------------------------------
"Prano vdekjen nga armiku, prano plumbin nga ēeliku, prano t'varin ne litar, por kurrė mos prano tė jesh tradhėtar"
PM
Top
AbdulMelik
Postuar nė: 05.09.2009, 00:32
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 796
Antari Nr: 21938
Bashkangjitur: 29.03.2009Se shpejti InshAllah do ti pergjigjem vellaut.

Ky postim ėshtė ndryshuar nga AbdulMelik nė 05.09.2009, 00:40


----------------------------------------
;.
PMMSN
Top
Hornets
Postuar nė: 05.09.2009, 00:41
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 11129
Antari Nr: 21937
Bashkangjitur: 29.03.2009a munen mu llogarit edhe taksat nje lloj zekati se edhe ato me perqinje per te miren e shtetit dhe njerezve jepen?


----------------------------------------
Just mine <3 Honey <3<3<3


Please dont leave me <3
PM
Top
AbdulMelik
Postuar nė: 05.09.2009, 01:49
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 796
Antari Nr: 21938
Bashkangjitur: 29.03.2009Pėrgjigje pėr vėllaun Anubisi-E dhe pėr tė gjithė ata qė janė tė interesuar.

Falėnderimi i takon All-llahut. Atė e falėnderojmė dhe prej Tij falje dhe ndihmė kėrkojmė. Kėrkojmė mbrojtje nga All-llahu prej tė kėqijave tė vetvetes dhe tė veprave tona. Kė e udhėzon All-llahu s'ka kush e lajthit dhe kė e largon nga rruga e vėrtetė, s'ka kush e udhėzon. Dėshmoj se s'ka hyjni tjetėr pėrveē All-llahut , i Cili ėshtė Njė dhe dėshmoj se Muhammedi ėshtė rob dhe i dėrguar i Tij.

Thėnia mė e vėrtetė ėshtė thėnia e All-llahut, kurse udhėzimi mė i mirė - udhėzimi i Muhammedit sal'allahu alejhi we selem.. Veprat mė tė kėqia janė ato tė shpikurat, ēdo shpikje ėshtė bid'at dhe ēdo bid'at ėshtė lajthitje, e ēdo lajthitje ēon nė zjarr...

Nė terminologjinė e Sheriatit, zekati ėshtė: E drejtė obliguese nė pasuri e cila ka arritur njė kufi tė caktuar, me kushte tė caktuara, qė i takon grupit tė caktuar tė njerėzve. Zekati ėshtė pastrim dhe dėlirje pėr shpirtin e njeriut.

Allahu, subhanehu we teala, thotė: “Merr nga pasuria e tyre lėmoshė me tė cilėn do t’i pastrosh ata dhe do t’ua rrisėsh veprat e mira!” (Et Teube, 103)

Zekati ėshtė njėri ndėr obligimet e Islamit dhe njėra prej pesė shtyllave tė tij.

Zekati ėshtė shtylla mė e rėndėsishme pas namazit.

Allahu, subhanehu we teala, thotė: “Faleni namazin, jepeni zekatin”. (El-Bekare, 43)

Pejgamberi sal’allahu alejhi we selem, ka thėnė: “Islami ndėrtohet mbi pesė shtylla: dėshmia se nuk ka tė adhuruar tė drejtė pos Allahut dhe se Muhammedi ėshtė i Dėrguari i Allahut, falja e namazit, dhėnia e zekatit, vizita e Qabes – haxhxhi dhe agjėrimi i Ramazanit.” (Transmeton Buhariu dhe Muslimi nga Ibni Omeri, radijallahu anhu)

Tė gjithė muslimanėt, nė secilin kėnd tė botės janė tė njėzėshėm se zekati ėshtė obligim dhe sahabet kanė qenė tė njėzėshėm pėr luftimin e atyre qė nuk e japin zekatin.

Sipas kėsaj, fakti se zekati ėshtė obligim, vėrtetohet me Kur’an, Sunnet dhe Ixhma – konsensus.

Zekati ėshtė obligim tė jepet prej pesė llojeve tė pasurive:

1. Bagėtitė: devetė, lopėt dhe dhentė e dhitė. Pejgamberi, sal’allahu alejhi we selem thotė: “Secili pronar i deveve, lopėve dhe dhenve qė nuk e ka dhėnė zekatin e tyre, do tė dalė Ditėn e Gjykimit dhe do t’i vinė ato mė tė mėdha e mė tė majme sesa kanė qenė dhe do ta godasin me brinjėt e do ta shkelin me kėmbėt e tyre. Sa herė qė kalon e fundit, kthehet e para dhe kėshtu vazhdon deri sa tė mbarojė gjykimi mes njerėzve.“ (Transmeton Muslimi nga Ebu Hurejra, radijallahu anhu)

2. Ari dhe argjendi, si dhe ēdo gjė qė e zė vendin e tyre, siē janė valutat nė letėr qė pėrdoren nė kohėn e sodit. Allahu, subhanehu we teala thotė: “Ata qė grumbullojnė ar dhe argjend dhe nuk e shpenzojnė pėr hir tė Allahut, paralajmėroji pėr dėnim tė dhembshėm.” (Et Teube, 34)

Pejgamberi, sal’allahu alejhi we selem, ka thėnė: “Secili pronar i arit dhe argjendit qė nuk e jep hakkun e tyre, kur tė vijė nė Ditėn e Gjykimit atij do t’i bėhen pllaka prej zjarrit tė cilat do tė nxehen nė zjarrin e Xhehenemit dhe me to do t’i fėrgohen balli, shpina dhe krahėt. Sa herė qė ftohen nxehen pėrsėri. Kjo i ndodhė nė njė ditė qė ėshtė sa pesėdhjetmijė vite.” (Transmeton Muslimi nga Ebu Hurejra, radijallahu anhu)

3. Malli i tregtisė: ai ėshtė secili send qė ėshtė bėrė gati pėr shitblerje me qėllim pėrfitimi. Allahu, azze we xhel, thotė: “O besimtarė! Jepni pa u kursyer nga tė mirat qė keni fituar...” (El-Bekare, 267). Shumica e dijatarėve thonė se qėllimi ėshtė pėr zekatin e mallit tė tregtisė.

4. Drithėrat dhe frutat. Drithėrat janė tė gjitha farat qė hahen dhe deponohen, si gruri, elbi etj. Me fruta ėshtė qėllimi pėr hurmat dhe stafidhet.

Allahu, subhanehu we teala, thotė: “...dhe nga ato qė jua kemi nxjerrė Ne nga toka!” (El-Bekare, 267);

“Jepni atė qė ėshtė detyrė (zekatin) nė ditėn e vjeljes sė tyre!” (El-En’am, 141)

Pejgamberi, sal’allahu alejhi we selem, thotė: “Pėr prodhimet qė ujiten nga shiu, lumenjtė ose nga vetvetiu (vend ku mblidhet uji i shiut, ose nėse ėshtė afėr ndonjė lumi etj) jepet njė e dhjeta, kurse nėse uji pėr ujitje bartet, atėherė jepet gjyma e njė tė dhjetės”. (Transmeton Buhariu nga Ibni Omeri radijallahu anhu)

5. Mineralet xeherore dhe thesaret e fshehura. Minerale xeherore janė ēdo gjė qė del prej toke, qė ėshtė e krijuar nė tė, pa e vėnė aty dikush, e qė ka vlerė, si: ari, argjendi, bakri etj.

Thesare janė pasuritė qė gjenden nė tokė, tė cilat i ka fshehur aty dikush mė parė. Argument pėr dhėnien e zekatit prej xeheve dhe thesarėve ėshtė kuptimi i pėrgjithshėm i ajetit: “Jepni pa u kursyer nga tė mirat qė keni fituar dhe nga ato qė jua kemi nxjerrė Ne nga toka!” (El-Bekare, 267)

Kurtubiu nė tefsirin e tij ka thėnė: “Dmth: bimėt, xehet dhe thesaret”.

Pejgamberi sal’allahu alejhi we selem ka thėnė: “Pėr thesaret jepet njė e pesta.” (Transmeton Buhariu dhe Muslimi nga Ebu Hurejra, radijallahu anhu)

Kush e ka obligim dhėnien e zekatit?

1. Islami. Zekati nuk ėshtė obligim pėr kafirin, sepse ėshtė ibadet me pasuri, me tė cilin muslimani i afrohet Allahut. Kafirit nuk i pranohen ibadetet, pėr sa kohė ai nuk hyn nė Islam.

Allahu, subhanehu we teala, thotė: “Ndihmesat e tyre nuk do tė pranohen, ngase ata janė njerėz qė nuk besojnė nė Allahun dhe tė Dėrguarin e Tij”. (Et Teube, 54)

2. Liria. Zekati nuk ėshtė obligim pėr skllavin dhe pėr atė qė ka marrėveshje me zotėrinė e vet pėr ta liruar veten, qė ka aktlirim.

3. Posedimi i plotė dhe i qėndrueshėm i nisabit (sasi e caktuar, prej sė cilės fillon dhėnia e zekatit), i cili ėshtė jashtė nevojave tė patjetėrsueshme tė njeriut, tė cilat nuk mundet t’i lėrė anash, siē janė ushqimi, veshmbathja dhe banimi. Zekati ėshtė solidarizim me tė varfėrit, prandaj duhet tė kihet parasysh, nė posedimin e nisabit, pavarėsia e njeriut prej tij. Pejgamberi sal’allahu alejhi we selem thotė: “Nėn pesė barrė (njėsi matėse arabe pėr sasi, qė me peshė mund tė krahasohet me rreth 150 kg. Kėtu bėhet fjalė pėr nisabin e frutave tė tokės) nuk ka zekat, nėn pesė deve nuk ka zekat dhe nėn pesė okė (njėsi e vjetėr peshe rreth njė kilogram e njė ēerek deri njė kilogram e gjymė sipas krahinave tė ndryshme, kurse nė Gadishullin Arabik ka qenė e barabartė me 118, 824 gramė. Kėtu bėht fjalė pėr ar dhe argjend) nuk ka zekat.” (Transmeton Buhariu dhe Muslimi nga Ebu Seid elHudriu radijallahu anhu.

4. Tė kalojė njė vit. Kjo dmth qė duhet nisabit t’i takolojnė 12 muaj hėnor nė pronėsinė e pronarit. Pejgamberi sal’allahu alejhi we selem thotė: Nuk jepet zekat pėr pasuri, deri sa t’i kalojė asaj njė vit.” (Transmeton Ibn Maxhe. Hadithi ėshtė sahih, shih Irwaul Galil)

Llojet e zekatit:

Zekati ėshtė dy lloje:

1)Zekati i pasurisė: ai ėshtė zekati qė ka tė bėjė me pasuritė e ndryshme;

2)Zekati i trupit: ai ėshtė zekat qė ka tė bėjė me njerėzit. Ky ėshtė zekatul fitr (qė te ne njihet si: sadakatul fitr ose vitra)

Zekati i borxhit

Nėse njeriut i ka borxh dikush qė nuk mund t’ia kthejė, atėherė pronari duhet ta japė zekatin e tij pėr njė vit, pasi qė ta marrė atė borxh. Kurse, nėse njeriu ka borxh te dikush qė ka dhe mund ta kthejė borxhin, atėherė ai jep zekat pėr tė secilin vit, ngase kjo pasuri ėshtė njėsoj sikur tė ishte e pranishme nė posedimin e tij.

Kapitulli i zekatit tė arit dhe argjendit

Sasia e obliguar e zekatit tė arit dhe tė argjendit ėshtė njė e katėrta e njė tė dhjetės qė dmth nė njėzt dinarė tė arta jepet gjymė dinar. Pėrmbi njėzt dinarė, pa marrė parasysh a ėshtė shumė a pak mė tepėr, llogaritet me kėtė pėrqindje. Nė dyqind dėrhemė jepen pesė derhemė dhe ē’ka mė tepėr llogaritet me kėtė pėrqindje.

Pejgamberi, sal’allahu alejhi we selem ka thėnė: “Pėr argjend, nė ēdo dyqind dėrhemė jepet njė e katėrta e njė tė dhjetės.” (Transmeton Buhariu nga Enes ibni Malik, radijallahu anhu), kurse nė hadithin tjetėr qėndron: “...Nuk ke obligim gjė deri kur tė bėhen njėzt dinarė. Kur tė jenė njėzet dinarė dhe t’u kalojė njė vit, atėherė jepet gjysmė mithkal.” (Transmeton Ebu Dawudi nga Aliu radijallahu anhu)

Gjithashtu transmetohet se Pejgamberi, sal’allahu alejhi we selem: “Nė ēdo njėzet mithkalė merrte njė mithkal.” (Transmeton Ibni Maxhe dhe Darektuniu. Hadithi sahih, shih Irwaul Galil)

Nuk ka kundėrshtime mes dijetarėve se ėshtė obligim tė jepet zekat pėr stolitė tė cilat janė pėrgatitur pėr t’u deponuar ose pėr t’u dhėnė me rentė dhe pėr stolitė e ndaluara, si p.sh: nėse njė burrė mban unazė tė artė, gruaja nėse mbanė stoli nė formė tė ndonjė kafshe, apo qė ka gravura nė formė tė kafshėve etj. Kurse, sa u pėrket stolive qė janė nė shfrytėzim, ose tė marra me qirra, ka dy mendime, por mendimi mė i vėrtetė ėshtė se edhe pėr to obligohet dhėnia e zekatit. Kjo rrjedh nė bazė tė argumenteve:

1) Pėrgjithėsimi i teksteve qė tregojnė obligueshmėrinė e zekatit pėr ar dhe argjend. Nė kėtė pėrgjithėsim hyjnė edhe stolitė si dhe gjėrat e tjera.

2) Hadithi tė cilin e transmetojnė Sunenet, nga Amr ibn Shuajb, i cili transmeton nga baba i tij, e ky nga gjyshi: “Njė grua erdhi te Pejgamberi sal’allahu alejhi we selem me njė vajzė tė vogėl. Vajza nė dorė kishte dy bylyzikė tė trashė prej ari. Pejgamberi sal’allahu alejhi we selem i tha: “A e jep zekatin pėr kėto?” Ajo tha: “Jo”. Ai tha: “A dėshiron qė Allahu tė tė vėrė dy bylyzykė tė zjarrtė?!” Atėherė ajo i hoqi dhe ia hodhi Pejgamberit sal’allahu alejhi we selem. (Transmeton Ebu Dawudi, Nesaiu, Bejhekiu dhe Ibnul Kattani).

Ky hadith shprehimisht e shtjellon kėtė temė, kurse kuptimin e tij e pėrmbajnė edhe hadithe tjera qė transmetohen nė Sahiha dhe nė libra tjerė.

3) Ky mendim ėshtė mė i sigurtė dhe ėshtė qė mė mirė e pastron ndėrgjegjen. Pejgamberi sal’allahu alejhi we selem, ka thėnė: “Lėre atė pėr tė cilėn ky dyshim dhe bėje atė nė tė cilėn nuk ke dyshim!”

Kapitulli i zekatit tė mallit tė tregtisė

Malli i tregtisė ėshtė secila gjė tė cilėn njeriu e bėn gati pėr shitblerje, pa marrė parasysh se ēfarė lloji ėshtė. Malli i tregtisė ėshtė pasuria mė e gjėrė prej tė cilės jepet zekati. Quhet kėshtu, sepse nuk ėshtė pasuri e pėrhershme, por ndryshon dhe largohet, pasi qė tregtari nuk e ka qėllim atė mall, por e ka qėllim pėrfitimin prej tij, qė ėshtė ar dhe argjend.

Kushtet pėr tė qenė ky zekat obligim:

1) Ta posedojė atė mall pėrmes veprės sė tij vetė, si: me blerje, pranim tė dhuratės etj. Nė kėtė nuk bėn pjesė malli i trashėguar ose diēka qė ėshtė futur me forcė.

2) Ta posedojė me qėllim tė tregtisė.

3) Vlera e saj ta arrijė vlerėn e nisabit; duke ia shtuar kėsaj pesė kushtet qė u pėrmendėn nė fillim tė temės sė zekatit.

Kur t’i kalojė kėsaj pasurie njė vit, ajo duhet tė vlerėsohet me vlerėn e arrit ose tė argjendit dhe nėse nė atė kohė e arrin vlerėn e nisabit, ėshtė obligim tė jepet njė e katėrta e njė tė dhjetės.

Gjatė vlerėsimit, nuk merret parasysh ēmimi me tė cilin ai mall ėshtė blerė, sepse ēmimi dallon, por ajo qė merret nė konsideratė ėshtė ēmimi i kohės kur e ka kaluar njė vit.

Kapitulli i zekatit tė asaj qė del prej toke

Sasia qė ėshtė obligim tė jepet prej drithėrave dhe frutave ėshtė njė e dhjeta, nėse ato nuk kanė pasur nevojė tė ujiten – janė ujitur vetvetiu, ose janė ujitur prej ujit tė lumenjve dhe burimeve. Kurse, gjysma e njė tė dhjetės, nėse janė ujitur me ujė tė bartur, si p.sh: duke bartur ujė me kova prej pusit, ose duke shpėnė ujė atje me kafshė a me mjet tjetėr. Pejgamberi, sal’allahu alejhi we selem, ka thėnė: “Prej asaj qė e ujit shiu, lumenjtė dhe burimet, ose qė pi vetė, jepet njė e dhjeta, kurse prej asaj qė ujitet me kova ose me spėrkatje, gjysma e njė tė dhjetės”. (Transmeton Buhariu nga Ibn Omeri, radijallahu anhu)

Thesaret

Thesar ėshtė secila pasuri qė ėshtė gjetur e qė ka qenė e groposur nė Xhahilijet, qoftė ar, qoftė argjend, apo diēka tjetėr qė ka shenja tė kufrit dhe qė nuk ėshtė kėrkuar duke dhėnė pasuri, ose duke derdhur mund dhe punė tė madhe. Nėse kėrkohet me pasuri ose me mund dhe punim tė madh, atėherė ajo nuk hyn nė kėtė temė.

Pėr thesar jepet njė e pesta, qoftė pak qoftė shumė dhe nuk ėshtė kusht qė t’i kalojė njė vit, as qė kushtėzohet nisab, nė bazė tė hadithit: “Pėr thesaret jepet njė e pesta.” (Transmeton Buhariu dhe Muslimi nga Ebu Hurejra, radijallahu anhu)

Kjo pjesė qė jepet llogaritet sikur trofeu i luftės dhe shpenzohet pėr mirėqenien e pėrgjithshme tė muslimanėve. Nuk ėshtė kusht qė thesari i gjetur tė jetė prej njė lloji tė caktuar tė pasurisė dhe zekati duhet tė jepet pa marrė parasysh a ėshtė ar, argjend apo diēka tjetėr.

Minerale xeherore janė tė gjitha gjėrat qė i formon toka, pėrveē bimėve.

Ato mund tė jenė tė lėngshme, siē ėshtė nafta, ose tė ngurta, si: hekuri, bakri, ari, argjendi, zhiva etj. Pėr tė gjitha kėto ėshtė obligim zekati dhe atė me ixhma, siē u sqarua mė herėt, sepse argumentet qė flasin pėr obligueshmėrinė e zekatit pėr ato qė dalin nga toka, kanė kuptim gjithpėrfshirės, siē ėshtė ajeti: “Jepni pa u kursyer nga tė mirat qė keni fituar dhe nga ato qė jua kemi nxjerrė Ne nga toka!” (El-Bekare, 267)

Kam bė shkurtimin e kapitullit dhe kam shėnuar gjėrat qė janė mė tė rėndėshme.
Pėr gjithēka tjetėr, parashtroni pyetje, InshAllah do tė pėrgjigjemi.


NISAB – sasi e caktuar, prej sė cilės fillon dhėnia e zekatit.

Marrė nga libri: elFikhul mujesser fi dau’il Kitabi wes Sunneh

Pėrgatiti dhe pėrshtati: Abdulmelik B. Seferi

Ky postim ėshtė ndryshuar nga AbdulMelik nė 05.09.2009, 01:53


----------------------------------------
;.
PMMSN
Top
Studenti20
Postuar nė: 05.09.2009, 03:27
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 4745
Antari Nr: 995
Bashkangjitur: 11.04.2006AbdulMelik, Allahu te shperblefte per kete shkeputje ne lidhje me zekatin.


----------------------------------------
"Prano vdekjen nga armiku, prano plumbin nga ēeliku, prano t'varin ne litar, por kurrė mos prano tė jesh tradhėtar"
PM
Top
AbdulMelik
Postuar nė: 06.09.2009, 18:38
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 796
Antari Nr: 21938
Bashkangjitur: 29.03.2009 Citim (Studenti20 @ 05.09.2009, 04:27)
AbdulMelik, Allahu te shperblefte per kete shkeputje ne lidhje me zekatin.

Amin vella, edhe ty Allahu te shperblefte per leximin.


----------------------------------------
;.
PMMSN
Top
DonDevil
Postuar nė: 19.09.2009, 18:47
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2653
Antari Nr: 19432
Bashkangjitur: 12.01.2009Selam Alejkum,

Deshta tju pyes kur falet sot bajrami,ne MK, ne sa ora?!
Le te pergjigjet dikush nese e di sakt.

Me Respekt!


----------------------------------------
Silent!
PM
Top
want3d
Postuar nė: 10.08.2011, 23:54
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 4854
Antari Nr: 9176
Bashkangjitur: 28.08.2007Pyetje: a ėshtė e lejuar qė gjatė agjėrimit bashkėshortėt t’i shprehin njėri tjetrit fjalė dhe ndjenja dashurie, kėtu nėnkuptoj edhe pėrkėdheljet dhe puthjet?

Pėrgjigje: falėnderimi i takon Allahut, lavdia dhe bekimi i Tij qofshin mbi tė Dėrguarin, familjen dhe ithtarėt e tij:

Disa hadithe profetike, nė shikim tė parė, aludojnė nė atė se agjėruesi duhet tė braktis pėrveē hajes dhe pijes edhe epshin e tij seksual “ēdo punė e birit tė Ademit ėshtė pėr tė pėrveē agjėrimit, Ai ėshtė pėr Mua dhe Unė do ta shpėrblej, ai braktis hajen, pijen dhe epshin e tij pėr Mua” (Buhariu)

Nga ana tjetėr, Aishja, radijallahu anha, pėrcjellė se “I Dėrguari i Allahut puthte dhe pėrkėdhelte (bashkėshortet) duke qenė agjėrueshėm. Ai zotėronte veten mė shumė se ēdonjėri prej jush” (Buahriu dhe Muslimi)

Amėr ibėn Seleme pyeti tė Dėrguarin: “agjėruesi, mund ta puth bashkėshorten? I Dėrgauri i tha: pyete kėtė – e kishte fjalėn pėr bashkėshorten e tij Umu Seleme dhe ajo i tregoi se i Dėrguari bėnte njė gjė tė tillė.” (Muslimi)

Duke analizuar kėto tekste tė sheriatit dijetarėt kanė konkluduar se “nuk prish punė qė burri tė pėrkėdhelė gruan e tij dhe anasjelltas si dhe t’i shprehin njėri tjetrit fjalė dashurie nėse janė tė sigurt se kjo nuk i shpien deri te ejakulimi. Nėse nuk e kanė kėtė siguri, sidomos kur ndonjėri ka epsh tė fortė dhe frikohet se pėrkėdhelja do t’ia prishė agjėrimin me ejakulim, atėherė nuk u lejohet kjo gjė sepse e ekspozojnė agjėrimin e tyre para rrezikut tė prishjes” (Sherh Mumti 6/429)

Kurse nė hadithin e parė tė sipėrpėrmendur “ai braktis hajen, pijen dhe epshin e tij pėr Mua” fjala “epshin e tij” pėrmendet nė njė kontekst me hajen dhe pijen si gjėra qė e prishin agjėrimin qė do tė thotė se bėhet fjalė pėr ejakulimin sipas mendimit mė tė saktė, qoftė me marrėdhėnie intime apo masturbim.

Allahu ėshtė mė i dituri

Agim Bekiri


----------------------------------------
Nese mendon se arsimimi kualitativ kushton shtrejt, atehere provoje injorancen

LEXIMI demton rende INJORANCEN!
PMUsers WebsiteIntegrity Messenger IMMSN
Top

Topic Options Faqe: (2) 1 [2]  Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio