Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      AktivitetFaqe: (6) 1 2 [3] 4 5 ... E fundit »  ( Kalo tek postimi i parė i palexuar ) Reply to this topicStart new topicStart Poll

> RAMAZANI 2011, Gjithcka per Ramazanin
Studenti20
Postuar nė: 03.09.2009, 17:35
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 4745
Antari Nr: 995
Bashkangjitur: 11.04.2006Sezoni i KuranitNga zakoni i tė menēurve ėshtė qė nė kohėn e sezoneve tė shfrytėzojnė dhuntitė e ndryshme dhe t’i shtojnė ato. Pra, kur ėshtė sezoni i njė peme, njerėzit marrin prej saj dhe kjo ėshtė menēuri.
Kėshtu ėshtė edhe me ibadetet, tė cilat nganjėherė janė sezonale e duhet tė shtohen dhe tė shfrytėzohen nga njerėzit maksimalisht. Pėr shembull, namazi i natės, qė ėshtė namaz nafile, ka njė vlerė tjetėr prej nafileve tė tjera, ose dy rekate sunet tė sabahut nuk janė tė ngjashme nė vlerė sikurse nafilet e tjera tė ditės.

Edhe agjėrimi ka sezone kur preferohet, siē janė dhjetė ditėt e Dhil-hixhes, gjashtė ditėt e Shevalit, ose agjėrimi i ditės sė Ashuras dhe njė para apo pas saj.
Gjithashtu nuk ėshtė e njėjtė umreja nė Ramazan me atė jashtė tij apo sadakaja dhe lėmosha qė jepen nė Ramazan me ato jashtė tij.
Nė muajin Ramazan, edhe pse ėshtė sezon i ēdo ibadeti, Kurani ka pėrparėsi dhe karakteristikė tė veēantė. Thotė Allahu i Lartėsuar: “Muaji i Ramazanit, qė nė tė (filloi tė) shpallet Kurani, qė ėshtė udhėrrėfyes pėr njerėz dhe sqarues i rrugės sė drejtė dhe dallues (i sė vėrtetės nga gėnjeshtra).” (El-Bekare, 185)
“Ne e zbritėm atė nė njė natė tė bekuar (nė natėn e begatshme tė Kadrit).” Ed-Duhan, 3)
“Ne e zbritėm atė (Kuranin) nė Natėn e Kadrit.” (El-Kadr, 1)
Allahu i Madhėruar thotė: “Ti lexo atė qė po tė shpallet nga libri (Kurani), fal namazin, vėrtet namazi largon nga tė shėmtuarat dhe tė irrituarat, e pėrmendja e Allahut ėshtė mė e madhja (e adhurimeve); Allahu e di ē’punoni ju.” (El-Ankebut, 45)
“Ne do ta lexojmė ty e nuk do tė harrosh (Kuranin).” (El-A’la, 6)
“Ata qė lexojnė librin e Allahut, e falin namazin dhe nga begatitė qė Ne u kemi dhėnė japin fshehtazi e haptazi, ata e shpresojnė nė njė fitim qė kurrė nuk humbet. Qė Ai (Allahu) do t'ju plotėsojė shpėrblimin e tyre, e edhe do t'ju shtojė nga mirėsia e Tij, vėrtet Ai ėshtė mėkatfalės dhe shumė mirėnjohės.” (Fatir: 29- 30)
Kurse Pejgamberi alejhi selam ka thėnė: “Lexojeni Kuranin, vėrtet ai do tė ndėrmjetėsojė Ditėn e Gjykimit pėr tė zotėt e vet.”
“Kush e lexon njė shkronjė nga Kurani, e meriton njė shpėrblim, kurse njė e mirė vlen sa dhjetė tė ngjashme me tė. Nuk jam duke thėnė: Elif lam mim, ėshtė njė shkronjė, por elifi ėshtė njė shkronjė, lami ėshtė njė shkronjė dhe mimi ėshtė njė shkronjė.”
“Mė i miri prej jush ėshtė ai i cili mėson Kuran dhe ia mėson atė dikujt.”
“Nuk ka xhelozi vetėm se nė dy veta: njeriut tė cilit Allahu ia ka dhėnė Kuranin dhe ai e lexon atė (nė namaz) natėn dhe ditėn dhe njeriut tė cilit Allahu i ka dhėnė pasuri dhe ai atė e harxhon natė e ditė nė bamirėsi.”

Njė dijetar i njohur, Ibn Rexhebi, tregon nė njėrin prej librave tė tij raportet e selefit (tė parėt) me Kuranin gjatė kėtij muaji.
Abdullah ibn Amr ibn Asi, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, tregon dhe thotė: “Pejgamberi alejhi selam mė tha: “Lexoje krejt Kuranin pėr njė muaj.” I thashė: “Mundem edhe mė tepėr.” Mė tha: “Lexoje pėr 20 net.” I thashė: “Mundem edhe mė tepėr.” Mė tha: “Lexoje pėr shtatė ditė e mos i shto asgjė kėsaj.”

Ata ibn Saibi thotė: “Ebu Abdur-Rahmani thoshte: “E kemi marrė Kuranin prej disa njerėzve qė na tregonin se kur i mėsonin dhjetė ajete, nuk i kalonin derisa nuk e mėsonin ēdo gjė qė ishte nė to. Ne e mėsonim Kuranin dhe veprimin sipas tij. Do ta trashėgojnė Kuranin pas nesh disa njerėz, qė do ta lexojnė sikur pinė ujin, mirėpo nuk do t’ua kalojė fytin.”
Musejeb ibn Rafiu thotė: “Abdullah ibn Mesudi, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, thoshte: “Bartėsi i Kuranit duhet tė njihet gjatė natės, kur tė tjerėt flenė; duhet tė dallohet gjatė ditės, kur tė tjerėt hanė ushqim; duhet tė jetė i mėrzitur kur tė tjerėt gėzohen; duhet tė heshtė kur njerėzit pėrzihen tepėr; duhet tė ketė hushu kur njerėzit kanė kibėr. Bartėsi i Kuranit duhet tė jetė njeri qė qan, i mėrzitur, i butė, i urtė dhe njeri qė hesht. Bartėsi i Kuranit nuk duhet tė jetė i vrazhdė, as neglizhues (gafil), nuk duhet tė bėrtasė dhe nuk duhet tė hidhėrohet.”

Kėto ajete dhe hadithe stimulojnė pėr leximin e Kuranit, mirėpo ndalesa ka ardhur qė tė mos lexohet Kurani pėr mė shpejtė se tri ditė, por duke pasur parasysh sezonin, atėherė duhet tė shtohet doza e leximit nė maksimum, ky ėshtė mendimi i disa dijetarėve si Imam Ahmed ibn Hambel, etj.

E jona ėshtė tė marrim shembull nga kėta njerėz, tė mbushemi me ambicie tė larta qė ta shtojmė shtimin e leximit nė kėtė muaj, nė muajin e Kuranit. E pse jo, kur e dimė se ėshtė Libri i Zotit tonė, nė tė ka tregime tė popujve tė mėparshėm, lajme qė do tė ndodhin pas jush, ėshtė ligj pėr ne. Kurani ėshtė njė fjalė qė dallon, gjykon. Nuk ėshtė i parėndėsishėm (lojė e kotė)!
Nė fund, a nuk obligohemi me leximin e Tij dhe a thua vallė ka fjalė mė tė mirė, mė tė bukur, mė tė shtrenjtė? Pra, vazhdo o vėlla dhe motėr, shfrytėzoje kohėn e sezonit para se tė kalojė ky muaj i bekuar.


----------------------------------------
"Prano vdekjen nga armiku, prano plumbin nga ēeliku, prano t'varin ne litar, por kurrė mos prano tė jesh tradhėtar"
PM
Top
Studenti20
Postuar nė: 04.09.2009, 11:23
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 4745
Antari Nr: 995
Bashkangjitur: 11.04.2006Tė privuarit nė RamazanFalėnderimi i takon Allahut. Atė e falėnderojmė dhe vetėm prej Tij ndihmė dhe falje kėrkojmė. Dėshmojmė se nuk ka hyjni tjetėr pos Allahut. Ai ėshtė i Vetėm dhe nuk ka shok. Dėshmojmė se Muhamedi ėshtė rob dhe i Dėrguar i Tij.

Grupet e njerėzve nė Ramazan

Nėse meditojmė pėr gjendjen e njerėzve nė Ramazan, do tė vėrejmė se kemi tre grupe njerėzish:

1- Njė grup janė tė parėt nė mirėsi. Ata e agjėruan Ramazanin me besim dhe shpresuan nė shpėrblimin e Allahut. Barqet e tyre agjėruan nga ushqimi, zemrat e tyre nga epshet, kurse gjymtyrėt e tyre nga mėkatet dhe gabimet… Dita e tyre ėshtė nė pėrkujtim tė Allahut, kurse netėt e tyre nė adhurim dhe falje tė namazit. Ata i kuptuan obligimet dhe i zbatuan ato, i kuptuan sunetet dhe i pasuan dhe i kuptuan mėkatet dhe u larguan prej tyre…

2- Grupi i dytė nuk kanė bėrė nė Ramazan diēka qė e pakėson agjėrimin e tyre, madje ata i zbatuan obligimet dhe agjėruan ashtu siē dėshiron dhe kėnaqet Allahu, mirėpo ata nuk kanė arritur nivelin e pėrpjekjes nė sunetet dhe nė shfrytėzimin e mirėsive dhe dobive tė tyre. Prandaj fitimi i tyre ėshtė sipas shkallės sė ambicieve tė tyre.

3- Ky grup njerėzish janė tė privuar. Nuk e kuptuan vlerėn e Ramazanit. Nuk e madhėruan nė zemrat e tyre vlerėn e tij. Kėtė muaj e agjėruan vetėm si traditė e jo si adhurim. Agjėrimi i tyre nuk i largoi nga mėkatet. Qėllimi i tyre ishte vetėm tė ndalojnė ngrėnien e ushqimit. Tė tillėt janė tė privuar nga vlera e kėtij muaji dhe ata janė mashtruar nė mirėsitė e tij. Atėherė cilat janė cilėsitė e tyre?

Injorojnė vlerėn e Ramazanit

Sikur tė dinin dhe tė kishin bindje, ambiciet e tyre do tė ishin tė larta nė pėrfitimin nga vlerat e tij. Zemrat e tyre do tė dėshiron ta arrinin kėtė mirėsi. Do tė kuptonin se Ramazani ėshtė muaji i fitimeve tė mėdha, sezoni i mėshirės, nė arritjen e hises sė tij nga kjo mėshirė besimtari i menēur nuk duhet tė tregohet neglizhues.

Ramazani ėshtė muaji i lirimit nga zjarri. Allahu liron njerėzit nga zjarri ēdo natė. I Dėrguari, lavdėrimi dhe paqja e Allahut qofshin mbi tė, thotė: “Nė natėn e parė tė Ramazanit djajtė dhe xhinėt e pabindur janė tė lidhur me zinxhirė. Dyert e xhehenemit janė tė mbyllura gjersa asnjė derė e vetme nuk ėshtė e hapur. Dyert e xhenetit janė tė hapura gjersa asnjė derė e vetme nuk mbetet e mbyllur. Pastaj thėrret njė thirrės: “O ti kėrkues i sė mirės, pėrgatitu! O ti kėrkues i sė keqes, ndalohu prej saj! Allahu liron njerėzit nga xhehenemi e kjo ēdo natė (tė kėtij muaji).” Shėnon Tirmidhiu. Shih: Sahihul Xhami’ nr: 759.
Gjithashtu i Dėrguari, lavdėrimi dhe paqja e Allahut qoftė mbi tė, thotė: “Allahu nė ēdo natė liron njerėzit nga zjarri i xhehenemit.” Shėnon Ahmedi. Shih: Sahihul Xhami’ nr: 3882.

Ramazani ėshtė muaji i faljes pėr atė qė agjėron me besim nė Allahun si dhe duke shpresuar shpėrblimin tek Ai. I Dėrguari, lavdėrimi dhe paqja e Allahut qofshin mbi tė, ka thėnė: “Kush agjėron Ramazanin me besim dhe duke shpresuar shpėrblimin tek Allahu, atij i falen mėkatet e mėparshme.” Shėnon Buhariu.
Ramazani ėshtė muaji nė tė cilin ngrihen shkallėt, pėr shkak se nuk e di shpėrblimin e tij vetėm Allahu i Lartėsuar. Ebu Hurejra, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, transmeton se i Dėrguari, lavdėrimi dhe paqja e Allahut qofshin mbi tė, ka thėnė: “Allahu i Lartėsuar thotė: “Ēdo punė e birit tė Ademit i pėrket atij pėrveē agjėrimit, ai ėshtė i Imi dhe Unė pėr tė shpėrblej…” Shėnon Buhariu.
Kurtubiu, Allahu e mėshiroftė, thotė: “Domethėnia e kėsaj qėndron nė atė se sasia e shpėrblimit tė veprave ėshtė e njohur pėr njerėzit, respektivisht ato shumėfishohen prej dhjetė e deri nė shtatėqind fish, pėrveē agjėrimit. Pėr tė Allahu shpėrblen pa kufi.”

Nė Ramazan ėshtė njė natė e cila ėshtė mė e vlefshme se njė mijė net. Kush bėn adhurim nė tė pėr hir tė Allahut, atij i falen mėkatet e kaluara, ashtu siē ėshtė transmetuar nga i Dėrguari, nė hadithin tė cilin e shėnon Buhariu. Vlerat e agjėrimit janė shumė mė tė mėdha sesa mund tė shtjellohen nė kėtė shkrim. Sikur t’i lexonte dhe kuptonte ato muslimani, do tė vėrente se i privuari i vėrtetė ėshtė ai i cili ėshtė i privuar nga ambiciet tė cilat e ushtrojnė atė pėr agjėrim tė pranuar, pėrmes tė cilit arrin ato vlera madhėshtore.

Ubadete b. Samiti, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, transmeton se i Dėrguari i Allahut, ka thėnė: “Ju erdhi juve Ramazani, muaji i begatisė, nė tė Allahu ju mbulon, e zbret mėshirėn dhe i shlyen mėkatet. Allahu shikon nė garimin tuaj (pėr vepra tė mira) nė kėtė muaj. Ai para melekėve tė Vet krenohet me ju. Vėrtet i dėshpėruar ėshtė ai qė u privua nė tė nga mėshira e Allahut.” Shėnon Taberani nė “El Kebir.”

Ramazani ėshtė muaji i shumėfishimit tė shpėrblimit

Puna nė kėtė muaj ėshtė e begatshme. Allahu robit ia shumėfishon begatitė. Nė lidhje me kėtė, umreja nė Ramazan i ngjan haxhit me tė Dėrguarin, lavdėrimi dhe paqja e Allahut qofshin mbi tė, ashtu siē ka thėnė i Dėrguari: “Njė umre nė Ramazan e ka shpėrblimin e njė haxhi apo njė haxhi me mua.” Shėnon Muslimi.
Ibn Rexhebi thotė: “Ebu Bekr b. Ebu Merjem ka pėrmendur nga mėsuesit e tij se ata thoshin: “Kur tė vijė muaji i Ramazanit, shpenzoni nė tė, ngase shpenzimi nė tė ėshtė i shumėfishuar sikur shpenzimi nė rrugėn e Allahut, ndėrsa njė tesbih (thėnia ‘Subhanallah’) nė Ramazan ėshtė mė e vlefshme se njė mijė tė tjera jashtė Ramazanit.

Ramazani ėshtė muaji i fitimeve dhe i stinėve tė mirėsive. Kurse fitimi mė i shtrenjtė dhe stina mė e ēmueshme ėshtė Nata e Kadrit, tė cilėn Allahu e veēoi duke e pėrmendur me njė sure madhėshtore, nė tė cilėn sqarohet vlera e saj: “Ne e kemi zbritur (Kuranin) nė Natėn e Kadrit. E kush mund tė ta shpjegojė ty se ē’ėshtė nata e Kadrit? Nata e Kadrit ėshtė mė e mirė se njėmijė muaj. Engjėjt dhe Shpirti (Xhebraili), me lejen e Zotit tė tyre, zbresin nė kėtė natė, me tė gjitha vendimet. Paqe ėshtė ajo deri nė lindjen e agimit.” (Kadr, 1-5)

Kush e ngjall atė me adhurim, i falen mėkatet e mėparshme. Atė natė zbresin engjėjt, saqė numri i tyre atė natė ėshtė mė i madh sesa numri i guralecėve nė tokė.

Stomaku i tyre agjėron, por gjymtyrėt e tyre nuk agjėrojnė

Kjo ėshtė karakteristikė e ēdo tė privuari nė Ramazan. E sheh tė pėrmbajtur, por vetėm nga uria. Agjėrimi nuk e ndaloi nga fjalėt e liga, pėrgojimi i ndaluar, e ndoshta edhe sharjet dhe fyerjet. Agjėrimi i tij nuk e ndaloi nga zilia e as nga mendimi i keq, mllefi, urrejtja. Agjėrimi i tij nuk e pengoi nga shikimi nė gjėra tė ndaluara, nuk e pengoi nga humbja e kohės para filmave dhe serialeve tė ndryshme. Nuk e ndaloi nga vjedhja e as nga mashtrimi e tradhtia. Tėrė synimi i agjėrimit tė tij ėshtė pėrmbajtja nga ushqimi! Kurse i Dėrguari, lavdėrimi dhe paqja e Allahut qofshin mbi tė, krahas agjėrimit tė barkut sqaron edhe obligimet e gjymtyrėve gjatė agjėrimit. Ai thotė: “Kush nuk i lė gėnjeshtrat dhe nuk pushon sė vepruari me to, Allahu nuk ka nevojė qė ai ta lėrė ushqimin dhe pijet e tij.” Shėnon Buhariu.
Kurse Xhabiri, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, thotė: “Kur tė agjėrosh, le tė agjėrojė tė dėgjuarit tėnd, tė shikuarit tėnd, gjuha jote nga gėnjeshtra dhe nga tė ndaluarat, lėre shqetėsimin e komshiut tėnd, bėhu i qetė dhe i pėrmbajtur. Tė mos jetė i njėjtė agjėrimi me mosagjėrimin tėnd.”
Ebu Hurejra, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, transmeton se i Dėrguari, lavdėrimi dhe paqja e Allahut qoftė mbi, ka thėnė: “Sa janė ata qė agjėrojnė e nga agjėrimi i tyre nuk kanė asgjė pos urisė dhe etjes. Sa janė ata qė falen, e nga falja e tyre nuk kanė asgjė pos pagjumėsisė.”

Vėlla i nderuar, mos i privo vetes tėnde vlerėn dhe shpėrblimin e agjėrimit. Pasi e kuptove se shpėrblimi i tij tek Allahu ėshtė pa kufi, mos i humb mirėsitė e tij me njė pėrgojim me gjuhė apo me njė shikim (tė ndaluar) pėrmes syve apo vetive tė tjera etike qė e prishin agjėrimin.
Sikur tė kthehesh te hadithi dhe ta pėrsėritėsh shprehjen: “E lė kėnaqėsinė dhe ushqimin e tij pėr Mua.” Kėnaqėsitė dhe epshet lihen pėr hir tė Allahut tė Lartėsuar. A nuk i bėjmė veprimet tona obligative dhe ato tė preferuara pėr hir tė Allahut tė Lartėsuar dhe nuk i lėmė tė gjitha tė ndaluarat dhe ato veprime tė urryera pėr hir tė Allahut? Gjithsesi ky ėshtė njė synim madhor i zemrave tona tė pastra. Nė zemra tė tilla djalli orvatet tė futet dhe ta prishė sinqeritetin dhe sė bashku me tė (sinqeritetin) tė bashkojė synimet e prishura, si syefaqėsinė e tė ngjashme me tė, apo dėshirėn e tij pėr interesa materiale tė kėsaj bote e tė ngjashme mė kėto qė e prishin sinqeritetin, kėshtu qė njeriu del nga shpėrblimi nė mėkat, Allahu na ruajttė! (Disa ndalesa me agjėruesit, f. 37).

Raporti i tyre me Kuranin nė Ramazan

Ramazani ėshtė muaji i Kuranit. Nė kėtė muaj Kurani i ka zbritur tė Dėrguarit tė Allahut, lavdėrimi dhe paqja e Allahut qofshin mbi tė. Nė tė Xhibrili ia lexonte tė Dėrguarit, lavdėrimi dhe paqja e Allahut qofte mbi tė. S’ka dyshim se tė privuarit nga shpėrblimi i Ramazanit nuk kanė raport me Kuranin. As nuk e lexojnė atė e as nuk e dėgjojnė. Nuk janė tė pranishėm nė hallkat e leximit tė tij, madje veshėt e tyre dėgjojnė muzikė apo dėgjojnė fjalė tė kėqija e pėrgojime.
Ai qė ėshtė nė kėtė gjendje pa dyshim se ėshtė i privuar nga begatia e Kuranit nė Ramazan. Allahu e ka lartėsuar dhe nderuar Ramazanin me Kuran. Ai thotė: “Muaji i Ramazanit ėshtė ai, nė tė cilin ka zbritur Kurani.” (Bekare, 185). I Dėrguari, lavdėrimi dhe paqja e Allahut qoftė mbi tė, e takonte Xhibrilin pėr ēdo natė derisa tė kalonte muaji, I Dėrguari i paraqiste Xhibrilit Kuranin.

Zuhriu, Allahu e mėshiroftė, kur vinte Ramazani thoshte: “Ai (Ramazani) ėshtė pėr lexim tė Kuranit si dhe pėr ushqimin e tė varfėrve.” Ndėrsa Imam Maliku, Allahu e mėshiroftė, kur vinte Ramazani, largohej nga leximi i librave tė hadithit si dhe shoqėrimi i dijetarėve, i drejtohej leximit tė Kuranit. Kurse Sufjan Eth Thevrij, Allahu e mėshiroftė, kur vinte Ramazani largohej nga ēdo lloj ibadeti (adhurimi) dhe i drejtohej leximit tė Kuranit. Disa prej tė parėve tanė, Allahu qoftė i kėnaqur me ta, e pėrfundonin Kuranin nė Ramazan pėr tri ditė, disa prej tyre ēdo javė, e kishte prej tyre qė e pėrfundonin atė ēdo dhjetė ditė.

Vėlla, mos u bė i privuar nga shpėrblimi i Kuranit nė Ramazan, pėr faktin se ai ėshtė litar i fortė i Allahut. Kurani i ngre disa popuj, ndėrsa disa tė tjerė i ul. Kurani ėshtė ndėrmjetės pėr lexuesin e tij Ditėn e Kiametit. I Dėrguari, lavdėrimi dhe paqja e Allahut qofshin mbi tė, thotė: “Agjėrimi dhe Kurani ndėrmjetėsojnė pėr robin Ditėn e Kiametit. Agjėrimi do tė thotė: “O Zot, unė e kam penguar atė nga ushqimi dhe epshet (kėnaqėsitė) gjatė ditės, mė bėj ndėrmjetės pėr tė. Kurse Kurani do tė thotė: “O Zot, unė e kam penguar atė nga gjumi natėn, prandaj mė bėj ndėrmjetės pėr tė. Dhe do tė ndėrmjetėsojnė.” Shėnon Ahmedi. Shih: Sahihul Xhami’ nr: 3882.Vazhdon...

Ky postim ėshtė ndryshuar nga Studenti20 nė 04.09.2009, 11:24


----------------------------------------
"Prano vdekjen nga armiku, prano plumbin nga ēeliku, prano t'varin ne litar, por kurrė mos prano tė jesh tradhėtar"
PM
Top
Studenti20
Postuar nė: 04.09.2009, 11:25
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 4745
Antari Nr: 995
Bashkangjitur: 11.04.2006Raporti i tyre me namazin nė Ramazan

Ata e kryejnė namazin, por me dembelizėm. Nga disa namaze ata flenė, kurse nga disa tė tjera vonohen si dhe nuk shkojnė nė namazin me xhemat pėr shkak tė qėndrimit pa gjumė gjatė natės si dhe pėr shkak tė gjumit tė tepėrt gjatė ditės.
Vėlla i nderuar, dije se namazi konsiderohet shtylla e fesė. Nėse pranohet, do tė tė pranohen tė gjitha veprat e tjera, ndėrsa nėse nuk pranohet namazi, nuk do tė tė pranohen as veprat e tjera. Kush e lė namazin, ka bėrė kufėr, privohet nga shpėrblimi i agjėrimit, ngase pranimi i agjėrimit qėndron peng me pranimin e namazit. S’ka dyshim se nga gjėrat kundėrthėnėse ėshtė fakti qė muslimani tė pėrkujdeset pėr agjėrimin me njė pėrkujdesje tė veēantė, ndėrsa nė anėn tjetėr nuk e praktikon namazin, duke pasur parasysh se namazi ėshtė obligim mė i fuqishėm sesa agjėrimi.

Gjendja e tyre gjatė netėve tė Ramazanit

Prej cilėsive tė tė privuarve nė Ramazan ėshtė se ata netėt e tyre i kalojnė ose nė ndenjja e tubime tė kota ose nė pėrgojim apo para kanaleve satelitore, filmave e serialeve. Shumicėn e natės e kalojnė nė lojė e dėfrime, duke harruar se po u kalon shpėrblimi i faljes sė namazit tė natės si dhe i adhurimeve pėr Allahun nė netėt e kėtij muaji tė bekuar.
Vėlla i nderuar, dėgjo tė Dėrguarin, lavdėrimi dhe paqja e Allahut qofshin mbi tė, i cili thotė: “Kush falet gjatė Ramazanit me plot besim dhe shpreson shpėrblimin nga Allahu, do t’i falen mėkatet e mėhershme.” Shėnon Buhariu.

Xhamitė buēasin nga lexuesit e Kuranit duke iu pėrgjigjur udhėzimit tė tė Dėrguarit, salallahu alejhi ue selem. Nė tė janė mbledhur muslimanėt, tė pasurit dhe tė varfrit, ai qė ka pozitė tė lartė dhe ai i thjeshti, tė gjithė i luten Allahut duke shpresuar mėshirėn e Tij si dhe duke pasur frikėn nga dėnimi i Tij. Prej tyre ka qė janė tė pėrkushtuar, qė qajnė, qė ndiejnė keqardhje nė zemrėn e tyre pėr atė pjesė tė jetės qė u ka kaluar nė mėkate, kurse tė gjithė ata janė nėn mėshirėn e Allahut si dhe nėn kujdesin e Tij. “Me tė vėrtetė, Allahu nuk do t’ua humbė shpėrblimin punėmirėve.” (Tevbe, 120)

Ku janė ata qė e kalojnė natėn duke shikuar filma tė ndryshėm? Sa dallim i madh nė mes tyre dhe mes atyre qė e kalojnė natėn nė shtėpinė e Allahut duke kėrkuar prej Tij faljen e mėkateve dhe arritjen e mėshirės sė Tij..
Vėlla, a thua ēfarė shpreson tė fitosh nga pagjumėsia jote pėrveē keqardhjes dhe mėkateve, humbjes sė mirėsive tė shumta? A nuk e di se nė Ramazan ndodhet njė natė e cila ėshtė mė e vlefshme se njė mijė muaj, a nuk e di madhėshtinė e Natės sė Kadrit?

A nuk e di se i privuari nė mesin e njerėzve ėshtė ai qė ėshtė privuar nga mirėsitė e kėsaj nate? I Dėrguari, lavdėrimi dhe paqja e Allahut qofshin mbi tė, thotė: “Ju erdhi muaji i Ramazanit, muaj i bekuar, Allahu ua ka obliguar agjėrimin e tij. Nė kėtė muaj hapen dyert e xhenetit, mbyllen dyert e xhehenemit dhe lidhen me pranga shejtanėt. Nė kėtė muaj ėshtė njė natė e cila ėshtė mė e mirė se njė mijė muaj. Kush privohet nga tė mirat e saja, ai ėshtė i privuar.” Shėnon Nesaiu.
Ēohu nga gjumi i pakujdesisė dhe nis tė kėrkosh vlerėn e kėsaj nate. Mos u bėj prej tė privuarve. Kjo natė pa dyshim se ėshtė prej netėve tė begatshme. Nė tė ka zbritur Kurani. Nė kėtė natė hapen dyert e faljes. Kab el Ahbar ka thėnė: “Kėtė natė e gjejmė si vija qė shlyejnė mėkatet”. Katade thotė: “Kjo natė ėshtė e tėra mirėsi deri nė agim”. Ndėrsa Xheriri thotė: “Paqe e Natės sė Kadrit nga tė gjitha tė kėqijat qė nga fillimi i saj e deri nė agim.”

Vėlla i nderuar, medito pėr fjalėn e tė Dėrguarit, lavdėrimi dhe paqja e Allahut qofshin mbi tė: “Ky muaj ju erdhi juve, nė tė ėshtė njė natė e cila ėshtė mė e mirė se njė mijė muaj. Kush privohet nga ajo, ai ėshtė i privuar nga tė gjitha mirėsitė. E nuk privohet nga mirėsitė e saj pėrveē privuesit.” Shėnon Ibn Maxhe. Shih: Et Tergib nr: 990.
Nė kėtė natė janė tė pranishėm edhe engjėjt, siē thotė edhe i Dėrguari, lavdėrimi dhe paqja e Allahut qoftė mbi tė: “Nata e Kadrit ėshtė nata e njėzet e shtatė apo e njėzet e nėnta. Numri i engjėjve nė kėtė natė ėshtė mė i madh sesa numri i guralecėve nė tokė.” Shėnon Ahmedi. Shih: Sahih El Xhami’, nr: 534.

Ibn Xheriri thotė: “Disa kanė thėnė se kuptimi i fjalės sė Allahut: “Nata e Kadrit ėshtė mė e mirė se njė mijė muaj.” (Kadr, 3) ėshtė se puna nė kėtė natė ndoshta e kėnaq Allahun mė mirė sesa puna nė njė mijė muaj tė tjerė.
Muxhahidi thotė: “Puna nė kėtė natė, agjėrimi i saj, falja e namazit ėshtė mė e mirė sesa njė mijė muaj”. Zuhriu thotė: “Ėshtė emėrtuar me ‘Natėn e Kadrit’ pėr shkak tė madhėshtisė, vlerės dhe pozitės sė lartė tė saj.”

Gjendja e tyre gjatė ditės nė Ramazan

Prej cilėsive tė tė privuarve nė Ramazan ėshtė edhe ajo se ata ditėn e tij e kalojnė nė gjumė. Namazet iu kalojnė, gjithashtu edhe shpėrblimi i leximit tė Kuranit dhe i pėrmendjes sė Allahut. Zemrat e tyre ngurtėsohen pėr shkak tė gjumit tė tepruar.
Vėlla i nderuar, mos harro se Ramazani ėshtė muaji i durimit, i adhurimit, i dėlirėsisė. Prandaj, ai qė nuk dėshiron tė mashtrohet nė mirėsitė e tij, le tė ndiejė urinė dhe etjen e tij. Le ta mposhtė epshin dhe tekat e tij si dhe le ta ushtrojė veten nė leximin e Kuranit, nė pėrmendjen e Allahut, nė garimin nė punėt e mira; nė shpenzimin e pasurisė nė rrugėn e Allahut, nė bamirėsi, ngase Ramazani ėshtė njė stinė kalimtare dhe njė mysafir shtegtues.

Vėlla, dyert e xhenetit ty po tė hapen, kurse ti po i refuzon, po fle dhe po e humb rrugėn tėnde pėr nė xhenet, shtėpinė e paqes.
Abdulaziz b. Mervan thotė: “Muslimanėt kur vinte muaji i Ramazanit thoshin: “O Allahu ynė! Ja Ramazani na ka ardhur, na mundėso agjėrimin e tij, faljen e namazit, na furnizo me fuqi, seriozitet, si dhe na ruaj nga sprovat e ndryshme.”

Mos u bėj i privuar!

Pėrgatite veten pėr pritjen e muajit tė agjėrimit me qėllim tė sinqertė, me pendim si dhe me kthim drejt Allahut. Pasurohu me nėnshtrim ndaj Allahut, respekto urdhrat e Tij. Si nuk ke dėshirė pėr faljen e Allahut kur tashmė ke mėsuar se Allahu liron njerėzit nga zjarri i xhehenemit pėr ēdo natė nė Ramazan dhe se kush e kalon kėtė muaj me agjėrim dhe falje tė namazit, i falen mėkatet e mėhershme, ndėrsa kush privohet nga mirėsitė e tij, ai ėshtė i privuar nga tė gjitha mirėsitė. Mos i nėnvlerėso shpėrblimet e mėdha tė kėtij muaji. “Ndėrsa kush madhėron shenjat e fesė sė Allahut, tregon pėrkushtimin e zemrės sė tij.” (Haxh-xh, 32)

O ti kėrkues i sė mirės, e mira tashmė tė pret! O ti kėrkues i sė keqes, ndalohu se e keqja tė kthehet ty. Kujtohu se dyert e xheneteve nė kėtė muaj janė tė hapura, ndėrsa dyert e xhenehemit janė tė mbyllura, “fundi i tė cilit ėshtė myshku. E pėr shpėrblim tė tillė le tė garojnė ata qė lakmojnė tė mirėn.” (Mutafifin, 26)
Paqja dhe lavdėrimi i Allahut qofshin mbi tė Dėrguarin e fundit, mbi familjen e tij dhe mbi tė gjithė shokėt e tij.----------------------------------------
"Prano vdekjen nga armiku, prano plumbin nga ēeliku, prano t'varin ne litar, por kurrė mos prano tė jesh tradhėtar"
PM
Top
Studenti20
Postuar nė: 05.09.2009, 03:24
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 4745
Antari Nr: 995
Bashkangjitur: 11.04.2006Pėrse tė tjerėt qajnė nė Ramazan, kurse unė jo?S’do mend se ndėr shkaqet e shpėtimit dhe tė suksesit nė ēėshtjet e kėsaj bote dhe tė botės tjetėr ėshtė qė njeriu tė jetė i ēiltėr me vetveten dhe mos ta arsyetojė shumė atė, nė mėnyrė qė mos tė befasohet nga vdekja e pastaj tė pendohet, pasi pendimi atėherė nuk do t’i sjellė dobi.

Vėlla i nderuar, s’ka dyshim se tė qarėt nga frika e Allahut tė Lartėsuar ka vlerė tė madhe. Transmetohet se i Dėrguari i Allahut, paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė, ka thėnė: “Shtatė grupe njerėzish Allahu do t’i fusė nėn hijen e Tij ditėn kur nuk do tė ketė hije tjetėr pos hijes sė Tij.” Ndėr ta pėrmendi edhe njeriun e vetmuar, “i cili e pėrmend Allahun dhe i rrjedhin lotėt.” Shėnon Buhariu dhe Muslimi.

Pėrse tė tjerėt qajnė nė Ramazan, kurse unė jo?

Kjo pyetje sillet nė mendjen e shumicės sė atyre qė kanė mangėsi nė kryerjen e urdhrave tė Allahut, port ė gjithė ne kemi mangėsi dhe e lusim Atė qė tė na falė. Kur dėgjojmė ajete kuranore, kur lexohen hadithe tė tė Dėrguarit tė Allahut ose rrėfime nga tė parėt tanė, vėrejmė se shumica e njerėzve tė cilėve u janė zbutur zemrat qajnė.

Pėrse ata qajnė, kurse unė jo?
Bėj pėrpjekje qė tė kem frikė nga Allahu, por s’mundem. Ata pranė meje, qajnė. A thua, pėrse?!

Shkakun vėlla i nderuar, e ka treguar Allahu i Lartėsuar: “Jo, nuk ėshtė ashtu! Por tė kėqijat qė i punuan, zemrat e tyre ua mbuluan.” (Mutafifin, 14)
Pra, pėr shkak tė veprave tė tyre, nė zemrat e tyre nuk depėrtojnė mirėsitė dhe u ėshtė shtuar hutimi e pakujdesia. Pikėrisht ky ėshtė shkaku i vėrtetė pėr qarjen e pakėt nga frika e Allahut tė Lartėsuar.

Ēfarė i bėri ata qė tė kenė frikė dhe tė qajnė, madje tė ndiejnė kėnaqėsi me kėtė veprim, kurse ne nuk qajmė?
Ata u larguan nga mėkatet dhe synim kanė botėn tjetėr, zemrat e tyre u pėrmirėsuan dhe sytė e tyre lotuan. Ndėrsa ne, kur i humbėm kėto, zemrat tona u prishėn dhe sytė tanė u shterėn.

Vėlla i nderuar, dije se frika ndaj Allahut, pas sė cilės pason qarja, nuk vjen dhe nuk vazhdon vetėm se nga pasimi i gjėrave nė vijim dhe vazhdimi i tyre:

1- Pendimi tek Allahu i Lartėsuar dhe kėrkimi i faljes me zemėr dhe gjuhė, duke iu drejtuar Atij me pendim dhe frikė. Nė kėtė mėnyrė, njeriu do tė ketė turp nga Allahu i Madhėrishėm, i Cili e ka begatuar duke i dhėnė mundėsinė tė pendohet.

2- Braktisja e mėkateve dhe pasja kujdes prej tyre, qofshin tė vogla a tė mėdha, tė dukshme a tė padukshme, ngase ato janė sėmundje tė vazhdueshme qė ia vėshtirėsojnė zemrės kryerjen e veprave tė mira, e bėjnė atė tė errėt dhe gjithmonė sjellin brenga dhe zhgėnjim.

3- Afrimi ndaj Allahut me respektimin e urdhrave tė Tij me agjėrim, me namaz, me haxh, me lėmoshė (sadaka), me pėrmendjen e Tij dhe me bamirėsi.

4- Pėrkujtimi i botės tjetėr (ahiretit). Ēudia mė e madhe vėlla i nderuar, ėshtė se ne e dimė se kjo botė do tė mbarojė dhe se e ardhmja e vėrtetė ėshtė nė botėn tjetėr. Megjithėkėtė, ne nuk punojmė pėr kėtė tė ardhme tė pėrhershme e tė vėrtetė. Allahu i Lartėsuar thotė: “Kush ėshtė qė ka pėr qėllim vetėm kėtė botė, Ne atij qė duam i japim nė tė aq sa duam, e pastaj atij e bėjmė tė hyjė nė xhehenem i nėnēmuar, i pėrbuzur. E kush e ka pėr qėllim botėn tjetėr, duke qenė ai besimtar, pėrpiqet pėr tė ashtu siē i takon asaj, angazhimi i tyre do tė jetė i pranishėm (te Zoti).” (Isra, 18-19)

5- Dija pėr Allahun e Lartėsuar, pėr emrat dhe cilėsitė e Tij. Allahu thotė: “Po Allahut ia kanė frikėn nga robėrit e Tij, vetėm dijetarėt.” (Fatir, 28). Ėshtė thėnė: “Kush e njeh mė shumė Allahun, ia ka frikėn mė tepėr Atij”.
Mė pas, tė porosis pėr shtimin e leximit mbi gjendjen e burrave tė mirė e tė sinqertė dhe marrjen e tyre si shembull nė jetė.

Vėlla dhe motėr e nderuar, ditėt e kėtij muaji janė ditė mirėsish e begatish pėr shumė raste qė robi tė kthehet tek Allahu. Djajtė (shejtanėt) lidhen nė pranga, hapen portat e mirėsive e shtohen adhurimet. Ndaj, kthehu te Zoti yt, afroju dhe drejtoju Atij. Largohu prej mėkateve dhe pa dyshim qė syri yt do tė lotojė dhe zemra do tė ketė frikė e do tė rrėqethet.

----------------------------------------
"Prano vdekjen nga armiku, prano plumbin nga ēeliku, prano t'varin ne litar, por kurrė mos prano tė jesh tradhėtar"
PM
Top
Studenti20
Postuar nė: 05.09.2009, 17:40
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 4745
Antari Nr: 995
Bashkangjitur: 11.04.2006Agjėrimi i RamazanitMe agjėrim kuptojmė ndalimin nga ushqimi, pija, marrėdhėniet seksuale dhe nga tė gjitha shkaqet e tjera qė e prishin agjėrimin, duke filluar nga agimi (imsaku) e deri nė perėndimin e diellit, duke pasur pėr qėllim adhurimin dhe bindjen ndaj Allahut. Agjėrimi i muajit tė madhėrueshėm tė Ramazanit ėshtė njė obligim dhe njė nga pesė shtyllat themelore tė Islamit. Ky obligim ka qenė dhe pėr popujt e tjerė para nesh, tė cilėve u janė dėrguar Pejgamberė. Allahu i Lartėsuar thotė:
“O ju qė keni besuar, agjėrimi u ėshtė bėrė obligim sikurse ishte obligim dhe pėr ata qė ishin para jush, nė mėnyrė qė tė bėheni tė devotshėm.” (El Bekare, 183)

Agjėrimi i muajit tė Ramazanit ėshtė bėrė obligim pėr muslimanėt nė vitin e dytė tė hixhretit (emigrimit). Pėr vlerat e mėdha tė kėtij muaji dhe tė agjėrimit tė tij, Profeti Muhammed salallahu alejhi ue selem thotė: “Ju erdhi juve njė muaj i bekuar, nė tė cilin ėshtė bėrė obligim dhe agjėrimi. Nė kėtė muaj janė hapur dyert e xhenetit, janė mbyllur dyert e xhehenemit dhe shejtanėt janė tė lidhur nė pranga. Nė tė gjendet njė natė, e cila ėshtė mė e mirė se njė mijė muaj.” Transmeton Ahmedi dhe Nesa’iu nga Ebu Hurejra.

Nė njė transmetim tjetėr tė Imam Ahmedit, Pejgamberi salallahu alejhi ue selem thotė: “...Nė kėtė muaj njė melek (engjėll) thėrret dhe thotė: O kėrkues i tė mirės pėrgėzohu, o kėrkues i sė keqes jepi fund asaj. Kėtė e bėn deri nė fund tė Ramazanit.”

“Pesė namazet mes tyre, xhumaja deri nė xhumanė tjetėr dhe Ramazani deri nė Ramazanin tjetėr, janė shlyese tė mėkateve nėse i ruhet mėkateve tė mėdha.” Transmeton Muslimi nga Ebu Hurejra.

“Kush agjėron muajin e Ramazanit me besim te Allahu, duke llogaritur shpėrblimin te Ai, do ti falen mėkatet e mėparshme.” Transmeton Buhariu dhe Muslimi nga Ebu Hurejra.

Allahu nė njė hadith kudsij (hyjnor) thotė: “Ēdo punė e birit tė Ademit ėshtė pėr tė pėrveē agjėrimit, i cili ėshtė pėr Mua dhe vetėm Unė e shpėrblej atė. Agjėrimi ėshtė mburojė e kur ndonjėri prej jush tė jetė me agjėrim, tė mos flasė me fjalė tė ndyra, tė mos bėrtasė mė kot dhe tė mos veprojė punė tė injorancės, e nėse dikush e fyen ose e ngacmon (lufton) le ti thotė dy herė: “Unė jam agjėrueshėm.”

Thotė Profeti salallahu alejhi ue selem: “Pasha Atė nė dorėn e tė Cilit ėshtė shpirti im, era e gojės sė agjėruesit ėshtė mė e mirė te Allahu se era e miskut. Pėr agjėruesit do tė ketė dy gėzime, kur tė ēelė iftarin dhe kur tė takohet me Zotin e tij.” Transmeton Muslimi nga Ebu Hurejra.

Dijetarėt islamė duke komentuar kėtė hadith kanė thėnė: Njėri gėzim ėshtė nė kėtė botė kur besimtari e ēel iftarin dhe gėzohet me kėtė pasi Allahu ia mundėsoi t'i japė fund urisė dhe etjes me dhuntitė, qė i ka dhuruar si dhe adhurimi i tij nga agimi deri nė perėndim tė diellit u krye me sukses. Ndėrsa gėzimi tjetėr pėr agjėruesin do tė jetė nė botėn tjetėr, pas vdekjes, kur Allahu ka pėrgatitur pėr agjėruesit shpėrblime tė mėdha, madje nė atė botė agjėruesit do tė meritojnė tė futen nė xhenet nga njė portė e veēantė. Pėr kėtė thotė Profeti salallahu alejhi ue selem: “Vėrtet xheneti do tė ketė njė portė e cila quhet Rejjan. Ditėn e Gjykimit do tė thirret: “Ku janė agjėruesit (pėr tu futur nga kjo portė)? E pasi tė futet i fundit prej tyre, kjo portė do tė mbyllet.” Transmeton Buhariu dhe Muslimi nga Ebu Hurejra r.a.

Shikimi i hėnės

Agjėrimi i Ramazanit bėhet detyrė pėr tė agjėruar kur shikohet fillimi i hėnės dhe vazhdon deri kur tė shikohet fillimi i hėnės sė muajit Sheual. Pėr kėtė Pejgamberi salallahu alejhi ue selem thotė: “Mos agjėroni derisa tė vėreni hėnėn (e Ramazanit) dhe mos e ndėrpritni agjėrimin derisa tė vėreni hėnėn (e Sheualit). Nėse pengoheni nga shikimi i saj (pėr shkak tė reve ose mjegullės) pėrcaktojeni (pėrllogariteni) atė.” Transmeton Buhariu dhe Muslimi nga Ibn Umeri.

Nė njė transmetim tjetėr tė Imam Ebu Davudit dhe Nesa’iut Profeti salallahu alejhi ue selem thotė: “Kur tė pengoheni nga shikimi i saj, llogariteni muajin Sha’ban 30 ditė, vetėm po qe se mund ta shihni hėnėn mė parė, pastaj vazhdojeni agjėrimin 30 ditė, vetėm nėse mund ta shihni hėnėn (e Sheualit njė ditė) mė parė.”

“Muaji (hėnor) mund tė jetė 29 ose 30 ditė. Kur ta shikoni hėnėn agjėron,i po ashtu kur ta shikoni sėrish atė, ndėrpriteni agjėrimin.” Transmeton Nesa’iu nga Ibn Umeri.

Duke u bazuar nė kėto hadithe profetike, shumica e dijetarėve janė tė mendimit se kur banorėt e njė vendi e shikojnė hėnėn, bėhet obligim agjėrimi edhe pėr vendet e tjera tė cilat se kanė parė, pasi Profeti salallahu alejhi ue selem u ėshtė drejtuar me hadithet e mėsipėrme tė gjithė muslimanėve, kudo qofshin ata dhe jo ēdo vendi nė veēanti pasi fillimi i muajit Ramazan ėshtė njė pėr tė gjithė.

Me tė njėjtat argumente qė u pėrmendėn mė sipėr kuptojmė, se nėse jemi nė dyshim pėr ditėn e parė tė agjėrimit (tė Ramazanit) nuk duhet tė nxitohemi e tė agjėrojmė, sepse ajo ėshtė njė ditė e dyshimtė dhe agjėrimi nė kėtė ditė ėshtė i ndaluar pasi Profeti salallahu alejhi ue selem thotė:
“Kush agjėron ditėn e dyshimtė ka kundėrshtuar Ebu Kasimin (Profetin Muhammed a.s.).” Transmeton Ebu Davudi dhe Tirmidhiu nga Ammar ibn Jasir r.a.

Sipas shumicės sė dijetarėve ai qė agjėron kėtė ditė dhe mė vonė vėren se ajo ditė ishte nga Ramazani, duhet qė atė ditė ta agjėrojė kaza.


Vazhdon...


----------------------------------------
"Prano vdekjen nga armiku, prano plumbin nga ēeliku, prano t'varin ne litar, por kurrė mos prano tė jesh tradhėtar"
PM
Top
Studenti20
Postuar nė: 05.09.2009, 17:41
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 4745
Antari Nr: 995
Bashkangjitur: 11.04.2006Nijeti (qėllimi) i agjėrimit

Nijeti ėshtė detyrė themelore si pėr agjėrimin ashtu edhe pėr adhurimet e tjera, sepse nėpėrmjet nijetit dallohet se pėr cilin ėshtė adhurimi, pėr Allahun apo pėr dikė tjetėr. Po ashtu nėpėrmjet nijetit dallohet adhurimi farz nga ai nafile. Nijeti bėhet para agimit (imsakut) sepse Profeti salallahu alejhi ue selem thotė: “Kush nuk vendos (bėn nijet) pėr agjėrim para agimit, atij nuk i vlen agjėrimi.” Transmeton Ebu Davudi dhe Tirmidhiu.

Pėr kė ėshtė obligim agjėrimi

Sipas argumenteve tė ardhura, dijetarėt islamė kanė rėnė dakord qė tė gjithė se agjėrimi ėshtė obligim pėr ēdo mysliman, i cili ka arritur moshėn e pjekurisė (pubertetin), i cili ėshtė i shėndoshė fizikisht dhe mendėrisht dhe ėshtė vendas (jo udhėtar). Ndėrsa personat qė nuk e kanė obligim agjėrimin janė:

i. Fėmija: Ēdo fėmijė i cili nuk ka mbushur akoma moshėn e pjekurisė, nuk e ka obligim agjėrimin. Nėse babai ose kujdestari i tij shikon se ai mundet tė agjėrojė e urdhėron pėr kėtė, nė mėnyrė qė tė forcohet e mėsohet me kėtė adhurim.

ii. Personi me tė meta mendore: Duke qenė se njeriu me tė meta mendore nuk mund tė arsyetojė shėndoshė si tė tjerėt, ėshtė i pėrjashtuar nga agjėrimi dhe tė gjitha detyrimet e tjera fetare.

iii. Plaku dhe plaka nė moshė tė thyer: Kjo kategori njerėzish nuk e ka detyrė agjėrimin dhe duke qenė se kjo gjendje e tyre ėshtė e vazhdueshme, duhet qė pėr ēdo ditė agjėrim tė ushqejė njė tė varfėr.

iv. I sėmuri: Nėse i sėmuri ka sėmundje, e cila ia vėshtirėson agjėrimin, atij i lejohet tė mos agjėrojė. Nėse sėmundja ėshtė e pėrkohshme, le ti zėvendėsojė ditėt e agjėrimit mė vonė. Nėse sėmundja ėshtė e pėrhershme, atėherė duhet tė ushqejė pėr ēdo ditė agjėrim, njė tė varfėr.

v. Gruaja me menstruacione: Nėse gruaja ėshtė me menstruacione, qofshin kėto tė pėrmuajshmet ose tė lehonisė, ajo duhet patjetėr tė lėrė agjėrimin dhe ta zėvendėsojė mė vonė pasi tė pastrohet.

vi. Gruaja shtatzėnė dhe gjidhėnėsja: Tė gjithė dijetarėt e mėdhenj islamė si dhe medhhebet janė tė njė mendimi se gratė shtatzėna ose ato qė janė duke i dhėnė gji fėmijės, u lejohet ta ndėrpresin agjėrimin dhe ta zėvendėsojnė mė vonė, nėse kanė frikė se mos dėmtohen ato vetė ose fėmijėt e tyre. Dijetarėt kanė rėnė nė kontradiktė mes tyre se a duhet qė kėto vetėm tė zėvendėsojnė ditėt e lėna kaza apo duhet qė pėrveē zėvendėsimit tė japin dhe ushqim pėr ēdo ditė agjėrimi tė lėnė? Imam Ebu Hanife thotė se atyre u mjafton vetėm zėvendėsimi i ditėve tė lėna. Kurse Imam Shafiu dhe Imam Ahmedi thonė se ato duhet t'u japin ushqim tė vobektėve pėr ēdo ditė, qė lenė pa agjėruar si dhe duhet qė mė vonė tė zėvendėsojnė kėto ditė me agjėrim kaza.

vii. Udhėtari: Muslimani i cili ėshtė nė udhėtim ia ka lehtėsuar Allahu i Lartėsuar ēėshtjen e tij dhe nuk ia ka bėrė obligim agjėrimin pėr aq sa ėshtė udhėtar, mirėpo ky duhet qė t'i zėvendėsojė tė gjitha ato ditė tė plota mė vonė. Dijetarėt kanė rėnė nė kontradiktė mes tyre, nėse ėshtė mė mirė qė udhėtari tė agjėrojė apo ta zėvendėsojė agjėrimin mė vonė! Njė pjesė dijetarėsh thonė se agjėrimi ėshtė mė i mirė dhe pse nuk ėshtė i detyrueshėm, duke u bazuar nė ajetin kuranor: “Allahu do pėr ju lehtėsimin dhe nuk donė vėshtirėsimin.” (El-Bekare, 185) Ndėrsa njė pjesė tjetėr dijetarėsh duke u bazuar nė disa hadithe profetike si dhe duke ndjekur njė rrugė tė mesme, janė tė mendimit se nėse udhėtari ėshtė nė gjendje tė mirė fizike, ėshtė mirė tė agjėrojė, ndėrsa udhėtari i cili nuk ėshtė aq i fuqishėm dhe i gatshėm pėr kėtė, le ta zėvendėsojė mė vonė. Tė kėtij mendimi janė Imam Ebu Hanife, Shafiu dhe Imam Maliku.

Vazhdon...


----------------------------------------
"Prano vdekjen nga armiku, prano plumbin nga ēeliku, prano t'varin ne litar, por kurrė mos prano tė jesh tradhėtar"
PM
Top
Studenti20
Postuar nė: 05.09.2009, 17:42
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 4745
Antari Nr: 995
Bashkangjitur: 11.04.2006Gjėrat qė e prishin agjėrimin

i. Ngrėnia ose pirja me qėllim: Nėse agjėruesi ha ose pi me harresė nuk e prish agjėrimin, pasi Profeti salallahu alejhi ue selem thotė: “Kush ha ose pi me harresė nė agjėrim, le ta vazhdojė agjėrimin se me tė vėrtetė atė e ka gostitur Allahu (me ushqim e pije).” Transmeton Buhariu dhe Muslimi nga Ebu Hurejre r.a. Imam Hattabi nė shpjegim tė kėtij hadithi thotė: “Nuk kam parė ndonjė dijetar tė kundėrshtojė kuptimin e kėtij hadithi.”

ii. Tė vjellurit me qėllim: Profeti salallahu alejhi ue selem thotė: “Ai qė vjell (pa dashje) nuk e ka tė detyrueshėm agjėrimin kaza, ndėrsa ai qė vjell me dashje duhet tė agjėrojė (atė ditė) kaza.” Transmeton Ebu Davudi dhe Tirmidhiu nga Ebu Hurejra r.a.

iii. Menstruacionet: Dijetarėt qė tė gjithė kanė rėnė dakord se menstruacionet e pėrmuajshme ose ato tė lehonisė e prishin agjėrimin edhe sikur rrjedhja e gjakut tė fillojė pak para iftarit.

iv. Masturbimi: Shumica e dijetarėve janė tė mendimit se masturbimi e prish agjėrimin sepse konsiderohet prej epshit tė ndaluar. Ndėrsa ai person i cili bėhet xhunub vetėm nga shikimi nuk e prish agjėrimin. Po ashtu shumica e dijetarėve janė tė mendimit se ai qė e prish njė ditė Ramazan nėpėrmjet masturbimit duhet tė agjėrojė kaza vetėm atė ditė, kurse Imam Maliku thotė, se ai duhet tė agjėrojė dy muaj rresht njėsoj sikur ka bėrė marrėdhėnie seksuale.

v. Marrėdhėniet bashkėshortore (seksuale): Marrėdhėniet seksuale nė Ramazan jo vetėm qė e prishin agjėrimin e asaj dite, por konsiderohen njė nga mėkatet e mėdha e cila nuk shlyhet vetėm se duke liruar njė rob. Nė pamundėsi tė kėsaj duhet tė agjėrojė 60 ditė resht e nėse edhe kėtė se bėn dot duhet tė ushqejė 60 tė vobektė nė njė ditė sikurse ka ardhur nė njė hadith, qė e transmeton Buhariu dhe Muslimi. Pėrveē kėsaj ai duhet ta zėvendėsojė atė ditė tė Ramazanit veēmas. Sipas shumicės sė dijetarėve kjo shlyerje e kėtij mėkati vlen pėr mashkullin dhe pėr femrėn bashkė, pasi tė dy e kanė bėrė kėtė akt me dėshirė. Imam Shafiu pėrkundrazi thotė se kjo shlyerje e mėkatit ėshtė detyrė vetėm pėr burrin. Po ashtu shumica e dijetarėve janė tė mendimit se shlyerja e kėtij mėkati duhet bėrė sipas renditjes sė mėsipėrme, pra ashtu siē ka ardhur nė hadith, kurse Imam Maliku thotė se ai mund tė bėjė njė nga tre gjėrat e sipėrpėrmendura, pa marrė parasysh renditjen.

vi. Futja e ujit nė bark gjatė abdestit pa dashje: Shumica e dijetarėve janė tė mendimit se ai qė merr abdest dhe e kalon ujin e tij nė bark jo nga harresa, por nga pakujdesia e momentit, ai e ka prishur atė ditė dhe duhet ta zėvendėsojė mė vonė, duke u bazuar tek hadithi i Profetit salallahu alejhi ue selem, i cili thotė: “Kur tė shpėlash hundėt (nė abdes) ēoje ujin sa mė lart, pėrveē kur je me agjėrim.” Transmeton Ebu Davudi dhe Tirmidhiu.

Imam Maliku dhe Ebu Hanife janė tė mendimit se kjo e prish agjėrimin, pėrndryshe Profeti salallahu alejhi ue selem nuk do ta ndalonte ēuarjen e ujit sa mė lart kur je me agjėrim.

vii. Pirja e duhanit: Duke qenė se duhani nuk ėshtė ushqim i mirėfilltė dhe duke qenė se duhani nuk ka ekzistuar nė kohėn e Profetit salallahu alejhi ue selem dhe pėr rrjedhojė nuk ka argument tė drejtpėrdrejtė pėr ndalimin e tij nė agjėrim, shumėkush mund tė mendojė se pirja e duhanit nuk e prish agjėrimin, mirėpo para shumė vitesh dijetarėt e fikhut tė mbledhur nga e gjithė bota nė njė simpozium shkencor nė Xheda tė Arabisė Saudite kanė rėnė dakord se dhe pirja e duhanit futet tek ato gjėra tė cilat e prishin agjėrimin dhe argumentimet qė kanė sjellė pėr kėto janė tė shumėllojshme.

Gjėrat e pėlqyeshme nė agjėrim

Pėr agjėruesin, disa gjėra janė tė pėlqyeshme fetarisht nga tradita profetike dhe ato nuk duhen lėnė pas dore e ato janė:
Tė ngriturit pėr ngrėnien e syfyrit (suhurit) qoftė edhe pėr disa gllėnjka ujė. Pėrshpejtimi i iftarit dhe vonimi i syfyrit. Ēelja e iftarit me hurmė, e nėse nuk gjen hurmė le ta ēelė atė me ujė. Lutja e agjėruesit gjatė ēeljes sė iftarit. Pėrdorimi i misvakut pėr pastrimin e dhėmbėve. Kėndimi i Kuranit, dhėnia e lėmoshės dhe punėt e tjera tė mira nė pėrgjithėsi.

Dobitė e agjėrimit

Agjėrimi ėshtė njė adhurim shumė i pasur me dobi shpirtėrore dhe mjekėsore. Nga dobitė shpirtėrore do tė pėrmendim:
Agjėrimi e forcon mė shumė besimtarin nė sinqeritetin e tij ndaj Allahut. E bėn atė mė tė durueshėm nga uria dhe etja dhe kjo gjė e forcon atė mė shumė pėr sprovat e jetės. Po ashtu kjo gjė e bėn besimtarin tė mendojė mė shumė (praktikisht) pėr njerėzit e varfėr, tė cilėt nė shumė raste kanė uri dhe etje. Agjėrimi e largon njeriun nga mėkatet dhe nė tė njėjtėn kohė e nxit besimtarin tė punojė brenda kėtij adhurime e tė veprojė punė tė mira. Ai e nxit besimtarin tė ndjehet mė afėr me besimtarėt e tjerė. Agjėrimi i pastron besimtarin nga veset e liga.

Dobitė shėndetėsore:

Agjėrimi i Ramazanit nuk kryhet sepse ka dobi shėndetėsore, por sepse ai ėshtė njė adhurim dhe obligim ndaj Allahut, i Cili i ka obliguar besimtarėt me adhurime tė dobishme nė kėtė botė. Nė Kongresin e parė ndėrkombėtar me temė “Shėndeti dhe Ramazani”, tė mbajtur nė Kazablanka mė 1994, u paraqitėn rreth 50 kėrkime shkencore nga studiues muslimanė dhe jomuslimanė duke arritur nė konkluzionin se agjėrimi pėrmirėson dukshėm shumė raste sėmundjesh. Efektet fiziologjike tė agjėrimit pėrfshijnė normalizimin e nivelit tė sheqerit, uljen e kolesterolit dhe uljen e tensionit sistonik tė gjakut. Agjėrimi forcon dhe rregullon stomakun dhe sistemin e tretjes si dhe i sjell njeriut shumė dobi tė tjera tė cilat s’mund tė pėrmenden tė gjitha kėtu. E lusim Allahun e Madhėruar tė na i falė mėkatet dhe tė na lehtėsojė e pranojė agjėrimin tonė! Amin!
----------------------------------------
"Prano vdekjen nga armiku, prano plumbin nga ēeliku, prano t'varin ne litar, por kurrė mos prano tė jesh tradhėtar"
PM
Top
Lida
Postuar nė: 05.09.2009, 22:44
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 345
Antari Nr: 22582
Bashkangjitur: 14.06.2009Drejt Motrės qė e ka arritur Muajin e Ramazanit


Falenderimi i takon All-llahut i cili na e mundėsoi arritjen e kėtij muaji madhėshtorė, dhe e lus Atė tė Lartmadhėruarin ashtu siē na e ka mundėsuar arritjen e kėtij muaji qė tė na ndihmon nė agjėrimin dhe adhurimin mė tė mirė dhe mė tė plotė, e tė na i falė mangėsitė dhe dobėsitė tona, si dhe paqja dhe mėshira e All-llahut qofshin mbi mė tė nderuarin ndėr Pejgamberėt dhe tė Dėrguarit, tė dėrguarin tonė Muhammed salall-llahu alejhi ve selem, familjes sė tij si dhe shokėve tė tij nė pėrgjithėsi, dhe mė pas...

Kėtė porosi tė shkurtėr ta shkrova ty Motėr muslimane nė shpejtėsi dhe me fjalė tė shkurtėra, dhe e lus Atė – tė Lartmadhėruarin – qė tė na jep bereqet nė tė paktėn e saj, dhe ta bėj tė dobishme kėtė, se me tė vėrtetė Ai ėshtė qė Dėgjon dhe u Pėrgjigjet lutjeve.


1


Prej dhuntive tė All-llahut tė Lartmadhėruar ndaj teje ėshtė se ta zgjati jetėn dhe tė bėri qė ta arrish kėtė muaj tė madh, e sa shok/shoqe, vėlla/motėr, familjarė ... i privoi vdekja nga kjo dhunti, e sot nuk janė nė mesin tonė qė tė agjėrojnė sė bashku me ne ... andaj jeta e gjatė ... ėshtė shans pėr t'i shtuarė veprat e mira dhe afrimin tek All-llahu – azze ve xhel – e gjithė kjo me vepra tė mira.

Gjithsesi se pasuria e muslimanit ėshtė jeta e tij, pėr kėtė shkak kujdesu pėr kohėn tėnde dhe orėt tua ashtuqė mos t'i humbėsh vlerat e saja dhe kujtohu se kush ka agjėruar dhe falur bajramin me ty nė vitin e kaluarė !!!

Pastaj ku ėshtė ajo (shoqe/motėr, ...) tash pasiqė vdekja e bėri qė ajo tė jetė nė mungesė ? Paramendo motėr nėse ajo do tė ktheheshte nė kėtė botė ēfarė do tė bėnte? A thua vallė do tė nxitonte qė tė shkonte nė pushime, piknike ...? Apo nė tregje dhe shėtitje? Apo do tė shkonte tek shoqet apo motrat e saja?

Asesi se jo, por – pasha All-llahun – do tė gjurmonte pas njė vepre tė mirė sado qė ajo ėshtė e vogėl ... ngase me tė vėrtetė peshorja ėshtė e ashpėr dhe precize, qė peshon edhe veprat mė tė vogla qofshin ata edhe sa grimca e atomit.

"E kush punoi ndonjė tė mirė, qė pėshon sa grimca, atė do ta gjejė. Dhe kush punoi ndonjė tė keqe sa grimca, atė do ta gjejė." [Ez Zelzele 7-8]

Mundohu dhe bėhu kureshtare motėr qė tė jesh prej grave tė zgjedhura ashtu siq na ka lajmėruar i Dėrguari i All-llahut -salall-llahu alejhi ve selem-.

Transmetohet nga Ebu Bekri -radijall-llahu anhu-, se njė njeri erdhi tek i Dėrguari i All-llahut -salall-llahu alejhi ve selem- dhe i tha: "O i dėrguari i All-llahut! Cili ėshtė njeriu mė i mirė? Tha: Kush ka jetė tė gjatė dhe bėn vepra tė mira. Tha: E kush ėshtė njeriu mė i keq? Tha: Kush ka jetė tė gjatė dhe bėn vepra tė kėqija". (Muslimi)


2


Sinqeriteti ėshtė i domosdosshėm nė qėllim, vėrtetim dhe kėmbėgulėsi drejt kthimit tek All-llahu – azze ve xhel – kujdes motėr se ndoshta ti je duke bėrė vepra tė mira tė cilat nė brendėsinė e tyre bartin syefaqėsi dhe famė, e cila me tė vėrtetė ėshtė sėmundje e rrezikshme qė t'i asgjėson tė gjitha veprat. Heshti dhe fshehi veprat e tua tė mira ashtu siq i fsheh turpet dhe veprat e kėqija, dhe bėri vetes tėnde njė vend sekreti pėr veprat e tua tė mira qė nuk i din askush tjetėr pos All-llahut – azze ve xhel – siq janė namazet nafile, apo loti nė errėsirėn e natės, apo sadakaja e fshehur, dije motėr se me tė vėrtetė All-llahu – azze ve xhel- nuk pranon pėrpos se prej tė devotshmive.
Kujdesu pėr devotshmėrinė ngase "... All-llahu pranon vetėm prej tė sinqertėve”, [El Maideh 27]


3


Mėsoje veten tėnde me pėrmendjen e All-llahut tė Lartmadhėruar nė ēdo moment dhe ēdo situatė qė je. Le tė jetė gjuha yte gjithmonė e lagur me pėrmendjen e All-llahut -azze ve xhel-, dhe kujdesu pėr memorizimin e lutjeve tė njohura tė cilat rrjedhin nga sheriati (ligji) Islam. Ka thėnė i Lartmadhėruari:" O ju qė besuat, pėrkujtoni All-llahun sa mė shpesh. Dhe madhėronie Atė mėngjes e mbrėmje." [El Ahzab 41-42]


Ka thėnė i Dėrguari i All-llahut -salall-llahu alejhi ve selem-: "Ua kanė kaluar muferridunėt. Thanė: Kush janė ata o i Dėrguari i All-llahut? Tha: Ata dhe ato, qė e pėrkujtojnė All-llahun shumė". (Muslimi)

Ibn Kajimi –rahimehullah- ka thėnė: "Me njė fjalė, atėherė kur robi largohet prej rrugės sė All-llahut tė Lartmadhėruar, angazhon veten me mėkate, i humbin atij ditėt e jetės sė tij tė vėrtetė, tė cilave do tua sheh pasojėn e humbjes sė tyre, ditėn kur do tė thotė:" Ah, i gjori unė, sikur tė isha i parapėrgatitur pėr jetėn time!” [El Fexhr 24]

Dhe dije motėr muslimane se askush nuk do tė mund tė bėn vepra pėr ty pas vdekjes tėnde siē janė: namazi, agjėrimi ... etj. Andaj nxito drejt pėrmendjes sė shumtė ndaj All-llahut –azze ve xhel- pėrgaditu dhe zbukurohu me vepra tė mira dhe afrim tek All-llahu.


4


Kujdesu pėr leximin e Kur'anit fisnik pėr ēdo ditė, sikur tė kishe planifikuar njė orarė qė tė lexosh pas ēdo namazi nga njė xhuz'ė (pjesė), do t'i kishe bėrė pesė xhuza nė njė ditė dhe kjo ėshtė njė dhunti shumė e madhe nga All-llahu Subhanehu ve Teala. Tek disa motra shfaqet serioziteti dhe vrulli nė fillim tė muajit pastaj e len dhe ndoshta asaj i kalojn njė ditė, dy apo edhe mė shumė, dhe nga Kur'ani nuk lexon asgjė. Ėshtė transmetuar pėr vlerėn e Kur'anit se ėshtė diq qė bėn tė kėnaqen shpirtėrat, tė pėrgėzohen zemrat.

Nga ibn Mes'udi –radijall-llahu anhu- transmetohet se i Dėrguari i All-llahut -salall-llahu alejhi ve selem- ka thėnė:"Kush e lexon njė shkronjė nga libri i Allahut, ai ka njė tė mirė, e cila vlerėsohet me dhjetė. Nuk po them Eli Lam Mim njė shkronjė, por po them elif njė shkronjė, lam njė shkronjė dhe mim njė shkronjė". (Tirmidhiu)

Dhe gjithashtu i Dėrguari i All-llahut -salall-llahu alejhi ve selem- ka thėnė: "Lexojeni Kur'anin ngase ai, nė Ditėn e Kiametit do tė vjen si ndėrmjetėsues pėr lexuesit e tij". (Muslimi)

Pra emanet pėr ty motėr e ndershme, kujdes nė leximin e Kur'anit bile edhe memorizimit tė tij nga ajo ēka tė mundėsohet prej tij, dhe pėrsėritje e asaj ēka tė ka mbetur pa e pėrsėritur. Dije se me tė vėrtetė fjala e All-llahut tė Lartmadhėruar bart nė vete kėshilla dhe mėsime, ligje dhe drejtime, shpėrblime dhe sevape.


5


Ramazani ėshtė shans dhe mundėsi pėr dawet (thirje) nė rrugė tė All-llahut ... Andaj afroju tek All-llahu –azze ve xhel- nė kėtė muaj tė madh me dawetin e tė afėrmive tė tu, fqinjėve, tė dashurve, nėpėrmjet librave, kasetave, si dhe me kėshilla dhe udhėzime.
Mos neglizho qė njė ditė tė tė kalon pa e hudhur shigjetėn nė qėshtjen e dawetit, se me tė vėrtetė ajo ėshtė njė prej synimeve qė i kishin tė Dėrguarit dhe Pejgamberėt si dhe thirėsit dhe bėmirėsit, le tė jetė kjo veprim dhe synim pėr ty nė kėtė muaj tė madh.
Me tė vėrtetė nė kėtė muaj shpirtėrat janė tė etur dhe zemrat janė tė hapura si dhe shpėrblimi i shumėfisht ...

Ka thėnė i Dėrguari i All-llahut -salall-llahu alejhi ve selem- : "Pasha All-llahun! Sikur ta udhėzojė All-llahu ndokėnd nėpėrmjet teje, ėshtė mė mirė pėr ty se sa devetė e kuqe (pasuria mė e shtrenjte)". (Muttefekun alejh)

Ka thėnė Hasan el Basriu: "Pozita e thirrjes (dawetit) ne rrugėn e Allahut ėshtė prej pozitave mė me vlerė tek Ai.


6


Kujdes qė tė mos rrish me ata tė cilat e kalojnė kohėn kotė, si dhe ruaje gjuhėn tėnde nga gibeti (pėrgojimi) dhe nemimeh (bartja e fjalėve), fjalėve tė ndyta. Mbylle, burgose ēdo send qė e hidhėron All-llahun e Lartmadhėruar dhe bėrja vetes shprehi dhe obligim fjalėt e mira dhe tė bukura, le tė jet gjuha yte vazhdimisht e lagur me pėrmendjen e All-llahut.

Dhe pėr motrėn time muslimane pėrgėzim dhe myzhde nė kėtė vit, ja pra ne jemi nė pushimet verore dhe nė fillim tė vitit shkollor, ku nuk ke shumė obligime dhe mėsime, dhe kjo ėshtė njė shans pėr t'i shtuarė veprat e mira dhe pėr t'iu pėrkushtuarė adhurimit ...Dhe ka mundėsi qė tė mos pėrsėritet mė ky shans ... bile mund qė tė ndėrosh jetė, para se tė vjen shansi tjetėr ... dije motėr se ēdo ditė qė e jeton besimtarja ėshtė pasuri ...

Transmeton Ebu Hurejre se dy burra tė fisit beni kuda'ah kishin pranuar Islamin nė kohėn e Pejgamberit, -salall-llahu alejhi ve selem-. Njėri ra dėshmor ndėrsa tjetri jetoi deri vitin e ardhshėm. Tha Talha bin Ubejdil'lahu: E pashė kėtė tė fundit (nė ėndėrr) hyri nė Xhennet para shehidit kėshtu qė u ēudita. U zgjova nė mėngjes dhe ia pėrmenda kėtė Pejgamberit, salall-llahu alejhi ve selem, ose ia pėrmendi dikush tjetėr ndėrsa ai tha:A nuk e ka agjėruar njė Ramazan pas tij dhe ka falur 6.000 rekate dhe kaq rekate namaz sunnet?! . (Ahmedi)


7


Shtėpia yte ėshtė prej pikėnisjes sė parė tė drejtimit tėnd.
Nė rend tė parė kujdesu pėr shpirtin tėnd dhe edukimin e tij nė tė mirė e pastaj kujdesu pėr ata qė janė rreth teje burri, vėllau, motra, fėmijėt, ... mundohu qė atyre tua pėrkujtosh madhėshtin e kėtij muaji, dhe nxiti ata qė t'i ruajnė kohėt e namazit dhe leximin e shpesht tė Kur'anit.

Bėhu motėr nė shtėpinė tėnde urdhėruese nė tė mira dhe ndaluese nga e keqja, me metodė dhe fjalė tė bukura, dhe me thėnie tė sinqerta, dhe gjithė kėsaj pasoja lutjet dhe duatė pėr udhėzimin e tyre. Dhe ky muaj ėshtė shans pėr rikthim dhe pėrkujtim dhe kėshillė drejt atyre tė cilėt janė tė mangėt dhe tė larguarė nga shumė urdhėra tė dinit Islam ashtuqė ndoshta All-llahu –azze ve xhel- i udhėzon ata qė janė rreth teje.

Ka thėnė I Dėrguari I All-llahut -salall-llahu alejhi ve selem-:"Kush udhėzon pėr nė tė mirė, ai ka shpėrblimin sikurse tė atij, qė punon". (Muslimi)


8


Kujdes nga tregjet se me tė vėrtetė ata janė vende tė fitnes dhe te largojn nga tė pėrmendurit e All-llahut. Ka thėnė I Dėrguari I All-llahut -salall-llahu alejhi ve selem-:"Vendet mė tė dashura tek All-llahu janė mesxhidet (xhamitė) ndėrsa mė tė urrejtura janė tregjet." (Muslimi)

Ke kujdes qė ky muaj mos tė jet I rėndomtė si muajt e tjerė. Kujdesu motėr qė mos tė tė pėrcjellin mėkatet nė kėtė muaj tė madh pėr shkak tė dėshirės qė tė blesh njė fustan apo njė palė kėpucė, ke frikė All-llahun pėr veten tėnde dhe rinisė muslimane. E ēfarė do tė bėnte dėm sikur ta braktisje shkuarjen nė qendra tregtare nė kėtė muaj tė madh, dhe mė kėtė braktisje do tė afroheshe tek All-llahu –azze ve xhel- , ka thėnė Abdullah ibn Mes'ud : "Nuk ka gjė mė tė madhe qė e afron gruan tek All-llahu –azze vexhel- sesa qendrimi i saj nė shtėpi".Pėrktheu: Ummu Muhlisa


----------------------------------------
"...Zoti im, me ben nje vend prane meshires Sate ne Xhennet..."

- Sidoqofte, miremengjesi jete!
PM
Top
want3d
Postuar nė: 06.09.2009, 11:12
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 4854
Antari Nr: 9176
Bashkangjitur: 28.08.2007Ramazani mė i pikėlluarFotografi e jashtme

Almeza Samuni mezi e priste muajin e shenjtė tė Ramazanit; koha mė e pėlqyer e vitit pėr tė. Por Ramazani i sivjetmė ėshtė mė ndryshe.

"Jam e pikėlluar sepse nėnėn nuk e kam mė pėr tė pėrgatitur ushqimet pėr iftar," thotė pėr AFP-nė franceze vajza 13 vjeēare tani jetime.

Samuni kalonte pasditet me nėnėn e saj dhe me gjashtė vėllezėrit dhe motrat duke pėrgatitur ushqimet pėr iftar, tani tė gjithė tė vrarė nga sulmet e fundit tė forcave Izraelite nė Gaza.

Mbrėmjeve familja bashkohej nė tavolinė duke bėrė iftar nė njė atmosferė gėzimi.
Tani, Samuni jeton nė njė tendė tė ngritur nė gėrmadhat e shtėpisė sė saj nė periferi tė Qytetit tė Gazės.

Ēdo ditė tė Ramazanit tani ajo do ta kalon me babin e saj i cili ende vuan nga plagėt e shkaktuara nga forcat Izraelite.

"Ramazani ėshtė i vėshtirė pa ta," thotė Samuni me mėrzi.
Babi i saj Ibrahimi thotė se Ramazani hap plagėt dhe pėrkujton atė dhe vajzėn e tij se ēka kanė humbur.
"Gruan, fėmijėt vėllezėrit dhe motrat, xhaxhallarėt tė gjithė u vranė," pėrkujton ai me lot nė sy.

Mė shumė se 1400 banorė tė Gazės, nė mesin e tyre 437 fėmijė dhe qindra persona tė pafajshėm, u vranė si dhe 5450 u plagosėn nga sulmet tre javore Izraelite nė Gaza nė fillim tė vitit 2009.
"Nuk ka mė ditė gėzimi."

Jo shumė larg prej tendės sė Samunėve, jeton Dalal Abu Aisha, Ramazani i sė cilės nuk ėshtė mė pak i errėt.
Vajza14 vjeēare ishte e vetmja qė shpėtoi kur njė tank Izraelit e goditi shtėpinė e saj.

Ajo bėn iftar nė njė tavolinė me karrige tė zbrazėta qė njėherė uleshin prindėrit dhe tre fėmijėt tjerė tė familjes.
"Tani qė Ramazani filloi atė e pėrkujton pėr syfyret dhe iftaret e pėrbashkėta familjare dhe dhuratat qė i merrte nga babi i saj," thotė pėr AFP tezja e saj Umm Adel e cila po ndihmon nė pėrkujdesjen e saj.
Dalal nuk flet se ēka i ndodhi familjes sė saj por dhimbjet janė pėrbrenda saj.
"Ajo gjithmonė duket tė jetė e hutuar."

Axha i saj Rashadi me keqardhje thotė se Dalal nuk ėshtė e vetmja nė kėtė vuajtje pėr tė dashurit e saj.
"Jeta e Dalal-ės ėshtė e rėndė, ashtu si e tėrė fėmijėve tė martirėve."
Ai thotė se ky Ramazan ėshtė mė i pikėlluari pėr vite.
"Lufta e ka shtuar shumė mjerimin tonė; aq sa mezi po i pėrballojmė." /IOL/ smil4a8acea04e4b2.gif smil4a8acea04e4b2.gif
smil4a8aceb829c5f.gif

Kur ti mendojme keta raste dhe keta gjendje te muslimaneve ne bote, duhet perkujtuar dhe falenderuar Allahun per te mirat qe na i jep dhe na i shton cdo dite.
Mos ti harrojme keta vellezer dhe motra tona ne lutjet tona qe i bejme ne prag te iftarit.

Ky postim ėshtė ndryshuar nga want3d nė 06.09.2009, 11:49


----------------------------------------
Nese mendon se arsimimi kualitativ kushton shtrejt, atehere provoje injorancen

LEXIMI demton rende INJORANCEN!
PMUsers WebsiteIntegrity Messenger IMMSN
Top
Studenti20
Postuar nė: 07.09.2009, 17:15
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 4745
Antari Nr: 995
Bashkangjitur: 11.04.2006Shtėpitė tona nė RamazanMuaji i agjėrimit dallohet pėr veēoritė e tij tė shumta, tė cilat dallojnė edhe muslimanin agjėrues. Edhe shoqėria muslimane dhe shtėpitė e muslimanėve dallohen nė kėtė muaj falė veēorive tė tyre dhe besimit (imanit).
Ato janė shtėpi nė tė cilat shpeshtohet leximi dhe dėgjimi i Kuranit dhe shtohen mirėsitė e begatitė, ndėrsa nė ato shtėpi ku nuk lexohet Kurani, dhuntitė dhe mirėsitė pakėsohen.

Pa dyshim se tė jetuarit me Kuran ėshtė njė dhunti tė cilėn e njeh vetėm ai qė e ka shijuar. Leximi i Kuranit sjell mbi lexuesin e tij dhuntitė dhe begatitė e Allahut. Dėgjimi i tij ėshtė frikėrespekt dhe mosndėrprerje e lidhjes me fjalėt e Allahut Fuqiplotė. Muhamed bin Ka’bi thoshte: “Lexuesin e Kuranit e dallonim nga verdhėsia nė fytyrė”, duke aluduar pėr pagjumėsinė e tij dhe angazhimet nė adhurime. I ėshtė thėnė njėrit prej tyre: “ A s’po fle?” Ėshtė pėrgjigjur: “Mrekullitė e Kuranit kanė bėrė qė tė mė largohet gjumi dhe sa herė qė dal nga njė mrekulli, vetėm se mė del mrekullia tjetėr.”

Shtėpitė e muslimanėve janė shtėpi nė tė cilat ushqehen tė varfrit, ruhen lidhjet familjare, sidomos nė kėtė muaj, kur shtohet furnizimi i besimtarit. I Dėrguari i Allahut, paqja dhe bekimi i Allahut qoftė mbi tė, thotė: “Kush ushqen njė agjėrues, fiton shpėrblimin sa tė tij, duke mos iu pakėsuar shpėrblimi agjėruesit.” Tė pranishmit i thanė: “ O i Dėrguar i Allahut, secili prej nesh s’ka mundėsi ta ushqejė agjėruesin.” Ai u tha: “Allahu ia jep kėtė shpėrblim atij qė i jep agjėruesit qoftė edhe njė gotė qumėsht, njė hurmė ose edhe njė gotė ujė.”

Me tė ushqyerit e tė tjerėve agjėruesi musliman fiton njė pozitė tė lartė. Me kėtė ai arrin pastrim tė pasurisė sė vet dhe sjell begati nė shtėpinė e tij. Pėrmes kėsaj vepre arrihet ndihmesa e agjėruesve nė agjėrimin e tyre dhe njėkohėsisht realizohet vizita dhe dashuria e ndėrsjellė mes muslimanėve dhe ruajtja e marrėdhėnieve mes tyre, vecanėrisht nėse agjėruesit janė tė afėrm. Pra, muslimani nė tė njėjtėn kohė fiton dy shpėrblime: tė ushqyerit e agjėruesit dhe ruajtjen e marrėdhėnieve familjare.

Shtėpitė e muslimanėve janė shtėpi nė tė cilat pėrmendet e madhėrohet Allahu, shtohen lutjet drejtuar Tij si dhe shpresohet pranimi i tyre. S’ka gjė mė tė ndershme tek Allahu sesa lutja (duatė), ndėrsa kohėt mė tė vlefshme tė lutjeve pėr agjėruesin janė pikėrisht nė Natėn e Kadrit, nė kohėn e syfyrit dhe gjatė iftarit.

Shtėpitė e muslimanėve janė shtėpi nga tė cilat dalin lėmoshat (sadakatė) pėr tė varfėrit dhe nevojtarėt. Sadakaja mė e vlefshme ėshtė ajo qė jipet ne Ramazan, kurse bashkimi mes agjėrimit dhe sadakasė ėshtė dera mė e mirė pėr shlyrjen e mėkateve dhe ruajtjen nga zjarri i xhehenemit. Kėto janė vepra qė tė shpiejnė nė xhenet. Nė xhenet ka vendbanim pė rata qė flasin mirė, pėr ata qė ushqejnė tė tjerėt dhe qė vazhdojnė agjėrimin e nuk e ndėrpresin atė.
Duke qenė se agjėrimi nė shumicėn e rasteve nuk shpėton nga ndonjė mangėsi ose gabim, shlyerja e mėkateve ėshtė e kushtėzuar nga kujdesi dhe ruajtja nga veprat dhe fjalėt e padobishme, kurse sadakaja mbulon mangėsitė dhe gabimet. Prandaj, pikėrisht pėr kėtė qėllim, nė kėtė muaj ėshtė pėrligjur dhe obliguar sadaka fitri, pastrami pėr agjėrimin nga tė kotat e tė ligat. Me kėtė veprim realizohet edhe synimi i shoqėrisė muslimane, meqė rast i pasuri pėrjeton ndjenjat e tė varfėrit dhe nė kėtė mėnyrė muslimanėt bėhen si njė fortifikatė e fortė, duke mos lėnė vend pėr urrejtje, pėr zili e pėr pėrcarje, ngase i pasuri e ndihmon tė varfėrin dhe ky i fundit lutet pėr tė, qė tė ketė begati nė pasurinė dhe nė furnizimin e tij.

Shtėpitė e muslimanėve janė shtėpi nė tė cilat nuk dėgjohet muzika, nuk dėgjohen veglat instrumentale e as tė kėqijat e tjera, kėshtu qė edhe veshėt e muslimanėve agjėrojnė nga tė dėgjuarit e fjalėve tė kėqija. Ata bėjnė iftar me dėgjimin e Kuranit, me pėrmendjen e Allahut dhe me fjalėt e mira pasi muslimani e di pėrgjegjėsi e tė dėgjuarit: “…pse tė dėgjuarit, tė parit dhe zemra, pėr tė gjitha kėto ka pėrgjegjėsi.” (Isra, 36).

S’ka dyshim se ato shtėpi, pronarėt e tė cilave janė tė dhėnė pas dėgjimit tė tė kėqijave ose tė shikimit tė tyre edhe pse janė agjėrueshėm, janė vendbanime tė djajve (shejtanėve), tė cilat luajnė me zemrat dhe mendjet e kėtyre njerėzve dhe kanė zgjatur litarėt dhe rrjeta e tyre.

“Po ka nga njerėzit qė blejnė tregime boshe e me qėllim qė t’i largojnė njerėzit nga rruga e Allahut pa pasur kurrfarė fakti dhe pėr t’i marrė ato (ajetet e) Allahut si tallje. Pėr ta me siguri ėshtė pėrgatitur i turpshėm.” (Lukman, 6)

Ato janė shtėpitė nga tė cilat del mėshira, dashuria, sjellja e dobishme pėr njerėzit dhe bashkimi i muslimanėve rreth sofrės sė iftarit.
Ato janė shtėpi qė falenderojnė Allahun pėr begatitė dhe dhuntitė e panumėrta, e falenderojnė Atė qė u ka dhuruar besimin (imanin) dhe ssuksesin nė respektimin e urdhrave tė Tij. Pėr kėtė arsye, mėshira ėshtė njėra nga vecoritė e shtėpive tė muslimanėve nė kėtė muaj. Mėshira dhe dashuria janė cilėsi tė pandashme tė agjėruesit tė sinqertė gjatė agjėrimit. Zemra e tij, e cila ėshtė pastruar nga uria, nga leximi i Kuranit dhe nga pėrmendja e Allahut, kaplohet nga mėshira dhe nga dashuria ndaj njerėzve.

Vėlla i nderuar!

Shtėpitė tona nė Ramazan janė shtėpi qė i ka pastruar agjėrimi, falja e namazit dhe durimi (sabri) ndaj adhurimeve tė Allahut. Ato janė tė stolisura e tė zbukuruara me moral islam.


----------------------------------------
"Prano vdekjen nga armiku, prano plumbin nga ēeliku, prano t'varin ne litar, por kurrė mos prano tė jesh tradhėtar"
PM
Top
Studenti20
Postuar nė: 07.09.2009, 17:16
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 4745
Antari Nr: 995
Bashkangjitur: 11.04.2006Biseda mes muajve Ramazan dhe ShevalVitin e kaluar dhe pikėrisht nė natėn e Bajramit, para se t’ia dorėzojė Ramazani komandėn muajit Sheval, mes kėtyre muajve u zhvillua kjo bisedė:
Ramazani (duke buzėqeshur): -Urime festėn, o Sheval!
Shevali (duke qeshur): -Gjithashtu dhe ty, o Ramazan!
Ramazani: -Unė tė lakmoj, o Sheval, pasi e nesėrmja ėshtė dita jote, me ty do tė festojnė tė gjithė muslimanėt. Me ty do tė gėzohen agjėruesit dhe joagjėruesit. Ndėrsa me mua disa do tė hidhėrohen (Allahu ua faltė), pėr dallim nga ata tė cilėt kanė pėrfituar nga agjėrimi i tyre vetėm etjen dhe urinė. Sa kam shpresuar qė tė gjithė tė kenė hise nė mėshirė, falje dhe lirim nga zjarri!
Shevali: -Mos u mėrzit, o Ramazan! Numri i tyre ėshtė i vogėl, e lusim Allahun t’i udhėzojė, ndėrsa muslimanėt e tjerė, falė Allahut, janė nė mirėsi. Do tė qajnė pėr ty me njė tė qarė tė hidhur, e lus Allahun qė tė mos fundosem nė detet e lotėve tė tyre.
Ramazani (i lumtur dhe mirėnjohės): -Allahu tė begatoftė ty, o Sheval! O shoqėrues i pėrpjekjeve pėr shkak tė shpėtimit tė tė humburve, sa dhuratė e mirė pėr muslimanėt!
Shevali: -Unė jam shoqėrues i pėrpjekjeve? Ēfarė pėrpjekjeje? Ēfarė dhurate? Ti, o Ramazan, je i tėrė muaji i pėrpjekjeve, te ty ėshtė i tėrė angazhimi, ti je dhurata e madhe e muslimanėve. Unė tė lakmoj, o Ramazan! Tė kam lakmi e jo zili, kėrkojmė mbrojtje nga e keqja e ziliqarit kur ka zili.
Ramazani (i lumtur, duke folur me dhuntitė e Allahut): -Mė ke lakmi? Pėrse?
Shevali: -Furnizimi (risku) yt ėshtė mė i madh sesa furnizimi im, mirėsitė e tua janė mė tė mėdha sesa mirėsitė e mia dhe dhuratat qė t’i fali Allahu janė mė tė mėdha sesa dhuratat e mia.
Ramazani: -E tėrė kjo ėshtė nga mirėsia e Tij, o Sheval, Atij i takon falėnderimi pėr atė qė jep: “S'ka dyshim se Zoti yt ėshtė Ai qė furnizon me bollėk atė qė do dhe ia kufizon atij qė do. Ai hollėsisht e di pėr robėrit e Vet dhe i vėshtron.” (Isra, 30)
E rėndėsishmja ėshtė qė ēdo krijesė tė jetė e kėnaqur me atė qė i ėshtė ndarė nga Allahu.
Shevali: -Ēfarė dėshiron tė thuash me kėtė, o Ramazan?
Ramazani: -Vullneti i Allahut ishte qė t’i gradonte disa krijesa mbi disa tė tjerė me urtėsinė e Vet qė Ai e di, kurse ne nuk e dimė.
Shevali: -Mė jep sqarime mė tepėr, o Ramazan, mė fol lidhur me kėtė mė gjerėsisht.
Ramazani: -Allahu veēoi disa ditė ndaj disa tė tjerėve. Veēoi ditėn e xhuma ndaj tė gjitha ditėve tė tjera tė javės. Veēoi disa nga netėt ndaj netėve tė tjera. Kėshtu qė natėn e Kadrit e bėri mė tė mirė se njė mijė muaj, kush privohet nga ajo ėshtė privuar nga mirėsitė e shumta. Veēoi disa muaj ndaj disa tė tjerėve. Ashtu qė mė veēoi mua ndaj tė gjithė muajve tė tjerė dhe falėnderimi i takon Allahut pėr kėtė. Veēoi e dalloi disa bimė e pemė ndaj disave, siē thotė Allahu i Lartėsuar: “E nė tokė, copa sipėrfaqesh, tė ngjitura njėra me tjetrėn, kopshte tė hardhisė, tė mbjella (tė llojllojshme) dhe hurma (bimė kėto) qė janė tė degėzuara nė shumė trupa dhe jo tė degėzuara (nga njė filiz) e tė gjitha ujiten nga njė ujė, dhe Ne shijen nė ngrėnie tė frutave tė tyre e kemi dalluar njėrėn prej tjetrės. Edhe kjo dėshmon me argumente pėr njerėzit e menēur.” (Rad, 4)
Allahu i Lartėsuar gjithashtu i dalloi disa njerėz ndaj disave. Ai thotė: “Allahu favorizoi disa prej jush mbi disa tė tjerė nė furnizim.” (Nahl, 71). Gjithashtu thotė: “Nuk janė tė barabartė prej besimtarėve ata qė ndenjėn (nuk luftuan) dhe ata qė me pasurinė dhe me jetėn e tyre luftuan nė rrugėn e Allahut, me pėrjashtim tė atyre qė ishin tė penguar pa vullnetin e vet. Ata qė luftuan me pasurinė dhe me jetėn e tyre, Allahu i gradoi nė njė shkallė mė lartė mbi ata qė ndenjėn (me arsye). Por tė gjithėve Allahu u premtoi shpėrblim, ndėrsa mbi ata qė ndenjėn (pa arsye) Allahu gradoi luftėtarėt me njė shpėrblim tė madh.” (Nisa, 95)
Sėrish rikujtoj se e rėndėsishmja ėshtė qė ēdo krijesė tė kėnaqet me atė furnizim qė i ka caktuar Allahu i Lartėsuar, duke u bazuar nė fjalėn e Allahut Fuqiplotė: “Mos lakmoni nė atė, qė Allahu gradoi disa nga ju mbi disa tė tjerė.” (Nisa, 32)
Madje, edhe tė disa Dėrguar, tė cilėt janė zotėrinj tė njerėzve, Allahu i gradoi mbi disa tė tjerė, siē thotė Allahu i Lartėsuar: “Kėta (pėr tė cilėt tė rrėfyem) janė tė Dėrguarit, disa prej tyre i dalluam nga tė tjerėt, prej tyre pati qė Allahu u foli, disa i ngriti nė shkallė mė tė lartė.” (Bekare, 253)
Shevali: -Shto, o Ramazan! Shto, o muaj i Kuranit!
Ramazani: -Allahu gradoi disa vende mbi disa tė tjerė. Gradoi Mekėn e Nderuar mbi tė gjitha vendet e tjera. Dhe sė fundi, e kjo nuk ėshtė e fundit, Allahu i Lartėsuar favorizoi botėn tjetėr (ahiretin) ndaj kėsaj bote: “Po ju po i jepni pėrparėsi jetės sė kėsaj bote. E dihet se jeta e botės tjetėr ėshtė mė e dobishme dhe e pėrjetshme.” (Ala, 16-17)
Shevali: -Biseda jote e kėndshme dhe e ėmbėl ka bėrė qė tė harroj tė tė them se pėrse tė kam lakmi, prandaj dėgjo, Allahu tė pastė nė kujdesin e Tij!
Tė mjafton, o Ramazan, fjala e Allahut tė Lartėsuar: "Muaji i Ramazanit qė nė tė (filloi tė) shpallet Kurani, qė ėshtė udhėrrėfyes pėr njerėz dhe sqarues i rrugės sė drejtė dhe dallues (i sė vėrtetės nga gėnjeshtra)." (Bekare, 185). Fjala Ramazan nė Kuran ėshtė pėrmendur vetėm njė herė, kjo ndoshta aludon se ti je njė muaj i vetmuar dhe dalluar e as qė ka tė ngjashėm si ti.
Tė mjafton, o Ramazan, qė fillimi yt ėshtė mėshirė, mesi falje mėkatesh dhe fundi lirim nga zjarri i xhehenemit.
Tė mjafton se nė kėtė kohė hapen dyert e xhenetit dhe mbyllen dyert e xhehenemit dhe djajtė prangosen.
Tė mjafton fjala e tė Dėrguarit tė Allahut, lavdėrimi dhe shpėtimi i Allahut qofshin mbi tė: "Allahu liron njerėzit nga xhehenemi ēdo natė."
Tė mjafton qė ke Natėn e Kadrit.
Tė mjafton fjala e tė Dėrguarit tė Allahut, lavdėrimi dhe shpėtimi i Allahut qofshin mbi tė: "Agjėruesi nė iftar ka njė lutje qė i pranohet."
Tė mjafton fjala e tė Dėrguarit tė Allahut, lavdėrimi dhe shpėtimi i Allahut qofshin mbi tė: "Kushdo qė agjėron Ramazanin me bindje dhe shpresė nė faljen e Allahut, i falen mėkatet e mėparshme."
Ramazani: -Mjaft, mjaft o Sheval! Mjafton, o vėllai im i nderuar. Mė lė tė tė them atė qė ndiej nė brendi. A e di, o Sheval, pėrse tė kam thėnė se ti je shoqėruesi dhe miku im?
Shevali: -Ma thuaj, o Ramazan.
Ramazani: -Ta kam thėnė duke u bazuar nė fjalėn e tė Dėrguarit tė Allahut, lavdėrimi dhe shpėtimi i Allahut, qofshin mbi tė: "Kush agjėron Ramazanin pastaj e pason me gjashtė ditė tė Shevalit, sikur tė ketė agjėruar tėrė kohėn." Andaj ne tė dy ndihmojmė njėri-tjetrin nė dhėnien e kėtij epiteti pėr muslimanėt tė cilėt e meritojnė kėtė.
Shevali: -Pėr cilin epitet po flet, o Ramazan?
Ramazani: -Pėr epitetin e “agjėruesit tė pėrjetshėm”. Unė s’kam mundėsi t’ia dhuroj kėtė epitet atij qė vetėm mua mė agjėron, por patjetėr duhet tė mė shoqėrosh me gjashtė ditėt e tua, o Sheval. A kuptove tani se ti je shoqėruesi dhe miku im dhe bashkė me mua je dhuratė?
Shevali: -Faleminderit, faleminderit o Ramazan, mirėpo mė thuaj se kushdo qė agjėron tridhjetė e gjashtė ditė meriton epitetin agjėrues i pėrjetshėm?
Ramazani: -Natyrisht qė jo, ngase shumė agjėrues kanė nga agjėrimi vetėm urinė dhe etjen. Kėtė e meriton vetėm ai qė i pėrmbahet fjalėve tė tė Dėrguarit tė Allahut, lavdėrimi dhe shpėtimi i Allahut qofshin mbi tė, i cili thotė: “Kush agjėron Ramazanin dhe i njeh kufijtė e tij dhe ruhet nga ajo qė duhet tė ruhet, i falen mėkatet e mėparshme”. Qartė?
Shevali: -Po, po, kuptova. Patjetėr duhet njohja e “kufijve tė Ramazanit” dhe patjetėr duhet “ruajtja” nga ajo qė duhet tė ruhemi. E qartė, e qartė. Prandaj, o Ramazan, tė ftoj qė tė mė shoqėrosh nė kėtė lutje: “O Allah, ne tė kėrkojmė nga mirėsitė e Tua t’i ndihmosh muslimanėt nė njohjen e kufijve tė Ramazanit dhe pastaj t’i ndihmosh ata qė tė ruhen nga gjithė ajo qė duhet tė ruhen, Ti je Dėgjues dhe Pranues i lutjeve!”
Ramazani dhe Shevali pėrsėrisin tė njėjtėn lutje.


----------------------------------------
"Prano vdekjen nga armiku, prano plumbin nga ēeliku, prano t'varin ne litar, por kurrė mos prano tė jesh tradhėtar"
PM
Top
Studenti20
Postuar nė: 07.09.2009, 17:19
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 4745
Antari Nr: 995
Bashkangjitur: 11.04.2006Karakteristikat e muajit RamazanPrej karakteristikave tė muajit tė shenjtė Ramazan janė:
-Zbritja e Kuranit nė kėtė muaj, siē thotė Allahu i Lartėsuar: "(Ato ditė tė numėruara janė) Muaji i Ramadanit qė nė tė (filloi tė) shpallet Kurani, qė ėshtė udhėrrėfyes pėr njerėz dhe sqarues i rrugės sė drejtė dhe dallues (i sė vėrtetės nga gėnjeshtra)..." (Kuran, 2: 185)
Pra, Kurani ėshtė ligji kėtij umeti, ėshtė libėr i qartė, nė tė ėshtė premtimi, dėnimi dhe shpėrblimi, ėshtė udhėzues pėr tė devotshmit, ėshtė dritė pėr atė qė punon sipas tij, pėr atė qė urdhėron nė hallall dhe ndalon nga harami, ėshtė dallues i sė vėrtetės dhe sė kotės, ėshtė fjalė e sigurt e nuk ėshtė lojė pėr t’u argėtuar. Pra, duhet ta kemi parasysh dhe t'i kushtojmė njė pėrkushtim tė veēantė, duke e lexuar dhe duke e mėsuar pėrmendėsh, duke medituar, duke punuar e vepruar me tė nė jetėn tonė tė pėrditshme.
-Hapen dyert e xhenetit, mbyllen dyert e xhehenemit dhe lidhen (mbyllen djajtė) shejtanėt, siē thotė i Dėrguari salallahu alejhi ue selem: "Kur fillon Ramazani, hapen dyert e qiellit e mbyllen dyert e xhehenemit (zjarrit) dhe lidhen shejtanėt." Nė njė transmetim tjetėr thuhet: "Kur tė vijė Ramazani, hapen dyert e xhenetit."
-Shumėfishohen tė mirat.
-Arrihet shpėrblimi i agjėruesit dhe i atij qė jep iftar, siē thotė i Dėrguari salallahu alejhi ue selem: "Kush i jep iftar njė agjėruesi, fiton tė mira sa ai, pa iu pakėsuar (agjėruesit) shpėrblimi."
-Nė kėtė muaj ėshtė njė natė e cila ėshtė mė e mirė se 1000 (njė mijė) muaj, ėshtė njė natė e bereqetshme, kur Allahu i shkruan gjėrat qė do tė ndodhin gjatė njė viti. E, kujt i humb kjo natė, ai ka humbur shumė, ndėrsa ai i cili e arrin kėtė natė dhe e kalon nė ibadet ndaj Allahut, i pėrkushtuar dhe me sinqeritet, Allahu do t'ia falė mėkatet, siē thotė i Dėrguari salallahu alejhi ue selem: "Kush ngrihet Natėn e Kadrit duke e madhėruar Allahun, do t’i falen mėkatet e tij."
Sa punė e vogėl, por shpėrblim i madh prej Allahut! Si tė mos jetė kėshtu, kur dihet se Allahu posedon tė mirat e kėsaj bote dhe tė botės tjetėr.
-Zbritja e shumtė e engjėjve, siē thotė Allahu i Lartėsuar: "Zbresin melekėt dhe (Xhibrili) me lejen e Allahut..."
-Ngrėnia e syfyrit, e cila ėshtė njė veēori e agjėrimit tonė nga agjėrimet e popujve tė mėparshėm. Nė tė ka shumė tė mira, sikurse na ka treguar i Dėrguari salallahu alejhi ue selem: "Dallimi mes agjėrimit tonė dhe agjėrimit tė ehlu kitabit ėshtė ngrėnia e syfyrit."
Gjithashtu, i Dėrguari salallahu alejhi ue selem ka thėnė: "Hani syfyr, se mė tė vėrtetė nė tė ka bereqet."
-Nė kėtė muaj ka ndodhur lufta e Bedrit, lufta nė tė cilėn kanė zbritur melekėt pėr tė luftuar nė anėn e besimtarėve. Kjo luftė ishte fitore e qartė e besimtarėve dhe humbje zhgėnjyese e mushrikėve.
-Nė kėtė muaj kryerja e umres ėshtė e barabartė me kryerjen e obligimit tė haxhit me tė Dėrguarin salallahu alejhi ue selem, siē e shohim nė dy seleksionet e vėrteta (Buhariu dhe Muslimi) se i Dėrguari salallahu alejhi ue selem thotė: "Kryerja e umres nė Ramazan ėshtė e barabartė sikurse haxhi." Ndėrsa nė transmetimin tjetėr thuhet "Sikurse haxhi me mua."
-Ky muaj ėshtė shkak i shlyerjeve tė mėkateve, siē thotė i Dėrguari salallahu alejhi ue selem: "Pesė kohėt e namazit, xhumaja deri nė xhumanė tjetėr, Ramazani deri nė Ramazanin tjetėr janė fshirje mėkatesh, nėse largohesh nga mėkatet e mėdha."
-Nė kėtė muaj ėshtė namazi i teravisė, tė cilin e falin burra, gra e fėmijė, tė cilėt mblidhen vetėm nė kėtė muaj e jo nė muajt e tjerė pėr tė falur namazin e teravisė.
-Prej karakteristikave tė muajit Ramazan ėshtė se Ramazani ėshtė njė prej kushteve tė Islamit. Nuk pranohet Islami i njė njeriu nėse ai mohon Ramazanin. Pra, ai i cili e refuzon dhe nuk e beson obligueshmėrinė e tij, ėshtė jobesimtar (kafir). Thotė Allahu i Lartėsuar: "O ju qė besuat, agjėrimi u ėshtė bėrė obligim sikurse qė ishte obligim edhe i atyre qė ishin para jush, kėshtu qė tė bėheni tė devotshėm." (Kuran, 2:183)
Dhe ka thėnė i Dėrguari salallahu alejhi ue selem: "Ėshtė ngritur Islami mbi pesė shtylla, ndėr to: …agjėrimi i muajit tė Ramazanit…”
-Nė kėtė muaj njerėzit janė mė bujarė dhe kėtė e vėrejmė edhe nė vendin tonė, ku shohim se besimtarėt japin lėmoshė mė shumė se herėt e tjera. Tregohet nga Abdullah ibėn Abbasi, Allahu qoftė i kėnaqur me ta, se kish thėnė: " I Dėrguari ishte njeriu mė bujar. E, mė bujar ishte gjatė muajit tė Ramazanit."
-Nė kėtė muaj shtohen tė mirat dhe ata qė bėjnė mirė, mbushen xhamitė dhe shumėfishohen tė mirat. Po a thua vallė, pse nuk vėmė mend e pendohemi qė kėtė rrugė ta vazhdojmė edhe gjatė muajve tė tjerė e jo vetėm nė Ramazan? Oh, sa popull i ligė ėshtė ai qė e njeh Allahun vetėm gjatė muajit tė Ramazanit!
-Nė kėtė muaj ka ndodhur ēlirimi i Mekės dhe pas kėtij ēlirimi Islami mori hov nė lindje e perėndim, e ndihmoi Allahu tė Dėrguarin e Tij dhe njerėzit hynin nė fe tufa-tufa. I Dėrguari salallahu alejhi ue selem atėherė arriti ta largojė shirkun dhe idhujt qė gjendeshin nė Mekė. Meka u shndėrrua nė qytet islam. Dhe kėshtu vazhdoi ēlirimi i vendeve tjera nė ē'do kėnd tė botės.

----------------------------------------
"Prano vdekjen nga armiku, prano plumbin nga ēeliku, prano t'varin ne litar, por kurrė mos prano tė jesh tradhėtar"
PM
Top
Lida
Postuar nė: 07.09.2009, 22:21
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 345
Antari Nr: 22582
Bashkangjitur: 14.06.2009Erdhi gjysma e Ramazanit.


"Me emrin e Allahut, tė Gjithėmėshirshmit, Mėshirėplotit
Falėnderimi i takon Allahut tė vetėm, paqja dhe shpėtimi i Zotit qoftė mbi profetin pas tė cilit s’ka mė profet, mbi profetin tonė Muhamed, mbi familjen dhe tė gjithė shokėt e tij.

Vėllezėr e motra! Ja arrti gjysma e Ramazanit, por vallė a po e shtrėngojmė ne veten dhe t’i kėrkojmė llogari? A ka nė mesin tonė prej atyre tė cilėt kanė punuar nė kėto ditė me ato qė dinė dhe njohin pėr kėtė muaj? Vallė a thua janė pėrmalluar vetet tona pėr tė arritur nderimet dhe shpėrblimin?


O ti qė ke punuar mirė nė atė qė kaloi! Vazhdo me bindje dhe nė mirėsi nė atė qė tė ka mbetur! O ti qė gjysma tė ka ikur pa tė mira e pa ndier, nėse do tė humbin nė Ramazan, mė thuaj kur do tė fitojmė? Nėse nuk udhėtojmė drejt mirėsimeve dhe gradave tė larta nė kėtė muaj thuamė kur do t’i arrimė?

Katade –Allahu e mėshiroftė!-, thoshte se njė njeriu qė nuk i falen gjynahet nė Ramazan, nuk mendoj se do t’i falen ndonjėherė, pėr shkak se nė kėtė muaj gjenden shkaqet dhe rrugėt pėr tė arritur faljen.

Atėherė le tė arrijmė atė qė na ka mbetur prej kėtij muaji, sepse kėto janė momentet mė tė vlefshme tė tė gjithė kohės, janė momente ku ne duhet tė kapemi pas sė mirės fortė me dhėmballė, ato janė vėrtet si kurorė mbi kokėn e kohės. Duhet tė dimė se jemi pėrgjegjės pėr ēdo moment qė na humb e na ikėn, nga Ebi Berzeh pėrcillet se Profeti salallahu alejhi ue selem ka thėnė: “Nuk do tė lėvizin kėmbėt e birit tė Ademit ditėn e Kiametit pa u pyetur pėr katėr gjėra: pėr jetėn si e ēoi, pėr rininė si e kaloi, pėr dijen se ēfarė punoi me tė dhe pėr pasurinė si e fitoi dhe ku e shpenzoi”. Tirmidhiu, sahih.

Po ne jemi pėrgjegjės dhe do tė pyetemi pėr kohėn dhe momentet e jetės sonė se ku i kemi ēuar? Nė bindje tė Allahut dhe pėrkujtimin e Tij, nė leximin e librit dhe mėsimin e fesė sė Tij, apo e kemi kaluar pėrpara televizorit, apo duke ndjekur ndeshjet e futbollit, apo tė tjera si kėto tė cilat nuk na sjellin ndonjė dobi tė pritshme, pėrkundrazi, mund tė na largojnė nga Allahu dhe kėnaqėsia e Tij dhe mund tė na afrojnė nė zemėrimin dhe dėnimin e Tij.

E habitshme ėshtė me ne! E dimė se ēfarė ėshtė pėrgatitur pėr kėtė muaj prej vlerave dhe mirėsive e megjithatė njė pjesė prej nesh nuk e gjen vetveten veēse nė humbjen e kohės me ato gjėra tė cilat nuk realizojnė gjė tjetėr veēse largim nga Allahu, sikur fletushkat dhe regjistrat tanė tė jenė mbushur me sevape e sikur hyrjen nė Xhenet e kemi siguruar. Deri kur do tė kėnaqemi me rėnie?! Pasha Allahun, tė devotshmit na e kanė kaluar me fitime ndėrsa njė pjesė e jonė ende nuk e ka marrė seriozisht muajin e Ramazanit. Po vallė kush po na kėnaq mė shumė, shikimi nė haram, apo shikimi i cili qėndron i ulur duke lexuar Kuran?! Po na kėnaq gjuha qė pėrmend Allahun, apo ajo qė pėrgojon, shpifjen dhe thashethemin nuk e ndan? Hapat tė cilat tė ēojnė drejtė sė keqes apo ato qė tė ēojnė nė xhami e namaz?

Ibnu Abasi prej Profetit salallahu alejhi ue selem pėrcjell e transmeton: “Shfrytėzoi pesė para pesė tė tjerave: jetėn para vdekjes, shėndetin para sėmundjes, kohėn bosh para angazhimit, rininė para pleqėrisė dhe pasurinė para varfėrisė”. Hakimi, sahih.

Po vaj halli ēfarė mirėsie do tė kishim sikur kėto tė pesta t’i shfrytėzonim mė shumė se kurrė nė kėtė muaj madhėshtor?

Robėr tė Allahut! Njeriu nuk arrin tė kuptoj mirėsinė dhe vlerėn e diēkaje vetėm se kur ajo largohet prej tij, ndaj le t’i shfrytėzojmė kėto pesė gjėra pėrpara se tė na ikin, le t’i shfrytėzojmė ato pėr tė na ēuar drejtė xhenetit, sidomos nė kohėt kur ato janė mė domethėnėse. Ja ky ėshtė Ramazani nė tė cilin u zbrit Kurani, ky ėshtė Kurani i cili nėse do tė zbritej mbi male do t’i shihje tė frikėsuar, e megjithatė shumė nga zemrat tona nuk frikėsohen e shumė nga sytė tanė nuk pėrloten!

Robėr tė Allahut! A nuk shohim se njė pjese prej nesh thinjat dhe rrudhat i janė shtuar, fuqia dhe energjia e trupit i janė pakėsuar, mos e lini kėtė Ramazan t’u shkojė pa ju falur gjynahet. Sa nuk jetojnė mė nga ata qė agjėronin? Mos vallė je i sigurt se do ta arrish Ramazanin tjetėr? Atėherė ē’pret, fitoje mirėsinė e kėtij muaji me fuqinė qė tė ka mbetur, pėrpara se tė pėrfundojė Ramazani e ti tė jesh i fjetur, e ndoshta kur tė vijė tjetri, ku i dihet do tė jesh poshtė nė gropėn e varrit do tė jesh i tretur.

Edhe ju o rini? Tė mos u mashtroj fuqia dhe energjia qė ta lini kėtė Ramazan t’u shkojė, se pasha Allahun, tė panumėrt janė ata qė qajnė e vajtojnė pse Ramazanin dot nuk e agjėrojnė! Kush tė garanton se do tė jesh i shėndetshėm? Jeta ėshtė sprovė, por sprovė janė dhe ato qė e shoqėrojnė ndaj tė shpejtojmė e tė garojmė qė tregtia jonė me Allahun tė jetė e suksesshme e tė fitojmė, se ku i dihet qė kėtė treg nė tė cilin jemi mė nuk do ta arrijmė, e mallin qė duam tė marrim mė nuk do ta gjejmė!

O Allah, bėna nė kėtė muaj nga tė fituarit e mos nė bėj nga tė privuarit!

II

Imam Buhari –Allahu e mėshiroftė!-, ka transmetuar nga Ibnu Abasi se Profeti salallahu alejhi ue selem ka thėnė: “Me dy mirėsi njerėzit janė tė mashtruar: shėndeti dhe koha e lirė”.

Profeti alejhi selam nė kėtė hadith, njeriun e ka krahasuar me tregtarin, ndėrsa shėndetin dhe kohėn e lirė, me kapitalin (pasurinė) e tij, ai i cili e pėrdor shėndetin e tij dhe kohėn e lirė nė bindje tė Allahut dhe adhurimin e Tij, patjetėr qė do ta fitojė tregtinė me Allahun edhe do tė gėzohet me pėrfundimin e tij. Ndėrsa ai i cili i pėrdor kėto mirėsi nė kundėrshtimin e Allahut, sigurisht qė ai ėshtė i mashtruar dhe nuk ėshtė i aftė t’i pėrdorė ato si duhet.

Pėr kėtė shkak, tė parėt tanė tė mirė kanė qenė njerėzit qė kujdeseshim mė shumė se ēdo kush tjetėr pėr kohėn qė ta mbushnin me pėrmendjen e Allahut, me leximin e librit tė Tij, me mėsimin e fesė dhe bamirėsinė ndaj robėrve tė Tij. Prej tyre Amir bin Abd Kajs tė cilit i tha njė burrė: “Prit se dua tė flas pak me ty”. Ai u pėrgjigj: “Nėse ke mundėsi qė ta ndalosh diellin, atėherė mund tė jap prej kohės sime”. Pra, koha pėr ta ishte gjėja mė e shtrenjtė ndaj dhe nuk e ēonin atė dėm. Madje disa prej tė parėve tanė nxėnėsit i kėshillonin duke u thėnė: “Kur tė ikni prej meje mos qėndroni bashkė, sepse kėshtu mund tė lexoni Kuran, apo tė bėni dhikėr, e kur qėndroni bashkė mund tė angazhoheni me biseda”.

Kėshtu kanė qenė tė parėt tanė, sidomos nė kėtė muaj, por ēfarė do tė thoshin nėse na shikonim ne se si i harxhojmė kohėt tona.

Vėllezėr dhe motra agjėrues! Ėshtė e dhimbshme, por e vėrtetė, qė njė pjesė e muslimanėve e kalojnė kohėn me gjėra boshe duke u pėrpjekur tė humbin mendjen derisa tė vijė iftari, por kėta dhe ne nuk e dimė se me humbjen e kohės humbin dhe vetet tona, sepse ato janė pjesė e kėsaj jete tė cilėn Allahu na e ka caktuar nė dynja.

Nėse jemi tė tillė le tė zgjohemi nga gjumi, tė arrijmė atė qė na ka humbur, ta bėjmė pjesėn e mbetur tė Ramazanit kohėn mė tė bukur tė jetės sonė, le tė kujtojmė shpesh e gjithmonė fjalėn e Profetit dhe tė dashurit tonė: “Kush e agjėron Ramazanin me besim dhe duke llogaritur shpėrblimin, do t’i falen gjynahet e mėparshme”. Mutefekun alejhi.

Po ashtu, nxitėsi nė tė mira dhe shembulli ynė nė adhurimin e Allahut, Profeti i Tij alejhi selam ka thėnė: “Njė person i cili falet me imamin derisa ai tė pėrfundojė (namazin), do t’i shkruhet sikur ėshtė falur gjithė natėn”. Ebu Daud, Tirmidhi, Nesai dhe Ibnu Maxhah, sahih. Pra, kush fal teravitė me imamin derisa tė mbarojė rekatin e fundit tė tyre qė ėshtė vitri, do t’i shkruhet sikur ka falur gjithė natėn dhe kjo ėshtė nga mirėsia madhėshtore qė Allahu ka dhėnė pėr robėrit e tij besimtarė.

Kushdo qė dėshiron fitimin e xhenetit dhe shpėtimin nga zjarri, atėherė nuk i ngelet gjė tjetėr veēse tė shfrytėzojė kohėn, shėndetin dhe pasurinė e tij nė kėtė muaj tė bekuar duke e drejtuar pėr nė adhurimin e Allahut, sepse ndoshta ndonjėri prej nesh e ka ramazanin e fundit qė jeton, e pėrse tė mos e lirojmė veten nė tė prej zjarrit!

O Zoti ynė, ne i kemi bėrė padrejtėsi veteve tona, nėse Ti nuk na fal e nuk na mėshiron, padyshim se do tė jemi prej tė shkatėrruarve.


Izedin Uejr

Pėrktheu: Bledar Haxhiu----------------------------------------
"...Zoti im, me ben nje vend prane meshires Sate ne Xhennet..."

- Sidoqofte, miremengjesi jete!
PM
Top
Studenti20
Postuar nė: 09.09.2009, 14:00
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 4745
Antari Nr: 995
Bashkangjitur: 11.04.2006Muaji i Ramazanit, muaji i durimit dhe i pėrkujdesjesKur flasim pėr Ramazanin, na shkon mendja te agjėrimi. Ramazani ėshtė njė muaj i veēantė dhe si i tillė duhet tė pėrjetohet nė mėnyrė tė veēantė. Ai ėshtė i veēantė se nė kėtė muaj filloi shpallja e Kuranit, ėshtė i veēantė se nė kėtė muaj djajtė kyēen nė pranga, ėshtė i veēantė sepse engjėjt nė kėtė muaj lirohen nga detyra e caktimit tė shpėrblimit dhe shpėrblimi jepet nga i Plotfuqishmi, nga Allahu. Pėr tė gjitha kėto, e shumė tė tjera, muaji i Ramazanit mund tė quhet edhe muaji i dritės, i mėshirės, i durimit, prandaj edhe duhet pėrjetuar nė mėnyrė tė veēantė.
Muslimanėt nė kėtė muaj duke agjėruar vishen me njė natyrė tė re. Asnjė gjallesė tjetėr nuk mund tė dalė jashtė natyrės sė vet e nuk mund tė kalojė disa kufij tė caktuar, ndaj dhe ky muaj i bekuar ka dhe meritėn e shfaqjes sė epėrsisė njerėzore, tė dallimit tė njeriut nga kafsha, duke u unifikuar me engjėjt, pėr tė cilėn i jemi mirėnjohės Allahut.

Ramazani, muaji i durimit

I Dėrguari ynė i dashur na ka vėnė nė dijeni se muaji i Ramazanit sjell shumė pėrfitime dhe bekime; midis tė tjerave ai ėshtė muaji i bamirėsisė, i udhėzimit, i shpalljes sė Kuranit, i paqes, i lumturisė, i gėzimit, i faljes, i pendimit, i durimit dhe i shumė tė mirave tė tjera. Pėr ata qė janė tė durueshėm gjatė Ramazanit, do tė jepet shpėrblimi mė i madh.
Njė njeri qė ėshtė i gatshėm tė jetė i durueshėm, duke mos ngrėnė kur ėshtė i uritur, duke mos pirė kur ėshtė i etur, njė njeri i tillė ėshtė fisnik. Nėse ky njeri i bėn tė gjitha kėto me besim dhe bindje ndaj Allahut, ai meriton tė shpėrblehet nga Krijuesi. Ebu Hurejra, Allahu qoftė i kėnaqur prej tij, transmeton se i Dėrguari i Allahut, lavdėrimi dhe shpėtimi i Allahut qofshin mbi tė, ka thėnė: “Kushdo qė agjėron Ramazanin me besim tė plotė dhe shpresė nė shpėrblimin e Allahut, do t’i falen mėkatet e mėparshme.”1
Koncepti i ushtrimit tė vetvetes nga vetvetja pa mbikėqyrjen e dikujt ėshtė gjithashtu njė akt fisnik. Tė privosh vetveten nga gjėrat esenciale tė jetės nuk ėshtė njė akt i lehtė. Vetėkontrolli dhe vetėpėrmbajtja kėrkon njė personalitet tė fortė. Njė njeri qė mund ta pėrmbajė vetveten nga gjėrat esenciale tė jetės pėr disa kohė dhe kėtė e bėn pėr hir tė dashurisė pėr Allahun, meriton njė shpėrblim nga Krijuesi.
Gjatė agjėrimit nė muajin e Ramazanit, muslimanėt mėsohen tė kontrollojnė emocionet e tyre dhe tė kenė durim. Edhe nėse dikush pėrpiqet t’i nxitė ata apo t’i fyejė, ata duhet tė kontrollojnė egon e tyre dhe tė sillen normalisht.
Ky program vetushtrues gjatė kėtij muaji ka njė rėndėsi tė veēantė nė jetėn e pėrditshme. Ekzistojnė disa lloje durimi, tė cilat mund tė pėrmblidhen nė dy grupe:
-durim ndaj tė gjitha llojeve tė provave dhe shqetėsimeve qė shkaktohen nga humbja e pasurisė, e jetės, e shėndetit, e pozitės, e punės, e njerėzve tė dashur etj.,
-durim ndaj tė gjithė llojeve tė dėshirave, siē janė ato pėr tė fituar pasuri, gra, pozitė, famė etj..
Nė tė gjitha rastet, agjėruesi duhet tė jetė i durueshėm dhe tė falėnderojė Allahun. Durimi ėshtė i nevojshėm pėr secilin prej nesh. Ai pėrfaqėson njė kurs trajnimi pėr tė ushtruar vetveten.

Ramazani, muaji i pėrkujdesjes

Muaji i Ramazanit ka shumė bekime nga Allahu. Ndėr to, ai ėshtė i njohur edhe si muaji i pėrkujdesjes; tė pėrkujdesesh pėr tė tjerėt ashtu siē pėrkujdesesh pėr veten dhe tė ndash me tė tjerėt lumturinė dhe brengosjen.
Gjatė kėtij muaji ne duhet tė ndajmė ushqimin tonė me tė tjerėt, duhet tė ndihmojmė tė varfrit dhe nevojtarėt. Gjatė kėtij muaji ėshtė mirė tė ndajmė zekatin, qė e kemi pėr detyrė.
Tė pėrkujdesesh ėshtė njė gjė, por tė ndash mjerimin me tė tjerėt ėshtė diēka tjetėr. Pėrkujdesja ėshtė njė akt fisnik i besimtarit, por ndarja e pėrgjegjėsisė pėr tė zvogėluar gjendjen e mjerueshme ėshtė gjithashtu rrjedhim i pėrkujdesjes. Gjatė kėtij muaji muslimanėt pėrpiqen tė bėjnė mė tė mirėn pėr tė tjerėt. Le tė pėrmendim hadithin i cili pėrmban dialogun qė do tė zhvillohet mes Allahut dhe kujtdo prej nesh nė Ditėn e Kiametit.
“O biri i Ademit, Unė isha i sėmurė, e ti nuk mė vizitove! Njeriu do tė thotė: “O Zot, si mundem unė tė tė vizitoj Ty, kur Ti je Zoti i botėve?” Allahu do tė thotė: “A nuk e dije se njė ndėr robėrit e Mi ra i sėmurė e ti nuk e vizitove? Dije pra, se nėse e vizitoje, do tė mė gjeje tek ai!
O biri i Ademit, Unė tė kėrkova ushqim, e ti nuk mė ushqeve!” Njeriu do tė thotė: “O Zot, si mundem tė tė ushqej unė Ty, kur Ti je Zoti i botėve?” Allahu do t’i thotė: “A nuk e dije ti se njė ndėr robėrit e Mi tė kėrkoi ushqim e ti nuk i dhe? Dije pra, se nėse e ushqeje, do tė mė gjeje tek ai!
O biri i Ademit, Unė tė kėrkova ujė, e ti nuk mė dhe! Njeriu do tė thotė: “O Zot, si mundem unė tė tė jap ujė, kur Ti je Zoti i botėve?” Allahu do tė thotė: “A nuk e dije ti kur tė kėrkoi njė ndėr robėrit e Mi ujė e ti nuk i dhe? Dije pra, se nėse do t’i jepje ujė, do tė mė gjeje Mua tek ai!”2

Tė pėrkujdesesh pėr tė tjerėt do tė thotė tė shpenzosh kohė, pėrpjekje, njohuri, energji, para. Kjo kėrkon njerėz me zemėr tė madhe, tė cilėt vullnetarisht pėrfshihen nė kryerjen e veprave tė tilla fisnike.
Mbani mend se ēdo vepėr e mirė qė bėni, do tė ketė shpėrblim.


1 Shėnon Buhariu dhe Muslimi.
2 Shėnon Muslimi.----------------------------------------
"Prano vdekjen nga armiku, prano plumbin nga ēeliku, prano t'varin ne litar, por kurrė mos prano tė jesh tradhėtar"
PM
Top
Studenti20
Postuar nė: 09.09.2009, 14:01
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 4745
Antari Nr: 995
Bashkangjitur: 11.04.2006Ramazani, shans pėr rininėFalėnderimi i takon Allahut, i Cili e bėri Ramazanin sezon pėr shpėrblime dhe pėrfitime. Paqja dhe mėshira e Allahut qoftė mbi tė Dėrguarin e Allahut, mbi familjen e tij, mbi shokėt e tij dhe mbi tė gjithė ata qė ndjekin rrugėn e tij deri nė Ditėn e Gjykimit.
Vėlla i dashur, kėto fjalė t’i drejtoj ty siē ia drejton njeriu fjalėt vėllait tė vet, apo atij qė e do, si ai qė ėshtė njė kėshilltar i mirė pėr shokun e tij. Tė lutem, vėllai im, mė dėgjo me vėmendje, hape gjoksin tėnd dhe pranoji fjalėt e mia. Mos shiko tė metat e atij qė tė kėshillon, por shiko atė tek e cila tė fton; nėse ėshtė e mirė, merre e nėse ėshtė diēka tjetėr, mos e merr.
Vėlla i dashur! Ēfarė ke pėrgatitur pėr veten tėnde nė muajin Ramazan, nė kėtė muaj madhėshtor, nė tė cilin hapen dyert e xhenetit dhe mbyllen dyert e xhehenemit, nė tė cilin lidhen shejtanėt, nė tė cilin Allahu liron robėrit e Tij tė mirė prej zjarrit? Vėlla i dashur, ēfarė ke pėrgatitur pėr kėtė muaj?
A ke vendosur tė pendohesh me njė pendim tė sinqertė? A ke vendosur qė tė bėsh kthesė, qė t’i japėsh fund ēdo mėkati dhe gabimi dhe tė hapėsh njė faqe tė re me Zotin e qiejve dhe tė tokės? A ke njė plan adhurues ditor nė kėtė muaj? Me ēfarė do t’i presėsh ditėt dhe netėt e kėtij muaji tė bekuar?
Kėto janė disa pyetje tė cilave patjetėr duhet t’ua gjesh pėrgjigjet, pėrgjigje tė sinqerta, dhe tė jesh i hapur me veten tėnde, qė ky muaj tė mos vijė e tė kalojė pa ibadet.

Fillo duke u penduar
Vėlla i dashur, nuk kam pėr qėllim qė kėshilla ime tė jetė akuzė pėr ty kur them se duhet tė fillosh nga pendimi, pasi pendimi ėshtė fillimi dhe mbarimi i rrugės. Pendimi ėshtė njė gradė e lartė pėr tė cilėn ka nevojė ēdo njeri i cili ėshtė nisur nė rrugėn drejt Allahut.
Pendimi, pra, nuk qenka vetėm pėr ata qė bėjnė mėkate, siē mendojnė shumica e njerėzve. I Dėrguari i Allahut, qė ėshtė zotėria i adhuruesve, thotė: “O ju njerėz, pendohuni tek Allahu, sepse unė pendohem tek Allahu nė ditė mė shumė se 100 herė.” (Transmeton Muslimi)
Kur Allahu i thirri robėrit e Tij qė tė pendohen, i thirri me emrin e imanit dhe tha: “Pendohuni tė gjithė tek Allahu, o besimtarė, nė mėnyrė qė tė gjeni shpėtim.” (Nur, 31) Ne tė gjithė jemi me mėkate dhe gabime; kush prej nesh nuk gabon, kush prej nesh nuk bėn mėkat, kush nesh nuk bėn gjynah ndaj Allahut?
Allahu ėshtė Ai i Cili i fal mėkatet, shtrin dorėn e Tij natėn qė t’ia pranojė pendimin mėkatarit ditėn dhe shtrin dorėn e Tij ditėn qė t’ia pranojė pendimin mėkatarit natėn, gėzohet pėr pendimin e tyre dhe gėzohet qė njerėzit pendohen pėr veprat e tyre tė kėqija. Pėr kėtė, Allahu ka hapur derėn e pendimit pėr mėkatarėt dhe nuk e mbyll atė gjersa tė lindė dielli nga perėndimi, siē thuhet nė hadithet e tė Dėrguarit tė Allahut.
Vėlla i dashur! Pendimi ėshtė njė ēėshtje e lehtė, nuk ėshtė diēka e vėshtirė dhe nuk ka lodhje nė tė. Pendimi ėshtė ndalesė, vendosmėri, pengim nga mėkatet dhe gabimet, pendim pėr mėkatet qė ke vepruar mė herėt, vendosmėri qė tė mos kthehesh nė atė mėkat nė tė ardhmen.

Rėndėsia e kohės
Vėlla i dashur! Nėse bėhesh pishman pėr atė qė ka kaluar, i lė gabimet dhe mėkatet nė tė ardhmen, je i obliguar qė tė kujdesesh pėr moshėn tėnde, qė tė rregullosh kohėn qė ke para vetes. Nėse ti e humb moshėn tėnde, ke humbur lumturinė tėnde dhe shpėtimin tėnd, por nėse kujdesesh pėr tė me ato qė cekėm mė herėt, ke shpėtuar dhe ke fituar njė kėnaqėsi dhe njė begati. Imam Ibnu El-Xhevziu ka thėnė: “Shumica e njerėzve, nėse nata ėshtė e gjatė, e kalojnė atė me biseda tė padobishme, ose nė leximin e librave qė nuk sjellin dobi. Nėse dita ėshtė e gjatė, e kalojnė atė me gjumė, nėpėr bregdete apo nėpėr tregje. Tė paktė janė ata tė cilėt e kanė kuptuar ekzistimin e tyre. Ata tė cilėt e kanė kuptuar kėtė janė nė njė pėrgatitje tė madhe pėr udhėtim. Shpejtoni nė sezonet e punės para se tė kalojnė!”
Gjithashtu ai ka thėnė: “Duhet qė njeriu ta dijė vlerėn e kohės sė tij, qė tė mos humbė asnjė moment nė diēka qė nuk tė afron tek Allahu, t’i japė pėrparėsi asaj qė ėshtė mė e vlefshme dhe fjalėve e veprave tė mira. Nijeti i tij le tė jetė gjithmonė i pranishėm nė ato vepra tė cilat ka mundėsi t’i kryejė trupi. Shumė prej selefėve shpenzonin edhe momentet mė tė vogla. Ėshtė transmetuar nga Amir b. Abdu Kajsi, se njė njeri i ka thėnė atij: “Ndalu pak tė bisedojmė diēka.” Ai i tha: “Ndale diellin, edhe unė ndalem.” Kanė shkuar te njėri prej tė parėve tanė mirė nė momentet e vdekjes, ndėrsa ai falej. E qortuan pėr kėtė. Atėherė u tha: “Tani do tė mbyllet faqja ime.” Nėse njeriu e kupton seriozisht se me tė vėrtetė vdekja e ndėrpret nga puna, punon ato vepra nga tė cilat pason shpėrblimi pas vdekjes sė tij.”

Pamje nga pėrpjekjet e selefėve
Vėlla i nderuar, kėta janė disa shembuj tė ndritshėm, tė cilėt na tregojnė pėr pėrpjekjet e selefėve nė adhurimin e Allahut dhe nė respektimin e Tij. Nėse i shikon, ndoshta do tė shtohet ambicia jote pėr adhurimin e Allahut.
I Dėrguari i Allahut ėshtė falur derisa i janė ėnjtur kėmbėt. E pyetėn pėr kėtė dhe ai tha: “A tė mos jem rob falėnderues?” (Muttefekun alejhi)
Ebu Bekri ishte prej atyre qė qanin shumė, e nė veēanti gjatė namazit dhe leximit tė Kuranit.
Nė fytyrėn e Omerit gjendeshin dy vija tė zeza nga tė qarit e shumtė.
Uthmani e pėrfundonte Kuranin nė njė rekat.
Aliu qante nė mihrabin e tij, gjersa i lagej mjekra nga lotėt dhe thoshte: “Ti oj dynja mashtro dikė tjetėr, sepse unė tė kam shkurorėzuar tri herė.”
Katadeja e pėrfundonte Kuranin ēdo javė, ndėrsa nė Ramazan e pėrfundonte ēdo tri ditė, ndėrsa nė dhjetė netėt e fundit e pėrfundonte Kuranin ēdo natė.
Sufjani qante me lot gjaku prej frikės.
Seid bin Musejjibi ishte i lidhur me xhaminė; pėr dyzet vite rresht atij asnjėherė nuk i ka humbur namazi me xhemat.

Ramazani shans pėr tė rinjtė
Tregtarėt e kėsaj bote nuk lėnė pa bėrė asnjė pėrpjekje dhe nuk lėnė pa ndjekur asnjė rrugė e formė qė i ēon te fitimi e gjithashtu nuk lėnė t’u ikė asnjė shans pėr tė fituar. Ti, vėlla i dashur, pėrse nuk bėn tregti me Allahun, pėrse nuk garon nė vepra tė mira, qė tė fitosh njė shpėrblim tė madh prej Allahut, tė fitosh njė ēmim tė lartė nga ana e Allahut?
Vėlla i nderuar, Ramazani ėshtė njėri prej shanseve mė tė mėdha, nė tė cilin tė devotshmit duhet tė pėrgatiten dhe nuk duhet tė jenė tė pakujdesshėm nė gjuetinė e kėtij shansi. Ky ėshtė muaj i faljes, muaji i fitimit tė xhenetit, muaji i lirimit nga zjarri pėr atė qė ka zemėr tė shėndosh dhe i drejton gjymtyrėt e tij, pėr atė i cili nuk e humb kohėn e tij nė atė qė i bėn dėm apo nė atė qė nuk ka dobi.
Vėlla i dashur, ja disa ēėshtje tė cilat tė ndihmojnė nė pėrfitimin e momenteve tė kėtij muaji dhe nė ndėrtimin e kėtij muaji me vepra tė mira.

Agjėrimi ėshtė ibadet e nuk ėshtė traditė
Ka thėnė i Dėrguari i Allahut: “Ai qė agjėron Ramazanin me iman tė plotė dhe duke llogaritur nė shpėrblimin e Allahut, i falen mėkatet qė i ka bėrė mė herėt.” (Muttefekun alejhi)
Kuptimi i fjalės sė tė Dėrguarit tė Allahut “me iman”, ka kuptimin “me besim nė Allahun dhe nė atė qė ka pėrgatitur Allahu prej shpėrblimit pėr agjėruesin”. Ndėrsa fjala e tė Dėrguarit tė Allahut: “duke llogaritur nė shpėrblimin e Allahut”, ka kuptimin “duke kėrkuar shpėrblimin e Allahut, nuk e bėn kėtė pėr sy e faqe e as pėr t’u dukur para tė tjerėve, as pėr tė kėrkuar pasuri e as pozitė, por e bėn vetėm pėr Allahun”.

Agjėrimi ėshtė begati, duhet falėnderuar Allahu pėr kėtė begati
Paramendo, vėlla i nderuar, ata tė cilėt i ka nxėnė vdekja para se tė hyjė ky muaj. Veprat e tyre janė ndėrprerė, fletushkat e tyre janė mbyllur, nuk kanė mundėsi tė pėrfitojnė asnjė tė mirė e as tė veprojnė ndonjė vepėr tė mirė, edhe nėse ėshtė e lehtė.
Ndėrsa ty Allahu ta ka zgjatur jetėn, gjersa tė ka mundėsuar ta pėrjetosh kėtė muaj tė madh. Tė ka lehtėsuar, qė tė fitosh kėto shpėrblime tė mėdha. Pėr Allahun, kjo ėshtė njė begati e madhe, pėr tė cilėn duhet tė jemi mirėnjohės dhe ta falėnderojmė Allahun qė na e ka bėrė tė mundur njė gjė tė tillė.

Gjumi ditėn dhe zgjimi natėn
Vėlla i dashur, nėse e kalon ditėn e Ramazanit nė gjumė, ndėrsa natėn i zgjuar nė lojėra dhe dėfrime, je ndaluar nga shpėrblimi i Ramazanit dhe ke dalė nga Ramazani me rezultat zero. Pėr Zotin, Ramazani ka disa ditė tė caktuara dhe disa net qė dėshmojnė pėr ty. Ato, posa vinė te ne, fillojnė tė largohen, prandaj, Allahu tė mėshiroftė, angazhohu nė kėto ditė dhe net me adhurim, qė tė fitosh nesėr kėnaqėsinė dhe begatinė prej Allahut. Kujdesu qė mos tė tė nxėrė Ramazani e tė jesh nė pakujdesi. I Dėrguari i Allahut thotė: “I humbur qoftė ai i cili hyn nė muajin e Ramazanit, pastaj largohet Ramazani nga ai para se atij t’i falen mėkatet.” (Transmeton Tirmidhiu, Hakimi dhe e ka vėrtetuar Albani)

Leximi i Kuranit
Ramazani ėshtė muaj i Kuranit. Tė parėt tanė (selefėt), kur hynte muaji i Ramazanit, angazhoheshin nė leximin e Kuranit dhe i jepnin pėrparėsi ndaj ēdo ibadeti, saqė ėshtė transmetuar nga disa prej tyre se e pėrfundonin leximin e Kuranit ēdo natė. Angazhohu me seriozitet, Allahu tė mėshiroftė, nė leximin e Kuranit nė kėtė muaj, lexoje atė rrjedhshėm, me meditim dhe pėrkushtim, duke iu pėrmbajtur rregullave tė leximit sipas mundėsisė qė ke.

Gjallėrimi i natės me namaz
Namazi i natės ėshtė njė traditė (sunet) e fortė edhe jashtė Ramazanit, ndėrsa nė Ramazan ėshtė edhe mė i fortė. Ai ėshtė namazi i teravive, tė cilin njerėzit e falin nė xhami ditėve tė Ramazanit. Duhet tė kujdesemi pėr tė dhe ta plotėsojmė sė bashku me imamin. I Dėrguari i Allahut ka thėnė: “Kush falet me imamin derisa ai tė largohet, i shkruhet atij namazi i natės.”

Sadakaja
Sadakaja nė Ramazan ka njė vlerė tė veēantė pėr dallim nga muajt e tjerė. Kur hynte Ramazani, i Dėrguari i Allahut ishte mė i mirė sesa era qė sjell tė mira. Kujdesu pėr sadakanė nė kėtė muaj dhe bėhu fisnik nė atė qė ke.

Dhėnia iftar agjėruesit
Vėlla i nderuar, kujdesu qė t’i japėsh iftar agjėruesit, tė ushqesh tė varfrit dhe tė mjerėt. I Dėrguari i Allahut ka thėnė: “Kush i jep njė agjėruesi iftar, ka shpėrblimin e njėjtė me atė qė agjėron.” (Transmeton Ahmedi, Tirmidhiu, i cili e ka vėrtetuar)

Lidhja me xhaminė
Vendet mė tė mira tė tokės janė xhamitė. Kujdesu gjithmonė, veēanėrisht nė kėtė muaj, qė tė falesh me xhemat nė xhami, tė presėsh namaz pas namazi dhe tė mos lėsh diēka nga namazet vullnetare, sepse ato nė kėtė muaj zėvendėsojnė farzet, kurse namazet vullnetare obligojnė dashurinė e Allahut ndaj robit tė Tij. Allahu ka thėnė nė hadithin kudsij: “Ende vazhdon robi im tė afrohet tek Unė me gjėra vullnetare, gjersa ta dua atė.” (Transmeton Buhariu)

Umreja nė Ramazan
Umreja nė Ramazan ka vlerė tė madhe. I Dėrguari i Allahut ka thėnė: “Umreja nė Ramazan barazohet me njė haxh”, ose ka thėnė: “njė haxh me mua.” (Transmeton Buhariu)

Dhjetė netėt e fundit
Vėlla i dashur, kujdesu qė angazhimi yt nė ibadet nė dhjetė netėt e fundit tė jetė mė i veēantė sesa herėve tė tjera. Kur hynin dhjetė netėt e fundit, i Dėrguari i Allahut e zgjonte familjen e vet, e gjallėronte natėn, ishte mė serioz dhe e shtrėngonte izarin e tij.

Nata e Kadrit
Kėrkoje natėn e Kadrit nė dhjetė netėt e fundit tė Ramazanit e nė veēanti nė netėt tek tė tyre. Gjallėroji kėto net me ibadet, me namaz, me leximin e Kuranit, me dhikėr, me dua dhe me ibadete tė tjera, sepse shpėrblimi i ibadeteve nė kėtė natė ėshtė mė i vlefshėm sesa njė mijė muaj nė tė cilėt nuk ėshtė nata e Kadrit.

Ulja e shikimit
Ulja e shikimit, ky urdhėr i Allahut, ėshtė njė ibadet tė cilin pak njerėz e veprojnė.

Dhikri
Bėhu prej atyre qė e pėrmendin Allahun nė ēdo moment. Ata qė e pėrmendin Allahun kanė fituar edhe kėtė botė, edhe ahiretin.

Duaja
Lutja ėshtė ibadet. Ajo ėshtė argumenti mė i fortė se njeriu ka nevojė pėr Zotin e tij dhe se ai ėshtė i nevojshėm pėr tė nė ēdo moment. Allahu lutjen e ka quajtur ibadet nė fjalėn e Tij: “Zoti juaj ka thėnė: "Mė thirrni Mua, Unė ju pėrgjigjem, e ata qė nga mendjemadhėsia i shmangen adhurimit ndaj Meje, do tė hyjnė tė nėnēmuar nė xhehenem." (Gafir, 60). Ku je ti vėlla i dashur nė lidhje me kėtė ibadet?

Itikafi
Itikafi ėshtė tė ndenjurit nė xhami me qėllim vetmimi pėr t’i bėrė ibadet Allahut. Mos i humb ditėt e itikafit dhe kohėn e tij mos e harxho nė lojėra dhe nė fjalė boshe.

Ushqimi dhe pija
Kujdes ndaj ushqimit tė tepėrt, sepse tė ēon drejt lodhjes dhe pėrtacisė nė ibadetet e Allahut.

Gjėrat e ndaluara nga tė cilat duhet tė largohesh
Largimi nga duhani nė ditėt e Ramazanit ėshtė argumenti mė i fortė pėr vendosmėrinė tėnde. E pėrse vėlla i dashur nuk e ndal edhe nė ditėt dhe netėt jashtė Ramazanit?
Kujdes se mos dėgjosh muzikė, sepse ajo prish zemrėn, mbjell nė tė poshtėrim dhe pakėson xhelozinė.
Bėje muajin e Ramazanit njė shans pėr t’u larguar nga shikimi i serialeve tė ndryshme, i filmave dhe programeve tė padobishme. Kujdes se mos bėsh shaka dhe qesh shumė, sepse kėto tė dyja sjellin ngurtėsimin e zemrės dhe moskujdesjen ndaj pėrmendjes sė Allahut. Mos u shoqėro me njerėzit e kėq*j, tė cilėt e kalojnė kohėn e tyre shkel e shko. Nėse shoqėrohesh me tas, bėhesh si ata.
Vendet mė tė kėqija tė tokės janė tregjet, prandaj kujdesu tė mos gjendesh nė to pa pasur nevojė. Vetmimi dhe pėrzierja me gra tė huaja ėshtė prej shkaqeve mė tė mėdha tė prishjes dhe tė sė keqes. Ki kujdes prej kėsaj.
Ki kujdes ndaj gjuhės, sepse ajo dobėson shpėrblimin e agjėrimit. I Dėrguari i Allahut ka thėnė: “Kush nuk e lė fjalėn e kotė, punėn me tė dhe injorancėn, Allahu nuk ka nevojė pėr tė qė ai tė lėrė ushqimin dhe pijen e tij.” (Transmeton Buhariu)
Dhe nė fund, Allahut i takon falėnderimi, ndėrsa pėrshėndetjet qofshin mbi tė Dėrguarin e Tij, mbi familjen dhe mbi shokėt e tij!


----------------------------------------
"Prano vdekjen nga armiku, prano plumbin nga ēeliku, prano t'varin ne litar, por kurrė mos prano tė jesh tradhėtar"
PM
Top

Topic Options Faqe: (6) 1 2 [3] 4 5 ... E fundit » Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio