Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      AktivitetFaqe: (3) [1] 2 3   ( Kalo tek postimi i parė i palexuar ) Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Mėsime dhe kėshilla
Lijanaa
Postuar nė: 23.08.2009, 18:56
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 396
Antari Nr: 23187
Bashkangjitur: 18.08.2009
*Njeriu mė i mirė ėshtė ai qė nuk ia thyen zemrėn askujt.

*Puna mė me vlerė ėshtė shėrbimi qė i bėjmė fesė sonė.

*Edhe po tė bėsh shumė ibadete, pėrsėri bėj teube.

*Njeriu i afrohet Allahut duke marrė dua.

*Ajo qė u jep mundime tė gjithėve ėshtė mendjemadhėsia.

*Ta shikosh fytyrėn e besimtarit ėshtė ibadet
.
*Tė mendosh shumė vdekjen tė zgjatė jetėn
.
*Ai qė nuk falėnderon njerėzit nuk falėnderon dot as Allahun.

*Allahu e lartėson atė qė tregohet modest. Atė qė ėshtė mendjemadh e pėrul.

*Nėse Allahu i jep dikujt ndjenjen e mirėsisė, ai kryen vetėm punė tė mira.

*Tė mėsosh diēka nga feja ėshtė mė e vlefshme se tė kryesh 100 herė umre.

*Kush i mbulon tė metat e njerėzve, Allahu teala ia mbulon gjynahet e tij.

*Ai qė nuk i zbaton urdhėrat e Allahut, edhe po tė thotė se e do Allahun, nuk ėshtė e vėrtetė.

*Tė shohėsh me inat besimtarin, tė mbash dikė me gojė, t`i thyesh zemrėn dikujt, apo tė mendosh keq pėr ndonjė njeri ėshtė hak i njeriut.

*E vetmja mėnyrė pėr tė shpėtuar nga e mbajtura me gojė ėshtė tė kėrkosh hallallin nga ai qė e ke mbajtur me gojė.

*Pėrhapja e tė drejtės ėshtė si t`i nisesh njė rruge pa fund. E keqja pėrhapet si era.
PM
Top
Lijanaa
Postuar nė: 24.08.2009, 02:55
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 396
Antari Nr: 23187
Bashkangjitur: 18.08.2009• Gjynahet janė plagė, kur se njė plagė mund tė tė shkaktojė vdekje

• Nėse e ke mendjen tė ēliruar nga mashtrimi i tekeve dhe dėshirave, atėherė asaj i kthehet pushteti.

• Nėse shkon sipas qejfeve dhe epsheve, e rrezikon jetėn.

• Nėse sheh ndonjė vepėr tė ndaluar, dije se kėtu fillon njė luftė dhe ti duhet te mbrohesh, si na thotė Alla-hu, “Thuaju besimtarėve le t’i ulin shikimet e tyre dhe t’i
uajnė pjesėt e turpshme tė tyre.
Kjo ėshtė mė e pastėr pėrta. Vėrtetė Allahu ėshtė i Gjithėdijshėm pėr atė ēka veproni” (Nur: 30)

• Deti i kėnaqėsive mund ta mbys pronarin e vet e notu si frikėsohet t’i hapė sytė nėn ujė.

• Allahu u premtoi kėna qėsitė e botės sė Ardhme, pra mos nxitoni t’i kėrkoni kėto nė kėtė botė sepse kjo i ngjanė sikur tė shkurtosh pemėn para vjeljes pėrderis ato janė mė tė mira nė kohėn e tyre.
Po ashtu edhe kėnaqėsitė e botės sė ardhme janė shumė mė tė mira.

• Furnizo veten (me punė tė mira) derisa akoma je nė treg dhe e ke mundėsinė tė blesh.

• Ēdokush do tė kalojė pėr mes kohėrave tė gjumit dhe neglizhencės (duke ndjekur epshet), por mos uzhytni nė gjumė sepse mė ngjesi i botės sė ardhme ėshtė afėr.

• E vėrteta u shfaqet vetėm njerėzve mendjehollė tė cilėt e pėrdorin mendjen pėr tė parė pasojat e asaj ēėshtj eje me tė cilėn ballafaqohen.

• Largohu nga kjo botė e kufizuar me sėmundje dhe afrohu te bota e gjerė Pėrjetėsisė,e cila ka atė ēka syri nuk e ka parė.
Atje asgjė nuk ėshtė e pamundur, edhe dashuria kurrė nuk humb. O ju tė cilėt eshitėt veten pėrhatėr tė diēkaje qė shkakton vetėm vuajtje dhe pikėllim,dhe e cila gjithashtu e humb bukurinė e saj, e shite gjėnė mė tė ēmueshme me njė ēmim shumė tė lirė, sikur tė mos e dije as vlerėn e mallit as ēmimit.
Pritni derisa tė vijė Dita e dyanshme e humbjes dhe fitimit dhe atėherė do ta kuptoni sa keni qenė tė padrejtė ndaj kėsaj marrėveshje. “Nuk ka zot tjetėr qė meriton tė adhurohet pos Allahut” ėshtė diēka qė Allahu po e blen.
Ēmimi i sė cilės ėshtė Parajsa,dhe i Dėrguari s.a.v.s.ėsh tė i autorizuar pėr tė, dhe ti me kėnaqėsi do tė heqėsh dorė nga ky vend i vogėl i kėsaj bote pėr ta fituar atė.
Pjesėn qė e humb ėshtė njė pjesė e vogėl sa qė nuk vlen as sa fleta e mushkonjės.

• Vullneti juaj ėshtė i dobėt ndėrsa orbita e jetės ėshtė e vėshtirė.
Ademi u lodh nė kėtė jetė, Nuhu a.s. vuajti nė tė, Ibrahimin a.s. e hodhėn nė zjarr pėr tė, Ismaili a.s. gati u bė kurban pėr shkak tė saj, Jusufi a.s. ushit pėr njė ēmim shumė tė lirė dhe qėndroi nė burg disa vjet, Zekerija a.s. u sharrua pėr gjysmė, Jahja a.s. u therr, Ejubi a.s. vuajti dhimbje e sėmundje, Davudi a.s. ka qarė shumė, Isain a.s. e shoqėruan krijesa tė rrezik shme, dhe Muhamedi a.s.vuajti varfėri dhe dėme tė shumta.
Tani ti mund te thuash se po shijon kėnaqėsi e gėzim.

• Nėse nuk punon shumė dhe nuk pėrballesh me vėshtirėsi gjatė kėrkimit tė famės, kurrė nuk do tė shijosh nderin dhe qetėsinė kur ta arrish fitoren.

• I ėshtė thėnė njėrit prej adhuruesve: je duke e lodhur veten shumė! Ai u pėr gjigj: Dua tė arrij qetėsi nga ajo.

• Njeriu ėshtė nderuar me fenė dhe shėndetin, por nėse i keqpėrdor kėta, sigurisht qė do tė largohen prej tij.

• Kėnaqėsitė e kėsaj bote ngjasojnė me nuset tė cilat vishen pėr t’i parapėlqyer dhe zgjedhur; kėto nuse apo nuset (shpėrblimet) e botės sė Ardhme, dhe kush e njeh dallimin mes tė dyjave, do ta zgjedhė mė tė mirėn (botėn e Ardhme).

• Synimet e njerėzve tė devotshėm janė sikur planetėt qė lėvizin nė lartėsi pa ndonjė pengesė.

• O ti i cili ke devijuar, vepro pėr tė hyrė nė rrugėn e drejtė edhe njėherė madje edhe nga fundi i saj si njė udhėheqės qė ruan fundin e ushtrisė sė tij.

•
PM
Top
Lijanaa
Postuar nė: 26.08.2009, 21:21
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 396
Antari Nr: 23187
Bashkangjitur: 18.08.2009• Sinqerisht dhe nė tėrėsi dorėzoju Allahut xh.sh. nė tė gjitha qėllimet dhe ruaju nga hipokritėt nė fjalė dhe nė vepra.
• Ndiqe sunnetin e tė Dėrguarit tė Allahut xh.sh me fjalė, me vepra dhe me sjelljen tėnde tė tėrėsishme.
• Frikėsohu nga Allahu xh.sh. dhe vendos nė mėnyrė tė paluhatshme se do t’i kryejsh tė gjitha urdhėrat e Tij dhe tė largohesh nga gjithēka qė e ka ndaluar.
• Sinqerisht pendohu Allahut xh.sh. dhe lutu pėr faljen (bėn istigfar)
• Le tė jetė Allahu xh.sh. nė mendjen tėnde nė tė gjitha veprimet.
• Nė tėrėsi dorėzoju rregullave fetare, ngase vetė Islami ėshtė marrė nga fjala arabe :Istisla” – pėrkushtim, dhe mos u mundo qė me mendjen tėnde t’i njohish tė gjitha, sepse mendja ka kufij pėrtej tė cilėve nuk mund tė kalosh, ashtu siē ka shikimi largėsinė e fundit gjer te e cila arrin dhe nuk kalon.
• Shoqėrohu me njerėzit e ditur (alimė) dhe sillu bukur ndaj tyre dhe pėrpiqu, t’i duash dhe tė shėrbehesh me diturinė e tyre. Tė gjitha kėto ua bėn shprehi edhe f ėmijėve tuaj, ngase dijetarėt janė pasardhės (trashigimtarė) tė tė dėrguarve tė Allahut xh.sh.
• Dėgjoj vajzet (ligjėratat) dhe shėrbehu me to.
• Tė vėrtetėn pranoje nga secili dhe ruaju nga kokėfortėsia dhe mendjemadhėsia.
• Besimi (itikad) pėrshtate me Kur’anin dhe synnetin dhe ruaju besimit dhe fjalėve, qė shpiejnė jashtė fesė.
• Beso fuqimisht nė Allahun xh.sh. , melekėt e Tij, Librat ( e Tij), Pejgamberėt dhe ditėn e Gjykimit, dhe se gjithēka ēka ndodh bėhet me lejen dhe caktimin e Allahut xh.sh.
• Mos ndiq verbėrisht askė deri sa tė mos e vėrtetosh drejtėsinė e saj pėr tė cilėn tė thėrret.
• Kur’anin mos e komento sipas mendimit tėnd, por mbėshtetu nė tė dhėnat burimore tė tefsirit
• Bėhu i durueshėm me arritjen e diturisė dhe mėsoji tė tjerėt, sepse mė i miri ėshtė ai qė kėrkon diturinė dhe i mėson tė tjerėt.
• Doemos gjeje (siguroje) njė libėr nga fikhu i hanefive.
• Bleje Rijadusalihin, librin pėr Muhammedin a.s. (Nurul-Jekinga Hudariu) dhe librin pėr zikrin (El-ezkar) nga imam Neveviu.
• Shmangiu literaturės pornografike dhe librave, tė cilat janė nė kundėrshtim me mėsimin Islam.
• Bėhu gjithnjė i pari nė vepra tė mira pėr tė cilat do tė shpėrblehesh dhe do tė arrish shpėrblimin e tė gjithė atyre, tė cilėt marrin shembull nė ty

MBI PASTĖRTINĖ

1. Nė toalet (banjo) hyn me kėmbėn e majtė. Para hyrjes thuaje: “eudhu bil-lahi mineshejtanirraxhim” dhe nė tė, mos fol asgjė. Dil me kėmbėn e djathtė dhe thuaj dovėn tjetėr:”Gufranek”.
2. Shmangu nga kryerja e nevojės nė rrugė dhe hiqe atė ku pushojnė njerėzit ngase ajo I shqetėson ata.
3. Mos u kthe nga kibla e as nė anėn e kundėrtė prej saj gjatė kryerjes sė nevojės, kur gjendesh jashtė lokaleve.
4. Largohu kryerjes sė nevojės nė kėmbė, qė tė ruhesh nga urina.
5. Pastrohu pas nevojės sė vogėl me ujė ose gurė (nė mungesė tė ujit) pėrdorė letėr, ose me njėrėn dhe me tjetrėn ēka ėshtė edhe mė mirė.
6. Mos e pėrdorė dorėn e djathtė pėr pastrimin e hundės, larjes pas nevojės, as pėr ēfardo pune tjetėr tė ndyrė, por pėrdore dorėn e majtė.
7. Synetoj djemtė e tu sa janė ende tė vegjėl, sepse tė bėrit synet ėshtė njė nga rregullat islame.

MBI ABDESTIN

1. Ruaje abdestin, pėrsėrite dhe mundohu tė jesh vazhdimisht me abdest.
2. Mos bjer nė gjumė (tė flesh) pa abdest
3. Para abdestit thuaje bismilahin.
4. Pastroje dhėmbėt me misvak (brushė) me rastin e ēdo abdesti dhe para kryerjes sė namazit.
5. Me rastin e abdestit laje-shpėrlaje mirė gojėn dhe hundėn, pėrpos nėse agjėron.
6. Laji mirė tė gjitha pjesėt e trupit, kaloje dorėn nėpėr mjekėrr dhe ndėrmjet gishtave tė duarve dhe tė kėmbėve dhe plotėsoje abdestin tėnd.
7. Gjithnjė fillo me dorėn e djathtė.
8. Lage (jepi mes) tėrė kokės.
9. Veshėt laj mirė nga ana e mbrendshme dhe e jashtme.
10. Pas ēdo abdesti, nėse ke mundėsi fali dy rekate namaz.
MBI GUSLIN
1. Mos i lejo vetės, gruas e as fėmijėve tė vonojnė pastrimin pas xhunubllėkut sa do tė vonoheshin nė kryerjen e namazit ose ta lėnė krejt.
2. Mos hyn nė xhami deri sa je nė xhynyb, pėrveē sipas nevojės vetėm nė kalim dhe mos u lejo grave tua tė hyjnė derisa janė nė hajs ose nifas.
3. Mos ia zbulo pjesėt e turpshme tjetėrkujt dhe ndaloj tė tjerėt nė mėnyrė tė mirė.
4. Mos i lejo gratė tuaja tė shkojnė nė banjo publike (nė bazene ose plazhe- hamame), sepse atje sigurisht zbulohen para tė tjerėve
5. Merr abdest para larjes (nė banjo).
6. Pastroje me ujė ēdo pjesė tė trupit tėnd.
7. Laje me ujė kokėn tėnde me njetin e guslit, pastaj krahun e djathtė dhe tė majtė nga tri herė.

MBI NAMAZIN

1. Mundohu tė pėrsėritėsh me muezinin ashtu siē pėrcillet ajo nė sunnet dhe mos lejo tė merresh me ndonjė bisedė, me ēfarėdo pune ose ibadet tjetėr deri sa tė kėndohet ezani.
2. Bjer salavatė pėr tė dėrguarin a.s. pas ezanit dhe lexoje duanė (lutjen) tė cilėn ai e ka lexuar (du’aulveseleti)
3. Pas ezanit mos dil nga xhamia, me prijashtim kur ke ndonjė nevojė tė domosdoshme.
4. Rregullisht kėndoja ezanin vetvetės nėse nuk je nė xhami.
5. Ikametin thuaje pėr secilin farz.
6. Pas ezanit dhe ikametit lute Allahun xh.sh. tė dhurojė ēka dėshiron nga gjėrat e kėsaj bote dhe tė ahiretit pėr vete dhe pėr gjithė muslimanėt e tjerė.
7. Ndihmo muslimanėt nė ndėrtimin e xhamive nė vendet ku ato janė tė nevojshme, dhe pėrkrahi me punėn tėnde pėrsonale dhe materiale.
8. Nderoj xhamiat dhe hyn nė to me kėmbėn e djathtė, ruaju nga ēfarėdo papastėrtije, dhe pėrmbaju normave tė njohura tė mirėsjelljes. Mos fol gjėra tė pahijshme dhe tė panevojshme, mos vrapo, mos qesh, mos u zemėro dhe nga ato dil me kėmbėn e majtė.
9. Mos pėshtyj nė xhami as nė drejtim tė kiblės, por nė faculetė dhe mos u paraqitė nė tė pėr gjėrat e humbura nga nderimi ndaj saj.
10. Mundohu qė namazin ta kryejsh nė kohėn e duhur, me xhemat nė xhami, e sidomos jacinė dhe sabahun.
11. Mos e shtyjė faljen e namazit, pėrveē kohės sė caktuar.
12. Pas sabahut dhe pas iqindisė mos fal nafile, pėrpos namazeve me shkak
( te cilat kryhen nė raste tė veēanta).
13. Rri mė gjatė nė vendin ku e ke falė sabahun dhe iqindin!
14. Sa mė gjatė qėndro nė xhami gjatė kohės tėnde tė lirė nė ibadet dhe nė lexim.
15. Mos ha ēka do qoftė nga ajo qė ka erė tė pakėndėshme siē janė hudra, qepa ose prazi(purrini), dhe mos pi duhan t’i bezdisėsh tė tjerėt.
16. Anėtarėt e shtėpisė tėnde urdhėroj tė kryejnė namazin, sepse namazi ėshtė njė ndėr themelet mė kryesore - mė tė rėndėsishme tė besimit.
17. Kėshilloj gratė tuaja qė namazin t’a kryejnė nė shtėpi.
18. Fėmijėt tuaj urdhėroj qė namazin ta kryejnė qė nga mosha shtatė vjeqare kurse pėr namaz i detyron nga mosha dhjetė vjeqare. Kėtė mos e kupto si asgjė qė pastaj tė pėrgjigjesh.
19. Atij, qė nuk bėn namaz nga familja jote, ose kushdo tjetėr, sqaroja rėndėsinė e namazit, vlerat e tij, shpėrblimin dhe kryerjen e tij dhe tregoj se ē’e pret atė qė nuk bėn namaz.
20. Rregullisht fali synnetet (para dhe pas farzit).
21. Nafilet kryeji nė shtėpinė tėnde.
22. Rregullisht kryeje namazin “duha”, i cili falet pasi qė ngrihet diell, e gati deri nė mesditė mė sė paku dy , e mė sė miri tetė rekate.
23. Pas namazit farz rregullisht ngreh tesbih.
24. Pėr namazin e natės (kijamul-lejl) pėrgatitu duke u pėrmbajtur ndaj kėsaj bote, ngrėnies sė tepėrt dhe fjetjes pasdite.
25. Rregullisht thuaji duatė e pėrcjellura besnikėrisht para fjetjes dhe pas zgjimit.
26. Flej me abdest duke pėrmendur Allahun xh.sh dhe duke pasur pėr qėllim tė zgjohesh nė namazin e natės.
27. Namazin e natės kryeje rregullisht dhe pėr tė zgjoje bashkėshorten dhe fėmijėt.
28. Fal namaz me rastin e errėsimit tė Diellit dhe Hėnės.
29. Secilit musliman falja namazin e xhenazes.
30. Fal namazin istihare pėr ēdo punė tė rėndėsishme dhe thuaje dovėn tė cilėn I Dėrguari a.s. e ka preferuar pėr namazin istihare.
31. Namazin kryeje me xhematė!
32. Ke kujdes nė rreshtimin e safave, ngjeshjen dhe radhitjen e namazlinjėve-falėsve njėri me tjetrin dhe plotėsimin e zbrazėtirave.
33. Nxito i pari nė saf, por pa i shtyrė tė tjerėt.
34. Rregullisht thuaje dovėn para fillimit tė namazit (subhaneken) thuaj “amin” me imamin dhe thuaje dhikrin e njohur nė ruku dhe sexhde.
35. Qetėsohu plotėsisht nė ruku, sexhde nė qėndrimin pas rukusė dhe nė qėndrimin ndėrmjet dy sexhdeve.
36. Kurrsesi mos kalo para atij, i cili falet.
37. Vendos diēka para vetės qė tė jetė “sutra” (mbrojtja), nėse falesh nė vendin, ku kalojnė tė tjerėt.

MBI NAMAZIN E XHUMASĖ

1. Nė xhuma nisu sa mė herėt, ndėrsa nėse e dėgjon ezanin pėrgjigju menjėherė.
2. Rregullisht pastrohu tė premten (pėr shksk tė xhumasė) verės dhe dimrit.
3. (Pėr) Ēdo javė prej thonjtė dhe pastroj, ngase islami ėshtė fe e pastėrtisė.
4. Pėr xhuma erėsohu dhe vesh rroba mė tė mira.
5. Ruaju nga tė shtyrit nėpėr safa.
6. Kurrsesi mos fol derisa imami jep vaiz.
7. Pėrpiqu qė pėr ēdo tė premte tė thuash suren Kehf.
8. (Dėrgoj) Sjell sa mė shumė salavatė, nė Pejgamberėt a.s. nė virgjilie tė sė premtes dhe tė premten

MBI SADAKANĖ

1. Bėhu bujar dhe ruaju nga koprracia, sepse Allahu xh.sh. ėshtė bujar dhe i do dorėdhėnėsit
2. Zekatin, tė cilin e ke farz shpėrndaje, dhe mos u bė dorėshtrėnguar (koprac) ndaj atyre qė e meritojnė.
3. Nėse tė ndodhė qfarėdo fatkeqėsie ose varfėrie, mbėshtetu nė Allahun dhe kurrsesi mos lejo qė me zemėr tė mbėshtetėsh nė krijesat e Tij.
4. Nėse dikush tė ofron diē dhe e sheh se nuk ėshtė me gjithė zemer nga ai, mos e merr atė.
5. Bėne shprehi tė ndash (shpėrndash)sadakė dhe mos nėnēmo (zhvlerėso) ēkado qoftė nga sadakaja (sado e vogėl qoftė ajo).
6. Ndaje nga ajo qė tė ėshtė mė e dashur: “Nuk do t’ia arrini qėllimit derisa tė mos ndani nga ajo qė u ėshtė e dashur” (Imran -92).
7. Sadakanė vullnetare (shtesėn) shpėrndaje fshehtas, kurse zekatin, i cili tė ėshtė farz jepe haptazi kėshtu qė njerėzit tė mund marrin shembull prej teje.
8. Gjatė ndarjes jepu pėrparėsi tė varfėrve nga familja jote dhe atyre qė janė fetarė (besimtarė).
9. Jepi hua ēdo kujt, i cili tė kėrkon, nėse e sheh se ėshtė e nevojshme.
10. Shtyje afatin e pagesės atij, i cili tė ka borgj dhe nėse s’ėshtė nė gjendje qė me kohė ta kthejė borxhin edhe ia zvogėlo borxhin (njė pjesė ia bėn hallall – ia fal).
11. Pasurinė tėnde shpėrndaje pėr qėllime tė ndryshme mirėbėrėse, siē ėshtė ndėrtimi i xhamive dhe pėrhapja e diturisė, sepse ajo bie nė sadakanė pėr tė cilėn rrjedh shpėrblimi gjithnjė dhe nuk ndalet derisa dikush shėrbehet me tė.
12. I lejo bashkėshortes tėnde qė edhe ajo tė mund tė shpėrndajė sadaka nga pasuria jote.
13. Njoftoje bashkėshorten tėnde qė most ė ndajė asgjė nga ajo, qė nuk ia ke lejuar.
14. Ushqej dhe u jep ujė tė tjerėve dhe mos nėnēmo asgjė nga veprat e mira (sado qė tė duken ato tė pavlefshme).
15. Falėnderohu pėr ēdo tė mirė e cila tė bėhet dhe shpėrble bėrėsin e saj me dua qė Allahu xh.sh. t’i dhurojė ēdo tė mirė.

MBI AGJĖRIMIN

1. Muajin Ramazan agjėroje pėr Allahun xh.sh. duke shpresuar fort nė shpėrblimin e Tij.
2. Ke kujdes tė mos e prishėsh asnjė ditė tė Ramazanit pa arsyetim tė vėrtetė.
3. Netėt e Ramazanit kaloi nė ibadet, e sidomos natėn e Kadrit (lejletulkadrin).
4. Agjėroje gjashtė ditė tė muajit Shevval.
5. Agjėroje ditėn e nėntė dhe tė dhjetė tė muajit Muharrem (Dita e Ashureve).
6. Agjėro muajin Shaban aq sa ke mundėsi.
7. Agjėro tė hėnėn dhe tė enjten.
8. Agjėroj ditėt e bardha tė secilit muaj, e ato janė dita e 14-tė dhe e 15-tė e muajve hixhri.
9. Bėje me dije bashkėshorten tėnde tė mos agjėroj nafile nė prezencėn tėnde, pėrpos me lejėn tėnde.
10. Shtyje syfyrin deri nė momentin e fundit, kurse ngutu me iftarin sapo tė vijė koha e tij, pėrpos kur ėshtė koha e vranėt (ai, i cili nuk ka orė ose vakti).
11. Bėn iftar me hurm, e nėse nuk gjen, atėherė me ujė.
12. Bėn iftar dhe ha ushqim hallall.
13. Ftoj fqinjėt dhe tė njohurit nė iftar, ngase Ramazani ėshtė muaj i bujarisė dhe i madhėshtisė.
14. Pėrmbaju rregullave tė agjėrimit: mos pėrqesh, mos gėnje dhe mos fol (rrėfe) gjėra tė panevojshme.
15. Pėrpiqu tė mos e lėsh itikafin nė dhjetė ditėt e fundit tė Ramazanit!
16. Sadakulfitrin (vitrat) ndaje me gjithė dėshirė dhe me gjithė zemėr.
17. Natėn nė virgjilie tė dy Bajrameve, kaloje nė namaz dhe ibadete tjera tė namazit!
18. Tekbirėt thuaj me zė, sa mė tė qartė nė ditėn e Bajramit dhe nė ditėt e tesherikut!
19. Kurbanin preje pėr ēdo vit nėse ke mundėsi.
20. Nga kurbani mos shit asgjė.

MBI HAXHIN

1. Haxhin dhe umrėn kryeje menjėherė nėse ke mundėsi dhe mos i lerė pėr mė vonė. Mundohu t’i pėrsėritėsh kur ke mundėsi (tė jesh nė gjendje).
2. Me rastin e haxhit shoqėrohu me tė dituritė qė tė tė udhėzojnė nė kryerjen me rregull tė ceremonive (rregullave ) tė haxhit.
3. Pendohu sinqerisht pėr tė gjitha gabimet dhe para se tė nisesh pėr nė haxh kthej tė gjitha borxhet!
4. Nė rrugėn pėr haxh ndaj sa mė shumė!
5. Ke kujdes (ruaju) qė haxhin tė mos e kryeni me pasurinė haram!
6. Umrėn kryeje nė Ramazan!
7. Gjatė kohės sė haxhit tekbiret thuaj me zė tė madh!
8. Derisa je nė Mekke bėn sa mė shumė tavaf rreth Qabes dhe preke Haxherulesveldin dhe skajin e Qabes para tij, nėse ke mundėsi.
9. Ruaju rrėmujės me njerėz qė tė mos e lėndosh dikė, ose tė mos lėndohesh nga dikush!
10. Pi sa mė shumė ujė zemzemi!
11. Bėn sa mė shumė vepra tė mira gjatė ditėve tė haxhit (10 ditėt e dhulhaixhes)!.
12. Pėrgatitu pėr Arefat ashtu (nė atė mėnyrė) qė tė pastrosh nė tėrėsi gjoksin tėnd nga urrejtja e kujtdo qoftė dhe nga sėmundjet e tjera shpirtėrore!
13. Mundohu, qė gjuajtjen e gurėzve dhe tė gjitha ceremonitė tjera tė t’i nė kohėn e caktuar.
14. Mos iu lejo femrave tua qė vetė (personalisht) tė udhėtojnė nė haxh ose kudo tjetėr, pėrpos me burrin e vet ose me dikė nga tė afėrmit e vet.
15. Vazhdo (mundohu) qė sa mė shumė namaze tė kryesh nė haremin e Mekkes, Medines dhe nė Kuds (Mesexhidul – aksa)!
16. Mos e zemėro askė nga banorėt e Mekkes dhe Medinės nė asnjė mėnyrė e as mos u frikėso nga nderimi i banorėve tė kėtyre dy qyteteve tė ndershme!
17. Nėse kthehesh nga rruga mos hyn nė shtėpi i paparalajmėruar ose natėn pėrpos nėse mė parė i lajmėron ata tė shtėpisė.

MBI XHIHADIN

1. Bėhu trim ngase Muhammedi a.s. shpesh i bėnte dua Allahut xh.sh. qė ta mbrojė nga frika (ligėshtia).
2. Mos u nis nė xhihad para se tė marrėsh leje nga prindėrit e tuaj!
3. Nėse Allahu xh.sh. tė nderon nė xhihadin, ruaje fort pozitėn tėnde nė tė cilėn je vendosur!
4. Allahun xh.sh lute tė tė dhurojė shehadetin (tė vritesh si shehid nė rrugė tė Tij).
5. Mundohu tė bėsh sa mė shumė vepra tė mira (siē ėshtė agjėrimi dhe dhikri) derisa je nė xhihad dhe gjithsesi tė gjithė ua kthe borgjet sepse borgjet nuk do t’i falen as shehidit.
6. Gjithsesi mėsoje gjuajtjen dhe pėrdorimin e tė gjitha llojeve tė armėve dhe mos lejo qė kėtė ta lėsh pėr mė vonė dhe ta harrosh.
7. Mos merr nė nė shenjė ndonjė krijesė tė gjallė!
8. Nijeti pėr xhihad duhet tė jetė i sinqertė, dhe mos lejo tė luftosh pėr ndonjė shpėrblim ose pėr famė.
9. Mos ik nga fronti ngase kjo ėshtė nga mėkatėt mė tė mėdha.
10. Kurrsesi mos pėrvetso pėr vete ēkadoqoftė nga plaēka e luftės, para se ajo tė ndahet zyrtarisht.
11. Nėse nuk do tė jepet (ofrohet) rasti pėr xhihad (luftė) vazhdimisht mbaje nijetin dhe dėshirėn pėr xhihad nė rrugėn e Allahut xh.sh. kėshtu qė tė mos shkosh nga kjo botė me njė nga vetitė e munafikut.

MBI MĖSIMIN E KUR’ANIT


1. Bashkėshorten tėnde dhe fėmijėt kėshilloj (mėsoj) nė leximin e Kur’anit (nė arabishte) dhe urdhėroj qė mė tė t’i mėsojė tė tjerėt.
2. Bėne shprehi qė sa mė shpesh tė lexosh Kur’anin dhe mėsohu qė zėrin tėnd ta pėrmirėsosh (zbukurosh) para leximit.
3. Kur’anin lexoje duke pėrsiatur, kryej tė gjitha urdhėrat, tė cilat i lexon nė tė, dhe largohu nga tė gjitha ndalesat e caktuara nė tė !

MBI DHIKRIN DHE DUATĖ

1. Vazhdimisht bėn dhikėr nė vete (fshehtas) dhe me zė (haptas) dhe mos lejo tė harrosh Allahun xh.sh.!
2. Prezento nė tubimet, ku bėhet dhikri (pėrmendet emri i Allahut xh.sh).
3. Mos lejo tė qėndrosh nė vendet nė tė cilat nuk do tė mund tė pėrmendėsh Allahun xh.sh. dhe bėn salavatė nė tė Dėrguarin e Allahut (a.s).
4. Kurt ė nisesh nė tubime rregullisht thuaj: “Subhanekellahum, ve bihamdike, esheduen lailahe illa ente, esta gfiruke ve etubu ilejke”
5. Rregullisht pėrmende dhikrin, i cili thuhet pas namazit (tesbih).
6. Allahut xh.sh.drejtohu me dua derisa je nė sexhde, pas secilit namaz dhe tė tretėn e mbarimit tė natės.
7. Allahut xh.sh. bėni dhikėr nė vendet, ku e pėrmendin rrallė, si nė sheshet e qytetit, tregje (shitore) dhe tė ngjashme.
8. Allahun xh.sh lute pėr faljen e gabimeve (mėkateve) dhe fat nė besimin tėnd nė kėtė botė dhe nė ahiret.
9. Gjithnjė mė sė miri mendo pėr Allahun xh.sh. dhe urdhėresat (pėrcaktimet) e Tij, dhe pėr asgjė mos thuaj: e kam lutur Allahun xh.sh. por nuk ma ka plotėsuar (dėgjuar) lutjen (duanė) time, mirpo ēėshtjen lėnia atij.
10. Sinqerisht dhe me zemer tė penduar dėrgoi dua (lutje) Allahut xh.sh., e jo kur e ke zemrėn larg mendimeve nė Allahun xh.sh.
11. Mėso dua, tė cilat janė transmetuar (pėrcjellur) nga Pejgamberi i Allahut (a.s) sepse ato janė mė tė mirat.
12. Duanė (lutjen) filloje duke falėnderuar Allahun xh.sh. dhe salavatė pėr Pejgamberin e Tij (a.s) para se tė thuash “amin”.
13. Lutjen dėrgoje fshehtas pėr vėllain tėndė musliman, tė mos dijė askush dhe lutu qė edhe ai tė pėrmendė ty nė lutjet dhe kurrsesi mos i mallko (mos ndjell pėr) muslimanėt.
14. Natėn ben sa mė shumė dua, e sidomos para agimit.
15. Sa mė shpesh bėn salavatė pėr Pejgamberin e Allahut (a.s.), e sidomos nė vigjilie tė sė premtes dhe tė premten.

MBI SHITBLERJEN

1. Mundohu qė sa mė parė tė punėsohesh. Ruaju nga mospuna (pritesa) dhe dembelia.
2. Marrėveshjet (kontratat) tua tregtare harmonizoi me rregullat e sheriatit dhe largohu (nė bazė tė sheriatit) nga punėt e ndaluara.
3. Ruaju nga shitblerja nė mėnyrė tė palejuar sipas sheriatit dhe largohu nga tė gjitha shitoret tė cilat janė tė themeluara (krijuara) sipas sistemit kamator.
4. Mos e lėvdėro mallin tėnd, por lėre blerėsin qė ai vetė ta shikojė dhe ta ēmojė.
5. Largohu gjėrave tė dyshimta.
6. Bėhu zemėrbutė (i sjellshėm) dhe shpirtgjerė gjatė shitjes dhe blerjes dhe sillu bukur nė tė gjitha kėto situate.
7. Nėse dikush qė ka blerė nga ti pendohet, ktheja tė hollat e tij dhe pranoje pendimin e tij, kurse Allahu xh.sh. do tė pranojė pendimin tėnd nė ditėn e Gjykimit pėr gabimet qė i ke bėrė pėr arsye se ti ke pranuar pendimin e tij.
8. Kurrsesi mos heq (pakėso) me rastin e matjes dhe llogarisė.
9. Kėshillat e fillo me shitėblerje ose me ēka do tjetėr dhe kurrsesi mos gėnjej.
10. Mos shit qė tė dėmtosh vėllain tėnd (musliman) dhe mos fejo vajzėn qė ėshtė e fejuar.
11. Kurrsesi mos e grumbullo mallin qė ta shesėsh mė shtrenjėt nė kohė tė skamjes!
12. Bėhu i sinqertė dhe i ndershėm nė punėn tėnde ruaju nga gėnjeshtrat dhe betimet!
13. Ji i besueshėm dhe ruaju nga mashtrimet ngase nė hadith thuhet: me pėrpikėri (rregullisht) kryeje atė, e cila tė ėshtė besuar dhe mos e mashtro atė i cili tė mashtron ty!
14. Mos e bėj shprehi tė marrėsh hua, por nėse huazon bėrė atė me nijet qė sa mė parė ta kthesh!
15. Mos e shtyj kthimin e huasė nėse ke mundėsi ta kthesh, ngase ajo ėshtė padrejtėsi (shtypės)
16. Ngutu nė kthimin e borxhit tė personit tė vdekur, tė cilit i dėshiron mirėsi!
17. Rreptėsisht ruaju betimit tė rrejshėm (me tė cilin e dėmton tjetėrin).
18. Ruaju kamatės, plaēkitjes, vjedhjes, mostregimit tė hakut tė huaj dhe mashtrimit!
19. Mos merr asgjė nga pasuria e huaj pa lejen e pronarit tė saj, bile as pėrkohėsisht!
20. Punėtorin paguaje sa mė parė, para se t’i thahet djersa.
21. Asgjė nga pasuria mos harxho pa shkak tė arsyeshėm!

MBI MARTESĖN


1. Ule shikimin tėnd dhe mos e lėsho pa kontrollė, sepse ajo ėshtė shigjetė shumė helmuese (e Iblisit).
2. Mos kalo ndėrmjet dy (grave) femrave nė rrugė por merr anėn e djathtė ose tė majtė.
3. Martohu sa mė parė ngase ai, i cili martohet e ruan shikimin e vet dhe organin e vet gjenital
4. Kėrkoje femrėn mumine (besimtare tė vėrtetė)!
5. Mus u ngut me ndarjen e martesės, ngase ajo ėshtė mė e urrejtura tek Allahu xh.sh. nga tė gjitha gjėrat e lejuara.
6. Ua tėrheq vėrejtjen bashkėshortėve tuaj, vajzave dhe tė afėrmėve qė tė mos kėrkojnė shkurorėzim pa arsye tė fortė (reale)!
7. Mos e bėn shprehi qė bashkėshorten tėnde ta pėrbetosh me shkurorėzim.
8. Pėrmbahu (nga zinaja-kurvėria) nėse nuk je nė gjendje tė martohesh, gjersa Allahu xh.sh. tė mos dhurojė nga mundėsitė e veta dhe tė kesh mundėsi tė martohesh, dhe ndihmo vetėn me agjėrim sa mė tė shpeshtė!
9. Nėse tė vie (tė kėrkojė) ai pėr tė cilin mendon se ėshtė besimtarė dhe i bukur martoje dhe mos kėrko mehr tė madh!
10. Shpalle-proklamoje kurorėzimin dhe festoje ditėn e martesės sipas mundėsisė!
11. Mos lejo tė festosh kurorėzimin, e as martesėn me ēka do qoftė qė ėshtė e ndaluar siē ėshtė muzika dhe vallja e pėrbashkėt e meshkujve dhe grave.
12. Bashkėshortės tėnde paguaja mehrin, kryej obligimet tuaja ndaj saj dhe sillu bukur ndaj saj!
13. Njoftoje gruan tėnde me rregullat dhe obligimet e martesės bashkėshortore kėshtu qė tė mundet t’i kryej nė mėnyrė konsekuente.
14. Mos iu “afro” bashkėshortes derisa, ėshtė nė hajz ose nifas!
15. Shpjegoju grave tua rregullat fetare dhe mos i lejo tė praktikojnė ēkado qoftė qė ėshtė e gabuar!
16. Bėhu i drejtė nė vėshtrimin e qėndrimit te bashkėshortet tuaj dhe kurrsesi nė atė drejtim mos bėn padrejtėsi!
17. Bleji gruas tėnde dhe fėmijve atė qė u ėshtė e nevojshme dhe mos u bėn dorėshtrėnguar!
18. Ruaju tė mos i lėsh pasdore kėdo qoftė nga ata, tė cilėt je i obliguar t’i mbash!
19. Fėmijėve tuaj zgjedhju emra tė bukur (islame).
20. Mos i jep pėrparėsi fėmijėve mashkuj ndaj femrave!
21. Fėmijėt ruaj, jepu njėsoj (dhurata)
22. Rriti fėmijėt e tu, e kur tė rriten (7 vjet) urdhėroj qė t’i kryejnė ceremonitė kryesore fetare dhe pėr secilin nga ata siguroje nga njė shtrat tė veēantė.
23. Me bashkėshorten tėnde bisedo detajisht rreth mėnyrės sė rritjes sė fėmijėve, ngase kundėrshtimet tuaja ndikojnė shumė negativisht nė sjelljen e tyre.
24. Martoji dhe jepi fėmijėt e tu kur tė bėhen madhorė!
25. Rreptėsisht ruaju qė tė mos i ngatėrrosh burrin me gruan e vet, ose dy ortakė (nė punė) ose dy shokė!
26. Urdhėroi gratė tua qė tė mbulohen sipas dispozitave( tė sheriatit), qė tė ruajnė dinjitetin e vet, pastėrtinė dhe harmoninė e mjedisit ku jetojnė, ngase zbulimi i gruas dhe veshja e saj e parregulltė shkakton ērregullime dhe fatkeqėsi nė shoqėri.
27. Urdhėroji gratė tua qė tė mbulohen dhe tė largohen nga tė gjithė ata qė janė mahrem, siē janė mixhallarėt, dajallarrėt dhe vėllai ytė (i burrit), ngase sot janė mėsuar qė para tyre tė mos mbulohen.
28. Mos i lejo gratė tua tė shkojnė te jomuslimanet pėr prerjen dhe qepjen e rrobave!
29. Lajmėroi gratė tua tė mos dalin nė rroba pa mangė ose pa to, bile as nėn mantil, sepse me rastin e shtrirjes sė dorės mund tė shihet trupi.
30. Tėrhiqni vėrejtjen grave tua pėr mbathjen e ēorapeve provokuese (najlon), ose ēorapeve me ngjyra, dhe mos u lejo tė mbathin pėrpos ēorapeve tė padukshme (tė zeza), tė cilat nuk janė tė zbukuruara.
31. Lajmėroj gratė tua pėr veshjen e rrobave tė zbukuruara, tė cilat tėrheqin shikimet e mashkujve!
32. Lajmėroj gratė tė mos dalin nė sheshe fill vetėm dhe tė mos shtyhen me mashkuj dhe tė mos zbulohen para shitėsve, sepse Allahu xh.sh. hidhėrohet nė to, andaj edhe besimtari duhet tė hidhėrohet nė tė tilla.
33. Mos u lejo grave tuaja tė blejnė qirinjė pėr varre ose tyrbe, sepse kjo ėshtė nė kundėrshtim me mėsimin Islam.
34. Mos u lejo qė t’u lėnė ushqim nėpėr tyrbe, sepse edhe kjo ėshtė e ndaluar.
35. Ndaloja grave tua tė dalin nė pėrcjelljen e kufomės!
36. Mėsoje gruan tėnde dhe vajzat tuaja tė ruajnė fshehtėsinė e burrave tė vet!
37. Ua tėrheq vėrejtjen bashkėshortėve dhe vajzave tua mos t’i shqetėsojnė burrat e vet me fjalė, me vepra ose me ēka do tjetėr.
38. Kėshilloj gratė tua qė tė mos shoqėrohen me gratė e pambuluara, ashtu qė ato tė mos dobėsohen dhe tė zbulohen, por edhe atė se vetėm lejimi i gabimit ėshtė gabim.
39. Ndaloju grave tua tė prezentojnė nė dasmat nė tė cilat bėhet muzikė, fishkėllohet dhe vallėzohet!
40. Kėshilloj gratė tua tė mos flasin me zė tė lartė nė rrugė dhe tė mos qeshin!
41. Kėshilloj gratė tua tė mos flasin nė derė me musafirė.
42. Kėshilloj gratė tua tė mos flasin me meshkuj, pėrpos nevojės dhe pas perdes, dhe tė mos e zbukurojnė fjalimin e vet duke folur me ta.
43. Shpjegoju grave tua qė sa mė gjatė tė rrinė nė shtėpi, dhe se ato janė tė krijuara pėr to dhe tė mos dalin pėrpos me leje.
44. Mos u lejo grave tua tė dalin vet nė parqe dhe nė pikniqe, as tė shkojnė nė kino, sepse atje do tė mėsojnė parregullsitė dhe ēoroditjen e jetės.
MBI RROBAT
1. Vėne kapelėn dhe mos ec kokėzbuluar, sepse kjo nuk i pėrngjanė muslimanit.
2. Mos lejo qė rrobat tė bijnė nėn dorė (nyje) dhe mos ec kryelartė!
3. Vishu ashtu siē vishen muslimanėt dhe mos i imito kafirėt dhe tė pamoralshmit!
4. Me rastin e veshjes dhe mbathjes fillo nga e djathta, kurse me rastin e zhveshjes dhe zbathjes nga e majta(dorėn, kėmbėn).
5. Mos i lejo familjes tėnde tė bartin rroba tė shkurta dhe tė ngushta ose tė tejdukshme nėn tė cilat shihet (vijėzohet) trupi.
6. Mos bart mėndafsh dhe ari, sepse ato u janė tė ndaluara meshkujve!
7. Mos lejo qė me dukjen tėnde t’i pėrngjash femrave dhe mos iu lejo grave tua t’i pėrngjajnė meshkujve!
8. Ju largo rrobave tepėr tė stolisura, por gjithashtu edhe tepėr tė varfėra!
9. Kur tė veshėsh rroba tė reja thuaje lutjen e caktuar dhe shpėrndaj (jep) sadaka!
10. Lėshoje mjekrrėn, sepse Pejgamberi i Allahut (a.s.) ka thėnė: “ Shkurtoni mustaqet, kurse lėshoni mjekrrat”.

MBI USHQIMIN DHE PIJEN

1. Pėrmbahu dhe bėhu i kėnaqur me pak dhe orvatu (kujdesu) tė hash nga ajo, nėse ke mundėsi, qė e ke fituar me mundin tėnd personal.
2. Mos ha asgjė nga ajo, qė nuk ėshtė hallall!
3. Pastroj duart para dhe pas ngrėnies.
4. Fillo tė hash dhe tė pish me bismilah dhe pastaj falėndero Allahun xh.sh. pėr ato!
5. Ha, pi, merr dhe jep me dorėn e djathtė!
6. Ha para vetės!
7. Mos u ngop tepėr!
8. Mėsojė anėtarėt e familjes tėnde tė hanė sė bashku!
9. Nėse je i (thirrun) ftuar te dikush gjithsesi pėrgjigju, pėrpos nėse nė atė mjedis ka ushqim (vepra) tė ndaluara me sheriat.
10. Mos shko nė gosti nė tė cilėn nuk je i ftuar.
11. Kujdesu qė ushqimin tėnd ta hanė vetėm njerėzit fetarė (qė ia kanė frikėn Zotit) dhe qė vetė tė mos hash, pėrpos ushqimit tė besimtarėve besnik.
12. Mos i pėrdorė enėt prej arid he prej argjenti sepse ato janė rreptėsisht tė ndaluara!
13. Gostite musafirin tėnd dhe mos u bėn koprrac, mirpo as shkapėrderdhės.
14. Nėse i shkon musafir dikujt mos kėrko shumė!
15. Sipas rregullit prej ato kafshė, qė janė tė lejuara tė prehen, kurse mbyti ato, tė cilat janė urdhėruara tė mbyten dhe kurrsesi mos e mundo asnjė krijesė tė gjallė!

MBI UDHĖHEQJEN – PUSHTETIN

1. Ruaju nga imareti dhe pozita, sepse ai nė tė shumtėn e rasteve ėshtė shkatėrrim!
2. Nėse tė besohet ndonjė pozitė, atėherė bėhu i drejtė dhe konsekuent!
3. Zgjedhi vetės kėshilltarin qėllimmirė dhe konsultoje pėr tė gjitha gjėrat!
4. Ruaju nga sherri (padrejtėsia), sepse padrejtėsia ėshtė errėsirė (ferr) e vėrtetė nė ditėn e Gjykimit.
5. Kurrsesi mos prano mitė (rushfet).
6. Kur tė zgjedhėsh dikė pėr zėvendės ose mėkėmbės nė ndonjė vend, zgjidhe mė tė aftin!
7. Bindju tė gjitha urdhėrave tė pėrshtatshme, tė cilat nuk i kundėrvihen dispozitave tė sheriatit, lute Allahun xh.sh. tė bėjė meritor dhe konsekuent pėr emanetin qė tė ėshtė besuar.
8. Mos shko te sundimtarėt e padrejtė (tiranėt), pėrpos nevojės sė domosdoshme.
9. Kurrsesi mos i ndihmo atij, qė ėshtė nė rrugė tė gabuar (katil) e as zullumqarit nė zullumin (dhunėn) e tij.
10. Mos kėnaqėsinė e njerėzve nė zemėrimin e Allahut xh.sh.
11. Bėhu i qėndrueshėm (i fortė) dhe mos iu frikėso kritikave e as mos kėrko lavdata!
12. Ruaju nga dėshmimi i gabuar, mos i ik dėshmisė (sė drejtė).

MBI LIGJIN PENAL – NDĖSHKIMOR (HUDUD)

1. Askujt mos i bėj lajka dhe mos u frikėso prej askujt nė veprimin tėnd sipas urdhėrit tė Allahut xh.sh.
2. Urdhėro nė tė bėrit mirė, ktheja (shpinėn) sė keqės dhe duro nė atė qė tė ndodhė!
3. Ke kujdes qė fjalėt tė mos jenė nė kundėrshtim me veprat.
4. Mos u merr me atė, kundėr tė cilit ėshtė marrė vendimi (Gjyqi ) i sheriatit.
5. Kujdesu (mundohu) t’i fshehėsh mangėsitė e muslimanėve, e jo t’i hulumtosh.
6. Largohu prej tė gjitha gabimeve- tė mėdha dhe tė vogla, mundohu tė mos i bėsh mėkat (masi’ijet) Allahut xh.sh. dhe mos e ndihmo askė nė mas’ijet!
7. Mos i nėnēmo gabimet (mėkatet) e vogla, sepse ato trashen edhe mė shumė.
8. Ruaju pirjes sė alkoolit, blerjes dhe shitjes sė alkoolit, shoqėrimit dhe uljes (ndejes) me ata qė e pinė!
9. Mos iu afro kurvėrisė. Vėrtetė ajo vepėr e poshtėr (e ndyrė), provokon zemėrimin eAllahut xh.sh. ndaj ajo ėshtė nė rrugė tė keqe.
10. Ruaju nga homoseksualizmi!
11. Ruaju nga vrasja. Vrasja ėshtė nga mėkatet mė tė mėdha.

MBI BĖMIRĖSIT DHE KUJDESIN NDAJ FAMILJES


1. Bėniu mirė prindėrve tu dhe ruaju nga sjellja jokorekte ndaj tyre.
2. Vizitoje farefisin tėnd dhe kujdesu pėr ta, e kurrsesi mos i lė pas dore!
3. Sillu bukur me jetimin dhe gostite!
4. Sillu bukur ndaj fqinjėve tu. Mos u sjell kurrfarė dėmi, kurse mbaje me durim nėse tė ndodhė diēka e keqe nga ai.
5. Mė shpesh vizitoj fetarėt (muminėt) dhe vėllezėrit tjerė qė i ke dashur nė emėr tė Allahut xh.sh.
6. Kujdesu qė dashuria jote dhe urretja tė jetė nė emėr tė Allahut xh.sh. sepse ajo ėshtė njė ndėr shenjat mė tė forta tė imanit (besimit).
7. Qėndro me shokun tėnd fetar dhe tė pėrshtatshėm dhe ruaju nga shoqėria e keqe!
8. Mos qėndro me lajkatarėt dhe mos i dėgjo pėrrallat (rrėfimet) e tyre.
9. Mbell pemė tė cilat prodhojnė kėshtu qė tė kesh dobi ti dhe tė tjerėt!
10. Nėse dikujt i dhuron diēka mos kėrko qė ta kthejė atė!
11. Ngutu nė plotėsimin e nevojave tė muslimanėve dhe mundohu t’i gėzosh.

MBI EDUKATĖN (EDEBIH)

1. Shprehe nderimin ndaj Allahut xh.sh sa herė qė e pėrmendė dhe me atė rast tė shtosh “xheleshanehu” e tė ngjashme.
2. Gjithnjė sjell salavatė pėr Pejgamberin e Allahut (a.s.) kurdo qė pėrmendet emri i tij.
3. Kur pėrmendet emir i dikujt nga as-habet ose mualimėve dhe evliave thuaj: “Radijallahu anhu”, por dije se nuk ėshtė evlia secili, tė cilit i ėshtė ngritur tyrbe, ose emri i tė cilit pėrmendet shpesh.
4. Kujdesu tė bėhesh i turpėrueshėm dhe largoju sjelljes sė pahijshme dhe paturpėsisė, sepse turpi sjell ēdo tė mirė.
5. Njerėzve drejtohu me fjalė tė cilat, janė nė gjendje t’i kuptojnė.
6. Ruaju gjėrave tė pahijshme dhe tė pamira!
7. Bėhu i kulturuar dhe i pėrshtatshėm, mirėsjellės, sepse mė i miri nė mesin e njerėzve ėshtė ai, i cili ka sjellje mė tė mira.
8. Mundohu qė nga vetja tė largosh hidhėrimin dhe tė pengosh zemėrimin tėnd!
9. Bėhu i kujdesshėm, i lehtė dhe i butė (i kėndshėm), kurse largoju ashpėrsisė dhe rrėmbimit!
10. Bėhu fėtyrėkthjelltė, me buzėqeshje dhe fjalė tė bukura, kurse ruaje fytyrėn nga zymtėsia.
11. Mos ia ndėrprej tjetrit bisedėn, por dėgjoje mirė!
12. Mos pėshpėrit me tjetrin nėse jeni vetėm tre veta nė shoqėri.
13. Sa mė shumė jep selam, atij qė njeh dhe atij qė s’e njeh.
14. Shprehe selamin siē ėshtė transmetuar nė synnet: “Essalemualejkum…” e mos pėrshendet me shenja – me dorė ose kokė, pėrpos si vėrtetim tė selamit!
15. Ruaju qė tė mos pėlqejė ngritja nė kėmbė e tė tjerėve para teje.
16. Me meshkuj pėrshendetu me duar, sepse pėrshendetja me duar (duke u rrkour pėr dore v.p.) falė mėkatet.
17. Mos pėrgjo qė tė shikosh nė kopshtin ose nė shtėpi tė tjetrit para se tė kėrkosh leje pėr tė, qė tė lejohet.
18. Mos i spijuno dhe mos i dėgjo bisedėn e njerėzve tė cilėt nuk dėshirojnė t’i dėgjosh.
19. Pėrmbaju vetmisė poqese frikėsohesh se besimin tėnd ta pėrziesh me tė tjerėt.
20. Mos lejo tė mos bisedosh me dikend (kėdo qoftė), pos nėse ajo ėshtė pėr shkak tė Allahut xh.sh.
21. Askė mos e poshtėro dhe pėr askė mos fol keq.
22. Askė mos e mallko, bile as kafshėt as gjėsendet.
23. Respektivisht ruaju shpifjes sė tė tjerėve dhe akuzave pėr zina ngase kjo ėshtė njė ndėr mėkatet mė tė mėdha.
24. Mos e frikėso (vėllain) musliman dhe mos i bėn kurrfarė dėmi.
25. Pėrpiqu t’i pajtosh tė ngatėruarit bile edhe me ndihmėn e gėnjeshtrės sė lejuar.
26. Nėse dikush tė kėrkon falje, pranoje pendimin e iitij dhe kujdesu t’i kėrkosh justifikim (ēfajsim) para se tė kėrkojė falje.
27. Askujt mos i ngjit llagape tė shėmtuara dhe kurrsesi mos e thirr me to.
28. Ruaju bartjes sė fjalėve tė dikuj te tjetri me qėllim tė ngatėrrimit.
29. Mos pėrbuz dhe mos pėrqesh askė.
30. Ruaju gibetit (pėrgojimit) se gibeti ėshtė tė flasėsh pėr dikė atė qė ai nuk e dėshiron.
31. Mos e ndėgjo atė qė s’ėshtė e lejuar tė flitet!
32. Mos shkruaj asgjė nga ajo qė ėshtė e ndaluar tė flitet ose dėgjohet.
33. Ki mendim tė mirė pėr tė tjerėt, sepse njė pjesė e dyshimit ėshtė mėkat.
34. Thuaje atė ēka vlen ose hesht.
35. Bėhu me zemėr tė pastėrt. Mos i merr lakmi askujt dhe mos pėrbuz askend.
36. Bėhu i thjesht. Mos u kapėrdis dhe mos u mburr para askujt!
37. Mos admiro vetveten dhe gjėrat tua!
38. Mos e falėndero vetveten dhe mos i pėrshkruaj vetvetes atė, qė nuk ėshtė e saktė.
39. Mos iu drejto mėkatarit, tė pandershmit dhe pabesimtarit me epitete lavdėruese.
40. Bėhu i sinqertė dhe largohu nga gėnjeshtra. Gėnjeshtra ėshtė njė ndėr gabimet mė tė mėdha.
41. Mos u bė dyfytyrėsh – mos i shko njėrit me njė fytyrė kurse tjetrit me fytyrė tjetėr.
42. Mos u beto nė askė, pėrveq nė Allahun xh.sh. , dhe mos u beto shpesh pa marrė parasysh se je i sinqertė.
43. Askė mos e nėnqmo, sepse ndėrmjet njerėzve nuk ka dallim pėrveē frikės sė Zotit, kurse gjendja e vėrtetė e ēėshtjeve ėshtė sipas asaj se si pėrfundojnė ato.
44. Largo nga rruga ēdo gjė, qė pengon!
45. Mos u ul nėpėr rrugė, as nė kafene dhe mos hyn nė lokalet (e ndaluara) e argėtimit (kino, klube dhe tė ngjajshme)!
46. Plotėsoj premtimet e tua dhe mos gėnje e mos mashtro.
47. Mos shko te falltoret dhe magjistarėt (sehirxhinjėt) dhe mos beso nė dekleratat – dėshmitė e tyre, qė tė mos dėshtojnė tė gjitha veprat qė i ke bėrė.
48. Mos vizato fytyrėn e njeriut e as tė kafshės, ngase piktorėt tė cilėt e bėjnė atė janė nga ata qė nė ditėn e Gjykimit do tė dėnohen me dėnime mė tė rėnda.
49. Mos (shpreh) trego nderim ndaj fotografive ashtu qė t’i varėsh nė mur ose t’i duash veēmas, ngase me ato e ndalon hyrjen e melekėve nė shtėpinė tėnde
50. Mos luaj me letra dhe me lojėra tė tjera tė ngjashme nga tė cilat nuk ka kurrfarė dobie!
51. Mos kėndo dhe mos i ndėgjo kėngėt (vjershat) tė cilat i kėndojnė mėkatarėt dhe ata tė cilėt nuk i pėrmbahen fesė.
52. Mos dėgjo muzikėn dhe mos blej kurrfarė instrumenti muzikor bile as fyell!
53. Mos u argėto me ndjekjen e pėllumbave!
54. Mos i mbyll kanarinat (dhe tė ngjajshme) nė kafaz.
55. Mos flej nė ballkonin, qė nuk ėshtė i rrethuar.
56. Mos flej pėrmbys (fytyrė) sepse ashtu flen shejtani dhe Allahu xh.sh. ėshtė i hidhėruar nė atė qė flenė nė kėtė mėnyrė.
57. Mos u ul nė vijėn ndėrmjet diellit dhe hijes.
58. Mos i hap buzėt me rastin e hapjes sė gojės, por vėne pjesėn e jashtme tė dorės sė majtė nė to. Dhe mos ngrit zėrin me rastin e hapjes sė gojės, teshjes dhe goksitjes!
59. Kur dikush teshė dhe thotė: “elhamdylilah” i thuaj: “jerhamukellah” (Allahu tė ndihmoftė) e ai le tė pėrgjigjet: “jehdikumullahu ve juslihu balekum” (Allahu xh.sh. tė udhėzoftė dhe tė dhuroftė ēdo tė mirė).
60. Mos beso nė ēkado qė sjell fatkeqėsi, dhe mos i pėrshkruaj fuqinė e vėrtetė dhe shkakun askujt pos Allahut xh.sh.
61. Mos mbaj qen, pėrpos pėr gjueti (gjah) dhe ruajtje.
62. Largohu fishkėllimės dhe aplaudimit (duartrokitjes) ngase ato janė adete tė jomuslimanėve.

DHE NĖ FUND

1. Bėhu i thjesht nė kėtė botė dhe kėrkoje ahiretin.
2. Mos merr nga kjo botė mė tepėr se qė duhet, nė tė kundėrtėn bėhesh i njėjtė me atė, i cili e merr ngordhėsirėn.
3. Ngutu nė pendimin pėr tė gjitha mėkatet. Veprat e kėqia, pėrcilli me tė mira me tė cilat do t’i shlyesh, dhe ruaju shtyrjes sė pendimit.
4. Vėrtetoje pendimin tėnd nė dėnim – pendim nė atė, qė ka ndodhur me vendim tė fortė se nuk do t’i kthehesh mė gabimeve, dhe bėn pėrpjekje qė sa mė parė tė kompensosh atė qė ke lėshuar nga namazi, zeqati, agjėrimi etj., dhe t’i kryesh obligimet e tua dhe t’i kyhesh borxhet-huatė tė gjithėve, qė u ke pasur ēkado qoftė hua.
5. Sa mė shumė kohė ofroju Allahut xh.sh. me kryerjen e rregulltė tė tė gjitha farzeve, tė cilat Ai t’i ka urdhėruar.
6. Bėn sa mė shumė vepra tė mira, sidomos nė kohėn e shthurjes (sė popullit).
7. Vazhdo – qėndro nė veprat e mira ngase Allahu xh.sh. mė sė shumti e do atė vepėr, tė cilėn njeriu e kryen rregullisht dhe vazhdimisht qoftė edhe fshehtas.
8. Mos u merakos pas kėsaj bote, dhe mos iu frikėso varfėrisė, por mbėshtetu fortė nė Allahun xh.sh dhe nga Ai kėrko strehim, varfėria sepse ajo ėshtė gjendje e njerėzve tė mirė.
9. Bėhu i kėnaqur me atė qė tė ka ndarė Allahu xh.sh. dhe mos u anko.
10. Mos shiko nė atė, i cili ėshtė nėn nivelin e vėshtrimit tėnd fetar, por shiko nė atė, i cili ėshtė mbi ty!
11. Mos shiko nė atė, i cili ėshtė mbi ty nė vėshtrimin e kėsaj bote, por shiko nė atė, i cili ėshtė nėn ty!
12. Kėrkoje (fitimin) hallallin, sepse ajo ėshtė obligim i parė pas kryerjes sė farzit!
13. Mos ha asgjė qė ėshtė e vjedhur, pėrndryshe do tė jesh shok nė mėkate!
14. Le tė jetė ushqimi hallall, do tė jetė nga ata lutja e tė cilit tė ėshtė Kabul.
15. Bėhu si bleta, ha mirė dhe bukur.
16. Ndėrmjet vetės dhe haramit vė perde nga hallalli!
17. Ruaje gjuhėn tėnde dhe mos fol pėr diēka qė nuk tė intereson, se kjo ėshtė shenjė e drejtė e Islamit te njeriu.
18. Bėhu i besueshėm, sepse kush nuk ka besim ai nuk ka as fe.
19. Frikėsohu shumė prej Allahut xh.sh. dhe frikėsoju paturpėsisė ndaj tij.
20. Shpreso nė fjalėn e Allahut xh.sh., nė mėshirėn e Tij dhe gjithmonė prit vepra tė mira ngaAi!
21. Bėhu i durueshėm nė sprovim, kurse falenderues nė bollėk.
22. Mos u lemerit nga ajo qė tė ndodhė dhe mos u anko pėr atė qė tė kalon (nga kjo botė).
23. Mos bart nuska dhe hajmalia, sepse ajo ėshtė rreptėsisht dhe mos u shėro ndryshe pėrpos nė mėnyrėn qė lejon sheriati.
24. Shėrohu nga sėmundjet, sepse Allahu xh.sh. i ka dhėnė sėmundjet, por ka krijuar edhe barin pėr secilėn nga ato.
25. Duaj vėllezėrit e tu musliman pėr shkak tė Allahut xh.sh. ndėrsa ty tė dojė Allahu xh.sh.
26. Vizitoj tė sėmuarit dhe ua lehtėso dhembjet!
27. Lutjen pėr shėndetin e tij bėre fshehtas qė tė mos dijė askush!
28. Mos lejo tė fleshė asnjė natė e tė mos e keshė shkruar testamentin dhe nė te bėhu i drejtė.
29. Pėrgatitu pėr vdekje para se tė vijė ajo!
30. Kujtoje sa mė shpesh vdekjen!
31. Fali xhenazet dhe pėrcjelli tė vdekurit deri nė varreza dhe vizitoj mė shpesh varrezat, qė kėshtu tė kujtohet vdekja dhe se ē’tė pret.
32. Familjes sė tė vdekurit pėrgatiti ushqim, sepse ata janė tė kapluar me hallin e vet!
33. Mos u ul nė varreza, ndaloja tė tjerėve tė ulen dhe mos lejo qė tė thyhen eshtrat e tė vdekurve!
34. Mos i zbukuro varrezat dhe mos ndėrto asgjė mbi to.
35. Nga Allahu xh.sh. kėrko rahmet pėr tė vdekurin dhe pėrmende sipas asaj qė tė kujtohet pėr gjėrat positive. Mos fol keq pėr tė vdekurit, sepse ata kanė shkuar me atė qė kanė pėrgatitur, e kjo i fyen tė gjallėt.
36. Ruaju nga vajtimi pėr tė vdekurit dhe tė tjerėt, ndaloj tė tjerėt tė veprojnė kėshtu!
37. Lajmėroi gratė tuaja tė mos mbajnė zi (tė mos i pėrmbahen disa rregullave tė caktuara siē ėshtė mosdalja pėr tri ditė nga shtėpia, veshja e caktuar etj.) pėr kėdo qoftė mė shumė se tri ditė, pėrpos pėr burrat e vet.
38. Mos kalo afėr varreve tė tiranėve dhe pabesimtarėve ose ish-vendqėndrimit tė tyre, tė mos kujtohesh se ēka i ka gjetur.
39. Pas vetes (pas vdekjes tėnde) mos lė asgjė tė keqe – siē ėshtė ēfarėdo instrumenti muzikor ose libri i cili tė dėrgon nė humbje dhe tė ngjajshme me tė.
40. Bėn sa mė shumė vepra tė mira pėr tė cilat do tė keshė shpėrblim edhe pas vdekjes tėnde, siē ėshtė ndėrtimi i xhamive dhe zgjerimi i diturisė.
41. Bėhu mutteki ( i devotshėm) do tė jeshė dijetar i Allahut xh.sh.
42. Mos u bėn mendjemadh, qė tė bėhesh njė nga krijesat mė tė kėqia tė Allahut xh.sh.
43. Lute Allahun xh.sh. tė tė dhurojė xhennetin dhe tė largoj nga zjarri i xhehnemit.
44. Njoftohu me ata, tė cilėt i praktikojnė dispozitat e sheriatit nė jetėn e vet dhe me ta shoqėrohu kėshtu qė sė bashku t’i praktikoni kėto kėshilla.
45. Le tė jetė fjala: “lailahe ilallah” ajo qė nė mėnyrė mė tė sinqertė dhe kėto le tė jenė tė fundit qė do t’i thuash me rastin e shkuarjes nga kjo botė.
PM
Top
Lijanaa
Postuar nė: 29.08.2009, 16:32
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 396
Antari Nr: 23187
Bashkangjitur: 18.08.2009-Sa ēudi me atė qė ėshtė i sigurtė qė do tė vdesė, se si gėzohet nė kėtė dynja!

-Sa ēudi me atė qė ėshtė i sigurtė me ditėn e llogarisė, se si e mbledh pasurinė !

-Sa ēudi me atė qė do tė hyjė nė varr, se si qesh dhe tallet!

-Sa ēudi me atė qė ėshtė i sigurt se kjo botė do tė zhduket, se si gjen qetėsi nė te!

-Sa ēudi me atė qė ėshtė i sigurt se Ahireti ėshtė i pėrjetshėm dhe mirėsia e saj ėshtė e pashterrshme, se si gjen prehje nė kėtė dynja dhe nuk preokupohet pėr tė!

-Sa ēudi me atė qė ėshtė i ditur nė gjuhė dhe i paditur nė ēėshtjet e zemrės!

-Sa ēudi me atė qė e lan dhe e pastron trupin, se si nuk e pastron zemrėn!

-Sa ēudi me atė qė merret me tė metat e njerėzve dhe harron tė metat e veta!

-Sa ēudi me atė qė ėshtė i sigurtė qė do tė vdesė, do tė hyjė i vetėm nė varr, do tė gjykohet i vetėm para All-llahut a.v.xh. se si kėnaqet me njerėzit dha harron All-llahun e Lartėsuar!

All-llahu Xhel-lesha-nuhu ka thėnė:

-Dėshmova pėr veten Time se nuk ka Zot tjetėr pėrveēse Unė, i Vetėm, i Pashoq:
-O Musa: ai qė nuk ėshtė i kėnaqur me kaderin Tim!
Ai qė nuk duron fatkeqėsitė qė i kam hedhur Unė!
Ai qė nuk mė falėnderon pėr mirėsitė qė i kam dhėnė Unė!
Ai qė nuk ėshtė i kėnaqur me rrizkun qė i kam dhėnė Unė!
Le tė kėrkojė Zot tjetėr pėrveē Meje.
-Ai qė ankohet rreth njė fatkeqėsie, ai mė akuzon Mua!
-Ai qė nderon njė tė pasur pėr hir tė pasurisė dhe nga servilizmi, atij i ka ikur 2/3 e fesė sė tij.
-Ai qė vajton njė tė vdekur, ai mė ka shpall luftė dhe ėshtė nė armiqėsi me Mua.
-Ai qė nuk do t’ja dijė rreth ushqimit se a ėshtė hallall ose haram, edhe Unė nuk dua t’ja dijė se nga cila derė e xhehenemit do ta fus.
-Ai, besimi i tė cilit nuk ėshtė nė rritje ėshtė nė zbritje dhe ai qė ėshtė nė zbritje me besimin, vdekja ėshtė mė e mirė pėr tė se tė ikė nga kjo botė pabesimtar.
-Ai qė punon me atė qė di, Unė do t’i shtoj dije prej asaj qė nuk e din.

O ju njerėz:

-Ai qė kėnaqet me atė qė Unė i kam dhėnė, ai ėshtė njeriu mė i pasur.
-Ai qė len zilinė, do tė qetėsohet shpirtėrisht.
-Ai qė largohet nga harami, ėshtė i sinqertė nė besimin e tij.
-Ai qė len pėrgojimin, All-llahu a.v.xh. do tė mbjellė nė zemrat e njerėzve dashuri pėr tė.
-Ai qė largohet prej njerėzve sherraxhi, do tė shpėtojė prej tyre.
-I menēuri ėshtė fjalė pak.

-O bijtė e Ademit: Ju me dijen qė Unė ju kam dhėnė nuk po punoni, si kėrkoni dije nga ajo qė nuk e dini?

-O bijtė e Ademit: Ju po e harxhoni jetėn tuaj duke kėrkuar dynjanė, atėherė kur do ta kėrkoni ahiretin?

O bir i Ademit:

-Čdo ditė qė kalon pakėson nga jeta jote, por ti nuk po e kupton.

-Nė ēdo ditė tė re ty tė vjen rrizku Im, dhe ti nuk e neglizhon!

Mua mė vijnė Melaiket me punėt tuaja tė shėmtuara.
-Ushqehesh me rrizkun Tim dhe nuk mė bindesh Mua!
-Ti mė lutesh Mua dhe Unė tė pėrgjigjem ty!
-Mirėsitė e Mia i derdh pėrmby ty, ndėrsa punėt tuaja tė kėqija dhe tė shėmtuara, ngjiten tek Unė!
-Sa i mirė ėshtė Zoti dhe sa keq sillet robi!
-Unė tė mbuloj gjynah pas gjynahu dhe mė vjen turp prej teje, ndėrsa ty nuk tė vjen turp prej Meje!
-Ti mė harron Mua dhe nuk mė pėrmend dhe pėrmend tė tjerė pėrveē Meje!
-Ti ke frikė nga njerėzit dhe nuk mė ke frikė Mua!
-Ke frikė nga hakmarrjet e njerėzve dhe nuk ke frikė prej hakmarrjes Sime!

O bir i Ademit:

-Mos e shtyj pendimin me shpresėn qė kur tė plakesh do tė pendohesh!
-E shpreson ahiretin pa punuar!
-Thua fjalė si prej tė devotshmi dhe punon si hipokrit e dyfytyrėsh!
-Nėse tė jepet rrizk, nuk kėnaqesh dhe nėse nuk tė jepet, nuk duron!
-Urdhėron pėr mirė tė tjerėt dhe vetė nuk e bėn!
-Ndalon njerėzit nga e keqja dhe vetė e punon!
-I don njerėzit e mirė dhe vetė nuk je prej tyre!
-I urren gjynahqarėt dhe bėhesh prej tyre!
-Thua atė qė nuk e bėn!
-Bėn atė qė nuk urdhėrohesh!
-Kėrkon qė ta mbajnė premtimin dhe vetė nuk e mban!
-O bir i Ademit, nė ēdo ditė tė re toka tė flet dhe tė thotė:
-Ti ecėn mbi kurrizin tim dhe fundi yt ėshtė nė barkun tim!
-Bėn gjynahe mbi shpinėn time, por do dėnohesh nė barkun tim!

O bijtė e Ademit:

-Unė nuk krijova juve pėr t’ju shumuar ngaqė kisha pak krijesa!
-Dhe as pėr tu kėnaqur nga ju, pėr tė mė larguar mėrzinė!
-Dhe as pėr t’ju kėrkuar ndihmė, sepse jam i Vetėmjaftueshėm dhe absolut!
-Dhe nuk ju krijova as pėr tė pėrfituar ndonjė dobi, dhe as pėr tė larguar ndonjė fatkeqėsi!
-Por ju krijova juve qė tė mė adhuroni pa pushim!
-Tė mė lavdėroni nė mėngjes dhe nė mbrėmje!
-Sikur i pari prej jush dhe i fundit!
-Tė vegjėlit dhe tė mėdhenjtė tuaj!
-Njerėzit dhe xhinėt, sikur tė bashkoheshin qė tė gjithė duke bėrė punė tė mira, nuk do tė shtonin nė mbretėrinė Time asnjė grimcė!
-Dhe sikur tė bashkoheshin qė tė gjithė duke bėrė punė tė kėqija, nuk do tė pakėsonin nga mbretėria Ime asnjė grimcė!

O robėrit e pares:

-Unė nuk e krijova pėr ju dynjanė vetėm pėr tė ngrėnė nė tė rrizkun Tim dhe jo vetėm pėr tu veshur e punuar, por edhe pėr tė mė adhuruar.
-E keni marrė librin Tim tė shenjtė dhe e keni vėnė poshtė kėmbėve tuaja!
-Ndėrsa dynjanė e keni vėnė pėrmbi kokat tuaja!
-I keni ngritur shtėpitė e juaja duke i dhėnė pėrparėsi dhe i keni ulur shtėpitė e Mia duke i lėnė pas dore!
-Shtėpitė e juaja i gjallėruat, ndėrsa shtėpitė e Mia i shkretuat!
O Robėrit e dynjasė:
-Shembulli juaj ėshtė si ai i varrezave tė mermerta, qė pamjen e jashtme e kanė tė bukur, ndėrsa pėrbrenda janė tė shėmtuara!
O bir i Ademit:
Ashtu sikurse llamba e vendosur mbi ēati nuk ndriēon errėsirėn brenda shtėpisė, ashtu edhe fjalėt e juaja nuk pėrputhen me punėt e juaja!

O bijtė e Ademit:

-Unė nuk ju kam krijuar mė kot dhe as nuk ju kam lėnė juve pa kontroll dhe as nuk jam indiferent ndaj asaj qė ju punoni!
-Ju nuk do ta arrini mirėsinė Time veēse me durim ndaj atyre gjėrave qė ju i pėlqeni dhe kėtė e bėni vetėm qė tė arrini kėnaqėsinė Time!
-Durimi ndaj bindjeve tė Mia, ėshtė mė i lehtė se dėnimi i botės tjetėr!
- Qė tė gjithė ju jeni tė humbur, pėrveē atij qė e kam udhėzuar Unė!
-Qė tė gjithė ju jeni tė sėmurė, pėrveē atyre qė Unė i shėrova!
-Qė tė gjithė ju jeni tė varfėr, pėrveē atyre qė Unė i furnizova me rrizk!
-Pendohuni qė tė ju mėshiroj!

O ju njerėz: Mos mallkoni njėri – tjetrin, se mallkimi do tė ju kthehet juve!
O ju njerėz: Qiejt janė ngritur nė ajėr vetėm me njė urdhėr qė Unė i kam dhėnė, ndėrsa zemrat e juaja nuk drejtohen me mijėra kėshilla nga libri Im!
O ju njerėz: Aq sa e zbut uji gurin, aq po e zbusin edhe kėshillat zemrėn tuaj!

O Musa:
-Sikur mos tė ishin tė moshuarit nė namaz!
-Dhe fėmijėt qė mėkoheshin!
-Dhe tė rinjtė qė e kanė frikė All-llahun e Madhėruar!
-Do ta bėja qiellin sipėr jush prej hekuri dhe tokėn shkėmbore, nuk do ju zbrisja asnjė pikė ujė, dhe nuk do tė mbinte asnjė bimė!

O ju njerėz:

-Tashmė ju ka ardhur e vėrteta nga Zoti juaj, ndėrsa ju nuk silleni mirė pėrveēse ndaj atij qė ėshtė sjellur mirė ndaj jush!
-Nuk vizitoni pėrveēse atė qė ju viziton juve!
-Nuk i flisni pėrveēse atyre qė ju flasin juve!
-Nuk ja dėgjoni fjalėn pėrveēse atyre qė j’ua dėgjojnė juve!
-Nuk ushqeni pėrveēse atė qė ju ushqen!
-Dhe qė tė tė gjitha kėto sjellje janė reciproke.

-Ndėrsa besimtarėt qė besuan All-llahun e Madhėruar janė ata qė sillen mirė ndaj atij qė ėshtė sjellė keq me tė!
-Vizitojnė ata qė nuk e kanė vizituar!
-I japin ndihmė ose borxh atyre qė nuk i dhanė atyre!
-I flasin tė parėt atyre pasi janė grindur me to!

O ju njerėz:

-Me tė vėrtetė dynjaja ėshtė shtėpia e atij qė nuk ka shtėpi dhe ėshtė pikėsynimi i atij qė s’ka mend!
- Ju jeni vigjilent ndaj asaj qė s’do ta hani kurrė!
-Nuk ka mend ai qė nuk mediton me to.
-Nuk ka frikė ai qė nuk ndalon veten nga lėndimi i tė tjerėve.

O bijtė e Ademit:

-Pėrmendni dhe mos i harroni tė mirat qė ju kam dhuruar!
- Ashtu siē nuk mund tė udhėzoheni pa hartė dhe katalog , ju nuk do tė mundni ta gjeni rrugėn e xhennetit pa punuar punė tė mira!
- Pasuria nuk mund tė mblidhet pėrveēse duke u lodhur dhe munduar, gjithashtu nuk do tė hyni nė xhenet pėrveēse me durim dhe ibadet!
- Nėse doni tė afroheni mė shumė tek Unė, atėherė falni nafile, dhe nėse doni kėnaqėsinė Time, atėherė kėnaqni tė varfėrit!

O Musa:

-Ai qė sillet me mendjemadhėsi ndaj tė varfėrve, do ta ringjall sa masa e njė atomi nėn kėmbėt e njerėzve nė Ditėn e Gjykimit.
-Ai qė respekton njė dijetar, Unė do ta nderoj nė tė dy botėrat.
-Kush i pėrhap tė metat dhe tė fshehtat e besimtarit, Unė do ta diskretitoj 70 herė.
-Ai qė poshtėron njė besimtar, Unė I kam shpallur luftė atij njeriu.
- Dhe ai qė don njė besimtar, atė do ta pėrshendesin Melaiket nė fshehtėsi nė kėtė dynja dhe haptazi nė botėn tjetėr.

O bijtė e Ademit:

-Bindmuni Mua aq sa keni nevojė pėr Mua.
- Dhe bėni gjynahe aq sa duroni zjarrin e xhehenemit.
-Bėni punė tė mira aq sa do tė qėndroni nė ahiret.
-Mos mendoni se vdekja juaj ėshtė larg prej jush?
- Dhe mos shikoni rrizkun qė keni nė dorė ?
-Dhe gjynahet qė janė tė padukshme?
Sepse ēdo gjė ka fund, pėrveēse BUKURIA dhe MADHĖSHTIA Ime.
-Sikur tė keni frikė nga xhehenemi, aq sa keni frikė nga varfėria, ju do tė hyni nė xhenet, dhe Unė do tė ju pasuroja aty nga s‘jua merrte mendja juaj.
-Dhe sikur tė keni dėshirė tė zjarrtė pėr tė hyrė nė xhennet, aq sa keni dėshirė nė kėtė dynja, Unė do t’ju bėja tė lumtur nė tė dy botėrat.
-Pra mos i shkatėrroni zemrat e juaja duke i lidhur pas epsheve tė kėsaj dynjaje, se fundi i saj ėshtė pranė.

O bijtė e Ademit:

-Ashtu si era qė zjarrin e shuan.
-Ashtu edhe kur tė hyn vetja nė qejf, edhe njeriut mė tė mirė ia humb toruan, sepse shpreson tek veprat e mira dhe jo tek mėshira e All-llahut azze ve xhel-le.
-Sa shumė tė varfėr ka prishur dhe shkatėrruar varfėria!?
-Dhe sa shumė tė pasur i ka marrė nė qafė pasuria?
-Dhe sa shumė njerėz nė rrugė tė drejtė, i mori nė qafė rehatia?!

O bijtė e Ademit:

-Feja juaj ėshtė shtrenjtė si gjaku dhe mishi juaj, dhe nėse e ruani, e pastroni dhe e rregulloni fenė tuaj, ju keni ruajtur dhe pastruar gjakun dhe mishin tuaj.
-Mos jini si qiriu qė ndriēon tė tjerėt dhe djeg veten e tij!
- Nxirreni dashurinė e kėsaj dynjaje nga zemra e juaj, sepse aq sa mund tė rri nė njė enė uji bashkė me zjarrin, dhe drita bashkė me errėsirėn, aq mund tė rrinė nė njė zemėr dashuria pėr Zotin dhe pėr dynjanė.
-Kėrkoje rrizkun nė mėnyrėn mė tė mirė, sepse ai ėshtė i ndarė dhe caktuar pėr ty.
-Dhe ai qė kėrkon mė shumė sesa i ėshtė caktuar, nuk do t’i jepet, dhe ai qė e marr nė haram, kurrė nuk do ta shijojė.
-Koprraci do tė jetė gjithmonė i poshtėruar, sepse ai ėshtė rojtar i pasurisė qė do tä hanė tė tjerėt, ndėrsa ai do tė japi llogari rreth saj.
-Dhe mos harroni se mirėsitė materiale kanė njė fund nė kėtė dynja.
-Dhe mos harroni se vdekja e ka momentin e premtuar?
-Dhe vetėm e vėrteta triumfon dhe ėshtė e vazhduar.

O Musa:

-Njeriu mė i urtė dhe mė i zgjuar ėshtė ai qė ka frikė All-llahun e Madhėruar.
-Pasuria mė e madhe ėshtė qė tė jesh i kėnaqur me atė qė tė ėshtė dhėnė nga All-llahu I Madhėruar.
-Kursimet dhe investimet mė tė mira janė tek devotshmėria.
-Fjala mė e keqe ėshtė gėnjeshtra.
-Kėshilla mė e keqe janė thashėthemet.
-E mos harroni se Unė jam mė pranė jush me dijen Time sesa damari i qafės.

O ju tė cilėt besuat:

-Pėrse thoni atė qė nuk e bėni?
-Pėrse ndaloni nga e keqja tė tjerėt dhe veten e harroni?
-Pėrse mblidhni aq shumė pasuri saqė nuk do tė mund ta hani dhe as ta shijoni?
-Pėrse pendimin ditė pas dite ju po e vononi?
-Dhe vitet e jetės po ju kalojnė e po neglizhoni?
-A mos vallė nga vdekja ju erdhi garanca qė tė shpresoni?
-A mos ju tha zjarri i xhehenemit qė nė tė s’do tė qėndroni?
-Apo e siguruat xhenetin, dhe nuk doni tė na tregoni?
-Mos t’ju mashtroj shėndeti dhe rehatia se ditėt e frymėmarrjes tė numėruara i keni?
-Tė fshehtat e juaja sė shpejti do tė zbulohen.
-Kini frikė All-llahun xh.sh. o njerėz nėse keni mend dhe konsideroni?
-Ofrojini tė mirat qė ju janė dhuruar pėr vetet tuaja

O bijtė e Ademit:

-Ju keni filluar duke shembur jetėn tuaj qysh nga dita qė keni dalė prej barkut tė nėnės.
-Dhe ēdo ditė qė kalon, varrit po i afrohesh.
-Mos u bė si drutė qė djegin veten e tyre pėr tė ngrohur dhe ndriēuar tė tjerėt!
-Nėse thoni fjalė tė mira, dhe kryeni punė tė pėshtira, ju jeni prej hipokritėve.

O bijtė e Ademit:

-Nuk do tė hyjė nė xhennetin Tim pėrveēse ai qė ndaj Madhėshtisė Sime ėshtė i pėrulur dhe modest, dhe gjithė ditėn e mbushi duke mė pėrmendur Mua, i kontrollon epshet e veta duke i ndaluar nga harami.

O Musa:

-Ai qė ėshtė mikpritės ndaj udhėtarit, ai ka fituar kėnaqėsinė Time.
-Ai qė ndihmon tė varfėrin, fatkeqin dhe qėndron pranė jetimit, e shkruaj prej tė dashurve te Mi.

O bir i Ademit:

-Deri kur do tė mė ankohesh?
-Deri kur do tė mė akuzosh?
-Deri kur do tė mė ofendosh? Ndėrkohė qė Unė nuk po tė bėj ty padrejtėsi.
-Deri kur do ti mohosh mirėsitė e Mia, ndėrkohė qė rrizku Im tė vjen ēdo ditė?
-Deri kur kur do tė jesh i pabindur mdaj Meje, ndėrkohė qė ti nuk ke Zot tjetėr veē Meje?
-Sillu me thjeshtėsi, qė tė nderohesh nga tė gjithė njerėzit.
-Mė falėmndero Mua, qė tė shtoj mirėsitė e tua!
-Mė kėrko falje qė tė tė fal.
-Lutmuni Mua qė t’ju pėrgjigjem?
-Ndani sadaka, qė t’ju shtoj bereketin.
-Vizitoni tė afėrmit, qė t’ju shtoj bereketin nė jetėn tuaj.
-Paqja dhe qetėsia ėshtė nė vetmi.
-Sinqeriteti shikohet nė devotshmėri.
-Pastėrtia ėshtė nė pendim.
-Adhurimi ėshtė edhe nė kėrkimin e mėsimit tė fesė sė All-llahut tė Madhėruar.

O bir i Ademit:

-Si shpreson tė mė adhurosh Mua kur tejngopesh?
-Si shpresoni tė ndriēoni zemrat e juaja, duke fjetur gjumė papushim?
-Si shpresoni ta keni frikė All-llahun xh.sh. ndėrkohė qė ke frikė varfėrinė?
-Si shpresoni tė jeni njerėz tė devotshėm, kur jeni kaq vigjilent ndaj dynjasė?
-Nuk ka ndėrmjetsim si pendimi.
-Nuk ka adhurim si dija.
-Nuk ka sinqeritet si frika ndaj All-llahut tė Madhėruar.
-Nuk ka shok mė tė mirė dhe mė tė bukur se mendja.
-Nuk ka shok mė tė keq se padituria.

O bir i Ademit:

-Gjeje kohėn e lirė qė tė mė adhurosh Mua, nėse do qė tė mbush zemrėn tėnde me pasuri.
-Dhe duart e tuaja me rrizk.
-Dhe tė jap rehati dhe shėndet nė trup.
-Ndėrsa ai qė neglizhon tė mė pėrmend Mua, Unė do t’ja mbush zemrėn e tij me varfėri.
-Duart e tij do t’i lodh dhe s’do tė mbushen kurrsesi.
-Kraharorin e tij do e mbush me ankthe dhe mėrzi.
-Trupin e tij do e mbush me sėmundje dhe fatkeqėsi.
O bijtė e Ademit:
-Vdekja do ju zbulojė tė fshehtat e juaja , Dita e Gjykimit do ju lexojė lajmet e juaja.
-Nėse bėn ndonjė gjynah tė vogėl, mos shiko sesa i vogėl ėshtė gjynahu, por shiko se kujt nuk po i bindesh!
- Dhe nėse tė vjen pak rrizk, mos shiko se sa i pakėt ėshtė rrizku, por shiko se kush ta ka dhėnė kėtė rrizk.

O bir i Ademit:

-Nėse e shikon zemrėn tėnde tė ashpėr dhe tė ftohtė ndaj fesė?
-Dhe nėse gjen sėmundje nė trupin tėnd?
-Dhe nėse shikon pakėsim nė rrizk?
-Dije se ke folur nė atė qė nuk tė takon.

O bir i Ademit:

-Nuk tė drejtohet zemra jote derisa tė mos kesh turp prej Meje.
-Nėse shikon tė metat e njerėzve dhe harron tė metat e tua, atėherė ke kėnaqur shejtanin dhe ke zemėruar RRAHMANIN.

O bir i Ademit:

-Gjuha jote ėshtė si luani, nėse i bindesh, ai tė han.
-Fruti i heshtjes ėshtė lutja.
-Fruti i lutjes ėshtė besimi.
-Fruti i besimit ėshtė dashuria pėr Krijuesin.
-Fruti i dashurisė ėshtė shėrbimi ndaj Krijuesit.
PM
Top
abida
Postuar nė: 09.10.2009, 17:15
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 289
Antari Nr: 19896
Bashkangjitur: 20.01.2009All-llahu I Madhėrishėm tė shpėrbleftė me cdo tė mirė nė tė dy botėrat pėr postimin........

Fotografi e jashtme
PM
Top
admi
Postuar nė: 10.10.2009, 11:31
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 298
Antari Nr: 21630
Bashkangjitur: 13.03.2009"Jeto me All-llahun pa krijesa, jeto me krijesat pa epsh, jeto me epshin nėn kontroll …"


Guximi pėr ta than tė verteten, guximi per te bere ndryshime, guximi per t'i pranuar mangesite...cililesi qe u mungojne shume njerezve.

Ruaje Islamin tėnd!Merru me atė qė tė takon dhe largoju asaj qė nuk tė takon !

Njerezit behen qesharak kur duan te duken ndryshe ngase si jane.

Fotografi e jashtme

Ky postim ėshtė ndryshuar nga admi nė 10.10.2009, 11:31


----------------------------------------
O ZOT ME JEP MEND TE KUPTOJ SA I PAMEND QE JAM,,,,,ME JEP DIJE TE KUPTOJ SA I PADITUR QE JAM,,,,,ME JEP FORC TE KUPTOJ SA I PAFUQISHEM QE JAM,,,,,
PM
Top
admi
Postuar nė: 11.10.2009, 21:46
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 298
Antari Nr: 21630
Bashkangjitur: 13.03.2009"Kur dėshiron t'i pėrmendėsh lėshimet e shokut/shoqes tėnd, kujtoji tuat njė herė!"

Njerezit qe kafshojne doren e atij qe i ushqen zakonisht lepijne kepucet e atyre qe i godasin...


----------------------------------------
O ZOT ME JEP MEND TE KUPTOJ SA I PAMEND QE JAM,,,,,ME JEP DIJE TE KUPTOJ SA I PADITUR QE JAM,,,,,ME JEP FORC TE KUPTOJ SA I PAFUQISHEM QE JAM,,,,,
PM
Top
admi
Postuar nė: 20.10.2009, 22:09
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 298
Antari Nr: 21630
Bashkangjitur: 13.03.20091. Ji vetvetja.
Filloje ditėn me njė mendim tė mirė pėr veten tėnde. Nėse nuk je vetvetja me veten tėnde, nuk mund tė jesh me tė tjerėt. Mos harro: Ti je unik!

2. Falėndero.Kjo ėshtė njė mėnyrė pėr t’i vlerėsuar tė tjerėt dhe njė nga ēelėsat pėr tė fituar respektin e tyre.

3. Bėj komplimenta.Mendo se ēfarė mund t’u japėsh tė tjerėve dhe kujtohu qė dhurata mė e ēmuar nuk kushton asgjė. Kur takon dikė mund t’i bėsh njė kompliment, sepse vetėm njė: “Ē’kemi?” apo njė: “Si je?” edhe nuk mjafton. Gjithashtu mund t’u kushtosh vėmendje dhe interes tė tjerėve.

4. Mos u mburr, mos ji arrogant dhe i vrazhdė me tė tjerėt.Mbaje veten nėn kontroll. Le tė reflektojė zėri yt, sjellja jote, madje edhe veshja jote elegancėn tėnde, pa qenė nevoja pėr shumė fjalė. Le tė flasin vetė veprat e tua.

5. Dėgjo mė parė, pastaj fol.Tė dėgjosh tė tjerėt, tregon se i respekton. Trego interes pėr tė tjerėt, mėso emrat e tyre dhe nxiti tė flasin pėr veten e tyre. Mos i ndėrprit asnjėherė kur flasin. Shikoji nė sy dhe dėgjoi me kujdes. Merre fjalėn pasi tjetri tė ketė mbaruar.

6. Fol me mirėsi dhe maturi.Pėrpara se tė flasėsh me tė tjerėt, ki parasysh efektin qė do tė kenė fjalėt e tua tek ata. Njė fjalė e pa matur mund tė shkaktojė lėndim.

7.Mos kritiko dhe mos u ankoRri larg kritikave dhe mos u anko pėr rrethanat. Por nga ana tjetėr nuk ėshtė mirė t’u shmangesh atyre. Mos u merr me thashetheme. Nėse nuk je dakord me tė tjerėt, thuaje mendimin tėnd, por duke i respektuar. Mos i sulmo me fjalė (nė publik) tė tjerėt. Ki parasysh: Mund tė fitosh argumentin, por mund tė humbėsh njė mik.

8. Ji i pėrpiktė.Vlerėsoje kohėn tėnde dhe tė tė tjerėve. Nėse ke lėnė njė takim, shko nė kohė. Nėse do tė vonohesh, lajmėro.

9. Mos i vėr tė tjerėt nė siklet.Trajtoi tė tjerėt, ashtu siē do qė tė tė trajtojnė ty. Mos i poshtėro kurrė me shaka vulgare ose me njė nofkė tė keqe. Nė bisedė mos bėj asnjėherė pyetje qė mund ta vėnė tjetrin nė siklet, si p.sh. ēėshtjet personale. Ėshtė fisnike tė mendosh mė parė pėr tė tjerėt pastaj pėr veten.

10. Sillu dhe paraqitu sa mė mirė.Njė mik i kėndshėm nuk ėshtė asnjėherė i bezdisshėm. Pėrpiqu tė jesh i qetė dhe optimist nė situatat qė shkaktojnė stres dhe mbaje veten nėn kontroll. Vepro me mirėsjellje dhe edukatė. Ēdo ditė vishu si tė ishte mundėsia e vetme pėr tė ndriēuar. Njė buzėqeshje tė bėn mė tė bukur.

toni:
Ēdo ditė e jetės sate ėshtė njė faqe e biografisė sate, kujdesu ta shkruash mirė,sepse njė faqe e keqe ndyn gjithė librin.

Njeriu duhet tė pėrpiqet tė mėsojė ēdo gjė, jo tė tregojė veten e tij.

Zgjuarėsia ėshtė njė dritė hyjnore, ndriēimi i sė cilės ndrit jo vetėm sipėrfaqen e sendeve, por edhe brendinė e tyre.

Mė i forti i njerėzve ėshtė ai qė ėshtė i zoti tė pėrmbajė vetveten.

Ajo qė qeveris botėn nuk ėshtė as forca, as ligji, por ėshtė mirėsjellja dhe edukata.

Bota ėshtė njė shesh i ekspozuar shiut dhe erės; ai qė nė kėtė shesh e ruan dritėn e pėrpjekjes e tė kuptimit dhe nuk e shuan, ėshtė filozof i vėrtetė.

S’ka njeri tė pafajshėm nė botė; i mėnēuri nuk i thotė djalit mos gabo, por e kėshillon tė gabojė sa mė pak.

Nuk i takon gjė dhėmbit tė skiles qė qėndron e mbyllur nė strofkun e vet.

Njerėzit ndryshojnė nga njėri-tjetri nga koka, jo nga kėmbėt.

Miqėsia ėshtė si drita e shkrepėtimės; sa mė i errėt tė jetė vendi, aq mė shumė ndriēon.

Rruga e jetės ėshtė drejtėsia, mos u ndaj nga rruga pėr tė hyrė nėpėr rrugica.

Njeriu mentar nuk flet pėr veten e tij dhe pėr punė qė i pėrkasin atij vetė.

Kush ve interesat e pėrgjithshme mbi tė tijat, ėshtė njeri me tė vėrtetė.

Jeta e njeriut ėshtė njė pe i dredhur nga lumturia dhe fatkeqėsia. Po tė ishte dredhur vetėm nga fatkeqėsia, do tė ishte kėputur shpejt, po tė ishte pėrbėrė vetėm nga lumturia, do tė ishte tepėr i ashpėr dhe nuk do tė hynte nė punė.

Gabimi i atij qė punon me dėshirė dhe endje, ėshtė mė i mirė se tė qėlluarit e atij qė punon pa dashur.

Grada e qytetėrisė dhe e moralit tė njė populli kuptohet nga kėngėt dhe lojėrat e tij.

E vėrteta ėshtė njė lloj ujė i nxehtė qė del nga toka, i cili shkrin dėborėrat dhe akujt qė ka pėrqark, i bėn pėr vete dhe shtohet duke shkuar dhe sado qė mund tė ngrijė duke u ftohur ajri, pa kaluar shumė kohė prapė bėhet siē ka qenė (ujė i rrjedhshėm).

Gjithėsecili dėshiron t’i shohė njerėzit e mėdhenj, por mė mirė ėshtė tė shohėsh veprat e tyre, d.m.th. tė shohėsh ata vetė, sepse idetė e tyre s’kuptohen nga fytyrat e tyre, por dallohen nga veprat e tyre.

Kush nuk merret vesh me vėllanė, s’merret vesh fare me bashkėqytetarėt e tij.

Njeriu tė mos ketė frikė nga ligji, tė ketė turp nga bota, tė ketė frikė nga ndėrgjegjeja e tij.

Mendojmė se njeriu vdes dhe shkon, mirėpo tė vdekurit janė ata qė edukojnė fėmijėt tanė, qė na mėsojnė dituritė dhe shkencat, kur marrim nė dorė njė libėr dhe e lexojmė nė vetmi nė njė ēip dhe, sipas rastit, ata na bėjnė tė qeshim apo tė qajmė.

Ai qė pranon kėshilla, ėshtė mė i madh se ai qė jep, sepse, sa lehtė ėshtė tė japėsh kėshilla aq rėndė ėshtė t’i pranosh.

Dyshimi ėshtė gur argjendari i sė vėrtetės, kush dyshon nė marrėdhėniet e
pėrditshme, s’gabon asnjėherė, kush dyshon nė veprimet e veta, bėhet filozof.

Njė kokėrr gruri nuk e mbush dot hambarin, por ndihmon kokrrat e tjera qė e kanė mbushur.

Ai qė i pėrgjigjet me ligėsi mirėsisė sate, bėhet mjet pėr tė bėrė tė njohur mirėsinė tėnde dhe ligėsinė e vet.

Forca e mendimit hy nė punė mė shumė se tehu i shpatės; prandaj ruaje atė dhe mbaje gati pėr ta pėrdorur nė kohėn e duhur.

Shkalla e parė e marrėzisė ėshtė tė kujtosh se je i menēur.

Njeriu ka nevojė pėr arsim ashtu si bima pėr ujė. Ashtu sikundėr qė thahet pema kur ėshtė e njomė, po nuk u vadit, edhe njeriu thahet shpirtėrisht po nuk u edukua qysh nė fėmijėri (vogėli), sepse nuk i mbetet gjė pėr t’i shėrbyer njerėzimit.

Njeriu nuk ėshtė i pėrjetshėm, le tė pėrpiqet tė jetė e pavdekshme ajo qė do tė thotė dhe ajo qė do tė bėjė.

Gjėrat qė numėrohen tė shenjta, si mendja, njohuria dhe dituria, nga shkaku i lakmisė pėr famė e madhėshti, s’mund t’u qėndrojnė disa dėshirave tė kota, ndėrsa dashuria mund ēdo gjė. Dashuria duron varfėrinė, nevojėn, urinė, mundimin, poshtėrimin - ēdo gjė. Dashuria e ndryshon skėterėn nė parajsė. Nė qoftė se kėrkohet njė shenjė e botės shpirtėrore nė botėn lėndore, ajo shenjė ėshtė dashuria.

Fjalėt dhe punėt e njerėzve tė mėdhenj nuk janė sipas vendit e kohės sė tyre, ata mund t’i pėrshtaten ēdo kohe dhe ēdo vendi.

Kush bazohet nė forcėn, bie pėr tokė po sa tė thyhet forca, por ai qė bazohet nė drejtėsinė, ėshtė i mbėshtetur nė njė godinė tė fortė qė nuk shembet kurrė.

Mendja e njė kombi ėshtė arsimi, zemra e tij - morali i pėrgjithshėm


----------------------------------------
O ZOT ME JEP MEND TE KUPTOJ SA I PAMEND QE JAM,,,,,ME JEP DIJE TE KUPTOJ SA I PADITUR QE JAM,,,,,ME JEP FORC TE KUPTOJ SA I PAFUQISHEM QE JAM,,,,,
PM
Top
abu_bakr
Postuar nė: 17.11.2009, 13:31
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 501
Antari Nr: 22430
Bashkangjitur: 02.06.2009Meso Kur'anin me lexu ne gjuhen arabe, dhe memorizo sa te mundesh,

leximi i haditheve zhduk injorancen

Keshilla me e mire eshte me pas frik Allahun

selamu alejkum


----------------------------------------
Quran and Sunnah

Nektari i vulosur i Xhenetit

PM
Top
abida
Postuar nė: 17.02.2010, 09:02
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 289
Antari Nr: 19896
Bashkangjitur: 20.01.20091. Mendo mirė dhe dije se punė nuk d.t.th. vetėm tė lėvizesh, tė lexosh ose tė shkruash.
Njeriu qė mendon, punon edhe me tepėr se xehtari nė minier.

2. Asnjėherė mos e vlerėso produktivitetin e punės me orė dhe mos thuaj mjaft.
Shihe rezultatin e punės dhe atė qė ke mėsuar.

3. Nė punėt mendore dy-tri orė punė pandėrprerė mjaftojnė.

4. Nė momentin kur mendon ta fillosh mėsimin ose lėximin e librit mos u bėn i padurueshėm.
Bėhu i qetė dhe i fortė.
Ec por mos nxito.
Puno dhe mėso duke kuptuar.

5. Asnjėherė nė punėn tėnde mos e nėnēmo asnjė mendim.
Mos harro se nga moskujdesi dhe nėnēmimi shpeshherė paraqiten pasoja tė rėnda.

6. Ēdo ditė lexo mė zė nga djetė faqe tė njė vepre tė mirė.
Nė kėtė mėnyrė do tė zhvillohet aftėsia yte e tė folurit.

7. Mėsoni pėrmendėsh pjesėt e bukura qė do t’i hasesh nė ndonjė libėr filozofik ose letrar.
Nė kėtė mėnyrė do tė pasurohen fjalori dhe shprehjet tua si dhe do tė pėrforcohet mbamendja.

8. Pas pėrfundimit tė lėximit tė pjesėve tė njė libri pėrsėriti ato nė kujtesėn tėnde dhe merr shėnime.
Mėnyra mė e mirė e pėrvetėsimit tė njė njėsie ėshtė pikėrisht kjo.

9. Pjesėt dhe gjėrat qė i ke mėsuar prej ndonjė libri me vonė diskutoi me shokėt.Nė kėtė mėnyrė do tė zhvillohet intelekti yt dhe do ta kuptosh atė qė ke lexuar.
Njėkohėsisht do ta pėrfitosh shkathtėsin e tė shprehurit tė qartė tė mendimeve dhe ideve.

10. Koha e punės mendore dhe produktiviteti i saj varen nga natyra e individit. Pėr dike kjo kohė ėshtė nė orėt e herėshme tė mengjesit, pėr dike nė mesditė, ndėrsa pėr dike tjetėr nė orėt e vonshme tė natės.
Provo vetėn se cila kohė tė pėrshtatet me tepėr pėr punė dhe mos e harxho kotė atė.

PM
Top
Foks_Ecc
Postuar nė: 14.03.2010, 23:01
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 6983
Antari Nr: 6604
Bashkangjitur: 27.03.2007"Ai qė e njeh dynjanė do tė largohet prej saj, ai qė e njeh ahiretin do ta dėshirojė me gjithė zemėr atė, e ai qė e njeh Allahun do tė dėshirojė vetėm kėnaqėsinė e Tij."Ahmed ibn Ebi el Hauari

Lukman Hakimi i thot birit tė tij: “O biri im! Zgjidhi mexhliset (tubimet) me syrin tend! Kur tė shohėsh njė grup tė njerėzve qė e pėrkujtojnė Allahun ulu me ta , nėse ti je i dijshėm atėherė ty do tė bėjė dobi dituria jote e nėse je i padijshėm, atėherė ata do tė mėsojnė ty. Ndoshta Allahu do t`i kaplojė ata me mėshirėn e Tij dhe ajo mėshirė do tė pėrfshij edhe ty. Kur tė shohėsh njė grup tė njerėzve qė nuk e pėrkujtojnė Allahun ne tubim, mos u ul me ta, pėr shkak se nėse ti je dijetar, atėherė ty nuk do tė tė bėjė dobi dija jote e nėse je i padijshėm, atėherė ata do ta shtojnė injorancėn tėnde dhe ndoshta Allahu do t`i godasė ata me dėnim, pastaj edhe ty do tė godasė dėnimi i tyre.”


Ky postim ėshtė ndryshuar nga Foks_Ecc nė 14.03.2010, 23:03


----------------------------------------
Pa diturinė s'kuptohet e vėrteta
Pa diturinė s'largohet e meta
Pa diturinė vlerė nuk ka jeta
PM
Top
Sybukura_1
Postuar nė: 15.03.2010, 01:52
Quote Post


Mundohem tė kyqem nė bisedė
**

Posti: Antarė
Postime: 21
Antari Nr: 24617
Bashkangjitur: 28.02.2010Pėr devotshmėrinė
“Bazat e devotshmėrisė janė Kurani dhe Suneti;
tė largohesh nga epshet dhe bidatet;
tė respektosh e tė nderosh dijetarėt;
tė shoqėrohesh me njerėzit e mirė;
t’i shėrbesh atyre pa pushim;
tė pėrdorėsh sjelljet dhe virtytet mė tė larta e mė tė bukura;
tė lexosh ēdo ditė Kuranin dhe lutjet pejgamberike,
tė mos tolerosh veten tėnde nė nėnkuptime.
Askush nuk do ta humbė kėtė rrugė, pėrveē nėse ka njė fillim tė keq, sepse kjo do tė ndikojė edhe nė vazhdimėsinė e nė fundin e saj.”
“Baza e devotshmėrisė ėshtė tė zbatosh urdhrat dhe ndalesat e sheriatit, tė ndjekėsh dhe tė mos kundėrshtosh.”

Sejid bin Selam el Magribij
“E pyetėn dikė se si mund ta arrijė njeriu devotshmėrinė?
U pėrgjigj: Nėse ushqehesh me hallall dhe duke i shėrbyer tė varfėrve.
E pyetėn se cilėt janė tė varfėrit?
U pėrgjigj: Qė tė gjithė krijesat janė tė varfėr dhe mos bė dallim midis tyre asnjėherė, nėse ke mundėsi t’i shėrbesh, duke njohur mirėsinė e Tij ndaj teje.”

PM
Top
AbdulMelik
Postuar nė: 20.03.2010, 14:30
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 796
Antari Nr: 21938
Bashkangjitur: 29.03.2009Imam Ahmedi e ka perzan nje nxenes te tij, vetemse u mundua te vjedh prej rruges qe kalonin njerez. Ne fakt, ai e kishte shtepine rreth rruges dhe kah ana e rruges, filloi ta trash murrin e tij me zall. Imam Ahmedi e perzu.

Sot vjen pyeta:

Sa e meritojne njerezit qe ndegjojne muzike, te flasin rreth dinit Islam, sa e meritojne ata qe jan "navijaq" te klubeve te ndryshme te flasin per Islam. Sa e meritojne ata qe flasin me femra per dore te flasin per Islam.

Sa e meritojne ata qe miren me politike (demokratike dhe jan zhytur ne te) te flasin per Islam.

A nuk tha Allahu azze we xhel se keta perfshihen ne ate: pse e thoni ate qe nuk e veproni.----------------------------------------
;.
PMMSN
Top
Sybukura_1
Postuar nė: 20.03.2010, 16:07
Quote Post


Mundohem tė kyqem nė bisedė
**

Posti: Antarė
Postime: 21
Antari Nr: 24617
Bashkangjitur: 28.02.2010Urtesia e njeriut eshte qe nefsi i tij ti nenshtrohet dashurise ndaj Allahut dhe per hire te Tij.
PM
Top
BESI_TE
Postuar nė: 10.05.2010, 05:05
Quote Post


Administrator
*****

Posti: Admin Forumi
Postime: 5336
Antari Nr: 17415
Bashkangjitur: 19.09.2008Momentet e gėzuara---lavdėroje ALLAHUN
Momentet e vėshtira---lutju ALLAHUT
Momentet e qeta---adhuroje ALLAHUN
Momentet e dhimbjes---beso ALLAHUN
Ēdo moment---falėnderoje ALLAHUN----------------------------------------
Falėm o Zot, se nese Ti nuk mė falė, unė jam prej te humburve, andaj falėm, falėm falėm...

>>> Te folurit teper, eshte mendjemadhesi!!! <<<
PM
Top

Topic Options Faqe: (3) [1] 2 3  Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio